Groot-Rrlttan je en Ierland. Zweden en iloorwegen. Rusland. Turk lie. Oostcnr|jk-Roiig;ar{je. Zwitserland. Rinnenland. J IT I Een aantal kiezers van de Nièvre heeft een protest onder- derteekend tegen de verkiezing van dr. Turigny, op grond dat hij in Nov. 1871 door het hof te Nevers tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, wegens een drukpers-delict, dat eene aanranding van het beginsel van den eigendom ten onderwerp had. De genl. du Bessol heeft zijn ontslag genomen als lid en ondervoorzitter van den Algemeenen Raad der Corrèze omdat hij uit de verkiezing van den repub.ikein Latrade tot lid der Nat. Vergadering moet afleiden, dat de algemeene denkwijze sedert 1871, toen hij (behoudsman) met nagenoeg alg. st. tot lid van den Departementalen Raad verkozen werd, eene algeheele verandering heeft, ondergaan, of dat hij zijne medeburgers, ondanks zich zeiven. omtrent zijne politieke meeningen in dwaling beeft gebracht. De „Messageries Maritimes," die, wat haren eisch betreft om de heffing van het recht tot, den zoogenoemden netto tonnen-inhoud te beperken door bet parijsche hof van cas satie tegenover de Suez-maatschappij in het ongelijk is ge steld heeft die maatschappij in een nieuw proces betrokken, strekkende om de gewicht-ton in de plaats van de inhouds- ton te stellen. De radicale kiezers van de Rhöne (Lyon) hebben na de verkiezing van den heer Barodet door de parijzenaarsge meend tegen den 11 wel een partjzenaar candidaat te moeten stellen, maar zich zelf met de aanwijzing daarvan te moeten belasten. Hunne keus is gevallen op het gewezen Commune lid Ranc. Zelfs le Siècle noemde deze keus al te kras. Het imperatieve mandaat, door het comité uit de Rue Grölée aan de candidaten Ranc en dr. Guyot voorgelegd en door deze aangenomen, houdt den last in om de „onmiddelijke" ontbinding der Nat. Vergadering te eischen en om alle maat regelen te verwerpen, waardoor „inbreuk op de rechten des volks" zou worden gemaakt. Het roode orgaan le Petit Lyomais beveelt de verkiezing van Ranc in dezer voege aan ,,Op staatkundig gebied is Ranc radicaal-socialist, op gods dienstig gebied atheïst, op wijsgeerig gebied materialist. De Vergadering van Versailles heeft zijn hoofd gevraagd. De kiezers van de Rhone zullen het haar den 11 Mei zenden." In het eerste kwartaal hebben de rechten op den invoer 776j, op den uitvoer 972 miljoen bedragen, d. i. voor de eersten 150J miljoen minder en voor de laatsten 111 miljoen meer dan in het vorige jaar, toen de invoer buitengewoon groot was tot aanvulling der door den oorlog uitgeputte voorraden. Aourry een der moordenaars van den genl. Bréa in Juni 1818, is in Cayenne, werwaarts hij verbannen was, overleden. De parijsche Commune had tot zijne invrijheidstelling be sloten maar dit besluit niet tot uitvoering kunnen brengen. De beroemde eugelsebe wijsgeer en staathuishoudkundige John Stuart Mill is den 9 te Avignonin den ouderdom van 76 jaren, overleden. In de op de laatste vergadering der Permanente Commissie gevolgde vergadering van vertegenwoordigers der rechterzijde is een comité' benoemd, bestaande uit den genl. Changarnier, als voorzitter, en de Afgevaardigden de Broglie, Batbic, Ba- ragnon, Am. J,efèvre Pontatis en Pradié, belast met het be ramen van eeue gedragslijn, waardoor de samenwerking der smaldeelen van de rechterzijde verzekerd zal zijn. Het eigen lijke doel schijnt te zijn den heer Thiers te doen vallen. Te Parijs is, op aandrang van lord Granville, eene engelsche kamer van koophandel opgericht, bestaande uit engelsche in- dustrieelen en handelaars, die