Crmol llrillanft* en Ierland. Denemarken. Kuslaml. Turkije. Oosten, rffk-Hongarije*. Kwitierland. ■talie. Spanje. *>it'cnlgclc Klisten van het radicalisme, waarvoor de jongste verkiezingen gegronde beduchtheid hadden doen ontstaan. Uit benoemingen van den laat-1en tijd en de taal der officieuse dagbladen besloot spre ker, dat er bestendige betrekkingen tusschen de regeering en de radicale partij bestonden. Hij bezwoer de regeering, zich aan het hoofd der conservatieven te stellen, en zeide: „de bascule-politiek moet ophoudenwij verlangen daden, welke bewijzen, dat de regeering de radicalen verlaten heeft. Het tegenwoordige kabinet is eene concessie aan de radicalen; het ware beter geweest te sterven onder het opheffen der vlag van het conservatisme." De minister Dufaure verklaarde, dat de regeering evenzeer het gevaarlijke der jongste verkie- zingen inzag, en dal zij, in stede van, gelijk beweerd werd. de radicalen te willen behagen, hunne leerstellingen verfoeide. Men moest het bewind naar zijne openlijke daden beoordeeleu. officieuse bladen bezat het niet.. De minister de Goulard was niet, gelijk de beer de Broglie beweerde, afgetreden wegens verschil van politieke beginselen, bij was met zijne ambtge- nooten overtuigd geweest van de noodzakelijkheid om de re publiek aftekondigen. Na de verkiezingen van Parijs en Lyon en de afwijzing van den heer de Rémusat had men eenstemmig begrepen, dat aan het provisorium een einde moest komen. De voorzitter las tegen het einde der zitting een brief voor van den heer Thiers, waarbij deze verzocht in de discussie gehoord te mogen worden. In de ochtendzitting van den 24 heeft de heer Thiers, in eene rede van nagenoeg 2 uren, zijne staatkunde verdedigd en de noodzakelijkheid van de definitieve invoering der republiek, als den in Frankrijk eenig mopelijken regeeringsvorm, met aan drang betoogd. Htj beweerde, dat de interpellatie wel degelijk de kwrsfic van den regeeringsvorm, de vraag „republiek of monarchie" betrof. Wat de laatste aanging, hij was een oud 'monarchaal, maar zag geen kans 3 pretendenten op één troon te plaatsen. Hij wenschte, dat men kennis zou nemen van de in gediende wetsontwerpen, alvorens een oordeel over de regeering uittespreken. Toen hij geëindigd had, werd de zitting, ingevolge de wet van 13 Maart, terstond, gesloten, 's Namiddags heeft de minister Casimir-Périer doen uitkomen, dat zijne optreding en die zijner ambtgenooten Kaddington en Bérenger geenszins als eene toenadering tot de radicalen kon worden aangemerkt. Hij verklaarde op nieuw, dat de voorloopige toestand niet houdbaar was. en dat Frankrijk dringend een definitief gouvernement be hoefde. Dacht de Vergadering er anders over, dan zou het bewind weten wat liet te doen stond. De heer Ernoul stelde nu de vol gende mol ie voor: „De Nat.. Vergadering in aanmerking nemende, dat het bij de tegenwoordige discussie geenszins den regeeringsvorm geldt; dat liet enkel van belang geacht wordt, liet land gerustheid te schenken door het aannemen van eene bepaald conservatieve staatkunde verklaart het te betreu ren, dat de jongste kabinetswijziging niet die bevrediging aan de conservatieve belangen geschonken heeft, welke zij het recht, hadden te verwachten." Ce heer Ernoul voegde erbij, dat hij en zijne medevoorstellers de in de ingediende constitutio- neele wetten liggende oplossing van het vraagstuk omtrent den regeeringsvorm in republikcinschen zin aannamen, maar dat zij tevens het volgen eener bei aald conservatieve staatkunde verlangden. De heer Denormandie stelde, namens een aantal leden der linkerzijde., voor, ten