n I Schi'oefstoombootdi< Alkmaar /SI Po Dinsdag 15 April ex Firma II. Slikvot MEUBELMACA. 12 Sdiildcrsknccliii een knappe Jo ccnc zindelijke Dien Voor 70 it 80 (iiïïiïï eene Boerenmeid, i berichten de ontvangst d BRODERIES etc Mantel Modiste die gedurende Voor liet aanstaand* UB. Twee LEEBIIEISJE Op Maandag, Woensdag en 1 aan den jteliicrdam geen credïet te ve op zijn naam. Dcnenia eken Btusland. Turkije. Oostenr|jk-llongarfje. Zwitserland. ■tul ie. Spanje. Wfreenigde 8lnR*n Binnenland. Ilnlzcllirdjei. DAGELIJKS: Van ALKMAAR 's morgens 8 AMSTERDAM 's namidd. 4 Vaq ALKMAAR 's morgens tt nu AMSTERDAM 's namidd. 4 uu van ALKMAAR 1s morg. O uur /r AMSTERf)AM 's nam. 5 uur. Informatiën bij J. ENGELSMAN, aa dam alhier. Door den Heer J. TUSSEN wordt TE HUUR gepresenteerd een llo% voorzien van alle gemakken met vrij te bevragen bij P. HORJUS. Weder ruime sorteering van lliai eikenhouten kastenset-r chiffonnièrestafels, stoeit gels en al wat verder tot het vak be tegen billijke prijzen. De ondergeteekende verklaart gaarne, zoek van S|>uitu ater uit de fabri Heer MASDORP alhier, bevonden te l dit water geheel %r|| van lood e Alkmaar9 A'pril '73. J. D. De ondergeteekende ve personen niet van zijne fai kunnen dadelijk werk bekomen, loon 11 uur, bij CORNs. van NIEL, huis en rijt Schagchelstr^at te Haarlem. Tegen 1 Mei gevraa bij J. H. D1EDERIKS op het Verdrc Juffrouw VAN DER POS Nieuwesloot, vraagt tegen 1 Tegen 1 Mei wordt eene i Dienstbode gevraagd bij CLAUSING, op 't Heiligeland. eene voorname dienst maar wordt eene bekwame li meid gevraagdtegen hoog loon. V goed gedrag en zindelijkheid. Adres J. v. d WAL Kaasmarkt. gggg-g Tegen Mei aanstaande wordt t BSfjfieeiie fatsoenlijke flinke Dienst jggjl vraagd, niet beneden de 25 jaren 60,— buiten verval. Adres bij de Uitgevers dezer Courant wordt tegen 1 Mei verlangd in een k in de nabijheid van Alkmaar, eene Dien zindelijk kunnende werken, Prot. G. At letter Z bij de Uitgevers dezer Courant Mejuffrouw NE1JEN11U met Mei aanstaande eene bode, knap voor het werk Er wordt gevraagd, om dadelijk 'n diens Prot. G., bij P. KRAMER te Koe De "VOLKSVOORLEZING tem hui Wed. Zwaluw te Groet is uitgCS Zondag 20 April a.s. Spreker de Heer C. FOGTELOO. DAIIES de zwartste geelste tand wit door Delaere's Tandpoede maakt lippen en tandvleesch roozenrood ei adem een liefelijken geur. Doos 0,50. Depothouder J. BRONGEï keeren Bisraëli, Gladstone en Coleridge betoogd haddendat bedoeld artikel geen personeele of het karakter der leden krenkende aanval bevatte, trok de heer Munster zijn voorstel m. Den 3 heeft lord Henry Lennox inlichting van de regeering gevraagd omtrent een der oorlogschepende Devastation. Als een bewijs van de weinige belangstelling, welke het Huis in 's lands marine schijnt te stellen doet de Morning Post opmerkendat bij het begin der vooraf aangekondigde rede van lord Henry slechts 11 ledenwaaronder 2 ministers aanwezig waren645 leden waren afwezig. Den 5 is eene motie van sir George Jenkinson, waarbij eene rentegarantie voor den spoorweg door de Eufraat-vallei ver langd werddoor den kanselier der schatkist bestreden op gronddat Engeland zeer weinig belang bij dien spoorweg heeft, en met, 103 tegen 29 st. verworpen. Den 7 heeft de heer Stapleton de regeering geïnterpelleerd over de geldinzamelingen in Engeland ten behoeve van den carlistischen opstand. De minister