No. 16. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. Z O I» I) A (i 20 APRIL. <3>ff?ci5el l*5c&cil!c Wal onderzocht moei worden. CtïLtckclijfiöche JSerictttcn Rftultschland gtclgle. Frankrijk.. A €0 A AT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f 6' .5 franco per post f tl Sit. afzonderlijke nonimers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. VEE M ARK T. BURGEMEESTER en WËTHOU DERS van ALKMAAR j brengen ter algemeene keunis. dat zij op voorstel van de j Kamer van Koophandel en Eahrieken besloten hebben bij i gelegenheid der groote veemarkt, op Maandag 21 April 1873, de gewone Maandagscke markt voor vette kalveren, schapen en varkens te houden op de Gedempte Nieuwesluot nabij de Kanaalkade. Burgemeester en M ethoteders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 April 1873. De Serre'aris NÜUOUT VA» DER VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie, afdeeiing bevolking, aan te melden. Jan Krammer, Dirk de Klerk. Andries tides. Dirk Al- berts, Johs. de Groot,, L). van Weel, P. H. Tijburg H. T. j A. üwaanenbeek tL. H. Kuper en H. Janse Heyniugs. POLI T 1 E. Ter terugbekoming aan het commissariaat van poli;ie voor landen het navolgende gevondene, als - een goud oorbelletje, lijnhoutpen en potlood, een dasjc., een luuiiersdossje, ring en sleuteltjeeer, broche, een ijzeren pot. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2'. helft der maand Maart 1873. P. COOLTSENL. H. MULDER. W. SCHOLTEN Z. va» BOMMEL, Mej. B. ter LAARK, J. van dkr MEULEN. Amsterdam; P. BOOTS, Langedijk; N. van der BROEK, Nieuwediep; GEURTJE ERIKS, Oude Niedorp; P. C. BURKENS SchagenP. van VEEN, Wormerveer. Van de Hulpkantoren NoordschorwoudeW. STUIJVEER, Amsterdam. Obdam: G. OUD11U1S, Langendijk. POSTERIJEN.. De correspondentie voor O. I.. te verzenden per Willem Kroonprins der Nederlanden, moet Maandag 21 April uiterlijk 9 uur 's avonds ter post bezorgd zijn. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, G OUWE. De Tweede Kamer, die het. onderzoek naar de geschikt heid van sommige klassen onzer burgers voor de uitoefening van het kiesrecht noodzakelijk achtteheeft niet uitdruk kelijk opgegeventcat zij verlangde te weten om er haar oordeel op te kunnen houwen. De Minister, die het onder zoek onvruchtbaar en daarom onnoodig oordeelde meende op dien grond ook niet de meest geschikte persoon te zijn om aan te geven wat onderzocht behoorde 1e worden, ten einde aan de Kamer het noodige lieht te verschaffen in de duis ternis, waarin zij verklaarde rond te dolen. Evei wel bezitten wij reeds een proef van zulk een onderzoek in dn „Opgaven" van Thorbeeke, en ook het verslag der Commissie van Rap porteurs bevat, eenige wenken. Thorbeeke splitste de ingezetenen der gemeenten waarover zich het onderzoek zou uitstrekken in vier klassen naar gelang van hetgeen zij aan directe belastingen hoofdsom en opeenten, betalen. Daar ook gelet, moet worden op de ge schiktheid van de nieuwe kiezers voor den gemeenteraad die men bij de verlaging van den census zou verkrijgen zal echter bij het, thans in te stellen onderzoek de laagste klasse van ingezetenen beboeren aan tc vangen net hen die f 10 aan directe belasting betalen (bet, minimam dat van de kiezers voor den gemeenteraad gevorderd wordt), in plaats van hen die f 15 betalenzooals bij het, on lerzoek van Thorbeeke plaats had. De meerderheid der Kamer, die in liet Verslag van het denkbeeld uitgaat, dat er alleen aanleiding bestaat tot verlaging van den census in de 48 steden, waar hij lioogcr is dan in de distrieten waartoe zij behoorenen niet tot verlaging van den eensus voor geheele distrieten waar hij boven het minimum isacht een onder zoek omtrent die 48 steden voldoende. Daar evenwel de Regeering beweert, dat dezelfde onevenredigheid ook ten op zichte van deze 'districten bestaat, zal het onderzoek zich ook daarover moeten