Frankrijk. Uruof BBrittanje en Ierland. Ooxtft'iii'ijk-Sloiigiaiiir. Italië. Spange. Verccnlgdc Staten. ISiimcnland. naar Dover over te stekenin de nabijheid waarvan the Vi gilant het Kanaal-eskader zou ontmoeten. De den 16 te Brussel gehouden algemeene vergadering van gedelegeerden der belgische conservatieve kiezersvereenigingen heeft zich tegen elke versterking van het contingent en tegen elke verlenging van den diensttijd verklaard, immers wanneer deze laatste tot verzwaring der militaire verplichtingen mocht leidenvoorts heeft zij het verlangen te kennen gegeven dat alle klassen der bevolking in de gelegenheid zouden blijven om te remplaceeren. Nadat eene deputatie uit Gent bij den minister van open bare werken vruchteloos aangedrongen had op het behoud der verhooging van den post voor het kanaal van Terneuzen, is in eene den 15 te Gent gehouden groote meeting een in zeer nadrukkelijke bewoordingen gesteld adres aan den Ko ning aangenomen waarin o.a. herinnerd wordt aan het be steden van 50 miljoen fr. voor een paleis van justitie. De heer Pascal, onder-secretaris van Staat bij het dept. van binn. zaken, heeft zijn ontslag gevraagd, en dat verzoek is toegestaan Zie hat. Verg., zittinq van den 10en). De regeering heeft eene enquête ingesteld om te weten te komen wie de circulaire-Pasta/ heeft medegedeeld. Bij decreet van den 10 heeft de maarschalk Mac-Mahon den genl. Chanzy tijdelijk tot gouv.-genl. van Algiers benoemd, en hem tevens het opperbevel over de zee- en landmacht in die kolonie opgedragen. Die benoeming heeft plaats „ter vervanging van den vice-adml. de Gueydon, welke tot andere functiën geroepen is." Het decreet is genomen op een rap port der ministers van binn. zaken, oorlog en marine, waarbij tot de vereeniging van genoemde betrekkingen wordt gecon cludeerd op grond dat de splitsinsringevolge het decreet der Delegatie van Tours van Oct. 1870, reeds herhaaldelijk aanleiding tot ongelegenheden heeft gegeven. De betrekking van divisie-chef voor de algerijnsche aan gelegenheden bij het dept. van binn. zaken, welke laatstelijk door den heer Fournier vervuld werdis opgeheven. De heeren Larfrey. gezant te Bernen Eaureau, directeur der nationale drukkerijhebbendaartoe van regeeringswege aansrezochthunne aanvraag om ontslag ingetrokken. Het werk der wederoprichting van de Vendöme-kolom is den 9 aangevangen. Volgens het bestek van den architect Aormandzal het werk in 3 maanden tijd voltooid zijn en op niet meer dan 300000 fr. te staan komen. De kolom heeft in haren val betrekkelijk weinig geleden haar kapiteel alleen is sterk beschadigd. Van de bas-reliefsdie haar spiraalvormig omgevenzijn slechts weinige door den val verbrijzeld zoek geraakt of ontvreemd. Onder de verbrijzelde behoort het fragment, waarop de intocht van het napoleonti sche leger te Berlijn was afgebeeld. Te Elbeuf zijnten gevolge van een geducht onweder, vergezeld van een hevigen wervelwind, 2 huizen ingestort, onder welker puin 12 menschen zijn bedolven geworden. Toen men na veel inspanning tot hen was doorgedrongen werden een gehnwd paar met 2 kinderen dood en de overige personen gewond of door schrik en angst ongesteld bevonden. Te Graye (Beneden-Seine) is de toren der kerk ingestort, op het oogenblik dat daarin dienst werd gedaan. Een per soon is hierdoor omgekomen verscheidene andere zijn zwaar gekwetst. Door het neervallen van eeuige steenen gewaar schuwd hadden de gemeente en de geestelijken de kerk in allerijl verlaten. Van de 73 j miljoen als schadevergoeding voor de brandstich tingender parijsche Commune wordt toegekend 12j miljoen voor