No. 19. Vijfenzeventig sit Jaargang. 1873. ZONDAG 11 MEI. ©ffictccl (Scbccltc ïARiaw 2!£HckcIijkschc IScrichtcn. Iftuitsdiland Helgic. Frankrijk. A L A A Si S II E 0 I il A N T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f 0,65, franco per post OSO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De BURGEMEESTER van ALKMAAR vestigt bij deze de aandacht op de navolgende bepalingen der wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad No. 184). Art. 1. De besmettelijke ziekten waarop deze wet van toepassing is, zijn De KAMER van KOOPHANHEL en PABRIEKEN te A L K M A A R maakt bekenddat van Maandag 12 tot Zat.urdag 17 Mei 1878, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste GEMEENTERAAD. Zitting vi n Mei 1873. No. 0. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig aanvankelijk 11, later 12 leden. Afwezig de heeren Perschuir, dr. C. J. de Lange en Conijn met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat de in de vorige verga dering benoemde commissie Ier gelegenheid der audiëntie op 23 April 11.. in voldoening aan hare ppdragt, aan Z. M. den Koning heeft aangeboden de hulde van den Raad en de ingezetenen dezer gemeente en Z. M. namens den Raad heeft uitgenoodigd de gemeente Alkmaar met een bezoek te ver eeren op 8 October n.s., bij gelegenheid der herdenking van Alkmnar's Ontzet in 1573; dat, Z M. voor dat huldobewijs ÏL I). dank heeft betuigd en in overweging gehouden om de gemeente al dan niet, te bezoeken. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukkeu. 3. Brief v au Gedep. Staten ter geleide van het goedge keurde raadsbesluit tot het doen vau af- en uverschnj i -n op de begrootiug der dienstdoende-schutterij voor 1873, tof een bedrag van f 221,(16. nandeling van Dr. Regenten ver- 4. Verslag van den tads-muzijkmeester omtrent den toestand der stads-muzijk-ckool in het le kwartaal 1873. 3 Leerlingen tot de lessen toegetreden en gelijk lantal heeft zich j tning van dit voorstel, waardoor eene eerste schrede wordt zijn Gunning te Amsterdam, eenigden zich met het verzoek van Diakenen der Hervormde gemeente te 's Gravenhage aan den Koning, om voorziening in de behoefte aan duidelijker wetsbepalingen omtrent de voogdij over weezenin een gesticht verpleegd of daartoe beboerende. Nos. 3, 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen, fi. Voorstel der gezondheidscommissie om in het belang van de gezondheid der ingezetenen te verbieden het houden van varkens binnen de kom der gemeente dat wil zeggen, binnen de singelgrachtendaaronder begrepen bet. Heilig land met dezen overgangsmaatregel in het helang der in gezetenen die een varken mesten voor hun eigen huishouden of om met, de opbrengst daarvan in hunnen wintervoorraad van aardappelen enz. te voorzien dat zij die thans in het hezit eener vergunning zijn voor liet houden van varkens tot dat doel, vergunjiing kunnen bekomen tot het houden van één varken voor dat zelfde doel on de- zoodanige bepalingen, als Burg. en Weth., de gezondheidscommissie gehoord vaststellen voor een zekeren termijn bijvoorbeeld hoogsiens 2 jarenwanneer zij zich binnen ééne maand na de in wer king treding van bet, verbod daartoe tot. Burg, en Weth. wen den. Daardoor bestaat voor hen de gelegenheid om op andere wijzp vergoeding te vinden in de schade, welke zij daarvan lijden, oi' om buiten de singelgrachten te gaan wonen. Ver der treeft, de commissie de voorwaarden aan waaronder het houden van varkens buiten de stads grachten zou moeten worden toegestaan. De commissie vleit zich met de aaiine- teru 4 de violoncel2 op de fluit 2 op net a pistons1 op de bariton-sax Ivoor A en I op de bonne a pistons. 