No. 29. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. ZONDAG 2 0 JULI. ©ffictccl C^cbccïtc Een internationaal gerechtshol aanbevolen. fc®tcficlijfi9chc öctncfitcn. ihiitschiand. Uelgie. Frankrijk. k H A A Deze Courant wordt wefelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,63, franco per post afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in deze provincie betrekkelijk de oproeping van ver lofgangers der nationale militie, ligtingen 1819 en 1870, met uitzondering van degenen die voor 1 Augustus 1S7B gehuwd zijn, gegrond op het koninklijk besluit van '25 April 11. No. 16. Brengt ter kennis van de belanghebbende verlofgangers, dat zij op onderstaande plaatsen en tijdstippen moeten aan wezig zijn, terwijl, bijaldien de verlofgangers dezer gemeente buiten deze gemeente verblijf houden, de overbrenging naar de plaats hunner bestemming aan den burgemeester hunner woon plaats is opgedragen, en hier wonende verlofgangers uit an dere gemeenten met de manschappen dezer gemeente worden gelijk gesteld dat zij, zonder geleide reizende, vóór 4 ure des namiddags bij hun korps aanwezig moeten zijn, die van het 1 regiment vestingartillerie ligting 1869 op 2 Augustus, die van de in fanterie op 9 Augustus aanstaande; dat regtstreeks naar hun korps vertrekken de manschappen van korpsen binnen deze provincie gelegen, als 4®. batt. 4®. reg. infant, naar Haarlem. 2». 7'. u Hoorn, depot en 3®. 7®. u Amsterdam. 4®. 7e. n u Helder. 13". komp. vestiugartill. Helder. 14®. i' n Amsterdam. dat wijders moeten opkomen de manschappen van: II®. komp. 1®. reg. vestingartillerie op 2 Augustus des namiddags ten een ure aan de Prov. griffie in de St. Jansstraat te Haarlem. 1®., 5®., 6®. en 8®. regiment en het 1®. batt. van het 7®. regiment infanterie op 9 Augustus 1873, des voormiddags ten 7 ure, te Amsterdam op de zaal militie in de Handboogstraat. Grenadiers en Jagers op 9 Augustus des namiddags ten twee ure, op den Doelen te Haarlem. De manschappen hebben regt op één daggeld van 25 cents en bovendien, de reis naar Hoorn uitgezonderd, op vrij trans port naar de plaats van opkomst, óf huisvesting en voeding, een en ander ter gemeente-secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 17 July 1873. A. MACLAINE PONT. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene, alseen beenen horologie- kettingeen kinderhoedje twee gakken zeissen en graaf stelen een ceintureeen kinderzijzakeen portemonnaie met geld. Voorts zijn inlichtingen te bekomen omtrent een smous hond]eeen jong geel hondje en een zwart bont hondje met roode vlekken, die rondzwervende zijn aangehouden. Vermijding van den oorlog en bestendiging van den we reldvrede is een wensch die niet eerst in deze eeuw is uit gesproken, al blijft hij dan ook tegenwoordig voortdurend aan de orde van den dag. Er zijn er die" zieh met dat „haspelen over den eeuwigen vrede" vroolijk makenen met afle vredescongressen en hun bezoekers lachen. Waarom" Hun antwoord is gereedomdat het dwaasheid is en scha delijke tijd- en krachtverspilling bovendien, zich met utopieën, met hersenschimmen bezig te houden en te streven naar het onbereikbare, met voorbijzien en verwaarloozing van het mo gelijke. In dit antwoord kan echter slechts onder twee voorwaarden worden berust1°. dat de vermijding van den oorlogzooals die thans nog wordt gevoerd inderdaad tot de volstrekte onmogelijkheden behoort, en 2°. dat werkelijk het bereikbare wordt nagelaten om het onbereikbare na te jagen. Die volstrekte onmogelijkheid zal niet licht door iemand beweerd wordendie gewoon is te letten op den vooruitgang in de geschiedenis van menschen en volken, niet gedurende eenige jarenmaar in een tijdsverloop van eeuwen. Ongetwijfeld hebben, een zes- of zevental eeuwen geleden, de met elkander twistende en oorlogvoerende rid dergeslachten en de elkander bestrijdende steden en