Groot llrittan|e en Ierland. Zweden en Hoorwegen Rusland. Turkije. €}ostenr|jk-l9ougarijc. Italië. Spanje. Wereenlgile Malen. ■■erjeie. Rlnnenland. Hongersnood in Oemak. dier «ending voornamelijk zou beslaan n eene versterking der Internationale. KoLONiëN. Blijkens de volkstelling van 1872 telde oe algerijnsche kolonie 2.412.218 zielen, tegen 3 miljoen m 1 Hbo, welke vermindering veroorzaakt is door den hongersnood en den opstand der inlanders in 1871. De turksche godsdienst werd beleden door 2.123,045. de israëlietische door ruim 36000 personen. Geboren franscben zijn er ongeveer 130,000, andere europeanen ruim 115000, waaronder 71000 Spanjaarden. De opening der internationale tentoonstelling in Kensing ton te Londen heeft zonder eenige plechtigheid plaats gehad. Eene groote ruimte wordt ingenomen door verschillende soor ten van naaimachines. De voorwerpen, welke op de redding van schipbreukelingen betrekking hebben, trekken zeer de aandacht. De eerste proeftocht van het oorlogschip Devastations heelt goed voldaan, vooral ook ten opzichte van de snelheid van beweging. De londensche policie beeft aan die te Weenen eene col- 11 spitsboeven j waarschijn- den toevloed lectie portretten van haar bekende gauwdieven en spitsboeven gezonden, welke aldaar tijdens de tentoonstellini lijk zullen trachten hun voordeel t.e doen met i van vreemdelingen. Yan de 104 iersehe pairs, die niet tevens pairs van het Yereenigd Koningrijk of niet tot de Vertegenwoordigers der iersehe pairs gekozen zijnzijn m den laatste tijd vele stera men opgegaan tegen de krachtens de acte van unie geregelde vertegenwoordiging van de iersehe pairs in het Parlement, ten gevolge waarvan zij, in strijd met hunne rechten, geen deel mogen nemen aan de wetgeving over het land. Te Lurgan, in Ulster, is het tot eene ernstige botsing ge komen t.usschen oranje-mannen en voorstanders der Home-rule. Met departement van oorlog doet, uitgelokt door de onge kend hooge prijzen van het ijzer, een grooten voorraad oud geschut verkoopen dat sedert j aren te Wooiwich opgesta peld lag. Sir Bartle Frere heeft, uit naam der engelsehe regeering, te Mascate en te Makalla tractaten gesloten, strekkende tot volkomen afschaffing van den slavenhandel. In eene bijeenkomst van aandeelhouders in de Transatlan tische Telegraafkabel-maatschappijen is eene motie aangenomen ten gunste van de samensmelting van al de maatschappijen, die onderzeesche telegraafkabels exploiteeren. In Leicestershire is door 20000 mijnwerkers de arbeid gestaakt. Zij verlangen eene verhooging van loon. Lagerhuis. Den 21 is het wetsvoorstel van den heer Fawcettstrekkende om de universiteit van Dublin voor belijders van alle godsdienstige meeningen open te stel len, na eenige discussie voor de tweede maal gelezen. De minister Gladstone heeft voor liet ontwerp gesproken, of schoon hij het niet kon aanmerken als eene beslechting der kwestie van hef hooger onderwijs in Ierland, dewijl alle ieren geen toegang tot de universiteit kunnen hebben door middel van het episcopaalsche Trinity-College, het eenige dat thans aan die universiteit bestaat. Den 22 heeft de heer Eastwick van de regeering mededeeling gevraagd der nadere over Khiva gevoerde briefwisseling en doen uitkomen, dat Rusland zorgwekkende vorderingen maakt. Hij verlangde, dat Engeland een nauw verbond met Perzie sluiten zal. De vice-minister van kolo niën, de beer Grant Duff, heeft geantwoord, dat hij van het bezoek van den Scbach van Perzie de beste uitkomsten ver wachtte. De hartelijke wijze, waarop die Vorst in Rusland ontvangen schijnt te zullen worden, behoefde evenmin als het voorwaarts dringen van Rusland in Centraal-Azie be zorgdheid op te wekken. Kolonión. Wegens de schipbreuk der Atlantic zijn door bet met liet onderzoek der zaak belaste bof de kapitein voor 2 jaren en de 4e. stuurman