5. Verslag van Regenten van het Burgerweeshuis omtrent den toestand van dat gesticht over 1872. Het, aantal weezen bedroeg bij den aanvang van 1S72 17 waa n*au 14 in eu 3 buiten het. gesticht werden verzorgd. De eenige wees die met 1 Mei liet wee lip is had moeten verlaten, is onder goed keuring van Burg. en Weth. wegens hare zwakke gezond heid daarin gebleven. Voor een anderen wees werd wegens lichaamsgebreken nog gedurende een 2ejaar vergunning gegeven tot een verblijf in het weeshui'. Eén nieuwe wees werd in 1872 slechts opgenomen, zoodat bij het einde des jaars het getal verpleegden 18 bedroeg, waarvan 45 in en 3 buiten het gesticht. Bij den aanvang des jaars werd voor 42 R. C, weczen d- jnarlijk che uitkeering van 40,be taald. In 1872 werd slechts één nieuwe wees opgenomen (een kind van 14 dagen) die na verloop van 4 maanden overleed. Voor 5 weezen hield op 1 Mei de uitkeering op zoodat bij liet einde des jaars voor 37 weezen betaald werd. Op 21 Augustus werd de weesvader ontslagen, welk ontslag later ook het eervol ontslag der moeder ten gevolge had terwijl op 10 December de nieuw benoemde vader en moeder eerst in functie traden. Daartoe was liet toezigt maanden lang gebrekkig, ofschoon de naai-jufvrouw en de kok zich beijverden zooveel mogelijk in liet ontbrekende te voorzien orde en tucht lieten te wenschen over, vooral onder de oudere jongens. Zij vertrouwen, dat het den tegenwoordigen vader zoowel door streng toezigt als door een van belangstelling en bereidwilligheid getuigenden omgang met. de weezen zal gelukkenook vooral bij de oudere jongens meer lust en ijver en goeden wil optewekken daar hij velen de leerlust, en ijver veel te wenschen overlaten. In het aanleeren van hun ambacht en in hun gedrag en ijver in de werkplaats geven de jongens meer reden lot, tevredenheid. 3 Meisjes werden tijdelijk in den loop van den zomer verpleegd in het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort. Een ander meisje kwam wegens groote zwakheid van gezigt onder be- die .uggslrukkeu. Het aantal leerlingen bedroeg 24, waarvan j gedaan op oenen weg, gratis les ontvingen; 15 ontvangen les op de viool, 1 opjbesthar.de toe-landen, welke naleeli violoncel, 2 op de fluit, 2 op de clarinet, 2 op decor-, Alkmaar s ingezetenen werken leiden moet tot verbetering van op de gezondheid van trom- Gesteld in handen der vaste commissie voor de verorde ningen waarop straf is bedreigd. 7. Deelt de Voorzitter mede, dat de ingekomen rekening van Regenten van 'iet Burgerweeshuis over 1872 reeds om berigt -en raad verzonden is naar de vaste commissie van financiën. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 8. Brief 1en geleide van het op 7 April 1873 opgemaakte proces-verbaal van kasverifieatie bij den Gemeente-ontvanger. 9. Brief ten geleide van het verslag omtrent den toestand dezer gemeente over 1872. Nos. 8 en 9 voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van P. Landsman, hulponderwijzer aau de openbare burgerschoolbenoemd tot hulponderwijzer aan de stads armen en lusschenschool te Purmerend, om eervol ont slag uit zijne betrekking tegen 15 J unij 1873. Eervol verleend. Pan de commissie van financiën 11. Rapport omtrent de rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1872. De conclusie strekt om de rekening goed- tekeuren eu in ontvang en uitgaaf vasttestellen op 94 f'\29. Aangenomen. 