aanzien der interpellatie een voudig tot de orde van den dag overtegaan. De minister Dufaure ondersteunde dat voorstel en protesteerde tegen de motie-Ernoul. Het voorstel-Denormandie werd ra t 362 tegen 34S st. verworpen, en de motie-Ernoul, nadat aan haar met 375 tegen 343 st. de prioriteit was toegekend boven eene verzoenende motie van den heer Broët, met 362 tegen 348 st. aangenomen. Toen de daardoor veroorzaakte ontroering een weinig bedaard was, beeft de heer Baragnon betoogd^ dat bet van het hoogste belang was, te weten wat de regeering thans doen zou, en stelde hij het houden eener avondzitting voor om gelegenheid ter mededeeling daarvan te geven. In de avondzitting heeft de minister Dufaure medegedeeld, dat de ministers hun ontslag aangeboden hadden en dat de President dit aangenomen had. Tevens overhandigde hij den voorzitter Buffet eene presidiale boodschap, waarin de heer Thiers aankondigde, dal hij insgelijks zijn ontslag indiende. De voorzitter las daarop een voorstel van den genl. Chan- garmer, den hertog de Hroglie en andere Afgevaardigden der rechterzijde, waarbij de onmiddelijke verkiezing van een op volger van de,li heer Thiers werd gevraagd. Na eenige dis cussie over het al of niet berusten in het ontslag van den heer Thiers, werd het bij stemming met 368 tegen 339 st. aangenomen; en vervo gens met, 390 st. (d. i. 5 meer dan de Helft der legale getalsterkte) tot President verkozen de maar- schalk Mac-Mahon; de geheele linkerzijde onthield zich van do stemming1 stem was op den heer Gréoy uitgebracht. De voorzitter en liet geheele bureau der Kamer zijn den maarschalk zijne verkiezing gaan aankondigen, en kwamen na eenigen tijd mededeelen, dat hij, na eenige aarzeling (ter zake van zijne steeds hartelijke en vertrouwelijke betrekking tot, de.ii lieer Thiers), zich de keuze had laten welgevallen. Den 26 heef! de minister de Broglie eene boodschap van den President Mac Mahon voorgelezen, waarin hij verklaarde, dat de meerderheid steeds het parlementaire stelsel moet regelen; dat hij altijd met stiptheid den wil der Vergadering wenseht uiltevoerendat zijn bewind den vrede handhaven en de maatschappelijke toestanden binnenslands bestendigen zal en krachtig conservatief zal zijn door de maatschappij te verdedigen en te waken over de onschendbaarheid van de souvereine maeht der Vergadering. Door de rechterzijdeen het rechter centrum werd de voorlezing herhaaldelijk toege juicht. De sensatie, door haar in de Kamer verwektwas zoo hevigdat men de aan de orde gestelde discussie over concessiën van spoorwegen tot den volgenden dag moest ver dagen. Eenige leden der reekterzijde opperden het plan, de zittingen eenigen tijd te schorsen, ten einde de nieuwe mi nisters gelegenheid te geven, zich op de behandeling der regeeringszaken en op de parlementaire beraadslagingen voor 1e bereiden; maar de ministers verklaarden, dat zij dit reces niet behoefden, T an graaf Jaubert werd een amendement op de ingediende kieswet rondgedeeldvoorstellende den ouderdom der kiezers op 25 jaren te bepalen en te eischen dat zij minstens 10 fr. in de directe belastingen bijdragen. Den 27 heelt de beer Thiers de zitting bijgewoond en in bet linker centrum plaats genomen. De linkerzijde is bij zijne komst in de zaal opgestaan en heeft hem met een driewirf herhaald gejuich begroet. Van de in Egypte uitgeruste expeditie van 3000 man, onder bevel van sir Samuel Baker, hebbenten gevolge van ziekte en desertie, slechts 108 DarfoA-en ten gevolge van gevechten slechts 32 de stad Gondokoro bereiktalwaar later ook de achterhoede en eenige herstelde