No. 22. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. ZONDAG 1 JUNI. ©fftcicel COebccltc JESlefeeltjfcscïtc Ecrtrhlcn OuitschlniHl Belgie. Luxemburg. Frankryk. ALklAARSCUËCO A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,S3, franco per post O, SI O. afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEK.M". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. By inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van den belanghebbende dat op 7 April j.l. door hen is uitgeloot No. 33 in de geldleening, vastgesteld bij raadsbesluit van fi December 1854, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Noordholland, 4 January 1855, No. 14, groot f loOO, waarvan de aflos sing bij den gemeente-ontvanger kan geschieden op 1 Augustus aanstaande. De houder der obligatie wordt, inmiddels verzocht, zich bij het gemeentebestuur bekend te maken. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 26 Mei 1873. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTERenWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de Patenten ter uitoefening der beroepen van kroeg en koffijhuishouder, tapper, slijter en koffi j schenker van de gemeente secretarie kunnen worden afgehaald van Dingsdag 3 tot en met Zaturdag 14 J unij e.k., van 's 'morgens 9 tot 2 ureop vertoon van het bewijs dat de aanslag voor de helft is aangezuiverd. Burgemeester en kVethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 30 Met 1873. De Secretaris. NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art,. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier van het Pat.entregt over liet 1". kwartaal der dienst I854 °P den 27 Mei 1873, doorden Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar. Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 30 Mei 1873. A. MACLAINE PONT. NATIONALE MILITIE. OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A LKMAAR roepen mits deze op de verlofgangers der militie te land behoorende tot de ligtingen 1869, 1870, 1871 en 1872 voor zoover zij voor 1 April 1873, in het genot van onbepaald verlof waren gesield, om zich op Maandag den 9 Junij dezes jaars, des voormiddags ten tien ure te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeenteom aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hem van het korps medegebragte kleeding- en equimentstukkenbenevens zakboekje en ver lofpas. Burgemeester en kVethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Mei 1873. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De onderstaande personen worden verzocht, zich ter ge meente-secretarie afdeeling bevolkingaan te melden Cornelis Leeuwen; Matthijs van Veen; Evert Ilenskes Johannes HertogsCornelis van Tiel; Simon Zwaan; Jan Zuurbier en Jacob Kwakkestein. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2" helft der maand April 1873. SIMON DOOUEMAN, Enkhuizen; C. BAKKEN, Graft; OUDENDIJK, Heer Hugo Waard; C. HOEKSTRA, Kol- horn; S. GROOT, Schermer; NEELTJE ADOLF, Zetten. Van de Hulpkantoren OudcarspelJ. DEKKER. Rotterdam. St. Pancras: H. F. VELAGEN, Amsterdam. De door den Bondsraad benoemde commissie belast met het onderzoek van het ontwerp-wetboek van strafvorderiug heeft zich met, 7 tegen 3 st. verklaard voor de invoering van schepenbanken (dat zijn gemengde rechtbanken van rech terlijke ambtenaren en leekendie zoowel over de vraag van schuld als over de uittespreken straf beslissen) in plaats van de jury. Beieren heeft in den Bondsraad voorgesteld om de Rijks wetten, die thans in de pruisische ministeriëele departementen bewerkt en eerst na goedkeuring door den pruisischen minis terraad bij de Bondsraad ingediend wordenvoortaan in de Rijks-kanselarij te doen samenstellen, nadat het advies der regeeringen omtrent de voornaamste punten is ingewonnen. De StaaU-Anzeiger