Itelgic. (jiroot Krittanfe en Ierland. Vluslaaiil. Turkije. Oosten rij k- llon^ar |j e. Zwitserland. Italië. Spanje. lereeuigtle Staten. zooals ik u altijd gekend hebgetrouw aan de kenspreuk die de dappersten onder u op de borst drageneer, vader land, moed, krijgstucht." De genl. Ladmirault blijft tevens de functiën van gouverneur van Parijs uitoefenen. Nationale Vergadering. Den 29 is besloten, de dis cussie te verdagen over het voorstel van het afgetreden bewind, tot het toekennen aan de Oosterspoorwegmaatschappij eener op het Grootboek ingeschreven rente van 20J. miljoen gedurende 83 jaren (ter zake der door Duitschland bij het vredesverdrag toegekende 325 miljoenvoor het met den Elzas en Lotharingen geannexeerde gedeelte van den spoor weg), dewijl het kabinet, zich ten aanzien dezer teedere en ingewikkelde kwestie nog geene bepaalde denkwijze had kunnen vormen. Den 30 heeft de parijsche radicale Afgevaardigde Schoel- cher zijn voorstel tot afschaffing der doodstraf ingetrokken, dewijl het in de tegenwoordige omstandigheden geen kans had om tot wet verheven te worden en zelfs niet om de aandacht te trekken, welke het verdiende. Het voorstel tot het weder-oprichten der Vendóme-kolom werd met 466 tegen 60 st. aangenomen, terwijl nagenoeg 150 leden van alle frac tion zich van de stemming onthielden. Ten aanzien van het door de rechterzijde zeer ondersteund amendement van den heer Bidard, om de kosten der weder-oprichting op het ge wezen Commune-lid Courbet en diens medeplichtigen te ver halen. deed de minister Ernoul opmerken, dat de bedoeling van den voorsteller door de regeering werd beaamd, maar dat een vraagstuk, waarbij de nationale eer betrokken was, niet afhankelijk kon worden gemaakt van den uitslag eener door den Staat intestellen rechtsvervolging tot schadevergoeding. Wegens het Pinksterfeest is de Vergadering tot den 5 verdaagd. De minister van oorlog heeft 2 voordrachten ingediend tot het brengen van wijzigingen in de verschillende takken van het beheer van het leger, en tot regeling van het punt der remplaceering en dat der raden van revisie, met verlenging van den diensttijd der miliciens van de infanterie van linie en der jagers te voet tot 30 maanden, gedurende welke een of meer verloven zullen kunnen verleend worden. Het eindcijfer der begrooting van oorlog isten gevolge dezer voordrachten, van 38 tot nagenoeg 41 miljoen verhoogd; de minister wil de legersterkte vermeerderen met 3 reg, inf., 1 reg. cavall. en 1 reg. veldartillerie. De Kamer heeft den 28 de wetsvoordracht, waarbij de kos ten van inkwartiering ten laste van den Staat, worden gebracht, met alg. st. aangenomen, en daarna de beraadslaging aange vangen over de wet tot goedkeuring der overeenkomst om trent den spoorweg AntwerpenGladbach. De overeenkomst werd bestreden door een lid der rechterzijde, den leuvenschen hoogleeraar Thonissen, en door den aanvoerder der oppositie, den heer Frere-Orban. Zij kwamen op tegen de, voor de vergunning tot het leggen van den weg door Nederlandsch Limburg door Belgie gegeven compensatiën, met name tegen de afschaffing van het invoerrecht van 5 fr. op het neder landsch gedestilleerd en de kapitalisatie der onvervreemdbare rente. Den 29 heeft de heer Jacobs, rapporteur voor de wet, de rede van den heer Frere bestreden en doen uitkomen, dat de kapitalisatie aan de belgisohe schatkist een zuiver voordeel van 2,400,001) fr. bracht; hij verwonderde zich, dat de heer Freredie er geene bedenking tegen had gehad om den