I No. 33. Vijfënzeventiyste Jaargang. 1873. ZONDAG 17 AUGUSTUS. (Dfficiccl (Scbccltc Bourbon en Orleans. Berichten ■hiifsclitund. Efeigïe. I'rankrlik. L A A E C RA T, Doze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal 0,G5, franco per post f 0,ë», afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de najaarskermis op 20 Augustus aanstaande zal be ginnen en op dien dag tevens de loting voor staanplaatsen zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 5 Aug. 1873. l)e Secretaris NUHOUT van der "VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter alge.ueene kennisdatmet intrekking van bun besluit van 23 Julij jl., de honden linnen deze gemeente mo- De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. gen losloopen. Alkmaar 12 Aug. 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 20 Augustus 1873, des middags ten 12 ure. Lamens den Voorzitter van den Baad, NUHOUT VAN DER VEEN. Ter gemeente-secretarie zijn tegen betaling der kosten (5 cents per stuk) verkrijgbaar Gemeenteblad No. 123Politie-verordcning op uitdragers en oudroestverkoopers. Gemeenteblad No. 124: Besluit tot vaststelling der jaar wedden c. s. van liet onderwijzend personeel aan de openbare scholen. Gemeenteblad No. 125: Besluit, regelende de wijze van terugbetaling van ten laste der gemeente uitgegeven en ver loren geraakte schuldbrieven. Lijst van brieven, tvaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1'. helft der maand Juli 1873. G. de RUITER, Achterdük; C. van ARNHEM (2 stuks), Amsterdam; TUINBREEKERS, Breda; J. KWAST (2 stuks), Delfzijl; D. BUL, Gouda; NEELTJE de WIT, Oterleek F. C. DUPUY, Velsen. Van het Hulpkantoor te Rustenburg 1. SCHERMER, Mej. H. PIJLEMAN, Amsterdam. de Toen Karei X in 1830 den Pransohen troon moest ruimen, deed bij afstand van dien zetel ten behoeve van zijn klein' zoon Ëenri-Charles-Ferdinand-Marie-Dieudonné d'Artois Hertog van Bordeaux zoon van den in 1820 vermoorden Hertog van Berry. Ook de oudste zoon des Konings Hertog van Angoulêmedeed afstand van zijn rechten zoo bleef de Hertog van Bordeaux alleen over als erfge naam der Bourbons. De afstand van Koning Karei X kwar te laat, als gewoonlijk. Vorsten plegen van den troon geen afstand te doen dan wanneer die reeds geheel verloren is, Reeds had Lafayette op het stadhuis de driekleur in de p'aats gezet van het witte vaandelreeds was de Hertog van Or leans Louis PhilippeAlgemeen Stedehouder des Konink rijks gewordenen door Karei X zelf in die waardigheid bevestigd. Vergeefs was het, te verlangen dat de Algeir.eene Stedehouder den Hertog van Bordeaux als Koning van Frank- rijk zou uitroepen onder den naam van Hendrik V; weldra was de Koning genoodzaakt zich naar Engeland in te sche pen, en de Algemeene Stedehouder werd in zijne plaats door de beide Kamers tot Koning van Frankrijk verklaardom 18 jaren later eveneens afstand te doen van den troon, ook ten behoeve van een kleinzoon, en evenzeer te laat. Die kleinzoon is Louis-Philippe-Albert, Prins van Orleans, Graaf van Parijs. Eindelijk heeft ook Keizer Napoleonalmede te laatzijn rechten op den Pransohen troon overgedragen op zijn zoon Napoleon-Eugène-Louis-Jean-Joseph. Alzoo zijn er drie pre tendenten naar den Pransohen troonop grond dat hun vader of grootvader eenmaal daarop heeft gezetendrie mededin gerswaarvan de eerste inmiddels zijn titel van Hertog van Bordeaux heeft verwisseld met dien van Graaf van Chambord. naar het prachtige slot van dien naam in de nabijheid van Bloisdat bij zijn geboorte door middel van een nationale inschrijving werd aangekocht en hem ten geschenke werd aangeboden. Na den val van Napoleon III werd de Republiek uitgeroe penmaar nog altijd is zij de voorloopige regeeringsvorm en Prankrijk wacht nog steeds van de Nationale Vergadering de beslissing van zijn lot. Of het in die beslissing