de verwoeste magazijnen in de voorstad la Vilettte, nagenoeg 10 miljoen voor de verwoeste dokken van S. Oueneenige spoorwegstations en verscheidene provinciale gebouwenen ruim 50 miljoen voor particuliere gebouwen. De commissie van herziening had het bedrag der aangegeven schadever goeding met 40 p.c. verminderd. De hooge raad van onderwijs is door den minister Batbie geopend. Onder de werkzaamheden van den raad noemde hij in de eerste plaats het onderzoek der circulaire van den gewezen minister -Jules Simon van 27 Sept. '72, waarbij wij zigingen in het middelbaar onderwijs zijn gebrachtomtrent welker nut of noodzakelijkheid nog steeds veel verschil van meening heerschtvoorts een ontwerp om de examens in de wetenschappen en in de letteren ter verkrijging van het bac calaureaat in de letteren van elkander te scheiden. Tot de in zijn midden nog ontbrekende 4 vertegenwoordigers van het bijzonder onderwijs heeft de raad verkozen de directeuren der handelschool in de parijsche voorstad S. Antoine en der middelbare school te Pontlevoy, beide geestelijken den voor zitter der Vereeniging van het vrije onderwijs inde3Seine- departementen en den directeur der industriëele school te Itouaan. Op voorstel van den minister van handel en landbouw, heeft de President der republiek de voorzitters der kamers van koophandel te Lyon en te Reims tot leden van den hoogen raad van handel, landbouw en nijverheid benoemd, en bo vendien een industriëel uit de oostelijke departementen, voor malig lid van dien raad daaraan op nieuw toegevoegd. De heer Olozaga heeftzonder het antwoord op zijne aan vraag om ontslag aftewackten Parijs verlaten, na zijne func tiën als spaanseh ambassadeur aan den eersten ambassade secretaris opgedragen te hebben. Le Petit Lyonnais, een radicaal te Lyon verschijnend blad, is voor den tijd van 2 maanden geschorst. De vergunning tot het houden van processiën op den Sa cramentsdag, welke ten vorige jare in onderscheidene voor name plaatsen door anti-clerikaie gemeentebesturen op grond der bestaande wet. geweigerd was, is thans in al de steden, waar dit kon geschiedenverleend. De dag is ditmaal met nog meer luister dan anders gevierdmet name te Lyon en Marseille. Nationale Vergadering. Den 9 hebben de heer Gam betta en andere leden der uiterste linkerzijde eene interpellatie over de schorsing der Corsaire ingediend. Op verzoek van den heer Beulé werd de discussie daarover op den volgenden dag bepaald. Den 10 heeft de heer Lepere deze interpellatie ondersteund en leedwezen betuigd, dat de regeering geen afstand doet van de middelen, welke de staat van beleg aan de hand doet. Hij heeft gewezen op den geest, waarvan de schorsing der Corsaire getuigt, en heeft in herinnering ge bracht, dat de linkerzijde zich bij de eischen der rechterzijde heeft aangesloten tijdens de onderdrukking van dagbladen der rechterzijde. Verscheidene bonapartistische organen be dreigden, zeide hij, dagelijks op vrij wat bedenkelijker wijze de gevestigde orde van zaken, maar werden ongemoeid gelaten. De minister heeft den genomen maatregel verdedigd, er op wij zende dat door den staat van beleg de goede orde te Parijs gehandhaafd en voor het welzijn van het geheele land gewaakt wordt. Hij betoogde, dat de door het. blad geopende vijf stuivers-inschrijving nog een ander doel had dan het zenden van werklieden naar Weenen, n.l. het indeelen van Parijs in revolutionaire en communistische sectiën en kaders, tegen het oogenblik waarop de vrienden der Commune meenden op nieuw slag te kunnen leveren; en dat de Vereeniging, waarvan le Corsaire het orgaan is, er