Ciroot Itriltanjc en Ierland. Italic. Ycrecnigde blaten. Japan. Binnenland. Msgr. Bertillon vertrekt als bisschop van Numea, vergezeld van 7 missionarissen, naar Nieuw-Caledonie. Uit liet onderzoek in de zaak der bende van jeugdige schavuiten „de zwarte petten" te Parijs is gebleken, dat van al de verhaalde moorden en moorddadige aanslagen niets waar is, en dat het grootste misdrijf der beschuldigden de verwonding van een koetsier is geweest, die hoegenaamd geene ernstige gevolgen heeft gehad. De rechtbank te Parijs heeft den 30 uitspraak gedaan in de zaak van het geheime genootschap der Rue Sedaine3 beklaagden zijn tot 15 maanden gevangenisstraf en 200 ir. boete 3 andere tot 1 en de 3 overige tot i jaar gevange nisstraf veroordeeld. Een lid der parijsche Commune, Emile Clément, reeds vroeger bij verstek ter dood veroordeeld en eerst in Pebruari j.l. te Parijs gearresteerd, is door den krijgsraad tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. In de departementen zijn den 27 April tot, Afgevaardigden verkozenGironde üupony, geavanceeerd republikein, met 55699 Maitreconservatief, 25976), Monden van de Rhone Loc.kroy, radicaal, met 37,700 (Fr. Pa.isy, conserv. republ., 12000), Corrèse Latrade, republikein, 7000 (Brunei, conserv., 1800), Marne Alph. Picart, republikein, 41300 Boissomet en 2 andere conserv., samen 36000), Jura Gagneurradicaal. 21500 (Alerona, conserv., 6883), Nièvre, dr. Turigny, radicaal, Gillois conserv., ruim 1000 minder), Morbihan Dubodan, clenkaal- monarehaal, 48000 (Beauvais, republ., 33000) st. De candidaat der communistische „Arbeiders-federatie" te Bordeaux, de «ouvrier-mécanicien Pumas,» heelt niet meer dan 1400 st. op zich vereenigd. De candidatuur van den heer de Rémusat heeft hein 120,000 fr. gekost. Het comit.é-Al!ou had er mede eene belangrijke som voor uitgegeven. De zegepraal van het radicalisme te Parijs is den 28 in Belleville door optochten van talrijke groepen handwerkslie den, waarbij de Marseillaise gezongen werd, gevierd. De legitimist Villemessant, hoofdredacteur en mede-eigenaar van le Figaro, biedt zijn aandeel in dat blad te koop aan en zegt het journalisme vaarweg om „als eenvoudig toeschouwer getuige te zijn van deu zegevierenden terugkeer der moor denaars, plunderaars en brandstichters." Bij een bezoek, den 28 door 5 ieden der linkerzijde, de Afgevaardigden Carnot, Langlois, Tirard, H. Martin en Arago, aan den heer Thiers gebracht, heeft deze zijn vasten wil betuigd om de republiek en het algemeene stemrecht te hand haven, maar zijne beduchtheid niet ontveinsd, dat de uitslag der parijsche stemming een ongunstigen indruk op de Nat. Vergadering uitoefenen en ten gevolge hebben zal, dat het gouvernement den steun van vele leden van het centrum zal verliezen, wier medewerking voor het behoud eener republi- keinsche meerderheid onmisbaar is. Bij een later onderhoud met den heer Turquet zeide de heer Thiers, dat de staat van zaken wel moeilijk is, doch hij verzocht de republikeinen, vertrouwen in hem te stellen, en verzekerde, dat hij zich op het conservatief-republikeinsch standpunt zou blijven hand haven, in de hoop dat hij, met medewerking van alle wel gezinde mannende moeielijkheden zou kunnen te boven komen, welke door de houding der radicalen mochten ontstaan. Het Journal de Paris heeft dc „Vereeniging der conser vatieve republikeinen" (de van het linker centrum gescheiden fractie-Casimir-Périer) naar aanleiding van den uitslag der jongste verkiezingen nadrukkelijk aangespoord, zich met. het rechter centrum te vereenigcu. In antwoord daarop heeft, de