Gladstone antwoordde dat het spaansche gouvernement daarover klachten had inge bracht maar dat de rechtsgeleerde raadslieden der Kroon geadviseerd haddendat er geene termen bestonden om het tegen te gaan. Door den minister van financiën werd de staatsbegrooting voor 181ingediend. Het overschot van 18?' bedraagt 5,894,770. Voor 1854 zijn de inkomslen geraamd op 76,617,000, de uitgaven op 71,881,000 en bet over schot op 4,736,010. De minister stelde voor, daaruit de helft van de .4fai«/»ffi-schadevergoeding te betalenen de andere helft daarvanzoo noodigdoor het uitgeven van schatkistbiljetten af te doen. Hij stelde voorts voor: eene vermindering der invoerrechten op de suiker met de helft, te beginnen met 8 Meivermindering van de inkomsten belasting met 1 penny; afschaffing van de belasting voor mannelijke bedienden in hotels. Daardoor zouden de inkom sten op 73,762,000 en het overschot op 291,000 worden verminderd. Verscheidene leden hebben bezwaren tegen die begrooting ingebracht. Ten slotte zijn de voorstellen van den minister pro forma goedgekeurd. Lord Enfield beves tigde in antwoord op eene interpellatiehet berichtdat- de heer v. Bosse benoemd is tot arbiter ter beslechting van een geschil over de uitlegging van het engelsch-fransclie handelstractaat. Het Huis is tot 21 April uiteengegaan. De Koning heeft een antwoord ingezonden op het adres van het Volkstliing. Z. M. zegt daarin dat dit adres het uitvloeisel is eener miskenning van de constitutioneele grond beginselen en datnaar zijne overtuigingdoor zulk eene miskenning aan de hoop op eene vruchtbare samenwerking de bodem wordt ingeslagen. De Koning verklaart daaren tegen, ingenomen te zijn met het adres van het Landsthing, en hij uit de hoop, dat de beide Huizen zullen samenwerken om den wetgevenden arbeid vruchtbaar te doen zijn. De chef der derde afdeeling van de keizerlijke kanselarij heeft aan de commissie voor de poolsche aangelegenheden een wetsontwerp voorgelegd, houdende maatregelen ter verbetering van den toestand der naar Polen teruggekeerde emigranten en staatkundige ballingen, aan welke amnestie was verleend. Donau-Vorstendommen. Ten gevolge van de nieuwe helasting op de gilden is het gilde der voerlieden te Giur- gewo in opstand gekomen en in botsing geraakt met de mili taire machtwaardoor een soldaat en een voerman gedood werdenterwijl aan weerszijden eenige manschappen gewond raakten. Ook de majoor Carp en de kapitein Kallet ontvin gen verwondingen. Oostenrijk. Den 31 is het stadje Joachimsthalin het boheemsche Ertsgebergte, bijna geheel in de asch gelegd. Het postgebouw en het raadhuis zijn gespaard, maar de kerk en omstreeks 400, meerendeels houten huizen binnen wei nige uren afgebrandwaarbij verscheidene mensckenlevens verloren gegaan en meer dan 2000 personen van huisvesting beroofd zijn. Den 3 April heeft de president-minister in het Huis der Afgevaardigden medegedeeld, dat de Keizer de wetsont werpen betreflende de hervorming van het kiesstelsel bekrach tigd heeft. Deze mededeeling werd begroet met den kreet „Leve de Keizer!" en andere betuigingen van geestdrift welke eenige minuten lang aanhielden. De gemeenteraad van Weenen heeft met alg. st. besloten, den Keizer dank te betuigen voor de bekrachtiging der nieuwe kieswet. Het Heerenhuis heeft den 5 de wet op de middelen voor 1873 in haar geheel aangenomen. De