(gerootKrïltanfe en ierSaml. 0«slenrtiL-llongai'||e. ISinnenland. gedaan werd is inderdaad niets anders dan het spooksel der absolute monarchie! Hendrik P en het H. Hart zie daar wat men ons wil opleggen." Er is, zegt het blad, niet enkel spraak van het omverwerpen der republiek, van het uit wissehen van den 4 September, van 1848, van 1830, men wil terug naar de tijden vóór 1789. De volkssouvereiniteit is de groote misdadiger en moet door een terugkeer tot het god delijk recht in de allereerste plaats getroffen worden. Dit is geene overdrijvingimmers Chambord schrijft in zijn ma nifest van 5 Juli: „Wij hervatten de nationale beweging dei- vorige eeuwen, en zullen haar haar waar karakter teruggeven.' Den 8 is te Rueil bij Parijs begraven de adjunct-maire dier plaats Liénard, diena veel lijdens, aan de gevolgen der bij den petroleum-brand bekomen wonden is bezweken. Ilij is het zesde slachtoffer dier ramp. Te Arbresle bij Lyon is de industriëel Durdilly, een gea vanceerd republikein, die zich tijdens de September-revolutie zeer op den voorgrond had gesteld, terwijl hij met zijne echtgenoot en den maire te middernacht huiswaarts keerde door een staatkundig nog meer geavanceerden schoenmaker Plaeidimet een dolksteek gedood. De moordenaar is ge arresteerd. De verspreiding van het te Mulhausen uitgegeven wor dende radicale dagblad VIndustriel Alsacien is in Frankrijk verboden. Het had verhaald, dat de maarschalk Mac-Mahon het „leger van Africa" naar Versailles ontboden had, om hem bij het ondernemen van een coup d'Etat behulpzaam te zijn. De openbare verkoop van het blaadje le Petit Lyonais te Lyon is verbodenten gevolge van een artikelnaar aan leiding der voltrekking van het doodvonnis van zekeren zeemanSéringer, dieten einde aan geld te komenzijne moeder, zijne zuster en zijnen stiefvader had vermoord. De heer Thiers heelt een adres ontvangen van in Californië verblijf houdende franschenwaarin de handelwijze der "Nat, Vergadering op 24 Mei wordt afgekeurd. Tot opvolger van deu heer Rampontals directeur-generaal der posterijenis de administrateur bij de posterijen Lelibon benoemd. De heer Pascalvroeger prefect te Lyon, sedert lid van den Raad van State en onder-secretaris van Staat voor binn. zakenis tot prefect der Gironde benoemd. Den 3 en 4 Aug. is een aantal ingezetenen van Straatsburg, voor het grootste gedeelte vrouwen, van driekleurige vlaggen voorzien naar Nancy gekomen, om het „vaderlandsche feest" van den intocht van het fransche garnizoen aldaar mede te vieren. Bij den intocht van het fransche garnizoen te S. Dié, waar bij het vertrek der duitscbers reeds wanordelijkheden waren voorgevallen, heeft een radicaal een vlag uitgestoken, waarop het "woord „Sedan" te lezen stond. De onder-prefect heeft onmiddelijk in persoon, onder de toejuiching der volksme nigte deze vlag weggehaald. De geneeskundige commissie verklaard hebbende, dat de krachten van Rochefort thans tegen de vermoeienissen der zeereis volkomen bestand zijn is den 7 het bevel gegeven tot zijn vertrek naar Nieuw-Caledonie, en hij den volgenden dag uit zijne gevangenis op het eiland Aix overgebracht naar het fcr reed" liggende nieuwe transportschip Virginie dat 90 gedeporteerden moet vervoeren. Victor Hugo heeft nog eene poging gedaan om het vertrek van Rochefort te verhoeden, door aan zijn mede-academielid de Broglie een brief in het belang van den veroordeelde te schrijven. De hertog heeft hem echter geantwoord dat het geneeskundig onder zoek in deze beslissend was, dewijl aan Rochefortdie door zijne meerdere vorming en groote geestvermogens verant- woordelijker voor zijne daden was dan zijne mede-veroordeel den geene gunst