Knitsei'Iaiul. fSta&s-lüicMttse. GEMEENTERAAD. spaansche uitgenoodigd worden, die vaartuigen aantehouden en hunne bemanningen in hechtenis te nemen en te vonnissen. Nadat de uiterste linkerzijde tegen dit besluit geprotesteerd had, is door haar den 21 een voorstel tot het doen intrekken daarvan gedaan, 't welk met 110 tegen 90 st. verworpen is. De minderheid heeft toen een voorstel tot gisping der re geering ingediend en in eene 's avonds gehouden bijeenkomst besloten, zieh op nieuw aan de werkzaamheden der Cortes te onttrekken. Den 22 hebben 83 leden zulks bekend ge maakt in een manifest, waarin zij met hevigheid tegen de daden der regeering te velde zijn getrokken. De minister van binn. zaken heeft bij de Cortes eene wetsvoordraeht ingediend, strekkende tot het onder de wa penen roepen van 80000 man der reserve. De linkerzijde en het linkercentrum hebben eene reünie gehouden, waarin de heer Rutan aan de linkerzijde de schuld heeft gegeven van de rampen des lands. De heer Santino heeft verklaard, dat eensgezindheid niet mogelijk is zoolang de linkerzijde den opstand in de kantons niet verloochent. De linkerzijde heeft het geven van een antwoord vermeden. Alicante, 't welk reeds naar de zijde der muitelingen was overgegaan, is, nadat het derwaarts gegane oorlogschip die haven verlaten had, tot de gehoorzaamheid aan het centrale republikeinsche gezag teruggebracht. Dit laatste heeft den militairen gouverneur afgezet en hem voor een krijgsraad gedaagd. Het pruisische fregat Friedrich Carl heeft, op eigen verant woordelijkheid van den commandant, de kleine stoomboot Vigilante, die van Carthagena naar Almeria op weg was om aldaar een opstand te bewerken, genomen en naar Gibraltar opgebracht, waar de bemanning in vrijheid werd gesteld. Uit Madrid wordt gemeld dat de hierover vertoornde insur- genten gedreigd hadden, den pruisischen consul te Carthagena en zijn gezin dood te schieten en zijn huis te verbranden, dat Contreras gedreigd had een voor die stad geankerd prui- sisch vaartuig in beslag te zullen nemen, indien de stoom boot niet werd teruggegevenen dat de opstandelingen schepen in gereedheid brachten om de pruisische fregatten aantetasten, maar daartoe officierenhandwerkslieden en ma trozen die evenals de soldaten veelvuldig deserteeren misten. Pruisen heeft reeds beloofd, de boot ter beschik king der wettige regeering te zullen stellen. Contreras heeft de junta van Carthagena afgezet. In een memorandum aan de vreemde consuls noemt hij zifch opperbevelhebber der zee- en landmacht van het onafhankelijk gewest Murcia. Hij heeft bij decreet de arrestatie van het ministerie en het uit voerend bewind te Madrid gelast, en beroept zich op de toe treding van een 60tal leden der linkerzijde van de Cortes; maar verscheidene dier Afgevaardigden hebben tegen de be weringen van den generaal geprotesteerd. Intusschen schijnt Contreras door de intransigenten, onder welke moedeloosheid begint te heerschen, niet vertrouwd, maar bestendig bewaakt te wordenuit vrees dat hij vluchten en hen aan hun lot overlaten zal. De manschappen der kolonne van Yich en de vrijwilligers aldaar hebben hunnen kolonel Vega naar het leven gestaan. Te Barcelona zijn I officieren der burgerwacht, die men voor carlisten hield, gefusilleerd. 200 Gensdarmes te paard, die zich door kolonel Freixa tot afval van het gezag en tot aansluiting bij de carlisten hadden laten bewegen, zijn spoe dig berouwvol teruggekeerd. Het comité van algemeen wel zijn te Barcelona heeft tot zijne ontbinding besloten, nadat de regeering en de Cortes zich met de door hetzelve nood zakelijk geachte maatregelen omtrent de wapening vereenigd hadden. Te Huelva is de wettige regeering in het gezag hersteld. De aangewende poging om Almeria tot een onafhankelijk gewest te doen proclameeren, is mislukt. Een aanvaldoor van Carthagena gezonden schepen op de stad gedaan, is door de inwoners afgeslagen. Naar aanleiding hiervan heeft de Nat. Vergadering besloten, de stad dank te betuigen. Ten gevolge van den ondervonden tegenstand, zijn de fregatten der oproerlingen weder van daar vertrokken. De insurgenten te Grenada hebben den gevangengenomen bisschop weder in vrijheid gesteld, maar daarentegen aan de gegoede ingezetenen eene schatting van 100000 douro's (on geveer 550,000 fr.) opgelegd, de slooping van alle kerkge bouwen en de versmelting van alle klokken tot bronzen munt gelast, en beslag op alle gemeentelijke en Staats-eigendommen gelegd. 