heer Bérenger een hrief aan dat blad gezonden, waarin hij verklaart, dat hij en zijne staatkundige vrienden door de verkiezing van 27 April niet van denkwijze veranderd zijn, en zijn voornemen aankondigt om, na de hervatting der par lementaire werkzaamheden, het door hem aan de Commissie van Dertig onderworpen voorstel tot definitieve proclamatie der republiek weder te berde te brengen. üok de aanvoerder der „conservatieve republikeinen," de heer Casimir-Périer, heeft het gerucht omtrent eene veran dering van inzichten bij die parlementaire fractie tegenge sproken. Zij volharden bij hun gevoelen, dat een terugkeer tot de monarchie onmogelijk is, omdat hare voorstanders het noch omtrent hunne vlag, noch omtrent den persoon vau hunnen monarch eens zijn. Hoewel in den grond monarchaal, beseft de groote meerderheid der bevolking, dat de republiek het terrein, waarop overwinnaars noch verwonneliugen worden aangetroflen alleen geschikt is om de voorstanders van behoud en orde te vereenigen. Le Bien Public bevestigt het gerucht, volgens 't welk de regeering voornemens is om terstond na het hervatten der parlementaire werkzaamheden de wetsvoordrachten intedienen omtrent de samenstelling eener tweede Kamer, de wijziging der kieswet en de regeling van den overgang der wetgevende en uitvoerende macht bij de ontbinding der tegenwoordige Vergadering. In eene bijeenkomst van leden der Permanente Commissie hebben verscheidene hunner de meening ontwik keld, dat de conservatieve meerderheid de benoeming der commissie van onderzoek der bovenbedoelde wetsontwerpen behoort tegen te houden, totdat de discussion over de wet op het lager onderwijs en die over de legerorganisatie zulien zijn afgeloopen, en in eik geval totdat de volledige ontrui ming van het grondgebied heeft plaats getiad. In eene den 3 Mei gehouden bijeenkomst van leden der meerderheid van de Permanente Commissie en verschei dene conservatieve Afgevaardigden is over de woorden en gezindheden van den heer Thiers gesproken. De aige- meene indruk was dat de President niet voornemens is om van houding te veranderen, maar de meening scheen boven te drijven, dat eeue verandering van staatkunde den President volstrekt gebodeu wordt. De natie zou het niet kunnen begrijpen, dat het gouvernement halstarrig een stroom bleef volgen, die Prankrijk ten ondergang zou voeren. De stand van zaken legde aan de Nat. Vergadering den plicht op om in de worsteling tegen het radicalisme eene kalme, maar vast beraden houding aan te nemen Voorts heeft de vergadering besloten, dat alleen de Nat. Vergadering beslissen kan wat te doen staat. De ÖOjarige kardinaal-aartsbisschop van Chambéry, msgr. Billiet, is den 1 Mei overleden. Eene deputatie van clerikalen, met de burggraaf de üamas aan het hoofd, naar Rome vertrokken om den Paus de be zorgdheid der fransche catholiekeu over zijne ongesteldheid te doen kennen, heeft van daar geseind, dat de gezondheid van Z. H. niets te wenschen overlaat. Den 27 April heeft de samensmelting der fransche, engelsch- americaansche en newfoundlandsche telegraafkabel-maatschap pijen haar beslag bekomen. Dien ten gevolge zal de nieuwe kabel, welke men voornemens is te leggen, naar New-Eound- land worden gelegd, iD plaats van, langs den langeren weg, over Halifax naar Nieuw-York. De Koning en de Koningin van Belgie zijn den 29 over Dover te Londen aangekomen, door prins Chrisliaan v. Slees- wijk-Uolstein aan de station opgewacht en naar het paleis van Buckingham geleid. De heer Gladstone heeft geweigerdaan eene deputatie die alschalling der inkomsten-belasting