pro vinciën niet aan de mogelijkheid gedacht, dat er eenmaal een gezag zou verrijzen, waardoor hun zou worden belet hun geschillen met de wapens te beslechten dat zou uit wijzen wat ieders recht isen de macht zou hebben om zijn uitspraken te doen eerbiedigen. Toch is die hersen schim van de twaalfde of dertiende eeuw werkelijkheid ge worden en welk denkend man zal bewerendit of dat is onmogelijk P Aan den anderen kant mag bij verwachtingen van dezen aard de Genestet's leekedichtjen niet worden vergeten Gy weet het groote nieuwsen, hoe door 't nieuwe licht Van Theologen Eilosofen Oekonomen En andere Oomen, Nu-eerlang hier op aard de Hemel wordt gesticht? Geduld maar, hongrig hart en hongerige magen 't, Duurt nog een groote veertien dagen. Toch is hetbij alle zorg voor de eischen des oogenbliks en bij behartiging van alles wat onder de tegenwoordige orde vau zaken bereikbaar iseen goed en verblijdend verschijn sel dat het geloof aan een anderen en beteren toestand levendig blijft, waarin zelfs de oorlog vermeden zou kunnen worden. Niets daarentegen is verlammender voor allen vooruitgang dan die treurige lusteloosheiddie het noodza kelijk gevolg is van het ongeloof aan een betere toekomst niets- doodender dan die min of meer genoeglijke en welte vreden berusting in bet bestaande. Dat het daarentegen gemakkelijk is en een goedkoope geestigheid daarenboven te lachen met de droomers van een eeuwigen vrede en een Europeesch gerechtshof, kan niet worden betwist. Maar wij gaan achteruitwordt ons toegeroepen. Hoe kan men van vrede spreken en vredescongressen houden in een tijd, waarin alle recht openlijk wordt geschonden, en zelfs niet verbindend wordt geacht wat in vroeger eeuw een rechts band knoopte tusschen de volkenwaarop men kon vertrou wen En de gewone klacht wordt herhaald over het niet eerbiedigen van het volkenrecht en het verbreken der tractaten, waaraan onze tijd schuldiger zou zijn dan zijn voorgangers. Het is niet de eerste maal, dat dit punt hier wordt besproken, 't Is daarom reeds onnoodig aan te toonendat het vroeger met deze zaken vooral niet beter gingen nog eens aan zoovele internationale ongerechtigheden uit vorige eeuwen te herinnerenom een enkel voorbeeld te noemeu, aan de ver- deeling van Polenin drie termijnen voltrokkenwelke schooue onderneming onder anderen door Bilderdijk wordt genoemd »een openbaar roovercomplot van degenen, die zich door Gods genade Koningen en Vorsten noemden." Misschiear is het volkomen gebrek aan rechtszekerheid tusschen de vol ken onderling nooit krachtiger geschetst dan inde duidelijke, scherpesoms ruwe taal van onzen landgenoot Pieter van Woensel in de Lantaarn voor 1798: »De maatschappij der staatenwelke te zamen ons hoog verlichtons beschaafd ons Kristelijk waerelddeel uitmakenis een oceaan wiens golven in bestendige beroeringe zijnof zo gij wilteene webbewiens noordelijkste draaden niet getrokken kunnen wordenzonder de zuidelijksten te doen trillen, leder oogenblik maaken derzelver hoofdendie eerlijke luiden eeuwigduurende vredeustraktaten. De Munstersche vrede scheen de rust van Europavan ons Gemeenebest, voor langen tijd te zullen bevestigen. Hoe veele Traktaaten meent gij Lezers, dat 'er, zedert den Westphaalschen Vreede, in Europa gemaakt en gebrooken zijn Zedert dien tijd ruim drie-en-vijftig. Onze kleine Republiek alleen werd zedert dien tijd tienmalen gewikkeld in 't diplomatisch ge knoei van Traktaaten en Alliantiën. Daar ze toch niet worden nagekomen, dan 't belangen of de gril medebrengt des sterksten der contracteerende partijenwas 't misschien maar beter 't te laaten aankomen op 't povere Recht der Volkeren. De reden van al dit gehaspel is klaar. Meestal besluiten de Traktaaten gevoerde oorlogenwaarin er door gaans eene lijdende partij is, eene die verliezen geleeden heeft, die afstanden doen moet. üeeze bekragtigt de