achterblijvers zijn aangekomen. Sir Baker beeft daar eenige versterkingen doen opwerpen maar had geen geuoegzamen voorraad levensmiddelen en am munitie om een beleg te kunnen doorstaan. Sedert heeft, hij echter van de egyptische regeering toevoer van manschap pen ammunitie en leeftocht ontvangen, zoodat de expeditie geacht werd in veiligheid te zijn. liet stoomschip k alorous is den 12 met een batterij veld geschut. en een detachement mariniers naar Lissabon vertrok ken, an waar deze versterking aan boord der Barracouta naar Cape Coast Castle (Goudkust) zal worden overgebracht. He paleis van Buckingham te Londen zal gedurende het verblijf van den Sehach van Perzie in Engeland ter diens beschikking staan. De spoortrein, waarmede de Koningin den 15 naar haar kasteel van Balmoral, in Schotland, is gereisd, was voorzien van een nieuwen remtoestel, den patent-ket.ting-remtoestel van Clark, welke, volgens vooraf genomen proeven, een in volle vaart zijnden trein in 30 seconden kan doen stilstaan. Er heeft zich eene commissie gevormd tot oprichting van een gedenkteeken voor John Stuart Mill. Voorloopig hebben daarin zitting de lieer Gladstone, de graaf v. Derby, de her tog v. Argyllde markies v. Salisbury, lord Lawrence en de ministers torster, Goschen en Stansfeld. Hoogerhuis. Den 20 heeft de minister van koloniënin antwoord op eene interpellatie van lord Lauderdale, gezegd, dat de ashantijnen na het eerste gevecht niet verder voor waarts gerukt waren. 50 Marine-artilleristen waren naar de Goudkust gezondenom de forten te bezetten en de stad te beschermen en 200 a 300 man westindiscbe troepen waren derwaarts gezonden om de reeds aanwezige te versterken. De minister was met zijnen ambtgenoot van ooriog in over leg getreden over bet zenden van 4 of 5 officieren naar de Kusttot het organiseeren eener inlandsche policie. Den 23 is, op voorstel der regeering, besloten, de werking der wet van 1870 tot handhaving der rust in Ierland en die van 1871 tot bescherming van leven en have aldaar met 2 jaren te verlengen. Lagerhuis. Den 12, bij de behandeling der begrooting, en wel van den post „onderstand aan de koloniën," is de ashantijn- sche oorlog weder ter sprake gekomen, en heeft de vice-minister van koloniën verklaarddat Engeland de overdracht der nederlandsche forten had aangenomen, omdat, gelijk in bet, tractaat, vermeld stondhet gemengde bewind van neder- landers en engelscben veel kwaad had gedaan. Engeland had geweigerd de forten over te nemen voordat, de Koning van Ashantee verklaard had dat hij zich vergist had toen hij zijne aanspraken te berde bracht. Uok had het geweigerd iets met de forten te maken te hebben voordat de neder landsche regeering verklaard had dat de uit.keering aan dien Koning enkel bevordering van den handel ten doel had en volstrekt geene schatting was. Op voorstel van den minister voor de zaken van 'binnen- landsch bestuur werd besloten, eene parlementaire commissie te benoemen tot onderzoek der vraagof de grenzen der kerspelenunions en graafschappen niet zoodanig zouden kunnen worden gewijzigd, dat daardoor groote administratieve moeilijkheden vermeden werden. Onder de 15416 burgerlijke kerspelen zijn er 14, die geen enkelen inwoner tellen, en is er één bewoond door eene oude vrouw een varken e n een ezel. Den 14 is met 199 tegen 53 st. verworpen het door den minister Gladstone met; grooten nadruk bestreden voorstel van den beer Lowper-Temple, om de tweede lezing te doen doorgaan van een wetsontwerp, waarbij aan de predikanten der Staatskerk vergund zou worden om hunnen predikstoel, met, toestemming