boven dezen mocht bewezen worden. Het gedeporteerde Commune-lid Perdure is overleden. De hertog de Marmier, lid der Nat. Vergadering voor het dept. der Boven-Saónebehoorende tot de rechterzijdeis den 9 op 08jarigen leeftijd overleden. Te Greenwich, het distriet waarvoor de minister Gladstone zitting in het Lagerhuis heeft, en dat sedert ruim 20 jaren door liberalen vertegenwoordigd isisdoor onthouding van on geveer de helft der kiezers, een conservatief, Th. fPBoord, tot Parlementslid verkozen met 705 st. meer dan de 5 li berale tegencandidaten te zamen. Ook in Oostelijk Staffordshire is in plaats van een over leden liberalen Afgevaardigde, de conservatieve candidaat, de heer S. Ch. Allsoppverkozen. De heer James Bairdeen ijzerfabrikant te Auchmedden in Schotland, heeft 500000 in handen gesteld eener com missie van beheer, ten einde deze som aan te wenden voor godsdienstige doeleinden d ie in verband staan met de Kerk van Schotland. De aanleiding tot het ontslag nemen door den heer Baxter, als secretaris-generaal van het dept. van financiën, is inzon derheid geweest het zonder zijne voorkennis door den mi nister Lowe sluiten eener voor den Staat onvoordeelige over eenkomst met de Union-stoomvaartmaatschappij, tot voorziening in de maildienst tusschen de Kaap de Goede Hoop en Zan zibar. Genoemde minister nam ook meermalen zonder rugge spraak maatregelenwaarvoor de heeren Ayrton en Monsell ministers van openbare werken en voor de post- en telegraaf dienst, ter verantwoording werden geroepen. Keizerin Eugénie is den 8 van Ostende te Dover aange komen en terstond per spoortrein naar Chislehurst vertrokken. In het Kanaalin het gezicht van Portland is de brik Emily overzeild door een stoomschip van de Hamburg— Amerieaanscke Stoomvaart-maatschappij, met het ongelukkige gevolgdat 6 der opvarendenn.l. de kapitein, zijne vrouw en 2 kinderende kok en een matroosin de golven zijn omgekomen. Onder aanvoering van den 2Gjarigen hertog v. Norfolk en onder begunstiging van den aartsbisschop van Westminster zècK ip het begin der volgende maand eene bedevaart naar Paray-fe-Monialin Frankrijkondernomen worden. De russischc troonopvolger en zijne gemalin zijn den 13 van Osborne, waar zij eenige dagen bij de Koningin hadden doorgebracht, naar het vasteland teruggekeerd. De heer Butt, de bekende aanvoerder der partij welke voor Ierland home-rule vraagt, heeft in eene te Waterford gehou den toespraak gezegd, dat bij de aanstaande algemeene par lementsverkiezing in Ierland 80 home-rule-candidaten zullen worden gekozenen dat Ierland daarna „de engelsche re- geermg home-rule af zal persen." Te Madrid heeft den 3 eene vrij sterke opschudding ge- heerscht. De intransigenten hebben toen zich eene tegen de carlisten gehouden meeting ten nutte willen maken om eene buy verneemt men, dat de carlisten, na die plaats uit een vijftal stukken geschut beschoten en verscheidene malen daarop storm geloopen te hebben, bij de nadering van eenige tot ontzet opdagende kolonnes afgedeinsd zijn, 40 dooden op het terrein van den strijd achterlatende. Een regiment van den republikeinsehen kolonel Lera is bij deze gelegenheid weder aan het muiten geslagen. De bezetting van het fort of de kleine vesting Ybero, nabij Pampelona, ongeveer 200 man sterk, heeft de carlisten moedig afgeslagen. Indenlaat- sten tijd hebben zich talrijke benden carlisten op veel zui delijker gelegen punten dan vroeger vertoond, onder anderen in den omtrek van Guadalaxara. Zelfs Aranjuez is door een troep carlisten gebrandschat. Saballs opereerde laatstelijk in de provincie Gerona Volgens berichten uit Barcelona, heeft die partijganger twee rijke grondbezittersofschoon