firma's in Frankrijk hebben en bestemd tot bescherming der belangen van den britschen handel. Den 5 is tusschen de onderteekenaars der suiker-conventie van 1861 Engeland, Frankrijk, Nederland en Belgie eene nieuwe overeenkomst gesloten. De laatst overgebleven zoon van den in Juli 1821 te Pa- diHa gefusilleerden eersten Keizer van Mexico, prins Augustus Iturbideis te Parijs, waar hij sedert 1865 gevestigd was, in den ouderdom van 56 jaren overleden. Ofschoon hij eerst eene table d'höte en vervolgens een locaal tot het houden van bals en andere publieke vermakelijkheden geopend had heeft de noord-americaansche consul gezorgd, dat hij den 12 met aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzen begraven werd. Te Bath en te Glocester zijn de conservatieve candidaten, lord Chelsea en de heer Wait, met aanzienlijke meerderheden tot leden van het Lagerhuis verkozen. Beide steden waren tot dus ver door liberalen vertegenwoordigd. Het gerechtshof der Admiraliteit heeft den 7 beslist, dat het bevoegd is vonnis te vellen in de zaak van het egyptische oorlogschip Charketh dat op de Teems de nederlandsche stoomboot Batavier heeft overzeild, omdat de Khedive in ge breke gebleven is te bewijzen, dat hij als Souverein en aat de als handelsvaartuig geboekte Charkeith als oorlogschip kan aangemerkt worden. De Nederlandsche Stoombootmaatschappij eischt eene schadevergoeding van 20,000. In eene invloedrijke meeting te Edinburg is besloten, eene inschrijving te openen tot aankoop van het door mevr. I). O. Htll vervaardigde standbeeld van dr. Livingstoneten einde het aan het einde der Waverley-brug op te richten. De lords ShaftesburyEnntsktllenBandonBernardFit z- iralter, Oranmore, Sheffield en Auckland, en 60.200 edellieden, baronets, parlements-leden, magistraten en andere leeken-leden der Kerk van Engeland, hebben eene memorie aan de aarts bisschoppen van Canterbury en van York ingediend, waarin zij er op aandringen, dat jjverig de hand zal worden gehou den aan de toepassing der wetten, ten einde de ritualistische leerstellingen en gebruiken uit de Kerk van Engeland te weren. De Koningin is den 9 met prinses Beatrice, na eenige dagen met den Koning en de Koningin van Beleie op het paleis van Buckingham te hebben vertoefdnaar het kasteel van Windsor teruggekeerd. Koning Leopold is den 9 per spoortrein vertrokken naar Liverpoolalwaar, ofschoon hij z'J'1™ wensch had te kennen gegeven dat zijn bezoek geen officieel karakter zou dragen, niettemin de vrijwilligerscorpsen ter zijner eer onder de wapenen gekomen waren. Door bet gemeentebestuur werd hem een banket aangeboden. Den 10 hebben de Koning en de Koningin der belgen eene soiree bij graaf v. Beust bijgewoond en den 12 Koningin Victoria op het kasteel van Windsor bezocht. In eene den 11 te Birmingham geopende conferentie van afgevaardigden van „republikeinschc Yereenigingen" uit een 50tal steden is een brief voorgelezen van den heer John Bright, waarin deze zijne afkeuring uitspreekt over de republikein- sche agitatieen verklaart dat hij volstrekt geene sympathie koestert voor degenen, die de monarchie willen omverwerpen. De conferentie heeft eene motie ten gunste der federale republiek aangenomen. De Admiraliteit heeft aan de gepantserde fregatten Auda cious en Penelope last gegeven om den Schach van Perzie tegemoet te varen. Hoogerhuis. Den 13 is de door het Lagerhuis aange nomen üniversity Tests DublinBill voor de tweede maal gelezen. Lagerhuis. Den 5 heeft de minister Stansfeld 3 wetsontwer pen ingediend en toegelicht, strekkende 1°. tot afschaffing der bestaande