No. 32. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. Z O 1M I) A G 10 AUGUSTUS. Spaansche zaken. k?&ïckclijköchc fictricfitctt. Bluitschlanri. Belgib. Frankrijk. ECO I. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,65, franco per post O.S»4?, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. •*v' De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag 11 tot Zaturdag 16 Augustus 1873, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit-en doorgevoerde voornaamste handels artikelen gedurende de maand Mei 1873. 2. Verzameling van consulaire en andere berigten en versla gen over nijverheid, handel en scheepvaart 1873. 1,7—10, 3. Verslag van den toestand der provincie Noord-Holland over 1872. 4. Nader verslagaan den Koning omtrent het muntwezen, uit- gebragt door de daartoe benoemde Staatscommissie. 5. Beschouwingen aangaande de wenschelijkheid der invoering van Regtbanken van Koophandeldoor Joseph Jacobsoiu Be Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 8 Aug 1873. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Het BESTUUR der MOEDERLIJKE WEL DA DIGHEID zal wederom zoo als gewoonlijk om de twee jaren geschiedt, aan de ingezetenen dezer stad eene lijst ter inteekening aan bieden en eene collecte houden, tot ondersteuning van ge noemd fonds. Het bestuur hoopt de belangstellende medewerking der ingezetenen te ondervinden en door milde giften in staat gesteld te wordendeze nuttige instelling, die aan zoo velen bijstand verleent, bij voortduring in stand te kunnen houden. Namens het Bestuur voornoemd C. BE Ü1EU FONTEIN VERSCHUIR WALLAND, Presidente. 3. C. VAN SOMEREN FABRITIUS, Wed. B. DULLEMAN HILDEBRANDT. Secretarisse. POSTERIJEN. Het stoomschip CASTOR vertrekt den 16 Augustus a.s. naar N.-America; de daarmede te verzenden correspondentie moet den 15 Aug. e.k., uiterlijk ten 2 u. 30 m. des namid dags, aan het kantoor bezorgd zijn. Be Birecteur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn over de maanden April, Mei en Juni 1873. Verzonden geweest naar A oord-America MOLENAAR, Calumet. (Van de Hulpkantoren AoordscharicoudeL. J. W. ten BOKKEL, Calumet. Oudkarspel: P. BALK, Chigago; S. WOGNUM, Calumet. IVarmenhuizenwed. K PAARLBERG, Illinois.) Buitschland: C. HA RTMANN, Erfurt; STERN ENBERG Schwelm. Over Engeland: W. BOUWEN, Natal. Als er één staat is omtrent welks lot onzekerheid heerseht- êén volk welks toekomst in donkere nevelen is gehulddan js het. ongetwijfeld Spanje, waar schier dagelijks de eene regeeriag de andere verdringtwaar het leger niet gehoor zaamt, geheele regimenten zich ontbinden, verschillende steden en gewesten zich onafhankelijk verklarenhier en daar de Internationale en de Commune heerschen, en de Carlisten uit het noorden langzaam voorwaarts dringen. Terwijl de vorige President van de Republiek met de opstandelingen in onder handeling wilde tredenhun recht om met de wapens in de hand hervormingen te eischen erkendeen het voorstel deed om het leger te ontbinden, heeft ziju opvolger, en met hem het geheele tegenwoordige Ministerie, zich voor krachtige maatregelen verklaard. Zal die verklaring veel baten Zeker niet veelwanneer zij niet door daarmee overeenkomende daden wordt gevolgden het ,is de vraagof de Regeering daartoe bij machte zal zijn. Eén grond van hoop mag niet worden voorbijgezien; deze namelijk, dat de gruwelen der Internationale te Alcoy en elders eindelijk de Spanjaarden uit hun onverschilligheid zullen wakker schudden. In een landwaar in elke revolutionaire beweging wordt berust waar generaals en onderofficierenadmiraals en matrozen met goed gevolg zich tegen de Regeering verzettensteden en provinciën onafhankelijk verklaren, of wel geheel Spanje op roepen om zich bij hen aan te sluiten, waar een afstammeling uit een verjaagd Koningshuis met een handvol