No. 27. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. ZONDAG JULI. #ffictccl (Bc&cclte. SK5!efcelijfiscfic Berichten. Duitschlaiid SSi'Sgie. rrankrijk. A L k C E C J i A A I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Pr(js per kwartaal f 0.65, franco per post f 0,9 O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de commissie voor de Schutterij op den Donderdag 10 Julij aanstaande's namiddags ten zes uur preciesten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot het beoor- deelen der ligchaamsgebreken en verdere reclames tegen de dienst bij de Schutterijonder opmerking dat alleen Xiï) per soonlijke opkomst vrijstelling van die dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling voor broederdienst ver langd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente secretarie aantevragengevorderd worden. Werkelijk dienstdoende schuttersreden van vrijstelling hebbendekunnen die alsdan even zoo doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Jmij 1873. Be Secretaris, NUHOUT v an der VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeen te-secretarie (afdeeling bexolking) aantemelden: Jacobus Lindeboom, Willem Dumans. POSTERIJEN. De correspondentie voor Oost-Indiete verzenden per stoomschip Conrad, moet den 9 Juli a.s., uiterlijk 's avonds te 9 urenaan het postkantoor bezorgd zijn. Be Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Juni 1873. T. H. BRüGEMAN Mej. S. RAS W. MUNKE, Am sterdam; P. WAAIJEN, Anna l'aulownapolder; J. OUDES, Duinsteeg; J. VISSER, NieuwediepL. VIS, Petten. Van de Hulpkantoren Bemingbroek: LEENTJE van DAANBERG, Schagen. SchoorldamA. MELLIS Graftdijk. Op de laatste parlementaire soiree van prins Bismarck is de Afgevaardigde Kryger, uit Haderslebendie zich tot dusver nooit bij dergelijke gelegenheden had laten zien tegenwoordig geweest. De Rijkskanselier behandelde zijnen noordelijksten en weerspannigsten gast op de voorkomendste wijze. De Bondsraad heeft het door den Rijksdag aangenomen voorstel betreffende de samenstelling der Volksvertegen woordiging in de verschillende Staten verworpen, maar toch bij zijne beraadslagingen over dat voorstel te kennen gegeven, dat van de mecklenburgsche regeering binnen korten tijd de toegezegde constitutioneele hervormingen verwacht worden. De Bondsraad heeft de Rijksmuntwet in den door den Rijksdag vastgestelden vorm aangenomenen besloten tot het instellen eener commissiebelast met het toezicht op de volksgezondheid in het duitsche Rijk. Pruisen. Ten gevolge der weigering van den bisschop van Paderborn om de door de regeering verlangde inlichtingen no pens de organisatie en het leerplan der kerkelijke inrichtingen van hooger onderwijs in zijne diocese te geven, heeft de opper- president der provincie Westphalen den 18 bekend gemaakt, dat de minister van eeredienst en onderwijs den 17 bepaald had, dat de studie aan de catholieke philosoflsch-theologische inrichting te Paderborn niet geschikt kan beschouwd worden om de bij art. 4 der wet van 11 Mei voorgeschreven studie aan eene duitsche staats-universiteit te vervangen. De officiëele kerkeljjke bladen van verscheidene bisdommen hebben opgehouden te bestaan. Dat van Keulen is wel in stand gehouden, maar met deze wijziging, dat de benoemingen van geestelijken daarin voortaan niet meer opgenomen zullen worden. Het schijnt alzoo, dat de bisschoppen het toezicht der regeering op de aanstelling der geestelijken moeilijk willen maken. Den 15 is te Hadersleben eene „noord-sleeswijksche nij verheids-tentoonstelling geopendwaarvan deensche indus- triëelen in die stad het initiatief hebben genomen. Bij de opening heeft het met aan staatkundige ontboezemingen ont broken. De duitsche overheden hebben zichwegens het nationale doel der onderneming, van alle medewerking ont houden en vergunning geweigerd voor eene loterij van ten toongestelde voorwerpenwaarvan de opbrengst voor een asyl voor arme en gebrekkige werklieden bestemd was. Evenwel bevinden