uitzonderingen op de onderhevigheid van onroe rende eigendommen aan plaatselijke belastingen2°. tot het aannemen van eenvormige beginselen voor de schatting van zulke eigendommenen 3°. tot het in de plaats stellen van eene eenige belasting voor de velerlei belastingen, die thans van hen, die plaatselijke belastingen betalen moeten, worden gevorderd. De wet van prof. Fawcett, om de Universiteit te Dublin voor belijders van alle gezindten toegankelijk te stel len is in comité behandeld. Een amendement van kolonel Wilson Patten, om deze godsdienstige gelijkstelling, zoolang aan de universiteit theologische graden worden gegeven, niet toepasselijk te doen zijn op hoogleeraren in de godgeleerdheid, werd met instemming der regeering aangenomen. Den 6 heeft de vice-minister van koloniën in antwoord op eene interpellatie van sir Charles B Adderleygezegd dat het niet gemakkelijk is te zeggen, welke de rede is van de invasie der ashantijnenmen beweert wel. dat, zij in ver band staat met, de overdracht, van Elmina door Nederland en Engelandmaar zij had plaats gehad terwijl Engeland bezig was vreedzame onderhandelingen te voeren met alge- zanten der ashantijnendie sedert verklaard hebben dat zij de reden tot den aanval niet, kennen. Engeland levert wapenen en ammunitie aan de bewoners van het, protectoraatten einde de ashantijnen terug te drijven. De Koning van El mina was gevangen genomen omdat hij weigerde den eed van trouw afteleggenen dus van verraderlijke pract,ijken verdacht werd. Door sir Charles üilke werd eene motie voorgesteld, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van wegneming der ongelijkmatighedenwelke in Engeland Schotland en Ierland ten aanzien der kiesbevoegdheid be staan. Die motie is met 268 tegen 77 st. verworpen. Den 7 is het wetsontwerp van sir Wilfrid Lawsons, waarhij aan de plaatselijke belastingschuldigen de macht gegeven wordt om, met eene meerderheid van hunner stemmen, in de plaats hunner inwoning den verkoop van sterke dranken t,e verbieden, bij de tweede lezing verworpen met 321 tegen 81 st. Het vond, op grond der onbillijkheid en onuitvoerbaarheid van het plan, veel tegenstand, ook bij monde van den heer Bruce, van de zijde der regeering. Den 9 heeft, de vice-minister van koloniën, in antwoord op eene interpellatie door den heer Mac Arthur, gezegd, dat dien dag tijdingen van de Goudkust, waren ontvangen de fantijnen waren, na 2 gevechten tegen de ashantijnen genoodzaakt geworden terug te trekken, en de laatstgenoem den rukten langs de gebeele linie voorwaarts. Zij waren 30,000 a 40,000 man sterk. De Koning der ashantijnen had een brief geschreven, waarin hij zeide, dat de overdracht van Elmina door de nederlanders de oorzaak was van den oorlog, vermits van zijne rechten daarop geene notitie geno men was. De noorweegsche Landdag heeft den 8, na een tweedaagseh debat, met 58 tegen 51 st., de Scandinavische muut-convenl ie verworpen. De krooning van den Koning en de Koningin heeft den 12 in de Groote kerk te Stockholm plaats gehad. De Khan van Khiva heeft wel aan een der tegen zijn Rijk oprukkende kolonnes 27 russische krijgsgevangenen te gemoet gezonden, die hij tot hiertoe hardnekkig geweigerd had uit te leveren, maar hij heeft te gelijker tijd verscheidene voorwaarden gesteld, die onaannemelijk zijn bevonden. Een klein detachement russen van de voorhoede van genl. Kauffmann is door de bokharen overrompeld. Men vreest dat zij vervolgens aan een paal zullen zijn geregen. 