volk een oorlog begint tegen het bestaand gezagen zichzonder veel te winnen of te verliezenweken en maanden lang staande houdt, daar onderneemt weldra iedereen een revolutie in 't klein, plaatst zich aan het hoofd der bewegingmoordt en plunderten houdt althans enkele uren of dagen goede sier. Misschien zullen eindelijk de rustige burgers ontwa rende dat hun volslagen berusting in alle mogelijke opstanden en revoluties ten laatste hun eigen leven en goed doet ge vaar loopenzich scharen aan de zijde van het bewind, dat zich geroepen acht in de eerste plaats voor orde en veilig heid te waken. De vorige President Pi y Margall erkende //liet recht van den opstand" der socialisten en intransigentendie tegen de Regeering de wapenen hadden opgevat. Dit is in een regee- ringspersoon volkomen onverklaarbaar en onverschoonbaar tevens. Een verklaring van dien aard maakt hem al dadelijk onmogelijk, omdat zij zijn eigen bestuur veroordeelt.. Wat is er toch van dat recht van den opstand Men begint daarover zoo lichtvaardig te sprekenals gold het de een voudigste zaak van de wereld. Jaer is een recht van den opstandals een volk in zijn grootste en dierbaarste belan gen wordt onderdrukt,als alle andere middelen om van den Cndraaglijken dwang ontslagen te worden zijn beproefd en vruchteloos gebleken; als de Regeering weigert de recht matigheid der grieven te erkennen, en als misdaad straft wat het plichtgevoel der burgers hun voorschrijft te doen; als daardoor de voorwaarden van het volksbestaan zelf worden geschonden en bedreigddan blijft er wel eindelijk als laat ste hulpmiddel eener getergde en tot wanhoop gebrachte natie niets anders over dan gewapend verzet en opstand. Geen menschelijk gezag is' gerechtigd een veroordeelend vonnis uit te spreken over het volkdat onder dergelijke omstan digheden tot wettige zelfverdediging de wapenen opvat. Het is daarmee als met de wettige zelfverdediging van een bijzonder persoon. Als iemand zijn leven of dat van anderen ziet bedreigd; als hij zich of anderen door moordenaars ziet overvallen; als men 'snachts in zijn woning breekt, en daarin ondanks zijn waarschu wende stem volhardt, en hij schiet den moordenaar of den roover overhoop, dan, verklaart de wet,, is daar noch misdaad noch wanbedrijf. Evenals de bijzonder persoon heeft ook het volk recht van bestaan, en, om dit recht te handhaven, recht van zelfverdediging; maar'daarvan is geen sprake bij elk onrechtbij elke zelfs rechtmatige grief! De geweldenaar die een beleediging of een klap met doodslag beantwoordt, valt onder het bereik der strafwet, en zoo ook de oproer ling, die, omdat de Regeering nu eens niet bestuurt zooals hij verlangt, of zelfs besluiten neemt en handelingen pleegt, die ontegenzeglijk in strijd zijn met het belaug van den staat of met een goede staathuishoudingmaar aanstonds naar de wapens grijpt. Maar, heeft men gezegd, het tegenwoordig bewind heeft ook aan opstand en revolutie zijn oorsprong te dankenzal het dan anderen het recht ontzeggenwaarvan het zelf heeft gebruik gemaakt Als het dit niet doet veroordeelt, het zijn eigen handelingen en zijn eigen bestaan. Laat ons slechts een oogenblik bij'de zaak stil staan. Spanje heeft zijn Koningin verdreven, en na lang zoeken een vreemden Koning gekozen, die, ziende dat hij het middel niet kon zijn om aan het volk rust en vrede te verschaffen van zijn Koningschap afstand deed en vertrok. Daarop is de Republiek gevolgd, en eindelijk werd Pi y Margall President. Hij kan om verschillende redenen die belangrijke post hebben aanvaard. Vooreerst als overtuigd tegenstander van de regeering van Isabella zoowel als van Amadeusvast in het geloof dat de Republiek voor zijn vaderland de beste regeeringsvorm isof zelfs omdat hij ziende den nood des lands en berustende in hetgeen is geschied en waarop