naar streeft, de gisting, die door de verkiezing van den heer Barodet is ontstaan, aan te wak keren. Hij waarschuwde andere, soortgelijke, tot dusver niet vervolgde Vereenigingen, zorg te dragen dat zij geene op roermakers kweekea. Nadat de rechterzijde de* minister le vendig had toegejuicht, vroeg de heer Gambetta hem ophel dering omtrent eene aan de prefecten gerichte, door den ondersecretaris van Staat Pascal onderteekende, circulaire die hy voorlas waarin opgave werd gevraagd van de con servatieve nieuwsbladen en van dezulkedie zich met de Conservatieve richting zouden willen vereenigen; van den prijs, dien zij aan de ondersteuning van het gouvernement zouden hechten; van de vermoedelijke denkbeelden der redacteurs en of zij artikelen en nieuwsberichten van het gouvernement zouden willen plaatsen. In die circulaire werden de prefec ten uitgenoodigd, bureaux voor de dagbladpers in te richten, welker werkzaamheden uitsluitend zouden worden toevertrouwd aan van elders afkomstige ambtenaren. De minister Beulé aanvaardde de verantwoordelijkheid voor die circulaire, of schoon zy, gelijk de onderteekening bewees, niet van hem afkomstig w:;s en hij haar niet kende. Hij had den prefect en eene statistiek der dagbladen gevraagd, omdat de regeering toezicht op de pers behoort te houden en de waarheid moet verdedigen. Om dat te doen zou de regeering berichten ver spreiden, waarvan iedereen gebruik zou kunnen maken. De minister verzekerde, dat er geen voornemen bestond om dag bladen met geld te ondersteunen. De heeren Gambetta, Chat lemel-Lacour enz. stelden voor om onder protest tegen de circulaire, de heer Baragnon om eenvoudig tot de orde van den dag overtegaanhij hechtte daaraan de beteekenis, dat de Kamer verklaarde vertrouwen te stellen in de regeering wat hare handhaving eener streng conservatieve staatkunde betreft en in de eerlijkheid van de middelen, die zij daartoe zou aanwenden. De graaf de Rampon deed uitkomen dat zelfs in den slechtsten tijd van het keizerrijk nooit eene der gelijke circulaire was uitgevaardigd. De heer Baragnon verklaarde dat hij, na de ophelderingen van den minister Beulé, de circulaire goedkeurde. De heer Christophle, van het linkercentrum, stelde eene motie voor, strekkende om afkeu ring over de circulaire uit te sprekenmaar de Kamer heeft, overeenkomstig het voorstel van den heer Baragnon, met 368 tegen 308 st. besloten tot de orde van den dag over te gaan. Den II is de algemeene beraadslaging over de met de Ooster-spoorwegmaatsehappij gesloten overeenkomst geëindigd, nadat de ministers Magne en Deseilligny die zich met de aanhangigevan het vorige ministerie uitgegane voordracht vereenigd hadden de verschillende ingediende contra-pro jecten bestreden haddeninzonderheid dat. van den heer Pouyer-Quertier om van de Bank de uittekeeren schadeloos stelling te leenen. Den 12 heeft de heer Buffet brieven voorgelezen van den minister van oorlog en van den genl. Ladmirault, commandant van het leger van Versaillesdie daarin machtiging' verzoe ken om den Afgevaardigde Ranc te vervolgen wegens zijn werkzaam aandeel aan de Commune en aan den toenmaligen aanslag tegen het gouvernement. De genl. Ladmirault zegt in zijn schrijvendat de heer Ranc het eenige lid der Com mune isdatofschoon zeer gecompromitteerdechter niet vervolgd is. Hij constateertdat gedurende diens lidmaat schap (27 Maart6 April 1871) uitgevaardigd zijn - het decreetwaarbij het den beambtenop straf van afzetting verboden wordt aan het gouvernement v;jn Versailles te ge hoorzamen dat, waarbij bet leggen van beslag op de kassen van 5 Verzekerings-maat