Vla onbevriesl BBC c Us, Punt ECHT Groote SI; Werver, Wil Ir vi P. J.TEN VELDh bericht, (lat gedurende bij hem gelege Een JONG MENSCI van het groote het j Katoenen Vlaggen Wollen (litohet wit van Oranje Wimpels met twee Bandeliers, Oranjestri alsmede gesmeed ijzeren K o n i n I hebben direct ter aflevt voor één en twee pa; Hand- en Paarden-dor; pensnjjders en andere I fabrieken. Optocht der kleine Sal l'aardje. Zie groote bil S 1 3881 388f 3701: in a; CELTIC ADRIATIC OCEANIC BRITANNIC lederen DONDERDAG-morgen De passage Derde Klasse van Botl onder 12 jaren 30.50 (dulden De stoomschepen dezer lijn zijn voor LANDVERHUIZERS, alsook i Voor nadere bijzonderheden gelievi Vereenigde Stalen. Brazilië. MÜ» tol.» getold- to..» van den aannemer tegen het 1' verzoek. Het thans onder vonden wordende ongerief zou toenemen in plaats va verminderen. De aannemer moet zich echter stipt houden aan de tijdsbepaling der overeenkomst en de Commissaris van iolitie is dan ook uitgenoodigd streng te laten toezien, dat 1*~Jiedere overtredin Alles is van goede kwaliteit en van de noodige vetergaten en Ter bevordering van tijdige le' De verzending geschiedt ti jBrieven franco. tot zeer lage prijzen te bekomen Kalverstra bekroond met de medaljes van scboorsteenen rookvrij te maken het bewezen is dat er geen last ningen, scholen, sociëteiten enz. te heeft de eer te berichten, dat hij, s Dinsdag aanstaande te spreken of en bij den Heer D. BAKKER, M G H 1 ROTTERE 9 Aug. 3000 Carlistendie te Prats de Llusaues waren bijeengekomen, trekken met 3 kanonnen en 200 paarden tegen Berga op. Kolonel Marturina heeft, getracht de bende van Cercos te Garcia te overvallen. Ten gevolge van slechte be schikkingen heeft hij echter zijne cavallene verloren, welke bestemd was om de carlisten den weg te versperren. li. De aanval op Berga is den 10 te 1 uur begonnen, ie 4 uren bespeurde men in de stad een uitgestrekten brand. 18 De carlisten hebben te Balsareny eene nederlaag ge leden zij hebben^ hunne positiën vóór Berga verlatenen richten zich naar Suria. 19. 3 Kolonnes regeeringstroepen zijn tusscheu Gaseras en Berga door 2400 man carlisten, aangevoerd door don Al- phonsus, Savallo en Tnstanyna een hardnekkig gevecht op de vlucht geslagen, met een verlies van 200 man en van een st/iik geschut. 20. Barcelona is van alle verkeer met het overige Spanje uitgeslotendoordien alle daarheen leidende spoorwegen at- g 21 De brigade-commandant Reyes is er in geslaagdde belegerde stad Berga weder van leeftocht te voorzien. De Cortes hebben besloten om 80000 man der reserve on der de wapenen te roepen. De minister van bum. zaken beeft in de Cortes verklaarddat hij de uitlevering vragen zal van de op vreemd grondgebied gevluchte opstandelingen. De opstandelingen te Charthagena hebben de boeven uit het bagno op vrije voeten gesteld en aan 1500 hunner wa- '^Bilbaowaarvan kort geleden gemeld werddat het door eene republikeinsche macht van 5000 man omringd en bevei ligd was, is den 15 door de carlisten opgeéisclit om binnen 2 dagen te capituleeren. De stoomboot Wawasset, met een zeer groot, aantal reizi gers aan boord, is op de Potomac geheel verbrand. Daarbi ziin 40 menscben om bet leven gekomen. De minister van financiën heeft de houders van 5/20 bouds van 1862 ten bedrage van 15 miljoen dollars waarvan voor een bedrag van 13 miljoen bonds aan toonder en de overige bonds op naam zijn uitgenoodigd. die bonds by de schatkist ter inwisseling aan te bieden. Vermits de bisschop van Pernambuoo weigerde de bevelen der regeering te gehoorzamen, heeft de president der provin cie bevel gegeven tot zijne gerechtelijke vervolging, en heelt hij in de Kamers verklaard, dat hij krachtige maatregelen zou nemen om de bisschoppen tot gehoorzaamheid te nopen. GEMEENTERAAD. Zitting van 20 Augustus 1873. No. 12. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Dr. C. J.de Kange en T. L. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en S°sf ^e^oorzitter deelt mede. dat de heeren F. Stoel c.s. bij schrijven van 2 Augustus 1.1 hebben aangenomen de voorwaarden, bij raadsbesluit van 30 July vastgesteld by de beschikking op hunne aan den Raad gengte adressen. Voor kennisgeving aangenomen. r 3. Vervolgensdat de heer Mr. C. R. van Lelyveld, 30 Juiii 11 verkozen tot lid van den Gemeenteraad in de plaats van den heer Dr. C. J. de Lange, zijne ge oofsbneven heeft ingezonden. Tot het onderzoek daarvan besloten zijnde, nadat ontkennend beantwoord was door den Voorzitter eene vraag van den heer Bruinvis de Lange, of er ook adressen betrekkelilk deze verkiezing waren ingekomennoodlgt de Voorzitter de heeren Lonk, v. d. Kaag en Helling uit zich daarmede te belasten, welke heeren, na eemge oogenblikken de vergadering te hebben verlaten, bij monde van den l eer Vonk verzoeken diligent te worden verklaard met het uit- brengen vau rapport, daar het hun met mogelyk is zulks dadefyk te doen hij het verschil van gevoelen, dat tusschen hen bleek te bestaan, zullende zij trachten zoo spoedig modelij aan hunne opdragt te voldoen. De commissie wordt overeenkomstig haar verzoek diliDent verkiaard. medegedeeld de sedert de vorige vergadering in- 4. Brief°™i Curatoren der Latijnsche School ten gelelde van hun verslag over den cursus 1872/73. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en W et houders 5 Rapport op het namens de weduwe C. Termaat gedane verzoek om vergunning tot het maken van een riool tot af voer van vuil-en hemelwater uit het Pf cee\,aan dje dadelijk kennis te geven, ten einde boete te kunnen toe passen. Wat. het 2° verzoek betreft, art. 15 der politie verordening verbiedt het zetten der emmers op straat, zonder vergunning van den Commissaris van politie. De gevolgen van eene strikte handhaving zullen evenwel veel meer nadeel en ongerief doen ontstaandan tegenwoordig ondervonden wordt. Wanneer de politie zorg draagt, dat de emmers met lang vóór den lijd van het ophalen op straat worden gezet en niet den ganschen nacht buiten blijven staanzal aan vele klagten te gemoet gekomen worden. Van overdekking stellen Burg. en Weth. zieh weinig nut voor: acht de Raad overdekking wenscheli]k, dan moet art. 62 der politieveror- dening aangevuld worden. Op grond van een en ander wordt voorgesteldafwijzend op het verzoek der adressanten te beschikken. Nos. 5 en 6 ter lezing gelegd. 7 Verzoek van A. J. Elle, om terugtekomen op het raadsbesluit van 25 Junij 1.1., waarbij afwijzend beschikt is op zijn verzoek om goederen te mogen uitstallen op den gemeentegrond voor zijne woning aan de Laat, Ter visie gelegd. 8. Verzoek van Jac. Hofstede, om te mogen koopen 1.985 centiaren gemeentegronddoor van zijnen wil on afhankelijke oorzaken bij hem in bezit, genomen bij het houwen van een woonhuisje aan de Zandkolk en om vergun ning tot afscheiding van zijn erf van den gemeentegrond doo- middel eeuer houten schutting. 9. Verzoek van eigenaars en bewoners van huizen en erven aan de Kanaalkade, om eene behoorlijke bestrating en ver lichting van het voor hunne pereeelen gelegen pad, dat in den tegenwoordigen toestand zeer slecht begaanbaar is en door de duisternis des avonds hen aan vele gevaren en on gelukken blootstelt. ...I 10 Verzoek van G. Bekker en 16 medeonderteekenaren om vernieuwing der bestrating met riolering van de Mos terdsteegterwijl de bewoners van de pereeelen op den hoek dier steeg en het Luttik-Oudorp de plaatsing van 2 palen vragen tot beschutting hunner huizen, waardoor tevens wordt belet het doorrijden met wagens, bespannen met paarden waartoe de steeg aan liet, Luttik-Oudorp te eng is. Nos. 8, 9 en 10 gesteld in handen van Burg. en Weill om berigt en raad. 11 Verzoek van G. IJpma, hulponderwyzer aan de tus- schenschool, benoemd tot hulponderwijzer te Purmerend, om eervol ontslag met ingang van 15 September a.s. Verleend. 