(«root BBrittanje en Jei-Iund. Ootileitrjjk-ISlongarjle. f.tvitM'i'iaiui. Italic. Spanje. Vereenigde tulen. Peru. Kiiuicnlaiid. GEMEENTERAAD. van oorlog, de genls. Ladmirault en Appert en den hertog de Broglie te hooren. Hij beschuldigde het gouvernement, dat het door partijzucht en niet door liefde tot het recht gedreven werd, waartegen de minister Ernoul nadrukkelijk opkwam. De heer Laboulaye verklaarde, dat het linkercen trum, vertrouwen stellende in de onpartijdigheid der krijgs raden, voor de vervolging zou stemmen. Het project-Cazot werd ten laatste verworpen met 448 tegen 195 en de con clusie van liet rapport aangenomen met 467 tegen 140 st. Den 20 heeft de lyonsche Afgevaardigde Leroyer verlof gevraagd ora den minister van binn. zaken te interpelleeren over het besluit van den prefect der Rhone Ducros, tot wij ziging van het reglement op de begrafenissen. Met bewilliging van den minister werd de interpellatie op den 24 bepaald. Te Londen is eene b'bliotheek van den heer Perkins, uit niet meer dan 865 boek^i bestaande, verkocht voor f 312,000. Een bijbel van Gutenbeop perkament bracht f 40800, een dito op papier 32280 op. Lydgate's beleg van Troye. door den verzamelaar met f 1200 betaald, gold nu 15840. De 3 adviesjachten, waarmede de Schach van Perzie den 18 Ostende verlaten had, zijn in het Kanaal opgewacht en begroet door het ramtorenschip Devastation en 2 pantserschepenen onder de engelsche kust door het geheele Kanaal-eskader, uit 8 pantserschepen bestaande, 's Middags te Dover aan wal gestapt en aldaar door den hertog v. Edinburghprins Arthur en andere aanzienlijke personen begroet, is de Schach naar Londen vertrokkenaan de station van Charing-Cross door den prins v. Walesde hertog v. Cambridge en andere prinsen ontvangen, en met 13 open hofrijtuigen en een escadron cavallerie naar het paleis van Buckingham geleid. Aldaar heeft de Schach, spoedig nadat de prinsen afscheid van hem genomen haddeneen bezoek ontvangen van den russischen grootvorst-troonopvolger. Den 19 heeft de Schach bezoeken gebracht aan den prins en de prinsen v. Wales en den grootvorst-troonopvolger en diens gemalin op Marlborough-House, aan de hertogen v. Edin burghCambridge en v Teek. Daarna heeft hij het corps- dipiomatique en de leden der regeering ontvangen, 's Avonds heeft hij deelgenomen aan een ter zijner eere gegeven diner en vervolgens een bal bij den hertog v. Sutherland bijgewoond. Den 20 heeft de Schach de Koningin op het kasteel van Windsor bezocht en haar de perzische ridderorde der Sou- vereinen, benevens eene nieuwe ridderorde voor vrouwen aan geboden. Hij werd door de prinsen Arthur en Leopold en de stedelijke regeering aan de station te Windsor opgewacht en in hofrijtuigen naar het kasteel geleid. Na aan een de jeuner deel genomen en een rijtoer in het park gemaakt te hebben, keerde hij uaar Londen terug, waar hij 's avonds op het stadshuis der City door de plaatselijke regeering, in te genwoordigheid van 3000 genoodigden, plechtig gerecipieerd werd. Hij droeg de ersierselen der orde van den Kousen band, welke hem 's namiddags op het kasteel van Windsor waren ter hand gesteld. Den 21 heeft de Schach het tuighuis en de geschutfabriek te Woolwich bezocht. Hij werd aldaar door prins Arthur en de hertogen v. Edinburgh en v. Cambridge ontvangen en woondena met deze prinsen in de artillerie-kazerne gede jeuneerd te hebben, eene parade der te Woolwich in garni zoen zijnde rijdende en veldartillerie bij. 