België. Frankrlfk. ilrwot Hrlttanfe rn Ierland. Denemarken. Rusland. Zwitserland. Italië. ttliilden-.&iiierica. Binnenland. gezind was. Het bewerendai Pruisen gedurende den fransch-duitschen oorlog Italië bad aangespoord om Rome te bezetten was onwaar. De strijd tegen priesterheerschzucbt moest overigens niet met vijandschap tegen de Kerk verward of gelijkgesteld worden. De tegenwoordige pruisiscbe staat kunde was eene staatkunde van noodweer tegen eene partij, die hare bevelen uit üet buitenland ontvangt. De kanselier verklaarde, thans dikwijls berouw te hebben over zijne vóór 1871 jegens de ultramontanen betoonde vredelievende ge zindheid. Den volgenden dag is een amendement der oppositie met 88 tegen 70 st. verworpen en zijn de eerste 7 artikelen der wet met gelijke meerderheid aangenomen. Den 28 is het ontwerp afgehandeld. De volgende amen dementen zijn aangenomen: op art. 13, dat tegen de beslui ten van den minister van eeredienst tot sluiting van seminariën in hooger beroep kan worden gekomen bij het gerechtshof voor de geestelijke aangelegenheden; op art. 16, dat van het verzet der opperpresidenten tegen de aanstelling van geeste lijken hooger beroep wordt toegelatenop art. 26, dat de voorschriften dezer wet van toepassing zijn op de geestelijken die vóór hare afkondiging zijn aangesteld. Bovendien is art. 30 geschrapt. Den 29 is de wet betreffende de kerkelijke tucht onverau- derd aangenomen. In den loop der discussie daarover heeft de president-minister gezegd, dat hij de hartstochtelijke taal der conservatieve oppositie betreurdeen dat een votum van wantrouwen tegen den minister van eeredienst liet geheele ministerie, hetwelk voor al de kerkelijke voorstellen solidair verantwoordelijk istreffen zou. Bij die voorstellen gold het eene daad van noodweer van den Staat tegen de aan matigingen der Kerk van Romeen geenszins een treden in de rechten dier Kerk. Den 25 hebben alle metselaars te Westend, bij Oharlot- tenburgden arbeid gestaakt, bij korteren arbeid 2 th. daags verlangende. 3000 Schoenmakersgezellen hebben in eene ver gadering eenstemmig besloten, dat het wern bij de patroons, die niet in de vereisehte loonsverhooging bewilligen, onmid- delijk zal gestaakt worden, en dat de gezellen die blijven werken wekelijks 15 groschen (90 cents) als extra bijdrage aan de strike-Yas zullen betalen. De ongehuwde gezellen werden uitgenoodigd om zoo spoedig mogelijk Berlijn te verlaten. Den 28 heeft te W iesbaden eene samenscholing voor de broodfabriek plaats gehad de menigte werd door de gens- darmerie uiteen gedreven. Den 29 zijn te Fulda de coufereutiën der pruisische bis schoppen welke meer bepaaldelijk tegen de nieuwe kerkelijke wetten gericht zijnaangevangen. De directie der Pruisische Bank heeft de medeileeling ont vangen dat een aantal parijsche bankiershuizen zich tot bankiershuizen te Berlijn hebben gewendmet het verzoek om hun bij de wisselstransactiën ter zake der oorlogsvergoe ding de behulpzame hand te bieden. De directie heeft be sloten om niet alleen deze wisselsmaar ook andere wissels van die bankiershuizen welke aan deze transactiën de be hulpzame hand bieden, van disconteering uit te sluiten. De uit 189 nummers bestaande schilderij verzameling van dr. Strousberg, die van Berlijn naar Londen verhuisd is, is voor 600090 th. het eigendom geworden van den berlijnscben kunsthandelaar Lepcke. Te Maagdenburg zijn 2 gevallen van cholera voorgekomen. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 23 de leenings- wet met 74 tegen I st. aangenomen. De spoedige goedkeuring is daaraan te dankendat de regeering het gedeelte der voordracht't welk betrekking heeft op eene reeks van te ondernemen openbare werken, van de geldelijke operatie zelve had afgescheiden. Het bedrag der leening is op 240, dat der dadelijke uitgifte op 184 miljoen bepaald. Volgens het met de Bankvereenigingen aangegane contract blijven 65 miljoen voor de openbare inschrijving gereserveerd. De minister Malou heeft wetsontwerpen ingediend om de commanditaire maatschappijen, wat het patent betreft, met de naamlooze vennootschappen gelijk te stellen, en om de boeken en kwitanticn van openbare instellingen van bet zegelrecht te ontheffen. De heer Anspach heeft een voorstel ingediend, waarbij het aanhouden der livretten van werklieden en be dienden facultatief gesteld wordt. De discussie over het budjet van oorlog is den 24 geopend met eene verklaring van beginselen van den nieuwen minister van oorlog, den luitenant-generaal Thiebauldwaaruit gebleken is, dat de tegenwoordige organisatie van het leger en de thans bestaande wijze van rekruteering zullen worden behouden, en dat a.zoo van het aannemen van het beginsel der persoon lijke dienst vooreerst is afgezien. Daarentegen zal de wet geving op de militie partiëele hervormingen ondergaan, meer bepaald wat betreft het rei placement, den tijd, dien de miliciens der infanterie onder de wapenen moeten blijven de positie der onderofficierenhet bespoedigen der mobili seering van het leger, wanneer die gevorderd wordtenz. Daartoe strekkende voorstellen hoopt de minister nog vóór het einde der Kopende zitting te zullen indienen. Het debat over het budjet zelf is geopend door den heer d' Üane-Steen- huysendie op nieuw de meening ontwikkeld heeft, dat Belgiewanneer het op de tractatendie zijne onzijdigheid vaststellen, vertrouwde, met een gendarmerie-corps van 10,000 man en eenige regimentenals garnizoen voor de koninglijke residentiekon volstaanterwijl het geen ver trouwen in de tractaten stellendeeen veel talrijker en vol lediger georganiseerd leger dan tegenwoordig op de been moest houdeneen leger, welks samenstelling op het door al zijne naburen aangenomen beginsel der persoonlijke dienst rustte. Hij voor zichbehoorde tot de voorstanders van den eenvoudigsten en meest economischen weg. Het has- seltsche lidprof. Thonissenheeft, betoogd datal was Belgie onzijdig verklaarder daarom toch een gewichtige europeesche plicht op dat land rustte, welke in die onzijdig- verkk'.ring lag opgeslotendien namelijk om tot borstwering tusschen Frankrijk en Duitschland te dienenwaartoe een leger vereischt werdsterk genoeg om in afwachting der bondgenootendie bij de handhaving zijner onzijdigheid be lang haddeneene invasie te keeren. Den 25 hebben de lieeren Defuisseaux en Coomans de door den heer d'IIane- Steenhuysen ontwikkelde stelling ondersteund. De pas ingestelde Militaire Academie is, bij koninglijk besluitweder opgeheven en een generaal-inspecteurschap voor de iufanteriescholen ingesteld; de genl. Guillaumedie gouverneur der academie wasis thans inspecteur-generaal. De prins v. Wales is den 25, op zijne doorreis naar Wee- nen, te Brussel aangekomen en door den Koning aan de station opgewacht, 's Avonds heeft de Koning met zijnen gast de voorstelling in de opera bijgewoond. Den volgpnden dag heeft de prins zijne reis naar Weenen voortgezet- Den 27 hebben de Koning en de Koningin de tentoon stelling van schilderwerken van oude en levende meesters bezocht, welke ten behoeve der Ncderlandsche Maatschappij van Liefdadigheid te Brussel