12. Rapport omtrent de door Regenten van het Gasthuis ingediende suppletoire begrooting van ontvang en uitgaaf bij die instelling voor 1872, waarbij een nader subsidie uit do gemeentekas wordt aangevraagd van f 1157,83. De com missie adviseert de sup> 1. begrootiug in ontvanc en uitgaaf op 10311,83 vasttestellen, het gevraagde subsidie uit, de ge meentekas te verleeuen en Regenten uittenoodigen bij de re kening de noodige ophelderingen te verstrekken omtrent de aanzieulijk hoogere uitgaven, welke bij de commissie de vraag hebben doen ontstaan, of wei met spaarzaamheid in het gast huis gehandeld wordt eu of wel behoorlijk toezigt wordt uitgeoefend, vooral op de brandstoffen. Verder Regenten te vragen, of de tijd niet is gekomen om de vergoeding bij ver pleging voor eigen rekening, welke thans 1,per dag bedraagtte verhoogen en in evenredigheid le brengen met de werkelijke verplegingskosten. Aangenomen. »*JQ uyju moo mjviug an.nl/oiiJciucu tcu ei iue ue sirai wegens nalatigheid vastgesteld te voorkomen. Burgemeester en Wëtliouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Mei 1873. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De PASPOORTEN der miliciens van 1868 en zeemiliciens van 1869 kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald. P O S T E R IJ E N. Maildienst per Stoomvaart-Maatschappij «AEBERLABD.u De correspondentie voor O. I., te verzenden per Stoomschip Koning der Aederlanden.r moet uiterlijk 9 uur 's avonds van den 16 Mei a.s. ten Postkantore bezorgd zijn. Be Birecteur van liet Postkantoor te Alkmaar G O U WE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1«. helft der maand Ai ril 1873. G. BUISMAN, Zijpe; A. de VROUM, AKERSDEIK, (niet vermeld). Van het. Hulpkantoor te Uirkshorn GEURTJE ER1KS, Oude Niedorp. moeten (althans kunnen) worden verweten der zaak baar thans medebrengt." Een derde gevoelen werd „met niet minder nadruk voor gestaan."„Er behoort nietzeide men als een algemeen onomstootelijk beginsel te worden uitgemaaktdat of Staats- aanleg of subsidie uit de schatkist in de behoefte aan vol tooiing van ons spoorwegnet zal voorzien. Bij de uitvoering van wat daartoe noodig ismoet in elk bijzonder geval re kening gehouden worden met de omstandigheden. Voor de aanvulling der gedeelten van groote internationale lijnen welke nog ontbrekenzal Staatsaauleg verre de voorkeur verdienen; terwijl bijv. de West-Eriesche lijn wellicht veel beter met krachtige Staatshulp door een bijzondere maat schappij zal worden gebouwden er andere lijnen zijnals zoovele der reeds vroeger aangelegdedie zonder eenige Staatsbemoeiing tot stand zullen komen. Het komt in dezen wel op zekerheid omtrent de te volgen gedragslijnniet op eenvormigheid der aan te wenden middelen aan." Dit derde gevoelen zal wel blijken het eenig houdbare te wezen. Eeitelijk is het door de Regeering reeds aangeno men. Immers heeft zij niet geaarzeld den aanleg der spoor wegen van Arnhem naar Nymegen en van Zwaluwe naar Zevenbergen voor rekening van den Staat aan de Staten- Generaal voor te stellenterwijl zij voor den aanleg van verschillende andere lijnen op particuliere ondernemingen rekent. Men heeft dit wetsvoorstel te recht een wet van uitzonderingen genoemd. „De aanleg van Staatsspoorwegen blijve uitzondering," zegt de Regeering, en alleen omdat de beide genoemde lijnen aan de door haar aangenomen voorwaar den dier uitzondering voldoen, heeft zij den aanleg daarvan van atswege voorgesteld. De Tweede Kamer gaf haar gelijk 68 tegen 3 stemmen. Die voorwaardendoor haar niet en ten opzichte van deze lijnenmaar in het algemeen r den aanleg