's Avonds hebben de Schach, de russische en engelsche troouopvolgers en hunne gemalinnen en de koninglijke prinsen de voorstelling in de italiaansche opera bijgewoond. Lagerhuis. Bij de discussie in comité over de eerste der plaatselijke belastingwetten van den minister Stansfeldop den 17, is op art. 4, waarbij de vrijstelling van belasting voor letterkundige vereenigingen, zondagscholen en havelooze scholen wordt opgehevenaangenomen een door de regeering overgenomen amendement van den heer Reed, waardoor die vrijstelling voor genoemde scholen behouden blijft. Den 18 is aan een sedert J867 bijna jaarlijks, ditmaal door den heer Eaiccettingediend voorstel, om de wettelijke kosten der Parlementsverkiezingen te doen betalen uit de plaatselijke belastingen in plaats van door de candidaten met 205 tegen 91 st. de tweede lezing geweigerd. De regeering, ofschoon in beginsel met het voorstel ingenomen, bestreed het als ontijdignu een regeeringsontwerp ter hervorming van de geheele inrichting der plaatselijke belas tingen aanhangig is. Oostenrijk. Het japanscke gezantschap heeft Weenen verlaten en zich naar Bern begeven. Bij vonnis der rechtbank te Weenen is prins Hendrik v. Llanau, zoon van den gewezen Keurvorst van Hessen-Cassel, verklaard te zijn in staat van kennelijk onvermogen. Hij trachtte zich op allerlei wijzen geld fe verschaffen om zijne verkwistende leefwijze te kunnen volhouden. In eene den 15 te Solothum door p.m. 30000 personen bijgewoonde volksvergadering zijn besluiten genomen ten gunste eener vrijzinnige grondwetsherziening, waarvan ver wacht worden: verbetering en hervorming der nationale weer baarheid rechtseenheid staathuishoudkundige hervorming uitbreiding der rechten van het individu, vaststelling van het zwitsersche burgerrechtverplicht kosteloos en niet- confessioneel volksonderwijs, burgerlijk huwelijk en registers van den burgerlijken stand vrijheid voor elke geloofsbelij denis handhaving der cedgenootschappelijke rechten tegen elke kerkelijke organisatie of instelling, die niet op nationale en republikeinsche grondslagen rust, opheffing der nunciatuur en der niet nationaal en republikeinsch georganiseerde bis dommen. De Paus heeft den 17 tot het college van kardinalen eene toespraak gehouden, waarin hij hunnen ijver voor het hand haven van de rechten der Kerk, welke in Italië en daarbuiten navolging vond, roemde. „Dit zijn zeide Z. H. lichte stippen, die vertroosten, maar men is genoodzaakt den blik naar duizend rampen te wenden. Onze tegenstanders willen niet, dat onze mond die rampen en protesten opnoemt. Niet temin herhalen en bekrachtigen wij de censurenwelke de overweldigers van den pauselijken Staat en van de kerkelijke goederen zich op den hals hebben gehaald. Wij herhalen die des te meer, omdat wij dagelijks nieuwe aanslagen tegen de godsdienst zien smeden, zooals bij voorbeeld de begrafenis plechtigheid van Rattazzi, die, ten gevolge van den wil zijner vriendengestorven is zonder de hulp van de godsdienst. Rattazzi heeft altijd den vrede tusschen Italië en den H. Stoel bestreden. Evenwel kennen wij het oordeel Gods niet en wij moeten niet pogen het te raden. Maar toch heeft het mij zeer leed gedaan uit dagbladen te ontwaren, dat de geeste lijkheid te Alessandria aan de begrafenisplechtigheid heeft deelgenomen. Die priesters waren meer hovelingen dan be dienaren van GodsWoord, en ik hoop dat het bericht