No. 38, Vijfenzeventigste Jaargang, 1873. ZON DAG 21 SEPTEMBER. ©ffictccl (Sebccltc. De ir igezatenen worden herinnerd, dat nog de: se week de PATENTEN ter secre tarie k unnen worden afgehaald. SEt ekcltjfcsrhc Berichten ItuitNchiaiiil Den 7 is te Eeekeren, bij Antwerpen, een doordeingeze Frankrijk. EBuslaml. 5.1r««3 iaisjc en Herland. Zwitserland. llaSie. Spanje. Wereenigdc Staten. ■Binnenland. M A con A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,Ha. franco per post f 6J0. afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSÏER ZOON. De Advertentiën kosten van. 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend noramer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. POSTER IJ EN. De corr> sspondentie bestemd voor Ned.-O. I.. te verzenden per stooms cliip BORNEOmoet den 22 September e.k., uiter lijk te 8 u ren 's morgens, ter post bezorgd zijn. jDe Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, G O U W E. Lijst vai verzonden J. ROM Wed. STEj schans. Van Dirkshorn Oudcarspt Rustenhur L brieven, waarvau de geadresseerden onbekend zijn, gedurende de 2«. helft der maand Augustus 1873. BOUT, Amsterdam; S. VER DUIN, Bergermeer; VS, Oude Niedorp; 11. J. van ROSSUM, Ommer- de Hulpkantoren G. H. SCHUTKEN, IJsselmonde. iP. WAGEN, St. Maarten. 'g: P. BIJWET, Sijbecarspel;Wed.W. IIEG.Obdam. POLITIE. Ter terug bekoming aan het commissariaat van politie voor banden het navolgende gevondene, als- een paar kousen, een decoratie een jas, een raam, een bokje, een halsketting Pruisen. De Duppeler-schansen zullen, biijkens schrijven des Keizers v an 2 Sept. aan den veldmaarschalk v. Wrangel. ter herinnerin g aan zijne vele diensten, ook in den deensclien oorlog van 18 161 bewezen, voortaan den naam van Wrangel- schansen voer. 3n. Op het, voi irbeeld van den Elzas en Lotharingenwordt thans ook in Noord-Sleeswijk het afleggen van den eed ge weigerd. Van 155 leden van gemeenteraden hebben op zijn best de helft c len door de wet gevorderden eed afgelegd. De opper-pi esident der provincie Posen heeft den aarts bisschop Ledot howski kennis gegevendat op straf eener geldboete van 200 th. binnen 14 dagen een nieuwe geestelijke te Eilehne c ivereenkomstig de voorschriften der kerkelijke wetten, benoen id moet zijn. Men verzek ertdat de aartsbisschop in bet begin dezer maand 28 gee stelijken te gelijk heeft aangesteld zonder de door de kerkt dijke wetten voorgeschreven kennisgeving aan den opper-pres ident. Te Posen 1 lebben vele moeders de stadsschool bestormd en hare kindei 'en met zich genomen, die school moesten blij ven wegens v erzuim op den dag, waarop de aartsbisschop kerkvisitatie h; ld gehouden. Te Maagden burg zijn van 1 tot 11 Sept. door de cholera aangetast 407 en daaraan bezweken 217 personentotaal sedert 16 Juli 2702 ziekte- en 1321 sterfgevallen. tenen op het marktplein opgericht standbeeld van Koning Leopold II ont huid. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur werd de pleeb tigheid bijgewoond door de antwerpsche bur gerwacht. Aan de bed< ivaart naar de hoofdkerk te Doornik, op den 8, hebbenvolge ns clerikale opgavenniet minder dan 40000 pelgrims deelgf momen. De pauselijke nuncius, bijgestaan door den bisschop - ran Doornik leidde het feest. De stad was, ondanks de g eweigerde vergunning tot het oprichten van eerepoorten en banierpalen, luisterrijk met de pauselijke, na tionale en do< irniksche kleuren en wapenen versierd. De overheid had d e gevraagde medewerking van de muziekcorp sen der bezetfi ag geweigerd. Den 8 is te Gent de internationale juridische conferentie geopend, die z' ich het brengen van wijzigingen in het bestaande volkenrecht en meer bepaald het instellen van een algemeen scheidsgerecht voor oprijzende internationale geschillen ten doel stelt. De escadron s-chef