in de zalen van het muzeüm geopend is. Zij hebben 1000 loten in de aan de tentoon stelling verbonden tombola genomenen de Koning heeft 2, aan het belgische publiek nog onbekendeschilderijen van Frans Hals ter expositie aangeboden. Op den 2*n Paaschdag is te Roubaix de eerste steen gelegd van de eerste hollandsche kerk in Frankrijk. De aldaar ge vestigde hollandsch-vlaamsch-evangelische gemeente, voor een groot deel uit hollandsche wevers bestaande gebruikte tot dus ver het zeer oude veriaten kerkgebouw der fransch-ge- reformeerde gemeenteeen nabij de stad wonend engelsch fabrikantIsaac Holden Crothers heeft haar 12000 fr. ge schonken om een nieuw kerkj e te bouwen. Voor de inwendige voltooiing vleit men zich giften uit Nederland te zullen ontvangen. Het te Parijs op den achtergrond raken der candidatuur van den heer ZffoBwmiseen gevolg geweest van zijn eigen terugtreden, na het opdagen van die van den heer Weiss. Hij had haar n.l. slechts aangenomen tot dat zich iemand op zou doen wiens naam grootere beteekenis dan de zijne had. De heer Weiss heeft echter de hem aangeboden candidatuur niet aanvaard. Nadat 28 radicale leden van den parijschen gemeenteraad eene verklaring ten gunste der candidatuur van den heer Barodet hadden openbaar gemaaktis zulks ook geschied door 36 leden van de radicale fractie der Na'. Verga dering aan wier verklaring verscheidene andere radicalen niet tot de Kamer behoorendezich hebben aangesloten. De heer Crémieux, anders niet tot de gematigdsten van genoemde fractie behoorende, heeft den stap zijner medeleden niet alleen afgekeurd, maar zich ook ten gunste van den heer de Rémusat verklaard. Le Bien Publichet orgaan van den President Thiers't welk zich aanvankelijk op vrij bezadigden toon over de candidatuur-Rarodef uitgelaten hadverklaarde later hare voorstanders voor „heethoofdendie bij den eersten kreet van de stembus naar de barricaden snellen en aan het straatgevecht boven den verkiezingsstrijd de voor keur gevendie noch de vrijheidnoch de gelijkheidnoch het gemeene recht liefhebbendie zich van het woord „re publiek" bij gemis van ets beters bedienen daar hunne geliefkoosde leus en benaming, „de Commune," zoozeer met bloed en slijk bedekt is dat zij die niet meer durven pro- clameeren." De circulaire van het conservatieve kiezerscomité (zaal- Rerz), waarin de candidatuur van den kolonel Stoffel aan bevolen wordt, is onderteekend door den hertog Larochefou- cauld-Bisaccia als voorzitter en den vice-adtniraal Chopart als ondervoorzitter. De naam van hunnen candidaat beteekent volgens die circulaire „vaderlandsliefde, doorzicht en kordaat heid" (kolonel Stoffel heeft in de inleiding van de uitgaaf zijner als militair attaché te Berlijn gestelde rapporten den heer Thiers heftig aangerand en hem als een voor het land hoogst noodlottig man geschetstkort daarna werd hij op non-activiteit gesteld en nu 2 maanden geleden gepensioneerd). Gedurende het verkiezingstijdperk zijn te Parijs en in de buitenwijken 70 vergaderingen gehouden, te zanten bijgewoond door 125000 personen. In de zaal Valentino heeft eene lang durige schermutseling plaats gehad, uitgelokt door eene ha telijkheid van een remusatist jegens den persoon van Barodet. In het Casino Cadet heeft een jeugdig voorstander der mo narchale beginselen, wegens zijne heftige bestrijding van den radicalen candidaat, eene dracht slagen beloopen, waarvoor hij het bureau der vergadering in rechten betrokken heeft. Den volgenden avond zijn in dezelfde zaal de heer Maggiolo, redacteur van 1'Union, die