schappijen wordt gelast; dat, waarbij de heeren Thiers, J. Favre enz. in staat van beschuldiging gesteld en op hunne goederen beslag wordt gelegden dat van 5 April omtrent de gijzelaarsvoorts het besluit van 2 April omtrent net doen van eenen algemeenen uitval tegen Versailles. De ontvangst dezer aanvrage heeft veel sensatie, vooral aan de linkerzijdegemaakt. De vergadering besloot den 14 eene commissie te dezer zake te benoemen. Den 14 heeft de heer Baragnon rapport uitgebracht over de geloofsbrieven van den heer Ranc. Er hadden wel eenige onregelmatigheden plaats gehaden de lijstenwaarnaar de verkiezing van 11 Mei te Lyon geschied was, waren wel hoogst gebrekkig, maar genoegzame grond om de verkiezing ongeldig te verklaren bestond er niet. Daar de militaire rechter geen aanvang had gemaakt met de voorgenomen ver volging van den heer Rancwas deze noch vervolgdnoch veroordeeld. De gewezen maire van Lyon Barodet beklaagde zich over de tegen de kiezerslijsten ingebrachte beschuldiging, die hij als tegen hem gericht beschouwde. Ten slotte is de verkiezing goedgekeurd, tegen de stemmen van eenige leden der uiterste rechterzijde. Door den heer Crémieux werd, uit naam der gezamenlijke algerijnsche Gedeputeerdeneen wetsvoorstel ingediendwaarbij bepaald wordtdat zoolang het bestuur der kolonie niet gereorganiseerd is, er alleen langs den wettelijken weg wijzigingen in de koloniale in stellingen zullen kunnen worden gebracht. De voorsteller verklaarde overigens met de benoeming van den genl. Chanzy op zich zelve zeer ingenomen te zijn. De aanvraag tot vervolging van den neer Ranc werd. in de afdeelingen on derzochtmet het gevolg, dat 13 voor- en 2 tegenstanders der vervolging tot rapporteurs zijn gekozen. De heer Ranc heeft niet" voldaan aan de uitnoodiging om de zitting der commissie voor zijne zaak op den 16 bijtewonenmaar een brief aan haren voorzitter geschreven, waarin hij der Verga dering het recht ontzegt om machtiging tot zijne vervolging te geven nadat het algemeene stemrecht uitspraak heeft gedaan. De commissie, welke de legerkwestie onderzoekt, heeft het rapport-Riant aangenomen, strekkende tot reorganisatie der intendance, en tot de afscheiding der controle van de admi nistratie. Keizerin Eugénie is den 12 scheep gegaan naar het vaste land, om eenigen tijd op het kasteel Arenenberg in Zwitser land door te brengen. De Sultan van Zanzibar heeft den 5 het door sir Bartle Frère uit naam van Engeland aangeboden tractaat tot onder drukking van den slavenhandel onderteekend, en denzelfden dag is de slavenmarkt ontruimd. De grootvorst-troonopvolger van Rusland en zijne gemalin zijn den 16 met hunne 2 kinderen en een talrijk gevolg van Antwerpen te Woolwich aangekomen en, ofschoon zij incognito reizenluisterrijk ontvangen en aan boord van hun jacht door den prins en de prinses v. Wales begroet. Zij zijn terstond naar Londen vertrokken en aan Marlborough-House, het paleis van den prins v. Walesafgestapt. Den 15 zijn in de meeste kerken te Londen collecten voor de londensche hospitalen gehouden. In de S. Paulskerk zijn 509, in de Westminster-abdij 292, in de Temple-curch 344, in Spurgeon's Tabernakel 166, in de groote synagoge te Ald- gate 200 p. st. ingezameld. De Koningin zond den lord- mayor 100 voor het hospitaalfonds. Lagerhuis. De heer Mundella heeft den 11, ter verkrijging der tweede lezing, zijn ingediend voorstel toegelicht, strekkende tot, verbetering der t'abriekenwet.en wel om het aantal werkuren voor vrouwen, jongelieden en kinderen van 60 tot 54 uren per week te verminderen, en daardoor de nadeelen, welke