valsch is geweest." De Paus heeft zijne toespraak geëindigd met zijne hoorders uit te noodigen God te bidden, dat Hij hen van elk denkbeeld van verzoening zou terughouden. „Zij begeeren zeide de Paus dat ik met hen zal medegaan, en ik verlang dat zij tot mij zullen komen, maar ik kan niet gaan en ik zal nimmer gaan." Alle liberale dagbladen kernen met kracht op tegen het geen de Paus in zijne toespraak tot de kardinalen heeft ge zegd van den heer Rattazzi. Het blad il Paese is in beslag genomen, wegens beleedigende uitdrukkingen jegens den Paus. Het had dien namelijk een „eervergeten ouden priester" en diens rede een „libel" genoemd. De Senaat heeft den 17 de kloosterwet, waarbij de opheffing der kloosters ook op de provincie Rome wordt toegepast met 68 tegen 20 st. aangenomen. De Koning heeft de wet bekrachtigd. Koningin Isabella is den 18 met hare dochters en een talrijk gevolg te Rome aangekomen. Aan de station door 2 prelaten opgewachtis zij spoedig na hare aankomst door den Paus in het Vaticaan ontvangen. In de provincie Tréviso zijn eenige gevallen jan cholera voorgekomen en worden maatregelen tegen het zich verbrei den dier ziekte genomen. De Paus heeft den 21, ter gelegenheid van den 28,«11 ver jaardag zijner verheffing tot Paus, 200 personen, behoorende tot de catholieke jeugdKoningin Isabella met hare doch ters en verscheidene kardinalen ten gehoore ontvangen. De Paus heeft dit college lof toegezwaaid en heeft voorts als zijn wensch te kennen gegeven, dat de ongelukkige Koningin Isabella die onder deze toespraak een vloed van tranen stortte eenmaal het einde zien zou der rampen van haar land. De Paus is daarna omringd door zijne kardinalen naar den tuin afgedaalddie feestelijk getooid was. De Kamer heeft, met 160 tegen 56 st.. verworpen het voorstel van een Afgevaardigde om de discussie over de financiëele regeeringsvoorstellen tot November uit te stellen. Tusschen de troepen van den genl. Nouvilas die uit Vittoria schijnen gerukt te zijn om de onder den genl. Elio bij Miranda vereenigde hoofdmacht der carlisten aan te tasten - en de benden van Dorregaray, heeft te Santa Cruz de Cam- pressoeen uur van Vittoria gelegeneen gevecht plaats gehadwaarbij deze laatsten een verlies van 300 dooden en gekwetsten en van 700 krijgsgevangenen zouden geleden hebben. Dorregaray schijnt zijne benden zelf aangevoerd te hebben en dus hersteld te zijn Tusschen Presta en Prats Llusanes (Catalonië) is een ern stig gevecht geleverd. Het carlistenhoofd Miret heeft het regiment-Savoye geslagen en een kanon buitgemaakt. De brigade-commandant Campos kwam te midden van het gevecht opdagen en behoedde het regiment voor algeheele nederlaag, doch kon het stuk geschut niet heroveren. Het bataljon jagers van Cuba gedroeg zich heldhaftig. Volgens bericht van Camposzijn er bij dit gevecht 30 man gesneuveld of gewond. Den 13, 's avonds, is eene compagnie gemobiliseerden van de provincie Guipuzcoa, onder aanvoering van den revoluti onairen clubredenaar TejedorSan Sebastian binnengetrokken en heeft zij het raadhuis vermeesterd, met verklaring niet te zullen vertrekken voordat het gemeentebestuur zijn ontslag genomen had. De alcade liet terstond alarm slaan en de vrijwilligers der republiek kwamen onmiddelijk op. De nacht verliep in vruchtelooze onderhandelingen, en toen de ojiroerigen van hunne vuurwapenen gebruik begonnen te maken kwam het tot een gevecht, waaraan, nadat het een uur geduurd