der kerkvoogden en van den bisschop hun ner diocees, te stellen ter beschikking van personen, die geene geestelijken der Kerk van Engeland zijn. De minister oor deelde, dat niet het Huis maar de Kroon in deze had te beslissen. Den 15 is, met 159 tegen 131 st., overeenkomstig het voorste! der regeering, besloten tot liet, benoemen eener bij zondere commissie van onderzoek omtrent de handelwijze der iersche nationale commissie van onderwijs ten opzichte van pater O'Keefe, die, na door den kardinaal Culten in zijne kerkelijke bediening geschorst te zijn op de kennisgeving daarvan door genoemde commissie ontslagen is a,s directeur van een 5tal scholen in Callauna het verzet van den heer O'Keefe tegen die schorsinghad de commissie verklaard dat de scholen hebben opgehouden onder haar ressort te staan. De heer O'Keefe heeft den kardinaal, ter zake van het open baar maken der schorsing eene rechtsvervolging wegens laster aangedaan. Den 16 heeft de heer Edward Miall zijne jaarlijksche motie tot opheffing der Staats-Kerk in Engeland voorgesteld. De minister Gladstone bestreed haar breedvoerig, als strijdende met de wensrhenhet verstandig oordeel en de godsdienstige overtuigingen van eene groote meerderheid der natie. Zij werd met 1356 tegen 61 st. verworpen. Den 22 is de tweede lezing der door den minister Stans feld voorgestelde wetten lot hervorming der plaatselijke be lastingen zonder hoofdelijke stemming doorgegaan. Door denzelfden minister werd een wetsvoorstel ingedieudstrek kende tot het benoemen van een openbaar aanklager. Voorts werd de commissie benoemd voor de iersche schoolkwestie- O' Keefe. Den 26 is de begrootingspost van 3,200,000. ter af lossing van de eerste helft der schadeloosstellingdoor de scheidsrechters in de A/abama-kwesüe aan de Ver. Staten toegewezennadat de minister Gladstone de wijzewaarop aan het geschil een einde gemiakt was, tegen de bedenkin gen van verscheidene sprekers verdedigd hadgoedgekeurd. Den 27 zijn de beide Parlement,shuizen tot den 9 Juni verdaagd, KoLONlëN. De Houssa-troepenonder bevel van den luitenant Hopkins, hebben de ashantijnen met zwaar verlies verslagen, zoodat zij naar het binnenland zijn teruggetrokken. Het Landsthing heeft de Scandinavische muntconventie bij derde lezing aangenomen en daaraan, op voorstel van den minister van financiëneene bepaling toegevoegdvolgens welke Noorwegen later nog tot, de conventie kan toetreden. In Zweden was een dergeiijk besluit genomen. De Schacb van Perzie is. met een schitterend gevolg van 50 personen, den 19 te Moskou en den 22 te Petersburg aangekomen, en in laatstgenoemde stad door den Keizer, de grootvorstende ministers en een aantal andefe voorname Beambten aan de station opgewacht en naar het Winterpaleis geleid. Te Astrakan had hij eene voorstelling in den schouw burg en te Moskou een groot ballet bijgewoond. De op voorstel van den lieer de Lesseps door de Porte ingestelde commissie voor het, vraagstuk der Suez-rechten is ontbonden, na het, volgende besluit, genomen te hebben„In overweging nemendedat er geene reclamanten tegen de Kanaal-rechten verschenen zijn, bestaat er voor bet turksche gouvernement, waarmede de Maatschappij zich op een regel- matigen voet bevindtgeene aanleiding om tot eene inter pretatie van art. 17 van den firman, waarbij de concessie verleend isover te gaan." De lieer de Lesseps is aan het hoofd geplaatst der Maat schappij van den ürand-Central-Asiatique'die den aanleg ten doel heeft van eenen spoorweg tusschen Orenburg en Pescliawur, waarvan de plannen door de russische en Indi sche regeeringen zijn goedgekeurd, en