van Staatswege gesteld, zijn drieledig. „Van uitzondering (aanleg van Staatsspoorwegen) kan eerst :ke zijnzegt zij indien 1°. het algemeen Staatsbelang den aanleg vordert, en naar iculier initiatief vruchteloos wordt omgezien 2°. de ontworpen aanleg een noodzakelijke verbinding telt van de eindpunten der bereids aangelegde lijnen, en 0 strekkeu moet tot voltooiing van het net onzer Staats- irwegen, in dien zin, dat daardoor de hoofdverbindingen, ir verband met het internationaal spoorwegverkeer, tot d gebracht of aanzienlijk verbeterd worden 1°. rijksbijstand door subsidie hoofdzaak zou zijn bij aan- door particulierenen deze in het wezen der zaak hen weinig of de minste krachtsontwikkeling verplichten zou. e twee laatste gevallen zijn eenvoudig en vereischen geen hetoog. Als er een gapingeen gebrek aan ver ing of een zeer gebrekkige verbinding in de Staal s- rwegen gevonden wordtdan ligt het zeker op den van den Staatde aanvulling dezer gapingde ont- ende verbinding of de verbetering der onvoldoende tot 1 te brengen. En zoo de hulp van den Staat zoo be- •ijk zou moeten zijn, dat zij bet werk der particuliere rneming overtrof, zoodat de rollen omgekeerd zouden en en de helpende partij verreweg meer zou doen dan aofdpartij dan is liet ook redelijkdat de natuurlijke van zaker. worde herstelden de spoorweg zoo zijn g weuschelijk blijkt, door den Staat zelf worde aangelegd, eerste door de Regeering gestelde geval„indien het leen Staatsbelang den aanleg vorderten naar particu- nitiatief vruchteloos wordt omgezien," gaf den Kamer- meer aanleiding tot bespreking. ij algemeen kwam men tot „de erkentenis" aldus het Verslag der Rapporteurs „dat subsidieverlening, het denkbeeld van Staatsaanleg wordt ter zijde gesteld, het eenige middel zal wezen om een gewenschte spoor- irbinding te verkrijgen." Zonder hulp van den Staat den regel in ons land geen spoorweg worden aangelegd, enschelijkheid werd betoogd van een vasten regel, die, te regel, ook wel niet zonder uitzonderingen zou zijn, toch in hoofdzaak zou kunnen gevolgd worden bij het men van Staatshulp. Eu zal die hulp worden verleend uitkeering van een geldsom of door rentegarantie P In emorie van Toelichting vond men daaromtrent geen ingen van de plannen der Regeering. Men wees op nscheiijkheid dat de naaste belanghebbenden het eerst a moeten bijdragen. Zoo zou een niet gering te ach- ivaar kunnen worden vermeden want „op zoodanige worden minder noodzakelijke lijnen reeds aanstonds de geschoven." Sommige leden meenden dat provin- gemeente» van hare gezindheid tot medehulp blijken 'den te geven. De Commissie van Rapporteurs heeft elijk overleg met de Regeering noodig geacht, en ont- enige nadere inlichtingen, waarin nog eenmaal werd ld„Intussahen behoort voorziening in de behoefte aanleg van Staatsspoorwegen uitzondering te bevordering van aanleg door particuliere onderne- op den voorgrond te blijven staan." Ten op- van de lijnen Arnhem Nymegen en Zwaluwe «rgen achtte de Regeering de uitzondering gerecht- *dmaar „voor nog andere verbindingenwaartoe io belangrijke geldelijke ondersteuning wordt gevorderd ir de lijn ArnhemNymegenwenscht de Regeering lieren ondernemingsgeest te bevorderen." Zij verklaarde keerig van het ontwerpen van een volledig plan van ing voor ons spoorwegnet, waardoor alle plaatselijk ■en zou bevredigd worden. „Door het vaststellen van in plan zou daarenboven het particulier initiatief ge damd worden. Dit initiatief toehwaar het betreft ning in behoeften van meer uitsluitend plaatselijk zal hoofdzakelijk van