uitstrekken, wil de Kamor over het gansche regeeringsvoorstel een oordeel vellen. „Tusschen die twee stelsels zegt het Verslasheeft de Regeering te kiezen, maar een onderzoek als hier wordt aangegeven, blijftvolgens de leden wier gevoelen thans is uitgedrukt in elk geval noodig." De Commissie der Rapporteurs beveelt dan ooknaar aanleiding van het regeeringsvoorstel tot censusverlaging op uitgebreide schaaleen onderzoek aan over al de BOD gemeenten waar de census hooger is gesteld dan bet, minimumdat in 1850 reeds voor 512 gemeenten is aangenomen Omtrent den aard van het onderzoek lezen wij in de .Op gaven"" van Thorbeeke het volgende: «De Minister verzocht de burgemeestersnaar aanleiding der lijsten die volgens art. 7 der kieswet hun door de ontvangers der directe belas tingen worden toegezondenen die niet alleen het bedrag van eiken belastingschuldigewaarvoor hij in elke belasting afzonderlijk is aangeslagen .iuaur ook Zijn beroep, bedrijf of nering vermelden het getal aangeslagenen in t Ike klasse naar hun bedrijf, beroep of nering onderscheiden, op l.c geven, met vermelding tevens van den oekonomischen toe stand kenbaar in de leefwijze met opzicht tot huizing voeding, kleeding." De verslagen dezer burgemeesters zijn niet openbaar ge maakt. Alleen de leden der Kamer hebben er inzage van kunnen nemen. Die geheimhouding is ongetwijfeld zeer ver- standisr; maar een weinig nieuwsgierigheid naar den inhoud is toch vergeeflijk. Wat hebben de burgemeesters b. v. wel kunnen zeggen omtrent, de voeding? Eten die klassen van ingezetenen vleesch Gebruiken zij boter Eten zij tarwe brood Drinken zij wijn of bierof geen van beide Ieder erkent gaarne dat een burgemeester een groot man isook is hij het hoofd van de politiemaar of hij omtrent de voeding der verschillende klassen van de burgerij vol doende inlichtingen zal kunnen geven, mag vooralsnog in twijfel worden getrokken. Eu hoe zal hij de kleeding dier verschillende klassen beschrijven Smaakvol kostbaar eenvoudig maar net en zindelijk - kaal, maar fatsoenlijk, onzindelijk of slordig - armoedig Het eenige dat iets zou kunnen beteekenenzijn de inlichtingen omtrent de huizing De huurwaarde van elk perceel is bekend en geeft in den regel zekeren maatstaf aan voor de gegoed heid van den bewoner. "De Minister verzoekt, tevens zijn ambtgenoot v-u Financiën," lezen wij verder «gelijk onderzoek omtrent den muatschappclijken en huishoudelijken toestand der belastingschuldigen in de vier verschillende klassen aan de ambtenaren der directe belastingenmet de ingezetenen in veelvuldige aanraking, op te dragen." Volgens de daaromtrent ontvangen rapporten werd een staat over gelegd voor elke gemeente het aantal aangeslagenen in elk der vier klassen aanwijzende met afzonderlijke vermelding van het getal van hen die als zonder beroep bekend staan en van de oninbare posten. Ofschoon de Commissie der Rapporteurs ten slotte heeft geweigerd bepaalde punten van onderzoek op te geven wordt echter door de meerderheid een algemeen onderzoek op dezelfde wijze als door Thor beeke was bevolen omtrent, 1(5 gemeenten, doelmatig geacht. Dat van de daardoor te .verkrijgen cijfers met groote voor zichtigheid gebruik gemaak: behoort te worden, zal ieder beseffen. Dat het, getal oninbare posten in zekere klasse van belasting betalende personen iu aamnerkiug behoort, genomen te worden, schijnt onbetwistbaar; evenzeer kan eenige waarde gehecht worden aan bet, aantal personen zonder beroep, alzoo aan het aantal renteniers in zekere klasse. Aan het getal grondeigenaars mag misschien almede eenige beteekenis wor- d. ii gehecht, doch niet zonder voorhehoud, daar toch het hebben van een eigen huisje in sommige plattelandsgemeen ten zelfs onder de zeer onbemiddelden een gansch niet on gewone zaak is en in de steden soms geheel andere gebruiken heerschen. Bij deze opgaven zou de meerderheid een advies