3 Offi cieren cn eenige soldaten zijn door de kirgiesen gevangen genomen. Den 29 April is ter eere van Keizer Wilhelm op het \A- miraliteits-plein te Petersburg eene groote taptoe gehouden, waartoe 1550 muzikanten, 600 trompetters en 350 tamboers hebben medegewerkt. Toen de beide Keizers op het balcon van het paleis verschenen, werden er 5 electrieke zonnen ont stoken. Het programma ving aan met het pruisische volks lied Heil dir im Siegcrkranz, dat levendig werd toegejuicht. De catholieke metropolitaan Fiulkowski, aartsbisschop van Mohilew, heeft bij de inwijding der op 's Keizers kosten te Petersburg opgerichte r. c, hoofdkerk, eene toespraak gehou den, welke hij, na optelling van hetgeen de Kejzer reeds voor zijn volk gedaan had, dus besloot: „Sire! er ontbreekt slechts een enkel pronkjuweel aan uwe kroon de vrijheid van geweten, die uwen naam tot aan het einde der eenwen zou doen zegenen." Een afgezant van den Sultan van Atehjn is te Konstanti- nopel aangekomenom de tusschenkoinst des Sultans van Turkije tot bijlegging van het geschil met Nederland in te roepen. Te Bethlelem is op nieuw een twist ontstaan tusschen de latjjnsche en de grieksche priesters, ter jznke der in de kerk hangende lantaars. De latijnsche priesters hebben dffi ver brijzeld, en de grieksche hebben de behangsels verscheurd, die onlangs een twist hebben veroorzaakt. In den strijd zijn 5 latijnsche en 5 grieksche priesters gekwetst geworden. De gouverneur van Jerusalem heeft een cornrnjssaris gezonden om een onderzoek intestellen, en de russische gezant, te Kon» stantinopel heeft op het straffen der schuldigen aangedrongen. De Sultan heeft toegestemd in een voorstel van den heer de Lesseps, strekkende om ter zake der aangelegenheden van het Kanaal van Suez eene commissie te benoemen, die haar verslag aan den Sultan zal inleveren. De budjet-commissie van de oostenrijksche Delegatie heeft den 28, bij de beraadslaging over de begrooting voor buiten 1. zaken, met alg. st. eene motie van vertrouwen in de politiek van den minister Andrassy, en vervolgens evenzoo diens be grooting. met enkele onbelangrijke wijzjgjngen, aangenomen. In eene plenaire zitting der Delegatie, op 3 Mei, is het budjet mede aangenomen en tevens eene motie, waarbij de sedert den laatsten oorlog door den minister gevolgde poli tiek werd goedgekeurd. Den 5 heeft de Delegatie de gewoue en buitengewone be grootingen voor marine aangenomen, de eerste overeenkomstig het voorstel der commissie, de laatste met behoud der door de commissie afgekeurde uitgaaf van 564,000 fl. voor den bouw van het kazematschip Tegethojf. Den 9 zijn de beide Delegatien het volkomen eens gewor den ten aanzien der gemeenschappelijke hegreotingen met uitzondering van 2 punten, namelijk: 1°. de aanschaffing van Werndl-geweren j de oostenrijksche Delegatie wil geld geven voor 75,000 geweren en de hongaarsche voor slechts 50,000; 2°. overschrijding van het crediet van het hoofdstuk Mili taire Grenzen 1870/71 met 600000 fl. voor aanleg van wegen en bouw van scholen voor welke de oostenrijksche Delegalie geen en de hongaarsche wel indemniteit wil verleenen. De hongaren wilden dat deze nog gedurende het gemeenschap pelijk bezit gedane uitgaven gemeenschappelijken de oos tenrijkers dat zij als kort vóór de overdracht aan Hongarije gedaan ook door Hongarije zouden gedragen worden. Bij de stemming op den 10 in eene vereenigde zitting heeft elk der beide Delegatien eenstemmig hare vroegere besluiten gehandhaafd. Het gemeenschappelijk budjet is alsnu vastgesteld °p 110,549,377 fl., waarvan door gemeenschappelijke belastingen 17.500,000 fl. gedekt en voorts 63,381,872 door Cis- en 29,217,503 door