kwam vragenhoop te geven dat aan haar verlangen zou worden voldaan. Het door Keizer Napoleon nagelaten vermogen bedraagt 120,000, welke som, wanneer alle pretensiën zullen zijn betaald, waarschijnlijk tot de helft zal worden verminderd. De scheepstimmerlieden der verschillende werven aan de Medway hebben den arbeid gestaaktteu einde eene ver hooging van hun loon en in den winter eene vermindering van het aantal hunner werkuren te erjangen. Zij vragen 5 j in plaats van 5 sh. daags. De werkgevers hebben eene ver hooging van 1 sh. aangeboden, maar zulks is afgewezen. Voor de den 3 Mei geopende tentoonstelling van schilderijen der Royal Academy te Londen waren 1169 stukken inge zonden, maar voor slechts 1602 was plaats te vinden. De regeering heeft eene briefwisseling openbaar gemaakt tusschen de britscke en nederlandsehe ministers van buit. zakennaar aanleiding der bewering van den Koning van Ashantee, dat hij jaarlijks voor zijne rechten op Elmina 1000 ontving. De nederlandsehe minister had te verstaan gegeven, dat het geen twijfei leed, of zijne regeering bezat op de overgedragen forten een onbetwistbaar recht.. Hoogerhuis. De wetsvoordracht, tot het instellen van een eenig hoog gerechtshof is den 5 Mei voor de derde maal ffelezcu Lagerhuis. Den 29 heeft, lord Claude-Hamilton voorgesteld, dat de regeering de spoorwegen in Ierland koopen zouen verklaard 1 dat Ierland bereid is om de kosten van dien aan koop zelf te dragen. De premier, de heer Gladstone heelt het voorstel bestreden, en het is met 197 tegen75 stemmen verworpen. Den 30 heeft, de heer Jacob Bright zijne jaarljjksohe po ging herhaald om aan vrouwen, die hoofden van h ïsgezinnen zijn, het stemrecht te verleenenzijn voorstel werd weder verworpen, ditmaal met 225 tegen 155 st. Van de ministers heeft alleen de heer Bruce, en wel tegen het voorstel, het woord gevoerd. Den 1 Mei is de op 28 April aangevangen discussie voort gezet en ten einde gebracht, over de motie van den heer WH. Smith waarin gevraagd werd om alvorens men tot vermindering der indirecte belastingen besloot, bekend te worden gemaakt met de zienswijze der regeering omtrent de zoowel Rijks- als plaatselijke directe belastingen. De minis ters Lowe, Goschen en Gladstone hebben de motie bestreden, waarvan eerstgenoemde verklaardedat de regeering haar als eene motie van wantrouwen aanmerkte. Zij werd ten slotte, ouder luide toejuichingen der regeeringspart.ij, verwor pen zonder dat eene hoofdelijke stemming gevraagd werd. De Permanente Commissiewaarvan slechts 5 of 6 leden de tegenwoordige orde van zaken toegedaan waren had de regeering hard gevallen over de desorganisatie bij het wapen der artilleriedie zij als eene der grootste oorzaken van de demoralisatie van het leger beschouwde; over het straffeloos blijven van revolutionaire handelingen in verscheidene ge- wéstenwaar onder anderen door de bovendrijvende partij in de stille week eigenmachtig de kerken waren gesloten over het weigeren van bekrachtiging van een paar dood vonnissendie de kapitein-generaal Felarde ter beteugeling der muiterij bjj het leger had noodig geoordeeld; over het interimair overdragen van het presidium var. het bestuur door den heer Figueras (wegens de krankzinnigheid en het afsterven zijner echtgenoote) op den heer Pi y Margall (den meest geavanceerden republikein en den ijverigsten voorstander vim het socialisme onder de ministers) zonder dat de commissie daarin gekend was gewordenenz. De regeering had het geven van ophelderingen over deze punten gedurig uitgesteld. In de bijeenkomst van den 23 drongen