waardoor eene reeht- streeksche gemeenschap tusschen Calais en Calcutta zal ontstaan. De Vorst, van Montenegro heeft, ingevolge de tusschenkomst van graaf Andrassyaan de montenegrijnsche emigranten in Oostenrijk en Hongarije vergund, vrijelijk «n straffeloos naar hun vaderland terug te keeren. De ambassadeur bij den H. Stoel, bn. Alois v. Kübeck die reeds sedert geruimen tijd om redenen van gezondheid met verlof uit Rome afwezig was. is den 1 4 te Graz overleden. De herren Zaleski en Lultbeide polen en de eerste he- hoorende tot de ultra-poolseiie partij zijn tot, ambtenaren in het. departement, van den president,-minister benoemd „om den minister dr. Ziemialkowski ter zijde te staan." Oostenrijk. Nadat liet aantal faillissementen t.er beurze te Weenen den 9 ongeveer 120 bedragen had. zijn op den volgenden dag van afrekening, den 15, bijna evenveel firma's failliet verklaard, welk cijfer den 16 en 17 nog belangrijk is vermeerderd. Daaronder bo\ ouden zich ceniore Bank-instel- lingen. Groot opzien heeft onder de latere faillissementen dat, der firma Placht gebaard waarvan het, passief 2 a 3 miljoen bedraagt. Personen van alle standen hadden hunne gelden aan die firma toevertrouwd, uitgelokt door de groote voordeelendie hun werden voorgespiegeld. De heer Placht is beschuldigd van fraudeleus bankroet en in hechtenis genomen. De duitsche kroonprins en zijne gemalin zijn den 9 uit Weenen vertrokken, om een klein uitstapje naar Noord-ltalié te maken. De graaf en de gravin v. Elaanderen hebben den 19 Weenen verlaten en zieli naar een hun toebehoorend landgoed in Mo- ravie begeven. Den 23 is de Koning van Brlgie te W eenen aangekomen en door den Keizer, de aartshertogen enz ont vangen. Den 25 heeft, hij eene door graaf Andrassy gegeven soirée bezocht. Hongarije. De stad Groszwardein is den 10 geteisterd door eene wolkbreuk die zeer veel schade aan gebouwen, tuinen en akkers toegebracht, en ook eenige menschenlevens gekost, heeft. Het Volkshuis heeft de statuten der te Pesth te vestigen Disconto-Bank goedgekeurd en daaraan de bepaling toege voegd, dat geen lid van het Parlement directeur of commis saris der genoemde Bank mag zijn. Den 11 en 12 zijn door de policie te Genève eenige uit gewekenen, waaronder 2 leden der parijsche Commune en een lid van het, gewezen Centrale Comité, in hechtenis ge nomen. Een der gearresteerden die in Frankrijk wegens verduistering van landspenningen tot 2()jarigen dwangarbeid was veroordeeldis op last van den Bondsraad aan de fran- sche overheden uit,gelever, De hertogin van Madrid heeft uit, Mulhausen een brief aan liet bestuur van het Eedgenoot,sehap gericht., waarbij zij protesteert „tegen de logenachtigheid der overwegingen van het decreet van 5 Mei 1873," waarbij haar het verblijf in sommige kantons is ontzegd. Zij verklaart de intrekking niet te eischen, dewijl zij niet alleen de aangewezen kantons maar geheel Zwitserland volgaarne verlaat,. De opschudding te Rome op den 11 heeft geheerseht ten gevolge van het verbod der regeering om eene volksvergade ring te houdenwelke was uitgeschreven met het, doei om tegen de kloosterwet, te protesteeren. In weerwil van dat verbodbegaven zicli honderden personen naar de voor de bijeenkomst bestemde plaatswaarvan de toegang door de policie belet werd. Toen begaven de demonstrantenwier aantal gestadig aangroeide, zieli naar liet paleis des Konings, 't welk zij den weg door de militaire macht versperd vin dendelangs een anderen weg trachtten te bereiken. De gebruikelijke waarschuwingen zonder gevolg gebleven zijnde, werd de menigte door de troejien uiteen gedreven. Den 15 is in de Kamer van Afgevaardigden de alge meene discussie over de wet, op de geestelijke corporatiën atgeloopen. Den 17 heeft de minister Lama, ten einde dien aangaande alle onzekerheid weg t,e nemen, verklaard, dat hij de in art. 2 omschreven uitzonderingen handhaafde, maar geneigd was om eeuige wijzigingen aan te nemen, waardoor de beschik kingen der wet, duidelijker konden worden, en die konden strek ken tot opheldering van de bedoelingen der regeering. Het, eerste gedeelte van art,. 