ver liezer bij die zoogenaamde plechtige Traktaaten't zijn alle pacta vi 8f necessitate coacta. Hij zweertin petto, op 't oogenblik der teekeninge van 't Traktaat, hetzelve niet te zullen houdenzodra hij hoopen durft dit met succes te kunnen onderneemen. Ieder oogenblikik beroep mij op de historiënbeoorlogen de groote Potentaaten eikanderen of zijn op 't tipje, om 't te doen. Zonder ophouden leggen zij op de loer, om elkander te vernielen. Maar al té lang werdt 't arme menschdom misleid door een houding van deftigheid, van hoogmoed, van majesteit, die zij aan- neemen. De tijd der begoochelinge is voorbij. In spijt van alle geheimhouding, in welke zij tot zelfs de geringste beuzelingen omhullenis hunne konkelefoezelarijhun ge mors hunne slechtheid openbaar." Wat van Woensel op zijn manier zegt omtrent de wijze waarop de tractaten worden geslotenis inderdaad een regel van het volkenrecht. Krachtens zijn souvereiniteit heeft elke staat, het recht, wanneer hij daartoe voldoende redenen meent te hebbeneen anderen staat den oorlog te verklaren. De belanghebbende staat zelf acht zich verongelijktverklaart dat hij die verongelijking, dat onrecht of die beleediging als een casus belli beschouwteischt voldoening naar zijn eigen schattingen verklaart, zoo die geweigerd wordt, den oorlog. En nu is tevens aangenomendat beide partijen zoowel zij die naar het algemeen gevoelen den oorlog heeft gezocht, als die geacht wordt zeer gegronde redenen tot oorlogvoeren te hebben, zoowel de op roem beluste aanvaller als de vredelievende, doch tegen den onrechtvaardigen aanval zich verwerende partijeen wettigen oorlog voeren. Op de oorzaak van den oorlog wordt niet meer gelet. De oorlog wordt zoolang gevoerd tot de onderliggende partij aan de eischen van zijn zegevierenden tegenstander voldoet, en het tractaat is voor beide partijen even verbindend, zoowel voor haar die er geheel uit vrijen wil toe overgaat, als voor haar die door den nood, door wapengeweld en de uiterste ellende van land en volk tot de hardste en vernederendste vredes voorwaarden gedwongen wordt. Aldus wil het het volkeu- rechten wat in strijd is met alle beginselen van recht, geldt hier als regel en is misschien onvermijdelijk, omdat de on partijdige, tot het beslissen van 't geschil bevoegde macht ontbreekt, en aan de oorlogen geen einde zou komen, wanneer men op de gewone regelen van recht en billijkheid wilde acht geven. Dit vreeselijk recht wordt gelukkig getemperd door het gevoel van billijkheid en zedelijkheid dathoe onvolko men ookonder de Europeesche natiën leeften dat zelfs de machtigste niet openlijk durft krenken. Gelukkig houden daarenboven het eigenbelang en een heilzaam ontzag voor ande- rer kraoht zelfs de machtigste staten in toom; want evenals het recht tot oorlogsverklaring aan eiken souvereinen staat toekomt, heeft ook elke staat de bevoegdheid om zich in het geschil te mengen en den aanval van de eene partij op de andere voor zich als een voldoenden grond tot oorlogsver klaring te beschouwen. De aanvaller is dus nooit volkomen zeker, of hij niet weldra met twee of drie vijanden te doen zal hebben in plaats van met éénen die gezegende onze kerheid is één der grootste waarborgen voor den vrede. In den regel weten de machtige staten de zwakkere in toom te houden en tot het bewaren van den vrede te verplichten, en de onderlinge naijver spoort hunne regeeringen zei ven aan tot voorzichtigheid en zelfbedwang. Het Heilig Verbond van 1815, dat den Europeeschen vrede zou bewaren „is een denkbeeld dat men mij ontfutseld heeft," zei Napoleon I. Zijn doel was het stichten eener hechte Europeesche associatie, verzekerde hij op St. Helena, en Napoleon III werkte dit denkbeeld des grooten ooms breeder uit. De Keizer zou een Europeesch wetboek hebben doen samenstellen en „doen aannemen" en een Europeesch gerechtshof hebben