de heeren Hirero en Fchegaray, uit naam der meer derheid op het bijeenroepen der oude Cortes en op het op nieuw uitstellen der verkiezingen voor de Constituante aan. De ministers Castelar en Salmeron bestreden de noodzakelijk heid daarvan; de toestand was niet zoo ernstig als genoemde redenaars beweerden; de carlisten werden in bedwang ge houden, de tucht bij het leger wakkerde aan, de liiuneii- laudsche orde vestigde zich meer en meer. Te midden der beraadslaging vernam men, dat 11 bataljons der oude bur gerwacht zich in het cirque der stierengevechten vereenigd en eene zeer dreigende houding tegen de vrijwilligers der republiek aangenomen hadden (vermoedelijk door de conser vatieven opgezet om de Permanente Commissie tegen de re geering te schragen). De minister Castelar drong aan op het schorsen der bijeenkomst, maar de Commissie wilde daarvan niets hooren. De ministers verlieten toen de vergadering, lntusschen had de gouverneur van Madrid, -enl. Paria, zijn ontslag iugediendhij werd door geul. Socios vervangen en genl.Contreras tot bevelhebber over de vrijwilligers der repu bliek benoemd, terwijl aan 2 andere geavanceerde republikeinen, de genls. ÏHdalqo en Milans del Bosch, almede belangrijke eommandementen werden toevertrouwd. De insurgenten heb ben een aanval tegen genl. Contreras en diens Staf beproe'd, waarbij deze ongedeerd gebleven maar verscheidene andere personen gewond zijn. Tegen den avond is de macht der opge stane garde aanzienlijk toegenomen, maar aan de vrijwilligers der republiek en verdere gewapende macht is het gelukt., hen in hei cirque en op andere punten te omsingelen en tot het neerleggen der wapenen te dwingen, 's Nachts zijn de vrij willigersverstoord over de aanwezigheid der Commissie, het gebouw de Cortes binnengedrongen; de gezochten verscholen zich en zijn door den minister Castelar in de gelegenheid gesteld te vluchten, met gevaar voor zijn eigen persoon, toen de door den gouverneur Estebanez aangevoerde federalisten die het gebouw omringden, op de vluchtenden wilden schieten. De revolutionaire partij de int.ransigenten heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het bewind te bewegen, niet. slechts de oproerige bataljons der oude nat. garde geheel te ontwapenen en te ontbinden, maar ook de „oproerige" Permanente Commissie en de reactionaire Corteswaarvan zij deel uitmaaktealsmede den evenzeer reactionairen ge meenteraad van Madrid voor ontbonden te verklaren. De verkiezingen voor de Cortes zijn op 10 Meihare bijeen komst is op 1 Juni bepaald. De maarschalk Serrano (in wiens woning men verzekert dat in den nacht van 2324 een aantal generaals en staats lieden der conservatieve partij bijeen waren), de adml. Topete en de heer Sagasta hebben Spanje verlaten. Zorilla en Rivero hebben zich mede uit de voeten gemaaktde gewezen mi nisters Becerra en Mosquerade Afgevaardigde Ortizde voormalige rnaire van Madrid Marina de genl. Caballero de Rodas, de heeren Fiquerola en Martos zijn in hechtenis geno men, laatstgenoemde te Vittoria, bij het uitstappen van den spoortrein. Allen zijn sedert weder in vrijheid gesteld en hebben zieh naar Prankrijk begeven. Het federalistische hoofdcomité heeft, den 24 cpn manifest aan het voorloopig bewind gerichthetwelk veel sensatie onder de vrienden van orde en gematigdheid heeft teweegge bracht; daarin wordt de onverwijlde en krachtige ontwikke ling der republikeinsch-federalistisehe revolutie als het eenige redmiddel voor het vaderland aangeprezen. Te Barcelona zwierven den 23 troepen metselaars, die eene werkstaking begonnen haddendoor