kongaarscke Delegatie is den 2 geopend en heeft haar bureau en de commissiën van de vorige Delegatie in stand gehouden. Graaf Jndrassy heeft in de vergadering eener commissie van die Delegatiein antwoord op interpellationmedege deeld, dat men weldra eene bevredigende oplossing van de kwestie der regularisatie van den Donauovereenkomstig de besluiten der londensche Conferentiekon tegemoet zien; dat bet oogenblik óm de kwestie der opheffing van de oos- tenrijksche gezantschappen bij de duitsche midden- en kleinere Statenmet name te Stuttgart en te Dresdenop te lossen nog niet gekomen is, daar de duitsche regeering zelve wensclit, dat de buitenlandscke mogendheden bij de Bonds-Staten vertegenwoordigd zullen blijven. Een carlistisch agent, die in het bezit was van 25000 fr., is op bevel van den Bondsraadover de grenzen gezetop grond, dat de spaansche republiek door Zwitserland erkend is. De regeering van Solotkurn heeft 55 pastoorsdie de vastenbrief van den heer Lachat afgekondigd, of eene erken ning van dien heer als bisschop geteekend of hun ambt tot het in discrediet brengen van de maatregelen der regeering misbruikt haddenmet geldboeten gestraft en bij verder verzet met afzetting bedreigd. Bij besluit van den Bondsraad is bekrachtigd de in Solo tkurn bij volksstemming aangenomen wetwaarbij de catho- lieke gemeenten hersteld worden in haar recht om zeiven hare pastoors te kiezen en het daartegen door de geeste lijkheid van het kanton ingebrachte protest als ongegrond van de hand gewezen wordt. De regeering van liet. kanton Bern heeft voor die gemeenten der Jura, waar de geestelijken in hun ambt geschorst zijn, het burgerlijk huwelijk voorloopig ingevoerd. Blijkens het onderzoek omtrent het legaat-Linder, zijn van het kapitaal van 285,000, fr. waarvan alleen de rente ter be schikking van den bisschop van Basel was gesteld omstreeks 50000 fr. zoek gemaakt; en vele titels van eigendom op naam van msgr. Lachat en zijnen kanselier Buret gesteld. Mejuffr. Linder had bij haar testament bepaalddatmocht het tot eene scheuring tnsschen de ultramontaansche en de liberale kantons van het bisdom komenhaar legaat gelijkelijk lus- schen beide partijen moest worden verdeeld. Naar aanleiding der te Rome plaats gehad hebbende onge regeldheden na den afloop van toespraken en redevoeringen, heeft de heer de Broglie de regeering in de Kamer geïn terpelleerd over het misbruikdat van het spreekgestoelte gemaakt wordt. De minister van justitie heeft gezegd, dat hij de wet zou handhaven zonder onderscheid van personen. 'Je bedoelde zaak is ia handen der giwtruiau vaexxVlmi ja ÜC11 o UUUJ UCU 1 ailS, die op raad zijner geneesheeren zijne vertrekken houdt, ont vangen. Te Berga Leeft het, door de gewapende burgers onder steunde en overvloedig van krijgsvoorraad en proviand voor ziene garnizoen van 400 man slechts weinige uren de carlisten wederstaan. De baldadigheden jegens geestelijken, kerken en kloosters te Barcelona waren een gevolg der verbittering over het verloren gaan van Ripoll en Berga. Talrijke volks- hooper eischten luide weerwraak tegen de carlisten. Den 30 heeft het federalistische comité een van 'nel uitvoerend bewind te Madrid ontvangen telegram openbaar gemaakt, waarin verklaard werd, dat de noodigt maatregelen genomen waren oin de geleden verliezen te hersteilen, en dat niets verzuimd werd om den burgeroorlog