als carlisten bekend staande, doen fusilleeren. Ofschoon don Carlos beloofd had daaraan geene belemme ring in den weg te leggen, schijnt het onmogelijk te zijn geweest, het verkeer langs den noorderspoorweg te herstellen, omdat de benden in het noorden weigerden aan de bevelen van don Carlos te gehoorzamen. Te Laroca, in de provincie Tarragona, zijn de vereenigde ben den van 3 partijgangers, samen 800 sterk, geslagen. De carlisti- sche troepen, die Oyarzum, in Guipuzcoa, bezet hadden, hebben zich moeten overgeven, en don Carlos heeft, ten gevolge van het mislukken van den aanval op Portugalete, den voorpost van Bilbao, en van het aanrukken van verscheidene corpsen van het republikeinsche noorderleger, zijn plan tot bemach tiging der hoofdstad van Biscaye moeten opgeven. Bij El- gueta is door lizarraga een niet onbelangrijk voordeel op den republikeinsehen genl. Lorna behaald, doch dit kan niét tegen de te Portugalete en elders geleden nederlagen opwegen. De stad Lorca. in Murcia, is ingenomen door de regee- ringstroependie aldaar de oproerige junta afgezet en het wettige gemeentebestuur in zijne functiën hersteld hebben. Salamanca, 't welk insgelijks was afgevallen, heeft eene de putatie uit zijne junta naar Madrid gezonden om met het centraal gezag in onderhandeling té treden. Te Sevilla en te Alicante is de herstelde orde gehandhaafd gebleven. De secretaris van het ontvluchte comité van algemeen welzijn van Sevilla is gevat en, ter dood veroordeeld. De genl. Pierrad en zijne medestanders, die te Sevilla het bevel hebben ge voerd zijn niet naar Charthagena maar naar Portugal ge vlucht. Grenada heeft 2 dagen bedenktijd gevraagd en zich toen overgegeven; de troepen zijn er den 12 zonder tegenstand binnengerukt. Te Saragossa wordt de afscheiding door den Gedeputeerde Luiz Blanc georganiseerd. Valencia is van 1 tot 4 Aug. door den genl. Martinez Campos beschoten. De insurgenten hebben een verwoeden tegenstand ge boden en zelfs een uitval gewaagd, die door den genl. is afgesla gen. Een derhoof den van den opstand, Aser, heeft in den nacht van den 3 Aug. getracht de stad te verlaten, maar hij is ontdekt en op staanden voet door zijne medestanders gefusilleerd. Den 4 richtte het bombardement zooveel schade aan, dat denotabelen der stad zich vereenigd en de revolutionaire junta, die inde hoofdkerk haren zetel had, gedwongen hebben den strijd te staken. Eene deputatie, aan welker hoofd zich de italiaansche en de engelsche consuls bevonden, heeft zich toen naar den genl. Martinez Campos begeven en een wapenstilstand ver worven, die tot, den 8 op den middag heeft voortgedunrd. De junta eischte eene amnestie voor de opstandelingen. Na dat hierover te vergeefs met, het bewind van Madrid onder handeld was, wilde een gedeelte der insurgenten den strijd hardnekkig voortzetten. De hoofden van den opstand meen den echter op hunne veiligheid bedacht te moeten zijn; zij verlieten des nachts, met een zeker aantal manschappen, in stilte de stad en scheepten zich te Grao naar Carthagena in. Daarop is de stad, zonder verderen tegenstand, door de be legeraars bezet. Meer dan 300 huizen hebben door het bom bardement ernstig geleden. Contreras is niet aan boord van de Eriedricli Carl gebleven, maar heeft zich op het eiland Escombncasin de baai van Carthagena, aan wal doen zetten en van daar uit eene expeditie van 2000 n anuit muitende soldaten en marinetroepen be staande door 2 Krup-kanonnen ondersteundnaar Madrid gerichtom, zoo mogelijkhet bewind van den President Salmeron met hulp der intransigentes omver te werpen. Die kolonnein 2 spoortreinen uit Murcia vertrokken, is echter ter hoogte van Chincilladoor een uit