meldt, dat de Rijks-kanselier, over eenkomstig een besluit van den Bondsraadgelast heeft dat, de congregatiën der redemptoristender lazaristen dit der priesters van den H. Geest en die der priesters van hee H. Hart van Jezus als aan de orde der jezuieten verwant beschouwd moeten worden en dat de stichtingen dier con gregatiën binnen zes .maanden moeten opgeheven worden. Rijksdag. De minister Delbrück heeft den 12, in antwoord op eene door de conservatieve partij gestelde interpellatie, gezegd, dat de regeering reeds lang voornemens is geweest een ont werp mtedienen, strekkende om liet verbreken van eene overeenkomst tusschen patroons en werklieden strafbaar te stellen, en dat. hij een zoodanig ontwerp eerlang bij den Bondsraad zou indienen, zoo dat het waarschijnlijk nog in deze zitting zou kunnen worden afgehandeld. Den 16 en 17 is discussie gevoerd over het tweede jaar- lijksche verslag over den toestand van Elzas-Lotharingen onder keizerlijke dictatuur. Prins Bismarck verzekerde, dat het einde der dictatuur, zoo de Rijksdag niet anders besloot, op 1 Jan. 74 bepaald zou blijven, en dat tegen dien tijd een ontwerp-constitutie voor het Rijksland zou worden ingediend. Voorts verdedigde hij, tegenover de aanvallen van clerikale zijde, de maatregelen der regeering, waardoor aan verscheidene personen het verblijf in het Rijksland was ontzegd. Die maatregelen waren gerechtvaardigd door de omstandigheden en door den letter der wet.; de orde der schoolbroeders en zusters was niet opgeheven 2000 waren nog in den Elzas in functie maar slechts enkele voor de rust des lands gevaar lijke leden waren verwijderd. De Rijksdag heeft zich door het ingediende verslag bevredigd verklaard. Daarna is het voor- *>tz\-Fjlben, betreffende de instelling van een Rijks-departement van spoorwegen, voor de eerste maal gelezen. Prins Bismarck beloofde dit voorstel ten krachtigste bij den Bondsraad te zullen ondersteunen. Den 19 is de vestingwet bij tweede lezing aangenomen, en het voorstel om het definitieve Parlementsgebouw opte- richten ter plaatse van het Etablissement-Aroff, met 152t.ecren 87 st. verworpen. Den 20 is met alg. st. aangenomen een voorstel der heeren Tellkampf v. Unruh c. -v., om den Rijkskanselier uittenoodi- gen zoo spoedig mogelijk eene wet op bet, Bankwezen en de uitgifte van bankpapier intedienen De reireeringscouirnissa- ris Miohaelis deelde mede. dat de Bondsraad den kanselier reeds verzocht had, eene Bankwet in te dienen, en dat zulks in het volgende zittingjaar zou geschieden. Den 24 is de wet betreffende schadevergoeding voor door gemeenten of particulieren in oorlogstijd bewezen diensten bij tweede lezing aangenomen. Bij de discussie over de Rijksbegrooting heeft de minister Delbriick den 27 medegedeelddat de gewenschte opheffing der zout,belasting naar het oordeel van den Bondsraad eerst dan geschieden kan wanneer andere belastingen daarvoor een equivalent zouden opleveren, maar dat de leden van dien Raad eenstemmig van oordcel waren, dat de invoering eener tabaks- en eener beursbelast.ing zoodanig equivalent niet mocht opleveren. 1 ruisen. De te I ulda vergaderd geweest zijnde bisschoppen hebben een gemeem-ckappelijken brief aan de geestelijkheid en de geloovigen hunner diocesen uitgevaardigd ter zake der ker kdijk-politieke wetten. Op de eene plaats van dien brief geven zij duidelijk te kennendat zij den strijd tegen de regeering willen aanvaarden en op eene andere plaat,s ver klaren zij, hunne plichten jegens de overheid niet. uit het oog te zullen verliezen en niet te vergeten, dat „niet strijd en scheuring, maar vrede en eendracht de verhouding moet ken merken tusschen de 2 machten, aan welke naar Gods wil de behartiging van de belangen der menschheid is opgedragen. De Koning heeft den 12, onmiddelijk na zijne