volgens den heer Mundella, de gevolgen ziju van den tegenwoordigen toestand, zooals huiselijk ongerief, gebrekkig onderwijs, sterfte onder de kinderen enz., weg te nemen. Prof. Faxocett bestreed de tweede lezing en stelde eene motie voor, inhoudende, dat het verkeerd is aan den arbeid der vrouwen door wettelijke beperking nieuwe moeilijkheden in den weg te leggen, waar aan de arbeid der mannen niet onderworpen isen hij zette de denkbeelden uiteen, door zijne echtgenoot in een brief aan de londensche Times ontwikkeld, dat namelijk de maat regelen welke de mannen kwansuis ter bescherming der vrouwen nemen, inderdaad f-eene andere strekking hebben dan om de concurrentie op het gebied van den arbeid voor de vrouw moeielijk of onmogelijk te maken. De minister Forster heeft den 12 een wetsvoorstel toegelichtstrekkende tot verbetering der onderwijswet van 1870, door afschaffing der wet van 1855, welke aan de beheerders der armenbelasting de bevoegdheid gaf, het schoolgaan van de kinderen der huiszittende armen tot voorwaarde van bodeeling te makenen invoering der be paling, dat aan huiszit tende armen geen onderstand verleend wordt dan op voorwaarde van het schoolgaan hunner kin deren. Voorts wil de minister de betiling der schoolgelden voor kinderen van behoeftige maar niet bedeelde ouders van de schoolcommissie overbrengen naar de beheerders der ar menbelasting zonder dat zulke ouders daardoor hunne staatkundige voorrechten verliezen. Het ontwerp is na eenige discussie voor de eerste maal gelezen. Voor de tweede maal is gelezen het regeeringsontwerp tot reorganisai ie der rechts- bedeeling, waardoor o.a. het Huis der Lords zou ophouden opperst gerechtshof van appèl te wezen. Den 13 is eene motie van den heer M' Arthur, waarin do wenschelijkheid werd uitgesproken dat de regeering stappen zou doen ten einde het protectoraat of de souvereiniteit. over de Eidsji-eilandeu in de Stille-Zuidzee op zich te ne men ten einde aan den vermomden slavenhandel in dat gedeelte der wereld een einde te makenna door den mi nister Gladstone bestreden te zijn, met 86 tegen 51) st. ver worpen. Iliis3aii(i. Een der naar Khiva oprukkende corpsen, het detachement, van Krasnovodskis op zijnen weg door eene geheel van water verstoken woestijn door de hitte en de uitputting van manschappen en lastdieren genoodzaakt terug te keeren. De russische voorhoede (de kolonne van Turkestan) is den 11 Mei aan de Amu-Daria aangekomen, en heeft de daar ten getale van 3500 vereenigde khivanen eene belangrijke neder laag toegebracht. Het orenburgsche detachement, onder bevel van genl. Vereuvkine, heeft den 20 de aan die rivier gelegen stad Kungrad bezet. Oostenrijk. De tentoonstelling te Weenen is gedurende de maand Mei bezocht door 581235 personen, waarvan 295093 betalende; de beide Pinksterdagen door 117125, waarvan 96820 betalende. De Keizer van Rusland en de Grootvorst-Troonopvolger en zijne gemalin hebben den 7 Weenen verlaten. Zij zijn door de leden der keizerlijke familie van Oostenrijk en vele autoriteiten tot de station uitgeleide gedaan. De Keizer heeft den Czaar benoemd tot chef van het regiment, infanterie Alexander I en den russischen veldmaarschalk graaf Berg tot chef van het 70*tt regiment infanterie. De Wechslerbank te Weenen, die met hare filialen met een kapitaal van 15 miljoen gulden opereerde en door hare „Cassensckeine" in veel nauwer verband tot het groote pu bliek stond dan al de kleine, gedurende de jongste crisis gevallen bankenis gefailleerd. Het comité van onderstand tot, verbetering van den toe stand der geldmarkt heeft de volgende besluiten