2 Afgevaardigden in de Constituante, Sanchez Yago en Molinero, zijn afgezet, omdat zij „zich het voorkomen van heeren gaven"; en 2 andereniet in de „heerenklassen" val lende Vertegenwoordigers zijn in hunne plaats benoemd. Te Xeres en in den omtrek hebben de internationalisten even als te Cadix en te Grenada, kloosters en kapëllen vernield, onder welke zich geschiedkundige monumenten be vonden. Bovendien hebben zij' de vermaarde wijngaarden verwoest, door middel van schier onuitblusckbare erf met groote snelheid werkende brandmiddelen. Te Sevilla zijn alle goederen tot gemeene bezitting verklaard, en de werk lieden tot mede-eigenaren der fabrieken en werkplaatsen ver heven, waarin zij tot dus ver voor loon arbeidden; terwijl het betalen der belastingen uitsluitend aan de wettige bezit ters is opgelegd. Te Alcoy heeft eene vreedzame manifestatie van adhsesie aan de- regeering plaats gehad. De vrijwilligers van het bataljon Pierrad, die in de provincie Toledo oproer stookten, zijn overrompeld en allen gevangen genomen. Te Malaga zijn de 2, door Carhajal en Soler aangevoerde revolutionaire fractiën met elkander slaags geweest. De eerste heeft het onderspit gedolven en is krijgsgevangen ge maakt door zijnen tegenstander, die het madridsehe gouver nement heeft erkend. De gezinnen der uitgewekenen komen te Malaga terug. De regeering heeft aan de civiele en militaire gouverneurs van Cadix hun ontslag gezonden. De intransigenten aldaar hebben beproefd, de aan de baai gelegen sterke vesting S. Fer nando te vermeesteren, maar zijn, na haar 3 dagen gebom bardeerd te hebben, onverrichter zake moeten aftrekken. De kolonne-killa Campo is in Castellon de la Plana bin nengerukt zonder belangrijken tegenstand te ontmoetenen de revolutionaire junta aldaar is ontbonden. De carlisten onder Dorregaray hebben het beleg van Eli- sondo weder opgebroken, en de belangrijke strategische pun ten Igualada en Berga, in Catalonie, alsmede Estellain Navarre, spoedig weder verlaten. In het laatst van Juli hebben zij Berga op nieuw aangevallen, doch zijn zij met verlies teruggeslagen en afgetrokken. De brigade-commandant Lowa vervolgt don Carlos in Guipuzcoa. Bij de gevechten te Igualada hebben de republikeinen 60 dooden (waaronder 30 burgers) en 90 gekwetsten (nagenoeg allen burgers) verloren, de carlisten 120 gesneuvelden waaronder de commandant der zouaven Ignace Wils.... eenhol- lander en 300 gekwetsten. De carlisten hebben 160 burgers als gijzelaars medegevoerd en zich aan groote gruwelen schul dig gemaakt. Behelzen de berichten waarheiddan zouden zij onder het cog van Saballs, don Alphonsus en douna Bianca een kerk, waarin vrouwen en kinderen de wijk hadden geno men, met steenolie en zwavel in brand gestoken, en op schan delijke wijze gemoord en geplunderd hebben. Valencia en Sevilla zijn door de regeeringstroepen bele gerd. Beide steden wilden zich onder zekere voorwaarden overgeven, maar de regeering eischt.e onvoorwaardelijke over gaaf. Den 28 werden door den President Saimeron en het in- surgenten-comité te Valencia telegrammen gewisseld, waardoor men hoopte, dat het bloedvergieten voorkomen zou worden. De genl. Pavia heeft den 26 Sevillawaar de artilleristen tot de opstandelingen waren overgeloopengedurende 5 uren beschotener werden gevechten geleverd, die aan de troepen veel verlies berokkenden. Uit Madrid werden echter belang rijke versterkingen afgezonden en