Schelde-tol prijs te geventegen de aflossing der geringe rente van 4U00C0 11. te velde trok. De heer Rogier sprak in gelijken geest als de heer Trère en meende, dat Nederland eer dan Belgie compensatiën had moeten verleenen, wegens langdurige miskenning der belgische rechten. De minister Malou heeft vervolgens de voordracht verdedigd en is daar mede den 30 voortgegaan. Den 31 is zij eindelijk met 56 te gen 32 st. goedgekeurd. Volgens de in haar gebrachte wij ziging, wordt de regeering gemachtigd tot het uitgeven van schuldbrieven der nieuwe 3 p.cts. leening, tot een effectief kapitaal van 18,750,000 fr. De minister van justitie heeft eene voordracht ingediend tot wijziging der wet van 1845 op het domicilie van onder stand, zoodanig, dat de termijn van inwoning van 8 op 5 jaren verkort en na dien tijd onderstand verstrekt wordt uit een in elke provincie intestellen fonds, bijeentebrengen uit bijdra gen der instellingen van weldadigheid in evenredigheid tot de bevolking. Te Jemmapes is in de ijzersmelterij der heeren Demerbe fy Cie. een stoomketel gesprongenwaardoor eene geduchte verwoesting is aangericht en 14 werklieden, door het instor ten van een 6tal ovensop de plaats zelve het leven verloren hebben, terwijl later nog 9 of 10 gekwetsten bezweken zijn. De minister van oorloggenl. Thiebauld, heeft, wegens het slecht onthaal zijner ingediende voordrachten in de afdeeiingen der Kamer, zijn ontslag ingediend. Het is mogelijk dat het geheele kabinet aftreedt. Van andere zijde verzekert men dat de ministers Malou en d'Aspremont Lynden zullen aftreden en vervangen zullen worden door den heer Jacobs en den markies de Rodes. In den nacht van 31 Mei zijn in de Bryn-Hall steenko len-mijn, niet ver van Wigan6 daarin aanwezige mijnwer kers door eene ontploffing om het leven gekomen. Den 2 J uni is in het Hyde-park te Londen door de londen- sehe werkmansvereenigingen eene demonstratie gehouden te gen de strafwetten op het verbreken van huurcontracten tussehen werkgevers en arbeiders. De werkliedenten getale van omstreeks 10000, hebben zich op de nieuwe Theems-kade verzameld en zijn van daar naar het park getrokken, waar op 6 spreekplaatsen redevoeringen werden gehouden. Er werden ditmaal geene motiën voorgesteld en alles liep rustig af. In het park te Preston, in Lancashire, is den 3 een mar meren standbeeld van den overleden lord Derby onthuld in tegenwoordigheid van de voornaamste leden der conservatieve partij en van eene volksmenigte, die op omstreeks 25000 personen werd geschat. Daags na de aankomst van den Sehaoh van Perzie te Pe tersburg is ter zijner eere eene wapenschouwing gehouden. Bij die gelegenheid bereed hij een allerprachtigst paard, waar van de schabrak met diamanten als bezaaid wasook droeg hij een kostbare keten van edelgesteenten, met welke zijne sabel ook rijk versierd was. Na den afloop der door alle leden der keizerlijke familie bijgewoonde revue, werd in het paleis van prins Peter van Oldenburg een dejeuner gegeven, waaraan ook het gevolg van den Schach, wat in Perzie nog nooit geschied was, deel nam. Het half-officiëele orgaan la Turquie valt de nederlandsche regeering hevig aan wegens den aan Atchin verklaarden oor log, en verzekert, dat de Porte de europeesche mogendheden heeft uitgenoodigdzich met haar protest daartegen te vereenigen. Oostenrijk. De Keizer van Rusland, de grootvorst-troon opvolger en zijne gemalin en de grootvorst IVladimir zijn den 1 Juni te Weenen aangekomen. Keizer Frans Joseph was hen tot