hij het onmogelijk acht terug te komen, zijn krachten en talenten wil aanwenden om den bestaan- den toestand zoo weldadig mogelijk te maken voor zijn volk en te trachten daaruit tot een nog beteren toestand te geraken. In elk geval moet hij de bestaande Regeering voor het oogenblik de beste althans de minst slechte oor- deelen ongeveer zooals Thiers de republiek verdedigde en handhaafde als den regeeringsvorm die zijn landgenooten het minst verdeelt. Dacht hij er anders over, dau had hij de keuze tot President niet mogen aannemen. Maar nu zijner ontevredenen, die een geheel andere wijze van bestuur wen- sohen volkomen zelfstandigheid van elke provincieelk dis trict of elke gemeenteonverzoenlijken en socialisten, die tegen de Regeering, waarvan hij het hoofd is, in opstand komen. Nu zal toch de President wel niet erkennen, dat de opstandelingen eigenlijk gelijk hebbenwant dan zou hij zijn eigen bestuur veroovdeelenhij zal ook niet van zich zelf bewerendat hij niet naar reden wil hooren en doof is voor de rechtmatigste grieven. Maar als h\j dat niet doet, hoe kan hy dan met mogelijkheid van een „recht van den opstand" spreken? Hij zal er toch niet meé willen zeggen, dat ieder ontevredene het recht heeft in gewapend verzet te komen tegen de Regeering, of dat het een goede manier is om tot een beslissing te komen omtrent de verschillende za ken die de Spanjaarden verdeeld houden, dat de partijen elkan der bevechten P Dat zou een verdedigingeen aanbeveling zijn van den burgeroorlogen zulk een „recht van den op stand" is tot nog toe gelukkig door niemand erkend. Don Carlos heeft eindelijk den voet gezet op Spaansch grondgebied„gehoor gevende aan de roepstem van het ziel togende Spanje", gelijk hij in zijn proclamatie zegten „on willig om met gekruiste armen de heldhaftige worsteling ter- wedergeboorte aan te zien." Toch schijnt hij de man niet te zijn, die Spanje redding zal brengen. Wel heeft hij aan de noordelijke grenzen eenig terrein gewonnen'maar sleohts een enkele plaats van eenig belang is in zijn maoht, en took was de tegenstand dien hij ontmoet van het Spaansehe leger, tot nog toe zeer onboduidend. Wie schaart zich aan zijne zijde Het leger nietwel woelt de muiterij onder de troepen en weigeren de soldaten te vechtenwel loopen zij wegmaar niet naar don Carlos. Hij betreurt dan ook de verblinding van het legerdat den sedert eeuwen onder de monarchale vlag behaalden wapenroem vergeet." Evenmin verklaart zich het volk voor den Bourbonschen Koningszoon. Toch was niets gemakkelijkerwanneer het waarlijk Koningsgezind was. Bij gebreke van een wakker en trouw leger en een krachtig bewind, is Spanje ongeveer aan zich zelf overgelaten. Elke irovincieelk districtelke plaats is ongeveer meester van laar eigen lot. Hier verklaart men zich tot een zellstandig federaal kanton, daar vestigt men de commune. Aan vrijwil ligers tot ondersteuning van de eene of andere beweging ont breekt het niet. Maar nergens openhaart zich een beweging ten gunste van don Carlosnergens verheft zich het volk onder zijn banier. Zijn aanhangers voeren een langzamen guerillaoorlog in de gebergten aan de noordelijke grenzen maar op zijn roepstem blijft Spanje stom en bewegingloos. Het kan toch zijn bedoeling niet zijngeheel het rijk plaats voor plaats te veroveren. Misschien zullen de wandadenop sommige plaatsen door het grauw gepleegdde Spanj aarden doen zien waartoe hun onverschilligheid en traagheid hen brengen, en hen tot eenige krachtsinspanning bewegen tot ondersteuning van de partij die vóór alles de orde wil handhaven en thans aan het bewind schijnt te zijn. Misschien zal het hen doen begrijpendat een volk alleen dan de vrijheid kan genieten, als het ver standig en bezadigd genoeg is voor onderling overleg en verdrag, voor onderwerping aan de besluiten