Madrid derwaarts gerukt corps van 1000 man zoo onverhoeds en nadrukkelijk aangetastdat zij geheel verstrooid is geworden. De regee- rings-troepen hebben 400 gevangenen gemaakt en het geschut en het verdere materiëel der muitelingen veroverd. Contreras, Galvez en Pernazde 3 aanvoerderszijn ontkomen en heb ben, met, een gedeelte hunner macht, Carthagena weder bereikt. Het Comité van Algemeen Welzijn in de laatstgenoemde plaats heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin de insur genten worden opgewektde fregatten Victoria en Almnnza aan Pruisen te ontnemen en zich krachtdadig te verzetten tegen de willekeur vau een wispelturigen vreemdeling. Naai de laatste van daar ontvangen berichtenwerd in de citadel of het kasteel van Galeras door den postbode José Saezen over de gewapende macht der stad door den vleeschhouwer Pinillo het bevel gevoerd. Deze opvolgers van Contreras schenen echter het gezag met den uit Malaga naar Cartha gena geweken muiter Carvajal te deelen. Barcia, Ferrer, Sanvale en de andere leden van het revolutionair bewind van Murcia hebben verklaardde door het centraal gezag aan gegaan wordende schulden niet te zullen erkennen. De regeering zet de ontwapening der corpsen, die te "Va lencia en in de andalusische steden deel aan het oproer ge nomen hebben krachtdadig voort. De commandanten der duitsche Middellandsche-zee-flotille zijn er eindelijk, ingevolge uit Berlijn ontvangen instructiën, toe overgegaan om de opgebrachte spaansche vaartuigen aan de madridsche regeering uitteleveren. Door de linkerzijde der Cortesde intransigenteswordt bij het bewind nadrukkelijk op het verleenen eener amnestie aan alle in den afstand betrokkenen aangedrongen. Het be stuur heeft echter tot dusver volstandig geweigerd in eenig voorstel van dezen aard te tredenen verklaarddat er in elk geval van geene amnestie spraak kon zijn, voordat de opstandelingen definitief de wapenen hadden nedergelegd. De Cortes hebben \an hunne zijde verlof verleend tot het gerechtelijk vervolgen van 9 in den opstand van Carthagena betrokken Afgevaardigden, na reeds vroeger in het vervolgen van verscheidene andere leden dier vergadering te hebben toegestemd. De minderheid heeft het verleeneu van amnestie tot voorwaarde gesteld voor hare deelneming aan de behan- kwestie zou makendaar het ontwerp van de Icening het werk was van den minister Pi y Margall. Eene spaansche oorlogstoomboot heeft in het gezicht, van Fontarabic een en gelach stoomschip opgebracht, dat 1700 geweren voor de carlisten aan boord had. alsmede den schot- schen kolonel Stewart met de opbrengst der onder de catho- lieken in Engeland gedane inzameling. Oostenrijk. Na met den graaf v. Parijs in den avond van den 3 te W eenen te zijn aangekomenheeft de prins v. Joinmlle zich den 4 alleen naar Erohsdorff begeven, alwaar hij onmiddelijk door zijnen bloedverwant ontvangenis. Toen hij, eenige uren later, naar VVeenen terugkeerde, werd hij door een der vertrouwde vrienden van den graaf v. Chambord derwaarts gevolgd. Bij het onderhoud, 't welk deze met de 2 orleansche prinsen hadwerd bepaalddat bij de ontmoe ting geene staatkundige vraagstukken zonden worden behan deld. Dit was de uitdrukkelijke begeerte van den graaf v. Chambord. De graaf v. Parijs gaf te kennen, dat dit ook zijn verlangen wasdaar hij geen mandaat had om over punten in onderhandeling te tredenwaarvan de beslissing alleen aan het land toekwam. Laatstgenoemde heeft bij zijn vervolgens afgelegd bezoek woordelijk gezegd„Ik kom u een bezoek brengen dat ik reeds lang gewenscht heb af te leggen. Ik begroot tu u uit naam van al de leden mijner familie en in mijnen eigen naam niet enkel het