zich onder de 400 exposanten verscheidene in Noord- Sleeswijk gevestigde duitsehers. De zaak van den geschorsten veldproost Namszanowski bisschop van Agathapolis i.p.i., is in hooger beroep beslist. De eisch van het openbaar ministerie was ontslag uit de dienst en veroordeeling in de kosten, maar de uitspraak van het Hof alleen „plaatsing op wachtgeld." De hertog v. Ratibor heeft namens een aantal liberale catholieken den Keizer een adres tegen de houding der bis schoppen overhandigd. Prins Bismarck heeft onmiddelijk na het sluiten van den Rijksdag verlof gevraagd als pruisisch minister van buit. zaken. Saksen. De directeur van het stedelijk theater te Leipzig, vervolgd door de vereeniging van duitsche tooneelschrijvers en componisten wegens onbevoegde opvoering van 15 tooneel- stukken en 6 opera's, is door de rechtbank vau koophandel veroordeeld tot uitkeering van de bruto-opbrengst der opvoe ringen aan de schrijvers of hunne erfgenamen. Hamburg. De eigenaars eener drukkerij hebben onder wijzers uitgenoodigd om als zetters bij hen in dienst te komen, daar velen zoodoende een aanmerkelijk hooger loon konden verdienen dan thans hun tractement oplevert8G onderwijzers hebben zich daarop aangemeld. Elzas-XiQXHaringen. Te Straatsburg zijn de candidaten der anti-duitsche partij voor Afgevaardigden der Algemeene Raden, de heeren Laulh, Weyer, Qogel en üaber gekozen. De duitschgezinde partij erlangde aanzienlijke minderheden, zijnde op den heer Klein 659 st. uitgebracht, tegen 1028 op den heer Lauth. De duitschgezinde bevolking van het Rijksland heeft zich overal aangesloten bij de gematigde partij, ten gevolge waar van in de kleinere steden en ten platten lande meerendeels candidaten dier partij gekozen zijn. In de grootere steden daarentegen heeft de franschgezinde partij gezegevierdmet uitzondering van den Boven-Elzas waar de kiezers in de hoofdplaatsen zoo slecht opgekomen zijn (te Muikousen nog geen 500), dat eene tweede stemming noodig is. De gewezen gedelegeerde der parijsche Commune genl. Cluseret heeft een vrijgeleide van 5 dagen verzocht, om eenige familie-aangelegenheden in Belgie te komen afdoen; maar de regeering heeft dat verlof geweigerdomdat zij volgens de tractaten verplicht zou zijn, den door de fransche krijgsraden ter dood veroordeelden generaal uit te leveren. Bij de verkiezingen voor het corps officieren der burger- De commissie van decentralisatie heeft als grondslagen voor het stemrecht ter verkiezing van gemeenteraadsleden vastgesteld: 25jarigen ouderdom en eenjarige inwoning in de gemeente, met aanslag in de kohieren van een der 4 di recte belastingenvoorts heeft de commissie zich verklaard- voor benoeming der maires in de hoofdplaatsen der departe menten en arrondissementen door de gemeenteradenen in alle andere gemeenten door de raden met toevoeging van de hoogstbelaste ingezetenen, zullende in genoemde hoofd plaatsen de maires niet met de door de prefecten en onder prefecten uitgeoefende functiën van het centraal gezag bekleed worden. Den 20 heeft te Versailles de eerste civiele begrafenis^ plaats gehad, en wel van den radicalen Afgevaardigde Brousset. Toen de gewone deputatie, welke de Nat. Vergadering bij de begrafenis van een overleden Gedeputeerde vertegenwoor digt (ditmaal de heeren de Goulard, Martin des Pallieres Desjardins en Cazenove de P'radike), in het sterfhuis komende, bemerkte, dat geenerlei godsdienstige plechtigheid zou plaats hebben, is zij naar de Kamer teruggekeerd; en de kolonel der kurassiersdie met 2 escadrons verschenen was om den verkozen AntWerpen Zijn al de candidaten der liberals Part« o^rfedëne'de lateerV£w£en De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 21 bij accla- I V°-°r lljkkist V^nteerenen matie een onbeperkt crediet toegestaan voor de ter gelegen heid van het bezoek der kon. familie in Augustus te geven volksfeesten. De centrale sectie voor de aanhangige militaire wetsont werpen heeft met 4 tegen 3 st. een amendement van