eener wettige vertegenwoordiging; als het slaven der wet wil zijn. Tot nog toe schijnt elke partij niets anders te beoogen dan de overheersching barer tegenstanders en daarin het heil des lands te zoeken. Misschien leeren de leiders der partijen in Spanje eindelijk door schade en schande daardoor alleen toch schijnt de menseh wijs te kunnen worden dat het gemakkelijk is grieven en bezwaren op te werpen tegen het bestaande, maar iets moeilijker, een beteren toestand te ves tigen en dat alleen hij die kan opbouwen recht heeft om af te breken. Misschien zal men inzien, dat geen regeering zoo vreeselijk is als regeeringloosheiden dat vóór alles de menschenmaatschappij behoefte heeft aan ordede heerlijke zegenbrengende vruchtenkweekende stedenbouwende hemel telg- W. v. d. K. Beneden-Elzas benoemd. Bij de algemeene verkiezingen was I hij te Straatsburg de candidaat der gematigde partij geweest. De heer Przemsinsky, hoofddirecteur der werf te Wilhcms- naven is van daar vertrokken om het commando over het duitsch eskader in de spaansehe wateren over te nemen ter vervanging van kaptein IVerner, die teruggeroepen is. Pbuisen. Men verzekert, dat aan het dept. van binn. zaken een wetsontwerp wordt samengesteld, inhoudende het verbod van openbare godsdienstige processiënen zulks naar aanleiding der ditmaal in verscheidene plaatsen op den Sacramentsdag voorgevallen ongeregeldheden, een gevolg van den eisch der deelnemersdat alle voorbijgangers het hoofd zouden ont- blooten. De jury heeft de meeste der aangeklaagden ter zake van het bier-oproer te .Frankfort schuldig verklaard aan storin^ van den vrede des landsen het gerechtshof heeft de rad draaiers Israel Schebero en Kropp veroordeeld tot tuchthuis- straf van 4 jaren en het verlies hunner burgerschapsrechten voor den tijd van 10 jaren. Aan de andere 44 aangeklaag- den zijn straffen opgelegd verschillende van 2 jaren tucht huisstraf tot 9 maanden gevangenisstraf. Het Koninglijke Consistorie te Munster heeft den 2 Juli eene circulaire aan de evangelische geestelijkheid in de pro vincie Westfalen uitgevaardigd, betreffende de wet "over de grenzen van het recht om van kerkelijke straf- en tuchtmiddelen gebruik te maken. Daarin worden de geeste lijken aangemaand om de voorschriften dier wet na te komen Dien ten gevolge mag geen evangelisch geestelijke in Weet alen voortaan meer gevolg geven aan het besluit der pro vinciale synode, waarbij de geestelijkheid verplicht was om eene evangelische bruid of bruidegom die beloofd had om hare of zijne kinderen in de catholieke godsdienst op te voedenzekere kerkelijke rechten te ontzeggen en dit van den kansel hekend te maken. Er zijn reeds zoo vele leden uit de silezische afdeeling van de orde der maltheser ridders getredendat hun aantal reeds grooter is dan dat der meerderheid, die onlangs het aftredende maar herkiesbare bestuur door een ander vervangen De directeur van het demerietenbuis te Storchnest, in Posen is in eene boete van 100 th. geslagen, omdat hij geweigerd had de verlangde inlichtingen te geven aan den regeerings- commissansdie deze inrichting kwam inspeeteeren. Toen de directeur daarnaonder voorgeven van op instructiën van den aartsbisschop te wachtende gevraagde stukken niet inzond en de boete niet voldeed, is deze bij executie inge vorderd. 