de stad met stokken gewapend en de werkliedendie zich niet aan de Interna tionale hebben aangeslotenhet werken belettende. De minister van financiën heeft bepaald, dat de mandaten en de wissels op de schatkist, die met Mei vervallen, zullen betaald worden voor J in specie en voor in nieuwe man daten, op eene maand, rentende 12 pc. per jaar. De houders behouden al de waarborgen die zij thans hebben- De mi nister had den 19 eene bijeenkomst van kapitalisten belegd, om tot voorziening in de dringendste behoeften, zoo mogelijk, een voorschot van 31 miljoen realen te bekomen, maar zijne voorwaarden konden geene goedkeuring erlangen. Bij het einde van het fiuancivelf jaar, 2(1 Juui. zou het tekort 2000 miljoen r. (240 miljoen gulden) bedragen. Eene meeting van voorstanders der federale republiek op den 27 te Madrid is zeer kalm afgeloopen. De manschappen der nat. garde waren daarbij ongewapend tegenwoordig. In de centrale provinciën zijn geeue carlistische opstande lingen meer. De benden verminderen overal en vele carlisten komen zich onderwerpen. Don Miguel Cuestakardinaal-aartsbisschop van Santjago de Compostellaeen van de voornaamste hoofden der catlio- lieke Kern is overleden. De Repubiica Democratica heeft uit naam der radicale partij verklaard, dat deze, met het, oog op de onwettige, geweld dadige en revolutionaire handelingen des bestuurs. geen deel zal nemen aan de verkiezingen voor de Constituante Bij decreet, van 29 April zijn de te Londen en te Parijs bestaande financiëele co nmissiün ontbonden en is bepaald, dat het onderzoek der coupons van buiteulaadscbe schuldeischers voortaan uitsluitend te Madrid geschieden zal. De minister van financiën beweert, dat deze maatregel tot, eene besparing van 3600 leidt. Het, nationale feest van 2 Mei de herdenking van den volksopstand tegen de fransche overheersching in 1808 is in de hoofdstad en elders zeer ordelijk gevierd. Als naar gewoonte werden de kerken te Madrid op dien dag druk bezocht. Een aantal familiën hebben naar Portugal, Gibraltar en Prankrijk de wijk genomen. Kolonel Cabrinety heeft de benden van Saballs en Villa in het gebergte van Monseny na een gevecht, van 6 uren verslagen. Van de zijde der carlisten zijn 2 man gesneuveld. Bij zijne terugkomst te Vich is Cabrinety met, geestdrift ingehaald. De bevolking van Barcelona heeft, hem een eeredegen ge schonken en het gouvernement heeft hem tot generaal be vorderd. Genl. Felarde heeft, bevel gegeven om al de openingen van landhuizen of hoeven te doen toemetselen, ten einde hen voor de carlisten tot strategische doeleinden onbruikbaar te maken. Op zijne weigering om dit bevel inte'rekken en zijne bedreiging om alle niet afgesloten gebouwen door zijne soldaten te zullen doen omverhalen, hebben 60 alcades in Catalonie hun ontslag genomen. Ten einde de werking van het te Londen gevestigde car listische agentschap zooveel mogelijk legen te gaan. is aldaar een comité gevestigd, 't welk zich het vormen van een spaansch republikeinsch vreemden-legioen ten doel stelt, De officieren zijn allen Spanjaarden, op 2 uitzonderingen na, waarvan Me- notti Garibaldi er eene uitmaakt, De genl. Acosta heeft, zijn ontslag genomen als minister van oorlog en is als zoodanig vervangen door den opperbe velhebber van het noorderleger, ge 1. Nouvülas, hoewel de kapi- tein-generaal van CatalonieFelarde zich daar nadrukkelijk tegen verzet had. De nieuwe minister heeft bij dagorder verklaard, dat de republiek nooit hij verrassing over het lot, van hei leger zal heslissen dat de natie de republiek afgekondigd heeft en de Constituante