verlangen van het gemeentebestuur, «vooral ten aanzien van de vraag, in hoe verre de verschillende kategorien waarborgen geven van voldoende onafhankelijkheid en ontwikkeling." Aan zulk een advies zal echter slechts een zeer betrekkelijke waarde gehecht mogen worden. Ilipr heeft men te doen met. de bijzondere meening van eenige personendie in de eene gemeente zeer kan verschillen van die in de andere. Wat. zou het zijn. als b.v. het gemeentebestuur van Haarlem om trent de onafhankelijkheid en ontwikkeling van zekere klasse van ingezetenen in die gemeente een ander oordeel uitbrengt, dan het gemeentebestuur van Alkmaar over die eigenschappen bij een gelijksoortige klasse in deze stad? Mag de Regeering daarop afgaan? Maar hoe is eindelijk het in aanmerking nemen van zulk een advies weer te rijmen met het stelsel der grondwet, die de gegoedheid, en de gegoedheid alleen, wil aangemerkt hebben als aanwijzing van geschiktheid? „Al deze stukken," aldus luidt het "Verslag verder „voor zooveel noodig tot een geheel samengebrachtzouden op het in 18.VI gegeven voorbeeld te stellen zijn iu handen van eene of meer commissiën toegelatenbehooren hetzelfde recht te genieten Eindelijk- waarom zou deze maatstaf wel gelden bij de vergelijking van verschillende gemeenten in hetzelfde district en niet van de districten onderling En zoo komt men tot de conclusie van de Regeering: „Zoo thans daar, waar volgens de kieswet van 1850 de laagste eensus werkt, niemand op verhooging van dien census aandringt, kan gelijkmaking der bestaande onevenredigheid niet anders verkregen wordendan door elders, waar men in 1850 een hoogere som meende te moeten eischendie som te verminderen." Neenonderzoek is noodigmaar als men de slotsom van het onderzoek opmaakt, zal men niet anders kunnen doen dan de f 20 betalende kiezers diemet uitzondering van enkele steden in geheel Gelderland OverijsselDrenthe Noord brabant en Limburg sedert 1850 het kiesrecht hebben uit geoefend tot maatstaf aan te nemen bij de beoordeeling van de verschillende klassen van ingezetenen in districten en steden, waar tot nog toe een hoogere eensus bestaat. Allen moeten met dezelfde maat worden gemeten. Het betalen van een zekere som in de belastingdoor de Grondwet als ver moeden van zekere gegoedheid en daarop gegronde geschikt heid aangenomen moet hier gelden zoowel als daar, te Am sterdam evenzeer als te Boxmeer, zonder dat het persoonlijk gevoelen van een burgemeester of de bijzondere opvatting van een college of een commissie daarop van invloed mag zijn. De ondervinding van 1850 heeft niet zulke schoone vruchten gedragendat de toen gevolgde wijze van handelen tot navolgingswaardig voorbeeld kan worden gestelden dit woord der Regeering is volkomen juistdat zij nooit uit het oog mag verliezen «dat zij het geheel overzien moet en bevoegheid tot, aandeel in de publieke zaak zoo min mogelijk afhankelijk mag maken van de woonplaats." W. v. d. K. De fabrikanten van nieuwzilveren voorwerpen hebben zich vereenigd om bij den Rijksdag een adres intedienenhet verzoek inhoudendedat het nikkel niet voor het slaan van munten gebruikt moge wordenaangezien de prijs nu reeds, met het oog op de aanneming der muntwet, van lj tot 4 tb. per pond gestegen is. Pruisen. De fïnanciëele commissie van het Heerenhuis lieett de financiëele voorstellen van het Huis der Afgevaar digden voor het meerendeel onveranderd ter aanneming aan bevolen, maar het voorstel betreffende de opheffing der dagblad zegel-belasting eenstemmig verworpen. De heer Günther, voorzitter der „SeehandluDg," alsmede der commissie van onderzoek naar het spoorwegbeheer, is tot opper-president der provincie Posen benoemd. De Kon. Academie van Wetenschappen te Berlijn heeft prof. Donders te Utrecht tot correspondent voor hare wis- en natuurkundige afdeeiing benoemd. In Berlijn heerscht de typhus in hevige matezoodat