Commaux, die gedurende bet beleg van Verdun het b evel over de artillerie voerde, is door de re geering belast om uit baren naam bezit te nemen van bet, oorlogsmaterië el, waarvan het behoud aan Verdunbij de capitulatie der - vestingwegens hare heldhaftige verdediging is toegestaan (om dezelfde reden was zij ook van alle oor- logssehattinge n en requisitie in geld verschoond geworden). De geul. v. Manteujfel heeft, op aandrang van den graaf de Saintvalliei 3 ingezetenen van Belfort in vrijheid doen stellen, die wi sgens aanrandingen van duitsche militairen der bezetting van genoemde stad naar Duitschland waren gebracht en aldaar gev angen gehouden werden. Rij een Tan dbouwbanket te Reims hebben de Afgevaardigde Dauphinot, v; m het linkerceutrum. en de gewezen minister Jules Simon het woord ten gunste der definitieve republiek gevoerd. Bij een dergelijk banket te Salers (Auvergne), op 4 Sept., heeft de markies de Castellane. van het recliter-ceu- trum, gezegd dat de zoogenaamde „loyale proefneming" met de republiek totaal mislukt is, en dat bet naderende koning schap de eo nstitutioneele monarchie en geene andere zijn of niet tot s tand komen zal. Zijne rede. hoezeer enkele ma len wannee r hij zich sterk over de radicalen uitlietdoor het geroep leve de republiek afgebrokenwerd door het meerendeel d Ier toehoorders zeer toegejuicht. Na hem sprak de Afgevaan iigde Raymond Bastid, van het linker centrum die hartstocl telijk in den lof van den, heer Thiers en van de republiek ui tweiddeen met de kreten „leve Thiers! Leve de republiek I" begroet werd. De republ ikeinscbe en bonapartistische bladen ondersteunen 5 jaren het Presidentschap optedragenwaartoe, naar men beweertbij het gouvernement, met het oog op de bekende gezindheden van den graaf v. Chambord en die van de meer derheid der Nat. Vergaderingdie vooreerst een vergelijk omtrent het herstel der monarchie onmogelijk schijnen te maken, het voornemen zou bestaan. 3 Jonge duitsckers, die een uitstapje naar Luneville deden, hebben aldaar aan zeer onbeschofte bejegeningen en één zelfs! die^ in uniform gekleed was, aan grove "handtastelijke belee- digingen ten doel gestaan. Nadat de voorzitter van den Algem. Raad der Yonneden minister van binn. zaken geschreven had, dat bij in de af wijzing zijner vraag omtrent den staat van beleg niet kon berusten heeft de prefect hem uit naam van den minister kennis gegeven, dat, blijkens het door alle dagbladen van bet gewest openbaar gemaakte decreet der Delegatie van Tours van 8 Oct. 1870, de staat van beleg in het dept. derYonne is opgeheven, zoodat het, ingevolge de jurisprudentie van het hof van cassatie, geacht moet worden onder het gewone recht teruggekeerd te zijn. Het mandement van den aartsbisschop van Parijs, 't welk tot eene interpellatie in de Permanente Commissie aanleiding gege ven beeft en welks verspreiding door de italiaansche regeering krachtig wordt tegengegaan, is van 29 Aug. en uitgevaardigd naar aanleiding der pauselijke allocutie, waarin op nieuwen niet veel heftigheid de staf over de handelwijze dier regeering jegens den H. Stoel gebroken is. Msgr. Guibert beeft des wege tegen het feest der Kruisverheffing bijzondere gebeden uitgeschreven. De prelaat kan niet gelooven, dat de euro- peesche mogendheden steeds met blindheid geslagen en on verschillig zullen blijven voor den toestand" van berooving der Kerk, en niet eenmaal de noodzakelijkheid zullen inzien om te herstellen wat zij hadden kunnen en moeten voorkomen; en mochten zij dit niet, dan zou God zich van de ongereeh- tigheidwerkers zeiven werktuigen maken om het recht te wreken. Verdun is den 13 door de duitsche troepen ontruimd en terstond bezet door fransehe troepen, die met geestdrift door de bevolking ontvangen zijn. Den 14 is ter viering der ontruiming