zal be rusten, is een tweede vraag. Dat in Prankrijk de Republiek bestaat, wil voor velen niet anders zeggen, dan dat de troon voor het oogenblik onbezet isen duidelijk was hetdat de monarchalende aanhangers der Bourbons zoowel als die der Orleans en der Bonapartesniets liever wenschten dan hem zoo spoedig mogelijk weer in gebruik te stellen. Maar, had Thiers gezegd, er is slechts één troon, en daarop is voor u drieën geen plaats, en Kladderadatsch had reeds een troon uitgevonden in den vorm van een kanapé. De pretendenten echter vatten de zaak ernstiger open begrepen dat een troon een troon moest blijven. Bij beurten kon men er ook moeilijk op gaan zittenen zoo bleef er niets anders over dan dat twee van hen voor den derden plaats maakten. Maar hiertoe waren hun de rechten van vader en grootvader niet overgedragen dat zij ze op een goeden dag ter wille van vreemden zouden prijs geven. Twee van de drie mededin gers blijken echter tot, een vergelijk te zijn gekomen. De Graven van Chambord en van Parijs, beide uit het Huis van Bourbonal moge dan ook de jongere tak na de troons bestijging van Louis Philippe een afzonderlijken naam dragen als Huis vau Orleans, hebben een ontmoeting gehad. De jongste heeft een bezoek gebracht aan den oudsten, en nu zegt menzijn de beide takken der familie verzoendnu heeft de Graaf van Parijs Hendrik V als hoofd van zijn geslacht en als rechtmatig Koning van Prankrijk erkendnu is er vooruitzicht dat weldra een telg uit het oude Konings huis den troon zal bestijgen. Bestaat er inderdaad grond voor die verwachting Onge twijfeld heeft, de ontmoeting der beide Vorstenzonen eenige beteekenis. De verwijdering, die tot nog toe tusschen hen heeft geheerscht,en het politieke gewicht, dat steeds aan hunue handelingen werd toegekenddat zij zeiven gewoon waren daaraan te zien toekennen maken die ontmoeting tot iets meer dan een gewone beleefdheid of een zaak van zuiver familiebelang. Bij pretendentie naar een troon gaat de poli tiek boven alles. Maar mat bet.eekent dan dat bezoek van Orleans aan Bourbon De Graaf van Parijszegt men wil medewerken tot herstel van het Koningschap; hij begrijpt dat daarop geen vooruitzicht bestaatzoolang hij met zijn neef blijft wedijveren. Erkent hij de rechten van zijn neef, dan is het zeker, wie er Koning zal wordenwanneer het Koningschap werd hersteld en bet wegvallen van dit bezwaar zal de kansen van het Koningschap ongetwijfeld doen winnen. Hij weet weidat de Graaf van Chambord niet tot hem zal komen daarom gaat hij tot den Graaf van Chambord. Hij weet wel, dat deze geen andere rechten erkent of ooit her kennen zal dan zijn eigene. Is er dus toenadering noodig om het herstel van het Koningschap mogelijk te maken dan kan hij daartoe op geen andere wijze medewerken dan door zijn neet te erkennen als den man, die de meeste rechten heeft op den troon. De meeste rechten. Er zijn erdie ook rechten heb ben. onder anderen de Graaf van Parijs; en nu kon het ook zijn, dat deze pretendent begreep, dat de eenige ma nier waarop hij zelf tot den Pransohen troon kan komenis in het gevolg van den Graaf van Chambord, na wien hij de meeste rechten bezit endie geen kinderen heeft. Door alzoo den kleinzoon van Karei X te erkennen, zou de klein zoon van Louis Philippe aan een kleine en onzekere kans de voorkeur hebben gegeven boven in 't geheel geen kans. 