den 28 werden, na een gevecht van 2 uren, de voornaamste strategische punten der stad veroverd. Den 29 is de opstand geheel bedwongen. Men is zeer verontwaardigd over de oproerlingen diebij het terugtrekken uit verschillende door hen bezette punten dezen in brand gestoken hebben. De intocht der troepen is met groote vreugde begroet; zij hebben 70 stukken geschut buit gemaakt en slechts geringe verliezen geleden. De Constituante zet hare beraadslaging over de federalis tische staatsregeling voort, en heeft een voorstel tot afschaffing der doodstraf goedgekeurd. Ten gevolge van eene den 23 door den Schach van den Koning van Italië ontvangen depecheis A asr-eddin-Shah den 24 uit Genève naar Turijn vertrokken. Tusschen Zwitserland en Perzie is een handelstractaat ge sloten op den voet der meest begunstigde natie. Eliiinoitliiiid. Prins Peter v. Oldenburg, halve broeder der Koningin, is den 28 te 's Gravenhage aangekomen, en den 31 van daar naar Spa vertrokken. Benoemingen. Het kantoor der dir. bel. en acc. te Scher- merhorn is opgeheven en een ander ingesteldbestaande uit de gemeenten Schermerhorn, N. en Z. Schermer, Oterleek en Ursem. Heerhugowaard is toegevoegd aan het ontvang kantoor van Noordscharwoude, onder voortdurend beheer van den heer Tengbergen.. Het kantoor Schermerhorn waaraan eene zuivere belooning van 1400 verbonden wordt geacht, is geplaatst in de 8e. klasse. Bij kon. besluit van 19 Juii is aan dr. W. C. II. Staring eervol ontslag verleend als inspecteur van het middelbaar onderwijshet getal inspecteurs op 2 bepaald en aan den inspecteur dr. M. Salverda inzonderheid het toezicht opge dragen op het landbouw-onderwijs. De lieer mr. J. A. Jolles, lid der 2». Kamer, is benoemd tot raadsheer in den H. Raadde heer J. J. Dojfignies, commies bij het dep. van fin., tot inspecteur der posterijen bij genoemd departement. Tot gemeentelijk genees-, heel- en verloskundige in wijk 2 te Haarlemmermeer is benoemd de heer JA. Schreuder te Egmond aan Zee. Spoorwegen. De heeren J. Verkuyl Quackelaar, te Vlis- singen en J. Lansen Crointe Sluis, hebben concessie aan gevraagd voor het leggen van een spoorweg van Breskens over GroedeNieuwvliet en Sluis naar Brugge. De gemeenteraad van Opsterland heeft besloten in den ontworpen locaalspoorweg GroningenLemmer deel te nemen voor 50000, indien de spoorwijdte gelijk wordt aan die der Staatsspoorwegenen zoo aan die voorwaarde niet voldaan wordt voor 20000. Onderwijs. Nadat de kwestie van het middelbaar on derwijs voor meisjes te Leeuwarden 3 jaren aanhangig is geweestheeft eene raadscommissie voorgesteldopterichten eene school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs en eene school voor middelbaar onderwijs met vijfjarigen cursusen opteheffen de burgerschool en de fransche dag en kostschool voor meisjes. Den 24 isop voorstei van den heer Westenbergmet 12 tegen 7 st. beslotenom de be handeling van dit voorstel tot November 1874 uittestellen. Feesten. Den 25 is het 150jarig bestaan gevierd van het Diaconie-Corvers-hof te Amsterdam; onder de genoegens de 30 echtparendie het gesticht bewonenaangeboden behoorde een rijtoer naar Linnaeus» in de Watergraafsmeer. Aanbestedingen. Voor het bouwen eener hoogere bur gerschool te Aimelo is minste inschr. M. Taverne te Zwolle, voor 37799. De bovenbouw van den Oosterspoorweg van Utrecht naar Hilversum is gegund aan B. A. Wiegerink te Groenloo, voor f 219,600. Het maken van een nieuw gebouwbestemd voor de tus- schenschool le. kl. te Leeuwardenis gegund aan W. A. v. Bloemen, voor 30,500. Op de gemeente-begrooting voor 1873 was daarvoor uitgetrokken 14000. Nu komt er nog p.m. 7000 bij voor nieuw meubilair enz. Den 30, te Bnitenveldert (gemeente Nieuwer-Amstel), het bouwen eener r. c. parochiale school met onderwijzerswoning, aan C. Vermist, voor 10995. Den 31door het prov. bestuur van Noordhollandhet herstellen van 's Rijks zeewerken op Vlieland en Terschelling, minste