had en een aantal personen gekwetst waren, door den militairen gouver neur en zijne soldaten een einde werd gemaakt. Zoodra de gemobiliseerden ontwapend warenlegden de vrijwilligers hunne wapeneu in de mairie af De pastoor Santa Cruz heeft den 17. om bewijs te geven, dat. hij weigerde toetetreden tot de tusschen de carlistische partijgangers en de directie van den Noorderspoorweg gesloten overeenkomst, de belangrijke station van Beasain, in Gui puzcoa, in brand gestoken, waardoor 73 geladen goederen wagens, 5 locomotieven en 22 personenwagens vernield zijn. De carlisten zijn geslagen te Yunguosain de provincie Leridamet. verlies van 33 gesneuvelden. Bij regeerings-decreet is eene commissie ingesteldbelast met het voorstellen binnen 3 maanden van middelen ter reorganisatie van het leger. t In de zitting der Cortes van den 19 heeft de minister van financiën voorgesteld, de regeering te machtigen tot het, ver pachten der Philippijnsche tabakvoor zoovele jaren als zij noodig zal oordeelen, en naar den maatstaf van de opbrengst der laatste 5 jaren; tot het vernegociëeren der in portefeuille zijnde schatkistbonstot het converteeren der persoonlijke schulden tot het reorganiseeren der deposito-rkassen. Den 20 is eene commissie gekozen om eene ontwerp-con- stitutie samen te stellen. Door den Afgevaardigde Balbuena werd een voorstel ingediend om zittingen der Vergadering te schorsen totdat de krijgstucht bij het leger hersteld zou zijn, en om deputatiën van Afgevaardigden naar de verschil lende gewesten te zendenmet het doel om het herstel dier tucht te bewerken. Het bestuur zou, in afwachting daarvan, met eene Permanente Commissie der Cortes, de zake gaande houden. Den 21 zijn voorstellen in overweging genomen om de rente der staatsschuld met eene belasting van een gelijk bedrag a s die op den grondeigendom te bezwaren, en (van den heer Want) betreffende mobilisatie der kiesgerechtigdenten einde den strijd tegen de carlisten voorttezett.en. Het hoofd van het uitvoerend bewindde heer Pi y Margallheeft [gelijk in eene eenige uren vroeger gehouden bijeenkomst der meerder heid] de noodzakelijkheid betoogd om met de meeste veer kracht tegen de vijanden der republiek te werk te gaan, en zijne overtuiging te kennen gegevendat daartoe het. verleu nen van buitengewone macht aan het bewind zeer bevorder lijk zou wezen. De Afgevaardigde Cervera heeft alstoen het, [door den heer Castelar in genoemde bijeenkomst, gedane] voorstel aanbevolenom den heer Margall een votum van vertrouwen te schenken door hem toetestaan om bij het ont staan van ministeriëele crisissen deze op eigen gezag tot een goed einde te brengen. De gevraagde buitengewone macht werd daarop met 184 tegen 45 st. verleend. De gezamen lijke ministers hebben na den afloop der zitting hun ontslag genomen. In Michigan zijn door bosclibranden te Machigummi 20 huizen in de asch gelegd. Acht personen zijn bij deze ramp omgekomen. Ook Canada en Nieuw Brunswijk zijn door hevige brandrampen geteisterd. In Kentucky is de cholera uitgebarsten. Te Nashville zijn den 13 73 personen aan die ziekte bezweken. Het departement voor de zaken van den landbouw maakt bekenddat de katoenoogst gemiddeld 12 p.ct. meer heeft opgebracht dan in het. vorige jaar. De President Grant heeft eenen hevigen aanval van cholera gehad maar is geheel hersteld. Den 5 en 6 Juni is in het,prachtigevan ijzer en steen gebouwde en pas voltooide personen-station