een groote kerkelijke optocht gehoudenen den 15 heeft er eene plechtige lijkdienst plaats gehad voor de fran- schen, die bij de verdediging der stad gesneuveld zijn. Die dienst, is insgelijks door eene processie om de wallen gevolgd. De stad Etain is den 15 en de 2 andere plaatsen van het rayon van Verdun, Conflans en Jarny, zijn den 16 door de duitsche troepen ontruimd. Terstond daarop zijn, onder het aanheffen der kreten „Leve Frankrijk Leve de republiek uit alle woningen de nationale vlaggen uitgestoken. Het fransehe grondgebied is alzoo volledig ontruimd. De heer Ihiers heeft uit Interlaken een dankbetuiging aan den maire van Belfort gezonden voor de hem door die stad geschonken eerepenning. Hij pleit daarin weder voor de handhaving der conservatieve republiek, en verzekert als Ge deputeerde bij de staatkunde te zullen volbardendie hij als President niet bad mogen voortzetten. De republikeinen van Verdun hebben hem per telegraaf bericht gezonden van de ontruiming hunner stad, vergezeld van de levendigste betuigingen hunner dankbaarheid. Bij decreet van den 11 is uit aanmerking der bezwaren voor de openbare orde en de belangen der europeesehe be volking, welke voortvloeien uit de toepassing der decreten van 24 Deo. 70 en van 20 Pebr. 73, omtrent de uitbreiding van het zoogenaamde „burgerlijke territoir" en de indeeling der afdeeling Teil in districten de gouv.-genl. van Al giers gemachtigd, om, waar hij dit noodig keurt, die toepas sing te schorsen en het militaire gezag te herstellen. Prins Napoleon is den 11 te Parijs teruggekomen. Hij is bij den Raad van State in verzet gekomen tegen de be schikking van den minister van oorlog, waarbij deze gelast beeft zijnen naam niet meer in de ranglijst van den generalen staf van het leger op te nemen. Tot den 8 waren te Parijs 62 personen aan de cholera overleden. De prefect der Dordogne, Toustain, heeft den maire van Perigueux en diens adjuncten, de heeren Fournier-Lauriere en Margat, die eene manifestatie op 4 Sept. niet slechts lijdelijk aangezien maar ook bevorderd hebben (de maire bad gevlagd en geïllumineerd) voor den tijd van 2 maanden gesehorst. Bij decreet van den maarschalk-President wordtin aan merking van den schralen graanoogst, het verlaagd tarief van Maart 1868 voor het graanvervoer over de spoorwegen van 20 Sept. tot 31 Dec. weder van toepassing verklaard. In de rede, waarmede de heer Labadié den Alg. Raad der Rhone, welke eene maand is bijeen geweest, sloot, heeft hij eene warme buide gebracht aan den grooten burger Thiers', en luide klachten aangeheven over de partijdigheid der te genwoordige regeering met opzicht tot de dagbladpers en het aanstellen van beambten. De prefect Limbourg verzette zieb tegen deze staatkundige beschouwingmaar de voor zitter ontnam hem bet woord, ondanks zijn protest en onder het goedkeurend gej uich van de meerderheid der vergadering, welke, nadat de beer Labadié ten slotte gezegd bad, dat op de in functie blijvende rechterlijke en administratieve be ambten de verplichting rust om zich te verzetten, in groote agitatie is uiteengegaan. Den 11 is op zijne villa S. Adresse, bij Havre, in 63jarigen ouderdom aan de gevolgen eener beroerteoverleden Fer nando Munos, die door de Koningin-weduwe van Spanje Chris tina van eenvoudig garde-du-eorps verbeven werd tot hertog van Riamarès, grande der R klasse en ridder van het Gul den Vlies, waarna zij den 28 Deo. 1833 in het geheim met hem een huwelijk sloot, dat eerst in October 1844 openlijk be krachtigd werd. Koning Lodewyk Philips schonk hem in 1847, ter gelegenheid der spaanscke huwelijken, het grootkruis van het Legioen van Eer en den titel van hertog v. Montmoral (Jura). De overledene was te Havre zeer gezien. conservatieven candidaat, den kolonel Campbell, tegenover den liberalen