terugkomst uit Petersburg, de 4 kerkelijk-politieke wetten bekrachtigd. De heer Richthofen, kanunnik te Breslau, heeft in de "si- lezische couranten zijne vroeger afgelegde verklaring van onderwerpiug aan het dogma der pauselijke onfeilbaarheid ingetrokken, dewijl hij, na voortgezet onderzoek, het vati- caansche concilie niet als een vrij en oecumenisch, en de daardoor genomen besluiten niet als openbaringen van den H. Geest kon erkennen. Het Huis vau Afgevaardigden heeft, de wetsvoorstellen tot liet sluiten eener leening van 120 miljoen, ten behoeve der uitbreiding en voltooiing van het staatsspoorwegnet, den 15 bij tweede en den 16 bij derde lezing aangenomen. Door den nieuwen minister van koophandel, dr. Achenbach, werd verklaard, dat hij niet zou toestemmen in eene concentratie der spoorwegconcessiën in eéne hand. Eene commissie uit het Huis heeft den heer v. b orckenbeck, voortaan de vertegen woordiger van Breslau in het Heerenhuis, een zilveren milieu de table aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor de wijze waarop hij 7 jaren het voorzitterschap heeft vervuld. Het Heerenhuis heett aangenomen de spoorwegwet en verworpen het ontwerp inhoudende het verbod aan staats ambtenaren om bestuurders van naamlooze vennootschappen te zijn; het heeft de regeermg uitgenoodigd in de volgende zitting een ontwerp intedienen 'twelk meer in 't algemeen de kwestie regeltof staatsambtenaren tevens eene andere bezoldigde betrekking mogen aannemen. Den 20 heeft de president-minister v. Roon de zitting van den Landdag gesloten. In de door hem bij die gelegenheid uitgesproken troonrede werd ten aanzien der kerkelijke wetten gezegd, dat de regeering blijft vertrouwen, dat deze wetten den vrede onder de verschillende kerkgenootschappen zullen bevorderen en de kerk er weder toe zullen leiden, om alleen aan de zuivere dienst van het Goddelijk Woord hare krachten te wijden. De nat ionaal-liberale partij heeft voor de aanstaande ver kiezingen voor den Rijksdag en den Landdag een manifest uitgevaardigd, blijkens hetwelk zij aaneensluiting tusschen alle liberale fractiën zoekt en zelfs voor conservatieve can- didaten zal stemmen, wanneer dit noodig is om ultramon- taausche of socialistische candidaten te bestrijden. Beieren. De hoogleeraar v. Döllinger, is in de plaats van den overleden hoogleeraar Liebig, tot voorzitter der konink lijke academie van wetenschappen te Muncken benoemd. Baden. Prins Couzavoormalig regeerend Vorst van Rouinaiiie, is te Heidelberg overledenalwaar hij eenige dagen vertoefde 0111 zijne 2 zoons ter school te brengen. Elzas-Lotharingen. De opperpresident heeft, aan eenige inwoners van Straatsburg, allen elzassers van geboorte, ver gunning verleend om een staatkundig dagblad, dat in het fransch en in het duitsch zal verschijnen, uittegeven. Voor- loopig hebben ti geachte burgers der stad zich" borg gesteld, dat. het nieuwe blad met de bestaande toestanden rekening zal houden. liet gewezen lid van den Algemeenen Raad van het dep'. - den Boven-Rijndc groote industrieel Herzogheeft bevel ontvangen em het. Rijksland te verlaten. De ópper-president, van den Elzas heeft de schorsing van den straatsburgschen gemeenteraad voor den tijd van een jaar verlengd. De 3 geschorste adjunct-maires zijn bij keizerlijk decreet van den 17 definitief ontslagen. De Koning en de Koningin zijn den 15 uit Engeland op het kasteel van Laeken teruggekomen. De Kamer heeft den 15 het budjet van o_orlog, waarvan het eindcijfer ruim 38 miljoen fr. bedraagt, met 69 tegen 19 st. aangenomen. Met het door de heeren Thonissen en Zérezo gedane voorstel om 300000 fr. meer ten behoeve der gens- darmerie te besteden, met het doel om dat wapen uittebreiden, heeft de minister van oorlog zich vereenigd, hoewel hij zich overtuigd