der Rock-Island- spoorweg te Chicago een concert gegeven door een orchest van 30O personenmeer dan 500 zangers en 1000 kinderen, ter viering van den snellen en trotschen herbouw van het verbrande gedeelte der stad. De uitvoeriug geschiedde onder directie van den heer Gilmoredenzelfde onder wiens leiding het kolossale muziekfeest té Boston heeft, plaats gehad. Meer dan 3000(1 hoorders woonden deze feestviering bijhetgeen mogelijk was doordien het genoemde stationsgebouw 40000 personen kan bevatten. Den 2 Me is de verjaardag van het afslaan, in 1866, van den aanval der spaansche scheepsmacht op de forten van Cal'ao zoowel daar als te Lima en elders feestelijk gevierd. Te Callao is de feestvreugde op noodlottige wijze gestoord door het uitbarsten van een brand, die een groot gedeelte der hoofdstraat verwoest en eene schade van 800000 piasters veroorzaakt heeft, Prins Alexander is den 22 uit 's Gravenhage vertrokken om zich achtervolgens naar Neuwied, Stuttgart en Weenen te begeven. Prius Frederik is den 26 naar Nieuwied vertrokken, ter bijwoning van het verjaarfeest van zijnen kleinzoon. Verkiezingen. Bij de herstemmingen zijn verkozen* te Amsterdam viee-adml. G. F alius672 Jolles aitr. 1. 644), te Delft L. Nierstrasz aflr. 1. 1178 (dr. Faillant 986), te Leiden jr. mr. J. L. C. v. d. Beruh v. Heemstede aftr. 1.978 Verniers v. d. Loef 469), te Utrecht mr. J. Messchert v. Pollenhoven 932 (du Marchie v. Poorlhuysen aftr. 1. 83li), t,e Gouda jr. mr. W. M de Braum aftr. 1. 1035 (dr. Kuyper 918), t.e Gorinchem mr. JJTeding v. Berkhout 1325 {Heemskerk aftr. 1. 1075), te Almelo II. A. Insinger 1064 (t>. d. Linden aftr. 1. 909), te Dockum mr. B. O. bn. Harinxma Thoe Sloot en 1027 {Keuchenius 721) st. Staten-Generaal. De 2". Kamer heeft, den 26 hare zit tingen hervat. Den 27 is de discussie over de militiewet begonnen. Eerbewijzen. De Société d'Acclimatation te Parijs heeft aan den heer P. JPotvliet te Rotterdam de groote gouden medalje toegekend, wegens zijne verdiensten in de aankwee king van zeldzame en de acclamat atie van uitheemsche vogels. Hij had in zijnen tuin te Rotterdam in den tijd van 15 jaren meer dan 4000 stuks aangekweekt. Spoorwegen. l)e minister van binn. zaken heeft, aan den heer J. R. Schotten te Amsterdam toezegging van concessie gedaan voor eenen spoorweg van Haarlem naar Zaudvoort. Stoomvaart. De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft tegen 30 Juni en 1 Juli opengesteld de inschrijving voorde tweede lezing der 5 p.ets. leening van 3] miljoen, waarvan de eerste heift in April 1872 geplaatst is. Kanalisatie. Door de pruisische en nederlandsche regee ringen zijn commissarissen benoemd tot het ontwerpen van een plan om de in beide Rijken bestaande kanalen met elkan der in verbinding te brengen. VisscHERiJ. De eerste haringjager is den 26 te Vlaar- dingen aangekomen met, 3 t] ton haring. Prijs f 500. Onderwijs. Na het besluit van den gemeenteraad van Voorburg om de openbare school niet te vergrootea, hoewel zij voor het aantal schoolgaande kinderen te klein is en er geene andere scholen in die gemeente bestaanheeft de schoolopziener haar voor bet geheele aantal niet meer toe gankelijk verklaard zoodat, een 50tal naar huis is gezonden. Feesten. Den 21 en 22 is te Utrecht het 11" muziek feest gegeven van den Nationalen Nederlandschen Zangers- bond waaraan 25 liedertafels (o.a. de 2 alkmaarsche) deel namen. Het feest is besloten met, bal, vuurwerk