1 B R O N G E R S C% Civ. Ingenieurs, Vlaggenmagazij n. M- FINALE UITVERKOOP, Alkmaars Derde Eeuwfeest. W. MULDER, Utrecht. Sclirocfstoomboi Alkmaar -1 J. PE1GNAT Uitverkoop MANUFACTUREN. Drooge Bloembollen-Veiling Landgoed Vecnrust. eene welbeklante Schuitenmaker)), KOE-enPAARDENDEKKKEN, WAARSCHUWING. wegens vertrek naar elders. Huis en Inboedel uit de hand te koop. Meer dan dertig soorten Illuminatie-Ballons, waaron der de nieuwste, zijn in groo- ten voorraad aanwezig. LIKEURSTOKERIJ TE HUI KOKE-BER te Akersloot in de herberg de Vergulde Wagen bij H. TORREE, op Donderdag, 11 September 1873, des namiddags te 2 uren ten overstaan van den te Alkmaar ge- vestigden Notaris GOUWE. Jb. TTEBIE. C. BETJES. De Notarissen van HEYST en TONCKENS beiden te Meppelmaken bekend dat het landgoed Veenrustonder Havelteis in bod gebracht op f 66052,50, en dat de finale veiling bepaald blijft op den 19 September e.k., 's morgens 10 uren, in het Hotel Bontehoe. Uit de hand te koop, OM TERSTOND TE AANVAARDEN, met toebehooren, ook een goede stand voor een HUISTIMMERMAN, om deze dubbele zaak uit te breiden; staande aan de Stroet te St. Maarten. Te bevragen bij de Heeren J. BLAUBOER, te St- MaartenJ. KEELEWOUDT, te Dirkshorn en den eigenaar P. BAKKER, te Ursem. Singel X 18, Amsterdam, maken, als agenten der HH. DONATII JASPER te Dresden HH. Sigarenfabrikanten opmerkzaam op de verl»e<er«le wikkelmaehine, die door hand-, voet- of stoomkracht gedreven, naar evenredigheid 6000 sigaren en meer per iO uur fabriceert, met behulp van 2 jongens of meisjes. F. L. van BOMMEL, aan de Laat. ontving eene ruime keuze Indiana Boox, Tarlatan in alle kleuren, witte Piqués, Ceintuurlinten in alle kleuren en breedten, wit glacé Handschoenen in verschillende kwaliteitenWol en Katoen Nationaal en Oranje Vlaggedoek Wimpels, Écharpes voorkinderen, Bosetjes en Damesstrikken in verschillende genres, en voorts alles wat men zou kunnen vragen voor de aanst. leesten het vak van Manufacturen he treilende. Voor de aanstaande feesten zijn in HUUR te verkrijgen Nationale en Oranjevlaggen Oranjewimpels, Vlaggenstokkenenz enz. tegen billijke prijzen. Bij partijen geniet men rabat. Gegadigden gelieven hunne bestellingen spoedig en franco in te zenden, om dezelve gere geld te kunnen efleetuëeren. De ondergeteekendebelast met het ledigen van privaatkuilenbrengt ter kennisse van de ingezetenen, dat, om de regeling van werkzaamheden ill lie feestweek geene kuilen kunnen geruimd wor den. C. KATER Cz vtv me t v Ij o o rrsjn. Ondergeteekenden hebben de eer aan hunne vrien den en begunstigers kennis te geven dat de Heer CU HKOUYm ICIl van Alkmaar hunne zaak voor Alkmaar, Hoorn en omstreken vertegen woordigt. VERLEE GUY DE CORAL. Amsterdam1 Sept. 1873. ALLE SOORTEN VAN alsmede IA A A AKA1414 FM tot ongekende lage prijzen bij J. FORTUIN Hz., Kaasmarkt te Alkmaar. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Eg- mondermeer herinneren een ieder, dat 's avonds de Meerweg slecht rijdbaar is, wegens herstel- LANGS 0E Z i Van ALKMAAR 's morg. G en 8 upi AMSTERDAM »u.»Om Information bij J. ENGELS, dam, alhier. ondergeteekende bericht KEL in Houtwaren, 'A ken, Touw, lïorstelw* enz. heeft geopendhij bevee landgenooten beleefdelijk aan, b bediening, voor de minst moge UEd. dw. dienat Koningsweg, schuins ovs voor 't feest van 8 October llnkkerij. Te bevragen GAARDEN. Brieven franco. Het Plan der deidleei door het Polderbestuur van GEEi (Oosterdijk en Molengeersen) in aandeelen van 1000, is gratis te verkrijgen ten kantor van het Waterschap voorn., te De inschrijving wordt geslot OudkarspelC. 