partij voor het legitieme koningschap troken een zijner vrienden, die zich, toen hij aangerand werd, onder het aanheffen van „leve de Koning aan zijne zijde schaarde, ernstig mishandeld. De gewezen Gedeputeerde Guyot-Montpayroux heeft in dezelfde club eene zeer onbe schofte bejegening ondergaan. Na het sluiten der openbare kiezersvergaderingen is de strijd in de bijzondere vereenigingen ijverig voortgezet. In eene zoodanige, door het radicale gemeenteraadslid Braleret den 22 in de wijk Belleville belegd, heeft de heer GamLelta eene rede gehouden, welke 7 koiommen van la Républtque Francaise vult, en niet enkel als eene gewone electorale rede, maar als een nieuw manifest der radicale partij kan worden beschouwd. Hij heeft in herinnering gebracht, hoe hij indertijd, in eene te Bordeaux uitgesproken redevoering, den raad gegeven heeft om de oude systematische en strijdvoerende oppositie te laten varen voor eene wettelijke en constitutioneele oppo sitie. Hij heeft staande gehouden, dat zijne partij sedert 1 871 altijd verstandig en voorzichtig aan de regeering van den heer Thiers hare ondersteuning gegeven heeft, en dat deze zonder dien steun zou gevallen zijn. Die paltij zou voort gaan dien steun te geven aan de regeering, welke de repu bliek vertegenwoordigt, omdat deze laatste alleen Frankrijk kan doen herlevenDiet eene republiek in schijn, met mo- nachale instellingen, maar eene werkelijke, welke de door het land tot nog toe vruchteloos verlangde groote hervormingen tot stand brengt, n.l. kosteloos, verplichtend, en door leeken gegeven onderwijs, hervorming van het krijgswezen en een algemeen belastingstelsel. In de redevoering kwamen voorts toespelingen voor op de gematigde republikeinen, die de can didatuur van den heer de Rémusat ondersteunden. De parijsche aanplakkers hebben in 8 dagen tijd 1,655,000 biljetten ten gunste der verschillende Candida ten moeten aan plakken. Yele en daaronder aanzienlijke weddingschappen werden op de kansen der candidaten aangegaan. Daags vóór de verkiezing verklaarde het bekende orgaan van den Pre sident nogdat de zegepraal van den heer Barodet het crediet onfeilbaar schokken en de vestiging van een normalen staat van zaken onbepaald verschuiven zou. Van de 457,786 kiezers van het dept. der Seine zijn er 342,700 opgekomen. Barodet is verkozen met 180,146 st. De heer de Rémusat bekwam 135,407, de kolonel Stoffel 27088 st. Op het bericht van den uitslag is de koers der fransche rente ter beurze 1.50 fr. gedaald. Le Siècle zegt dat de denkwijze van Parijs zich glansrijk geopenbaard heeft. „Wij hopenzegt het bladdat de provinciën deze uitspraak zullen bevestigenen dat de heer Thiers aan de stem des vredes het oor zal leenen." De verkozene heeft een schrijven openbaar gemaakt, waarin hij de kiezers voor hun vertrou wen bedanktden grooten vooruitgang der republikeinsche partij constateert, en zegt: „Mijne candidatuur is geene can didatuur van bestrijding. Parijs heeft slechts de regeering willen voorlichten. Ik zal mij ten taak stellen te bewijzen, dat de geest van eensgezindheid en aansluiting in mij een vertegenwoordiger te meer telt." De heer Babaud-Laribière, door het gouvernement van 4 Sept benoemd tot prefect der Charente en later in dezelfde hoedanigheid naar het dep', der Oostelijke Pyreneeen ver plaatst, sedert 1870 grootmeester der fransche vrijmetselaars- orde, is in 54jarigen ouderdom overleden. De inschrijving, door VUnicers geopend ten behoeve der zwitsersche pastoors, die wegens het aanhangen van den af- gezetten bisschop La