Gansendorf tegemoetgereisd. Aan de station te Weenen werden de russische gasten opgnwaekt d»»r de Keizerin en alle aartshertogen en aartshertoginnen. De ont vangst was zeer hartelijk. De 2 Keizers zijn gezamenlijk naar Schonbrunn gereden. Den 2 hebben de Keizer en de. Keizerin een groot diner gegeven op Schonbrunn, en des avonds heeft er een thé-dansant plaats gehad. Den volgenden dag is er eene groote militaire parade gehoudenwaarbij de Czaar den aartshertog Lodewigk Victor benoemd heeft tot chef van een regiment russische infanterie; 's avonds had er ter eere der russische gasten eene t.ooneelvoorstelling plaats. Bij het den 4 op den Hol'burgt gehouden gala-diner, hebben de Keizers heildronken op elkander ingesteld. Den 3 is ontdekt,, dat de „Kreditanstnlt" te W eenen voor een bedrag van 430,000 fL bestolen was. De van dien dief stal verdachte persoon, de kassier Pokarny, is sedert 31 Mei verdwenen. Het japansche gezantschap is den 3 over Triest te Weenen aangekomen. Hongarije. Den 21 heeft de minister van financiën bij het Volkshuis de begrooting voor 1874 ingediend volgens welke een tekort bestaat van 31 miljoen fLj over de wijze om dit te dekken kon hij zich niet uitlatenvoordat alle uitgaven goedgekeurd en de daarmede samenhangende vraag stukken opgelost waren. Hij achtte den tijd gekomen om een einde te maken aan het voortdurend toenemen der staatsschuld. Volgens de bij den Grooten Raad van Genève ingediende nieuwe kerkelijke wet wordt het kanton verdeeld in 23 ge meenten met 25 pastoors en de noodige kapellaans; genieten de 3 pastoors te Genève ieder 3000 en de overige 1500 a 2500 fr. vaste bezoldigingzijn de emolumenten voor doop- plechtigheden, huwelijksvoltrekkingen en begrafenissen afge schaft; moeten de geestelijken zweren, dat zij zich streng aan de wetten van het kanton en van het Eedgenootschap houden, de overheid eeren, en eendracht en vrede prediken zullen; is een afgezet geestelijke eerst na verloop van 8 jaren in zijne vroegere gemeente weder verkiesbaaren bestaat de catholieke opper-kerkeraad uit 20 leeken en 5 geestelijken. De bepalingen omtrent het verkiezen en afzetten van gees telijken stemmen overeen met de wet van 19 Februari. De parlementaire commissie voor de financiëele wetsvoor- drachten heeft de belasting op de geweven stoften de ver hooging der patent-belasting en het afst an van 15 opeenten op de huizen-belasting aan den Staat verworpen. De beroemde romanschrijver en dichter graaf Manzoni is den 23 in zijne geboorteplaats Milaan, in SSjarigen ouder dom, overleden. De Kamer van Afgevaardigden heeft den zelfden dag eene motie aangenomen, waarin de droefheid der natie over zijn afsterven wordt uitgesproken. De policie te Rome heeft hoofden van de romeinsche afdeeling der Internationale in hechtenis en belangrijke docu menten in beslag genomen. Onder die aanvoerders is echter geen enkel romein. Den 23, 's avonds, heeft te Genua eene jegens het gemeen tebestuur vijandige demonstratie plaats gehad. De menigte isna 3 malen gesommeerd te zijnmet geweld uiteen gedreven. De Keizerin van Rusland is te Rome bezocht door den Koning en prins Humbert en heeft hun een tegenbezoek ge bracht. Den 29 heeft de Paus haar eene audiëntie verleend en de catholieken in Polen aan hare goede zorgen aanbevolen. De generaals der verschillende kloosterorden hebben bij de Kamer van Afgevaardigden een protest ingediend tegen de onlangs aangenomen kloosterwet. Het is gegrond op de be wering, dat die wet in strijd is met de