1 28 Augustus '73. M. KR Van af heden zal de aflev» koke weder dagelijks, van 's mi plaats vinden, tot den prijs van (circa een hectoliter), buiten bezc Bij partij van minstens 10 z deze maand de prijs per zak vij AlkmaarDe Direct 6 September 1873. I. I Warmoesstraat M^ ."16 bij de Amstcrda hebben tot directe aflevering voo chines, Ploegen, Eggen, D met paardenmolens, Wan snijders, Wortelsnijders, met en zonder tonnen en verder alle werk tuigen voor den landbouw geschikt. Alle Machineriën worden op proef geleverd, teekeningen en informatiën worden op franco aan vraag franco toegezonden. Nog voorhanden eenige C»rnnnniuni\verk tuigenbekroond met den eersten prijs op deu wedstrijd gehouden 6 Aug. in den Groetpolder. Agent voor Alkmaar en Omstreken de Heer C. BRONKHORST te N. &Z Schermeer bij Alkmaar. KERNKAMP &CRONÉ. van tot beneden fabrieksprijs DIRK JANSEN. Enidsen. Zaterdag, 30 Augustus, is in „de 1 Jzerbaan" een verkeerde pa- rapluic met lederen zakje medegenomen; men wordt vriendelijk verzocht dezelve aan het lokaal te komen inruilen. Eene groote partij nimmer klevende en ondoordring bare REGEN- en OLIEJ^SSEN, in alle tailles voorhanden bij J. FORTUIN Bz., Kaasmarkt te Alkmaar. jDe ondergeteekende bericht zijnen geëerde begunstigers en verdere stadgenooten dat hij ontvangen heeft eene schoone collectie Ka ■lier bloemen en l'lantcn, bijzonder ge schikt ter versiering van bloemtafels en manden tegen het aanstaande Octoberfeest. Hij beveelt zich ook minzaam aan tot het leveren van alle soorten Hand en Tafelboiicjiietten. J. M. VISSER, Bloemist, Baanvest schuins achter de Luthersche kerk. van HE IIAIjIR. J. BRONGERS Gz. Het door geheel Europa met roem bekende Nieuw Inalhcrin - Mondwater en Tandpoeder van ApothekerS JACOBS Azn. te Arnhem, een onovertrefbaar middel tegen scheur buik, caries, bloedend tandvleesch, losse tanden, dat de hevigste kiespijn spoedig geneest, is a 60 ct. verkrijgbaar te Alkmaar bij J BRONGERS Gzn. n Helder H. A. STADERMAN. Hoorn a J. J OOIJEVAAR. Winkel n J. AMEL IS WAARD. HARDDRAVERIJ te Castricum verpligting ontheffing is verleend op grond dat nog even zeer als in 1869 mag worden aangenomendat door een burgeravondschool in de behoeften der gemeente voldoende wordt voorzien. Zij geeft verder in overweging aan de Re gering te adviseren dat gevoegelijk van de aan die school 1e onderwijzen vakken kan weggelaten worden het onderwijs in de eerste gronden der staathuishoudkunde en de begin selen der staatsinrigting van Nederland, waarvoor in de plaats kan worden gesteld het onderwijs in het bouwkundig 1eekenen. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging worden Burg. en Wethouders gemagtigd tot het indienen van een adres aan ile Regering ter verkrijging der ontheffing. 