candidaat, den kolonel Mure, de overwinning behaald. Den 12 zijn sir Garnet IVblseley en zijn staf uitgezeild met bestemming naar de Westkust van Africa, ten einde den zoo- genaamden „ashautijnschen oorlog" te organiseeren en zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen. De heer Henry Dunant, de ontwerper der vereeniging van het Roode Kruis, is te Londen aangekomen, met het doel om aldaar eene beweging op bet touw te zetten ter verkrij ging van eene internationale conventie, ten einde bet lot dér krijgsgevangenen te verzachten De Koning van Belgie is den 16 van Londen over Dover huiswaarts gekeerd. Sedert den 5 zijn uit de Theems opgehaald 11 stukken van het lichaam eeuer vrouw, die waarschijnlijk door een slag op het. hoofd, bedwelmd of gedood en daarna in stukken gezaagd is. Van regeeringswege is 200 uitgeloofd voor bet. aanwijzen van den misdadiger, en kwijtschelding van straf voor den medeplichtige, die de zaak openbaart. 18 Aug. tot 8 Sept. voorgekomen In Renfrewshirehet district, dat in het Lagerhuis doo krachtig het denkbeeld om den maarschalk Mac Mahon voorden minister Bruce vertegenwoordigd is geweest, is door den Te Petersburg zijn van i» Aug. o 288 gevallen van cholera, van welke er 117 'een doodelijken afloop hadden. Het dagelijksck aantal gevallen vermeerdert. Het hof van appèl en cassatie heeft beslist, dat 97 pastoors, die in Februari 11. tegen de besluiten der burgerlijke macht te hunnen aanzien schriftelijk hebben geprotesteerdmoeten worden afgezet. Den beer Thiers is den 14in het bij Lausanne gelegen vlek Ouchy, eene ovatie gebracht door 700 of 800 bewoners van het district Cbablais, die, onder de leiding der fransehe Gedeputeerden van het dept. van Opper-Savoye Taberiet en Folliet, het meer van Genève waren overgestoken. De heer Thiers heeft in zijne toespraak den manifestanten kalmte en vertrouwen aanbevolen. In de provincie Belluno hebben telkens aardbevingen plaats. De duitsche gezant heeft dsn Koning een eigenhandig schrijven van Keizer II ilhelm overhandigdinhoudende de officiëele uitnoodiging om een bezoek aan het Hof van Berlijn te brengen. De Cortes hebben den 12 de wetsontwerpen goedgekeurd, waarbij de door den heer Castelar verlangde machtigingen ver leend eu de bloedverwanten der dienstplichtigen voor de be dreigde boeten aansprakelijk gesteld worden. Éen amendement der linkerzijdevolgens hetwelk de doodvonnissen door de Cortes zouden moeten worden bekrachtigdwerd met 54 tegen 39 st. verworpen. De genl. Moriones is den 12 van Madrid vertrokken, om bet bevel over het Noorderleger te aanvaarden. De genl. Zabala is tot hevelhebber der strijdkrachten in bet noord oosten de genl. Turon tot opperbevelhebber van bet leger Catalonie benoemd. Yan eene indienststelling van den maarschalk Serrano en van den genl. Manuel Concha is tot dusver niets gekomen, eu van de uitnoodiging aan Espartero heeft men niets meer vernomen. Vermoedelijk is de regee ring teruggedeinsd voor de waarschuwing der federalisten en driftige republikeinen, om zich niet op roekelooze wijze met alphonsistische en isabellistiscke elementen te omringen. Op den Noorderspoorweg is den 11 een trein bij eene brug over de Douro te Viana gederailleerd, waardoor 16 of 17 personen (o.a. een generaal) gedood en 50 a 70 gewond zijn. Of dit onheil aan boos opzet der carlisten te wijten is, schijnt nog onzeker. Wel wordt op hunne rekening een tweede spoorwegongeluk gesteld, hetwelk denzelfden dag bij Tafalla is voorgevallen. Tolosa wordt bij voortduring door de carlisten onder Li- zarraga en Oyarzun door andere carlistische aanvoerders in gesloten. Laatstgeinelde plaats is echter door den republi- keinschen genl. Lorna weder geproviandeerd. Genoemde generaal beraamt eene poging om Tolosa te ontzetten. De carlisten hebben