Groot Itritlanje en Borland. Oosteiirijk-Blongargje. Rusland. Turkije. Spanje. gtiiinnilaml. s - Jfti cu w s den en fraudes, met 402 tegen 207 st. nietig verklaard. De ingekomen reclames op grond van ondergane gevangenisstraf j van 6 maanden en opgelegde boete van 1000 fr. zijn niet in aanmerking genomendewijl deze straf betrekking had op eene gepleegde drukpers-overtreding. Den 23 hebben de Schaclide keizerlijk russische gasten en de prinsen zieh naar Portsmouth begeventen einde de dokken te bezichtigen en eene revue te houden over de Ka- naalvloot en de gepantserde schepen der marine te Spithead. Aan boord van het jacht Victoria and Albert werd tussehen de liniën der 44 oorlogschepen23 pantser- en ramtoren- schepen en 21 kanonneerbooten doorgestoomd, en vervolgens een bezoek gebracht aan de schepen Agincourt en Sultan. 's Avonds heeft het hooge gezelschap de internationale ten toonstelling in South-Kensington en daarna een concert in de Albert-hall bezocht. Den 24 is door de Koningin en den Schach in het park van Windsor eene wapenschouwing gehouden over 7000 man keurtroepen. De Koningin, de russische grootvorstin en de prinses v. Wales waren in een open rijtuig gezeten, de Schach op een arabischen schimmel. Hen volgden de engelsche en perzische prinsen, allen in schitterende uniformen, en een luisterrijken staf. Het militaire schouwspel, waarvan p.m. i 00.000 toeschouwers getuigen warenis met eenige ma noeuvres in het vuur besloten. Na den afloop daarvan heeft de Schach den hertog v. Cambridge een prachtig perzisch krom-zwaard met gouden gevest en purper fluweeïen schede overhandigd. Eerst 's avonds 9 uren te Londen teruggeko men heeft hij te middernacht de receptie bezochtwelke volgden op een diner ter zijner eere (hoewel hij het niet had kunnen bijwonen) door lord Granville in het hotel van het dept. van buit zaken gegeven. De Schach heeft den 25 den Tower bezochten is van daar. met. de engelsche en russische prinsen en prinsessen aan boord van eenige stoombooten de Theems tot Greenwich afgevaren. In de koninglijke marine-school werd hij ont vangen door den minister van marinedie hem aldaar een dejeuner aanbood. Terugkecrende was hij te vermoeid om zijn voorgenomen bezoek aan de Engelsche Bank te kunnen brengen, 's Avonds is op last der Koningin, op het palcis van Buckingham, ter eere van den Schach een galabal gege ven hetwelk door hem en andere vorstelijke personen en door een groot aantal genoodigden werd bijgewoond. Den 26 is de Schach met een klein gevolg per spoortrein naar Liverpool gereisdalwaar hem op het stadshuis een diner is aangeboden en hij een rijtoer door de stad en een stoomboottocht op de Mersey gemaakt heeft, 's Namiddags heeft hij zich naar Trenthamhet buitengoed van den hertog v. Sutherland, begeven. Deu 27 heeft de Schach van Trentham uit bezoeken ge bracht aan de groote fabriek van spoorweg-materieel van de Londen and Nord-Western Spoorwegmaatschappij te Crewe en aan Manchester, in welke stad hij met groote geestdrift ontvangen is en o. a. de zeer uitgebreide katoenspinnerijen en weverijen der heeren Haworth bezocht heeft. De Schach heeft zijnen wensch te kennen gegeven om toetetreden tot de geneefsche conventie betreffende de onzij- digverklaring in tijd van ooriog van zieke en gewonde krijg heden en van het tot hunne verpleging dienende materieel. Deu 28 zijn de Schach en de prinsen naar Londen terug gekeerd. 's Avonds heeft hij eene soiree in de open lucht bijgewoond, door den prins en de prinses v. Wales ter zijner eere te Chiswick gegeven, en mede bezocht door de Koningin, de russische en engelsche prinsen en prinsessen en zeer vele genoodigden. Den 30 hehben deputatiën van de Evangelical Alliance en van verscheidene godsdienstige vereenigingen den Schach memoriën aangeboden, waarbij bescherming der nestoriaansche en armeniaansche christenen en de invoering van godsdien stige vrijheid en gelijkheid in Perzie verzocht werd. 