haar organiseeren zalen dat de soldaten aan hunne aanvoerders behooren te gehoorzamen, om den burgerkrijg tot een goed einde te brengen en de orde te bewaren. Den 30 heeft de Kamer beraadslaagd over hst ontwerp tot het stichten van een derde arsenaal voor de marineen wel te Taranto 't welk 6} miljoen zou kosten. De minister Sella heeft het plan der commissie bestreden, welks uitvoering 23 miljoen zou kosten. In weerwil daarvan is art. 1 van het, plan der commissie aangenomen. Op verzoek van den' mi nister werd de discussie tot den volgenden dag geschorst. Alstoen heeft de president-minister medegedeeld, dat het bewind zijn ontslag had ingediend. De Kamer is daarop tot, 5 Mei uiteengegaan. De Koning heeft verscheidene staatslieden bij zich ontboden, maar dewijl de stemming eene zaak van zuiver administra tieven aard gegolden hadwilde niemand zich belasten met het samenstellen van een nieuw kabinetook niet de heer Pisanelli, een der Afgevaardigden die voor het plan der com missie gestemd hadden. Den 4 heeft de Koning in den ministerraad verklaarddat hij het gevraagde ontslag niet verleende en de ministers verzocht, in nader overleg te treden. Den volgenden dag heeft de president-minister Lama in de Kamer bekend gemaakt, dat het kabinet, aanblijft, het wetsontwerp betreffende liet, arsenaal te Taranto intrekken en een nieuw planmeer in overeenstemming met den staat der geldmiddelen indienen zal. De Kamer van Afgevaardigden heeft besloten, liet, zooge naamde comité-generaal, waarmede een paar jaren de proef genomen isweder afteschaffen en alzoo de wetsontwerpen weder in de afdeelingen te onderzoeken. Door indiaansclie benden is op troepen der Unie een aanval gedaan met het gevolg, dat de laatstgenoemden bij Garry verslagen zijn. Men vreest voor ongeregeldheden in Mani toba, daar 7000 indianen uit Yoncton (grondgebied Dacotab) de engelsche kolonisten bedreigden. Eene compagnie infanterie met 2 kanonnendie een ver kenningstocht deedis ten zuiden van het Lavabed door de medocs verrast. De troepen vluchtten in de spelonken zij zijn echter genoodzaakt geworden die te verlaten. 4 Com pagnieën zijn hen te hulp gekomen, maar zonder goed ge volg. 3 Soldaten zijn gesneuveld en 6 gekwetst; vele worden vermist, De soldaten hebben beslotenvoorlaan geen kwartier te geven. De indianen in Oregon worden hoe langer hoe vijandiger, en men vreest voor een algemeenen opstand en voor eene raenschens lacht, ing. Brigham Young, het opperhoofd der mormonen, heeft aan gekondigd, dat hij wegens zijnen 7 2jarigen leeftijd eenige rust behoeft, en daarom het beheer van de stoffelijke belangen zijner Kerk en het presidentschap der coöperatieve handels- instelling en der nationale bank van Deseret, op jongere krach ten heeft overgedragen. Hij blijft echter president der Kerk en als zoodanig het oppertoezicht over kerkelijke en wereld lijke aangelegenheden uitoefenen. Hij is voornemens zich te vestigen in het gebied der apachen, in Arizona. In Louisiana is gewapend verzet gepleegd tegen de inners der staatsbelasting, en het gerucht wil, dat daarbij bloed is gestort. De te Nieuw-Orleans garnizoen houdende troepen der Unie hebben last ontvangen om gewapenderhand be hulpzaam te ziju bij het invorderen der belastingen. Het verzet daartegen duurt voort, Het gepeupel heeft de winkels der wapensmeden geplunderd. Een moordaanslag op den gouverneur is mislukt. De heer Salmon P. Chasepresident van liet hoog gerechtshof, is overleden. De regeering heeft vertegenwoordigers te Petersburg, Berlijn en Weenen benoemd. Te Parijs Louden en Washing ton