Trans-Leit hanie gedragen wordt. Oostenrijk. De huurkoetsiers te Weenen hebben den 2j-, op de weigering der overheid om verandering te brengen in het nieuw vastgestelde tarief, strike gemaakt,. Bijna geen enkele fiacre was te zien, en de weinige huurkoetsiers, die hunne rijtuigen voor het publiek beschikbaar stelden, werden door de bedreigingen hunner collega's spoedig genoopt, huis waarts te keeren. Alleen ten aanzien der geneeslieeren maakte de Vereeniging van huurkoetsiers eene uitzondering. De omnibussen maakten goede zaken, en hadden verlof gekregen om gedurende de strike ook buiten hunne gewone route te rijden. Door de stedelijke regeering werden de eigenaars van fiacre's, voor het geval dat, hunne werkstaking voort duurde, met gevangenisstraf en met, intrekking van hunne aanstelling bedreigdde huurkoetsiers hebben daarop den eersten stap tot verzoening en van de zijde der policie is de toezegging gedaan, dat het nieuwe tarief m enkele op- zichteu herzien zou worden, zoodat de strike na 2 dagen geëindigd is. De Kroonprins van Denemarken en de prins v. Wales zijn den 28, de graaf en de gravin v. Plaanderen en de Kroon prins en de Kroonprinses van Pruisen met hunnen zoon Friedrich Wilhelm den 29 te Weenen aangekomen, en door den Keizer, de aartshertogen en andere aanzienlijke personen ontvangen. De duitsclie Kroonprins en zijne gemalin zijn zoowel te Praag als te Weeuen door de menigte met toe juichingen begroet; de ontmoeting met, den Keizer was zeer hartelijk. Den 1 Mei heeft de plechtige opening van de wereldten toonstelling plaats gehad. Na eene toespraak van den be schermheer der tentoonstelling, aartshertog Carl Ludwg, verklaarde de Keizer haar geopendwaarna nog door prins Adolf Auersperg namens de regeering en door den burge meester dr. Felder namens de hoofdstad, den Keizer woorden van hulde en dank werden toegesproken. Ten slotte is een feestzang gezongen, vervaardigd door Joseph Peilen, naar de melodie van het „Zegelied" uit de „Judas-Maeeabaus." De catalogus der tentoonstelling zal 100 vellen druks be slaan en in 500000 exemplaren gedrukt worden. Dit, zal in 4 weken geschieden met 2 der onlangs uitgevonden Walter- persen, behoorende tot, de drukkerij der Presse, welke tevens dagelijks 2 oplagen van dat blad leveren. Het voor den ca talogus benoodigde papier bedraagt 100,000 riem. Ter beurze te Weenen heeft, ten gevolge der overdreven speculatie in fondsen een crisis plaats gehad. Den 8 en 9 telde men over de 100 faillissemenlenwaaronder op het, laatst ook firma's van meer bet,eekeniswelker crediet tot d sver boven verdenking verheven scheen; nijp handel stond stil. Den 9 werd door onderscheidene bankiers ter beleening van effecten 15 miljoen fl. bijeengebracht; de Nationale Bank besloot, bet beurs-comité 5 miljoen voorteschieten tot 31 Juli, tegen onderpand van wissels of effecten en eene rente van 7 p.c.j de minister van financiën verklaarde aan het comité zijnerzijds een voorschot van 3 miljoen te willen doen. Den 11 heeft, eene deputatie van onderscheidene Bankinstellingen eene audiëntie bij den president,-mjnister gehad en hem ver zocht. maatregelen te nemen, ten eindp dp crj-jt 'e tl01"1 ophouden, 's Namiddags is de ministerraad vergaderd ter overweging v^n zoodanige wijzigingen in de statuten der Nat. Bank, dje hel geldverkeer gemakkelijker konden maken. Den 13 heeft de beurs-comroiswjs, namens den minister var, financiën, ter beurze medegedeeld, dat de j^tft. Bank gemaebtjgd tyas om de aan de eischen der statuten voldoende wissels te disconteeren, en zulke effecten te beleenen, zonder