de hospitalen te klem zijn om alle lijders te kunnen opnemen. Beieren. Officieren van het topografische bureau hebben last ontvangen om zich naar Belfort te begeven, ten einde deel te nemen aan de topografische opneming van het geoc- bestaaude uit personen met j cupeerde fransche grondgebied, welke, ten gevolge der ver bet gehalte van het tegenwoordige kiezerspersoneel nauw- vroegde ontruiming, spoediger moet voltooid zijn dan men ceurig bekend. Deze kunnen dan het hun bekende gehalte aanvankelijk vermoedde. der kiezers in elk district als basis van beoordeeling ne- j Saksen. De Koning heeft de volksschoolwet bekrachtigd, mende, uit die stukken beoordeelen m hoeverre er grond J welke door de 1'. Kamer aangenomen, maar door de 2'. Ka- bestaat de steden met verhoogden census tot den normaal- nier, wegens haar confessioneel karakterverworpen was. eensus van het dis riet te doen naderen en aan de op zich Daar de meerderheid in laatstgenoemde Kamer minder dan zelf staande steden, als Amsterdam, Rotterdam en s Graven-s bedroeg, was de regeering volgens de letter der grondwet liage een 1 ageren eensus te geven. De meerderheid be-tg, fiB bekrachtiging bevoegd, maar men hoopte, dat zij, ter eelt dit, middel iu de eerste plaats aan voor t,e heoordee- wille der goede verstandhouding inet. de Volksvertegenwoor- i rv li ziOiT/inl rl n arinsnn 1 *1 n r, W» i a plrirton 11'flnl* hll MOOffPr I 1' 1 i i i uuu.ei digmgvan haar recht geen gebruik zou maken. ling, hoeveel de census in sommige steden, waar hij gesteld is dan in het, distriet waartoe z>j behoorenzou kunnen dalen. Daar zou het schijnbaar met eenig voordeel aangewend kunnen worden. Maar is dit meer dan schijn Stellen wij ons zulk een commissie voor, uit personen be slaande uit de stad met verhoogden census en uit het, overige van het kiesdistrict, b. v. uit de stad Alkmaar, waar de cen sus f 40 bedraagt, en uit Schagen. Castricum, Texel, Wie- ringerwaard, Langedijk, den Helder etc., waar hij op 32 is gesteld. Wij nemen aanwat op zich zelf reeds geen kleinigheid isdat de personen uit de plattelandsgemeenten nauwkeurig bekend zijn met het gehalte van de kiezers in die gemeenten nu kan menmet behulp van de verkregen opgaven en lettende b. v. op het verschil der huurwaarde van woonhuizen van gelijke soort te Alkmaar en in de ove rige gemeenten ongeveer aangeven welke klasse der Alk- maarsehe burgerij in gegoedheid gelijk staat niet de 32 betalende kiezers aan den Helder, te Schagen, Wieringer- waard, Castricum, Langedijk en Texel. Daarvoor behoeft men echter geen plaatselijk deskundige te zijn. Het werk der commissie inoet dan ook nog beginnen. Wat zal het nu zijn Onderstelde deskundigen in de commissie verklaren: die kiezers van f 32 hebben voldoende geschiktheidhoe wil men nu uitmakenof de daarmee iu gegoedheid gelijk staande klasse van Alkmaarsche burgers, die hun ge schiktheid voor het kiezerswerk nog nooit hebben kunnen toonenook even geschikt, is te achten Hoe zullen de Alkmaarsche heeren ooit kunnen verklaren: de klasse on zer burgerij, die f 32, die f 36, of die f 40 directe belasting betaalt, staat in oualhankelijklieid en ontwik keling ongeveer gelijk met de f 32 betalende kiezers in de overige gemeenten die tot liet district behooren Maar ondersteldat de deskundigen uit de andere gemeenten de/32 betalende kiezers, ofschoon volgens de bestaande wét bevoegdevenwel ongeschikt achten voor het verkie- zingswerk wal dan? Moet dan de daarmee gelijkstaande klasse te Alkmaar ook ongeschikt worden geoordeeld? Of moet. de uitspraak zijn zij die in zelfstandigheid en ont wikkeling gelijk gesteld kunnen worden met hen die in an dere gemeenten van hetzelfde district tot de stembus worden Elzas-Lotharingen. De heer Lauth, die, hoewel tot de fransehgezinde partij behoorende, anderhalf jaar geleden tot burgemeester vau Straatsburg was benoemd, in de verwach