verklaarde, dat de tegenwoordige organisatie niets te wenschen overliet. Na aanneming van het budjet is nog met 62 tegen 12 st. eene crediet-aanvraag van 350,000 fr. goedgekeurd, voor de inrichting van een veld voor manoeuvres bij Antwerpen. Bij de behandeling van het budjet van buitenlandsche zaken, den 2! met 71 tegen 2 st. aangenomen is door eenige leden der linkerzijde hoofdelijke stemming gevraagd over den post voor het gezantschap bij den H. Stoel. Met 51 tegen 20 st. werd die post goedgekeurd. De ijzerfabrikanten hebben den 17 ten behoeve hunner eigene smelterijenvan het groothertogelijk domein 333 bunders ertsgronden aangekochttegen betaling eener jaar- lijksche rente van 250,000 fr. gedurende 50 jaren. Exploi- teeren zij gedurende een jaar meer dan der gronden, dan zal de te betalen annuïteit naar evenredigheid hooger moeten zijn. De Algemeene Raad der Beneden-Charente, die door den minister Dufaure gepresideerd wordt, heeft besloten tot op richting van een standbeeld voor den onlangs overledenen Afgevaardigde markies de Chasseloup Laubatgewezen mi nister van het Keizerrijk, in diens geboorteplaats Marenues. De parlementaire oommissie voor de legerorganisatie heeft hare. van het project van den heer Thiers in vele opzichten afwijkende, voordracht definitief en met eenparigheid van stemmen vastgesteld. Dit ontwerp neemt als beginsel aan de oprichting van 14 regionale legercorpsen, waaronder 1 voor Algiers, en van 3 speciale corpsen voor Parijs en Lyon. Elk regionaal corps zal bestaan uit 8 regimenten infanterie, 4 es- cadrons cavallerie en eene geëvenredigde artillerie. De heer Gambetta heeft 15 en 16 te S. Nazaire en t.e Nantes staatkundige redevoeringen gehoudenwaarin hij den voort gang der republikeinsche denkbeelden heeft aangetoond. Hij betoogdedat Frankrijk de republiek begeert en noodigde het gouvernement uit zich aan de zijde der natie te scharen, en de kuiperijen der monarchisten tegen te gaan. De bij de jongste verkiezingen door de radicale partij in twee departe menten geleden nederlaag schreef hij toe aan de voormalige keizerlijke administratie en aan de onwetenheid, den grootsten vijand der democratie. Ie Parijs heeft zich eener elzasser-lotharinger sociëteit of club gevormd die geenerlei politiek maar enkel een maat schappelijk of gezellig doel zal hebbenen ook andere personen dan uitgewekenen uit Elzas-Lotharingen, maar geene onderdanen van het, duitsche Keizerrijk, als leden aanneemt. Te Belfort zal bij gelegenheid der feestelijke viering van het vertrek der pruisische bezetting op de wallen een kolos sale leeuw worden opgericht, die door een elzasser beeld houwer is vervaardigd. De vereeniging van het rechter centrum heeft, als hulde aan haren onlangs overleden voorzitter en oprichter, den heer S. Mare Girardin. den naam aangenomen van „Reünie Saint- Marc Girardin." Bij het uiteengaan der Nat. Vergadering op den 24 was eene talrijke menigte, voor een goed deel uit naar Versailles gestroomde parijzenaars bestaande, op de beenzij ontving de Afgevaardigden met de kreten „leve Thiers Leve de re- puhliek en hief vervolgens voor het hötel van het presi dentschap dezelfde kreten aan. Te Parijs waren duizenden personen aan de spoorwegstations van S. Lazare en Mont- parnasse vereenigd. De policie deed het plein voor eerstge noemd station tegen de tehuiskomst der Afgevaardigden ontruimen, en de spoorwegdirectie deed de treinen een eind wegs doorrijden, zoodat, het nubliek de terugkomst der ver wacht wordenden niet bemerkte, 's Nachts trokken troepen volk, „leve Thiers! Weg met de Vergadering!" roepende, ungs de Boulevards, maar vonden geen bijval; slechts op eene enkele plaats zag de policie zich genoodzaakt een rolks- troep uiteen te drijven. De troepen te Parijs en te Versailles waren den 25 uit voorzorg