den heer Coomans verworpen't welk de strekking had om de kosten van het remplacement aan de financiëele krachten der miliciens te evenredigen. Zij heeft daarentegen met 3 tegen 2 st. (2 leden onthielden zich) besloten om de loting te behouden. De Kamer heeft den 24 den post van l j milj oen voor het voortzetten van den bouw van het nieuwe paleis van justitie te Brussel met 63 tegen 16, en vervolgens de geheele voor dracht omtrent de openbare werken met 72 tegen 4 st. aau- genomen. Vooraf was ten tweede male gestemd over de tegen den zin der regeering verleende verhoogde of nieuwe subsi- diën. De minister Malou had zich ditmaal bereid verklaard om voor de aansluiting der gewone aan de spoorwegen 500000 fr. meer te bestemmen dan aanvankelijk was voorgesteld, maar de Kamer heeft het amendement-Ze^^ met 41 tegen 39 st. definitief goedgekeurd. De overige amendementen zijn alle met eene groote meerderheid doorgegaan. Den 26 is het crediet van 20 miljoen fr. voor den aanbouw en het ameu- bleeren van scholen met alg. st. toegestaan. De 27 is besloten om tot 8 Aug. niteentegaanten einde de centrale sectie voor de militaire wetten tijd te laten haar rapport op te maken De heer Ch. de Groote, directeur bij het ministerie van buit. zakenis tot minister-resident in Japan benoemd. Den 29 is in de zaal van het brusselsche „Alhambra" een groote „Landdag" of vlaamsche meeting gehouden, waaraan deputotiën uit verschillende deelen des lands, te zarnen na genoeg 6000 personen, hebben deelgenomen. Vooraf trokken zij met ontrolde banieren en onder het aanheffen van het volkslied „de Vlaamsche Leeuw" door de stad. Het doel was de beraming der geschikste middelen om gevolg te geven aan de artikelen der grondwet, waarbij aan alle burgers gelijke rechten, ook wat liet bekleeden -wan ambten en betrekkingen en het facultatieve gebruik der talen betreft, toegekend zijn; en tevens om zich te verstaan over de houding der Vlamin gen bij de verkiezingen. Er werd besloten, dat geen can- didaat de stemmen van vlamingen zal verwerven, tenzij hij zich verbindt om hun programma volledig ten uitvoer te leggen. Door een paar sprekersde heeren de Pooter en Scholiers, werd eene hevige taal gevoerd. L'Orphéon Royal, van Brussel, die bij den internationalen wedstrijd te S. Denis de voornaamste overwinnaar is geweest, is bij zijne terugkomst, den 30 des avonds, door al de muziek- en zangVereenigingen der hoofdstad plechtig met toortslicht ingehaald. Het rapport, uitgebracht door de commissie voor de leve ringscontracten omtrent den staat van het krijgsmateriëel in de arsenalen en magazijnen tijdens de oorlogsverklaring, be slaat ongeveer 200 bladzjjden druks. De commissie heeft 11 deskundigen gehoord en het is haar gebleken, dat in 1870 wel eene groote hoeveelheid aanwezig was, maar meerendeels in onbruikbaren toestand. Van de 10000 veldstukken waren slechts 2376 in staat om dienst te doen, en van deze konden in het begin van den krijs: niet meer dan 900 aan het Rijn- leger toegevoegd worden, bij gebreke van de noodige paarden. Van de 3j miljoen geweren leverden niet meer dan 1 miljoen eene voldoende wapening voor de krijgslieden op. Het on derzoek is ingesteld naar aanleiding der beweringen van den voorzitter der commissie, den hertog d'Audijfret Pasquier, dat men, volgens een rapport van den kolonel Thomas, over niet meer dan 2000 bruikbare stukken beschikken kon, en van den heer Rouher, dat, volgens de verklaringen van den genl. Susane, 21000 kanonnen, waaronder 10000 veldstukken, voor handen waren. De hertog v. Chartresdie als escadrons-chef a la suite bij de africaansche jagers in Algiers diende, is overgeplaatst bij het 9e. regiment jagers van Frankrijk, 't welk deel uit maakt van het leger van Versailles. Op de begrooting van Parijs voor de loopende dienst was 3,770,000 fr. voor onderstand van behoeftigen toegestaan, zijnde 300000 fr. meer dan in het vorige jaar; de gemeenteraad heeft zich genoodzaakt gezien een supplementair