opgericht, om alle geschillen tusschen de verschillende staten te beslechten. Ongetwijfeld, wanneer daar een eenig machthebbende is, die het internationale wetboek vaststelt en doet aannemen en de Europeesche recht bank benoemtdan wordt de zaak zeer eenvoudig en gemak kelijk uitvoerbaar. De regeling zou zelfs nog korter kunnen geschieden in deze weinige woorden ik zal alle geschillen tusschen de volken uitwijzen naar mijn welbehagen. Zij zcu zoo lang in wezen blijven als de onbetwiste oppermacht van den alleenheerscher duurde. Maar wie acht een wetboeken een rechtbank van dien aard mogelijk, als samenstelling en benoeming bij onderling goedvinden moeten geschieden De machtige staten denken er niet aan, afstand te doen van hun souvereiniteitdat. isvan hun volkomen vrijheid van han delen. Wie zouden de rechters zijn over de volkenen waar zouden zij veilig zetelen, onafhankelijk en voor eiken invloed beschut? Men stelle zich daarenboven Rusland, Pruisen, Engeland en Erankrijk voor, hun legers ter be schikking stellende van dit Europeesch gerechtshof, misschien om er zelf door tot gehoorzaamheid gebracht te worden aan de vonnissen die het zou gelieven te vellen Ma,ar daarenboven, het wetboek zelt bestaat niet. De be trekkingen en verplichtingen tusschen de staten zijn niet ge regeld. Alleen de tractaten bevatten eenige overeenkomsten op dat punt. Op welke grondslagen zal het recht gevestigd zijn? Zal het den bestaauden toestand aannemen, en de vrij heid en onafhankelijkheid van eiken staat binnen zijn tegen woordige grenzen beschermen Een lid van het Engelsch Parlement deed onlangs inderdaad het voorstel en dit. gaf aanleiding .tot het schrijven van dit artikel om een Euro peesch gerechtshof op te richten tot beslechting van alle in ternationale geschillen, ten einde daardoor tot den ongestoorden wereldvrede te geraken, en de k oce della keritd, het orgaan derJezuiten, prijst dit denkbeeld aan, op voorwaarde dat de I aus aan het hoofd worde geplaatst. Goedmaar nog eens: zal de vrede onder de Europeesche staten worden bewaard op den bestaanden voet Zal het Koninkrijk Italiëzal Duitsehland bij voorbeeld bij den Paus recht kunnen vragen en verkrijgenals het zich door Erankrijk bedreigd of be- leedigd acht t W ie zal den Paus het wetboek voorleggen waarnaar hij zal behooren uitspraak te doen? Zal de Paus dit wetboek aannemen en als verbindend richtsnoer erkennen voor zijn beslissingenof zal hij uitspraak doen naar eigen opvatting en inzictit? Maar daaraan zullen de Europeesche staten zich zeker niet onvoorwaardelijk willen onderwerpen; ook niet de meest Katholieke. Deze vragen stellen is het her senschimmige van dergelijke voorstellen aant.oonen. Geduld, nog eens geduld het duurt nog een groote viertien dagen, voor men aan zulke zaken kan denken. Geen tijd was daartoe minder geschikt dan de tegenwoordige, vol woeling en wer king waarvan men zelfs niet altijd weetof men met gisting of met bezinking te doen heeft. Voor jaren kunnen voor stellen en plannen van deze soort van de orde van den dag worden geschrapt. W. v. d. K. Pruisen. De Keizer van Rusland heeft den 9, na van Keizer Wilhelm een hartelijk afscheid genomen te hebben Eins verlaten en zieh naar Jugenheim, het lustslot van den Groothertog van Hessen, begeven. Hij heeft 3Ü0G th. ge schonken aan het fonds voor het stichten eener russische kerk te Ems. De geheimraad Wagener is thans werkelijk op pensioen gesteld. Reeds eenigen tijd geleden had hij zijn mandaat als Afgevaardigde van het district Neu-Stettin naar den Rijksdag nedenrelegd. In dat district was tot dus ver al tijd een lid der Kreuzzeitungs-partij gekozen, maar thans heeft de heer v. Kleist-Retzow het onderspit gedolven en is graaf v. Arnim-Reinrichsdorf, een gematigd conservatief, aldaar ge kozen. De berlijnsche opperkerkeraad heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den