geconsigneerd, maar den 26 is, daar de rust ongestoord bleef, het consigne opgeheven. Een 50t,al leden der Union Rèpublicaine (de vereeniging der uiterste linkerzijde) vaardigden een manifest uit,.waarin, vóór alleswerd aangedrongen op het bewaren van kalmte, aan gezien het heil van Frankrijk en de republiek op het spel stonden. Het Journal Officiel bevatte den 25 een brief, den vori^en avond door den maarschalk Mac-Mahon aan den voorzitter der Nat.Vergadering gericht, waarin by verklaarde, aan denwil der Vergadering te gehoorzamen, en met haar, geholpen door den goddelijken bijstand en de toewijding des legers, het werk der bevrijding van het grondgebied en het herstel der zede lijke orde in het land te zuüen voortzetten. Aan de prefecten gaf de maarschalk bij circulaire kennis zijner verheffing, met verzekering, dat op de bestaande wetten en instellingen geenerlei inbreuk zou worden gemaakt. Het nieuwe ministerie werd aldus samengesteld de Broglie buitenl. zaken en vice-president van den ministerraadBeulé binnenl. zakenMagne financiënErnoul justitie de Batbie onderwijsla Bouillerie koophandelDeseilligny openbare werkenen de vice-adml. de Dompierre d'Hornoy marine terwijl de genl. de Cissey er in toestemde om voorloopig de portefeuille van oorlog te behouden. De heer Pascal is benoemd tot secretaris-generaal van binnenl. zaken. Den heer de Goulard was eene plaats in het kabinet aangeboden, maar deze had uit achting voor den lieer Thierswiens minister hij zoo kort geleden geweest was, voor dat aanbod bedankt. De administratie dpr eerediensten die laatstelijk van het beheer van het openbaar onderwijs afgescheiden en tot een afzonderlijk departement verheven wasis er weder mede vereenigd. Ten gevolge der verandering van regeering hebben de heeren Jules Ferry en Em. Picard, gezanten te Athene en te Brussel, de prelect der Seine Calmonde prefect van po litie Renaultverschillende prefecten van departementen, de maire van Amiens, de maire en" adjunct-maire van het 10". arrond. van Parijs en andere ambtenaren iiun ontslag inge diend. De heer Renault heeft er in bewilligd zijne betrekking te behouden. De regeering heeft reeds' een 30tal nieuwe prefecten (waaronder 8 of 9 ter vervanging vau republikeinen die ontslagen zijn) en ruim 20 onderprefecten benoemd. Den 23 en 24 heeft te Lyon, Marseille, Bordeaux, S. Etienne, Bijssel enz. wel veel agitatie geheerschtmaar nergens is de rust verstoordbehalve in geringe mate te Perpignan. Bij eene wapenschouwing op den 25 te Marseille werden door de menigte de kreten „leve Mac Mahonleve Espivent aangeheven. Tegen le Progrès te Lyon is eene vervolging ingesteld, wegens een artikel in haar nummer van den 25, dat als de rechten der Nat. Vergadering aantastende en tot haat en verachting tegen de regeering aanzettende wordt beschouwd. De republikeinsche linkerzijde heeft den afgetreden minister Jules Simonmet eenparigheid van stemmentot haren on dervoorzitter verkozen. De hoogbejaarde parijsche hervormde predikant Martin aschouddie met den heer Ath. Coquerel aan het hoofd der moderne richting in de hoofdstad stond, is den 24 op zijn buitenverblijf bij Versailles overleden. Nationale ergadering. De zittingen zijn den 19 hervat Door den heer Buffet werd eene door 160 leden der rechterzijde (het aantal onderteekenaren is later tot 321) geklommen) onderteekende interpellatie voorgelezen, waarin ophelderingen werden gevraagd omtrent de wijzi ging van liet kabinet en werd aangedrongen op het volgen eener streng conservatieve politiek. Op voorstel van den minister Dufaure werd de vaststelling van den dag dezer interpellatie tot de volgende zitting uitgesteld. Genoemde minister heeft vervolgens het wetsontwerp tot organisatie der openbare machten ingediend, vergezeld van eene memorie van