genomen de wissels van den tweeden rang zullen gedisconteerd worden: aan Banken en afzonderlijke firma's zal crediet worden ge waarborgd; het comité zal effecten opkoopen en waren be- leenende execution zullen ophouden, en de Nationale Bank zal specie verstrekken. Elk dezer besluiten zal door een afzonderlijk comité worden uitgevoerd, en aan deze nemen de Crediet-Vereenigins-, de Disconto-Bank. de Anglo-Bank, de Franco-Bank, de Union-Bank, de Handels-Bank, de Spaar kas, de Deposito-Bank, Rothschild, enz. deel. Den 14 is, in tegenwoordigheid des Keizers, de eerste steen gelegd voor een nieuw raadhuis te Weenen, waarvan de kos ten op 12 miljoen zijn geraamd. De heer Ratazzi is den 4 te Frosinone, in bijna 65jarigen ouderdom overleden. Toen het bericht daarvan den 5 in de Kamer van Afgevaardigden was medegedeeldhebben de president-minister en een Stal leden hulde aan zijne nage dachtenis gebracht. De Kamer heeft zich eenparig met die lofreden vereenigd en beslotenvoor 14 dagen den bij soortgelijke gelegenheden gebruikelijken rouw aantenemen. De Paus heeft den 12 de generaals der geestelijke orden ten gehoor# ontvaugen. De generaal der jezuietenorde heeft een adres voorgelezen, en de Paus heeft daarop met kalmte maar nadrukkelijk, geantwoord, dat het den beroovers der Kerk moeielijk vallen zou om als christenen te sterven. De Keizerin van Rusland en haar gevolg hebben zich den 15 van Rome op reis begeven naar Civita Vecchia en Genua. De Koning, prins Humbert en de minister van buit. zaken hebben aan de station afscheid van H. M. genomen. De Senaat heeft den 16 goedgekeurd de eerste 7 artikelen der wet tot opheffing der geestelijke corporation. De minis ter van justitie heeft verklaard, dat de regeering de wet, met gematigdheid denkt toe te passen. De begrootings-commissie der Kamer heeft de beslissing over het voorstel van den minister Sella, om, met, het oog op de vermeerdering der toegestane uitgaven, bij de Bank, in plaats van de vroeger toegestane 40 miljoen, 70 miljoen fr. te mogen opnementot November aanstaande verdaagd. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 15 beraadslaagd over het verzoek van den minister Sella, betreffende diens financiëele plannen. Ai de sprekers hebben verklaard dat zij de discussie en de indiening dier plannen thans ongelegen en onmogelijk oordeelden en hebben den heer Sella verzocht de zaak tot November te verdagen. De voortzetting der discussie is tot den 17 uitgesteld, ten einde de regeering gelegenheid te geven om eene beslissing te nemen. Den 17 heeft de minister Sella gevraagddat de Kamer over zijne financiëele plannen discussie zal voeren vóór de stemming over de definitieve begroot,ing, en vóór de vacant,ie ten minste 2 der 3 ingediende plannen zal afhandelen, om dat net voorstel om eene belasting van de weefsels te heffen, wellicht tot eene langdurige discussie zou kunnen aanleiding geven. Hij besloot aldus„Indien de Kamer niet ten min ste deze 2 voorstellen aanneemtzal de regeering het, er voor houden, dat zij het vertrouwen der Kamer niet meer bezit." Nadat eenige redenaars het woord hadden gevoerd, heeft de Kamer besloten om den 18 de begrooting in haar geheel in behandeling te nemen. Alstoen is zij goedgekeurd, tot een totaal bedrag van 1552 miljoen fr. Den 8 is een troep intransigenten, mei een muziekcorps aan het hoofd, naar de vergaderzaal der Cortes getrokken om op het aannemen der roodc vlag aantedringen; de verga dering heeft het daartoe gedaan verzoek afgeslagen. Een voorstel van den minister van financiën Tulauom voor 1500 miljoen realen papieren munt, met gedwongen