inschr. A. K. M. Harlog te Sliedreckt, voor 21,211 en 10142; het voortzetten van den aanleg van een stuif dijk aan de Hors van Vlieland, minste inschr. A. Kaptijn, te Zijpe, voor 3898. Weerbaarheidsbond. De 3e. nationale schietwedstrijd heeft een aanzienlijk tekort opgeleverddat het centraal comité slechts heeft kunnen dekken door onder persoonlijken waarborg zijner leden geld op te nemen. Het houden van een wedstrijd in dit jaar te Waalsdorp is afhankelijk gesteld van voldoende deelneming met betaling eener bijdrage in de kosten. De Bond telt 57 vereenigingen, behalve 9 die hare bijdragen niet voldoen. Het aantal vereenigingen en het ledental daar van neemt af. Geschenken. De Koning heeft voor de op 4 Sept. te Leeuwarden te houden harddraverij met paard en sjees een zilveren theeserviestheebladbouilloir en koffievaas en een gouden oorijzer geschonken; en bepaald dat de jaarlijksehe harddraverij om de door hem vereerde gouden zweepop den 18 Juni zal plaats hebben. Thorbecke-Monument. De hoofdcommissie voor het op terichten gedenkteeken heeft besloten, het bronzen standbeeld naar het model van den heer F. Leenhof, te Parijs, te doen vervaardigen in de fabriek der heeren L. J. Enthoven 8f Cie. te 's Gravenhage. Rampen. Door het onweder in den avond van 25 Juli zijn te Genemuiden 2 woningen en een hooiberg afgebrand. Te Zwartsluis, waar een 2<ital personen onder een grooten boom naar dien brand stonden te kijkensloeg de bliksem een lOtal hunner tegen den grond, waarvan 2, een man en eene vrouw, op de plaats dood bleven. In Friesland zijn op verschillende plaatsen 5 boerenhofsteden geheel of gedeeltelijk afgebrand en verscheidene paarden en runderen door den bliksem gedood. In den nacht van den 28 zijn te Erkelrade, bij Maastricht, eene bouwhoeve en 2 andere huizenvoorraadschuren en vee ten gevolge van het inslaan van den bliksem in de asch gelegd. De huizen waren alleen verzekerd. In den avond van den 30 is de houtzaagmolen te Barsin- gerhorn afgebrand. Misdrijven. Naar Arnhem is gevankelijk overgebracht zekere Raspers, uit Dieren, die, zoo hij voorgeeft uit haat jegens de vrouwwaarmede hij leefdezijn kind, van slechte 10 weken, met opzet 2 malen denzelfden arm heeft gebroken. Rechtszaken. Den 27 is te Groningen in hechtenis ge nomen A. Cemmelgeboortig uit Jerwisch in America, die te Weenen een belangrijken diefstal met inbraak gepleegd heeft en in het bezit van vele gouden en zilveren voorwerpen bevonden is. Verdwaalde Zalm. In de Uitgeestermeer is door de vis- scher C. v. d. Kommer te Uitgeest, in de fuik gevangen een zalm van p.m. 6 kilo. KoLONiëN. Den 1 Juli is het staatstoezicht over de gewezen slaven in Suriname opgeheven. Deze gewichtige gebeurtenis is t.e Paramaribo feestelijk gevierd, inzonderheid door eene plechtigedoor koren opgeluisterde godsdienst oefening waarbij de gouverneur tegenwoordig wasin de kerk der moravische broedergemeente. Den 4 is in de kolonie aangekomen het stoomschip Bengal, van Calcutta, aanbrengende 530 emigranten. Het examen als leerling-apotheker is te Leeuwarden met goed gevolg afgelegd door de heeren Ik. Buys en 1). H. v. lngen alhier. Bij herstemming zijn uitgebracht 198 stemmen op den heer v. Lelyveld, evenveel op den heer C. Bosman, 2 op den heer O. Bosman en 1 in blancohet stembureau heeft de stemmen op den heer G. Bosman van onwaarde verklaard, en den heer v. Lelyveld als oudste in jaren der beide eandidaten tot lid van den gemeenteraad geproclameerd. Met genoegen verneemt men dat de heer Baud, in Oost.-Indie, aan onzen burgemeester een bedrag van f 1000 heeft doen ter hand stellen, om ter gelegenheid van het in October te vieren eeuwfeest onder de armen in deze stad verdeeld te worden. Het voor weinige jaren gebouwde schip Alemaria f ic- trix, behoorende aan den heer P. A. v. d. Drift alhier, met mahoniehout van Maiacaïbo naar Hamburg, is met zware averij te Curapao biunengeloopen en al laar gelost, nagezien en afgekeurd. Door het stedelijk muziekcorps zullen Woensdag 6 Augus tus, in den Stadshoutdes avonds te 7 urende navolgende stukken worden uitgevoerd 1Grande Marche Le Royaume des Lys van v. d. Bogaerde. 