12 Verzoek van E. ogelezang, hulponderwijzer aan de armenschoolbenoemd tot hulponderwijzer aan de burger school om eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. Verleend, ingaande 1 September 1873. Van de Commissie van Financiën. 13. Rapport op de begrooting der stads-apetheek voor 1874. in ontvang en uitgaaf voorgedragen op 4960,daaronder begrepen 4235,— toelage uit de gemeentekas De conclusie strekt om een 5tal posten van uitgaaf met 327, - te ver minderen in verband daarmede de toelage uit de gemeente kas op f 3908,— te bepalen en de begrooting in ontvang en uitgaaf vasttestellen op/4G33, 14 Rapport op de begrootmg van het Ned. Israëlitisch armbestuur voor 1874. De conclusie strekt haar onveranderd uur joit. I ireni ue ïurigtmg wi r 1 vasttestellen in ontvang en uitgaaf op 446,49, onder toe-1 en sanitair oogpunt een verbod tot het houden van varkens vasttestellen gemeentekas van 40,—. I 3e. commissie bezwaar te advi- 21. Rapport op het verzoek van de agenten van politie om verhooging van jaarwedde. In overeenstemming me* den Commissaris van Politie wordt voorgesteld met 1 JMJuan) 18/4 te benoemen een hoofd-agent op 500,—jaarwedde {behalve de toelage voor de nach'dienst ad 50, en de j aai wedde der andere vijf agenten met 34 te verhoogen en alzoo te brengen van f 416 - op 450.-. De commissie van financiën adviseert, dat voorstel aantenemen, vertrouwende dat de aanstelling van een hoofd-agent bijdragen zal tot verbe tering van toezigt en geregelder dienstverrigting en eene ver hooging van bezoldiging der overige agenten voor dezeneen spoorslag zal zijn tot flinke handhaving der bestaande poli tieverordeningen. 22. Rapport op het verzoek der marktmeesters der kleine vee markten om verhooging van jaarwedde waarbij, op grond dat de invordering der marktgelden tegenwoordig behoorlijk geschiedt, ook blijkbaar uit de steeds toenemende opbrengst en dat de jaarwedde niet te hoog kan worden genoemd bij behoorlijke pligtsvervulling, wordt voorgesteld met 1 Jan. 1874 de jaar wedde voor ieaer van 100,— te brengen op/125, .waar mede de commissie van financiën zich vereemgt, vertrouwende, dat deze beambten daarin een prikkel zullen vinden tot voort durende eerlijke en trouwe plichtsbetrachting. Aangenomen. 23 Rapport op het verzoek van den keurmeester der vee markten M. Hobré om verhooging van jaarwedde. Het voor stel strekt zijne jaarwedde met 1 Jan. 1874 met 25,— te verhoogen en te brengen op 175,waarmede de commissie van financiën zich ook vereenigt. Aangenomen. 24. Verzoek te beslissen, of kan worden overgegaan lot het maken van eene kast op de nieuwe Kamer van den bub- stituut-Officier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank en tot het maken van eenige spreekbuizen in de nieuwe io- kalen, te zamen eene uitgave van/220, zullende vorderen, waarop bij de begrooting niet is gerekend, overeenkomstig de gedane aanvraag, daar naar de meening van Burg. en W etli. het Rijk hiervoor zorg moet dragen als behoorende tot ameu blement, onder mededeeling. dat de aannemingsom dier ver bouwing toch reeds met 295,is overschreden tengevolge van onvoorziene werkenwaarvan de uitvoering dringen noodzakelijk was. Aangehouden, op voorstel van den heer van Leeuwen, die van den gemeentearchitect nog nadere opgave van kosten zal ontvangen van het maken der spreekbuizen, welke waar schijnlijk veel lager zal zijn. De heer Vonk verlaat de vergadering. 