koers uittegeven, heeft bij sommigen zijner ambtgenooten tegen stand ontmoet. Dit, of eenig ander verschil van meening over de financiëele vraagstukken heeft het pas bestendigde kabinet bewogen, op nieuw zijn ontslag intedienen. Den 1Ü heeft de meerderheid der Cortes eene bijeenkomst gehouden om over de crisis te beraadslagen, en besloten tot, het be noemen van een conciliant, ministerie, bestaande uit 4 leden der rechter- en 4 der linkerzijde. Gedurende deze bijeenkomst waren verscheidene punten der stad door militairen bezet dewijl de met genoemd plan geenszins ingenomen intransi genten eene dreigende houding aannamen en oproerige pro- clamatiën verspreidden. De rust is door het opgeven van het plan weder hersteld. De Cortes hebben voor de samenstelling van een ministerie gestemd en verkozenPi y Margall, president en binnenl. zaken (met 196 st.); Estevanez, oorlog (192 st,.); Sorni, kolo niën (190 st.); Henrich, marine (185 st.); Muro, buitenl. zaken (187 st.); Ladico, financiën (182 st.); Gonzalez, justitie (154 st.); Benot, koophandel (161 st.). Den 13 heeft de minister van financiën in den ministerraad een financieel plan voorgedragen, volgens welke eene oorlogs contributie van 300 miljoen zou worden gehevenwaarvan het bedrag over het eerste half jaar vooruit zou moeten betaald worden. Hij stelde tevens voor, eene belasting op de luciferi te heffen. Den 14 heeft de regeering haar programma aan de Cortes medegedeeld. Daarin worden de ernst van de tegenwoordige omstandigheden en de noodzakelijkheid van reorganisatie van het leger erkend en wordt voorts gezegddat de begroo tingen niet kunnen worden ingediend voor dat de federale Staten gereorganiseerd zijn. Het tekort zal 2800 miljoen realen bedragen. Het programma houdt in scheiding van Kerk en Staat. Aan eene commissie zal worden opgedragen om zoo spoedig mogelijk de grenzen d;r gefedereerde Staten vast te stellen. De regeering is voor gemengde jury's van patroons en werklieden, ter vermijding van werkstakingen. De heer Orense het voorzitterschap der vergadering neder- gelegd hebbende, is de heer Nicolaas Salmeron met 176 st. tot zijn opvolger verkozen; de heer Figueras verkreeg 74 st. Laatstgenoemde heeft, zich naar Frankrijk begeven en op zijne reis derwaarts te Huesca m eene openbare toespraak verklaarddat hij Madrid verlaten had om het nieuwe be wind geene moeilijkheden te berokkenen. De heer Castelar heeft zijn voorbeeld niet gevolgd. Hij neemt bij voortduring deel aan de werkzaamheden der Cortes, en is tot president van het, „dirigeerend comité" der meer derheid verkozen. Tot burgerlijk gouverneur van Madrid is benoemd de bekende genl. Hidalgotot militair gouverneur of kapitein- generaal de ultra-republikeinsche genl. Pierrad. Laatstge noemde heeft zijnen voorganger, den genl. Sociasin hech tenis doen nemen ter zake der militaire maatregelen van voorzorg, welke hij den vorigen nacht gemeend had te moeten nemen. De heer Olozaga heeft,na de afkondiging der federale republiek, op nieuw zijn ontslag gevraagd als gezant te Parijs; ditmaal is zijn verzoek aangenomen. De luitenant-kolonel van een te Murviedro aanwezigdeta chement is door zijne aan het muiten geslagen soldaten vermoord Te CadixSevillaBarcelona en elders schijnen weder ongeregeldheden te zijn voorgevallen. Te Grenada heerscht steeds geduchte verwarring en te Malaga is de regeeringloos- heid zoo groot, dat de gewestelijke raad gedwongen is ge worden de slooping van een lOOtal huizen der stad te gelasten, ten einde aan ae gefedereerden en socialisten arbeid te ver schaffen. Eene tegen den 15 tegen de