13. Verordeningen op de heffing en invordering van wik- en weegloonen na 30 April 1874 met memorie, van toelichting, ver vaststelling door Burg. en Weth. aangeboden wordende naar aanleiding der uitnoodiging van Ged. Staten om, zoo de heffing voortdurend noodzakelijk wordt geachtvóór 15 Oct. n.s. die verordeningen ter goedkeuring intezenden. Vastgesteld. Van de vorige vergadering. Van Burgemeester en tf ethouders. 14. Rapport op het verzoek van de wed'. C. Termaat om vergunning tot het maken van een riool tot afvoer van vuil- en hemelwater. Het aangeboden besluit, waarbij de vergunning verleend wordt, onveranderd vastgesteld. 15. Rapport op het adres van 94 ingezetenen betreffende het ophalen van liet privaat-vuil alhier. Zonder beraadslaging afwijzend op dat adres beschikt op de bij het rapport aangevoerde gronden. 3 6. Verzoek te beslissen omtrent het aangevraagde bijwerk bij de lokalen der Regtbank. De architect raamt de spreek huizen thans op 60,80, aanvankelijk bedroeg die raming 115,—. Met algemeene stemmen wordt besloten tot. het laten maken der spreekbuizen op de door den heer van Leeuwen aangetoonde wijze, welke buizen dan 45,zullen kosten en met 12 tegen 1 stem van den heer J. C. Koon tot het maken der aangevraagde kast op de kamer van deu Substi tuut-Officier van Justitie, waarvan de kosten geraamd waren op 105,De beer van Leeuwen bleef buiten stemming. 17. Heeft eene herstemming plaats over het beginsel der verordeningingediend door de vaste commissie voor de strafverordeningenbetreffende de beperking van het aan tal te houden varkens en wijziging der voorschriften omtrent de inrigting der varkenshokken waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten. Het beginsel aangenomen met 8 tegen 6 stemmen van de heeren tonijn, Bruinvis de Langevan der Drift, Stuart, JC. Kooni en de Voorzitter. Bij de behandeling van het eerstvoorgedragen artikel wordt de opmerking gemaakt welke beaamd wordtdat het niet volledig iswaarom die artikelen eerst nog in handen van Burg. en Weth. worden gesteld ter nadere aanvulling. 18. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden of iemand nog iets in het midden heeft te brengen rigt de heer Bruinvis de Lange ten aanzien van de Rooto- rens- en Accijnsbrug tot Burg. en Weth. de volgende vragen: a. Worden er maatregelen genomen om de beide bruggen vóór het einde der maand September gereed te doen zijn? b. Zal elke belemmering in de vaart voor alle schepen door de Rootorensbrug vóór Vrijdag aanstaande weggenomen zijn? c. Waarom is de tijd van oplevering der beide bruggen uit gesteld d. Aan wie is bet oponthoud te wijten e. Is het dagelijksch bestuur voornemens de steenen, puin en vuil liggende aan de Bierkade opteruimen in deze week terwijl naar aanleiding zijner mededeeling, dat op ongelegen tijd palen en planken zijn weggenomen bij de Rootorensbrug, waaromtrent hem geene voldoende ophelderingen zijn ver strekt, waardoor hij zieh ongerust, maakt over den goeden gang van het werk bij die brug, de heer Stuart vraagt dat, ook daaromtrent, inlichtingen worden gegeven. De Voorzitter zegt, namens Burg. cn Weth., in de vol gende vergadering schriftelijk antwoord op deze vragen toe; hij kan echter de geruststellende verzekering gevendat dé Rootorensbrug geen nadeel heeft, ondervonden van het door den heer Bruinvis de Lange in de laatste plaats mede gedeelde. 