1, waarbij die uitzonderingen reeds in beginsel werden voorgeschreven is aangenomen en het tweede gedeelte waarbij de opheffing der kloosters tot Rome wordt uitgestrekt,is met 3S5 tegen 3 stemmen aangenomen. Er waren 15 leden afwezig. Bij de discussie over art. 2 heeft de heer Ricasoli een amendement voorgesteldstrek kende orn aan den H. Stoel, ten behoeve der generaals en der procureurs-generaals van de onderscheidene orden, eene som van 4110,000 trs. 's jaars toe te kennentot, den tijd dat de Paus over haar beschikken zal, zou de regeering het beheer dier soin toevertrouwen aan de generaals, en zou zij de lereisohte localiteiten voor hun verblijf en hunne bureaux te hunner beschikking stellen. De heer Ricardi heeft aan het, ministerie den lof toegezwaaid van het nationale program toe te passen en te voltooien. De minister Lama heeft verklaarddat hij liet, amendenient-/2;'c(?jofi overnamen dit is daarop met, 220 tegen 193 stemmen aangenomen. Ver volgens is art. 2 aangenomen. Den 19 heeft de heer Mancini een voorstel ingediend, strekkende om de jezuieten uit Italië te verdrijven. De minister Lama heeft het bestreden als ontijdig en gebrek aan gematigdheid verradende. Den 20 beeft de voorsteller het, ingetrokken, nadat eene motie, waarbij de regeering uitgenoodigd werd eene wetsvoordracht betref fende die aangelegenheid intedienen met 179 tegen 157 st. verworpen was. Vervolgens is een voorstel aangenomen waarbij de generaal der jezuieten wordt uitgesloten van de in art. 2 der kloosterwet vastgestelde bepalingen betreffende de generalaten. Den 21 zijn de artikelen 3 en 4, welke over de localen en bezoldigingen handelenen den 26 de laatste artikelen, en den 28 de wet in haar geheel met 1.(6 tegen 46 st. aangenomen. De ontvluchting van den maarschalk Serrano heeft plaats gehad onder het persoonlijk geleide van den engelschen gezant, den heer Layarden diens echtgenootdie hem op den spoortrein tot Santander hebben vergezeld en lietn aldaar vei lig aan boord eener stoomboot hebben zien vertrekken. De maarschalk was gekleed in een pak ochtendkleederen van den heer Layard, droeg valsche bakkebaarden en had den knevel afgeschoren. De Lmparcial heeft, een protest opgenomen van den heer Sardoal tegen hetgeen het gouvernement den 23 April gedaan heeft. Naar men berekent, is de uitslag der verkiezingen voor de Constituante, dat gekozen zijn 310 federalisten en minis- teriëelen een 3;,tal „onverzoeulijken nagenoeg evenveel monarchalen, 8 internationalisten en 10 onafhankelijke repu blikeinen. Don Carlos heeft den genl. Dorregaray een brief geschreven, waarin hij hem met de overwinning bij Eroul gelukweniclit. en aankondigtdat hij binnen kort bet bevel over zijne troepen op zich zal nemen. De brigade-generaal Cabrinetty beeftvolgens bericht uit Gerano van dtn 18, aan de carlislen eene nederlaag toege bracht. Denzelfden dag heeft een kolonel der cavalierie, aan het hoofd van aanzienlijke strijdkrachtengeweigerd het carlistenhoofd Saballsdie met zijne door langdurige gef r- ceerde marschen afgematte manschappen voor hem vluchtte aan