Rijks-constitutie, met het recht van vereeniging en met het volkenrecht. Het is onderteekend door 82 personen en gericht aan den Koning en de presidenten van den ministerraad, van den Senaat en van de Kamer van Afgevaardigden. Den 1 is de zitting der Constituante plechtig geopend met eene door den minister Castelar gestelde redevoering van den heer Figuerasvoorzitter van het Voorloopig Be wind. Daarin wordt opgemerkt dat, ondanks de moeilijke dagen, die Spanje beleefd heeft, nergens bloed heeft gestroomd, omdat de afkondiging der republiek een natuurlijk uitvloeisel is geweest van de September-revolutiewelker karakter on betwistbaar anti-monarchaal was. De Permanente Commissie was ontbonden om de militaire diciatuur te voorkomen en de republiek te reddendewijl zij zich de prerogatieven der Cortes aanmatigde en zich tegen de bijeenkomst eener nieuwe Cortes verzette, hetgeen eene dreigende houding van een gedeelte der burgermacht ten gevolge had. Europa had de afkondiging der republiek met wantrouwen vernomen, omdat het de geschiktheid van Spanje voor den republikeinsehen regeeringsvorm betwijfelt. Het bij het leger geheerscht heb bende gebrek aan krijgstucht heeft geheel opgehouden. De grootst mogelijke inspanning moet aangewend worden om den burgeroorlog zoodra doenlijk te doen eindigen. Wetten zullen ingediend worden op de rechterlijke organisatie, tot volledige scheiding van Kerk en Staat, tot bevrediging der Antilies, tot afschaffing der slavernij op Cuba en van alle buitengewone en willekeurige behandeling der kolonie, tot uitbreiding der marine. De toestand der geldmiddelen wordt als niet bemoe digend geschetst; evenwel, de leeningen sedert het uitroepen der republiek worden tegen 12 p. c. in plaats van tegen 25 p. c., zooals onder de monarchie plaats had, gesloten. De heer Orense is tot voorzitter van het voorloopig bureau der Constituante verkozen. De troepen en de vrijwilligers der republiek hebben voorbij ketCongresgedefileerdendeCort.es, de republiek en het gouvernement toegejuicht. Uit Bilbao wordt, dd. 31 Mei, gemeld, dat die stad door eene earlistische bende van 601)0 man werd bedreigd. Een door den genl. Nouvilas beraamd plan om eene oarlistiscbe bende van 5000 man te omsingelen is mislukt. De carlisten zijn het ontkomen. De directie van den Noorderspoorweg heeft den 3 Juni met de carlisten eene overeenkomst aangegaan waarbij de spoorweg van Miranda aan de Ebro tot aan de grenzen neu traal wordt verklaard. De Maatschappij zal 1000 fr. daags aan de carlisten betalen, en het verkeer zal den 8 of den 10 dezer worden hervat. De earlistische benden van Elio zijn uit Biscaye in Navarre teruggekomen. Den 4 hebben de carlisten Yrun aangevallen en een 40tal karabiniers gevangen genomen. De genl. Mackenzie is met 600 man troepen der Unie 80 mijlen ver op het grondgebied van Mexico gedrongen en heeft aldaar eene bende indianen, die onlangs een inval in Texas gedaan hadaangetast. Daarbij zijn 19 indianen ge sneuveld, 19 gewond en 40 vrouwen gevangen genomen en is veel bnit gemaakt. Aan de zijde der americanen zijn 3 man gesneuveld. Terwijl de americaansche troepen terug keerden en de Rio Grande overtrokkenis door mexicanen op hen gevuurd. De regeering is geneigd om hare toestemming te geven tot eene expeditie tegen Mexico. De President Grant heeft verklaard, dat de tijd gekomen is om de beleedigingen tegen te gaanwelke Mexico noch verhinderd noch vergoed heeft. Het opperste gerechtshof te Nieuw-York heeft het vonsjs van