't Is mogelijkdat het eigenbelang deze berekening gemaakt heeft. Zeker is hetdat de erkenning /an die rechten van den Graaf van Chambord als dit bezoek voor een erkenning mag doorgaanniet is vergezeld gegaan van een afstand van eigen rechten. De Graaf van Parijs heeft iets gedaan, maar dan toch zoo weinig mogelijk en al wil hij zijn neef laten voorgaan, het is blijkbaar met geen ander doel dan om de deur te openen en hem te laten volgen, 't Is duide lijk dat hij niet voornemens is, buiten te blijven staan. Of die berekening van het eigenbelang j uist zal blijken? Al wil de Graaf van Parijs den kleinzoon van Karei X als Hendrik V van Prankrijk erkennen, daardoor neemt hij even wel diens beginselen niet aan heeft men gezegden zeker is dat ook geenszins zijn bedoeling geweest. Had hij .het gedaanhij was tevens afgetreden als pretendent; want gelijk de Graaf van Chambord het Koningschap bij de gratie Godr vertegenwoordigt, zoo is de Graaf van Parijs de vertegen woordiger van de const.itutioneele, de parlementaire monarchie. Neemt hij de beginselen van zijn ouderen neef aan wordt hij bekeerd tot de zuivere leer der legitimiteitdan geeft hij zijn eigen partij, zijn eigen kansen prijs, dan verloochent hij zijn geestverwanten en jaagt zijn aanhangers weg, dan werpt hij de driekleur van zich, en schaart hij zich achter Hendrik Y onder de witte vaan der Bourbons, als zijn vermoedelijki opvolger. Maar in dat geval zouden de kansen van het Ko ningschap ook niet verbeterd zijn. De tijd is voorbijtoen door de huwelijken van vorsten ook volken met elkander huw den en de verzoening van twee partijhoofden de samensmel ting der partijen ten gevolge had. De voorstanders van het constitutioueele Koningschap in Frankrijk zijn aanhangers van den Graaf van Parijs en zouden hem gaarne op den troon zien; doeb juist niet om hem zeiven, niet om zijn uit nemende persoonlijkheid, niet om zijn buitengewone gaven en uitstekende talenten maar alleen omdat hij nu eenmaal door geboorte en omstandigheden de aangewezen man is die, werd het const.itutioneele Koningschap hersteldde consti tutioueele Koning moest zijn. Werpt de Graaf van Parijs de driekleurige vlag wegdan kan zijn partij in Prankrijk niet meer medewerken tot herstel van de monarchie, want dat zou zijn het herstel van het oude Koningschap bij de gratie Gods, en men mag aannemen, dat zij aan de Republiek 5e voorkeur zou geven. Maar is de kans van den Graaf van Chambord om Koning n Prankrijk te worden dan inderdaad zoo groot, dat de Graaf van Parijs zich bij hem aansluit met gevaar van zijn eigen kansen te verminderen? -Wie zal zeggen, wat te genwoordig in Prankrijk mogelijk of waarschijnlijk is Toch zullen vooraf de eonstitutioneeïe wetten vastgesteld moeten worden. Dit is het eerste werk, dat de Nationale Vergadering na haar vacantie wacht. Zal die Vergadering een staatsrege ling aannemen overeenkomstig de beginselen van den Graaf van Chambord Is een terugkeer naar de tijden van Lo- dewijk XVIII en Karei X mogelijk? Zai de Pranscbe Na tionale Vergadering de beginselen van 1789 geheel verloo chenen de gelijkstelling der verschillende godsdiensten de vrijheid van drukpers enz.? Zal het dit doen niet zooals het reeds zoo dikwijls deedals tijdelijke maatregel, door bij zondere omstandigheden, den nood der tijden en het gevaar des lands geëiseht, maar als blijvende grondslagen van den Staat Ondanks al de processies is het moeilijk dit te ge- looven. 't Is vooralsnog onaannemelijk, dat de Nationale Vergadering zoo ver zal willen en zal durven gaan, dat het leger haar in die onderneming zou steunen, en geheel Prank rijk er in zou berusten. Of zou Hendrik V ter elfder ure iyken iets inschikkelijker te zijn dan hij zich t.ot nog toe getoond heeft? Zou hij in omgekeerden zin, het voorbeeld volgen van den naamgenoot, die hem op den Pransohen troon voorafging, en die Parijs wel een mis waard achtte Zijn houding heeft vooralsnog geen recht gegeven tot die onder stelling maar als de Graaf van Parijs door eigen belang moeht gebracht zijn tot het prijs geven van de beginselen hij tot nu toe heeft verkondigd, hetzij dan openlijk en onvoorwaardelijk, hetzij heimelijt onder voorbehoud en om er later des verkiezende op terug te kunnen komen, dan is het wenschelijk, dat de uitkomst zijn berekening doe