en vauxball. De gemeenteraad van Haarlem heeft t 1000 benevens bet gebruik van terreinen toegestaan voor de feestelijke viering van het 25jarig bestaan der afdeeling van de Roll. Maat schappij van Landbouw, op 25 Aug. Aanbestedingen. Den 20, te Weesp, het verbeteren van bet kasteel te Muidenminste insJhr. Verploegvoor f 128.500; te Utrecht, het uitvoeren van werkeu ter verbe tering van het fort Blauwkapelaan v. d. Haaven te Venlo, voor f 194,000. Den 21, te Weesp, door de polderbesturen, de gebouwen en inrichtingen voor een stoomgemaalaan B. J arosete Amsterdam voor 21,700. Den 26te Rotterdamdoor de directie van Heineken's Bierbrouwerij-maatschappij, het bouwen van eene bierbrouwerij met mouterijgist-, leg- en ijskelders, op de bestaande fun deeringen aan de Rotteminste inschr. H. Kramer, voor 265,000. Het vergrooten en verbeteren van liet diaconiehuis der lierv, gemeente te Leeuwardenis aangenomen door L. v. d. Zaag voor f 28127. Bouwwerken. Voor den bouw eener nieuwe ruimere kerk voor de christ.-geref. gemeente te Zwolle is in korten tijd voor ongeveer de helft der kostendie op f 40009 ge raamd zijningeschreven. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 25 goedgekeurd het door den heer Zoeher ontworpen plan tot, bebouwing van bet Hazepatersveldaan bestratingtrottoirbandriool- en grondwerken ƒ85.860 zullende kosten. De kosten van aankoop en overdracht f 35000 bedragende, zal de gemeente de bouw terreinen tegen gemiddeld 4 per LH el kunnen verkoopen. Gieten. Voor de wed. Wi.v, wier man en 2 kinderen bij den brand op den Nieuwendijk te Amsterdam omgekomen zijn, was tot 20 Juni aan giften ontvangen f 3340,75], De Maatschappij van Weldadigheid heeft onder de letters H. en M. F. uit Amsterdam ontvangen 2 giftent,e zamen ten bedrage van f 3000, ten einde te voorzien in de behoefte aan bedrijfkapitaal. Geschenken. De Koning heeft een volledig zilveren thee- en koffieservies benevens een gouden oorijzer naar Leeuwar den gezonden, om te dienen tot prijzen bij een onder friescbe harddravers met, paard en chais op den 4 Sept., den verjaar dag van den prins v. Oranje, te houden wedstrijd. Volksbeschaving. De besturen der Maatschappij voor den Werkenden Stand, der beide amsterdamsehe departemen ten van het Aut, der Maatsch. Arti et Amicitia, der Maatsch. van Bouwkunst, der Vereeniging Neerlunds Werkmaneader Vereeniging Architectures et Amicitia hebben zich bij adres tot den gemeenteraad van Amsterdam gewend met verzoek om de middelen te beramendat, de muzea en bibliotheken, benevens de merkwaardige zalen in het paleisdes zondags voor bet publiek kosteloos worden opengesteld Arbeid van Kinderen. In de 24'. algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst den 18 en 19 te 's Rertogenbosck gehouden, is besloten, dat de Maatschappij bij de Staten-Generaal in beginsel on dersteunen zal het wetsontwerpdoor den beer v. Houten bij de 2'. Kamer ingediendstrekkende om overmatigen ar beid en verwaarloozing van kinderen tegen te gaan. Rampen. Den 22 zijn te Simpelveld, ten gevolge van het inslaan van den bliksem5 huizen verbrand. Rechtszaken. De kantonrechter te Vlissingen heeft aan kerkvoogden der kerv. gemeente aldaar hunne vordering tot betaling van hoofdelijken omslag door een lid der gemeente ontzegdop grond dat het reglement op het beheer der kerkelijke goederenwegens een gebrek in den vorm niet rechtsgeldig is. Het collegie van kerkvoogden en notabelen, krachtens