te doen eindigen. Den 31 werd ook een regeeringsbericht bekend, waarbij de aankoop van tOOOO geweren voor de vrijwilligers van Catalonie gemeld werd. Te Barcelona werd dien dag verzekerd, het fusilleeren door de carlisten te Berga van 60 catalonische vrijwilligers, die ge capituleerd hadden. Te Malaga berust bet gezag bij omstreeks 10000 gewa pende liedendie met alle kracht de komst van militaire versterkingen en douane-beambten tegenhouden, en wel de .burgerij tegen gewelddadige plundering besehermen, maar zware schattingen van haar heffen voor de kosten van hun onderhoud en wapening, beslag leggen op de stedelijke in- komst.ee, den sluikhandel sterk begunstigen, en zelfs het ita- liaansche consulaat doorzocht hebben, om. zoo het heette, naar verborgen wapenen te zoeken. Te Pampelona zijn de republikeinseke soldaten op nieuw aan het muiten geslagen, onder liet. aanheffen van den kreet „Naar huis Ontslag Een te Bilbao in bezetting liggend bataljon van liet leger heeft- geweigerd tegen de carlisten opterukkenzelfs nadat aan de manschappen de door de vrijwilligers der republiek genoten wordende soldij van 8 realen daags was aangeboden. Te Madrid is den 30 Maart eene meeting gehouden van federale republikeinen, die onderscheidene hervormingen in het staatsbestuur en de afzetting van alte door de monarchie benoemde besturen verlangen. Eene tegen 6 April aldaar aangekondigde manifestatie tegen het gemeente- en liet ge westelijk bestuur heeft, ten gevolge der bemoeiingen van liet gouvernement en van eenige invloedrijke republikeinen, niet plaats gehad. De regeering heeft de provinciale besturen gelast, de ont bonden gemeentebesturen te herstellen. De carlistisohe bende van Cucula is verslagenzij verloor 10 dooden en 20 gekwetsten. De carlistische genl. Elio is in Na 'arre binnengerukt. De nieuw benoemde kap.-genl. van Catalonie, de genl. Velardeheeft van Reus uit zijne operat-iën begonnen. De gemeenschap tusschen Gerona en Barcelona was den 7 afgesneden. De cabecilla's Gain met 1500 en Tristany inet- 2000 man schenen op Puycerda aan te rukken. Livia werd bedreigd met brandstichting door middel van petroleum indien het weigerde, de oorlogsbelasting op te brengen. Furliiigiil. De markies de Vellada heeft aan de regeering kennis ge geven, dat de carlisten pogingen in het werk stellen om in de grensplaats Elvas de ontevredenen mede te slepen, om gemeene zaak met hen te maken. De minister Avelino heeft in de Kamer van Afgevaardigdenin antwoord op eene in terpellatie, verklaard, dat de regeering onmiddelijk tot het- nemen van maatregelen van voorzorg was overgegaan. De minister "an buit. zaken deelde de aankomst van 2 revolu tionaire agenten te Lissabon mede, en zeide dat 2 andere naar Oporto op weg waren. Te Lissabon hebben vele per sonen eene circulaire ontvangen van liet uit portugeezen en Spanjaarden bestaande „republikeinsche centrum," waarin hunne medewerking voor het tot stand brengen der iberische repu bliek wordt gevraagd. De ït.aliaausche regeering heeft, namens den Koning en het volk, den portugeezen dank betuigd voor de wijze waarop zij prins Amadeus hebben ontvangen. De Samana-Baai-Compagnie oefent volkomen souvereiniteits- rechten over hare west-indische bezitting uit. Zij heeft een barer stoomschepen derwaarts gezondenvoorzien van alle middelen om die rechten te doen kennen en