daarbij onmiddellijk belang den iiioeten uitgaan, ot althans door hunne medehulp gesteund worden. Is dit te wachten vraagt de ■r indien particuliere industrie zieli aan een lle- splan gebonden en verplicht zou zien eigen inzichten l varen 'daad gaat het niet aanwanneer de Staat zich tot omdat de aard j helpen en ondersteunen wil bepalen, en van de in de eerste plaats belanghebbenden teekenen van leven ondernemings geest en ijver verlangtzelf te bepalen wat hij gaarne tot stand zag komen. Het plan behoort niet uit te gaan van hem wiens hulp wordt ingeroepen en het moet een vreemde soort van ondernemingsgeest zijndie zeil geen plannen maakt, maar ze verwacht van de zijde die hij om hulp denkt aan te spreken. «Het stellen van vaste regelen" antwoordde verder de Minister „waardoor de Regeering bi; de keuze der lijnen, die voor Staatshulp van p .rticulieren in aanmerking moeten komen, gebonden zou zijn. is niet wel mogelijk. Dit zal, het werd in de Memorie van Toelichting opgemerkt, in elk bijzonder geval behooren te worden beslist naar de mate van het publiek belang der onderneming, de kostbaarheid van aanleg en meer andere o\erwegingen." Waarschijnlijk zal de moeilijkheid van het stellen van vaste regelen wel niet worden betwist door hem die het zelf gaat beproeven. Om trent de wijze waarop de hulp verleend zal wordendoor uitkeering van een bepaalde geldsom of door rentegarantie zullen wij weldra de inzichten der Regeering vernemen. Im mers bevat het schriftelijk antwoord des Ministers aan de Commissie van Rapporteurs daarover het volgende: «De Regeering behoudt zich voor daarover hare denkbeelden aan bet oordeel der Staten-Geueraal te onderwerpen bij een nader voorstel ter bevordering van den aanleg van spoorweglijnen, die ter aanvulling van het spoorwegnet, naar hare meening, in de eerste plaats in aanmerking moeten komen, en zon der geldelijke ondersteuning niet door particulieren kunnen worden tot stand gebracht." Deze plannen der Regeering, in de beraadslaging over het meermalen genoemde wetsvoorstel nog nader toegelicht geven, ook meer bijzonder met het oog op de provincie Noord-Holland, in menig opzicht stof tot overweging W. v. p. K. De Bondsraad heeft het ontwerp tot uitbreiding der oor logsvloot, voltooiing der oorlogshavens, aanleg van dokken en werven enz., te zamen eene uitgaaf vereischende van 73 miljoen tli., verdeeld over 10 jaren, in hoofdzaak goed gekeurd. De rechtsgeleerde commissie van den Bondsraad heeft ge adviseerd, dat als aan de orde der jezuieten verwante geeste lijke orden in de eerste plaats moeten beschouwd worden de redemptoristen, de lazaristen, de priesters van den H. Geest en de vereeniging van het H. Hart. Bij den Bondsraad is ingekomen een ontwerp-tractaat. tus- schen Duitschland en Engeland tot wederkeerige erkenning van naamlooze vennootschappen en andere vereenigingen, die in een der 2 Rijken rechtspersoonlijkheid bezitten. De meerderheid van den Bondsraad heeft zieh verklaard voor het behoud van het zilveren 5markstukvoor het weglaten van de beeldtenis der Vorsten op de kleine zilveren muntstukken en voor de intrekking van de bankbiljettender verschillende Staten. Zij wenscht den termijn daarvoor met eén jaar te verlengen, de beeldtenis der Vorsten op de 1 markstukken te behouden en niet tot de invoering van het 2markstuk overtegaan. Rijksdag. Den 30 April is het voorstel tot vergoeding van reis en- verblijfkosten aan de leden met 145 tegen 85 st. aangenomen. De Bondsraad echter schijnt voor dit voorstel nog altijd niet gunstig