25. Voorstel om intewilligen het verzoek der feestcommissie om het Monument in het plantsoen te mogen plaatsen, onder magtiging reeds dadelijk met het leggen der fundamenten een aanvang te mogen maken en onder bepalingdat in geen geval eene grootere oppervlakte dan van 15 meters in het vierkant in gebruik mag worden genomenzoo voor het monument zelf als voor het daarom te plaatsen hek. Aangenomen. 26 Voorstel der commissie voor de strafverordeningen om de vergunning tot het houden van varkens in de wijken A B C en D en in de aaneengebouwde gedeelten van de wijken E en F slechts te verleenen tot eigen gebruik en ten hoogste van 2 varkens en te wijzigen de voorschriften om trent, de inrigting der varkenshokken. Hoe gewenscht uit ;n uciuciwatcii uiv i.wv rv,. wiik D No. 162, uaar de gracht aldaar door de openbare straat. De conclusie strekt, de vergunning onder de gewone voorwaarden te verleenen. j 6 Rapport op het in de vorige vergadering ingediende verzoek van 94 ingezetenen der gemeente om te bepalen da het prrtaatvuil des zomers worde opgehaald na 11, uren «les nachts en dat de emmers of bakken met vóór 11 uren des avonds door de inwoners op den openbaren weg mogen wordengepiaatst en dan behoorlijk overdekt. Daarbij worlt medegedeeld da de tijd voor het ophalen van het pnvaah-vui1 bepaald isby de met C. Kater Cz. gesloten overeenkomst van halt Apn tot half September precies te half elf maanden te 9 ure; dat daarin dus geene wijziging kanwor den sebragt zonder medewerking van den aannemerdat daarom met dien aannemer in overleg is getreden, het eerste verzoek gewigtige bezwaren had, op grondwaarvan hii Tn geene wijziging kon treden. Wanneer aangevangen werd te 11urezonde het lastig zijn 1°. voor zijne werk- lieden, die zooveel later roet het ophalen, des zomers D 3' durende, zouden gedaan hebben; 2». voor de burgers, die een groot gedeelte van den nacht zouden moeten blijven wachten op zijne werklieden, welk wachten te lastiger zoude worden omdat meer tijd voor het ophalen benoodigd zou zijn, doordat zij gewekt zouden moeten wordem dat verder het gevolg van dien maatregel zou zyndat, het privaat-vuil door hen, die het wachten moede werden ge- worpen werd in de grachten en riolen of op de meslfaa ten van hen of hunne buren, hetgeen zoowel nadeehg voor hem als schadelijk voor de gezondheid zou zyn: dat in dat geva naar zijne berekening eens zooveel tijd voor het opha en ncoiig zou zijn. Opmerkzaam gemaakt, dat met het ophalen in den laatsten tijd echter te vroeg begonnen waserkende hü zulksdoch deelde mede de reeds door hem genomen maatregelen, waardoor zulks voortaan met meer zou geschie drol verdér merkte hij nog op, dat het gevolg van een maatreeel waarbij verboden wordt de emmers op straat te zetten zén zijn dat voor het ophalen veel meer tijd ge vorderd werd, waaruit weder de reeds vermelde bezwaren Ul/U VVIUUV4 VV.V kenning van eene subsidie uit de gemeentekas van r *u,—i ook moge zijn/zoo maakte de commissie bezwaar te advi- f 5 minder dan voor 1873 is toegestaan. seren tot aanneming van het daartoe strekkende voorstel der 15 Rapport oo de begrooting van het burgerlijk armbe-1 gez0ndheidscom missie met het oog op de belangen van een stuur voor 1874, in ontvang en uitgaaf voorgedragen op aantai ingezetenen, die door zoodanig verbod een met on- f 9018 54 met inbegrip eener subsidie uit de gemeentekas I aanzienlijk nadeel zouden ondervinden. van f 6673 84 waarvan 3714,01 ter voorziening m het Een voorstel van den heer van der Kaay om het houden e-ewóne tekort en 2959,83 ter dekking