No. 17. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. ZONDAG 27 APRIL. Een stem, «He gehoor verdient bin nen en buiten Alkmaar. SSlcfccHjfïsche ficricfotcn EluiCspliiand iiollgie. FrankryL. II Ml A A €0 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, ©5, franco per post O,HO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De inlijving van de dienstpligtige manschappen voor de Nationale Militie, uit de gemeente Alkmaar, van n°. 1 tot en met n 76, is door den heer Commissaris des Konings in Noordholland bepaald op Dingsdag 6 Mei 1875, des voormiddags ten 10 ure. aan het locaal Tivoli te Helder. POSTERIJEN. De correspondentie naar Nieuw-Yorkte verzenden per stoomschip Rotterdammoet uiterlijk 1 Mei's middags 2J. uur ter post bezorgd zijn. üe Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Bij A. C. Kruseman te Haarlem verschijnt: //In Memoriam. Tafereelen uit Hollands tachtigjarigen strijd." De zevende aflevering, die juist van de pers komt, bevat «Alkmaars beleg ten jare 1573" door Mevr. Bosboom-Toussaint. Om trent de beteekenis van Alkmaars Ontzet, als een gebeurtenis van algemeen nationaal belang, zegt de beroemde schrijfster het volgende „Ontzetbet woord zelf drukt reeds de verruiming uit, die het feit geven moest aan de benauwde en benarde bur gerij, die wist dat de doodde marteldood in de afgrijse lijkste vormen die er waren uit te denken, voorbeschikt was aan de strijdbare mannen niet alleen, maar ook aan hunne vrouwen, aan weerlooze grijsaards en kinderen Alba heeft gezorgd dat het nageslacht zich in dezen niet kon vergissen omtrent zijne intentionhij schreef aan zijn koning«Si Alkmaar est prise par la forceje suis résolu a n'y laisser ame qui vive, tous y seront passés au lil de l'é- pée:" en elders//Que V. M. ne s'imagine pas que par des moyens de douceur on obtienne jamais rien d'eux; ceux du pays qui jusqu' ici étaient pour de pareils moyens sedé- sabusent et sont d'opinion qua Alkmaar on n'epargne ame qui vive," Men ziet, nier was geene kwestie van halve maatregelen, en de veroveraar van Haarlem was er de man naar om ze in volle strengheid uit te voeren. Houdt men nu daarbij in gedachte dat een deel dier bevolking, die met uitmoording bedreigd werd, nog aan de oude Kerk getrouw was gebleven, dan ziet men duidelijk dat hier geene vraag meer was van de religie, maar dat Nederlander en rebel voor Alba eens luidend was geworden, en dat onze Katholieke burgers van die dagen wijs en wel hebben gedaan met het hunne te doen om de Spanjaarden van hunne wallen af te weren. Die verlossing nu, dat ontzet van den 8"*° October 1873 jaarlijks te gedenken, is eene vrijwillige daad van Alkmaars burgerij, die wel vermelding verdient, 't Is een pligt der dankbaarheid dien zij vervullen aan God en aan hunne voor vaders wier moed en standvastigheid tot de uitredding me dewerkte. En als nu het derde eeuwfeest, van die blijde uitkomst zal gevierd worden wachten wij dat zij het niet alleen onder stadgenooten zullen gedenkenmaar dat het gansche landalthans al wat daarin die dagen van lijden en strijden met opregte geestdrift en warme symphatie ge denkt met hen zal opgaan ter feestvieringvoor t minst, van instemming blijke zal geven zooals men dat voor het Brielsche eeuwfeest heeft gedaan. Niet minder dan dit verdient het Alkmaarsche die hulde. Was het Brielsche feit een stoute aanslag goed overlegdkloek uitgevoerd en die het krijgsplan des Prinsen van Oranje niet schaadde, zooals sommigen vreesdenmaar schraagde het werd toch bezoedeld door onchristelijke wreedheid jegens weerloozen die wel als weerwraak voor geleden onregt, voor nainelooze jammeren verklaarbaar isik erken 'tin hen die ze pleeg den maar die toch een bloedvlek heeft geworpen over de zegepraaleen zegepraaldie daarenboven niet is behaald door de inwoners zeivenveeleer tegen het verlangen dei- meerderheidtoegelaten meer nog dan toegestemd terwijl bij Alkmaars beleg weken lang werd geleden en