gezind te zijn. Voorts is beraadslaagd over eenige ingekomen adressen, waarin werd aangedrongen op strengere viering van den zondag. De vergadering heett zich vereenigd met het voorstel der com missie om die adressen te verzenden naar den Rijkskanselier, en bij dezen aantedringen op bet instellen eener enquête naar den arbeid van vrouwen en minderjarigen in de fabrieken. Het wetsontwerp tot instelling van een Rijks-iuvalieden- tondswaartoe 180 miljoen th. uit de fransche oorlogscon tributie aftezonderen, is den 2 in eerste en den 3 Mei in tweede lezing aangenomen. Pruisen. Het Heereuhuis heeft den 30 de wetten op de kerkelyke tueht en die op het uittreden uit een kerkgenoot schap aangenomen. De eindstemming over de 4 ontwerpen had den 1 Mei plaats. De pogingen om vooraf de weinige wijzigingen in de wet betreffende de opleiding en aanstelling van geestelijken te doen vervallenzijn mislukt. De 2 te Maagdenburg voorgekomen gevallen waren niet van asiatiscbe maar van inlandsche cholera. De Senaat heeft den 28 hare werkzaamheden hervat en den 29 de leeningswet aangenomen met 39 st. tegen 1 van een limburgsch liddat door zijne afkeuring wilde protesteeren tegen de stiefmoederlijke wijze waarop de regeeringnaar zijne meeningook nu weder bij de verdeeling der openbare werken Limburg behandelt. In den nacht van 2930 April zijn te Verviers verbrand de stads-industrieschool, eene jezuieten-kerk en eene door eene geestelijke broederschap gehouden wordende duitsche school. Een gedeelte van de boekerij der school en eenige wetenschappelijke verzamelingen zijn slechts gered. Door het instorten van den toren en van het orgel der kerk zijn 5 personen gekwetst. Iets later in denzelfden nacht zijn te Gent het catholieke instituut van S. Amand met de daaraan verbonden kapel en verscheidene belendende huizen afgebrand. De Senaat heeft den 3 Mei de begrooting van openbare werken aangenomen, met alg. st- op 3 na. In de zitting der Kamer van den 3 heeft de heer Vrëre Orlanbij de beraadslaging over het budjet van oorlog, het beginsel der persoonlijke dienst op nieuw en nadrukkelijk bestreden. Den 5 heeft de minister Malou verklaarddat noeh het tegenwoordige, noch het vorige ministerie den kruistocht van een gedeelte der hoofdofficieren van het leger tegen het remplacement begunstigd had. De regeering is er op bedacht, de gebreken van het remplacement te verhelpen en het laat zieh aanziendat zij daarin zal slagen. Het stelsel van persoonlijke dienst noemde de minister een onmo gelijk stelsel; hij voor zich zou eerder de algemeene dienst plichtigheid verkiezen. „Wij zullen zeide hij de voorstellen van onzen ambtgenoot, den minister van oorlog, verdedigendie wij beschouwen als noodig voor het belang des lands. Indien de voorstellen verworpen mochten worden, zullen wij aan anderen de taak overlaten om de teugels van het bewind in handen te nemen. Wij zullen ons best doen om de aanhangige kwestiën vóór het einde dezer zitting opgelost te zien." Den 6 hebben de heeren Nothomh en Tho- nissen weder in het breede de persoonlijke dienst bepleit, meer bepaald ter bestrijding van de rede van den heer Irëre. 3 Carlistisohe officieren, 2 franschen en 1 engelschman zijn aan de grenzen in hechtenis genomen en naar Perpisnan' gebracht. De abt. Simon, pastoor-kanunnik van S. Eustachius te Parijs, die onder de Commune 2 malen in hechtenis genomen, maar beide keeren door de bevolking der „Halles" uit de macht der gefedereerden bevrijd werd, is den 27 overleden.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 5