voor 3 maanden onbevoegd ver klaard om in hunne vorige betrekking te varen. Hun gedrag tijdens de schipbreuk werd als verzachtende omstandigheid aangemerkt bij het bestraffen der door hen begane fouten. Aan de maatschappijwelke het schip had uitgerust, wordt te laste gelegd, dat zij niet voor voldoenden voorraad steen kolen had gezorgd. De scandavische muntconventie is den 19 door de 2 zweed- sche Kamers met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De deken van een der kerken te Moskou heeft aan zijne leeken zijn besluit kenbaar gemaakt om voortaan de biecht en communiegelden niet meer te heffen, daar hij zulks met de waardigheid der eeredienst in strijd acht, en die heffing oorzaak is, dat vele behoeftigen minder van de sacramenten gebruik maken, dan het geval zou zijn, indien zij niet bestond. De te Krasnowotz samengetrokken troepen-afdeeling is in het laatst van Maart opgeruktde Tschikischlaar afdeeling heeft den 12 Maart tusschen de rivieren Atrek en Gurgan eene schermutseling gehad met, de turkomannen. De troepen waren den 18 op den rechter oever der Atrek teruggekeerd, nadat zij het gansche rayon van de roofzieke turkomannen gezuiverd hadden. De commandant van de perzische vesting Achkalen had de russische troepen vergnndvoor het over trekken der Gurgan van de vestingbrug gebruik te maken. Het hoofdbestuur der russische maatschappij van het Roode Kruis heeft 23,71)0 roebels beschikbaar gesteld voor de naar Khiva bestemde krijgsmacht. Bij keiz. besluit is te Petersburg eene prefectuur van po licie ingesteld en tot prefect van policie benoemd de luit.- genl. Trepojf, wien binnen zijne jurisdictie dezelfde bevoegd heden zijn toegekend als aan de gouverneurs der gewesten. Hamdi-bassa, gouverneur-generaal van Rustschuck, is tot minister van financiën benoemd. Te Konstantinopel zal in de zalen der school voor kunsten en handwerken eene tentoonstelling van schilderijen en andere kunstwerken worden gehouden, waartoe bet denkbeeld, dat bij de regeering grooten bijval en ondersteuning heeft ge vonden, van den schilder Ahmed-effendi, kweekeling van den fransehen schilder Boulangé, is uitgegaan. De spoorweglijn tusschen Konstantinopel en Adrianopel is voltooid. Servie. De president-minister Rlasnavatz, die gedurende de minderjarigheid van den Vorst een van de 3 Regenten des Rijks was en aan wien Servie de constitutie van 1869 te danken heeft, is overleden en opgevolgd door den heer Ristitch, laatstelijk minister van buit. zaken. De bongaarsche Delegatie heeft den 18 de leger-begrooting behandeld en die goedgekeurd ten bedrage van 89,985,480 guldens; de regeerings-voordracht is verminderd met 1,830,180 guldens. Het huwelijk tusschen de aartshertogin Gisela en prins Leopold van Beieren is den 20 voltrokken. De jonggehuwden hebben zich naar Saltzburg begeven. In eene der zittingen van de hongaarsche Delegatie heeft graaf Andrassynadat de heer Zsedenyi eene scherpe tegen- van wege de stelling had gemaakt tusschen de buiten andsche staatkunde dien minister en die van graaf v. Beusthet voer den gewezen Rijks-kanselier opgenomen en hem verdedigd tegen het verwijt van wankelmoedigheid en dubbelhartigheid, welke naar aanleiding van het incident-frrötfioiïf aan hem waren te Oostenrijk. Het Huis der Afgevaardigden heeft besloten, dat die Afgevaardigden uit Galicië welke, in weerwil van de hun door den voorzitter gedane uitnoodiging, zich niet wegens hunne afwezigheid ter vergadering hebben verontschuldigd geacht worden vervallen te zijn van hun mandaat als Afge vaardigde en als lid der Delegatie. De burgemeester van Lembergdr. Ziemialkowskiis tot minister zonder portefeuille benoemd. De zitting van den Rijksraad is den 23 gesloten. De Paus heeft den 20 prins Alfred van Engeland ontvan gen en verscheidene kardinalen, die hem met zijn herstel kwamen