falen. W. v. d. K. die Pruisen. De directeur van het demerietenhuis te Storch- nest heeft na de hem opgelegde boete de eerst door hem geweigerde inlichtingen ingezonden. De benoeming van een pastoor te Dipperz door den bis schop van 1' ulda heeft de vereischte bekrachtiging der regee- ring niet ontvangen, zullende de eventueel door dien pastoor als zoodanig te verrichten handelingen als onwettig en nietig worden beschouwd. De aartsbisschop van Posen, graaf Ledochowskiis den 8 niet voor den strafrechter versohenen, maar heeft schriftelijk te kennen gegevendat hijovereenkomstig het protest der pruisische bisschoppen tegen de kerkelijke wetten, in geen geval eenige opheldering zal geven omtrent de benoeming van den geestelijke Arndt tot proost te Pilehne. De recht bank heeft daarop van het verhoor afgezien en besloten het vonnis bij verstek te wijzen. De eerste der uit Frankryk terugkeerende troepen zijn den 7 te Berlijn aangekomen. De ontvangst van die troepen droeg een zuiver militair karakter en was zeer eenvoudig. Het vervoer van rundvee over de grenzen tusschen Pruisen en Russisch-Polen is ter wering van de veepest geheel ver boden, alsmede dat van vleesch en afval. Van het stoomschip der Baltische Lloyd Ernst Moritz Arndt den 3 Juli met volle lading en een groot aanial passagiers van Stettin naar Nieuw-York vertrokken is niets meer ver nomen. De berlijnsohe predikant dr. Sydow is den 10, voor de eer ste maal na de opheffing zijner schorsing door de bekende uitspraak van den opperkerkeraad, voor zijne gemeente weder opgetreden. Het kerkgebouw, feestelijk met eikenloof en bloe men versierd, was tot de laatste plaats toe gevuld. Bij de belegeringsoefeningen te Graudenz zijn door het springen van eene mijn 1 officier, 3 onderofficieren en 2 sol daten om het leven gekomen. De officier is de badensehe kapitein Kutzbach, die bij het beleg van Straatsburg het IJzeren Kruis en de orde van den Zahringer Leeuw met de Zwaarden verworven bad. De óud-eatkolieke bisschop Beinkens heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigdwaarin hij den toestand van het oud-oatholieke kerkgenootschap en de aan de bisschoppelijke waardigheid verbonden plichten uiteenzet. Daartoe rekent hij ook, gehoorzaamheid aan de wereldlijke overheid te pre diken, als een door de godsdienst opgelegden gewetensplicht. De bisschop, die dit niet doet, pleegt verraad jegens zijn ambt. De Senaat heeft den 7 met alg. st. het met Prankrijk gesloten handelsverdrag, den 8 de crediet-aanvraag van 20 miljoen voor den aanbouw van nieuwe scholen en een wets ontwerp waarbij verscheidene nieuwe spoorwegconeessiën worden verleendaangenomen. Nog is met 37 tegen 13 st. een nieuw crediet van 25000 fr. toegestaan voor den verderen bouw van het brusselsohe paleis van justitie; het vond veel verzet, omdat men nog niet met juistheid bereke nen kan, op hoeveel dit reeds zoo dure gebouw te staan zal komen. Den 9 is met nagenoeg alg. st. de wet aangenomen, waarbij de regeering bevoegd verklaard wordt om de restitutie van den accijns op het gedestilleerd bij uitvoer met 15 p. c. te verminderen, indien de uitvoer van 1 Juli 73 tot 1 Juli 74 de 50000 vaten moeht overtreffen. Den 11 is de voordracht tot wijziging der militiewet met 34 tegen 12 st., den 12 die tot wijziging der bestaande legerorganisatie met 33 tegen 7 st. aangenomen. Daarna zijn de credieten voor eene reeks van openbare werken met alg. st. op 4 na verleend, en is vervolgens de wetgevende zitting 187273 gesloten verklaard. De „Meeting" of de commissie voor de antwerpsche mili taire servitutendie de streng-catholieke richting vertegen woordigt, heeft bekend gemaakt, dat hare waardigheid niet gedoogt om bij het bezoek der kon. familie aan Antwerpen, den 17 Aug. en volgende dagen, mede te werken tot het geven van feesten met het tegenwoordige