van den onderstand I vaK vtricens na Mei 1874 in de aaneengebouwde gedeelten fan R.C armen beneden den ouderdom van 60 jareuaan van de ^ken y? en F en in de wijken A. B. C en geheel wie door liet R.C. Parochiaal Armbestuur onderstand wordt I te verbiedenmaaktedaar het met ondersteund werdgeen ceweteerd De conclusie strekt den post collecten, geraamd 1 onderwerp van beraadslaging uit. Na eemge bespreking over 700 met 50,— te verhoogen, met het oog op den de aigemeene strekking der verordening waartegen zich ontvane 'in 1872 en de posten korte turf en arbeidsloonen sommige leden verklaarden, werd zij in hoofdelijke stemrain0 e fS en gereedschappen respectively met 37,50 en bra£ waarbij xlch 6 stemmen voor en 6 stemmen van de f 75 te verminderen, in verband daarmede de subsidie |ieeren j c. Koorn, van der DriftComjn Bruinvis de te bepalen op 6511,34 en de begrooting in ontvang en uitgaaf vasttestellen op 8906,04. „„„,1074 16. Rapport op de begrootmg van het gasthuis voor 18/4, voorgedragen iu ontvang en uitgaaf op 7920,—, daaronder begrepen 2772,50 subsidie uit de gemeentekas. De con clusie strektden post restitutien met 200, te verhoogen, een viertal posten van uitgaaf met 172,50 te verminderen, in verband daarmede de subsidie op f 2400,— te bepalen en de begrooting in ontvang en uitgaaf op/7747,501 vasttestellen. 17 Rapport op de 2' suppletoire gemeentebegrootmg dienst 1873. De conclusie strekt, haar overeenkomstig de voordragt vasttestellen in ontvang en uitgaaf op/ 14040, Zonder beraadslaging wordt met algemeene stemmen ach tereenvolgend de conclusie der rapportengenoemd onaer Nos. 13 tot en met 17, aangenomen. 18 Rapport naar aanleiding der in de vorige vergadering gerezen vraag omtrent hetgeen zij verschuldigd waren, die water in het afgesneden Kanaalvak gebruikten tot opvlot- ting van hout, zonder gemeentewater in gebruik te hebben. De commissie gelooft niet, dat bet. wenschelijk is. de bepa ling te behouden dat iedereen, die geen gemeente-water m gebruik heeft, water in de Keetsloot en in het LanaeStuart en den Voorzitter zich tegen verklaarden zoodat het nemen eener beslissing tot eene volgende verga dering is uitgesteld. De heer Lerschuir geeft in overweging, belanghebbenden alsno" in de gelegenheid te stellen van deze verordening kennis te nemenals gaarne dat oordeel vernemende voor dat dergelijke voorschriften en bepalingen worden herzien. De Voorzitter verklaart dat daartegen geen bezwaar bestaat. Hij is bereid die gelegenheid nog te geven. Van de vorige vergadering. 27. Rapport van Burg. en Weth. op het adres van den heer C. Kater Cz. betrekkelijk de uitvoering der tusschen hem en de gemeente bestaande overeenkomst (zie verslag zitting van 24 Junij 11.). Na het geven van een paar inlichtingen aangenomen. 28. Concept-verordening op de bewaarplaatsen van petro- leUDe Voorzitter deelt mede. dat tengevolge van den opslag van eene groote voorraad petroleum in een pakhuis aan de Limmerhoek. de Tielsche Maatschappij vau brandverzekering heeft opgezegd de verzekering tegen brandschade van in de L'ebruik heeftwater in de Keetsloot en in net nabijheid van dat pakhuis gelegen pereeelen, volgens aan cm Kanaalvak tot het vlotten van hout kan bekomen tegen 2 gedaue mededeeling. Na eemge bespreking over het centen oer centiare of gedeelte eener centiare gedurende het de gemeente te stichten gebouw als bewaarplaats tegen be- geheele jaar, als daarvan verwachtende dezelfde moeilijkheden, taiing Van de door den Raad vasttestellen recojni ie, - welke thans worden ondervondendat het water tevens zou van de kosten voor 300 vaten op 8366,— zyn geraamd, "ebruikt worden tot het leggen vau hout, tengevolge waar- wordt met 8 