ten aanzien van het bedrag der pjtgegeveu banknoten gebon den te wezen aan bet door de statuten der Bank vastgestelde bedrag. De tentoonstelling te Weenen wordt nog weinig bezocht, hetwelk wordt toegeschreven aan het nog niet gereed zijn der afdceliugen en aan het buitengewoon ongunstige weder. De hotelhouders en restaurateurs wordeu daardoor genoopt, hunne fabelachtige prijzen te doen dalen. De regeering het stedelijk bestuur en de directeur-generaal der tentoon stelling hebben zich vereenigd om liet kunstmatig opdrijven der prijzen van logies en levensmiddelen tegen te gaan, door de nameu bekend te maken van die hotels en restauraticn welke jn hunne pjsphen binnen zekere grenzen blijven. Hongarije. In het Volkshui* |;eeft, de minister van fi nanciën den 13 verklaard, dat de hongaarsche regeering hare toestemming heeft gpgeven tot, de door de oostenrijksche re geering verlangde tijdelijke wijziging van de statuten der Nationale Bank. Bij eep besluit van den Bondsraad is aan de hertogin v. Madrid en aan elkpn agent van don Carlos liet, verblijf in de westelijke en zuidelijke kantons ontzegd, Sedert de hertogin op haar buitenverblijf bij Genève aangekomen was, had zij den burgeroorlog in Spanje begunstigd, zoowel door tot tusschen persoon te dienen, als door het aanzetten barer aanhangers om aan diep burgerkrijg deel te nemen en door materieel voor het vo-ren van dien krijg te verzamelen. Peroolg der Buitenlandsche Berichten in het Bijblad. De Koning heeft den 9 de Asser IJzer-en Metaalgieterij, het eersle gesticht der kolonie Yeenhpizen en eenige hunne- bedden bezocht, en vervolgens aan een door de gemeente Assen gegeven diner deel genomen- 's Avonds was de Drostelaan geïl lumineerd en werd van wege de provincie een vuurwerk afge stoken. Den 10 vertrok Z. Iff. over Frederiksoord (waarbij feestelijk ontvangen werd en verschillende inrichtingen in oogen- schouw nam) en Steenwjjk naar Leeuwarden, te Assen, waar hij f 600 voor de algemeene armen had geschonken plechtig uitgeleid wordende, 's Avonds deed de Vorst zijne intrede te Leeuwarden, gezeten in een met 4 paarden bespannen hofnjluig, opgewacht, zijnde en begeleid wordende door eene eerewaclit, te paard (de schutterijliet garnizoen de leden van het FJetalen Kruis enz. Na aankomst in het hotel van zijnen com missaris, vertoonde Z. M. zich op het balcon aan de menigte. De algemeene illuminatie was prachtig; Z. M. deed ter barer bezichtiging een rijtoer door de stad. Den 11 woonde de Koning de godsdienstoefening in de Groote Kerk bij, bezocht daarna de, in weerwil van het ongunstige weder, druk bezochte matjnee musicale in den Prinsentuin, het nieuwe S. A ntbonie- gaslhiiis, lipt koninglijk paleis en den heer v. Burmania bn. Rengers. Den 12 heeft Z. M. audiëntie verleendonder scheidene inrichtingen bezocht, de nieuwe schietbaan ingewijd en deelgenomen aan een door de gemeente aangeboden diner van 80 couverts. Ten gevolge van het ongunstige weder heeft de Koning zijnen tocht naar Franeker en Harlingen den 13 eerst 's namjddags kunnen aanvangen. Fn laatstgenoemde stad heeft. Z. M. de havenwerken bezichtigd en na een rijtoertje door Barradeel, op het raadhuis deel genomen aan een hem aangeboden diner en vervolgens de illuminatie be- i zichtigd. Te Leeuwarden terugkomende, was de stationsweg weder geïllumineerd. Den 1 4 bezocht de Koning de stroo- kartonl'abrick der firma J G Kuipers Sp Cie. en de gemeenten het Bildt. en Menaldumadcel. Z. M. heeft daarna de hard draverij, waaraan 29 paarden deel namen, bijgewoond en de prijzen uitgereikt. De eerste, daags te