te vallen. Hij is dien ten gevolge in hechtenis genomen. Het carlistenhoofd Cucalla heeft den persoon van Cabar.es behoorende tot de vrijwilligers der republiek, compagnie van Mora, de armen doen afbakken en vervolgens doodschieten. De cariisten onder geul. Tristany en don Alphonsus hebben Sanahuja verrast dat door 150 vrijwilligers, totdat al hunne ammunitie verbruikt was, verdedigd werd; 20 daarvan zijn gelusilleerd en 30 ruiters en officieren, waaronder een kolonel, gevangen genomen. De carlisten hebben er zich evenmin kunnen handhaven, als in het, 10 dagen vroeger bij verrassing ingekomen zeepiaatsje Mataro 't, welk zij spoedig, onder medevoering van buit en gijzelaars (die echter weldra zijn bevrijd gewor den). verlaten hadden. Gp het geruchtdat de geheele be zetting van Sanahuja gefusilleerd was, is de republikeinsche militie te Barcelona te wapen geloopen en heeft zij de uit levering van (door de overheid in het fort Monjuic.h in vei ligheid gebrachte) carlistische gevangenen, en vervolgens met het grauw het gevangen nemen en doodschieten van sommige verdachte personen geëisolitde overheid heeft dien eisch weten te ontwijken. Don Alphonsus heeft eeu reglement bekrachtigd tot op richting van een zouavencorps. Om daarin opgenomen te worden moet men 18 tot 35 jaren oud zijn en minstens eenige maanden bij „de koninglijke legers" gediend hebben. De zouaveu moeten zich onthouden van vloeken, eedzweren, dron kenschap het, spel en het voeren eener voor de godsdienst en hare bedienaren en voor de zedelijkheid kwetsende taal. De kapitein-generaal van Catalonie heeft, bij proclamatie van den IS eoue algemeene wajiening van alle mannelijke personen van 14 tot, 60 jaren in de provinciën Barcelona, Gerona, Lerida en Tarragona bevolen, bij wijze van equivalent voor de intrekking van zijn door zooveel klachten beantwoord gebod om alle woningen ten platten lande dicht te metselen. De opgeroepenen moeten zich zeiven wapenen aanschaffen, en de plaatselijke besturen, die zicli aan het decreet onttrekken, zullen met eene boete van 1000 a 2000 douro's worden gestraft. Te Dover (Illinois) is den 4 eene brug over de Roek- rivier ingestort, op een oogenblik dat zich daarop ruim 200 personen bevonden die getuigen wilden zijn van den doop van een aantal bajitisten in die rivier. Ten gevolge der verwarring en van den sterken stroom zijn een 90tal perso nen verdronken. De Modoc-Indianen hebben aangeboden zicli te onderwer penindien hun leven gespaard werd. De genl. Davis heeft echter hunne onvoorwaardelijke onderwerping geëischt, en hun daartoe eenige dagen t,ijd gelaten hun tevens te verstaan gevende, dat zij, in geval van weigering, allen zouden wor den gefusilleerd. Ongeveer de helft is daarop in onderwer ping gekomenen tegen de andere heeft hij de vervolging voortgezet. In Jowa heeft een vreeselijke orkaan gewoed, waardoor woonhuizen en boerderijen vernield en menschen en beesten door de lucht geslingerd zijnzoodat velen om het leven gekomen of gekwetst zijn. De President Grant heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij bevel geeftdat binnen 20 dagen een einde moet gemaakt zijn aan het verzet tegen het bewind van den gou verneur Kellogg in Louisiana. IKInnfiilaiid. De Koning heeft den 20 uit Groningen de steden A ppingadam en Delfzijl bezocht,, en op den huize Ekenstein, van den heer Alberda v. Ekenstein aan een dejeuner deelgenomen. Den 21 bezocht Z. M. het doofstommen-instituut en woonde H. D. vervolgens de harddraverij 1 ijook prins Erederik, die in middels in de stad gekomen en bij den burgemeester afge stapt wasbegaf