gestreden met, moed en volharding door de gansche bevolkingdie eendragtiglijk alles heeft gewaagd en alles getrotseerd om hare stad vrij te houden van 't Spaansche juk. Hare zege praal is de eerste geweest van Nederlandsche burgeren tegen Spaansch krijgsvolk terwijl de uitspraak „Van Alkmaar be gint de Victorie" bewijsthoezeer deze triomf destijds als eene blijde zegepraal door het gansche land werd opgvat en hoe die den moed sterkte van hendie aanvingen moe deloos te worden onder de bloedige slagen die Zutphen Naarden en Haarlem hadden getroffen. Zal men diezelfde Victorie nu zóó weinig tellen dat men haar als een op zich zelf staand feit ter viering overlaat aan wie er de naasten toe zijn Ik wacht betere dingen van den opgewekten echt Ne- derlandschen zin van heel ons volkmet den Koning aan het hoofd die zich een Oranje toont in geestdrift voor dat roemrijk verleden. En zoo ik mij voornam van Alkmaars beleg de voorstelling te geven in dit Gedenkboek al wist ik dat het eene hagchelijke taak is te vertellen wat ieder kan bekend zijn was het allereerst omdat deze hier niet mogt ontbrekenen voorts om althans het mijne te doen ter harer gedachtenisen zoo mogelijk zoovele mijner land- genooten als In Memoriam zullen lezen op te wekken tot belangstelling in hare feestviering." Nu de Koning en Prins Frederik der Nederlanden zijn voorgegaan om door belangrijke bijdragen voor het te stichten gedenkteeken van hun belangstelling te doen blijken, en wak kere mannen in verschillende gemeenten hunne medeburgers tot medewerking oproepen, zal het vertrouwen der schrijfster in den goeden zin van ons volk wel niet worden teleurgesield. Van de viering van den achtsten Octoberdag in haar altijd geliefde geboorteplaats wordt, een schets gegeven, die getuigt met. hoeveel warme deelneming de schrijfster zelve daarvan getuige is geweest, «Wie op een 8,ten October" aldus vangt zij aan «de bloeijende stad binnentreedt door van der Woude geprezen als: «'t Lijftochtigli Alkmaer, fraey doorwat.ert wel beplant, «Spijskamer, koornschuur van het vruchtbaar Noord-Holland," zal haar in feest.dosch zien. De heldere driekleur, het.geliefd Oranje wappert uit de huizende groote kerk, het stadhuis, de waag, doen voor de burgerwoningen niet onder en laten de vaderlandsche vlag in breede banen van top en toren uit.waaijen. Het klokkespel laat het «Wilhelmus" hooren of het «Wien NeÊrlands bloed,' liefst en meest nog het opwek kend //van Alkmaar de Victorie," dat het best hij de gelegen heid past." «Daar is eenige onjuistheid in deze voorstelling," erkent de schrijfster zelve. Zoo algemeen was tot nog toe de deelneming aan het feest niet; maar is de beschrijving niet juist, als men haar toepast op vroegere feestvieringen, op het verleden, zij zal volkomen passen op het heden en de toekomst. «Wij hopen alleen, en vertrouwen vaste- lijk" zegt de schrijfster «dat althans in 1873 het ge denkfeest zóo eenstemmig zal gevierd worden, dat mijne voor stelling de getrouwe afspiegeling zal zijn van de waarheid." Er bestaat alle reden om in de hoop en het vast vertrou wen van Mevrouw Bosboom-Toussaint te deelen. Toch zijn er ook thans weder bedenkingen gemaakt. Men heeft de feestcommissie en het feestprogramma kleurloos genoemd. Kleurloos! omdat geen andere kleur wordt geheven dan de driekleur, met den Oranje-wimpel in top? Kleur loos, omdat voor het nationale feest geen andere dan de nationale kleuren worden ontplooid? Omdat de feestbanier de kleur za, toonen die vereenigt, en niet voorop gezet zal worden waarin men verschilt? Zou n en dan, om dat men niet naar dezelfde kerk gaat en bij de stembus tegen over elkander staat., ook geen algemeen nationaal feest kunnen vieren? Bestaat er dan. bij alle verschil in godsdienstige en politieke richting, geen algemeene nationaliteit meer? Geen band meer ie de pijlen te zamen houdt? Kan men niet in één opzicht samengaan en eenstemmig zijn ofschoon men in andere opzichten