Val-Carlosaan de fransehe grenzen, bezet. De nagenoeg 200 officieren en manschappen sterke bezetting heeft de wijk naar het fransehe grondgebied geno men, en de door haar medegevoerde wapenen en ammunitie in handen der fransehe overheid gesteld. Don Carlos is den 16 van Ozpeitia weder naar Biscaye vertrokken ten einde de ontscheping van ladingen wapenen en krijgsvoorraad voor zijn leger te begunstigen. De republikeinsche genl. Santa- Pau is hem uit Vittoria met eene divisie troepen achterna getrokken. Het- uitzicht op vastheid in het bestuur en op krachtda dige bestrijding van den carlistisehen opstand't welk het optreden van het ministerie-O,tfefor heeft doen herleven heeft bet opkomen der reserve zeer bevorderd. Uit de pro vincie Barcelona, die tot dusver nooit een contingent voor de reserve had geleverd, hadden zich den 14 reeds reeds 994 man aangemeld. Ingevolge de thans aangenomen voor drachten kan ook indien noodigde tweede ban «f reserve opgeroepen en derhalve bet actieve leger met 330,000 man vermeerderd worden. Bij de discussie over deze voordrachten heeft de beer Castelar nogmaals en met veel nadruk de noodzakelijkheid van bet herstel der krijgstucht en van de onmiddelijke organisatie der reserven betoogd. Den 15 heb ben de Cortes een voorstel om in de militaire ordonnantie de doodstraf te handhavenaangenomen. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij het in zilver betaalbare gedeelte van alle vervallen coupons wordt toege laten in betaling van twee derde gedeelten der inschrijvin gen op de nationale leeningen waarbij de termijn voor de vrijwillige inschrijving met 8 dagen verlengd wordt. Voorts is een staat openbaar gemaakt, aanwijzende het be drag, hetwelk door de verschillende provinciën moet worden bijgedragen. Den ill is te Madrid een detachement vrijwilligers uit Malaga aangekomendie weigerden den marsck naar bet noorden voort te zetten. Lichte ongeregeldheden zijn biervan het gevolg geweest, die echter terstond onderdrukt zijn. De muiters zijn ontwapend. De engelsebe admiraal heeft, in antwoord op eene ver klaring van den generaal Contrerasinhoudende dat de baai van Escombrero (Cartbagena) niet langer neutraal is, doen weten, dat hij, overeenkomstig zijne instructiën, eene volstrekte onzijdigheid zal bewaren ten opzichte der gebeurtenissen in Spanje, zoolang de britsche belangen geëerbiedigd worden. Te Cartbagena hebben zich petrolcurs-compagniën gevormd, dienaar men zegtonder het bevel staan van het gewezen parijsehen Commune-lid Combats. Van geld zijn de kanton- nisten niet overvloedig voorzien, zoodat hunne officieren, aanvankelijk ruim bezoldigdtegenwoordig sergeants- en korporaals-soldij trekken. Aan leeftocht is daarentegen, dank zij de plundertochten der nog steeds in de macht der insurgenten verkeerende schepen, geen gebrek. Het kasteel S. Julian ligt vol meel en granen en in eene reis zijn 500 runderen binnengebracht. Den 15 is bet bombardement der stad van de landzijde begonnen. De inkomsten der Unie hebben over het met 30 Juni ge- eindigde fiscale jaar bedragen 333,738,204 dollars, tegen eene uitgaaf van 290,345,245het batig saldo van 43,392,059 mil joen vertegenwoordigt de vermindering, welke de nationale schuld in den loop van bet jaar heeft ondergaan. Vergeleken met de vorige balans zijn door de vermindering der belas tingen 50 miljoen d. minder ontvangen en 2 m. minder uit gegeven. De post voor interest der staatsschuld is sedert 21 miljoen kleiner geworden. Te Shreveport waren den 15 600 personen door de gele koorts aangetast. Het aantal sterfgevallen was schrikbarend. Verkiezingen. Tot hoofdingelanden van den Hondsbos- sclie en Duinen tot Petten zijn verkozen de heeren S. C. S. Holland, te Egmond-binnen, en J. C. Peeck, te Soboorl. Staten-Generaal. De Koning heeft den 15 de zitting der Staten-Generaal geopend. De troonrede bevatte een kort overzicht van den toestand des Rijks en der koloniën, maar geenerlei toezegging omtrent intedienen wetsontwerpen! Tot voorzitter der 1». Kamer is door Z. M. benoemd mr. E. J. A. graaf v. Bylandttot voorzitter der 2«. mr. W. II. Dullert uit een drietal, waarop geplaatst waren de heeren Dullert Storm v. 