dat reglement gekozen heeft daarop zijn ontslag genomen. De rechtbank te Heerenveen heeft een debitant der Staats loterij te Joure, die als prijs op lot in plaats van 850 slechts 700 had uitgekeerd, veroordeeld tot 6 maanden een zame opsluiting, f 25 boelé en uitkeering van f 150 met de interessen. Misdrijven. In den nacht van 2122 is een 23jarig jongeling, in een twist, door 2 personen bij deGrimnesser- sluis te Amsterdam in het water geworpen. Hoewel nog levend opgebaald en naar het gasthuis vervoerd is hij een half uur later overleden. Overleden den 22 te Scbeveningen, de gepensioneerde luit.-generaalvoormalig commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in N. Indie WE. Aroem, oud 56 jaren. Even nadat hij in zee een bad genomen had, werd hij door eene beroerte getroffen en bezweek eenige urei daarna in het badhuis. KoLONiëN. De van Atcbin terugkeerende troepen zijn de 11de gekwetsten daags te voren te Batavia ontscheept Door de ingezetenen waren f 7000 en eenige dranken es eetwaren tot onthaal der manschappen beschikbaar gesteld. Uit Singapore wordt gemelddat de atcbineezen aldaar veel wapenen en ammunitie doen koopen en naar hun laad vervoeren, hetgeen geschieden kan vermits de blokkade niet effectief is. Oudorp, 14 Juni. Heden trof onze gemeente een gevoelig verlies door het afsterven van den WelEerw. heer J. Bólger Sinds een twintigtal jaren predikaut bij de hervormde ge meente had hij zich door handel en wandel de liefde en achting van allen weten te verwerven. Een jaar of vier ge leden bleek dat op treffende wijze. Toen Z.WelEw. toch naar elders beroepen onze gemeente zou verlaten, beijverde zich elk, zoowel eatholiek als protestant, om Z.WelEw. in ons midden te behouden. Door zooveel toegenegenheid getrof fen aarzelde hij dan ook geen oogenblik om aan den alge- meenen wensch toe te geven. In onze gemeente waar godsdienstige verdraagzaamheid algemeen beoefend wordtwaar de leeraars der beide gezind ten op vriendschappelijken voet leven daar wordt het verlies van Bólger dubbel gevoeld. Algemeen is dan ook de wensch, dat, wie ook de opvolger van den betreurden leeraar moge zijn, bij in verdraagzaamheid en menschenliefde dezen moge even aren opdat de gelukkige verstandhouding tusschen Oudorps bewoners niet verbroken worde v aar steeds moge voortduren, Door den heer J. Nuhout v. d. Reen is te Delft het examen B afgelegdbedoeld in art. 61 62 en 64 der wet op het middelbaar onderwijs [het volgend examen C strekt tot het verwerven der diploma's als civiel ingenieur, architect en werktuigkundig ingenieur], H.M. de Koningin heeft aan de Sociëteit, van Moe derlijke Weldadigheid alhier weder hare gewone jaargift van f 100 doen toekomen. Het kiescollegie der lierv. gemeente heeft uit het vroe ger vermelde zestal van predikanten het navolgende drietal geformeerd v. d. Linde te HoevelakenEigeman te Delfs- haven en Ringnalda te Doornspijk. Door het stedelijk muziekcorps zullen Dinsdag 1 Juli, in den Stadshout, des avonds le 7] urende navolgende stukken worden uitgevoerd i. Marehe (le Comête) van Buggenhout. 2. Ouverture (Nebucodonosor) van Perdi. 3. Scuottisch (rose mouseuse) van Schmidt. 4. Fantaisie (Don Carlos) van Perdi. 5. Ou verture (Preciosa) van IPeber. 6. Melodie Styrier vau Kühner. 7. Potpourri (Zauberflöte) vau Mozart. 8. Yalse (le Bouget) van van Hemert. 