verschillende wegen zoekt Maar dat, kan geen vraag zijn. De ervaring de ervaring des levens geeft, op duizend verschillende wijzen het beslissend ant woord. Dagelijks werken personen van verschillende gods dienstige en politieke overtuiging krachtig samen tot, het zelfde doel. Geen duidelijker voorbeeld van zulk een samenwerking dan de macht, die geroepen is om aller vrij heid de veiligheid en onafhankelijkheid van ganseh het volk te verdedigen, dan leger en vloot, militie en schutterij. Zou het, volk zelf bij de viering van een nationaal feest zich niet op hetzelfde standpunt kunnen plaatsen als de nationale krijgsmacht Macaulay schetst in een zijner geschriften, juist met het oog op denzelfden twijfel die zich hier heeft geopenbaard, een treffend tafereel van gelukkige samenwerking, van loffelijke eenheid bij velerlei verschil op ander gebied. Laat ons hem zelf liooren, „In den morgen van den veertienden Augustus 1704, be reidden twee groote veldhceren, van gelijk gezag, door nauwe banden van bijzonder en algemeen belang vereenigdmaar van verschillend geloof, zich voor tot een veldslag, van welks uitkomst de vrijheid van Europa afhing. Marlborough had een gedeelte van den nacht in het gebed doorgebrachten ontving voor het aanbreken van den dag het sacrament over eenkomstig de gebruiken der Engelscbe Kerk. Daarop haastte nij zich om Prins Eugenius te ontmoeten, die waarschijnlijk juist aan een Roomsch priester de biecht, had afgelegd. De generaals beraadslaagden met elkanderberaamden te zamen hun planen begaven zich vervolgens ieder op zijn post,. Marlborough gaf bevel tot algemeene gebeden. De Angli- caansche kapelaans deden de dienst aan het hoofd van de Engelsche regimenten. De Calvinist,isohe predikers van het Nederlandsche leger, op wier hoofden nooit de hand eens Bisschops had gerustverhieven hunne gebeden voor bet frout hunner landgenooten. Te gelijker tijd luisterden de Denen naar hunne Lutersche leeraars, en spraken Kapucijner monniken der Oostenrijksche eskadrons moed inen baden de Heilige Maagd om haar zegen op de wapenen van het Heilige Roomsche Rijk. De slag beginten al deze mannen van verschillend geloof handelen als leden van één lichaam. De Katholieke en de Protestansche generaal wedijveren om elkander bij te staan en te overtreffen. Voor zonsondergang is het Rijk gered. Frankrijk heeft in één dag de vruchten van tachtig jaren van kuiperij en overwinning verloren. En de bondgenooten gaan, na samen te hebben overwonnen, uit elkander om afzonderlijk God te danken, ieder overeen komstig de gebruiken zijner eigene kerk." Wat verhindert ons bij onze nationale feesten evenzoo te handelen Onze volkseenheid de eenheid van belang van voorspoed en tegenspoedvan blijdschap en smartvan hoop en vreesmag toch wel eens gevoeld wordenwaar zoo velerlei ons scheidt. Of heeft ons volk daaraan geen be hoefte Is het misschien een gelukkig verschijnseldat de eerste uitwerking van een nationalen tegenspoed in ons In disch rijk zich openbaart in onderlinge verwijten en weder- keerige beschuldigingen in veroordeelen en vonnisseneer nog is onderzocht Krachtsinspanning zal noodig zijn offers zullen gevergd worden om het verlorene te herstellen en den nadeeïigen indruk uit te wisschen. Niemand die ons kan verzekerendat wij niet eenmaal met elkander onze uationale belangen zulleu hebben te verdedigen. Niemand die ons kan zeggenwat de toekomst misschien van ons zal eischen. Laat daarom de nationale kleuren ons allen vereenigen. Kleurloos in dit opzicht is alleen de onver schillige niet hij die een hart heeft voor zijn volkvoor ons volkbestaan en voor de zegeningen der vrijheid die wij genieten. W. v. d. K. De Rijksdag is den 21 weder bijeengekomenmaar heeft bij onvoldoend aantal leden et kunnen beraadslagen. Den j 22 is de discussie in tweede lezing over de muntwet her- j vat. Een door den particularistischen Afgevaardigde Alohl gedaan voorstel tot aanneming van den dubbeleu