chat veroordeeld zijn, heeft reeds 33000 fr. opgebracht. Ten gevolge van deze ruime deelneming heeft het blad aan de ingekomen gelden eene ruimere bestemming gegeven, n.l. ten behoeve van alle in Zwitserland vervolgde catholieke geestelijken. Sommige departementale bladen en verscheidene bisschoppen hebben dergelijke inschrijvingen geopend. Den 19 is van Toulon weder een vaartuig met tot depor tatie veroordeelden naar Nieuw-Caledonie vertrokken. Het heeft 1400 personen aan boord, waaronder zich 650 veroor deelden bevinden. In de vorige week is in het middenoosten en zuiden des Rijks veel sneeuw eevallen. De aanmerkelijke daling der temperatuur heeft op den wijnstok en op den staat van een aantal booin- en aardvruchten een zeer uadeeligen invloed uitgeoefend. De generaal-majoor graaf De-la- Warr, die het 21'regiment infanterie voor Sebastopol gecommandeerd heeft en als een der ervarendste officieren van liet engelsche leger bekend stond, heeft zich den 23 iu de nabijheid der stad Cambridge, alwaar hij tijdelyk vertoefde, verdronken. De graaf was 58 jaren oud. Zijn titel gaat op zijn jongeren broeder, baron Buck- hurstover. De spaanscbe minister Castelar heeft den spaauschen gezant te Londen verzocht, aan den minister van buit. zaken te verklaren, dat de spaauscke regeering aangenaam is aange daan door de meeningen, door den minister Gladstone den 2 1 in liet Huis der Gemeenten geuit, ten opzichte der carlisten en den toestand in Spanje. De minister Castelar heeft er een nieuw bewijs in gezien van de sympathie, die liet vrije Engeland altijd getoond heeft voor het liberale Spanje. Lagerhuis. Den 24 is, naar aanleiding van het over schot van 4{ miljoen p.st., op voorstel vnn den minister van financiënbesloten om de inkomsten-belasting met, 1 penny en de suiker-belasting met de helft, te verminderen. Voorts is de minister gemachtigd om, mocht, het noodig zijn, voor de aflossing van de helft der Alabama-schuldschatkistbil jetten tot bet, bedrag van 1.600,000 uit te geven. Den 24 heeft de minister Gladstone, antwoordende op eene interpellatie van den heer Stapleton over de inschrijvingen ten behoeve der carlisten, gezegd, dat uit zijne daaromtrent onlangs afgelegde verklaring niet, mocht worden opgemaakt, dat hij die inschrijving goedkeurde of onverschillig te haren aanzien af. Hij had integendeel tegen dezelve zeer groote bedenkingen en keurde haar nadrukkelijk af; maar bij achtte de door den heer Stapleton verlangde wijziging der bestaande wetsbepalingen niet wenschelijk. Den 25 heeft de vice-minister van koloniën, in antwoord op daaromtrent gedane vragen, medegedeeld, dat de ashantijnen eene overwinning hebben behaald op een onder britsche be scherming staanden volksstam, maar daarbij zoo groote ver liezen hebben geleden, dat zij niet verder naar de Kust zijn opgerukt. Engeland ondersteunt de onderhoorige stammen door raadgevingen, ammunitie en wapenen, maar wil slechts in de uiterste noodzakelijkheid tot eene expeditie in het zeer opgezonde klimaat der Kust overgaan. Intusschen is ver sterking derwaarts gezonden en de daar aanwezige macht voldoende van het noodige voorzien. De Koning van Elmiua, die nog altijd weigerde het britsche gezag te erkennen, was gevangen genomen. De japansche ambassade is den 18 uit Petersburg te Ko penhagen aangekomen en den 23 van daar naar Stockholm vertrokken. Den 19 is liet gezantschap door den Koningen de verdere leden van het koninglijk Huis ontvangen en heeft, het bij Z.M. gedineerd. Den 2U woonde het een groot door den handelsstand gegeven