9. Fantaisie (Bouchard d'A- vesnes) van Miry. Bij de Uitgevers dezer Courant is voorhanden de 1". ai van KOHLGeschiedenis der Europesche volken met prachtig gekleurde platen, naar oorspronkelijke teekeningencompleet in 24 afleveringen a 45 ets., waarbij als premie wordt gereven eene copie in oliedruk naar het wereldberoemd meesterstuk der Nederl. schilderschooleen wintergezicht van B. C. Koekkoek. Zitting van 24 Junij 1873. No. 9. Voorzitter de Burgemeester A. Moclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig, met kennisgeving, de keeren Mr. D. F. van LeeuwenDr. C. J. de Lange en T. L. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mededat gisteren eenig oud ijzer en eenige andere buiten dienst gestelde goederenaan de gemeente toebehoorendein bet openbaar voor 1062,82 verkocht zijn. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Pan de commissie voor de verordeningenwaarop straf is bedreigd. 3. Brief ten geleide van eene gewijzigde ontwerp-veror- dening op de bewaarplaatsen voor petroleum enz. Daarbij is aan verscheidene opmerkingen der Kamer van Koophandel te gemoetgekoinen en ook aan haar verlangen om van ge meentewege een gebouw a&ntewijzen, waarin tegen betaling der door den Raad vasttestellen recognitie petroleum zm mogen worden bewaard. In bet te lid van artikel 1 is eene daartoe strekkende bepaling opgenomen. Opdat de Raad echter zou kunnen beslissen of de oprigting vau een dergelijk gebouw wel noodig en met het oog op de daaraan verbonden kosten niet te bezwarend zou zijn, in aanmerking nemende, dat liet vol gens den staat van de voorraad petroleum op 31 Jauuarij 1.1. voor tien handelaars zou dienenis door de commissie aan den Gemeente-architect opgedragen eene begrooting van kosten intedienen van eene dergelijke bewaarplaats, zoo noo dig na kennisneming van de wijzewaarop zij in andere gemeenten van ons vaderland worden ingerigt. 4. Rapport op het verzoek van bewoners der buurt Var- nebroek om tegen te gaan het rijden met wagens op de straat langs hunne buizen aldaar. De Commissie is van oordeeldat in het algemeen het rijden met wagens op dergelijke klinkerstraten niet bij politie verordening kan worden verboden, daar het gevolg van eet dergelijk verbod zou zijn dat sommige straten welke geheel uit klinkers bestaan niet zouden mogen worden bereden, dat natuurlijk onmogelijk gehandhaafd kan worden. Zij stelt echter voor, aan liet verzoek der adressanten te ge- moet te komen, dsor plaatsing van palen in die straat, vroeger daar ook gestaan hebbende en later op verzoek der toenmalige bewoners weggenomen waartegen te min der bezwaar bestantomdat de breede langs die straat gelegen weg tegenwoordig in goeden staat verkeertdat vroeger niet het geval was en van dit besluit kennis te ge ven aan de adressanten als beschikking op hun verzoek. Nos. 3 en 4 ter lezing voor de leden gelegd. 5. Berigt van den heer Dr. 6'. J. de Langedat hij aan neemt de benoeming tot geneeskundige in liet gasthuis. (i. Brief van den beer Dr. C. J. de Langehoudende be rigtdat bij voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad alhier bedanktuit hoofde zijne bezigheden hem niet toela ten die betrekking geregeld waartenemen. Nos. 5 en 6 voor kennisgeving aangenomen even als de inededeeling des Voorzitters, dat de dag voor de verkiezing van een lid van den Raad in plaats van den beer de Lange door Burg. en Wetb. bepaald is op 15 July 1873. 7. Verzoek van J. Ter haakom voor de wed, C. Tcrywd

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2