gelukwenschen. Op verzoek der spaansche autoriteiten is fransche regeering vergunning Terleend tot het vervoeren over fransch grondgebied van 30000Ü patronen en 200 gewe ren, bestemd voor Puycerda. Ten behoeve van die stad is eene algemeene inschrijving geopend. Vele geestelijken en leden der conservatieve partij hebben van daar de w'yk naar I rant- rijk genomen. De kolonne Cabrinetty is vertrokken .250U Man en 100 paarden, onder bevel van kolonel Solo, zijn er uit Lerida aangekomen. De manschappen van het corps vrijwilligers te Malaga zijn tegen de officieren in opstand gekomen maar hebben zich later onderworpen de aanstokers zijn gearresteerd. Eene kolonne van 1000 man met eene eskadron cavallene en 2 kanonnen was den 17 tot de valleien van Granadella doorgedrongen en heeft de daar aanwezige benden geheel uiteengedreven. Saballs was Ripoll voorbij getrokken, van nabij door kolonnes troepen vervolgd. De bende van Quico heeft den trein bij Barcelona doen derailleeren, en daarbij 3000 pesetas buitgemaakt, de kas van de burgerwacht; zij heeft den telegraaf vermeld en gedreigd de telegrafisten te fusilleeren, zoo zij de dienst bleven voort zetten. De bende van Tristany, 500 man sterk, is met verlies van 4 man en vele wapenen en ammunitie geslagen. De carlisten hebben bij Gerona een postwagen aangevallen; de reizigers doodgeschoten en zich van de officièelc corres- pondentie meester gemaakt De alcade van Eigueras heeft den 21, aan het hoofd der vrijwilligersen in overeenstemming met de beweging der troepen handelende, 'de 400 man sterke bende van Barramot, aangevallen. Na een gevecht van 2 uren zijn de carlisten, op het naderen der troepen, ontvlucht, met achterlating van dooden en gekwetsten. De bende van Malowelke het vlek Monistrol de Montferrat brandschatte, is verslagen en heeft wapens en buit verloren. 70 Gevangen carlisten, waaronder de burggraat de Bonald, zijn te Barcelona ingescheept, met bestemming naar Ceuta. De jagers van Alcoleaonder bevel van Tejerohebben den 21 in het dorp Eulleda bij Lerida, de bende van Cucala, Cargallo en Carnicer, sterk 700 man, met de bajonet aan gevallen en op de vlucht gedreven. De kapitein-generaal van Madrid, de generaal Pavta, heelt zijn ontslag gevraagd. De soldaten loopen ongewapend door de stad. KoLONiëtfDe kapitein-generaal Pieltam is te Havanna aan gekomen en in stilte door de bevolking ontvangen. Hij heeft gepens. adj. onderofficier en vader in het doofstommen-in- stituut. Staten-Generaal. De fortificatiën, welke volgens de ingediende vestingwet, zullen vervallen, zijn die der linie GroningenDelfzijl, van Deventer, Zulf n, Elden en Grave, van Nij megen uitgezonderd de 3 forten aan de W aal, der stel ling 's Hertogenbosch bezuiden Crevccoeur en die bij Breskens. liet. stelsel zal omvatten 1°. de Nieuwe Hollnndsehe Wa terlinie van de Zuiderzee langs Utrecht door het land van Altena tot de Nieuwe Merwede; de Zuider-Waterlinie. van de Maas boven S. Andries tot den Amer beneden Geertrui- denberg; de stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak; die van de monden der Maas en van het Haringvliet; die l den Helder en die van Amsterdam2° de stelling van de Geldersche Yallei met die in de Neder-Betuwewerken tot opneming van troepen aan den Boven-IJsel; sperwerken aan de Boven Waal en IJsel. en sperwerken aan de Schelde. 