den lageren rechter, die Edward S. Stokes heeft schuldig verklaard aan den moord van James Fisk Jun., bekrachtigd. De zaak is daarna bij het hof van appèl aanbangig gemaakt. De nog overige modocs hebben zich den 30 overgegeven. Een 4tal is ontsnapt.. Te Boston heeft den 30 een hevige brand gewoed waar door de Washington-, Bayleston- en Essex-straat, de groote schouwburg enz. eene prooi der vlammen zijn geworden. De schade beloopt 1,250,000 d., waarvan voor een bedrag van 750,000 d. verzekerd was. EBiiiiM-iilniid. Benoemingen. De minister van justitie heeft op bepaald verlangen van den Koningbesloten niet verder op het door hem gevraagde ontslag aan te dringen. Tot heemraad van bet waterschap de Schermeer is benoemd P. Glijnis Pz., van den polder Wieringerwaard C. Waihoer, van den S. Aagtendijkvan wege de gemeente Heemskerk H. Zaalberg. Spoorwegen. De gemeenteraad van Harlingen heeft een adres van de heeren Kaptein en Gentis om eene bijdrage voor den aanleg der lijn Harlingen-Salzbergen afgewezen. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn op de lijn Gouda 's Graven hage omstreeks 6000 personen vervoerd, en met de treinen van den Hollandsehen spoorweg ruim 20000 personen in den Haag aangebracht. Aan de heeren E. Otlet te Brussel en L. Wiltmart te Brugge is concessie verleend voor eenen spoorweg van Rotterdam langs Schoonhoven, Wijk bij Duurstede en Wa- geningen naar Arnhem. Stoomvaart. Den 31 beeft het eerste stoomschip van de nieuwe maatschappij „Java" de reis naar Batavia aanvaard met volle lading, troepen en passagiers. Het schip, de Java, is te Portsmouth voor eene kleine reparatie binnen geloopen, dewijl, door onvoorzichtigheid van den 2'° machinist, het houtbekleedsel van den ketel vuur had; gevat, hetgeen door de goede orde aan boord echter spoedig geblusch wast. Zeevaart. Dank zij de bijdragen van prins Hendrik en van vele leden der Kon. Ned. Yacbtclub, zijn in het gebouw der vereeniging te Rotterdam de noodige localen in orde gebracht voor het tot stand brengen van een maritiem mu- zeiim met daarbij behoorende bibliotheek. Militaire zaken. Tot aanmoediging van de werving bij bet leger zijn de soldijender vrijwillig dienende korpo raals en manschappenalsmede der miliciensdie bij het staande leger zijn overgegaan of zullen overgaan, gedurende de laatste 7 maanden dezes jaars merkelijk verhoogd. De Koning heeft den 4 in een afscheidsgehoor ontvangen de 40 officieren van het leger, die op hunne aanvraag voor 2 jaren bij het leger in Indie ter deelneming aan den oorlog tegen Aiehin zijn gedetacheerd geworden. 14 Sergeanten der infanterie hier te lande zijn tot 2". lui tenants bij het leger in Indie benoemd. Onderwijs. De algemeene vergadering van het Ned. Schoolverbond heeft nog geen definitief óórdeel over den algemeenen leerplicht uitgesprokenmaar besloten eene commissie te benoemendie deze kwestie onderzoeken en binnen één jaar daarover rapporteeren zal. Kerkelijke zaken. Het classikaal bestuur van Middel burg heeft eene circulaire gericht aan de classikale besturen en vergaderingen der herv. Kerk, waarin het de wensehelijk- heid betoogt van eene volslagen reorganisatie der Kerk, met het oog op den veelbewogen toestandwaarin zij verkeert. De minister van financiën heeft het classikaal bestuur van Breda gemachtigd, het landstraetement voor den predikant te Moerdijk aantebieden aan den in plaats van den heer Koeken te beroepen leeraar. Aanbestedingen. Den 29te Oterleek, het bouwen van een schoollocaalonderwijzerswoning