standaard, goud en zilver, is verworpen, en daarna is art. 1 der wel aangenomenmet een amendement van den heer Bamberger, waarbij het overgangstijdperk verkort en de afkondiging der wet minstens 3 (in plaats van 6) maanden vóór haar in wer king treden verplichtend gesteld wordt. Pruisen. De Paus heeft, bij breve van 24 Maart de houding van den aartsbisschop van Posen, omtrent het gebruik der duit- sche taal bij het godsdienstonderwijs aan de hoogere scholen, goedgekeurd en zijnen apostolischen zegen geschonken aan den aartsbisschop, de lagere geestelijkheid en de bevolking van Posen. In de inleiding wordt gezegd, dat de regeering, door de indiening der bekende wetsontwerpenden tegen stand der geestelijkheid wil uitlokken, om reden te hebben de catholieke godsdienst te beschuldiger, en te vervolgen. Te Hirschberg, in Silezie, is door de burgerlijke gemeente, welke het. recht van patronaat, heeft, tot, pastoor benoemd de oud-catholieke geestelijke Haszler uit Munchen. De bisschop van Breslau weigerde die benoeming te bevestigen en het gemeentebestuur legde de zaak aan den minister van eere- dienst voor, maar deze heeft verklaard, dat het gemeentebe stuur zich tot eene hoogere kerkelijke autoriteit behoort te wenden, aangezien de wet geene termen oplevert om de be noeming van den heer Haszler van staatswege te bekrachtigen. Het huwelijk van prins Albrecht met prinses Maria van Saksen-Altenburg is den 19 in de kapel van het, koninglijk slot te Berlijn voltrokken. Des avonds heeft in de Witte Zaal volgens oud gebruik een fakkeldans plaats gehad. In eene den 19 te Breslau gehouden bijeenkomst van voor name leden van de liberale en de conservatieve partij in Silezie is besloten, bij de aanstaande verkiezingen voor Rijksdag en Landdag de handen ineen te slaan om de ultramontaansche, jegens het Rijk vijandige partijen te bestrijden. De op den 20 te Bonn vergaderde afgevaardigden der oud-cat.holieke gemeenten hebben beslotendat het derde congres in den herfst te Constanz en de verkiezing van een oud-catholieken bisschop den 4 Juni e.k. te Keulen zal plaats vinden. De oud-roomscke aartsbisschop van Utrecht heeft zich schriftelijk bereid verklaard, den gekozene de bisschop pelijke wijding te geven. De verhooging der bierprijzen heeft in den avond en nacht van 2122 April te Frankfort tot een formeel oproer geleid, waarbij de hulp moest worden ingeroepen der militaire macht, die met steenworpen begroet werd en van hare vuurwapenen gebruik moest maken. 14 Personen zijn gedood, 41 gekwetst in de hospitalen opgenomen en 120 gearresteerd. Het gar nizoen van Wiesbaden stond gereed om des noods dat van Frankfort te ondersteunen. 16 Gebouwen, deels brouwerijen, deels bierhuizen, zijn vernield en vele woningen hebhen schade geleden. Beieren. De beroemde scheikundige Justus Liebig, se dert 1852 hoogleeraar te Munchen, vroeger te Giessen, voor zitter der Academie van Wetenschappen, is den 18 aan de gevolgen eener longontsteking overleden. Hij was den 12 Mei 1803 te Darmstadt geboren. Bij zijne begrafenis, welke den 20 met groote plechtigheid en onder veel deel neming plaats had prijkte de lijkkoets met bloemkransen waaronder van den Koning van Beieren en van den duitschen Kroonprins. Saksen. De vereeniging van boekdrukkers-patroons heeft, hare maatregelen tegen het verbond der gezellen ingetrokken, en dientengevolge hebben laatstgenoemden hunne strike geëindigd. Eene vergadering van afgevaardigden der patroons en der gezellen komt te Leipzig bijeen om het tarief der loonen vast te stellen. De Koniug heeft tot ridder der Leopolds-orde benoemd den spoorweg-machinist JGobbe, die bij het in botsing ko men van een sneltrein en een goederentrein nabij Pepinster, niet, zooals de stoker, zich gerrd heeft door var. de locomotief te springen, maar daarop is gebleven om den stoot te tem peren, ten gevolge waarvan hem reeds zijn rechterbeen is afgezet, terwijl hij ook waarschijnlijk het linkerbeen zal ver