3 Wetsontwerpen zijn ingediend tot verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooting voor het loopende jaar, met 87000 voor verschillende posten, en met 300000 tot af wering van besmettelijke veeziekten. De regeering is met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij overleg getreden over eenige in bet contract van Nov. 1872 wenschelijke wijzigingen en heeftin afwachting van den uitslag daarvaneen ontwerp ingediend, om de maatschappij nog gedurende de maand Mei met de voor de voorzetting der uitvoering harer concessie noodige gelden en wel aan 300,000 te helpen. Ingediend is een wetsontwerp tot herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen ten einde het bedrag der belasting meer gelijkmatig en in evenredigheid met de werkelijke huurwaarde om te slaan, en zulks over bet geheele Rijk, met terzijdestelling van het tot dusver gevolgde stelsel der provinciale quota's. In het totaal bedrag der be lasting wordt door de herziening geene verandering gebracht. De Tweede Kamer heeft den 22 hare werkzaamheden hervat. Door den minister van koloniën is een uitvoerig verslag overgelegd omtrent onze betrekkingen met Atchin sedert 1824, waaruit o.a. blijkt, dat de Sultan, terwijl met hem onderhandeld werd over de handhaving der veiligheid inde atchineemlie wateren waarvoor de zorg bij het tractaat met Engeland aan ons is opgedrageneen afgevaardigde naar Frankrijk zond om hulp en bescherming te vragen, en door zijne aan boord van de Marnix te Singapore vertoevende gezanlen aan de agenten der vreemde mogendheden aldaar voorstellen liet doen tot het sluiten van tractaten; hebbende hij aan den met 4 oorlogschepen tot hem gezonden vice- president van den Raad van Indie geweigerd om ophelderingen nopens deze handelingen te geven waarop hem de oorlog is verklaard. Spoorwegen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 22 met 31 tegen 4 st. aangenomen een voorstel om den Commissaris des Konings te kennen te geven, dat de spoorweg van 's Gravenhage naar Scheveningen, zooals die ontworpen is in de aanvrage der concessionarissen van 30 Januari 1873 eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij de soldaten, het volk en de vrijwilligers aanspoort tot. eene uiterste krachtsaan wending ter fnuiking van den opstand. Hij verzekert daarbij, dat de berouwtoonende opstandelingen met, open armen zullen worden ontvangen, doch dat daarentegen degenen, die in den opstand blijven volharden, zonder rust of duur vervolgd zullen worden. L j Er is een decreet uitgevaardigd, bepalende, dat aan gehuwde vrouwen, die zich regeeringsgezind betoonen, de goederen zullen worden teruggegevenwelke van hare mannen, ter zake van deelneming aan den opstand, waren in beslag ge nomen. De troeneii die ter bestrijding van de Modoc-indianen zijn afgezonden, lif-bben den 14 na een driedaagsch gevecht het lavabed, waar zij zfch I-leegden te verschansen bezet en de indianen het veld ingejaagd. De cavallene zette hen na zonder kwartier te verleenen. De troepen verloren 5 dooden en 10 gekwetsten. In het lavabed werden 11 dooaê modocs en één levende gevonden. De vluchtenden verschansten zich ten zuiden hunner vorige stelling weder in spelonken. Den 20 hebben zij spoortreinen, welke ammunitie overbrachten, aangevallen en een soldaat gedood. Nadat er eenige granaten onder hen geworpen warentogen zij op de vlucht. De kolonisten verlaten het land. Een spoortrein is kort na het verlaten van de station Pro- vidence (Rhode-Island) in de rivier I'awtuxet gestort - de brug was door den stroom vernield. Er waren 150 passagiers op 'den trein. Hoeveel menschen zijn omgekomen, is niets bekend; maar men heeft 5 lijken en 15 gewonden gevonden. De spaansch-americaansche commissie samengesteld tot beslissing der kwestie van de rechten der araericaansche bur gers op Cuba, het daaromtrent niet eens kunnende worden, heeft besloten, die kwestie aan de uitspraak van een arbiter te onderwerpen. De regeering heeft den heer Jay last gegeven tot het in stellen van een onderzoek, aangaande den voorgewenden aankoop van booten voor de leden der americaansche com missie bij de wereldtentoonstelling te Weenenalle daarbij betrokken personen moeten onverwijld in hunne bediening geschorst worden. De Schach heeft den 19 de reis naar Europa aanvaard. Zijn vertrek is met veel