hoofd van ons Huis, maar ook den eenigen vertegenwoordiger van het monarchale beginsel in Frankrijk." Volgens la Presse, zon hij, na een oogenblik zwijgeuser nog hebben bijgevoegd „ik koester de hoopdat het fransche volk te eeniger tijd zal inziendat zijn heil in dat beginsel (het monarchale beginsel) en daarin alleen gelegen is." „Toen vervolgt, de berichtgever werd bet, oog van den graaf v. Chambord vochtig; hij stond op, breidde zijne armen voor zijnen neef uit en de verzoening was voltooid. In den loop van den zelfden dag heeft de, graaf zijnen neef teWeenen een tegen bezoek gebracht; de ontmoeting aan den ingang van het, hol el, waarvan de in hetzelve aanwezige franschen getuigen waren, getuigde van veel hartelijkheid. Hij toefde een half uur. Den 9 hebben de graven v. Chambord en v. Parijs en de prins v. Joimille gezamenlijk de fransche afdeeling der tentoonstel ling bezocht en daarna in eene restauratie gedineerd. De gevallen van cholera en cholerine te Weenen zijn in den laatsten tijd weder toegenomenvan 5 op 6 dezer zijn 54 en van 6 op 7 dezer 63 dergelijke gevallen aangegeven. Den 7 heeft de Schach van Perzie ten hove gedineerd en is 's avonds ter zijner ecre een prachtig feest en vuurwerk in de hoftuinen van Schönbrunn gegeven. In den ochtend van den 8 heeft hij Weenen verlaten, om over Brindisi naar Konstant.inopel te reizen. Zijn portret fn briljanten heeft hij, behalve aau graaf Andrassyook den Keizer, den kroonprins en graaf CrennevUle aangeboden. De aartsbisschop van Olmutz heeft,onder voorgeven van inbreuk op de rechten van den II. Stoelgeweigerd zijne onderhoorige pastoors in kennis te stellen van de, eenige maanden geleden, tusschen Oostenrijk-Hongarije en Itahe ge sloten overeenkomst, waarbij de met het houden der registers tvan den burgerlijken stand belaste ambtenarenleeken of geestelijken in beide Rijkenambtshalve verplicht, worden om onmiddelijk en kosteloos aan de wederzijdscbe legatiën bericht te doen toekomen van het overlijden van in eene ge, meente van het, andere Rijk geboren of domicilie hebbende personen. Prins Alexander is den 11 van zijne buitenlandsche reis in den Haag teruggekeerd. Eerbewijzen. De heer J. F. WConrad, hoofdingenieur in Zeelandis door den Koning van Belgie tot ridder der Leopolds-orde benoemd. Kerkelijke zaken. Den 11 heeft in de kerk der oud- catholieken te Rotterdam, onder den leiding van msgr. Hey- kampbisschop van Deventer, de wijding plaats gehad var, den heer C. J. Rinkel tot bisschop van Haarlem, en te gelijker tijd van den duitschen hoogleeraar dr. Reinkens tot bisschop bij de oud-catholieken iu Duitschland. Spoorwegen. De gemeenteraad van West.dongeradeel heeft, met alg. st„ besloten voor 50000 deel te nemen in de geid- leening voor den aanleg van buurtspoorwegen. Die van Damtumadeel heeft besloten geen deel te nemen in den ont worpen buurtspoorweg LeeuwardenDokkumDragten. met een zijtak naar Oostmahorn. De gemeenteraad van Oostdon- geradeel is bereid voor f 30000 in dien weg deel te nemen, en voor f 50000 indien te Oostmahorn eene zeehaven wordt aangelegd. B. .en W. van Groningen hebben den gemeente raad voorgesteld f 25000 bijtcdragcn voor den spoorweg in het noorden en f 10000 voor die in het, westen der provincie. Feesten. Bij de harddraverij te Wnrmenhuizen op den 11, behaalde van de 12 mededingers G. Seoenhuysen den prijs en 77. Swan Jbz. de premie. - Bij het ringsteken des na- demonstratie tegen het gouvernement van den President Sal- j deling der federalistische constitutiewaarover het openbare meron uit te lokken. Toen echter de oproermakers naar bet, s debat den 11 in de Constituante een aanvang heeft genomen. Prado wilden