voren door Z. M. uitgeloofd een gouden oorijzer en een goud horologie met, ketting, werd betaald door Sophia van T. F etst ra, te Dei- iiuin, de 3 volgende prijzen door paarden van L. Dijkshoorn te Schipluiden, H. Miedema te Aalrum en S. T. Boelstra te Stiens. Z. M. beloofde voortaan jaarlijks, in plaat? van om de 2 jaren, een gouden zweep te zullen laten verharddraven. De Koningin heeft den 16 een bezoek gebraeht, aan het eiland Marken, waartoe H. M. zich voor den overtocht van Amsterdam derwaarts en terug bediend heeft van de stoomboot Alkmaar Packet Ao. 4. van den heer C. Bosman, te Alkmaar, Staten-Ueneraal Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging der begrooting van I 873 voorloopig met,/ 300,001) voor den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname; voorts een ontwerp tot bekrachtiging eener nieuwe overeenkomst met de Am?terdamsche Kanaalmaatschappij, welke toegestemd heeft in eene wijziging der concessie, zonder vergoeding en zich nopens het, kanaalpeil verstaan heeft; de regeering stelt voor, de Maatschappij tot voortzetting barer werken 5} mil joen te leeneu, waarvan reeds 3} miljoen bij wijze van voor schot genoten is. De Eerste Kamer beeft den 13 hare werkzaamheden hervat. De Tweede Kamer heeft, bij de voorzetting der beraad slaging over bet wetsontwerp op de rechterlijke organisatie, de aanstelling van 4 hoofdofficieren van justitie te Amsterdam, Arnhem, Leeuwarden en 's Hertogenbosch goedgekeurd met 32 tegen 25 st., cn voorts aangenomen amendementen der commis sie van rapporteurs, strekkende om den procureur-generaal bij den Hoogen Raad het algemeene toezicht te geven op de handhaving der wetten en de richtige vervolging der mis drijven (bij art. 6 bis wordt zulks, wat, de provinciën betreft, aan de hoofdofficieren van justitie opgedragen), en tot het doen vervallen der bepaling, dat de opbrengst der schrijftooneit bij de rechtbanken aan 's Rijks schatkist moet verantwoord worden. Benoemingen. De gemeenteraad van Amsterdam beeft met J9 van de 22 st.. tot. directeur der publieke werken be noemd den lieer J. Palff, kapt. der genie op non-activiteit, eerstaanwezend ingenieur bij den Oosterspoorweg. De heer J. Conijn te Egm.ond aan Jóee, is op nieuw be noemd tot, lid van het eollegie voor de zeevisscherijen. Bezoldigingen. De gemeenteraad van Groningen heeft den 10 de bezoldigingen van den burgemeester, de wethou ders, den secretaris eu sommige der gemeentelijke ambtenaren verhoogd. Het, tracteiaept vaii dei) burgemeester is van 2400 op f 3500 gebracht, Stoomvaart. De Kon. Nederl, Stoomboot-Maatschappij, die thans eene vloot van 24 zeestoomschepen, gezamenlijk van 21.300 ton, bezit en in 1872 eene winst gemaakt, heeft, van 339,519, waarvan f 178,000 is overgeboekt op de re kening van liet depreciatiefonds, heeft, met, het doel om eene geregelde stoomvaart op America te organiseeren, de inschrij ving gelijktijdig geopend op de nog onuitgegeven 3 miljoen van het kapitaal en op 2 miljoen van de 5 p. ets. leening. Marine. De schruefstoomschepen Bandu eu Amboina zijn met den 20 dezer in dienst gesteld met bestemming naar O. Indie. Reeds zijn 2 van de 10 aan 's Rijks-werf te Amsterdam gebouwd wurdende stoombarkassen gereed gekomen en naar liet Nieuwediep vertrokken, om per stoomschip naar Indie te worden verzonden. Gndérwus. De gpmegnteraad van Arnhem heeft aan de aldaar opterichteb iimbdehtsscböól eene jaarlijksche subsidie van f 6000 verleend. Op hooger gezag is de bijzondere school te Oudvossemeer gpsjqtpn, aangezien door den onderwijzer aan de voorschriften der wet' op