eerbiedigen. Het hoofdbestuur blijft te Nieuw-York gevestigd; generaal Richard Taylor, van het voormalige leger der Geconfedereer- denis tot „gouverneur" van Samana benoemdkapitein Samuel Samuels, vau Nieuw-Y'ork, tot „vice-president." De Compagnie zal hare eigene belastingen heffed, een fort bouwen met, haar eigen garnizoenen hare vlag zal van dat fort waaien. Naai verzekerd wordt, heeft de heer Brigham-1 oung zijne betrekking' als hoofd der mormonen nedergelegd. Hij zal zich in Arizona metterwoon nederzetten en zijne aanzienlijke bezittingen onder zijne 16 vrouwen en 60 kinderen verdeelen. Verscheidene oude mormonen zullen hem waarschijnlijk vol gen. Men acht het mormoonsche vraagstuk, wat Utah betreft, daarmede opgelost. Te Middletowu (Connecticut) is een in aanbouw zijnd huis ingestort. 30 Menschen zijn onder het puin bedolven; 16 zijn er onder uitgehaald. De Koning is den 7 van het Loo in den Haag terugge keerd. Benoemingen enz. De genl.-majoor G. P. Boons, chef van den generalen staf, is op zijn verzoek op pensioen gesteld. Tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschooi te Groningen is benoemd dr. H. A. Kooyker, off. v. gez. l'.kl. en leeraar aan 's Rijks kweekschool voor milit. geneesk. te Amsterdam. De Ned. Handelmaatschappij heeft hare inschrijving ten behoeve der opterichten Indische Droogdokmaatschappij op nieuw met 25000 verhoogd en dus op/100000 gebracht'. Bij de 2'. Kamer is ingediend een wetsontwerp t-ot bekrach tiging eener nieuwe overeenkomst met de Handelmaatschappij in plaats der bestaande, die met uit0. December 1874 eindigt. Zij strekt tot het vervoeren en te gelde maken van iudische gonvernements-producten, die in Nederland worder. verkocht, voorlocpig gedurende den tijd van 5 jaren. Marine. Den 10 is van de werf der Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam te water gelaten het daar, voor rekening van het departement van koloniën, gebouwde schroefstoomscbip 4'. klasse Belibestemd voor de dienst in N. Indie. Tooneel. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 9. op voorstel van B. en W., besloten de exploitatie van den stads-schouwburg tot 1 Sept. 76 te gunnen aan den heer Victor Briessens, voor 10000 in liet jaar. Feesten. De gemeenteraad van Assen heeft een crediet- van f 3000 verleend voor illuminatie, versieringen en een diner tijdens het verblijf des Konintrs aldaar. Aanbestedingen. Den 4, te Middelburg, het aanleggen j vaneen in de Zwin-en Diamède-polders gelegen gedeelte van het uitwateringskanaal in het voormalig 4e district van Zee land aan G. JHerfkens te Millingenvoor f 93960. Den 7, te Zwolle, het vëreenigen der riolen van de groote en kleine Aahet maken van een ai'sluitput en bet dempen der waterleiding, aan L. Krookv„cr 24)61. Den 9, te 's Gravenhage, het afgraven van duingronden aan den Hoek van Holland, voor de verbetering van den rotter- unuui, wury1ar.oou ;~tiei "eenjarig ouuernona aer werzf tot verbetering van dien waterweg, minste inschr. P. A. Bot te Sliedreekt-, voor 35500. Den 10, te A nsterdam door het- bestuur der Woning, maatschappij het bouwen v,m 5 blokken woningen op ter reinen aan het einde der Oostenburger Voorstraatminsti insckr. JRutgers te Aarlanderveen voor f 356.666. Bouwwerken. Den 8 is te Blokzijl door den oudsta predikant de eerste steen gelegd van een nieuw Maurits- weeshuis. De gemeenteraad van Oldenzaal