trekken om zich daar te organiseeren, hebben j De heer Leon heeft alstoen het beginsel van federatie met de welgezinden zich tegen huo voornemen verzet. Het is nadruk bestreden als zijnde een terugkeeren tot den tijd tusschen de partijen tot eene worsteling gekomen, waardoor der middeleeuwen en der feodaliteit, de ontworpen demonstratie op niets is uitgeloopen. Het j De Cortes hebben in de jongstverloopen weken verscheidene gouvernement te Madrid heeft de gensdarmerie van Guada- wetsvoordrachten aangenomenstrekkende zoowel om de wa- laxara, Valladolid, Segovia, Toledo, Avila, Ciudad-Real en peningen uit te breiden als om het, crediet te schragen. De eenige andere plaatsen naar de hoofdstad ontboden, om eenige i regeering heeft eene hoogst liberale voordracht, tot regeling bataljons der gewapende burgermacht, waaronder een gevaar- der scheiding tusschen Kerk en Staat ingediend, lijke geest heerschte, te kunnen ontwapenen. j Den 13 is beraadslaagd over de leening. De minister van Omtrent den aanval van don Alphonsus op Caldas de Mont- financiën verklaardedat hij van deze zaak geene kabinets middags verkreeg Jan Frans den prijs met 4 ringen e G. Se oenhuysen de premie met 2 ringen. Aan één der mederij- denden S. de Wilde werd door mederijders en een liefheb ber eene gratificatie van 3 uitgereikt. Aan de harddraverij bij P. Biersteker, aan de Kalkovens- brug. namen 12 paarden deel de prijs werd behaald door het paard van C. kraakman, in den Egmondermeer, en de premie door het, paard van R. Admiraal te Egmond-binnen. De harddraverij aan den Stompen Toren in de Sehermeer, bij H. Wit, op den 12 liep in geregelde orde afvan de 12 paarden is de prijs behaald door dat van C. Schermer en de premie door het paard van C. Kalis. Aan de harddraverij te Akersloot, op den 12, werd door 12 paarden deelgenomende prijs werd behaald door het paard 't Kleintje van G. Albrink te Uitgeest en de premie door het, paard Frans van M. Punt te Schermer; beide door de eigenaars bereden. Aanbestedingen. Den 11 te Amsterdam door het ge, meen ebestuur, het verbouwen en 3 jaren onderhouden van de pakhuizen op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht tot eene openbare burgerschool, 2e. kl„ voor jongens, met locaal voor de gymnastiek en onderwijzerswoning, aan L. Cruyff va. J. Schouten voor f 36988 het, verbouwen van een gedeelte van het voormalig huiszittenhuis tot kazerne voor de brand weer, aan J. lleyink, voor 42,290; het verbouwen en 3 jaren onderhouden van een observatiepost voor de brandweer, aan de Rozenstraataan denzelfdevoor 4638 door de Holl Spoorwegmaatschappijhet, maken van een stationsgebouw te Piet-Gijzenbrugminste inscbr. Trabach Sp Co., voor f 23,500. Bij de kerbestediüg der hoogere burgerschool te Almelo was minste inschr. J. H. Pos, voor f 34450 aflevering in Sept.. 1874, en 35485 aflevering in Mei van dat jaar. Den 13, te 's Gravenhagehet oprichten van een gebouw voor kunsten en wetenschappenaan den Zwarten weg, min ste inschr. B. P. Schippers, voor 198,900. Den 14te 's Gravenhagehet maken van de havens en j van het goederenstation voor den spoorweg van het, Mailegat, de Noorderhaven en andere werken te Fijenoordminste inschr. A. W. v. Tienhoven, te Werkendam, voor/2,362,000; te Zwolle, voor rekening van het Rijk. het, bouwen van een postkantoor en het inrichten eeuer woning voor den directeur, minste inschr. H. Kroezevoor f 21147. Voor het bouwen van een ijzeren steenkolenloods op de marinewerf te Hellevoetsluis zijn minste inschr. Eykenaar en Zuiderhoek te Rotterdam a f 22450. Bouwwerken. Den 10 is het israëlietisch ziekenhuis te Gravenhage ingewijd. Den 11 is het nieuw gebouwde gedeelte van het Centraal Israëlietisch Weeshuis te Utrecht ingewijd. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft besloten, niet over te gaan tot het bouwen van een vereenigd post- en telegraaf kantoor. Gieten. De heer rar. VF. Vriese, onlangs te Arnhem overleden, heeft vermaakt, aan de lierv. diaconie aldaar 3000, aan die te Oosterbeek 1000. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering is het hoofd bestuur gemachtigd tot aankoop van het vereisoht. aantal overdrukken van Smiles „Help u zeiven," kostende p.m. 4500, tot het doen samenstellen en uitgeven van een geschrift over besmettelijke ziekten en de wet daarop, zijnde geraamd op p.m. 4000en tot het doen schrijven en drukken van eene handleiding voor het oprichten van ondersteuningskassen voor zieke werklieden, geraamd op p.m. 1500; voorts is besloten om aan de afdeeling Haarlem ten behoeve der uit breiding harer kweekschool voor onderwijzeressen voor een getal van 40 inwonende kweekelingen. eene toelaag te verleenen van 5000eu om te gelegener tijd bij de hooge regeering te dringen op eene wetregelende het toezicht op de bewaarscholen. De Maatschappij telt thans 15819 leden. Rampen. In den ochtend van den 9 is de doodgravers- en klokluiderswoning bij de r. c. kerk in't Veld. onder Nieuwe Niedorpdoor den bliksem getroffen en geheel verbrand. In den vroegen morgen van den 10 is te Petten voor den wal verongelukt de brik Gratitudemet cement van Londen naar Amsterdam. Bij het gemis van eene reddingboot konden de kustbewoners geene hulp bieden, en moesten zij de 8 of 9 opvarenden waaronder de vrouw en het kind van den kapi tein, ellendig zien verdrinken. Slechts 1 man is nog levend, maar bewusteloos aan wal gespoeld. Deu 13 is op de Noorderhaaks een urker vischschuit om geslagen waarbij al de opvarenden4 in getalzijn ver dronken. De weduwe van den schipper, die met 5 kinderen achter blijft, verloor bij deze gelegenheid haren man en haar oudsten zoontje. Arbeiders-kwestie. Den 11 hebben de sigarenmakers te Utrecht den arbeid hervatvooral door de tusschenkomst der heeren Heringa en Abendrooth. Te 's Gravenhage is het meerendeel der sigarenmakers door den nood gedrongentot de patroons teruggekeerd. Van de 83 leden, die de afdeeling van den Boud telde, zijn nog maar 35 overgebleven. De federale raad der internationale arbeidersvereeniging heeft in zijne den 10 te Amsterdam gehouden vergadering beslo ten zijnen zetel naar den Haag over te brengenen, hoofd zakelijk wegens den tinanciëelen toestand waarin de federatie Nederland verkeertom deze niet te doen vertegenwoordigen op het den 8 Sept. te Genève te houden cougres. Misdrijven. In den avond van den 9 heeft, een oproertje plaats gehad in het diaconie-weeshuis te Amsterdam. 4 Jon gens, vau omstreeks 20 jaren oud en in staat om in hun onderhoud te voorzienmoesten het wegens wangedrag ver laten, doch weigerden zulks en evenzeer om geld of kleeding voor hun uitzet aantenemen. Ande» jongens, ontevreden eene vermindering van hun zakgeld (met het doel om hunne spaarpenningen te vermeerderen), voegden zich bij de weerspannigen en de buiten het gesticht geschaarde familie leden wierpen de glazen in. Door de tusschenkomst der po litie werden verdere wanordelijkheden verhoed. Rechtszaken. 