ting dat hij eene samenwerking tusschen gemeentebestuur en landsregeering niet belemmeren zou, is, omdat hij niet aan die verwachting voldeed, ontslagen, nadat hij geweigerd had zijn outslag te vragen. Het dagehjksch bestuur en de ge meenteraad der stad hebben tegen de afzetting van den bur gemeester en de waarneming van diens betrekking door den directeur van polieie Back geprotesteerd. In het protest wordt gezegddat de verklaring des heeren Lauth, volgens welke hij enkel in lmt vooruitzicht eener terugkomst der Irauschen te Straatsburg zou zijn geblevenniet in zijne kwaliteit is afgelegd en dus geen recht tot afzetting gaf. 25 Van de 33 gemeenteraadsleden hebben verklaard geen voorzitter te kunnen duldendie geen lid van den raad is. Dientengevolge is de gemeenteraad voor 2 maanden geschorst, en zijn al zijne rechten en plichten opgedragen aan den heer Back. Ue centraie sectie der Kamer heeft, in overleg met de regeering, voorgesteld om den post voor de verbetering van het Kanaal van Terneuzen van 2 op 5 miljoen fr. te brengen, maar deze concessie heeft de gentenaars niet bevredigd. In de den 6 te Gent gehouden meeting heeft een der redenaars, het lid van den Provincialen Raad H illequet, betoogd, dat tot eene behoorlijke verbrcediug en verdieping van het kanaal niet minder dan 17 miljoen gevorderd wordt. In eene steenkolenmijn te Ressaixin Henegouwenis ten gevolge van het breken der kettingen van een der hijsch- bakkenweder een onneil voorgevallenwaarbij 9 werklie den het leven hebben verloren. 7 Hunner waren vaders van huisgezinnen. De machinist wordt van verzuim verdacht. 500 a 2000 Werklieden in de groeven van escauzijnscken steen bij Enghieu hebben het werk gestaakt en hunne ii- vretten geëischt om een goed heenkomen te kunnen zoeken, hetgeen hun door de directie geweigerd is. Den 10 was hunne houding zoo dreigenddat uit Bergen gensdarmerie moest ontboden worden. Verscheidene werklieden zijn ge arresteerd De oorzaak der ontevredenheid is eene in het reglement gebrachte bepalingvolgens welke elk verzuim ten gevolge van misbruik van sterken drank begaan, alsmede het beschonken of half beschonken te werk komenmet wegzending van eenige dagen wordt gestraft. De centrale sectie heeft met 6 tegen 1 st. geconcludeerd tot de aanneming der wetsvoordraclit voor de leening van 240 miljoen fr. en de uitvoering eener reeks van openbare werken. Op den tweeden Paasehdag heeft het Cercle Artistique, Lit téraire et Scientifique te Antwerpen den heer A icaise de Keyser eene medalje in goud, zilver en brons aangeboden, als blijk van hulde wegens zijne muurschilderingen in het voorportaal van het muzeüm aldaar. De plechtige overhan diging werd gevolgd door een feestbanket. De regeering heeft met 10 bankiers en Bank-instellingen eene voorloopige overeenkomst getroffen omtrent de uitgifte der voorgestelde leening van 240 miljoen fr. Het nieuwe 3 pc.-effect zal tegen den cours van 81 fr. worden uitgegeven. Onder de contractanten behooren de Nationale Bank, de ban kiers Rothschildde Banq-ue de Bruxettcs, het Disconto-kan toor enz. Een der beambten van de antwerpsche succursale der Banque de V Union had, na 3 maanden in preventieve gevangenschap buiten tosgang te zijn gehoudenvan de rechtbank zijne voorloopige invrijheidstelling verworven tegen een borg tocht van 12000 fr., welke door zijne betrekkingen verstrekt was. Op het verzoek van het openbaar ministerie, heeft het hof van appèl te Brussel geweigerd, het arrest der rechtbank te bekrachtigen. De burgers Lockroy, Nadaud en Dupont de Bussac, die te Parijs de candidatuur voor de Nat. Vergadering hadden aan genomen, heb Oen terstond voor den lyonschen maire Barodet het veld geruimd. Van de candidatuur van Ledru-Rollin ver neemt men niets meer. De heer S. Mare-Girardin, een der ondervoorzitters van de Nat. Vergadering, lid der Fransche Academie, hoogleeraar bij de