bezat zij reeds diplomatieke vertegenwoordigers. De Koning is den 3 naar Assen vertrokken. Z.M.ls. na een kort oponthoud te Zwolle en te Meppel, aldaar's namiddags aangekomen en in het station door de autoriteiten begroet, waarna hij zijnen intrek heeft genomen bij H.D. commissaris in Drenthe. Den 4 is de Koning te Assen te kerk geweest,, vervolgens heeft hij Norg, den 5 Hoogeveen, den 6 Meppel en eenige omliggende gemeenten bezochtwaarna hij op het raadhuis aldaar deel nam aan een collation. Den 7 heeft Z. M. op de Loonerheide te Assen den schietwedstrijd bijge woond. waaraan door ongeveer 500 leden van schutterijen en weerbaarheidscorpsen in de 4 noordelijke provinciën werd deelgenomen, 's Avonds was de stad geïllumineerd en werden openbare muziekuilvoeringen gegeven. Den 8 beeft Z. M. Coevorden, den 9 Rolde en andere gemeenten bezocht. Staten-Generaal. De 2e Kamer beeft den 3 aangeno men het wetsontwerp tot aanleg van een droogdok te Vlissingen, met 37 tegen 34den 5 dat tot aanleg der spoorwegen ArnhemNijmegen en ZevenbergenZwaluwe, met 68 tegen 3 st. Den 'i is de behandeling van het ontwerp op de rechterlijke organisatie hervat. Art, 56, houdende, dat bij Stremming van dienst door de benoeming van een lid of ambtenaar bij eene recht,bauk tot lid der 2e Kamer het per soneel tijdelijk kan vermeerderd wordeu, is verworpen met met, 52 tegen 10 st., na verwerping, met 49 tegen 1 t st„ van een amendement van den heer Lenting strekkende om zoodanig Kamerlid gedurende zijne vervanging slechts '3 zijner bezoldiging te geven. Den 8 is art. 65 bis, het beginsel van appèl in alle strafzaken bevattende, met 39 tegen 32 st. aangenomen. Den 9 is op art. 66 met 47 tegen 17 st. ver worpen het amendement van den heer Wintgens en met, 36 te gen 2S st, aangenomen dat van den heer Kappeyne, waarbij de rechtbanken te 's Hertogenbosch, Arnhem, Amsterdam en Leeuwarden worden aangewezen voor appèllen in strafzaken en voorzien van hoofdofficieren van justitie, belast met het toezicht op het openbaar ministerie bij de andere recht banken. Ingediend is een ontwerp tot verhooging der indisehe be grooting voor 1873 met 5,697.600, voor de uitgaven ter zake van Al chin, welk bedrag ruim gedekt kan worden door de hoogere opbrengst van koffie en tin. Eene soin van ruim 3 miljoen is bestemd tot versterking van het materieel der zeemacht. Benoemingen enz. Aan den heer J. A. C. Rovers is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit van wijsbegeerte en letteren te Utrecht, Aan rnr. C. Fosmaer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als subsi -griffier bij deu Hoogen Raad. Stoomvaart. De resultaten der exploitatie van de Maat schappij „Nederland" in 1872 zijn gunstiger geweest dan in 1871; nogthans toont de winst- m verliesrekening, ten gevolge van verschillende oorzaken inzonderheid ten gevolge vau de voorgeschreven afschrijving op hot materieel, nog geen buiig saldo aan. Militaire zaken. De minister van oorlog heeft hekend gemaakt, dat aan alle geschikte personen, militairen ofniet- militairendie zicli voor 2 jaren dienst in Indie verbinden, een handgeld van 200 zal worden toegekend. Boven hel reeds vastgestelde contingent voor het - leger in O. Indie zullen dit jaar naar Java worden gezonden 2000 manschappen van verschillende wapenen, 300 mariniers en 74 officieren, waaronder 20 van gezondheid. Van het regi ent grenadiers en jagers zijn reeds 70 en van andere corpsen 330 man schappen tot, de koloniale dienst overgegaan. De miliciens der lichting van 1872 die zieh thans nog bij de infanterie en vesting-artillerie