plechtstatigheid en demonstratie des vólks gepaard gegaan. Gedurende zijne afwezigheid zullen te Teheran 12000 man troepen in garnizoen liggen. De Koning en de Koningin hebben zich den 22 naar Amsterdam begeven. Z. M. heeft den 23 en 24 audiëntie verleend. De Koningin bezocht op beide dagen het Rijks- muzeiim van schilderijen de Sophiaschool, de nieuwe dia mantslijperij op het Roeterseiland, het luthersche weeshuis en den dierentuin. Den 25 heeft de Koning met, den prins v. Oranje, die den vorigen middag in de hoofdstad gekomen was, de tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijver heid uit vroegere eeuwen in Arti et Amicitia, de nieuwe di amantslijperij en het litografisch etablissement der heeren Tresling Sr Ge. bezichtigd, 's Middags wa3 ten hove diner van 80 couverts en 's avonds woonde de vorstelyke familie het concert in Felix Mentis bij. De Koning heeft door zijnen commissaris in de provincie 'Groningen zijne deelneming doen betuigen aan den te Gro ningen wonenden hoogbejaarden vader van den te Atchin gesneuvelden generaal-majoor Kohier. De oude Kohier is zoo in de richting als in de wijze van exploitatie, niet is in het belang der gemeente. Aan de heeren J. F. de Bordeste 's Gravenhageen L. A. JIE. bn. Sloette Leiden is voorloopige concessie verleend voor den aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden. Marine. Het te Fijenoord gebouwde schroefstoomschip 4e. kl. Riouw wordt den 26 in dienst gesteld, met bestemming naar O. Indie. Militaire zaken. Een aantal onderofficieren en man schappen van het regiment grenadiers eu jagers hebben zich aangegeven om in koloniale dienst te treden en aan den oor log tegen Atchin deel te nemen. Ook eenige officieren van liet leger hebben verzocht naar het indische te worden over geplaatst. 50 Onderofficieren en manschappen en 1 officier van gezondheid van het koloniaal invaliedenkuis Bronbeek hebben zich aangeboden om weder in dienst te treden. De nederl. zouaaf te 's Hertogenbosch B. J. Lautenslager roept, bij ingezonden stuk in het haagsche Dagbladzijne voorma lige wapenbroeders op omgelijk vroeger voor den Paus thans voor Nederland het zwaard te trekken- Onderwijs. De uitgaaf van het weekblad voor christelijk nationaal sohoolonderwijs «de Hoop des Eaderlands* is met het laatste nummer van den vijfden jaargang gestaakt. Aanbestedingen. Den 17door het gemeentebestuur van Groningen, het versieren van den stationsweg voor/ 740, het feestelijk verlichten van het raadhuis voor 390 en van het beursgebouw voor 894, alles bij gelegenheid van 's Ko nings bezoek aldaar. Den 19te Anjstefdanjhet bouwen voor een gesticht voor bejaarde lieden ujt den ambapbtsstandop een terrein aan de Willemsstraat bij de Lijnbaansgracht, mjqste inschr. H. G. Scholten, voor '45189. Den 21, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaatschappij, h(8t aanbrengen van ondersteunings-assen aan de uiteinden der spoorwegbruggen over het Kanaal te Koegras en Alkmaar, minste iRschr. O. jjosoh Re\tzte Helder, voor 4410. Den 24, te 's Gravenhage, het maken van een gedeelte spoorweg van de Oosterdokslujzen tot het goederenstat ion te Amsterdam en van een spoprwegbassjn in de stads-rietlanden aldaar, minste inschr. Blokland en v, d Plas te Har- dinxveldvoor 1,365,000. Bij de te Amsterdam gehouden aanbesteding voor de ma rine is de hper A. B. Geels aldaar minste inschr. geweest voor de rijst k f 14,88 en vpor de suiker a 55,90 per 100 kilogr. Eeesten. Den 25 waren alle huizen te Monnickendam gevlagdter gelegenheid van den 80'» verjaardag van den burgemeester F. Nooywien door den ingezetenen een fraai geschenk en 's avonds door de liedertafel eene serenade aangeboden werd. Gieten. Eene den 17 te Leiden gehouden algemeene collecte voor de oprichting van een standbeeld voor Fieter Adriaawsz. v. d. If erf heeft 4089 