'w ,^ol8e van het verzet van den bisschop van Fulda, is het kleme of knapen-seminarie aldaar van regeeringswe°-e geslotenen het door den Staat verleende jaarlijksche sub sidie van 4000 th. aan het groote of priester-seminarie in getrokken. Eene vergadering van ambtenaren uit de verschillend erai- mstenën is thans te Berlijn bijeen om te raadplegen over het gebrek aan veldarbeidersdat zich in den oogsttijd weder zeer doet gevoelen. Van 1844 tot 1871 hebben, voor zoo vei re ofliciëele opgaven doen blijken, 641,657 personen, waar onder 300000 krachtige mannen, het Rijk verlaten en slechts 108,260 gr zich gevestigd, en wel voornamelijk in de steden, terwijl de vertrokkenen meerendeels van het platte land af komstig waren. De leden der catholiek-theologische faculteit te Breslau hebben met alg. st. op 1 na besloten, geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van den minister van onderwijs en eeredienstom aan de belanghebbende studenten bekend te makendat zij zich tot den minister moesten wenden, om ontslagen te worden van de verplichting tot het afleggen van het m de jongste kerkelijke wetten voorgeschreven staatsexamen. Den 3 is te Filelme in Posen aan de door den Landraad samengeroepen leden der gemeente eene ofliciëele mededee- lmg vooi gelezenwaarbij aaa den zonder toestemming van den ïitaat door den aartsbisschop Ledochowski tot proost aldaar benoemden geestelijke Arndt de bevoegdheid tot het verrich ten van kerkelijke handelingen wordt ontzegd, die benoeming ongeldig en strafbaar genoemd wordt, en de gemeenteleden gewaarschuwd worden zich niet tot hem te begeven om door ïem de mis of den doop te doen bedienen. De aartsbisschop is wegens deze benoeming tegen den 8 voor den strafrechter gedaagd. Aan de heeren fvapteyn en Gentiste Woerden, is vergun ning verleend voor het verrichten der voorbereidende werk zaamheden voor den aanleg van een spoorweg van de nederlandsche grenzen over Neuenhaus en Nordhorn naar oalz bergen. Ie Berlijn zijn enkele op zich zelf staande gevallen van cholera voorgekomen. ie Koningsbergen is de cholera thans bepaald epidemisch opgetreden; dagelijks komen er 20 a 2a ziekte- en 10 a 12 sterfgevallen voor. Elzas-Lothabingen. In het kanton Lutzelstein is de oud-burgemeester van Straatsburg, de heer Klein, met 1347 tegen 309 st. tot lid van den Algemeenen Raad van den De Kamer heeft den 28 een aanvang gemaakt met de be handeling der militaire wetten. De minister van oorlog protesteerde tegen de besehuldiging, dat de regeering zich heimelijk voorgenomen heeft de persoonlijke dienst bij het leger intevoeren en dit doel langs slinksche wegen zal trach ten te bereiken. De heer lehardy de Beaulieu diende een amendement in, waarbij werd voorgesteld om de conscriptie op «.te heffen en het leger in vredestijd uitsluitend uit vrij willigers samen te stellen. Den 29 is dit amendement ver worpen, en zijn vervolgens een aantal artikelen aangenomen. De paragraaf van het vijfdewaarbij de unificatie van het contingent en de opheffing der splitsing in actief en reserve bepaald wordt,is met 53 tegen 38 st. doorgegaan. De voornaamste anti-militaristen der rechterzijde onthielden zich van de stemming. Den 1 Aug. is de voordracht tot bekrachtiging van het handelsverdrag met Frankrijk met alg. st. aangenompn. Daarna is de discussie over de artikelen der militiewet .hervat. Dat, waarbij de remplaceering van Staatswege wordt bepaaldis goedgekeurd met 55 tegen 43dat waarbij eene verlenging van den diensttijd bij de infanterie wordt vastgesteld met 53 tegen 38 st. Eindelijk is de wet in haar geheel met 54 tegen 37 st. goedgekeurd. Den 2 is ook de tweede aanhangige militaire wet, n.l. die waarbij verscheidene wijzigingen in de leger-organisatie wor den gebrachtin behandeling genomen en met 52 tegen 33 st. aangenomen. Den 5 is de Kamer, na het aannemen eener op de finan- ciëele aangelegenheden van het henegouwsche spoorwegnet betrekking hebbende wet, uiteengegaan. De Senaat heeft den 4 zijne werkzaamheden hervat en den 5 verscheidene wetsontwerpen aangenomen, o. a. met alg. st. het vamsXeX-Coremans c.s. omtrent het gebruik der vlaamsche taal in rechtsgedingen. De heer Solvyn verklaarde, dat hij dit voorstel enkel als eene schrede beschouwde op den weg, die nog tot grootere concessiën zou moeten leiden, maar de heeren v. d. U