regeeriug te Madrid voor genomen manifestatie is mislukt; er namen slechts weinig mensehen aan deel. De leden van de meerderheid der Cortes hebben den 15 eene bijeenkomst gehouden waarin besloten is dat de com missie voor de constitutie bestaan zal uit 12 leden der meer derheid en der minderheid en uit 13 leden, die de toekom stige Staten zullen vertegenwoordigen. De heer Castelar heeft gezegd, dat de deelen der federatie zullen zijn Porto Ricode Cannrische eilandende Balearische eilandenCa- talonieArragon, Navarre en BiscayeValencia en Murcia, Nieuw-Castilie, Oud-Castilie, Gallicie Andalusie, Hoog- en Neder-Est.ramadnra, Cuba en de Philippijnsche eilanden. Het regeeringsblad berichtdat de belangrijke carlistische opstand in de provincie Orense nagenoeg geheel onderdrukt is en dat de voornaamste aanstokers aan den rechter zijn overgeleverd. De minister van oorlog heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij alle officierendie met verlof zijn om andere re denen dan van gezondheidgelast, zich binnen 20 dagen bij hunne corpsen te bevinden. Koloniün. De opstandelingen op Cuba hebben 90 Span jaarden overrompeld en daarvan 40 om het leven gebracht. De minister van financiën, de heer Richardson, heeft bevo len voor 20 miljoen dollars aan 5/20 Bouds, die voornamelijk in europeesche handen zijn, te delgen. Voor die operatie zullen 15 j miljoen der geneefsehe schadeloosstelling woraen gebruikt, en daardoor zal dus geene enkele geldmarkt verstoord worden. Het syndicaat zal voorts 15 miljoen dollars opnemen op de in Europ» genegotieerde leening tot conversie der 5/20 Bonds. De cholera is te Cincinnati, Memphis en Nashville uit gebroken in laatstgenoemde stad woedt zij vrij hevig. Tal rijke inwoners ontvluchten haar. De Koning is in den nacht van 1718 Juni over den Rijnspoorweg naar Vevey, in Zwitserland, vertrokken. De prinses van Wurtemherg, zuster der Koningin, heeft den 19 per Rijnspoor 's Gravenhage weder verlaten. Verkiezingen. In ons vorig No. is abusievelijk gemeld, dat de heer II. Lambrechts te Roermor.de voor het lidmaat schap der 2". Kamer in herstemming zon komende waar heid is, dat, de heer Jer. Lambrechts, dank zij eenige stemmen van onwaarde, maar juist de volstrekte meerderheid bekomen heeft en dus verkozen is. Staten-Generaal. De 1'. Kamer heeft den 16 aange nomen met, 30 teger. 1 st. het ontwerp tot verhooging der begrooting van binn. zaken voor de stichting van een nieuw academie-gebouw en een nieuw muzeiim van natuurlijke his torie te Leiden en met alg. st. een aantal wetsontwerpen waaronder betreffende: onteigening voor den spoorweg Zeven- hergenZwaluweuitgaven ter wering der besmettelijke longziekte, nieuwe overeenkomst met de Handelmaatschappij, uil gaven voor de atehineesche expeditie. Bij de discussie over laatstbedoeld ontwerp heeft, de minister van buit. zaken verklaard dat hem noch door officiëele noch door ofiicieuse mededeeling der turksche regeering iets gebleken is van inmenging van het turksche Rijk in de zaken met Atchin. Den IS is het wetsontwerp tot bekrachtiging der over eenkomst met dc Amsterdamsohe Kanaalmaatschappij met 24 tegen 6. en liet, ontwerp tot, verhooging van hoofdstuk V der beg rooi ing met de uitgaven voor die Maatschappij met alg. st. aangenomen De Kamer is op reces gescheiden. Bij de 2". Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende bepaling, dat art. 1 en 2 der wet van 4 April 1870, tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitg. rechten en accijnsen, van kracht zuilen blijven tot 31 Dec. 1876,

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2