gemeentebestuur, 't welk openlijk verklaard heeft, dat Antwerpen zich onder het bestuur der Meeting van den nationalen weg verwijderd heeft. De conservatieve kiezersvereenigingaan welker hoofd de president van den Provincialen Raadde heer Blondel, staat, en de „Nederduitséhe Bond" hebben zich even eens voor eene gave onthouding bij de aanstaande feesten verklaard. Genoemde vereenigingen beweren integendeel dat het tegenwoordige gemeentebestuur anti-nationaal is dewijl het het vlaamsch van het raadhuis verbant en de bevol king op allerlei wijze tracht te verfranschen. De geestelijk heid heeft in eene den 9 gehouden bijeenkomst almede besloten, zich van elke deelneming aan de plechtstatige ontvangst van et kon. gezin te onthoudenop grond dat men van de feesten eene verheerlijking wil maken van den gemeenteraad, die geene gelegenheid laat voorbijgaan om zich aan de gees telijkheid vijandig te toonen en haar thans ook bij geen enkel der te geven feesten genoodigd heeft. De kamer van koophandel heeft wel den oud-representant Bogier, het gemeentebestuur en de magistraatsleden, maar niet de vertegenwoordigers der stad in de beide "VVetg. Ka mers en in den Prov. Raad genoodigd tot het door haar den Koning aantebieden banket. Te Antwerpen bestaan thans 9 bloeiende stoom-diamant- slijperijen, die in 1872 voor meer dan 20 miljoen fr. hebben omgezet, en zijn er nog 2 in aanbouw. De minister Dubarail, heeft naar aanleiding der arrestatie van een gewezen gefedereerde, die in het leger diende, den chefs der corpsen gelast, een nauwkeurig onderzoek in te stel len ter opsporing van gewezen soldaten der Communedie getracht hebben zich aan vervolging te onttrekken door diemst bij het leger te nemen, of die bij het overhaast vertrekken der troepen uit Parijs in Maart 71 gedeserteerd zijn en later er middel op hebben gevonden om, zonder vermoedens op te wekkenweder bij het vaandel terug te keeren. Prins Napoleon heeft zich tot den maarschalk-President gewend om in zijnen rang van divisie-generaal hersteld te worden. Hoezeer hij uit kracht van 2 keizerlijke decreten dien rang 19 jaren bezeten en als zoodanig aan de veldtoch ten in de Krim en in Italië deel genomen heeftkomt zijn naam niet in de annuaire van het leger voor. De minister heeft den prins, op zijne klacht daarover, naar den Staats raad verwezen, maar prins Napoleon meent, dat de minister de zaak naar den Staatsraad moet brengen, indien hij aan de wettigheid der decreten twijfelt. De minister van handel en landbouw de Labouillerie, de heeren DallozDaru, Benoist d'Azy, Drouin, GamierReveilhac en 5 anderen, die, als uitmakende de raad van bestuur der succursale van het parijsche Disconto-kantoor, grootendeels ten gevolge van de hevige aantijgingen der revolutionaire pers vervolgd en in eersten aanleg schuldig verklaard en veroor deeld waren, zijn door het parijsche hof van appèl onschul dig verklaard. De advocaat-generaal Hémar, het geschenk van 1200 aandeelen in die Bank-inrichting aan 5 aan het blad la Presse verbonden personen besprekende, meende, dat niemand der aandeelhouders dupe was geweest van de dus gekochte aanbevelingen van dat blad. De minister Beulé heeft de prefeeten uitgeuoodigd, de meest nauwkeurige en gedetailleerde inlichtingen in te zenden om trent de gezindheden en meeningen, die onder defabriekbe- volkinff en de werklieden heerschen. De maire van Nar^oy heeft aan graaf d' Haussonville zijne bemiddeling geweigerd voor het doen toekomen van 20000 fr. aan de behoeftigen te Metz. De genl. v. Manteuffel had dergelijk bedrag geschonken aan de liefdadige instellingen van Naney, als blijk van dankbaarheid voor de aan zieke en ge kwetste duitsche soldaten bestede zorg, en het bestuur der godsbuizen had gemeend zoc danige gift niet te mogen wei geren. De heer en mevr. v. Manteuffel hadden tijdens