2. Ouverture Bonsoir Vlr. Pantalon van Grissar. 3. Souvenir du bal, Polka de Concert, van Brijfaux.' 4. Fantaisie Die Zigeunerinn van Balfe. 5. Ouverture Raimond, ou la secrète de la Reine van Thomas. 6. Grande Valse La tulipe Ro e van Brijfaux. 7. Potpourri sur des motifs van Verdi. 8. Fi nale Das Pariser Leben van Offenbach. Zitting van 30 Julij 1873. No. 11. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Vonk, T. L. Koorn, Helling en Dr. C. J. de Lange. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. De Voorzitter deelt mede, dat 33 aandeelen van 1000,a pari geplaatst zijn van de door de gemeente uitgeschreven geldleening van f 50,000,zoodat nog 17.000,beschikbaar zijn. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Vervolgens dat de geloofsbrieven van de op 15 dezer verkozen leden van den Gemeenteraad zijn ingekomen. Op advies der commissiein wier handen zij tot onderzoek werden gesteldwordt tot de toelating der heeren J. C. Vonk, A. Maclaine Pont. JG. A. Verhoeff, P. A. van der Drift en M. Cohen Stuart als leden van den Raad met 2 September a.s. besloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering in gekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 4. Ontvang berigt der op 25 Junij 1873 vastgestelde po litieverordening op de uitdragers en oudroestverkoopers. 5. Kennisgeving namens de Provinciale Staten dat het verzoek betreffende de verbetering van den straatweg door Schermerhorndoor den Raad aan dat collegie ingediend tot het nemen van zoodanige maatregelen als kunnen strek ken om het gemeentebestuur van Schermerhorn te verpligten overeenkomstig art 230 en 231 der gemeentewet, dien straatweg in behoorlijken staat te brengen en te onderhouden, als niet behoorende tot de competentie der vergadering voor geene inwilliging vatbaar is. 6. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 25 Junij 1873, tot nadere regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen. 7. Verslag van den Stads-muziekmeester omtrent den toe stand der Stads-muziekschool in het 2' kwartaal 1873. Het aantal leerlingen is met 4 verminderd en bedraagt 20, waarvan 4 gratis les ontvangen. Nos. 4 tot en met, 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van de algemeene feestcommissie om het Mo nument of ontworpen Victoria-beeld dat, eenmaal geplaatst, door de Commissie aan de gemeente in eigendom zal worden aangebodente mogen plaatsen op het open terrein in het plantsoen aan het Nocrd-Hollandsche Kanaal, tusschen de Vlotbrug en de Friesche brug, ongeveer juist tegenover het logement het Vergulde Hert, en om magtiging tot, het in tijds gereed doen makt n van de fundamenten voor de piëdestal, aan den grond metende 2,50 Meters in het vierkantopdat de plegtigheid van hot leggen van den eersten steen op 8 October a.s. kunne plaats hebben. Ter lezing voor de leden gelegdzullende door Burg. en Weth. de plaats in het plantsoen worden uitgezet. 9. De Voorzitter deelt mededat een nader voorstel van Commissarissen der Stads-apotheek strekkende om een knecht te benoemen op een loon van 7,50 per week en de inge diende begrooting vcor die instelling voor 1874 reeds in handen der vaste Commissie van financiën om berigt en raad zijn gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van tie ambtenaren ter gemeente-secretarie om hunne jaarwedden meer in overeenstemming te brengen met de van hen gevorderde dienstenals daaraan niet meer geëvenredigd. 11. Verzoek van de marktmeesters der kleine veemarkten om verhooging van jaarwedde. Nos. 10 en 11 gesteld in handen van Burg. en Weth., zullende daarna het gevoelen der Commissie van financiën worden ingewonnen. 