's Na middags heeft een gedeelte der londensche brandweer in den tuin van het paleis van Buckingham voor den Schach gema noeuvreerd. Vervolgens heeft hij met de russische, engelsche en deensche prinsessen een feest in het Crystal-Palace bijge woond, bestaande in een monster-concert, het springen der groote fonteinenacrobatische kunstverrichtingen en een groot vuurwerk, besloten met een bouquet van 1600 vuur pijlen door den Schach door middel van eleeiriciteit ont stoken. Hoogerh uis. Den 23 heeft de minister van buit. zaken, in antwoord op eene interpellatie van lord Carnavon, mede gedeeld, dat het hof te Cadix uitgemaakt heeft, dat niet vol doende bewezen was, dat de Murillo met de Northfleet in aanvaring geweest is echter was de kapitein voor 12 maan den geschorst, omdat hij op de door hem aangevaren stoom boot niet genoegzaam acht geslagen had. Den 30 isna korte beraadslagingbeslotenniet voor de tweede maal te lezen het door iord Russell voorgestelde wetsontwerp tot betere regeling van Ierland. Lagerhuis. Den 24 heeft lord Enjield, in antwoord op eene interpellatie van deu heer Cartwrigtgezegddat de engelsche regeering van de fransche volstrekt geene officiëele mededeeling ontvangen heeft betreffende het handelstractaat, maar reden heeft om te geloovendat de kwestie de aan dacht der fransche regeering ernstig bezig houdt. Den 25 is, op voorstel der regeering, voor de tweede maal gelezen een wetsvoorstelstrekkende om aan de kolonie Canadaten behoeve van den aanleg van spoorwegen en andere openbare werken, een bedrag van 3A miljoen p.s. te waarborgen. Deze garantie strekt, tot aflossing der schuld, welke Canada van Engeland te vorderen hadwegens de geldelijke schadendie Canadaten gevolge der fenian-invallenom Engelands wil geleden heeft. Den 26 zijn eenige posten der begrootingen wel die welke het openbaar onderwijs betreffenaangenomen. De minister Forster deelde ter toelichting mededat de uitgaaf voor het onderwijs in haar geheel 1.299.603 bedraagt, hetwelk bij het vorige jaar vergeleken 101.952 minder is, ofschoon het gemiddelde schoolbezoek1.557.910 kinderen eene vermeerdering van ij. miljoen aanwijst sedert het in werking treden der onderwijswet. De openbare lagere scholen bieden thans eene ruimte aan voor 2.300.000 kinde renmaar moesten op zijn minst door 3 miljoen kinderen bezocht worden. Oostenrijk. De duitsche Keizerin is den 25 te Weenen aangekomen en aan de station aldaar door de Keizerin en de "overige te Weenen aanwezige leden van het keizerlijk Huis, alsmede door de civiele en militaire autoriteiten opge wacht. Den 1 Juli is zij naar Baden-Baden vertrokken. Hoewel zij op haar verlangen niet officiëei werd uitgeleid, waren de Keizer en de Keizerin bij haar vertrek in het sta tion aanwezig. Vorst Karei van Roumanie heeft mede de hoofdstad ver laten. Gedurende zijn vertoef heeft hij deputatiën ontvangen van het Iraëlietisch Verbond en van de israëlietische ge meente te Weenendie zijne bescherming inriepen voor zijne israëlietische onderdanen. Den 29 heeft te Weenen een zwaar onweder, gepaard met hevigen storm en regen, gewoed, dat aan het tentoonstellings gebouw zelf weinigmaar op het omliggende terrein niet onbelangrijke schade heeft toegebracht. De zoogenaamde ballon captif, die eene waarde had van 140,000 11. en bijna geheel gevuld was, is van zijne ankers geslagen, doch den volgenden dag vrij wel onbeschadigd te Altenburg, in Hon garije. nedergekomen. Te Triest, Pola, Higa en Klagenfurt heeft men denzelfden dag tamelijk hevige schokken van aardbeving waargenomen. Hongarije. Den 28 is in het Volkshuis discussie gevoerd over de houding, welke de minister tegenover den bisschop van Rosenau, wegens de onwettige afkondiging van het on feilbaarheidsdogma door dezen, heeft aangenomen. De linker zijde keurde de toegediende berisping niet voldoende. De minister betoogde