de vnpcinatje geen gevolg was gegeven. Ook te Deurningen is dè school gesloten, omdat de meeste ouders geen 3U cent aan den geneesheer kunnen betalen voor hëj bewjjs, dat hunne kinderen werkelijk ingeënt zijn. Aanbestedingen. Den 8door het polderbestuur van Walcheren, de werken fot, verbetering en onderhoud der kade, kram-, rijs- en steenglooiihg en paalwerken, in 4 per- peelen, voor 107,550. Den 9 tp 'e Ilprtpgppbosch, het, voortzetten der opruiming van de Sleppwijksplip plastin dp Bovpn-Merwede onder Sleeuwjjk, minste inschr, W. P. de Vries, te Rossnm, voot 110,258, Den 10door B. en W. te Rotterdam het bouwen van gedeelten van kaaimuren, met, daarbij behoorende grond- en steenglooiing, langs de Noorderhaven en de Maas op Eijen- oord minste inschr. Verwaag en Kooyvoor 37,600; te Woerdenhet bouwen van een post- en telegraafkantoor, minste inschr. H. Poog, te Aarlanderveeu voor 7490 waarvoor het werk niet is gegund. Den 12, door B. en W. van Amsterdam, het leveren en stellen der benoodigde ijzerwerken ten behoeve van het Lier- nur-riool-stelsel in de Pieter Cornelisz. Hooft-, Jacob van Campen-, Sarphati- en Spinozastraten en op de Stadhouders- en Andrieskaden, minste inschr. G. de Rond voor f 35924. Giften. Voor een te Batavia opterichten seminarie voor inlandsche godsdienstonderwijzers js tp Amsterdam ingeschre ven ongeveer 91000 aan giften en ongeveer f 4600 aan jaarlijksche bijdragen. Te Haarlem zijn, behalve kleinere, giften ingekomen van 5000, f 40O0 en f ÏOOO. Roode Kruis. Het hoofdeomité heeft 90 kisten afge zonden bevattende verpleeg- en voedingsmiddelen voor de tweede atchineesche expeditie. Rechtszaken. Het hof van Zuidholland heeft dpn P. JH. v. G. en K. Ahandelende onder de firma van G. Sf Cie., als commissionairs in granen te Rotterdam, wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot 6 jaren, en C. v. N., wagendrager in eepe suilcerraffiuaderij te Amsterdam, wegens medeplichtigheid aan die bankbreuk, tot 3 jaren tuchthuisstraf. De Hodge Raad heeft deu 12 vernietigd het vonnis van den kantonrechter t.e Getdermalsen, waarbij de heer F. 's Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tot, Exploitatie van Staats spoorwegen, ontslagen was van rechtsvervolging wegens het niet, behoorlijk onderhouden van den toegangsweg tot het station aldaar, en heeft hem veroordeeld tot 2 boeten elk van 2,50, of subs, gevangenisstraf van 1 dag voor elke boete. Overleden den 13, te Amsterdam, J. Perhey, directeur bjj de publieke werken aldaar, vice-president van de Maat schappij ter bevordering der Bouwkunst. Staats-loterij. Trekking der 5'. klasse, 2«. week. No. 17473 50000, No, 1568 1 0000, No. 17367 1500, No. 233, 659, 2516, 7327, 7794, SJ 93, 10719,11183, 12291, 13937, 15169, 15949, 17761, 18463 en 19418 1000. Bij resolutie van 13 Mei is vastgesteld, het plan der 282'. loterij. De collecte wordt geopend den 9 Juni en de trek king zal duren van 7 Juli tot 27 September. Kolokicn. Kapitein Sepp van het nederlandsche, gedeta cheerd hij het indische leger, is aan zijne te Atchin bekomep wonde bezweken. PER TELEGRAAE. 's Graoenhage 17 Mei. Perste hamer. Uit, de eindverslagen blijkt: algemeen ver- eeiigde man zich met het, traclaat met België, ook omdat de laatste sporen van vroeger bestaande verschillen daardoor worden ui gewischt. De amortisatie van nationale schuld werd goedgekeurd. Vrij algemeen berustte men in de ver- leeniug van de voorgestelde hulp aan de Kanaal-maatschappij. De voordracht nopens tijdelijke beperking der bevoegdheid tot

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2