opgebracht. De Koning beeft voor dat standbeeld geschonken 400, de Koningin f 300 en prins Alexander f 200. Door iemand, te Rotterdam overleden, wiens naam volgens uitdrukkelijke begeerte onbekend moet blijven, is aan het invaliedenhuis te Leiden f 8000 gelegateerd, vrij van bet reeht van successie. Geschenken. Namens bet leeraars-personeel der hoogere burgerscholen in Gelderland, Utrecht, Noordbrabant en Limburgis den J1 door eene commissie eene sierlijke boekenkast met een album bevattende de portretten der ge vers aangeboden aan dr. J. Bosscha Jr., onlangs afgetreden inspecteur van bet middelbaar onderwijs in genoemde pro vinciën. Roode Kruis. Het hoofdcomité heeft goedgekeurd bet besluit van het comité te Rotterdam om f 10000 over te maken aan het centraal comité te Batavia, voor de gekwetste militairen bij de expeditie naar Atchin. Arbeiders-kwestie. 15O0 Arbeiders in de veenderijen onder Beets en Terwissel hebben het werk gestaakt, hooger loon verlangende. 12 Sigarenfabrikanten te 's Gravenhage, 18 te Leiden, 22 te Rotterdam, 3 te Gouda en 11 te Delft hebbenop het voorbeeld hunner amsterdamsche collega'sbesloten op hunne fabrieken geene werklieden toelelaten die lid zijn van den sigarenmnkersbond of daaraan betalen. De werklieden van den meubelmaker Randoe te Haarlem hebben den arbeid hervat, nadat liet loon met 3 cents per uur verhoogd was. Landverhuizing. In 1872 hebben als hoofden van ge zinnen en op zich zelf staande personen ons land verlaten 1053 mannen en 156 vrouwen, eu met ben 523 vrouwen, 1735 kinderen en 19 dienstboden, zijnde te zamen 3486 personen. Geldleening. De geldleening ten laste der gemeente Tilburg, groot f 160000 tegen 3 p.c. rente, als bijdrage in het geprojecteerde kanaal van Erp naar Tilburg, is door de ingezetenen ten volle ingeschreven. Rampen. Den 19 is te Leiden een 23jarig meisje, dat, op een stoel zittende in slaap gevallen was door het vlam vatten harer met het vuur van een stoof in aanraking geko men kleede-ren zoo gebranddat zij eenige uren later in het ziekenhuis is bezweken. In den nacht van 2425 April is een gedeelte van bet zomertheater van den beer v. Lier, bu ten de Wetering barrière te Amsterdamverbrand. Rechtszaken. De rechtbank te Gorinchem beeft den 22 drie vrouwen van Lexmond veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en 8 boetewegens het tot, zich lokken en mishandelen van eene vrouwdoor welke zij zich betoo- verd waanden. De rechtbank te 's Gravenhage beeft den 24 den metselaar v. E. veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en f 100 boetewegens bet lasterlijk verwijten aan eene uit draagster, dat zij voorwerpen afkomstig van de vermoorde mevr. v. d. Kouwen zou hebben opgekocht. Misdrijven. Te 's Gravenhage is nog een tweede persoon aangehouden, betrokken bij de valsche geldmakerij. Staats-loterij. Trekking der 4"'. klasse. No. 2733/25000, No. 5317 5000, No. 5369 2000, No. 10903 en 12264 f 1500, No. 1, 4267, 6827, 14986 en 19930 1000. Koloniön. De berichten omtrent bet rijstgebrek op Java zijn thans meer bevredigend wordende door de krachtige tusschenkomst der regeering in Demak ongeveer 15000 men schen aan wegen en dijken werkzaam gehouden, terwijl door grooten aanvoer van buitenlandsche rijst de prijzen gedaald zijn en goede voorraad aanwezig is. Den 16 hebben onze troepen voor de krachtig verdedigde en van zwaar geschut voorziene kraton te Atchinwaar zij gedurig door talrijke benden aangevallen werden, een gevoelig verlies geleden, ten gevolge waarvan zij naar bet strand bi vouac zijn teruggekeerd. In eene door den gouvernements- commissnris gepresideerden krijgsraad was men eenstemmig van gevoelen, dat de positie onhoudbaar was, wegens de ge leden verliezen en vooral wegens de hevige mousson, waar door de gemeenschap tusschen de schepen en den wal weken laug verbroken en dus de gelegenheid kon benomen worden om de troepen naar beliooren van voedsel en drinkwater te voorzien. In eene vergadering van den Raad van Indie, gepresideerd door den gouverneur-generaal en bijgewoond door de commandanten der zee- en landmacht en door den genl.