liezen. Yele bladen hebben reeds eene inschrijving voor hem geopend, en de minister Moncheur heeft in de Kamer medege deeld dat hij tot. machinist-instructeur, met behoud zijner volle weddezal benoemd worden. De Afgevaardigde Dumortier beeft zijne in de Kamer ge houden rede over het verband tusschen den Syllabus en de belgische constitutie aan den Paus onderworpen, en van Z. II. volledige goedkeuring ontvangen der 2 door hem verdedigde stellingendat de Encycliek en de Syllabus de belgische staatsinstellingen en conslitutioneele vrijheden in geeuen deele veroordeelen; en dat de pauselijke onfeilbaarheidals enkel op het dogma en de zedekunde betrekking hebbende, niets gemeen heeft met de staatkunde en dan ook zoomin de Souvereinen als de gouvernementen behoeft te verontrusten. In eene den 21 te Antwerpen gehouden algemeene verga dering der aandeelhouders in de Spoorwegmaatschappij Ant werpenRotterdam, is de overeenkomst, met, de nederlandsche regeering omtrent het overnemen der zijtakken Roosendaal— Breda en RoosendaalMoerdijk goedgekeurd. Desgelijks een door de administratie met de nederlandsche regeermg getroffen, voor beide partijen voordeelige, schikking tot voort zetting der dienst, ingeval de nederlandsche Kamers mochten weigeren de overneming goed te keuren. De heer Thiers is den 16 zijn 77'. jaar ingetreden en heeft, hij die gelegenheid de gelukwenschen van alle europeesche Soevereinen en gouvernementen ontvangen. De genl. v. Manteujfel heeft op den verjaardag van den heer Thiers te Nancy een maaltijd van 6" couverts gegeven, waarvan de gasten deels duitsche hoofdofficieren, deels voor name fransche beambten der oostelijke departeuienten zijn geweest. De gastheer heeft een toast ingesteld op den heer Thiers, de heer de S. Pallier, die de fransche regeerine bij de duitsche militaire overheid te Nancy vertegenwoordigt, een op den „generaal en chef, die, gedurende de 2 jaren van zijn commandement, de voor hem moeilijke en voor de fran- schen pijnlijke taak, welke hij te vervullen had, tot eene bevredigende en verzoenende zending had weten te maken." Gok de prefecten van de Marne en van de Meurthe en Moe zel, en de maire van Nancy hebben hulde gebracht aan de wijze, waarop de pruisische bevelhebber de gevolgen van den ongelukkigen oorlog voor de geoccupeerde gewesten verzacht heeft. De heer Cantonnet heeft zijn ontslag ingediend als prefect van hei dept. der Rhone, naar men verzekert wegens gemis aan medewerking van de zijde der conservatieve partij bij de samenstelling van het nieuwe gemeentebestuur van Lyon, en de onvoldoende wijze waarop hij in de zaak der tegenwoordige reorganisatie ondersteund is geworden. De candidatuur van den heer de Rémusat heeft veld ge wonnen ondersteund wordende door alle gematigd-repulili- keinsche en verscheidene andere bladen, erkende republikeinen zooals de heeren Marc DufraiseBamberger enz en door 2 comité's van adhaesiehet een met den advocaat Allou aan het hoofdhet, ander uit de heeren Emm. AragoCarnot Langlois, Tirard enz. bestaande. De candidatuur van den heer Libmanndoor legitimisten en bonapartisten gesteld, is op den achtergrond geraakt, doordien van bonapartistische zijde ook de heeren Weiss, hoofdredacteur van Paris-Journalen üevinck voorgedragen werden. Op het initiatief van den neer Edm. Tarbé is den 19 in de zaal Hertz te Parijs, eene door 9 iegitimistische en bo napart ist.ische bladen belegde vergadering van conservatieven gehouden. De heer Paul de Cassagnac verklaarde, dat beide partijen geen grooter vijand dan de republiek hebben. Hij en anderen hebben de candidat uur van den heer Libmann onder steund, maar deze is niet door de vergadering aangenomen; nadat verklaard was, dat het plicht voor iederen conservatief is, om de candidatuur van den heer de Rémusat even na drukkelijk te bestrijden als die van den heer Barodet, werd een verkiezings-comité benoemd, belast, met, het voorstellen van een candidaat. Dit comité