2°. Vestigt de heer van Leeuwen nogmaals de aandacht op het ondoelmatige van de ratel, waarvan de nachtwachts thans alhier voorzien zijn en dringt nader aan op het aanschaffen der door hem bedoelde trompet, te Groningen o.a. gebruikt wordende, vóór de aanstaande Octoberfeesten. De Voorzitter antwoordt, dat zijne aandacht daarop geves tigd is en dat eene beslissing zal worden genomen zoodra met eene dergelijke trompet de proef is genomen. 3°. Vraagt de lieer T. L. Koorn, waarom de kraampjes en stalletjes in de Langestraat den vorigen avond hebben mogen uitstallen en verkoopen, terwijl bet, paardenspel en andere tenten geene voorstellingen meer mogten geven? Dè Voorzitter antwoordt, dat Burg. en Weth. besloten hadden geene vergunning ie verleenen om na Zondagavond voorstellingen te laten geven en dat al hetgeen betrekking had op de kermis onmiddellijk moest worden opgeruimd; dat marktmeesters waren gelast dienovereenkomstig te bande len dat hij van liet door den heer Koorn medegedeelde geen kennis droegdoch zou onderzoekenwaarom aan den gegeven last, geen gevolg was gegeven. 20. Vervolgens wordt de vergadering gesloten. Willem van der Met, Een verhaal tijdens Alk maars beleg, 21 Aug. 3 Oct. 1573, door E. Gekues. Te Amsterdam, bij B. H. Blankenberg Jr. Al weder een van der MeyWij vreesden reeds dat Maarten na als Pieter te zijn verschenen, zich ook als Willem zou vertoonen, maar bevonden, dat wij hier met een geiingeerden zoon van onzen kloeken timmerbaas te doen hebben. Deze Willem schijnt nauw verwant te zijn aan zekeren Barend Arendsz., waarover wij vroeger gesproken hebben; even als deze vrome en schrandere knaap kent hij den bijbel op zijn duimpje en ontdekt bij een schandelijk ver raad, *t welk tot verlies der stad moest leiden. Zouden, vroegen wij ons af, beide knapen ook uit de hersens van denzelfden vader geboren zijn en omiS vermoeden werd niet ver zwakt toen wij in Willem van der Mey denzelfden geestde zelfde onbekendheid met Alkmaar en een even vluchtig door de geschiedenis heengesponnen verhaaltje ontmoetten als in Barend en JennekeToch zijn de fouten iu laatstgenoemd werkje talrijker en lomper; de heer Gerdes geeft althans blijk, enkele bronnen nageslagen te hebben en besluit zijn werkje zelfs met 28 aanwijzin gen maar ook deze studie heeft hem niet kunnen bewaren voor het te hoek stellen van eene onwaarheid, zoo grofdat zij in een verhaal, dat historisch-romantisch moet heeten, volstrekt ongeoor loofd is. De verklaring der Spanjaarden, dat zij binnen Alkmaar met niemand eenige verbindtenis konden aanknoopen strekt onze stad tot groote eer; maar die eer wordt bezwalkt door hem die van verraad verhaalt, waar er geen zweem van te bespeuren was; erger nog: de heer Gerdesdie beweert, dat te Alkmaar in den tijd tus- sohen de eerste bespringing en het beleg de ware eendracht niet aanwezig was, schrijft het in zijne verbeelding geboren verraad aan de aanhangers der oude religie toe, eene beschuldiging welke onverdiend en daarom hatelijk is. Vóór het besluit van van Tellin gen om met den Prins en de burgers te leven en te sterven, waren er onder de catholieken tegen het tarten van 's Konings wraak door het innemen der prinsen-troepen gekant; maar toen eenmaal de Rubicon overgetrokken was, had de vijand geen oud- en nieuw geloovigen over zich, maar alkmaarders, hierin geheel eenstemmig: den bloeddorstigen en eelbrenkigen Spanjaard buiten dt slad te houden. Een proefstuk van onwaarschijnlijkheden leveren de beide eerste hoofdstukken; terwijl de Spanjaarden reeds tot de Nienwpoort genaderd zijn, raadpleegt de stads-timmerb las te Egmond aan den tïoef met de hoplieden Caleliau en Buychaver. 