onder de wapens be vinden, worden den 15 Juli in het, genot van onbepaald verlof gesteld. De verlofgangers der lichtingen van 1869 en 71 van de infanterie worden van 9 Aug. tot 13 Sept. tot, het houden van najaarsoefeuingen onder de wapenen geroepen. Onderwijs. Het aantal christelijke scholen in ons land bedraagt 307, waarvan 41 in Noordholland; 122 genoten in 1872 aan subsidiön van de Vereeniging voor christelijk na tionaal onderwijs 23,700. Aanbestedingen. Den 5, te Amsterdam, het bouwen en gedurende 3 jaren onderhouden eener openbare armenschool met onderwijzerswoning en locaal voor de gymnastiek, op het terrein van de te sloopen perceelen aan de Groote Wit- lenburgerstraat, minste inschr. li. Rietsnijder, voor 41,973; door de Holl. Spoorwegmaatschappij, het maken van gebouwen en eenige andere werken op het stationsterrein te Hilversum, minste inschr. J. v. d. Kamp te Leiden, voor 179,839; te 's Gravenhage, door het bestuur der vereeniging tot verbe tering van de woningen der arbeidende klasse, het bouwen van 141 arbeiderswoningen in den Noordpolder, minste inschr. J. R. Collignon, voor 177,700. Den 8, door het ministerie van binn. zaken, het fundeeren en opbouwen van pijlers en van de steenen viaduct en het maken van eenig verdere werken nabij het Hofplein te Rot- dam minste inschr. G. Key, aldaar, voor f 131,000. Giften. De goederen, waartoe het algemeen armbestuur te Stiphout door wijlen jonkvrouw J. C. C. W.v.d. Brugghen v. Croy tot eenige erfgenaam werd benoemd, zijn, na aftrek dep uit te keeren legaten en schenkingen, geschat op eene waarde van ongeveer f 100000. Roode Kruis. De afdeeling Harderwijk heeft f 200 be schikbaar gesteld voor het hoofd-comitéten behoeve der expeditie op Sumatra. Arbeiders-Kwestie. Het bestuur der haagsebe afdeeling van den Sigarenmakersboud heeft zich tot de algemeene 's Gravenhaagsche (uit patroons en werklieden bestaande) Werklieden vereeniging gewend met verzoek, zoo mogelijk als bemiddelaar op te treden. In eene den 4 te Amsterdam gehouden bijeenkomst van sigarenmakers is medegedeelddat, uit den vreemde eene voorloopige toelaag van 2000 voor de werkstakende siga renmakers is beschikbaar gesteld. Den 5 is te Zutphen een volksgaarkeuken geopend. Rampen. Den 7 is eene oude vrouw te 's Hertogenbosch op haar bed verbrand. Zij had voor haren man waarmede zij reeds 53 jaren gehuwd was. het eten op een stoof willen opwarmenwaardoor waarschijnlijk een vonk in het bedstroo gevallen is. Te huis komende vond de man het verkoolde lijk zijner vrouw. Misdrijven. Den 30 is uit de trekvaart onder Voorhurg opgehaald het lijk eener haagschesedert 12 dagen vermiste jongedockter. Eene zware wonde aan het hoofd en de uit liet, lid verwrongen arin geven vermoeden van eeue gepleegde misdaad. Te Maastricht is in het huis van arrest overgebracht eene vrouw uit Broeksittard die hare industrie maakte van het genezen van personen die behekstbetooverd of door „eene kwade hand geraakt" waren. Rechtszaken. Het kantongerecht te Haarlem heeft den 3op den eisch van kerkvoogden der herv. gemeente te Nieuw Vennep, v. d. M. verplicht, tot betaling van ƒ18 voor koofdelijken omslag als lid dier gemeente. Overleden den 5, te Amsterdam, P. L. Bubourcq, lid der commissie van toezicht op de Rijks-Academie van Beel dende Kunsten en van den Raad van bestuur over 's Rijks Muzeüm van schilderijen, oud 58 jaren. Staats-Ioterij. Trekking der 5' klasse, Dweek. No. 317, 14tO 3299, 5721. 6635, 8'!0. 0124, 15002, 15276,15751, 17174, 1805b; 19798 en 19935 1000.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2