heeft besloten tot het bou wen van een vereeuigd post- en telegraafkantoor. Het waterschapsbestuur aer rivier de Dommel en der zié daarin ontlastende stroompjes heeft, aan de hooge regeerin; eene nijdrage van f lAOOtiO aangeboden in de kosten, vereiscki tot- verbetering dier rivier. Giften. Jonkvr. J. C. C. H'v. d. Brugghen v. Croj den 19 Maart, op het kasteel Croy onder Stiphout (Noord- brabant) overleden, heeft hare nalatenschap, onder den last van voldoening eener menigte legaten, vermaakt aan de al- gemeene armen aldaar, onder verplichting om genoemd kas teel ten spoedigste interiehten tot, een gesticht voor hoogstens 30 mannen en vrouwen uit de gemeenten Stiphout en Aarle Ri*tel, in de eerste plaats de personen die bij haar in dienst zijn geneest. Rampen. Een naar Hamburg hestemd, met leien geladen engelseh schip is in de Eierlaudsche gronden gestrand, doek het volk gered. In den nacht, van 7—8 April zijn te Opperdoes in kortei tijd 3 woningen in de asch gelegd. De spoortrein van Rosendaal is den 9 bij Bergen op Zoom op een verkeerd spoor geloopen en heeft 2 geladen bagagewagens geheel verbrijzeld en een gedeelte van een muur omver gereden. De reizigers kwamen cr met den sell rik af. Den 10 heeft een noordsche bark in de geul var. den nieu wen rotterdamschen waterweg gestooten en is zij blijven zitten; het- schip zal weg zijn het- volk is gered. Veeziekte. De beschikbare fondsen ter bestrijding van besmettelijke veeziekten, ten gevolge van onvoorziene belang rijke uitgaven iu de laatste dagen, grootendeels uitgeput zijndeheeft, de minister van liinn. zaken bevolen, zoolang de noodige middelen niet zijn toegestaan, de onteigening van verdacht vee te staken en alleen het door de longziekte aan getaste t.e doen afmaken. Werkloonen. 10 Van de voornaamste meubelmakers te Amsterdam hebben aangekondigd, dat hunne werkplaatsen den - 6 voor de werklieden zuilen gesloten worden'indien niet vóór den 15 de aangevangen werkstakingen in zoo verre hersteld zijndat liet, werk overal geregeld kan worden voortgezet. PoLiciE. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 8 liet voorstel van den hurgemeester tot uitbreiding van het policie-personeel, zoodanig dat de kosten met ruim f 30000 verhoogd worden, aangenomen. Rechtszaken. De gearresteerde zuster en behuwdhroeder van Behagel zijn weder op vrije voeten gesteld, nadat door den haagschen policie-conimissuris Beukman te Schoonhoven een onderzoek was ingesteld. Eet hof van Noordholland heeft den 3] de vrijspraak der leden van de firma Isenthal Sy Co., vervolgd geweest wegens het collect-eeren van buitenlandsehe loterijen, in hooger beroep bevestigd; het bad in de zaak van L. B. Paerlgelijke beslissing genomenmaar deze is sedert door den Hoogen Raad ver oordeeld. Siaats-loterij. Trekking der 3«. klasse. No. 291 f25000, No. 14627/ 5000, No. 10425 20U0, No 3372 en 10260 f 1500 No. 5065, 5316, 12382, 12430 en 14312/ 1000. KoLONiëN. De expeditie naar At-chin zal bestaan uit 4 bataljons infanferie, een halve batterij getrokken vierponders en een halve batterij berghouwitsers van 8 mortieren eene compagnie sappeurs en misschien een detachement cavallerie; voorts zullen 1000 dwangarbeiders of vrije koelies inedegaan. De genl -majoor J. U. R. Kohier zal de expeditie, de kap. ter zee J. F. Koopman de zeemacht commandeeren. 