hun verblijf te Nancy menig goed werk, en steeds zooveel mo gelijk m stilte, verricht. „Niets stond den graaf in den weg om zijne gift rechtstreeks naar Metz te zenden, maar overi gens bestond te Naney nog menige gelegenheid, b. v. aan de derwaarts uitgeweken en groot gebrek lijdende elzassers en lotharingers, om weldadigheid uit te oefenen." De maarschalk Mac-Mahon heeft den 5 en 6 een uitstap naar Calais en Boulogne en den 1013 naar Tarbesin de Opper-Pyreneeën gedaan, om proefnemingen met geschut bij te wonen. Hij werd overal met vele blijken van sympathie eerbied ontvangen. De heer Odilon-Barfot, vice-president van den Raad van State, is in den nacht van den 7, op zijn landgoed te Bou- gival, in den ouderdom van 82 jaren overleden. Zijne uit vaart en begrafenis op Père-Lachaise hebben den 9 plaats gehad en zijn door den heer Thiers, de ministers Ernoul en Beulé, het bureau, de Permanente Commissie en een aantal leden der Nat. Vergadering bijgewoond. De maarschalkJIac Mahon werd door zijnen adjudant vertegenwoordigd. De civiele rechtbank te Versailles heeft den 7 afgewezen den eisch van de weduwe van den op 26 Mei 71 te Parijs gefusilleerden volksrepresentant Milliere, tot betaling eener schadevergoeding van 150000 fr. door den commandant Garcin, dewijl haar echtgenoot niet vechtende op den openbaren weg maar in zijn huis gevangen genomen was, als wanneer hij om zich te verdedigen een revolver voor den dag gehaald had. Garcin isop last zijner superieuren, niet ter terecht zitting verschenen en heeft zich ook niet door een advocaat doen verdedigen. De rechtbank heeft zijn bevel tot executie niet als eene personeele daad, maar als een uitvloeisel der militaire operatiën ter demping van den opstand aangemerkt, operatiënuitsluitend tot de bevoegdheid van het uitvoerend bewind behoorende en waarover de reehtèrlijke macht geenerlei uitspraak kon doen. Het hof van appèl te Lyon heeft het vonnis der rechtbank bevestigd, waarbij de gérant en de drukkers van le Progrès tot gevangenisstraf en geldboete veroordeeld waren, wegens het plaatsen van een, zoo het heette, door den aartsbisschop van Lyon uit het dal-Josaphat geschreven brief. L'lmivers, die tot het laatste oogenblik toe baren twijfel en haar voorbehoud met opzicht tot den stap van de familie Orleans niet had afgelegd, verklaart zieh thans bij monde van haren hoofdredacteur volledig bevredigd. „De graaf v. Parijs zegt de heer Louis Veuillot heeft uit naam zijner familie een goeden stap gedaan en hij heeft dien goed verricht. Die stap is meer waard dan de Kroon zelve, want hij richt het Huis van Prankrijk, en wel in de volkomenste orde, weder op. Hij schenkt den Koning liet eenige, 't welk hem ontbrak om, indien de natie dit wil, het vaderland te reconstituëeren. De Koning bezit thans een vereend, sterk en bloeiend geslacht. Er rest ons nu nog slechts een weinig gezond verstand van God te vragen en dan zijn wij gered." Het orgaan van het voormalige Presidentschap, le Bien Public, liet zich op deze wijze uit„De daad der prinsen v. Orleans staat niet te onzer beoordeeling. Zij is echter, naar ons in zien, niets minder dan eene veroordeeling van hunnen vader en grootvader. Koning Lodeicijk Philips wordt door dien stap tot een overweldiger verklaard. De titel van „Koning", die door Koningin Marie-Amelie zoo uitdrukkelijk verdedigd werd, is thans niets meer dan een geüsnrpeerde titel. Het recht is te Frohsdorff en is er steeds geweest. Ziedaar den zin dien de verklaringen van den graaf v. Parijs, onzes er- aehtens hebben". Le Siècle zegt„Hetgeen de aanvoerders der rechter zijde tegenover de republiek stellen die reeds nagenoeg 3 jaren de legale toestand van Prankrijk was en in die 3 jaren meer voor het land deed dan in 20 jaren van het koningschap

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1