's Gravesande en Luyben. De R Kamer heeft den 18 een adres van antwoord (weerklank) op de troonrede met alg. st. goedgekeurd. Een amendement van den heer Hartsen, strekkende om vollediger inlichtingen en stukken betreffende de expeditie naar Atchin te vragen, is met 23 tegen 9 st. verworpen. Bij den aanvang deed de minister van justitie mededeelingdat de Koningna herhaalde vergeefsche po gingen om een nieuw kabinet te vormen, de ministers uit- genoodigd had om hunne taak te blijven voortzetten, en dat zij daartoe na rijp beraad besloten haddenin de hoop van eenige onderwerpen tot stand te kunnen brengen, waaromtrent genoegzame overeenstemming bestaat. Bij de 2». Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende om de bevoegdheid der regeering tot schorsing van het aan- munten van zilveren standpenningen te verlengen tot 1 Mei 1874. De heer v. Zuylen v. Nijevelt heeft voorgesteld het reglement van orde der orde der Kamer van 5 Mei 1852, behoudens eenige noodzakezijke wijzigingenweder in wer-' king te brengen. Benoemingen enz. De Koning heeft den genl.-maj. raaf v. Limburg Stirum, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als minister van oorlog, en het beheer van het dep. van oorl. tijdelijk opgedragen aan den heer Brocxminister van marine. Tot raadsheer in het hof van Noordholland is benoemd mr. A. v. Eyk Bijleveld, thans rechter te Amsterdam. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Schermerkorn is benoemd de lieer T. Koek, thans te Borger. Militaire Zaken. Den 11 hebben de laatste troepen bet kamp bij Milligen verlaten. De begrooting voor 1874 der gemeente Groningen is ontworpen tot een cijfer van 1,315,565 de hoofdelijke omslag, die voor 1873 f 65000 bedroeg, is nu geraamd op f 75000. Voor opbrengst van den verkoop van gemeente- eigendommen is uitgetrokken 300.000. 1' eesten. Ter gelegenheid eener tentoonstelling van land bouw is den 11 te Medemblik eene harddraverij (14 paarden, prijzen van f 100, f 50 en f 25) gehouden, een concert en eene rederijkersvoorstelling gegeven en een vuurwerk afgestoken. le Alpben a. d. R. is den 9, ter viering van het 25jarig bestaan der afdeeling van de Maal schappij van Landbouw, eene harddraverij (prijs 250) gehouden, gevolgd door een diner van de leden der afdeeling. Een vuurwerk op den Rijn en de verlichting van eene stoomboot mislukten door regen en wind grootendeels. Den 12 is te Naarden de herovering der stad op de fran sehen in 1673 feestelijk herdacht. De huizen waren gevlagd en in de hoofdkerk werden toespraken gehouden en een gedenksteen onthuld, geplaatst tegenover het in 1773 opge richte gedenkteeken. Bij de harddraverij te Beverwijk, op den 17, is de prijs, een gouden korologie met kettingbehaald docr de Slimme Jan, van L. Dijkshoorn, aan het Woud, de premie, 2 kristallen met zilver gemonteerde schenkkannen, door Snel, van P. C. Bulk, te Leimuiden. Op de begrooting van Rotterdam voor 1874 is 11,000 uitgetrokken voor de feestelijke viering van het zilveren kroningsfeest des Konings. Aanbestedingen. Den 15 te Amsterdam, het bouwen en gedurende 3 jaren onderhouden van 2 pereeelen aan den Singel bij de Korsjespoortsteeg tot eene openbare burgerschool 1'. k'. voor jongens, met locaal voor de gymnastiek en on derwijzerswoning minste inschr. de Erven Scheltema voor f 33,689. Den 15, te 's Gravenkage, door de Vereeniging tot ver-

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1