5 Stoom schepen der N.I. Stoomvaartmaatschappij en 5 koopvaardij schepen zijn voer het vervoer der troepen afgehuurd. In Demak (Java) is de toestand wegens bet heerschende rijstgebrek zorgelijk. De regeering helpt de bevolking zooveel mogelijk aan werk, en te Batavia en elders brengen particu lieren aanzienlijke sommen bijeen tot leeniging van den nood. ISienwe overstroomingen hebben wederom belangrijke ver woestingen aangericht. Onder de verschillende uitgaven in den laat,sten tijd mogen wij bijzonder de aandacht vestigen op eene nieuwe guedkoope druk van de Genestet's dichtwerken, die in 12 afleveringen a f 0,25 verschijnt en waarvan de beide eerste afteveringen het licht zien. Was de Genestet reeds voorai om zijne „Lee- kedichtjes" bij velen geliefd, deze duidelijke en min kostbare uitgave maakt het mogelijk hem bij allen bekend te maken. Van ouds her was ons volk gewoon zijne gewaarwordingen van vreugde over verlossing en overwinning, van smart over nederlaag en druk. uitdrukking te geven in liederen, die, zooals v. Vloten ze als e Geschiedzangenverzameld en gerang schikt heeftons de gevoelens afspiegelen waardoor ons voorgeslacht, vooral onder de groote en afwisselende ge beurtenissen van de tweede helft der zestiende eeuw, bezield was. De bevrijding van Alkmaar gaf stof tot vreugdeliede ren te vinden (behalve bij v. Vloten) in het Geuzen-Liede- boek en achter de oude verhalen der belegering van Foreest en Visser. Men zong die „deunen", gelijk zij oudtijds ge noemd werden, zoo dikw(jls de verjaardag van der stede ontzet terugkeerde. Iu later eeuwen werd bet, meer en meer ongewoon om ook droevige voorvallen te bezingen; de klaagliederen verdwenen, maar waar aanleiding was tot heugelijke viering (in de laatste jaren de gedenkdagen van 's lands herstelling, van den slag van Waterloovan de inneming van den Briel) daar ver schenen Feestliederen en teestklanken, of hoe ze meer mochten heeten, in menigte, meestal, naar oude gewoonte, op bekende wijzen gedicht of gerijmd. Zou 't met het aanstaande alkmaarsche eeuwfeest anders kunnen zijnImmers neen. Het bestuur der Ontzetver- eeniging zorgt geholpen door den muzikalen volksdichter d*. Heijereeds voor een flkscli en krachtig volkslieden onze boekhandelaars Kluitman en Coster 8y Zoon hebben ge zorgd dat al reeds een 12tal liedjes gedrukt en voor een prikje verkijghaar gesteld zijn. Dat is goed gedaan: niet ieder is in staat tot uiting vau zijn geestdrift of vreugde geschikte woorden te vinden, en menigeen _geeft-, bij gebrek aan beter, van zijnen opgewekten zanglust allicht voldoening door het zingen van kermis- en straatliederen. Mogen wij daarvoor bewaard blijven en velen zieh de liedjes van Kluitman en Kerkhoven vast in 't hoofd zetten. Huil inhoud is recht vaderlandsch en geschikt om door het volk gezon gen en begrepen te worden, geschikt ook om den goeden geest der ieestvierenden te bevorderen. Wij stellen ons voor met hoeveel „deeg" b v. een couplet zal aangeheven worden als het volgende van Kerkhoven (wijze de Zilvervloot Kwam er nu ook nog eens zoo'n roofgierig volk, Zeg, zouden wij het weêr zoo kloppen, Of zou je je, veilig en buiten het schot, Maar stil in je kelder stoppen? O neen o neendat doet de vrees alleen. Al zijn we dan niet groot, al zijn we dan niet groot, Wij zouden pal staan in nood en in dood. (Ins.)

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 6