niet anders te hebben kunnen handelen maar stelde voor om eene commissie te benoemen, ter voor bereiding der scheiding van Kerk en Staat. Graaf Deak heeft dit voorstel ondersteund en het op kerkelijk-staatkundig gebied liberale program zijner partij ontwikkeld, waartoe in de eerste plaats behoordeinvoering van het verplichte bur gerlijk huwelijkvolledige vrijheid van organisatie en auto nomie voor de catholiekenscheiding van het beheer der staatsgoederen en die der Kerk, opheffing van het recht der catholieke prelaten om als zoodanig zitting in de Magnaten- tafel te hebben. Den 30 heeft het Huis zich vereenigd met het voorstel van den minister van eeredienst, met bijvoeging der bepaling, dat de commissie hare voorstellen zal moeten bouwen op de door graaf Deak aangegeven grondslagen. Het hongaarsch-croatische vergelijk is tot stand gekomen. De Emir van Bokhara heeft niet alleen den doortocht der khivasche expeditie over zijn grondgebied met de meeste be reidwilligheid toegestaan en den tocht voor de troepen op alle wijzen gemakkelijk en aangenaam gemaakt, maar op de eerste aanvraag van den genl. Kauffmam dezen 1500 pud meel, gerst en gort toegezonden, en alle betaling of vergoe ding daarvoor geweigerd, als volstrekt in strijd met de voor schriften der aziatische gastvrijheid. De genl. Kauffmam heeft den 23 Mei, al vechtende, de vesting Kasarasp, op den linkeroever der Amu Daria, vero verd. De vijand vluchtte en liet 3 kanonnen en artiilerie- ammunitie achter. Het detachement van Manghyschlak heeft zich den 26 Mei met het orenburgsche detachement vereenigd. Den volgenden dag hebben de russische troepen de stad Chodjeli stormen derhand ingenomen. De vijand is op de vlucht geslagen. Den 1 Juni heeft er bij de inneming der versterkte stad Mangyt almede een ernstig gevecht plaats gehad. De genl. Mam is op ongeveer 35 wersten afstand van de hoofdstad Chiva de Amu-Daria overgetrokken. De sterkte des vijands bij Cnodjeli bedroeg 6000 man en 6 kanonnenbij Mangyt 3000 man en 3 kanonnen. Volgens een later bericht is de hoofdstad Khiva door de de russen bezet en de Khan naar Yumudon gevlucht. Aan den heer de Lesseps, diens zoon en den ingenieur Cotard is verlof verleend tot het doen eener reis in het tus sehen Orenburg en Samarkand gelegen gedeelte van het Rijk, tot het instellen van een onderzoek omtrent den aanleg van eenen spoorweg door Midden-Azie. De gewezen grootvizier Mahmud-bassa is, op aandrang van den tegenwoordigen grootvizier Chirvani-Zadé, tot gouverneur van Castamboli benoemdhetwelk als eene verbanning kan beschouwd wordenwelke hij zich door zijne kuiperijen in het belang der oud-turksche partij op den hals heeft gehaald. In navolging van den Sultan van Atchindoet ook de Emir van Cashgar moeite om zich onder de suzereiniteit van den turkschen Sultan te plaatsen. De Porte schijnt weinig gezind om aan deze wenschen, welke haar in ongelegenheden kunnen brengente voldoen. De Sultan heeft een nieuwen firman aan den Onderkoning van Egypte verleend waarhij de vroeger toegekende privile giën zijn bekrachtigd, en hij bovendien gemachtigd wordt om rechtstreeks en in zijnen eigen naam verdragen met de vreemde mogendheden te sluitendie op den handel van Egypte en op het verblijf van vreemdelingen daar te lande betrekking hebbenen om de sterkte van zijn leger te vermeerderen in die mate, als hij ter verzekering der binnenlandsche rust en ter verdediging tegen buitenlandsche aanrandingen noodigacht. Als nieuw bewijs zijner gunst heeft de Sultan den Onder koning in eene den 28 verleende audiëntie, vergund om voortaan het keizerlijk paleis binnen te gaan door de deur voor Souvereinen en ambassadeurs, en niet door die voor de turksche ministers bestemd. Tussehen den Nationalen Raad van Candia en den gouv.