hoogbejaarden predikant dr. Sydow. Het vonnis van het brandenburgsche consistorie, strekkende tot ontslag, „wegens ernstige schennis van zijnen ambtsplicht, om Gods Woord overeenkomstig de leer der Evangelische Kerk zuiver en onvervalscht te verkondigen", is vernietigd; dr. Sydow heeft echter eene „scherpe berisping" ontvangen! omdat hij in het openbaar, hoewel niet als geestelijke, het woord gevoerd hebbende, aanstoot gegeven heeft, en is ver oordeeld in de kosten. Daar zich te Dantzig en Neufahrwasser gevallen van cho lera hebben voorgedaan, heeft de regeering gelast, dat schepen, uit die plaatsen in andere pruisische havens komende, aan quarantaine zullen onderworpen zijn. Ook te Breslau heeft zich een geval van cholera, met doodelijken afloop, voorgedaan. Te Keulen heeft eene visitatie van het aartsbisschoppelijk priester-seminarie door 2 gevolmachtigden van den opper- president der Rijnprovincie plaats gehad. De statuten en reglementen werden hun onder protest overhandigd de be zichtiging van het gebouw vergund, maar elke med'edeeling omtrent de aangelegenheden van het seminarie als zoodanig met name de kennisneming van de regeling en het bijwonen der lessen, geweigerd. Ook in andere provinciën schijnt, het op dergelijke wijze toegegaan te zijn, alleen te Eulda heeft men zwarigheid gemaakt om de gemachtigden toegang te verleenen. nastische^ oefeningen van 500 leerlingen der gemeentescholen, woonden s middags een door den gemeenteraad op het stadshuis gegeven maaltijd van 90 couverts en 's avonds eene gala voorstelling in den schouwburg bij. De stad was 's avonds schitterend verlicht. Den 7 hebben H. H. M. M. o.a. de landbouwtentoonstelling bezocht, de daar verworven bekroo ningen ook die voor langdurige en trouwe diensten aan boeren-arbeiders enz. uitgereikt, en vervolgens deelgenomen aan een door de Maatschappij van Landbouw gegeven banket, waartoe 300 personen genoodigd waren, 's Nachts zijn dé Koning en de Koningin op het kasteel van Laeken terug gekomen. De heeren Ranc en Paul de Cassagnac hebben den 7 te Essanges, aan de grenzen van het Groothertogdom Luxem- burg, geduelleerd. Beide partijen zijn aan den arm gewond geworden, de heer de Cassagnac het eerst; de heer Ram werd echter door zijne wond buiten gevecht gesteld en daardoor een einde aan den strijd gemaakt- De heer David is met nagenoeg alg. st. door het dezer dagen vernieuwde corps officieren der antwerpsche burger wacht tot hunnen kolonel herkozen. De Provinciale Raad van Antwerpen heeft het voorstel van een zijner leden aangenomen, strekkende om de Wetgevende Kamers te verzoeken, de artikelen van het wetboek van lijfstraffelijke rechtsvordering omtrent de preventieve gevan genschap zoodanig te wijzigen dat deze zooveel 11 ogelijk beperkt worde. De catholieke universiteit te Leuven heeft tot honoraire doctoren benoemd de heeren Armand Raveletadvocaat te I anjseen der voornaamste redacteurs van le MondeAug. Reichensperger, duitsch Gedeputeerde, en graaf Contzen burgemeester van Aken. Te Luik is de doctrinaire candidaat Em. Jamar tot lid der Kamer gekozen. Evenmin als bij de jongste verkiezing te Leuven door de liberalen een candidaat was gesteld, had den de catholieken het te Luik gedaan. Bij de beraadslaging over het wetsvoorstel-Corranzasom trent het gebruik der fransche taal in rechtsgedingen, heeft de minister van justitie verklaarddat de regeering zich er in hoofdzaak mede vereenigde en de zaak der vlaamsche taal niet vijandig was. Art. 1, bepalende dat de voorbereidende procedure in de vlaamsche gewesten van het oogenblik der verschijning van den beklaagde voor den rechter van in- stiuctie in het «vlaamsch zal worden gevoerd, is met nagenoe0- alg. st. aangenomen. Een amendement, volgens 't welk°, indien het aan die verschijning voorafgegane gedeelte der procedure in het fransch is gevoerdde