crediet van 450,000 fr. te verleenen, voornamelijk bestemd voor de be- hoeftigste en te gelijkcr tijd woeligste wijken. Mano, de brievenbode van Barp (Gironde), die in Maart wegens moord op zijne schoonouders, vrouw en 2 jongste kinderen door het hof te Bordeaux tot levenslangen dwang arbeid was veroordeeld, heeft zich van dit vonnis in cassatie voorzien, met het gevolg, dat het hof van Lot en Garonne, waarheen de zaak door het hof van cassatie verwezen is, hem ter dood heeft veroordeeld. Hij is steeds alle schuld blijven ontkennen. trok vervolgens met hen af. Een 6Ótal Afgevaardigden der linkerzijde heeft het lijk naar de begraafplaats gevolgd, alwaar de heer Challemel Lacour eene korte toespraak hieldtot afkeuring van het gebeurde en tot vereering van den overle dene onder wiens goede werken hij een legaat van 50000 fr. aan de armen en het afstaan van het door hem bewoonde kasteel ten behoeve eener gemeenteschool vermeldde. Alle afdeelingcn van den Hoogen Raad van Koophand; hebben met alg. st., de heeren Pouyer-Quertier en Ozenne daaronder begrepenbesloten tot intrekking der belasting op de grondstoffen en terugkeer tot. het handelstractaat van 1860. Genoemde Raad heeft zich definitief verklaard tegen het ratificeeren van de nieuwe handelstractaten met Belgie en Engeland. Den 20 Juni, den voornamen dag van de bedevaarten naar Paray-le- Monial (Saöne en Loire), waren meer dan 40000 personen uit alle oorden van Frankrijk in dat kleine stadje bijeengestroomd. De genl. de Charrette, gewezen aan voerder der pauselijke zouavenheeft na den afloop der mis en der ochtend-pro cessie de hoofdofficieren, die aan den optocht hadden deelgenomenaan zijne tafel vereenigd. Te Besanijon is een der feesttreinen met steenworpen begroet waardoor verscheidene vrouwen en kinderen gekwetst zijn. De overheid heeft verscheidene der baldadigenonmiddelijk in hech tenis doen nemen. „De zwarte dokter" Joseph de Vries, bekend door zijne geschillen met de medische faculteit, is den 21 in behoeftige omstandigheden te Parijs overleden. Hij was geboren te 's Gravenhage en naar gissing 70 a 72 jaren oud^ Den 23 is te S. Denis, bij Parijs, een groote internationale wedstrijd van zang- en muziekvereenigingen gehouden. De 140 gezelschappen, welke daaraan deelnamen, telden nagenoeg 6000 executanten. De, eerste prijs in de voornaamste afdeeling van_, liet, programma in eene prachtige gouden kroon be staande is behaald door VOrphéon Royal van Brussel; aan welke vereeniging ook de „internationale eereprijs" is te beurt gevallenwelke bestond in eene premie van 1000 fr. en eene groote gouden medalje. De ultra-republikeinsche partij heeft den verjaardag van den genl. Hocheden „bevrediger der Vendée," wederom herdacht. De parijsche radicalen hebben van de militaire overheid geen verlof kunnen bekomen, den dag met een ban ket in het Hotel des Réservoirs te vieren. Alstoen hebben 60 personen den 24, ten huize van den heer Jaendel, lid van den gemeenteraad van Versailles, eene private bijeenkomst gehoudenwaarbij redevoeringen zijn uitgesproken door den gastheer, den heer Carnot en den heer Gambetta. Laatstge noemde heeft over de levensvatbaarheid van de republikeinsche staatsinstellingen gesprokenwelke, naar hij zeide, zijn toe vertrouwd aan de handen van den eerlijken soldaat Mac- Mahor., die als een tweede Hoche een toonbeeld is van eer lijkheid moedkrijgstucht en toewijding aan Frankrijk." De prefect der Seine heeft den parijschen gemeenteraad sjepolsd over het verleenen van een crediet 130,000 fr., ter bekostiging van festiviteiten tijdens het verblijf van den Schach van Perzie, maar in eene zitting met gesloten deuren hebben zioli 28 van de 52 tegenwoordige raadsleden tegen het geven van feesten verklaard. Dit besluit heeft bij de ingezetenen, die bij het geven van groote feesten doorgaans welvaren, veel ontevredenheid verwekt, en de gemeenteraad is daardoor be wogen geworden om den 26 de noodige gelden voor eene waardige ontvangst