heeft den kolonel Stof el voor gedragen, wiens candidatuur den 20 bij acclamatie goedge keurd is. De heer Jules Grévy heeft den 21 in eene vergadering van het coraité-Carnot eene redevoering uitgesproken tol afkeuring der candidatuur an den heer Barodet en aanprijzing van die des heeren de Rémusat. In het belang van de bevestiging van de republiek achtte de heer Grévy de verkiezing van den Barodet gevaarlijk, üe erkende republikein Henri Cernuschi betoogt in Ie Temps, dat er de republikeinsche partij veel aan gelegen is te toonen, dat Parijs zich weet te bedwingen. De monarchajen van Versailles, zegt, bij, hebben Pictor Le- franc en Grévy reeds den voet gelicht en zullen het ook de Rémusat doen, als de republikeinen den grond ondermij nen. De parijsche Afgevaardigde Lat.glois bestrijdt, bij schrij ven aan la République Frangaise, de candidatuur van Harodet, kunnende de Rémusat den President der republiek veel meer kracht bijzetten. Hij herinnert, aan de knotting van het al gemeen stemrecht in 1850 en de daarop gevolgde gebeurte nissen, toen Proudhon wijselijk den grijzen Dupont de l'Eure aanbevolen hadmaar Eug. Sue niettemin eekozen werd. Gok Eug. Pelletan ondersteunt de candidatuur van den heer de Rémusat. Vele locale comité's in de handels- en nijver heids-wijken te Parijs hebben zich mede voor hem verklaard. V Union Républicaine behelst eene verklaring, onderteekend door 3d Afgevaardigden, waaronder Louis Blanc Gambetta en Tolain. De stellers van het stuk zeggen, dat, zij het gou vernement aangespoord hebben om den heer de Rémusat geen candidaat te stellen en dat zij zich vereenigen met de can didatuur van den heer Barodet, daar deze hunne regeerings- denkbeelden vertegenwoordigt namelijkontbinding der Vergadering, amnestie, opheffing van 'den staat van beleg en vestiging der republiek. De heeren Carnot en Henri Martin hebben hun ontslag genomen als leden van den raad van toezicht der Siècle, wegens de ondersteuning door dat blad van de candidatuur-Barodet. In het augustijner-klooster te Versailles is overleden de vrouwwaarmede Rochefort onlangster wettiging zijner kinderen een huwelijk had aangegaan. Het hof van cassatie heeft, het vonnis van het hof van Bordeaux, waarbij de brievenbode Mono, van Tastouz, wegens vijfvoudigen moord, tot levenslangen dwangarbeid is veroor deeld ter zake van gebreken in den vorm, gecasseerd en den beschuldigde naar het hof van Aden verwezen. Onder de leiding van mevr. Thiers is in het nieuwe opera gebouw te Parijs, door aanzienlijke dames een bazar gehouden ten behoeve der kinderendie door den oorlog vaderloos of ouderloos zijn geworden. De opbrengst was 140,000 fr. De republikeinsche comité's te Lyon hebben besloten aan de kiezers voor te stellen bij wijze van hulde aan het be ginsel der solidariteit tusschen de groote stedeneen van de 2 candidaten voor de Nat. Vergadering te doen voordragen door de parijsche comité's, en als tweeden candidaat een in het dept. der llhöne te huis behoorend burger te verkiezen. De algemeene (radicale) kiesvereeniging der straat Grölée heeft eenparig dit voorstel goedgekeurd. Het Journal Officiel bericht, düt de opbrengst der directe belastingen gedurende de eerste 3 maanden van 1873 7 mil joen en die der indirecte belastingen 15 miljoen boven de raming gaat. Volgens rekening en verantwoording van le Siècle is voor het standbeeld van Poltaire door 205000 gevers bijeengebracht 37,500 fr„ welk bedrag verhoogd is met 2500 fr. aan inte resten; het overschot,, omstreeks 1200 fr„ zal door de com missie ten voordeele der elzassers en lotharingers worden aangewend. De vinnige en oproerige bijschriften der giften, welke bij het blad le Corsatre zijn ingekomen voor het, zenden van werklieden naar de tentoonstelling te Weenen, versterken de tegenstanders van het daarvoor beschikbaar stellen van gelden van landswege in hunne meening, dat het resultaat

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1