banket bij. Den 24 zijn de op 's Keizers last te Petersburg gebouwde catholieke kerk en het bisschoppelijke paleis, bestemd tot het overbrengen van den zetel van den catholieken metropolitaan en van het kapittel van Mohilew naar Petersburg, plechtig ingewijd, De te Odessa gevestigde duitschers hebben beslotenhet bezoek van Keizer Wtlhelm aan Rusland te vereeuwigen door de oprichting van een duitsch weezen-gestichtzoowel voor kinderen van protestanten als vau catholiekenen daarvoor reeds 12000 roebels ingeschreven. Den 27 is de Keizer van Duitschland te Petersburg aan gekomen en door den Czaar en door diens geheele familie opgewacht en naar zijne woning geleid, alwaar de Czaar hem zijn portret, een eeredegen, het kruis der George-orde. een IJzeren Kruis pour le mérite, met het opschrift Sa Echabrost (voor dapperheid), benevens vazen en schrijfgereedschap van lazuursteen, ten geschenke heeft aangeboden. Keizer Wilhelm was verrast en getroffen, beide Vorsten hebben zich opliet balcon van het winterpaleis vertoond aan het volk, dat hen levendig heeft toegejuicht. De kantonsraad van Genève heeft een kamerheer van den hertog van Madrid in hechtenis doen nemendie van het werven van manschappen voor den Pretendent beschuldigd werd. De politie heeft een klein stuk geschut in beslag genomen, dat voor Spanje bestemd was. Den 28 is aan de deur der kathedraal van Santa-Maria- Transtevere te Rome eene boin gesprongenop een oogen- blik waarop die kerk vol menschen was. De gewapende macht is terstond toegeschoten. Er zijn geene onheilen voorgevallen. Nadere berichten omtrent de aardbevingwaardoor de hoofdstad San Salvador der republiek van dien naam in Maart is verwoest gewordenmeldendat geene 800maar slechts 10 personen7 gevangenen en 3 soldatenomgeko men zijn. De inwoners hadden in tijds naar het vrije veld en de openbare pleinen de wijk kunnen nemen. De regee ring heeft beslotende stad onverwijld op dezelfde plaats te herbouwenwelk besluit bij de bevolking veel tegenstand vond, omdat de stad in de laatste 150 jaren 8 malen geheel en om de 9 jaren gedeeltelijk door aardbevingen vernield is. De Koning heeft, 500 beschikbaar gesteld als eerste bij drage ter oprichting van een monument voor de te Atchin gesneuvelde dapperen. Prins Frederik is den 25 uit Berlijn in den Haag terug gekeerd. De Koning en de prins v. Oranie hebben den 26 te Am sterdam de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, de burgerschool aan de Westerstraat en het Vondelspark bezocht. De Koningin bracht bezoeken aan de tentoonstel ling in Arti et Amicitia, aan mevr. v. Lennep en mevr. v. Loon. Prins Alexander kwam in de hoofdstad. Den 27 heeft de koninglijke familie de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bijgewoond. De Koning en de prins v. Oranje bezochten vervolgens den scherpschutterswedstrijd der vereeniging Clau dius Civilis en den dierentuinde Koningin bezichtigde nogmaals de tentoonstelling. Den 28 zijn de vorstelijke personen naar den Haag teruggekeerdhebbende Z. M. f 2000 voor de algemeene armen achtergelaten. Staten-Generaal. 2'. Kamer. 