tegen 2 stemmen vau de e ?an belemmering zou ontstaan voor hen, die wel gemeente- I Koon> (de heeren van der Drft m Bruinvis de Langende water tot het leggen vau hout in gebruik hebben en dat de vergaderiiig reeds verlaten), besl°ten //t cle d^le^d^11 ruimte beschikbaar moet blijven voor schepen en doorvaart handeliug overlegaan: m verband daarmede wordt u arükel i ïSClllKuaai ïuuct o'yv-u -- naar de Singelgrachten en de ruimte aldaar met zoo groot is dat iedereen, die zulks wenschte, daar zou kunnen vlotten, zonder dat daaruit ongerief ontstond. In verband daarmede wordt eene wijziging in de door Burg. en Weth. ontworpen verordenmg^^ zQu een dergeiyk besluit onbillijk achten: de heer van der Drift, van hetzelfde gevoelen, zoude een verlaagd tarief willen vaststellen voor hen, die water gebruik ten tot tlotting van hout, zonder water in gebruik te hebben; de heer v. d. Kaay zou hel water in de Keetsloot en het Kanaalvak tot vlotting van hout, willen vrijstellen, behoudens vasttestellen bepalingen ten aanzien van den tijd gedurende welken het kan gebruikt worden enz. en straf op de over treding daarvande heer Verhoef gelooft dat het wenschelijk is, ten einde eene goede verordening te verkrijgen, by dat groote verschil van gevoelen de zaak nog aantehouden. He Voorzitter stelt zulks voor, dat aangenomen wordt en noo- digt de leden die amendementen willen indienen, uitdit vooraf schriftelijk te doen. Van Burgemeester en Wethouders. 19. Voorstel tot beschikking over gedeelten der Rijks personele belasting voor de dienst 1874. Aangenomen. 20 Rapport op het verzoek van de ambtenaren ter ge meente-secretarie om verhooging van jaarwedde. Het voor stel strekt om aan het drietal ambtenaren eene verhoogmg van wedde ad 100 's jaars toetekennen inpande 1 January 1874 waardoor de ambtenaren Kraakman en Hoek ieder/ bou, en dè ambtenaar de Vries f 600,- bekomt. De commissie van financiën ondersteunt, dat voorstel op grond der veran derde tijdsomstandigheden, der steeds toenemende werkzaam heden en der gunstige bengten van Burg. en Weth. Aangenomen. iff overit,uutfii. i" 'ciunuu geheel weggelatendat tot bewaarplaats van petroleum zou kunnen worden gebruikt voornoemd door de gemeente aan- tewijzen gebouw": Behalve eene redactie-verbetering wordt de verordening onveranderd vastgesteld. De volgens de voorschriften der verordening te maken bewaarplaatsen moe ten gereed zijn 1 November 1873, terwijl zij die by de in wer king treding der verordening meer dan 30 vaten in eene bewaarplaats voorhanden hebben die meerdere voorraad bin nen 14 dagen na de afkondiging moeten opruimen. 29. Is overgegaan tot. bet benoemen van a. een hulponderwijzer aan de openbare burgerschool in plaats van L. M. J. Erdtsieckdie zijne benoeming met heett aangenomen. De voordragt bestaat uit J. M. van Kleef, te Leiden, en R. E. Rommerts, te Dirksland. Met 10 stemmen benoemd J. M. van Kleef. b. eene helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke hand werken aan de openbare Usschenschool in plaats van C. Far- ber. De voordragt bestaat uit 1°. A. Viering en II. M. H. Jf. Geerling benoemd met 6 stemmen A. IVtering bekwam 4 stemmen. 30. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan üe leden geeft de heer van Leeuwen in overweging, den ratel, waarvan de nachtwachts thans voorzien zijnte vervangen door eene op andere plaatsen ook reeds getrmkt wordende trompetwelke een zeer helder geluid voortbrengt, omveer f 2 50 kostende, üe Voorzitter, hoewel aanvankelijk daar mede niet ingenomenzegt den heer van Leeuwen een on- derzoek toe» 31. De vergadering wordt vervolgens gesloten. Snelpersdruk van Herm'. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 6