en raadhuisminste inschr. J. J. Tesselaar te Alkmaar, voor ^15451, zijnde ruim f 3000 boven de raming en het werk dus niet gegund. Den 30te Zwolle, het maken van een gebouw ten dienste van het provinciaal bestuur, minste inschr. M. Taverne te Hengelo voor f 39.800. Den 3 J uni, te Amsterdam, het bouwen van 17 steenen wach terswoningen langs den noordhollandschen Staatsspoorweg minste inschr. J. P. Cornelissen, voor f 289 )0; het maken van rijtuigkappen op het stationsterrein te Haarlemminste inschr. JC. Tom te 's Gravenhagevoor 9000. Den 5, aan het ministerie van binn. zaken, het maken van een nieuw gebouw voor het onderwijs in de natuur kunde ten behoeve der polytechnische school te Delft, minste inschr. JHoos en Zonen te Rotterdam, voor/56,800; het leggen van eene keibestrating langs de bazaltkade te Middelburg, minste inschr. J. Loois teVlissingen, voor/33.240. Het wegbreken der oude en het maken der nieuwe Kleine- Houtbrug te Haarlem is niet aan de minste inschrijvers gegund, als zijnde boven de raming. Bouwwerken. B. en W. van Amsterdam hebbenop het verzoek van P. J. H. Cuypers c.s., eigenaars van gronden aan het einde der Vondelstraat, den gemeenteraad voorge dragen daarop, ten koste van 12000, een weg aanteleggen strekkende tot den Amstelveenschen wegdoor adressanten te bebouwen met huizen en villa's. De leden der Buiten-Societeit te Arnhem hebben het be stuur gemachtigd tot het sluiten eener 5 p.cts. leening van f 130,000, zoo tot aanbouw van een nieuw societeits-gebouw, naar het plan van den heer C. Outshoorn te Amsterdam als tot aflossing der op het bestaande gebouwdat afgebroken zal wordengevestigde hypothecaire schuld. Giften. Ten behoeve der weduwe van den omgekomen inspecteur van policie JC. Rappold te Amsterdamis den 31 Mei in het cirque van den heer Myers eene voorstelling gegeven, welke/ 721,75 heeft opgebracht. Arbeiders-kwestie. De kamer van koophandel te Rot terdam heeft eene commissie van bemiddeling benoemd in zake het geschil tussehen de sigarenfabrikanten en hunne werklieden. Het centraid bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond heeft aan de sigarenfabrikanten en hunne werklieden voorgesteld, om eenige personen aftevaardigen, ten einde met het centraal bestuur het geschil te bespreken en zoo mogelijk te beslechten. Het hoofdbestuur der patroons heeft geantwoord, dat zoolang de leden van den Sigarenmakersbond bij hunnen eisch blijven, van geene onderhandeling spraak kan zijn, en het hoofdbestuur van dien Bond heeft verklaard vol gaarne van het aanbod gebruik te willen maken. Rampen. Volgens nader bericht zijn bij den brand te Am sterdam omgekomen vrouw Swcermande onderwijzer ff ix en zijne 2 kinderen van 5 en 7 jarende in het gasthuis opgenomen vrouw is de echtgenoot van Wix. Den 1 Juni is eeD kortelings gehuwd spoorwegarbeider tussehen Hillegommerbeek en Vogelenzangtoen hij zich op weg begeven bad om den door een gebrek aan de locomotief stilstaanden laatsten trein van Rotterdam naar Amsterdam hulp te verleenen, door een aankomende hulplocomotief overreden, zoodat hij des nachts is bezweken. Policie. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 5 de voordracht tot reorganisatie der policie aangenomen. Almelo. Den 29 zou te Almelo eene vergadering plaats hebben ter bespreking eener vereeniging van Stad en Ambt Almelowelke echter door eene opgekomen verhindering geen voortgang baden wel zeer gelukkig omdat talrijke troepen landlieden i$ de stad gekomen waren om haar te beletten. In eene den 30 gehouden vergadering van Ambt Almelo is met alg. st. besloten zichter voorkoming van verdere onaangenaamheden, niet te vereenigen met den wensch van Stad Almelo tot samensmelting van beide gemeenten. Overleden den 5 te Utrecht, aan eene longontsteking ten gevolge van gevatte koude, msgr. Loos, sedert 1858 aartsbisschop van het kerkgenootschap der oud-bisschoppelijke clerezijte 's Gravenhagede heer J. A. Kool, hoofdinge nieur bij den aanleg van staatsspoorwegenoud 53 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5". klasse. Laatste dag. No. 8082 f 1000 en premie van 30000, No. 14502 premie van f 3000. KoLONiëN. Het mislukken der expeditie tegen Atchin heeft op Java niet minder diepen indruk gemaakt dan in het moederland. Het lijk van den genl. Kohier is met groote militaire eerbewijzenin tegenwoordigheid van den gouv.- geul., te Batavia ter aarde besteld. De radja van TroemonIer westkust van Sumatra, heeft zeer duidelijke blijken gegeven van eene voor Nederland gunstige gezindheiden de radja van het nog noordelijker gelegen atchineesche landschap Tampattoewan beeft aan den resident van Tanapoeli geschreven dat hij Atchin niet wil helpen. Den 3 Juni heeft een hollandsch oorlogschip schoten ge lost op 3 schepen onder engelschs vlag met koopwaren voor Atchin. Omtrent Myers cirque leest men in het Handelsblad van 26 Mei 1.1. De eerste voorstelling in het cirque van Myers heeft be wezen, dat van dit gezelschap niet te veel goeds is gezegd. De verbazend ruime tent was meer dan vol, en van het be gin tot. het eind bleven de toeschouwers met gespannen aan dacht het programma volgen. Trouwens voor afwisseling was voldoende gezorgd, en het eene nummer verving het andere zonder noodelooze tusschenpoozen. Liefhebbers van gymnas tische oefeningen vonden hunne gading in de werkzaamheden der heeren Le Barr en Silvadode gebroeders Hoginide heeren PercyStansbury en Felixde tramplinsprongen vsn van een groot aantal leden van het gezelschap, waarbij de heer James Madigan een dubbelen salto mortale doet, en ten slotte over twee reusachtige olifanten springtniet in het minst ook in de aliervermakelijkste toeren van den heer Char- leton, die op hooge stelten zich even gemakkelijk beweegt, als een gewoon sterveling op zijne voeten. Wat betreft de rijdkunst. werden voortreffelijke proeven geleverd door de dames Eldred, mej. Pisser, mej. Madigan en mevr. Myers en de heeren Madigan. IValter, Eldred, Corby en John Madigan. Vooral de viervoudige hooge rijschool door 2 heeren en 2 dames van het gezelschap, op zeer schoone paarden en het in vrijheid gedresseerde paard Mexico, gepresen teerd door den heer Eldred, maakten goeden indruk. De held van den avond was natuurlijk de heer John Cooper, die zijne 5 olifanten (2 groote en 3 kleine) bewonderswaar- dige toeren laat verrichten. De merkwaardige volgzaamheid van deze reusachtige dieren wekte algemeene verbazing en herhaaldelijk werd de vertooner teruggeroepen. Minder aangenaamofschoon toch niet zoo angstwekkend als men denken zouis het slotnummer. Ben groote wagen gelijkende op een goederenwaggon, wordt door een der oli fanten midden in den cirque gesleept, waarop het dier weder het cirque verlaat, met al de vermakelijke deftigheid aan oli fanten eigen. Daarop worden de wanden van den waggon genomen en vertoont zich eene groote getraliede kooi, waarin 5 flinke leeuwen. De kooi heeft een dubbelen traliewand. De buitenste is gevestigd aan den bodem de binnenste aan het