- genl. Savfet-bassa is een geschil ontstaan over het heffen van zekere belastingen. Om het verzet van den Raad te over winnen, heeft de gouverneur eenige zijner leden in hechtenis doen nemen, maar de Raad heeft zijne zittingen geschorst en een ernstig beklag bij de Porte ingediend, ten gevolge waarvan een buitengewoon commissaris gezonden is om eene enquête intestellen. Te Barcelona is het comité voor het algemeen welzijn door de repnblikeinsche vrijwilligers uit het gebouw der mairie waar het zijnen zetel gevestigd had, verdreven. Het heeft zich toen in een comité van waakzaamheid veranderd en van den gewestelijken raad een locaal voor zijne bijeenkomsten bekomen. De intransigent, die met het presidium van dit comité bekleed isheeft naar Madrid getelegrafeerd, dat de republikeinen van Barcelona zich tegen het fusilleeren van krijgslieden ter zake van overtredingen der krijgstucht ver klaarden. Onder de 10 leden van het comité bevinden zich 4 handwerkslieden. Santa-Cruz heeft in een manifest bekend gemaaktdat er van den 1 Juli paspoorten zullen uitgereikt worden voor personendie in de provincie Guipuzcoa reizen. Er zullen 4 soorten van paspoorten zijnovereenkomstig de sociale positie der reizigers. Een opstand der bezetting van het fort Mouzon Huerco is spoedig onderdrukt. De genl. Pierrad is als kapitein-generaal van Madrid reeds den 18 vervangen door den genl. Contreras. Als tijdelijk minister van oorlog had hij zich reeds aan buitensporige handelingen overgegevenen als kapitein-generaal was hij almede spoedig in verzet tegen het kabinet gekomen. Den 23 heeft de toen nog in functie zijnde minister van buit. zaken van het afgetreden bewind bij de Cortes een voorstel ingediend tot opheffing van het gezantschap bij het Yaticaan. De heer Robledo heeft dien dag verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over de staatkundedie sedert den 11 Febr., het tijdstip der optreding van het repu- blikeinsche bewind Figueras-Castelar, gevolgd is. De heer Castelar verklaarde de verantwoordelijkheid voor de hande lingen van het laatstelijk afgetreden bewind op zich te nemen en den interpellant te zullen beantwoorden. Een voorstel tot zoogenaamde „regeling der openbare schuld door middel eener vermindering van haar kapitaal en van de interesten daarvan," anders gezegd tot insolvent-verklaring van Spanje, werd afgewezen. Daarna is de discussie over de nieuwe ge meentewet aangevangen. Te Madrid heeft den 26 een volksoploop plaats gehad, waarbij de alcade om het leven is gekomen. De vrijwilligers bleven zich aan de zijde der regeering scharen, waardoor de orde ten laatste hersteld werd. Te Sevilla hebben de intransigentes in het laatst van Juni barricaden opgeworpen, en namen de vrijwilligers der republiek daarop eene dreigende houding aan. Uit beduchtheid voor eene botsing is de stad den 27 in staat van beleg verklaard. Te Malaga hebben de vrijwilligers, onder voorwendsel van gebrek aan wapenen, het arsenaal overrompeld, de daar voor- handene kanonnengeweren en revolvers vermeesterd en den alcade vermoord. Eerst na het ontvangen van versterking is het de overheid gelukt, zich tegenover de oproerlingen te handhaven. De kolonne Castanon heeft Yrurzun op de carlisten heroverd, maar is weinige dagen daarna door de carlisten overvallen en heeft, met verlies van 17 dooden en ongeveer 50 gekwet sten, de wijk moeten nemen naar Pampelona, waar hare ver schijning aanleiding gaf tot een heftig tumult tegen genl. Aovillas, aan wien de bevolking Castanons nederlaag schreef. Volgens eene opgaaf der regeering hadden de carlisten in genoemd gevecht 40 dooden en 20 gekwetsten, volgens bij zondere berichten der belgische Indépendance S2 dooden en 270 gekwetsten verloren. De heer Pi y Margall heeft het nieuwe Kabinet samen gesteld als volgthij zelf president en binnenl. zaken; Mai- sonnave buit. zakenGonzalez Eulogio oorlogGil Serges justitie; Carbajal financiën; Aurich marine; Costalez koop handel en Suner koloniën. Het ministerie heeft eene ver zoenende strekking en