's Avonds komt de jonge Willem hen kondschap uit Alkmaar doen, dat deze hop lieden bij de stadsregeering toegelaten worden zullen; de knaap is doornat: „tnsschen de Nieuwlanderpiort en de zoutkeet" had hem een man nagezeten, die hem reeds lang vervolgd had, en om dien te ontgaan had hij over een sloot willen springen, maar was hij er ingeraakt. Den volgenden dag heeft het bekende tooneel op het stadshuis plaats, waarvan de schrijver zegt: ,,'t was hoog tijd, de Spanjaarden hadden de Nienwpoort reeds ingenomen." Men weet niet waarover zich meer te verwonderen, over den omweg dien Willem maakt, of over de langzaamheid waarmede de Spanjaarden handelen. Dat de schrijver Alkmaar niet kent blijkt daaruit, dal hij spreekt van een ,,Geertenpoort," dat hij, de vertaling van het latijnsche verhaal van Nanning van Boreest volgende, van een „Noorderpoort" en een „Haarlemmerpoort" gewaagt, dat hij een „Nieuwmarkt" hij het Witte Bigijneuliof, een hoschje, „groot genoeg om een deel der bende te verbergen" tnsschen den meelmoleu en de Friesche poort, en de herberg „het Gulden Vlies," waaruit een schot op Guille Mostert werd gelost, nabij het raadhuis plaatst. Omtrent de ver sterking der stad is hij even in de war als de reeds vroeger door ons behandelde auteurshij laat in de dagen vóór de belegering een groot bolwerk aanleggen hij de Kennemerpoort, „een werk waaraan vooral de boeren deelnamen"; hij verhaalt dat, schoon men dag en nacht arbeidde, het werk ter versterking der stad toch zeer traag vorderde, „zelfs was er (tijdens het beleg) een gedeelte der stad aan den kant van Koedijk, waar zich geene borstweringen en vestingwerken bevenden." Voorts schrijft hij de daad van Kitman aan Cornells Schot toe, en zegt hij, dat Cabeliaa in plaats van Mostert ('s Prinsen commissaris) tot opperbevelhebber aangesteld was. Eindelijk herhaalt hij weder wat anderen over de naamsaf leiding van Alkmaar gekald hebben. Eéu abuis is hem zeker te vergeven, n.l. dat hij Adriaen An- thoniszoon voorzittend schepen noemt. Deze was landmeter en trad eerst later in de regeering. Als vestingbouwkundige verleende hij zijne diensten nog aan prins Maurits, en door deze werd hij, bij bij de regceringsveraudering in 1618, op nieuw in de vroedschap gebracht. De oudste schepen in 1573 was Adriaen Doedesz.,A\t reeds als knaap de plundering door de gelderschen in 1517 had beleefd en in 1581 zich aan het bestuur onttrok, omdat hij cr als meer dan 70jarige grijsaard genoeg van had. Boomkamp heeft aanleiding tot deze verwarring gegeven, door Adriaen Doedesz. den vader der Metiussen te noemen, en v. d. Aa, daardoor misleid, heeft in zijn Biographisch Woordenboek van de 2 personen één, van zeer lang leven, gemaakt. C. W. B. Snelpersdruk van Herm'. Coster Zoon. op Maandag 8 September 1873, orn lBr jjs en Premie, welke zullen worden ver eerd, bij J. KONING KARS, in de Busten de J ag er. Snelpersdruk van Herin'. Custer en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 6