dak, zoodat dit laatste met dommekrachten kan worden omhoog gebracht. Wanneer het zoover is gerezen, dat een man in de kooi goed overeind kan staan, neemt de heer Coo per een geschikt oogenblik waar, om door een traliedeur naar binnen te sluipen. Daar staat hij dan te midden der brullende dieren en laat ze hunne kunsten verrichten. Het is griezelig, maar, gelijk wij zeiden, toch minder angstwekkend dan men zou denken. De heer Cooper blijft zóó kalm en blijkt zóó volkomen te weten wat hij moet doen en laten, dat dit on willekeurig den toeschouwer vertrouwen geeft. Dat in plaats van 7 dagen, zooals aanvankelijk het voor nemen washet cirque 14 dagen te Amsterdam heeft ver toefd moge bewijs zijndat het aldaar een zeer gezochte uitspanningsplaats is geweest. De tweede algemeene vergadering der Algemeene Neder landsche Vrouwenvereenigiug s Tesselschadeis den 20 Mei te 's Gravenhage gehouden. Uit het daarin voorgelezen jaar verslag bleek, dat de Vereeniging thans bestaat uit 15 af deeiingen en 8 correspondentschappen, te zamen 1340 leden tellende. Van April tot ult°. December werd voor aankoop van grondstoffen f 8000, aan werkloon 11614.61 uitgege ven. Op het oogenblik werken 367 dames voor de Vereeniging, weinige slechts aanhoudend, de meeste in den tijd dien zij van hare huiselijke bezigheden overhouden. De vervaardigde goe deren worden verkocht in het boofddepöt te 's Gravenhage en in de depóts te Amsterdam, Rotterdam, Middelburg en Zutfen. In het verslag lezen wij voorts: W ij blijven 'Tesselschade s in de sympathie onzer landgenooten aanbevelen, en meenen dat ons verslag aantoont, dat wij woekeren met het ons toe vertrouwd kapitaal, woekeren ten bate der onvermogende beschaafde vrouw. Sterk door menige goede ervaring, zullen wij ons niet uit het veld laten slaan door beweringen alsof n Tesselschade» niets deed dan het treurig bestaan van vele vrouwen bestendigen, dan valsch fatsoen en valsche schaamte huldigen. Wij zijn dankbaar, dat reeds zoovele Nederlandsche vrouwen het voor zich zeiven geen schande achten om loon te arbeideneenmaalhopen wijzal het oogenblik komen, dat ook de enkelen onder haar, die nu nog schroomen baar naam luide te hooren uitspreken, zeiven leeren gevoelen dat het eene eere is, in staat te zijn om in eigen onderhoud te voorzien." Het bestuur der afdeeling Alkmaar, welke 41 leden telde, bestaat uit de damesv. d. kaayBiskanter, v. Leeuwen— v. Heemskerck, CosterDoyer, de Langede Lange, Koorn Quant en HildebrandtFabritius. 1 511A 5 - lit t C U YU 6 De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 3, overeen komstig het voorstel van B. en W., tot directeur der hoogere burgerschool benoemd dr. A. T. v. Aken, directeur der Rijks hoogere burgerschool alhier. Den 5, omstreeks den middag, werd de brandklok geluid. In het laboratorium der heeren Ansingh Sf Mesman was brand ontstaannaar men zegt door het overkoken van lijnolie. De brandweer was spoedig bij de handen het mocht na korten tijd gelukken het vuur te beteugelen, zonder dat het aanmer kelijke uitbreiding bekwam. De knecht, die met het koken der olie bezig was, heeft aan de handen nog al hevige brand wonden gekregen. Bij kon. besluit van 25 Mei j.l. n°. 32, is de opening der stembiljetten, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op 10 Juni a.s. in te leveren, bepaald op 13 Juni daaraanvolgende. Tot 2™ luitenant bij het 4*. regiment infanterie is benoemd de sergeant D. IV. Binkhorst, 7

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2