zich derwaarts. Gezamenlijk begaven de Koning en de prins zicli naar het door de stad aangeboden diner, na afloop waarvan een vuurwerk werd afgestoken. Den 22 bezocht de Koning s Rijks hoogere burgerschool te Warffum en de landbouwinrichting van den heer Huismanie Uithuizen, en werd een dejeuner gebruikt op den huize Men- kema, van den heer Alberda v. Menkema. De prinsen Hendrik en Alexander kwamen dien dag te Groningen en werden er luisterrijk ingehaaldde studentenvereniging bood prins Alexander 's avonds een bal aan. De i 23 begaven de Ko ning en de 3 prinsen zich naar Heiligerlee, ter bijwoning der onthulling van het monument, waarbij prof. P. Hofstede de Groot de feestrede hield en prof. WDecker een feestlied voordroeg. Vervolgens werd in de Harmonie te Winschoten door dr. A, Beets een gedicht en door de zangvereeniging Euterpe eene feestcantate voorgedragen Na een diner, van wege de gemeente, keerden de Koning en de prinsen naar Groningen, en van .daar den volgenden dag naar den Haag terug. Z. M. heeft voor de algemeene armen te Groningen f 1000, voor de weezen 100 en voor den ouden Kohier f 200 beschikbaar gesteld. Verkiezingen. Te Zaandam is tot lid der Prov. Staten van Noordholiand verkozen de heer J. Prins. Staten-Generaal. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot wijziging der wet, van 1806 betreffende de inkwartieringen, en tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop aan Amsterdam vau een deel van den tuin van het, Trippenhuis. De 2'. Kamer heelt den 27 aangenomen de nieuwe over komst met de Handelmaatschappij met 59 tegen 10 st„ als mede de ontwerpen tot, vaststelling van het slot der rekening van Suriname over '68 en van Ggiapao over '68 en '69, en dat, tot verhooging van hoofdstuk lx der staatsbegrooting voor 1873 met f 400,000, voor kosten der emigratie naar Suriname. Den 28 is liet voorstel van den heer Nierstras;, tot her ziening der bepalingen omtrent, de verltooging der militaire pensioenen bij de zeemacht, met 32 tegen 25 st. verworpen. Den 30 is de overeenkomst met, de Kanaalmaatschappij met, 45 tegen 17 st. aangenomen, nadat met 51 tegen 12 st. verworpen was eene motie van den beer Jolleswaarbij de beraadslagingin afwachting der beslissing over bet ge volg te geven aau het verslag der staatscommissie nopens het Kanaal en met verleening van tijdelijke hulp, verdaagd werd. Nog zijn eenige kleine wetsontwerpen aangenomen waaronder dat tot stichting van een nieuw academiegebouw te Leiden. Met, 31 tegen 29 st. is besloten om den voor zitter uittenoodigende Kamer na de verkiezingen weder bijeen te roepen, ter behandeling van de militiewet en andere wetten. De Kamer is daarna gescheiden. Benoemingen. De heer P. J. H. Cuypers te Amsterdam is door liet domkapittel te Mentz benoemd tot bouwmeester van de restauratie der hoofdkerk. Yoorts heeft de bisschop hem de opperste leiding gegeven bij alle kerkelijke bouw werken in het, geheele bisdom. Hij mag te Amsterdam blijven wonen. De minister van justitie de Kries heeft zijn ontslag verzocht. Tot, cbel van den genenden staf is benoemd de genl.-majoor A. C. A. Schor,stedtbevelhebber der 1'. militaire afdeeling. Policie. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is eeu ontwerp ingediend tot reorganisatie der politie, in dezer voege: 1 hoofdcommissaris f 3000, 5 commissarissen f 2200 a 2400, 1 hoofdinspecteur 1300, 21 inspecteurs 900 a 1100, 24 onderinspecteurs 600 a 700, en 347 agenten 475 a 525, onderinsjieeteurs en agenten met geneeskundige hulp voor hen en hunne gezinnen.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2