verhooren der ge tuigen en de voornaamste gerechtelijke acten in het vlaamsch zullerL--U .i De Koning en de Koningin, vergezeld van 2 ministers, zijn den 6 te Luik gekomen en met ougemeene geestdrift ontvangen. De Koning inspecteerde de burgerwacht en het garnizoen onder een geweldigen stortregen. De doorluchtige bezoekers waren van het balcon van het oude bisschoppelijke paleis getuigen van de op het S. Lambertplein gehouden gym- «v- uv.11 in 11 WO vitiiciniauu Len moeten vertaald worden, is met 43 tegen 25 st. aangenomen. De regeering heeft aan nagenoeg alle bezwaren der cen trale sectie tegen de voordractt tot wijziging der militiewet toegegeven. Het aantal vrijwilligers zal dus niet van het contingent afgetrokken en de bevoegdheid om te remplaceeren niet beperkt worden, de provinciale raden van revisie blijven bestaan, en de voorgestelde verlenging van den diensttijd is veranderd in eene transformatie van het contingent, waardoor het tweeslachtige stelsel van actief en reserve zal wegvallen. Den 13, 's avonds, heeft in de gasfabriek te Antwerpen een brand gewoed, die zich spoedig aan eenige belendende steenkolen-pakhuizen en werkplaatsen mededeelde en waardoor eene (verzekerde) schade van 80000 fr. is veroorzaakt. Het gas, waarvan men eene ontploffing vreesde, heeft men tijdig kunnen laten ontsnappen. Het krankzinnigengesticht en het vondelingenhuis zijn nabij de gasfabriek geplaatst. De voorzitter van den lyonschen gemeenteraad Boucliet had, op aandrang zijner staatkundige vrienden uit de straat Grolée, een kabinet op het raadhuis doen inrichten om aldaar au- dientiën te verleenen. De prefect Ducros deed hem echter doen gevoelen, dan zijn gezag niet verder strekte dan tot de ver gaderingen van den gemeenteraad, en dat met de opheffing der centrale mairie de bevoegdheid tot het houden van au- dientiën is vervallen. Het besluit van den prefect, dat bij civiele begrafenissen de stoet niet meer dan 300 personen mag tellen, is reeds toegepast bij de begrafenis van een be kend radicaaltoen de eerste 300 personen gepasseerd waren, werd aan de volgenden door een sterk corps policie-agenten de weg versperd. De gérant van het lyonsche blad le Progres is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete en de druk ker tot 2000 fr. boete, wegens het plaatsen van een verdich ten brief uit „het dal van Josaphat-Eourvière," van wijlen der. aartsbisschop de Bonaldaan den prefect Ducros, waarbij die prelaat verklaarde afstand te doen van alle door den Staat aan de catholieke kerk verleende privilegiën, en het houden eener openbare processie op den Sacramentsdag, als in lijn rechten strijd met de bestaande wetten, verbood. Wijlen de adml. Rigault de Génouilly heeft 140000 fr. aan liet invaliedenfonds voor de zeemacht en 20000 fr. aan de kas der Maatschappij tot redding van schipbreukelingen vermaakt. Den 7 is er te Lyon geene zitting van den gemeenteraad gehouden kunnen worden, daar nagenoeg al de leden van den raad hunne toegangskaarten aan den prefect hadden te ruggezonden, onder verklaring, dat zij zonder het vertoonen van kaarten toegelaten wenschten te worden. De syndicale kamer van den zijdehandel heeft bij de kamer van koophandel aldaar een protest ingeleverd tegen de voor genomen belasting op geweven stoffen. De kamer van koop handel ondersteunt dat protest, en haar president is naar Parijs vertrokken. In de zijde-industrie heerscht wegens deze be lasting eene groote spanning. De Hooge Raad van Handel, Landbouw en Nijverheid is den 8 het laatst vergaderd geweest, en heeft zich' verklaard voor de ^volgende nieuwe belastingen ter voorziening in het tekort't. welk door het intrekken der belasting op de grondstoffen moet ontstaan: 10 p.c. van de waarde van stea rine, ruw of in kaarsen, van zeep, van oliën tot voeding en

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1