van den Schach toetestaau. Op voorstel van den heer AUain-Targé is eene feestcommissie benoemd en vervolgens in dezelfde zitting hef plan der commissie, om een nachtelijk feest op het Trocadero te geven, met eene groote meerderheid aangenomen. De regeering heeft last gegeven tot het gerechtelijk vervolgen der vereeniging van revolutionaire libres-penseurs te Lyon. Den 25 is te Parijs gearresteerd de heer Lefevre, admi nistrateur van le Rappel, beschuldigd van deelgenootschap aan de misdaden der parijsche Commuue. Hij hadeven als de heer Rancden 6 April 1871 zijn ontslag als lid der Commune genomen. Tijdens het tegen Ulysse Parent gevoerde geding is hij gerechtelijk vervolgd geworden maar na ver loop van eenige tijd buiten verdere vervolging gesteld. Nationale Vergadering. Bij de vernieuwing van de bureaux der afdeelingen zijn 10 leden der rechter- en 5 der linkerzijde tot president verkozen. Onder de eerstbedoelden behoort de hertog v. Aumale die in de 8e. afdeeling bij tweede stemming benoemd werd. Den 2L is het wetsontwerp tot het tegengaan van ontdui kingen bij de heffing der indirecte belastingen, inzonderheid op de alcoholische dranken, met 411 tegen 173 st. aange nomen. Door den Afgevaardigde Rouveure werd een wets voorstel ingediend, ten doel hebbende om, met het oog op het eventueel wegvallen der belasting op de grondstoflen uit de rij der middelen, tot het invoeren (voor de dienst 1874) van eene belasting op de inkomsten en van eene verhooging der zoutbelasting te doen besluiten. Den 23 is een wetsvoorstel van den heer Tallon, om zoo veel mogelijk het misbruik van het petitierecht tegen te gaan, voor de tweede maal gelezen. De handteekeningen der adres santen zullen voortaan gelegaliseerd moeten zijn, en de com missie voor de petitiën zal slechts rapport uitbrengen over dezulkewelke naar haar oordeel ter kennis van Kamer of regeering behooren te worden gebracht. Echter zal eene volledige lijst van alle ingekomen petitiën opgemaakt en open baar gemaakt worden. Nadat de heer Rouveure zijn voor stel had toegelicht, werd tot de verzending daarvan naar de budj et-commissie besloten. Den 24 heeft de heer Leroyer zijne interpellatie over het besluit van den prefect der Rhöne omtrent de begrafenissen tot den minister Beulé gericht in eene rede, die nagenoeg 2 uren geduurd heeft. Hij verdedigde de begrafenissen, die zonder kerkelijke plechtigheden plaatshebben, niet hij is noch athëist,, noch materialist hij verdedigde alleen de gewetens vrijheid, en hij betreurde het, dat bij liet besluit de beweeg redenen, die tot het nemen daarvan geleid hebben, niet vernield waren. Toen hij trachtte aantetoonen, dat de gewetensvrijheid door het besluit van den prefect Ducros geschonden was, en hij dat besluit bij een onverdraagzaam reglement op de be grafenissen der hervormden van 1666 vergeleek, gaf de meer derheid herhaaldelijk en luide te kennen, dat hier van geene gewetensvrijheid, maar van het tegengaan van revolutionaire buitensporigheden spraak was. In het laatste gedeelte zijner rede roerde de interpeliant ook het bij de begrafenis van den Afgevaardigde Brousses voorgevallene aanen vroeg hij op heldering vau den minister omtrent het gedrag van den com mandant der kurassiers. De minister van oorlog antwoordde, dat, blijkens eene door zijnen voorganger en door den gewe zen minister van justitie Dufaure uitgevaardigde circulaire, het militaire detachement „het lijk van de kerk naar de be graafplaats moet vergezellen," en dat, daar bij de begrafenis van den heer Brousses spraak van kerk noch godsdienstleeraar was, alle verplichting ophield om het lijk grafwaarts te volgen. Maar bovendien, hij en zijne ambtgenooten meenden, dat men de krijgslieden niet aan ongodsdienstige en godloochenende manifestatiën mocht laten deelnemen. „Ontrukt gij zeide hij den soldaat het geloof aan een volgend leven, dan hebt gij ook geen recht om van hem te eischen, dat hij zijn leven voor land of Staat ten offer