bevat 2 leden der linkerzijde. De president-minister heeft in de Cortes verklaard, dat het be wind besloten had de staatkunde van het vorige te volgen en het programma ten uitvoer te leggen, 't welk hij laat stelijk aan de Cortes had voorgelegd. De fransche maire van Viriatore en een correspondent van het dagblad le Pays, die zich den 27 Juni naar Vera begeven haddenzijn aldaar op last van Santa Cruz in hechtenis genomenen deze zal hen niet loslaten voordat de fransche regeering twee door haar geïnterneerde carlisten zal hebben uitgeleverd. Prins Hendrik heeft den 28 Haarlem bezocht en aldaar het koloniaal muzeüm op het Paviljoen de restauratiën van het koor der Groote Kerk en het stedelijk muzeüm van schil derijen op het stadshuis bezichtigd. Staten-Generaal. De 2«. Kamer heeft den 30 verwor pen met 43 tegen 25 st., art. 3 van het wetsontwerp tot wijziging der wetten op de nationale militie, luidende: „Een ieder, die ter inlijving bij de militie wordt opgeroepen is verplicht zijne dienst in persoon waar te nemen". Vooraf waren amendementen van de heeren Bredius en v. Raamen, om de bevoegdheid tot nummerverwisselingop nader te regelen wijze, te behouden, verworpen. De minister van binn. zaken heeft de militiewet iugetrokken en de minister van oorlog heeft verklaard at'tetreden en geen verder deel te zullen nemen aan beraadslagingen over de zakenoorlog betreffende. Den 1 3 uli zijn 5 candidaten benoemd voor de betrekking van lid van den II. Raad en wel als eerste candidaat mr. J. A. Jolles. Den 2 heeft de heer Aierstrasz de regeering geïnterpel leerd over Atchin. De minister van koloniën verklaarde, dat over de noodzakelijkheid van de staking der expeditie alsnog ruimte tot twijfel bestond, maar waaromtrent hij zich hangende het ingestelde onderzoek niet kon uitlaten; dat voldoende versterking gezonden was om de tweede expeditie te kunnen aanvangen zonder onze bezittingen te veell.eont- blooten, dat de blokkade door zending van schepen naar Indie steeds krachtiger wordt, dat waarschijnlijk door be vriende radjas van naburige Staten pogingen bij den Sultan zijn aangewend om met Nederland in onderhandelingen te geraken, maar dat niettemin de krijgstoerustingen ijverig worden voortgezet. Den 4 is het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen met 42 tegen 24 st. aangenomenart. 13 de eedsprestatiewas met 36 tegen 31 st. verworpen; desgelijks met 34 tegen 30 st. een amende ment van de heeren v. Kerkwijk en v. Kuykom de bij de wet van 1870 vrijgestelde bergplaatsen, stallen en werkplaatsen van den landbouw van de vaststelling der belastbare opbrengst uittesluiten. Kunst. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeente raad voorgesteld om de meeste aan de gemeente toebehoorende schilderijen ter plaatsing aftestaan aan het opterichten Rijks- Muzeüm, en voor de vestiging van dat muzeüm hetnoodige terrein aan de Weteringschans en 100000 als bijdrage voor den bouw beschikbaar te stellen. Den 2 Juli is dit voorstel met 18 tegen 10 st. aangenomen met een amendement van den heer v. Nieropter nadere regeling van het terrein zijnde het door B. en W. aangewezene door de meerderheid niet geschikt geoordeeld. Feesten. Den 26 en 27 is te Enkhuizen het 25jarig bestaan der afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gevierddoor eene tentoonstelling van vee en pluimgediertevolksfeest der vereeniging Willem de Zwijger, muziekuitvoeringen door het corps der infanterie te Utrecht, harddraverijen van paarden en ezels en een vuurwerk. Aanbestedingen. Den 30 te Meppelhet bouwen van een post,- en telegraafkantoor, met directeurswoning en annexe localen ten dienste der justitie, aan G. Otten, voor 23,333. Bouwwerken. De gemeenteraad van Leiden heeft den 30 besloten het Ruïne-plein kosteloos aan het Rijk aftestaan, ter plaatsing van het nieuwe academie-gebouw. Gasverlichting. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 26 beslotenden prijs van het door de gemeentelijke gasfabriek te verstrekken gas met 1 Aug. te brengen op i2j cent per kub. el. Giften. Het Java-comité heeft voor het te stichten seminarie nabij Batavia eene jaarlijksche bijdrage van ƒ2500 toegezegdzoodat het centraal comité nu reeds op ruim 8000 's jaars kan rekenen. De ontvangen en toegezegde giften beloopen 200,000. Arbeiders-kwestie. Te Utrecht is de afdeeling van het Sigarenmakersverbond ontbonden en door tusschenkomst van een der patroons eene nieuwe vereeniging opgerichtde zoo genaamde „korting" en de contributiën voor vuur, licht enz. zijn vervallen en over de loonsverhooging wordt onderhandeld. Op 2 fabrieken is de arbeid tegen verhoogd loon hervat. Rampen. In den vroegen morgen van den 30 is een houtzaagmolen van den heer Robertaan de Jutphaaschen weg bij Utrecht, door het onweder afgebrand. Rechtszaken. Het hof van Overijsel heeft den voorma- ligen rangeermeester bij de Centraalspoorwegmaatschappij P. J. v. M-, wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, hetwelk hij had kunnen en moeten voorzienveroordeeld tot 1 maand eenzame opsluiting. Het hof van Zuidholland heeft den 1 Juli bevestigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij die gemeente veroordeeld is tot terugbetaling van 36090 aan de „Great Eastern Railway-Company" te Londen, wegens onrechtmatig geheven havengelden. De Hooge Raad heeft den 30 de vrijspraak door het hof van Noordholland van de heeren L. M. en A. S., leden der firma Isenthal Sf Cie., te Amsterdamvernietigden hen wegens het collecteeren voor eene in Nederland niet geoor loofde loterij en het zonder vergunning aanleggen en conli- nuëeren eener binnenlandsche loterij, veroordeeld tot eene maand eenzame opsluiiing en f 365 boete. KoLONlëN. Den 15 Mei zijn van Batavia 600 infanteris ten 30 artilleristen250 koelies4 berghouwitzers en 4 Coehoorn-roortieren naar Deli gezondenvan waar om ver sterking gevraagd was, dewijl groote benden battaks van de bergen afkwamen. De gouv.-geul. van N. Indie heeft eene commissie benoemd om een onderzoek intestellen naar den loop der Atchin- expeditie. Te Salatiga (residentie Samarang) is een roof gepleegd ten huize en ten nadeele van mevr, Hojfnaar men zegt voor eene waarde van meer dan 150,000. Door geweld hebben de daders de bewoners belet om tijdig hulp in te roepen. De officieren en manschappen der compagnieuitmakende de bezetting van het fort Nieuw-Amsterdam (Suriname), deswege door den gouverneur der kolonie ondervraagd, heb ben zich met geestdrift bereid verklaard om deel te nemen aan den tweeden tocht naar Atchin. ln de jonstledeu Dinsdag gehouden vergadering der Bur- gervereenigiug Plicht en Recht waren, behalve de verkiezing van een bestuursbd in plaats van den heer P. Crokgeene zaken aan de orde dan de verkiezingen voor den gemeente raad. W ij kunnen dus ditmaal zeer kort zijn daar uit ach terstaande advertentie blijkt welke candidaten door de ver eeniging worden aanbevolen. De candidatuur van den heer C. Bosman, die blijkbaar de volle sympathie van de vereeniging bezitwerd van vele zijden ondersteunddoor niemand be streden en bij de stemming met overgroote meerderheid (23 van de 29 uitgebrachte steramen) geproclameerd. Ook de aftredende leden de heeren Vonk, van der Drift en Stuart werden zonder eenige oppositie candidaat gesteld en verkregen bij stemming meer dan de vereischte meerderheid (volgens het reglement is minstens der uitgebrachte stemmen noodig voor het stellen van candidaten voor den Raad). Meer verschil van meening ontstond er over de vraag, of de vereeniging ook de beide overige ledendie in de perio dieke aftreding begrepen zijnde heeren Pont en Verhoejf, zoude steunen. Tegen deze aftredende raadsleden bestonden blijkbaar vele grievenen een groot deel der vergadering wenschte de heeren Ik ellan en mr. van Lelyveld tegenover die aftredende leden