oestyne, Bolez end'Anethanmetn&ev, dat door de voordracht eene volledige bevrediging aan de wenschen en eischen der vlamingen geschonken werd. De heer J. v. Maurik Jr. te Arnhem heeft bij den prijs kamp van tooneel-letterk unde uitgeschreven door de maat schappij „de jonge tooneelliefhebbers" te Brussel, den eersten prijs van 1000 fr. behaald met zijn blijspel „Een bittere pil." Aan den wedstrijd in het opvoeren van tooneelstukken heb ben uit Nederland deel genomen 2 genootschappen uit Am sterdam, 2 uit Roerraonde, 1 uit Utrecht en 1 uit den Haag. De parijsche policie heeft zich meester gemaakt van den ten vorigen jare door een der krijgsraden bij verstek ter dood veroordeelden gewezen kolonel der Commune Bosleslas Ma- thuzewics (vroeger gedecoreerd kapitein der fransche landmacht). Hij was indertijd naar Engeland geweken en werd gevat bij zijne komst te Parijswaar hij bij een zijner vrienden eene veilige schuilplaats hoopte te vinden. Geul. v. Manteuffel heeft vóór zijn vertrek uit Nancy aan den maire 20000 fr. doen toekomen, ter verdeeling onderdo liefdadige gestichten. Graaf cfHaussonville heeft, voor het ge\al dat het gemeentebestuur van Nancy mocht meenen, die gift in het belang der ingezetenen niet te mogen afslaan, uit naam der Maatschappij tot bescherming der elzassers en lotharingers, een gelijk bedrag beschikbaar gesteld voor de armen te Metzopdat Nancy zich de mildheid van den duitschen bevelhebber onbezwaard ten nutte zou kunnen maken. Bij de verkiezingen voor de Algemeene Raden in de de partementen Calvados en Oise zijn gekozen de heeren Cor- dier, de gewezen gastheer van den heer Thiers te Trouville, en André Rousselle, de radicale candidaat. De onlangs te Yenetie overleden fransche geleerde Philarète Chasles is aan de cholera bezweken. Hij had zich derwaarts begeven om bet landgoed en het palazetto in oogenschouw te nemen, waarmede eene italiaansche bewonderaarster van zijn talent hem bij haren uitersten wil begiftigd had. Een „oud-roest" te Parijs, Bevoyon, is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 16 fr. boete. Bij eene huiszoeking was bij hem een 4) kilogr. zwaar fragment van de Vendöme- kolom ontdekt, dat hij zich toegeëigend had terwijl hij als federalist de wacht op het plein had. De heer Thiers heeft op de uitnoodiging van den gemeen teraad van Luneville geantwoord, dat hij die stad zeker niet vergeten zalals hij aan Nancy het begeerde bezoek kan brengenmaar datindien hij aan dien dubbelen wensch niet voldoetdit zal moeten toegeschreven worden aan om standigheden, niet van zijnen wil afhankelijk en die de goed keuringvan alle welgezinde burgers verdienen. Nancy is den 1 Aug. door de duitsche troepen ontruimd. De genl. v. Manteuffel heeft in persoon het bevel tot den afmarsch gegeven en zich 's avonds te Verdun, in het hotel der onderprefectuur, gevestigd. Te Toul, Nancy en Belfort heeft de bevolking hare vreugde over het vertrek der duit- schers op de levendigste wijze aan den dag gelegd. Uit verscheidene plaatsen zijnop het oogenblik dat zij door den laatsten duitscher verlaten werden, adressen of telegram men aan den heer Thiers gezonden, om hem dank en hulde te brengen voor de bevrijding van het grondgebied, welke door zijn toedoen, naar de genl. v. Manteuffel getuigt, min stens een half jaar vervroegd is. Te Raon l'Etape zijn, bij eene na het vertrek der duitschers plaats gehad hebbende staatkundige demonstratie, de onder prefect en de commandant der gensdarmerie mishandeld ge worden. Te Epinai heeft de commandant der pompiers, door het wegsluiten der muziek, de muzikanten van genoemd corps belet om de fransche troepen aan de spoorwegstation te ver welkomen. De maire heeft deswegens zijn ontslag gevraagd en er zijn eenige personen gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1