brengt." (Levendige toe juichingen der rechterzijde; de genl. de Cissey verlaat zijne plaats, om zijn opvolger geluk te wenschen en de hand te drukken; nieuwe toejuichingen der meerderheid). De minister Beulé heeft daarop in het breede betoogd, dat de burgerlijke begrafenissen te Lyon niet anders zijn dan revolutionaire manifestatiën en middelen van propaganda. Behoeftige ouders maakten er gebruik van, ten einde de kosten der kerkelijke begrafenis te ontgaan. Bij de burgerlijke begrafenissen wer den gelden ingezameld voor de staatkundige gevangenen, voor de leeken-scholen en om te gemoet te komen aan de verkie- zingskosten. Hij las, tot toelichting dezer beschuldiging, de statuten voor der „Vereeniging der vrije gedachte"; en be toogde, dat het reglement van den heer Ducros geenszins ten doel had, de vrijheid van geweten geweld aan te doen of aan godsdienstige onverdraagzaamheid den teugel te vieren maar alleen om gevaarlijke staatkundige en anti-maatschappe lijke demonstration tegen te gaan. Spreker werd herhaal delijk door leden der inkerzijde in de rede gevallen, maar door de rechterzijde levendig toegejuicht. De heer de Pres- sensé keurde de door den minister gewraakte handelingen ernstig af, maar evenzeer het besluit van den prefect van Lyon, hetwelk hij eene schande voor de fransche administra tie noemde. De verfoeilijke vereeniging te Lyon viel in de termen van art. 291 en 294 van het wetboek van strafrecht, maar besluiten als van den prefect voerden tot eene confessio- neele politiek, de noodlottigste die er voor een land te vinden is. Niet, minder dan 6 verschillende motièn waren gedurende de discussie voorgesteld, 4 door de rechterzijde, 1 door een ge deelte van het linkercentrum en 1 door de uiterste linkerzijde, welke laatste eene veroordeeling van den prefect inhield en eene aanmaning aan het gouvernement om de gewetensvrij heid te doen eerbiedigen. De regeering vereenigde zich met die der heeren de Belcastel, Corn, de Witt, de Cazenove c.s. luidende: „De Vergadering, overwegende dat zij de beginselen der gewetensvrijheid en godsdienstvrijheid steeds geëerbiedigd heeft, maar dat deze bij de aanhangige zaak niet betrokken zijn, en zich rereenigende met de door de regeering uitge drukte zienswijze, gaat over tot de orde van'den dag", welke motie met 413 tegen 2ol st. (vele leden van het lin ker centrum stemden met de rechterzijde) werd aangenomen. Den 25 en 26 is beraadslaagd over de wetsvoordraeht der heeren Seignobos, Rampon, Destremx en d'Rarcourt betreffende het Legioen van Eer, strekkende tot formeele intrekking van het reeds feitelijk ter zijde gesteld decreet van October 1870, waarbij de orde alleen voor militaire verdiensten bestemd werd, tot uitsterving van het aantal ridders van 70000 tot 25000, en tot het geven aan den Hoogen Raad der orde van het recht van advies en van veto omtrent alle benoemingen. Deze voordracht, vooral het laatste punt, vond veel bestrij ding, ook van den minister Ernoul. Op aandrang der regeering werd besloten een contra-project van den heer Founder, waarbij het decreet van 1870 ingetrokken, maar de controle van den Hoogen Raad aanmerkelijk verzwakt werd, naar de commissie te verzenden. De commissie verklaard hebbende, dat dit project geene genoegzame waarborgen voor eene goede con- 1 röle opleverde, heeft de minister den 27 een nieuw ontwerp ingediendwaarbij de mededeeling der voorgenomen benoe mingen aan den Raad der orde bepaald wordt, opdat deze advies uitbrenge over de vraag, of de bestaande wetten cn reglementen niet overtreden worden. Den 26 is de heer Weiss, hoofdredacteur van Paris-Journal, met 286 van de 548 uitgebrachte stemmen tot lid van den Raad van Slate benoemd. De heer Perret verkreeg 256 st. Den 27 heeft de Kamer, overeenkomstig het voorstel der com missie, de verkiezingvan dr. Turigny, op 27 April in het dept. der Nièvre, wegens plaats gehad hebbende grove onregelmatighe-

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1