candidaat te stellen. De discussie, die een enkele maal zelfs zeer warm werd, voerde tot geen resul taat daar bij de stemming bleekdat geen der genoemden de door het reglement vereischte meerderheid van stemmen kon verkrijgenzoodat de vereeniging zich voor zooverre deze beide vacaturen betreft zal moeten onthouden. De heer Grottendieck werd tot lid van het bestuur gekozen, en nam de benoeming aan. De liberale kiesvereenigingen in het district Deventer heb ben als candidaat voor het lidmaatschap van de 2' Kamer der Staten-Generaal gesteld den heer mr. Ik. v. d. Kaay alhier. De hier gevestigde afdeeling van het Ned. Schoolver bond heeft den 2 Juli, aan een groot aantal leerlingen der openbare scholendie zulks door getrouw schoolbezoek ver diend haddeneen kinderfeest op het Doelenveld gegeven dat door prachtig zomerweder begunstigddoor muziek van het, stedelijk corps opgeluisterd en door het afsteken van een klein vuurwerk besloten werd. Uitvoering van het stedelijk muziekcorps op Zondag 6 Juli's namiddags 6|- uren, in den Stadshout, volgens programma van Dinsdag 1.1. Voor zoover de algemeene commissie opgaven heeft ont vangen van de inschrijvingen ten behoeve van het te Alkmaar op te richten monument, bedraagt de som der bijeengebrachte gelden tot op dit oogenblik 5600 a 5700. De gift des Konings bedraagt 500, die van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden/300, Z. K. H. Prins Alexan der schreef te Leiden in voor 20. In Noord-Holland bedroegen de inschrijvingen Te Alkmaar 1258,50 Te Westzaan Amsterdam 967, Heilo 231, Nieuwe Niedorp 129,- 118,50 Haarlem Hoorn N. Scharwoude Enkhuizen Petten Winkel Anna Paulowna Zaandam Schagen 92,10 87,25 70,— 66,10 66,— 60,— 47,— 43,50 Schorrl Barsingerhorn Buiksloot Koog a/d Zaan Rijp Kolhorn Zaandijk St. Maarten Oosthuizen Oude Niedorp Helder 42,— 41,— 38,25 35 30,— 28,15 23,— 22,50 21,50 13,— 12, Van verschillende personen binnen en buiten de provincie werden daarenboven afzonderlijke giften of inschrijvingen ontvangen. Te Arnhem bedroegen zij 145,te Utrecht 112,50, te Middelburg 93,te Leiden 53,30, te Gouda 50. Te Kampen gaven eenige leerlingen der Latijnsche en der Hoogere Burgerschool een voorstelling, die zuiver opbracht 67,05. Het orgelconcert met zang in de Groote Kerk alhier gehouden heeft netto opgebracht 48,55. Zeer te betreuren is het, dat het plan tot dit concert niet meer bekend is geweest; het doel niet alleen, maar ook het concert zelf, dat zoo uitstekend voldeed, hadden bij meer bekendheid tot een veel talrijker oplfomst uitgelokt. ^BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27Junij. Willem Dumans, te Alkmaar, en Willemina Someveld, te Haarlem. 3 Julij. Franciscus Anthonius llazes, wedr. van Johanna Mul ler, en Susanna Blom. Hendrik Theodorus Burkunk Leentje Bos. GETROUWD. "29 J unij. Gcrrit Hendrik Meijroos en Reusje van de Poll. Pieter Deijlius, wedr. van Anna Maria Hartog, en Maria Cornelia Wilhelmina Meeuws.Johannes Her- manus Muhren en Engelina Maria Ida Cortie. GEBOREN. 27 Junij. Maartje, D. van Dirk Overtoom en Helena Peeters. 29 Margaretha Theresia Anna, D. van Gerhard Burgers en Neeltje van den Berg. 30 Ezechiel Jacob, Z. van Jacob David Hamburger en Rebecka Nias. 1 Julij. Andreas Theodorus Hermanns, Z van Hermanus Slen ters en Hendrica Johanna Weber. 3 Gesina MargarethaD. van Dirk Jacobus Kok en Trijnte Rezee. 4 Maria JacobaD. van Dirk Gerritsz. Gevelaar en Aagje de Leeuw. OVERLEDEN. 29 Junij .Diemoertje Bakker, wed. Fredrik Sieuwerts 70 j. 30 Are, Z. van wijlen Piet Boormeester en Johanna Maria van der Horst, 1 j. en bijna 6 m. 1 Julij. Geertruida Maria Roodenbergechtgen. van Herma nus Haarm&ns 60 j 2 An lreas Theodorus Hermanus, Z. van Hermanus Slen ter en Hendrica Johanna Weber, ld. - Johannes Petrus, Z. van wijlen Bernardus Smit en Helena Hen' drica van de Kamer, 20 j. en 11 m.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2