letterkundige faculteit der Sorbonne, schrijver van staatkundige, staathuishoudkundige en letterkundige werken en 30 jaren lang een der voornaamste mede-arbeiders aan het Journal des Débats, waarvan hij zich eenigen tijd geleden scheidde, is den 11 ten gevolge eener beroerte overleden. Hij was in 1801 te Parijs gehcren. Zijne uitvaart en begra fenis op Père Lachaise op den 15 werden, behalve door den hertog v. Aumale door nagenoeg al de Afgevaardigden van de rechterzijde en van het rechter centrum en door vele leden van het linker centrum, door de geheele Fransche A ca- demieeen aantal andere leden van het Instituut en een groot aantal publicisten en journalisten bijgewoond. Voor Lyon zijn 6 maires en 12 adjunct-maires benoemd, allen uit het staatkundige oogpunt onbekende lieden. De staatsraad Pascal, voormalig prefect te Lyon, is tot onder staatssecretaris van binn. zaken benoemd, hetgeen op de ge matigde republikeinen en de liberalen te Lyon een goeden indruk heeft gemaakt. Het cijfer van het clerikale petitionnement tegen de aan hangige weesvoordracht van den minister Jules Simon omtrent het lager onderwijs bedraagt thans nagenoeg 2000 meer dan 1 miljoen. Te Parijs zijn nagenoeg 19000 handteekeningen verzameld. De minister de Rémusat heeft, na lange aarzeling, de can didatuur voor de Nat. Vergadering aangenomen en daarvan aan de parijsche kiezers kennis gegeven in eene circulaire waarin, hij zich als een warm aanhanger der staatkunde van den President (sedert 50 jaren zijn vriend) tot organisatie van liet gouvernement der republiek doet kennen. Het blad le Siècle, dat aanvankelijk zijne candidatuur had toegejuiolit. heeft sedert den 12 openlijk die van den radicalen candidaat Barodet in bescherming genomen, en de legitimisten en bona- partisten hebben een derden candidaat gesteld in den parijschen handelaar Libman, die den 4 Sept. gepoogd had om de over weldiging van het stadshuis te beletten en onder de Commune, met beter gevolg, oin de boetkapel van LodewijkXPI te redden. Ln eene door het meerendeel der parijsche Afgevaardigden onderteekende circulaire wordt de candidatuur van den keer de Rémusat met aandrang aanbevolen. Bij de herstemming in het 17'. arr'. van Parijs is de ra dicale candidaat de Reridia tot lid van den gemeenteraad verkozen, met 1541 st., tegen 1021 op den monarchalen can didaat de S. Senoch. De heer Dorian gewezen lid van het gouvernement der Nationale Defensie en minister van openbare werken gedu rende dat bewind, lid der Nat. Vergadering voor het depar tement der Loire, is den 14 te Parijs, in nagenoeg OOjarigen ouderdom overleden. Men verzekertdat de brief van Félix Pyat aan den voor zitter der Nat. Vergadering een verdicht stuk is. Prins Napoleon heeft eene circulaire aan de corsieaansche kiezers gerichtwaarin hij den heer Thiers en de republi keinen aanvaltwier geweld hem belet zitting in den Alge- meenen Raad te Ajaccio te nemenhoezeer de wet hem daartoe verplicht. Hij beklaagt zich over zijne onwettige arrestatie en verbanning. „Men verbant ons zegt hij omdat men ons vreest, omdat er buiten de Napoleons slechts 2 minderheden zijn, waarvan de eene de orde wil zonder de democratie en de andere de democratie zonder orde. Wat men ook doen mogen, men zal den naam Napoleon niet uit het hart des volks rukken!" Nationale Vergadering. Den 7 is de wet betreffende de schadevergoeding aan Parijs en de departementen in 3 zit tingen afgehandeld en te middernacht met 578 tegen 34 st. aangenomen. Het amendement der heeren ChanzyPhilip- poteaux enz., om de departementen 200 miljoen te verleencn, is, na nadrukkelijk door den minister van financiën te zijn bestreden, met 350 tegen 231, dat van den heer Ravinel en ruim 70 andere Afgevaardigden, om aan Parijs 114 en aan de departementen 127 miljoen toe te kennen, met 353 tegen

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1