toelichting, waarin de noodzakelijkheid betoogd werd oin tot eene stellige en practische organisatie van den ge- meenebestelijken regeeringsvorm overtegaan, vermits het voor- loopig karakter en de leemten in de organisatie der tegen woordige republiek haar niet de vereischte krachten vastheid schonken om de toenemende onrust der gemoederen te doen ophouden en de partijen in toom te houden. Het ontwerp strekt tot instelling van eene Kamer en een Senaat, beiden door middel van het algemeene stemrecht samen te stellen. De Senaatsleden zullen echter uit zekere categoriën van ver kiesbaren worden gekozen, o. a. uit gewezen leden der Wet gevende Vergaderingen. Elk departement zal 3 Senaatsleden verkiezen, die 10 jaren lang zitting zullen hebben. De Senaat zal echter om de 2 jaren voor een vijfde gedeelte worden, vernieuwd. De verkiezingen der leden voor de andere Kamer zullen voortaan per arrondissement plaats hebben. Die Kamer zal door den Senaat, op voorstel van den President der re- publiek, voor ontbonden kunnen worden verklaard. De Pre sident zal door een congres worden verkozendat behalve ïf' de Kamers nog uit gedelegeerden van de Algemeene Kaden (3 door eiken Raad aftevaardigen) bestaan zal. Even als dc Kamer, zal de President der republiek voor 5 jaren verkozen worden. De linkerzijde verlangde dadelijke voorle- Zin? Hpr vnnrH ronlit mr...» ^.'4- 1. j f yoordraekt, maar dit verlangen is met eene geringe meerderheid afgewezen. Door den radicalen parijschen Afge- vaaidigde Peyrat werd een door 60 a 80 leden onderteekend protest tegen de indiening voorgelezen, op grond, dat aan de tegenwoofdige Kamer geene constituëerende macht toekomt. Bij dit protest was een wetsvoorstel gevoegd, waarvoor de gevraagde urgentie met eene groote meerderheid geweigerd werd, bepalende dat de Vergadering binnen een tijdsverloop van 14 dagen het tijdstip barer ontbinding zou vaststellen, •i-ri 'S ^eer lot voorzitter verkozen met 35 J st., tegen 289 op den heer Martel. Tot vice-presidenten werden verkozen de heeren de GoulardBenoist d'Azy en (eprst bij tweede herstemming den volgenden dag netc St" *"e£en 523 op bn. de Larcy) de heer Martel. De b secretarissen werden alle herkozen. Bij de vernieuwing van de bureaux der afdeelingen zijn 13 voorzitters uit de conservatieve meerderheid en 2 uit het linkereentrum verkozen. Den U is in derde lezing aangenomen de voordracht be treffende het beheer der instellingen van weldadigheid. Er werd besloten tot het in overweging nemen van 6 verschil lende voorstellen tot het vestigen van medische faculleiten 111 eenige steden, en de beraadslaging begonnen over het in overweging nemen van een voorstel des heeren de Larochette tot wijziging der belasting op liet zout. De heer Leon Say diende een ontwerp tot herziening der patentwet in. De minister Dufaure verklaarde, dat de regeering goedvond de djscussie over de interpellatie den 23 te doen plaats hebben, en diende het ontwerp der kieswet in. Volgens hetzelve zijn alle frauschen boven de 21 jaren, die 2 jaren in eene gemeente ol in een kanton gevestigd geweest en geene veroordeelden, gefailleerden, onder ourateele gestelden en bedeelden zijn, en zich niet in actieve militaire dienst bij hun corps bevinden, kiezers, en worden de kiezerslijsten jaarlijks door eene bijzon dere commissie, herzien, te Parijs iu elke stadswijk bestaande uit den maire, het gemeenteraadslid der wijk en 3 door den prefect aangewezen kiezers. Den 23 was de heer Thiers tegenwoordig. De hertog de Broglie zeidedat liet doel der inlerpellanten was de vraag optelossen, of het tegenwoordige kabinet doordrongen was" vau deu noodzakelijken conservatieven geest. Het gevaar van het oogenblik "bestond in de mogelijkheid eener zegepraal

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1