12. Verzoek van 94 ingezetenen dezer gemeente, om in het belang der gezondheid, te bepalen, dat het privaat-vuil in den zomer worde opgehaald na half twaalf uren des nachts, met bijvoeging dat vóór 11 ure des avonds de bakken of emmers niet door de inwone -s op den openbaren weg worden ge plaatst en dan behoorlyk overdekt. Nadat tegen de dot r den heer van der Drift voorgestelde dadelijke behandeling bezwaar was gemaakt, omdat het hier gold eene wijziging v.-.n eene bepaling voorkomende in een bestaand contract en in eene politieverordening, waardoor zulks onmogelijk werd wordt dit verzoek gesteld in handen van Burg. en Weth., onder uitnoodiging in overleg met den aannemer te trachten de in het bestaande contract voor komende bepalingenwat betreft den tijd van ophalen ge wijzigd te krijgen. 13. Verzoek van den heer Directeur der Alkmaarsche Pijpgascompagnieom een oordeel uittespreken of de door Burg. en Weth. voorgestane meening, betreffende de toe passing van boeten op het niet branden der lantarens door den Raad gedeeld wordt, onder overlegging van de daar over gevoerde briefwisseling. Gesteld in handen eener speciale Commissiebestaande uit de heeren JC. Koornvan der Kaay, Stuart, Vonk en van Leeuwen. 14. Verzoek van den lieer Dr. A. T. van Aken om eervol ontslag als lid der plaatselijke Schoolcommissie. Verleend, onder dankbetuiging voor. de in die betrekking bewezen diensten. 15. Nader adres van den heer C. A. T. Vogelherhalende zijne bezwaren tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1873. Met algemeene stemmen wordt besloten den adressant medetedeelendat, de aanslag gegrond is op zijnen aanslag in de Rijks personele belasting en teregt is geschiedzoo- dat, de Raad geene termen vindt op zijn besluit van 25 Junij II, terugtekomenen hem nogmaals in herinnering brengt, dat, zijn verzoek, al ware het gegrond, toch niet meer voor inwilliging vatbaar zou zijnals ingediend na den bij de wet, bepaalden termijn. 16. Verzoek van den heer H'F. Stoel c. s. om vóór 1 Augustus eene beslissing te nemen op hunne ingediende plannen tot bebouwing der lijnbaan ude Visscherij.n Voor kennisgeving aangenomen nadat de Voorzitter had medegedeelddat het oponthoud in de behandeling dezer zaak is ontstaan door de late inzending aan de Commissie van de door haar aan die heeren gevraagde inlichtingenwaar door het rapport niet vóór 25 Julij 1873 door de Commissie kon worden geresumeerdwaarna het onmiddelijk ter lezing is gelegd om nog heden te kunnen worden behandeld. 17. Verzoek van de heeren C. W. Bruinvis, S. C. Coster en Mr. Jvan der Driftom in overweging tc nemen de oprigting eener landbouwkundige school, in verbard met de Rijks hoogere burgerschoolwaarvan het plan in eene over gelegde memorie breedvoerig wordt omschreven. Gesteld in handen der Commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs. Van Burgemeester en Wethouders. 18. Brief ten geleide van het op 7 Julij 1873 opgemaakte proces-verbaal van verificatie der kas en boeken van den Gemeente-ontvanger Voor kennisgeving aangenomen. 19. Brief ten geleide der gemeente-rekening over 1872, in ontvang bedragende 187076,69%, in uitgaaf 171134,80%, met een batig saldo van 15941,89. Gesteld in handen eener speciale commissiebestaande uit de heeren JC. Koornvan LeeuwenConijn Bruinvis de Lange en Helling. 20. Brief ten geleide eener 2" suppletoire gemecntebcgroo- ting voor 1873, strekkende om van het batig saldo van 187 2 een bedrag vau 13040,overteschrijven op de dienst 1873, zijnde het bedrag van de in 1872 gesloten leening, dat niet uitgegeven is voor de buitengewone werken, waar toe zij werd aangegaan om den post, opbrengst van verkochte eigendommen met, ƒ1000,te verhoogen en dien voor onvoor ziene uit gaven met f 14040,—. Gesteld in handen der vaste Commissie van financiën om berigt en raad. 21. Rapport, der Commissie van financiën op de rekening van Commissarissen der Stads-apotheek over 1872, in ont vang bedragende 5961,55%, in uitgaaf f 5961,33 enalzoo sluitende met een batig saldo van 0,22%. De conclusie strekt tot goedkeuring der rekening en Com missarissen uittenoodigen de levering van chinine en lever traan even als bij het Rijk geschiedtin het openbaar aan te besteden en maatregelen te nemendat spaarzamer worde gehandeld met de benoodigde brandstoffen en verlichting en met de verschotten. Aangenomen zonder beraadslaging. 