2 Vrouwen hebben zich aangemeld in zake den bekenden moord te 's Gravenhage en verklaard dat 2 van de verdachten in den nacht van den moord bij haar in huis zijn geweest. De predikant te "Weesp J. Moulijn is door den kantonrech ter veroordeeld tot f 5 boete, subsidiair één dag gevangenis straf, wegens weigering om te voldoen aan zijne verplichting tot het vertoonen der vaccine-bewijzen van de leerlingen zij ner zondagsschool aan den burgemeester. Mest-winning. De stads-reiniging te Leeuwarden, waar privaat- en ander vuil tot compost vermengd worden heeft in 1872 gekost 23,203,76 en opgebracht 33,023.65. Quarantaine is verordend voor schepen komende van Hamburgwegens het uitbreken der cholera aldaar. Kolonicn. Voor de blokkade van Atchin kan nu beschikt worden over 16 oorlogstoomschepen, 3 a 4 gewapende gou- vernements-stoomers en een aantal gewapende kruisbooten en stoombnrkassen. De vloot telt ongeveer 175 kanonnen, waar onder een 50t,al getrokken van 16 duimen. 'T ZEGEVIEREND ALKMAAR. (Alcmaria Vicfrix.) 8 October 1573, door H. J. van Lummel. Te Utreel t, bij C. van Bentum. Loffelijker dan van het terete door ons aangekondigde werkje over de belegering van Alkmaar, mogen wij gewagen van dat van den beer v. Lummel. Ook deze is, evenzeer als de schrijver van Barend en Jenneke,- een man van de christelijk-historische partij, en wel znlk een, die bekwaamheid aan overtuiging paart. Hij ziet in de geschiedenis van de wording van ons gemeenebest het werk der Voorzienigheid, omdat een deel der toenmalige nederlan- ders partij trok voor de nieuwe kerkleer, en opdat die leer een veilige woonstede onder een kloek en vrij volk zon hebben en be houden en van hetzelfde standpunt beschouwt hij ook de geschie denis van Alkmaars beleg, 't welk hem dringt telkens de wonderlijke leidingen Gods te erkennen. Wij, die de heteekenis van onzen op stand vooral vinden in de verheffing van den nederlandschen volks geest, in het verzet tegen vorstelijke willekeur en gewetensdwang (tegen de bedoeling van Oranje en andere hoofdmannen door eene doldriftige partij al ras weder gehuldigd;, en door 1795 ten volle erkend zien twee wat eeuwen vroeger voor velen te ongehoord en te vrijgevig waskunnen gevolgelijk zijne zienswijze niet deelen. Maar dit verschil betreft de beschouwing der feiten, niet de feiten zeiven. Daaromtrent moeten wij betuigen, dat de schrijver met groote zorg eu ijver, door raadjileging der beste bronnen, door onderzoek der plaatselijke gesteldheid getracht heeft een verhaal te leveren dat de waarheid zoo nabij komt als uit de door den druk bekend geworden bescheiden is ojitemaken. Dit is hem in derdaad vrij goed gelukt. Behoudens enkele bedenkingenerken nen wij gaarne, dat hij van het in 1573 in en om Alkmaar voor gevallene een onderhoudend en nauwkeurig verslag heeft geleverd, dat door levendigheid en aanschouwelijkheid van voorsielliug, niet minder door de kennelijke ingenomenheid, waarmede de schrijver zijn on derwerp behandeld heeft, den lezer boeit. Onze bedenkingen be treffen inzonderheid zijne mededeelingeu over de versterking onzer stad; h,; meldt n.l: in den geuzentijd had men er aan gedacht haar door een muur te omgeven zij was ook voorzien van 4 bolwerken; in 1573 waren de walmuien aan de zuidwestzijde aanmerkelijk uitgezet om de stad te vergrooten na het eersia beleg bracht men het door vereende krachten inderdaad zoo verre, dat men het niaiw uitgelegde gedeelte omwald kreeg, zoodat de noordzijde der tad nn eenigszins was g'dekt. De waarheid is deze: de stad was in 153040 omgeven van een walmnur en in 1572 aan de west- en zuidzijde uitgelegd, welke uitleg omringd werd van een narden wal n.ct 4 bolwerken. In de eerste helft van 1573 werd dit ni uwe werk in zoo verre voltooid, dat de horstweringen nog slechts ontbraken, toen de s|innjaarden voor de eerste maal verschenen. Maar aan de oost- of waterzijde lag de stad toenmaals geheel open en voor de Friesche poort schutte geen bolwerk den toegang tusschen de aan die zijde nog bestaande muren, In de

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2