-majoor Eerspijck, is daarop besloten de expeditie te staken om haar in het najaar te hervatten. De kust van Atchin blijft geblokkeerd. Onze verliezen hebben bedragen: aan gesneuvelden 1 genl.-majoor, 1 adelborst, 1 zee-officier, 4 luitenants der europeesche en 1 der inlandsche troepen 35 manschappen der land- en 3 der zeemacht; aan gekwetsten 23 officieren en 363 minderen der landmacht en 2 officieren en 2U minderen der marine. Thans is verschenen het programma der 21,te algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw van 2630 Sept. e.k. in bet Paleis voor Volksvlijt en op de veemarkt te Amsterdam te houden. Ge durende die vijf dagen worden voortbrengselen en werktuigen in bet paleis tentoongesteld den 27 Sept. paarden, rundvee, schapen en varkens op de veemarkt en den 30 ëiept. pluim gedierte en honden in bet paleis. De opgave tot, mededin ging geschiedt vóór 1 Sept.; wat inzenders van Noord- en Zuid-Holland betreft, aan den secretaris hunner afdeeling voor anderen aan den secretaris der Maatschappij, dep beer F. F. L, Waldeck, te H00S4|iinenI bij 's Gravenhage. De aangifte van maai* en hooiwerktuigen moet echter vóór 1 Mei geschieden; de beproeving daarvan beeft in Juni of Juli plaats. De uitgeloofde prijzen bedragen te zamen f 7223. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zijn bovendien eene gouden medalje en f 400 uitgeloofd voor bet beste werktuig om meekrap te delven voor 8 paarden, en eene gouden medalje voor dep ÓBsteij plopg, door 4 paarden getrompt». De bei proeving dier werktuigen beeft, té Winkel, in Noord-Holland, plaats in September. Bij den wedstrijd van die Vereeniging moeten ook de graan-maaiwerktuigen in werking worden gesteld, die op de tentoonstelling mededingen. Bij vernieuwing zien ondergeleekenden zich verpliobt tot een beroep op de liefdadigheid der bewoners van Alkmaar en omstreken ten behoeve eener verafgelegene bevolking, doch waaraan Nederland veel verplicht is, en tegenover welke het veel heeft goed te maken. Op het rijke, vruchtbare Java, dat ons jaarlijks zoovel? millioeuen opbrengt, heerscht wederom HONGERSNOOD, Het district Demak is het tooneel der afgrijselijkste ellende. Menschen komen daar letterlijk om van niet uit eigen schuld voortgesproten gebrek. Op de wegen liggen de lijken der door den honger gevelden. Moeders verkoopen hare kinderen om zich en lien van dien dood te redden. De nood is zóó hoog gestegen dat zelfs bet koloniaal gouvernement zieh tot handreiking verplicht gevoelt. Maar staatshulp mag in den regelbij zulke gevallen niet meer dan bet onvermijdelijke doen. Ten gevolge der gebeurtenissen opAtsjin, en de daaruit voortspruitende zware uitgavenzai bat gouvernement zelfs dit verder waar schijnlijk niet eenmaal vermogen. Reden te meer voor Neêrlands volk om zich een vrij willig offer te getroosten. Vooral in een landbouwende provincie zoo rijk als Noord-Holland. Wie spoedig geeft geeft dubbel. Ondergeteekenden zullen zich gaarne met de ontvangst en overmaking belasten. liet bestuur der afdeeling Alkmaar en omstreken der maatschappij Tot nut van den Javaan, van HEIJST, Eoorz. H. E. W. GROTTEN DIECK, Secretaris. H. de BOER, Penningmeester. Alkmaar, 27 Apnl 1873. N B. „Zal ik nu iets aau die leelijke „Indianen" gaan geven die ons beoirlogen werd dezer dagen gezegd. Van bijzondere humaniteit getuigde de uitroep niet. Wel van verbazende onvvetenheid. Want Demak op Java beeft met Atsjin op Sumatra ongeveer evenveel te doen als de Laplanders met de Zuidafrikanen,

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2