22. Brief van Commissarissen der Stads-apotheek, waarbij ter vaststelling wordt aangeboden eene omgewerkte pharma- copoea pauperumals gevolg van de invoering zoowel eener nieuwe Pbarmacopoea Neerlandica als van liet decimaal gtwigt in de apotheken. Vastgesteld. 23. Rapport der speciale commissie op de door de heeren ikF. Stoel, Mr. A. P. de Lange en F. H. Leis, eigenaars van de lijnbaan de Visscherij, ingediende adressen, waarbijzij, onder mededeeling der bij hen bestaande plannen tot bebou wing dier lijnbaan, de medewerking en ondersteuning van bet gemeentebestuur inroepenom die plannen tot stand te kunnen brengen. In dat uitvoerig rapport wordt medegedeeld, hoe zoowel die heeren als de heeren Zoeker en Cie. te Haarlem, ontwerpers van het 2e. plan van bebouwing, alle inlichtingen hebben verstrekt, welke door de commissie werden verlangd; hoe de meerderheid der commissie na de verkregen inlichtingen van gevoelen was, dat bij uitvoering van het plan wat het plantsoen als zoodanig betrof, inderdaad eene verbetering van den toestand zou plaats hebben en het voorgestelde dus in dat opzigt niet als eene opoffering der gemeente, maar als eene werkelijke verfraaijing moest worden beschouwdeene verfraaijingdie echter met het oog op de gemeente-flnancien zeer zeker door niemand zou worden voorgesteld of gewenscht, wanneer ze niet, gelijk thans het geval is, in verband met andere plannen aan des raads beslissing moest onderworpen worden beschouwt men de voorgestelde verandering van het plantsoen in verband met de plannen der verzoekershet bouwen van villa's, dan blijkt duidelijkdat zoo de verwach tingen niet teleurgesteld worden de zaak ook linantieel voor de gemeente voordeelig zou zijnzelfs al werd het terrein in 10 perceelen verdeeld, in plaats van de 17 thans aangewezen perceelendan zou nog het daarop plaatsen van eenige wo ningen met eene gezamenlijke huurwaarde van ƒ3000,aan de gemeentedoor de opbrengst der belastingeneen direct voordeel opleveren ver boven de renten van het kapitaal gevorderd voor den veranderden aanleg van het plantsoen behalve de indirecte voordeelen en het genot van het door trekken van den openbaren weg door het terrein van de lijn baan dat de gemeen e uit aanmerking dat misschien eenige jaren zullen moeten verloopen vóór dat het, geheele terrein iu exploitatie zal zijn gebragtzich doer liet stellen van eenige voorwaarden verzekeren moet, dat zij, mogt het, plan om een of andere reden niet kunnen worden volvoerd, behoorlijk gedekt zij voor dc belangrijke uitgaven en den uiet onaan- zicnlijken afstand van gronddien zij zich reeds onmiddelijk getroosten moet; dat de vermoedelijk gevorderde uitgave van f 5500,(met. de ƒ1500,door adressantenbijtedragen.de 7000,der globale begrooting) en de door de gemeente aan de adressanten aftestane grootere oppervlakte van circa 1100 M1 tegen 4,per M ƒ4400,gereede aanleiding geeft tot bepaling van het geldelijk bedrag der te verleenen waarborgen op 10000,vertegenwoordigende de som waarvoor de gemeente bij het plan is geïnteresseerd door te maken kosten en grondveriies: dat het waarborgen dier som naar de mcening der commissie liet, best kan geschieden door liet vestigen van een zakelijk regt op het terreindat het op dat terrein te verleenen verband natuurlijk de uitvoering van het plan niet verhinderen of belemmeren moet en het spreekt dus van zelf, dat de inschrijving niet, gevestigd kan blijven op zoodanig gedeelte van het terrein als reeds overeenkomstig het plan behoorlijk is bebouwd en in exploitatie gebragt

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2