3 Dagen lang is beraad slaagd over de nota, door de regeering omtrent de betrek kingen met Atchin overgelegd. Eenige leden wenschten over de aanleiding tot de oorlogsverklaring en het voorbereiden en on dernemen der expeditie nadere ophelderingen, welke deels over bodig mochten genoemd, deels wegens liet missen van anders dan telegrafische tijdiugen met gegeven konden worden. In tusschen veroordeelden die kwalijk ingelichte leden het beleid van de indische regeering en van den minister van koloniën. Laatstgenoemde verklaarde de verantwoordelijkheid voor het voeren vau den oorlog te aanvaardenbij het vragen van gelden voor het krachtig doorzetten van den krijg zou de Kamer (wijl de oppositie niet tot bet, voorstellen van eene motie van wanlrouwen kwam) op nieuw gelegenheid hebben de zaak te bespreken en ten zijnen aanzien een oordeel te vellen. Uit zijne mededeelingen bleek dat de gouv.-genl. en de Raad van Indie met de opperbevelhebbers der land- en zeemacht tot de expeditie besloten en haar voldoende ge oordeeld hadden [De nu ontvangen indische bladen spreken hunne ingenomenheid uit, met de uitmuntende en krachtige wijze waarop het indische gouvernement de expeditie uitgerust had]. Den I Mei zijn goedgekeurd de ontwerpen tot onteigening ten behoeve der afsluiting van het, Reitdiep in Groningen met 59 tegen 2, tot liet doen van een voorschot van 3 ton aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij met 51 tegen 7, tot goedkeuring der bepalingen van het tractaat van 13 Jan. I met Belgie, betreffende den afkoop der onvervreemdbare rente van f 41)0,090 voor f 8.900,000, en de concessie tot, aanleg van een over ons gebied loopenden spoorweg van Antwerpen naar Gladbach, met, afschaffing door Belgie der surtaxe op het gedestilleerd, met 61 tegen 4 st.; alsook dat tot wijzi ging van art. 4 der wet van 1861 omtrent de afschaffing der slavernij in Suriname. Den 2 is het ontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met, den Grand Central, betreffende de overneming der lijnen 1 RozendaalMoerdijk en RozendaalBreda voor 7 miljoen, met, 45 tegen 29 st. verworpen Het ontwerp tot amortisatie van schuld is vervolgens met 72 tegen 2 st. aangenomen, nadat de minister het cijfer met, 7 miljoen verhoogd en alzoo 1 de geheele afkoopsom van Belgie daarvoor bestemd had. Eerbewijzen. Den 27 heeft eene commissie uit de vrien den van dr. A. Réville te Rotterdam, hem, bij zijn vertrek naar Frankrijk, als gedachtenis aan zijn 22jarig verblijf hier I te lande, bij monde van prof. Scholten, eene schilderij van Bosboom aangeboden, benevens een prachtig album met de namen zijner vereerders. De Koning heeft den burgemeester van Amsterdam tot commandeur en dien van Monnickendam tot ridder van de Eikenkroon benoemd. Militaire Zaken. Het handgeld voor de indische dienst wordt verhoogd tot f 200 en voor minderen diensttijd dan 6 jaren gebracht op 120 en 100, na afloop van den krijg tegen Atciiin aan den belanghebbende of zijne betrekkingen uit te betalen. 300 Mariniers, 4 stoomschepen 4'. kl. en aanzienlijke voorraad krijgsbehoeften en proviand worden naar Indie gezonden. 10 stoombarkassen aangebouwd. Stoomvaart. Het kapitaal der te Amsterdam opgerichte vennootschap „Stoomvaartmaatschappij Java" is voorloopig bepaald op 1 miljoen, behoudens uitbreiding, onder koning lijke goedkeuring, tot hoogstens 6 miljoen, verdeeld in aan- deelen van f 1090, splitsbaar in onderaandeelen van f 250. Onderwijs. De gemeenteraad van Rotterdam heeft, met 27 tegen 5 st., het voorstel aangenomen om de subsidie aan de ambachtsschool te verhoogen met 5000 en alzoo te bren gen op f 14000. Kerkelijke zaken. Den 27 zijn in de S. Maria-kerk te Utrechtdoor den aartsbisschop Loosals priesters voor de oud-catholicke gemeenten in Duitschland gewijd de lieeren Strousberg en Gatzenmeijer. Aanbestedingen. Den 26, te Rotterdam, het maken van 2 filterkommen met. ontvangput en afvoerriool, ten dienste der drinkwaterleiding, op het terrein bij den in aanbouw zijnden watertoren, minste inschr. N. v. Spanje te Sliedrecht, voor f 51,000. Den 30 te Maasland, het bouwen van een raadhuis, minste inschr. W. Westerhof te Stompwijk voor f 173S6; te Am sterdam door de Vereenigin? tot Verbreiding der Waarheid, het bouwen van eene bewaarschool aan de Rozengracht bij de Baangracht, aan J. Reyinkvoor 9670. Den 1 Mei door het prov. bestuur van Noordholland het voorzien der boorden van eu het uitvoeren van verdere werken aan het Noorhollandsch Kanaal, in 4 pcrceelen minste inschr. A. Hartman te Haarlem 3929Jde Jong te Zijpe r 10,500, R. Kroon le Buiksloot f 16,135, G. Dek ker te Dordrecht f 16.678; het verdiepen van een gedeelte van het Kanaalminste inschr. Schalk en Goedkoop te Am sterdam voor f 32,947het verlengen verbeteren en ver hoogen van den leidam langs de zuidzijde van het Krabbersgat te Enkhuizenminste inschr. L. H. v. Haa;ten te Sliedrecht, voor f 70,880. Bouwwerken. Te Arnhem worden pogingen aangewend tot oprichting eener vennootschap met een kapitaal van f 500,000 voor de stichting van een „Hotel-Beekhuizen," met 160 lo- I geerkamers en zalen, naar een ontwerp van den heer C. üuts- hoorn te Amsterdam, te bouwen te Velp, tegenover het kasteel Biljoen. Het kapitaal der vennootschap „Bouwmaatschappij Sche- veningen," ten doel hebbende de exploitatie der concessie, op 16 Juli '72 door deu gemeenteraad van den Haag ver leend bedraagt 1.800.000. Deze concessie bevat de erf pacht van meer dan 10 bunders duingrondwaarop villa's zullen worden opgericht, waarvan reeds 12 gereed zijn. De spoorwegbrug over de Maas te Gennep (lijn Boxtel Wesel) is voltooid. Gasverlichting. De gemeenteraad van Groningen heeft den prijs van het gas verhoogd van 7 tot 10 cents per kubieke el, Ramten. Den 27 's avonds zijn 2 visschers van Colhorn, die hunne vangst te Helder verkocht hadden, in den Anna- Paulowna-polder verdronken. Men vreest, dat misbruik van sterken drank de aanleiding tot deze ramp is geweest. Giften. De heeren jhr mr. R. L. en E. v. d. Bosch, te 's Gravenhage voldoende aan den wensch hunner over ledene moeder, vrouwe R. W'. E. de Sturler, douairière graaf J. v d. Bosch, hebben aan de Maatschappij van Weldadig heid f 1000 geschonken. Roode Kruis. Het bestuur van het nijmeegsche comité heeft f 200 aan liet hoofdbestuur gezonden, ten behoeve onzer st.ryders tegen Atchin. Door het dames-hulpcomité is hieraan 100 en door de loge S. Lodewijk/25 toegevoegd. Arbeiders-kwestie. 35 Sigarenfabrikanten te Utrecht, 15 te Eindhoven, 11 te 's Hertogenbosch en 4 ts Kuilenburg hebben mede aangekondigd geene arbeiders in dienst te zullen houden, die leden zijn van den Sigarenmakersbond. De haagsche leden van den Sigarenmakersbond hebben den arbeid gestaakt.; eene poging om coöperatief te arbeiden is mislukt, door de weigering der amsterdamsche makelaars om tabak aan de werklieden te verkoopen. Te Eindhoven hebben in den avond van den 28, ten ge volge van het besluit der sigarenfabrikanten, samenscholin gen plaats gehad, die ten slotte door de maréchaussées zijn uiteengedreven. Daarbij zijn enkele personen gewond en verscheidene in hechtenis genomen. Het bestuur der Prov. Friesche Werklieden-vereeniging heeft van hare afdeeliugen machtiging gevraagd tot het inza melen van gelden of het beschikken over voorschotten uit de kassen der afdeeliugen, ten einde den Sigareumakersbond in staat, le stellen eene productie-vereeniging opterichten, waarvan depots te vestigen in de verschillende vereenigingen van werklieden.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2