No. 41. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. ZON DAG 12 OCTOBER. «JSS* (S>fficiëel (Sebcclte PROVINCIALE WATERSTAAT VAN KOOiiDHÖLLAND ilOekclijkachc Berichten, Diiitschlaml. Belgic. Fran kr Uk. SSdttanje es» Serüaml. Turkije. Oostenr;ik-!longarfje. Italië. Spanje. êr 3d A I. k AA» CO 5! A Al T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post f Ö,k afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. s4B De Adverteutiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. AANBEStTEDING. Op Donderdag den 16 October 187 3 des namiddags te half drie urenzal aan het locaal van liet provinciaal be stuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud van den provincialen grindweg van den Huigendijk naar Ursem, uit makende een gedeelte van den groo.eu we0 der 2e. klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedurende 1874, 1875 en 1876. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het locaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsciie paspoorten op de O.Z. Achterburgwal tegenover het Walepleintje te Am sterdam. Nadere inliehtiugen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur •JM. F. Wellan te Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemecne kenuis, dat zij besloten hebben bij gelegenheid der groote veemarkt op Maandag 3 November 1873, de gewone Maandagsche markt voor vette Kalveren, Schapen en Varkens te houden op de Gedempte Nieuwesloot nabij de Kanaalkade. Alkmaar, Burgemeester en IV ethouders voornoemd, 24 Sept. 1873. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, NUHOUT van des VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kenuisdat het vuurwerk zal worden afgestoken op Zondag 12 October 1873des avonds te half negen uren, tegenover de Kanaalkade dat op dien dag geene uitgespannen rijtuigen, wagens of uitstallingen op de Kanaalkade mogen worden geplaatst; dat geene vaartuigen in het afgesneden Kanaalvak mogen liggen en dat alle passage met rijtuigen langs de Kanaalkade verboden is tusschen 6 en 10 uren des namiddags. Burgemeester en TVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Oct. 1873. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGERS VAN ALKMAAR. De uitstekende wijze, waarop door u Alkmaar's Ontzet in 1573 is herdacht, en de krachtige medewerking, door u-bij de feestviering betoond om orde te bevorderen geven Burge meester en Wethouders aanleiding u daarvoor openlijk hun dank te betuigen. Daardoor is de feestviering van October 1873 toch eene voor u eervolle bladzijde in de geschiedenis van Alkmaar geworden Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Oct. 1873. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen op last van Zijne Majesteit den Koningter ken nis van de ingezetenen, dat Zijne Majesteit dank betuigt voor de hartelijke ontvangst en menigvuldige bewijzen van liefde en gehechtheid, door de burgerij Hoogstdenzelve en Z. K. H. Prins Alexander en Z. K" H. Prins Hendrik ten deel gevallen bij gelegenheid van Zijner Majesteits bezoek aan deze stad, waardoor 8 October 1873 voor Zijne Majesteit steeds een onvergetelijke dag zal blijven. Burgemeester en ik ethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Oct. 1873. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt op uit drukkelijk verlangen van de behoeftigen in deze gemeente, opentlijk hulde en dank aan den Hoog WelGeboren Heer Mr. W. A. Baron Baud grondeigenaar te Djatienangor (Java), voor de zeer aanzienlijke gift, aan hem Burgemeester toegezonden, waardoor overeenkomstig het verlangen van den milden schenker, de armen zeer ruim van de beste levens middelen zijn voorzien; zoodat zijn doe!, dat de achtste Oc tober 1S73, waarop het derde eeuwfeest van Alkmaars ontzet in 1573 is gevierd, ook voor hen, een onvergetelijke feestdag zou zijnvolkomen is bereikt. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd, 11 Oct. 1873. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 15 October 1873, des middags ten 12 ure. Aamens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekommg aan het commissariaat van policie voor handen het navolgende gevondene, als: een boezelaar; een vrouwenzak; twee zakdoeken; twintig zakken graan; een pakket; een gouden medaillon; een gouden brocheeen sigarenpijpje verschillende wapenschilden; een kinderhoedjeeen zwartbont geitje. Pruisen. De strike der 1200 kunstdraaiers te Berlijn, die in het begin van den zomer eene loonsverhooging met j ge- eischt hadden, is geëindigd, nadat het den ivoordraaiers ge bleken wasdat de bazen bun werk elders lieten verrichten. De houtdraaiers hebben eene geringe loonsverhooging bekomen. Bij kon. besluit is het consistorie te Cassel in eerste en de minister van eeredienst in tweede instantie de beslissing op gedragen over ambtsmisdrijven, die ontslag ten gevolge kun- nen hebben, ;an luthersche geestelijken in de provincie Hessen, en daardoor een einde gemaakt aan de sedert 1866 1en op- sichte van het kerkelijk recht in Hessen heerschende verwar ring, welke niet weinig heeft hijgedragen tot sterking van de orthodox-luthersche partij in haar verzet tegen de kerke- l lijke wetten van Mei. In Posen wil men het nadeel, dat de aartsbisschop Ledo- chowski door de schorsing van zijn tractement lijdt, gedeelte lijk althans, vergoeden door vrijwillige bijdragen, voornamelijk van den ultramontaaiiseh-gezinden adel. De regeering to Dusselclorp heeft eene groote pelgrims demonstratie te Kevelaar, waartoe een anoniem comité de rijnlanders, westfalers en nederlanders tegen den 6 had op geroepen verhoden. Ter gelegenheid der verkiezingen voor den Landdag heeft de bisschop van Paderborn een manifest uitgevaardigd, waarin hij aanspoort om nu en bij de aanstaande verkiezingen voor den Rijksdag man aan man ter stembus op te komen en Af gevaardigden te kiezen, die, door geene menschenvrees be vangen zich voor waarheid recht, en vrijheid in de bres stellen. Reeds van verscheidene catholieke gemeenten, waarbij zich onwettig aangestelde geestelijke berinden. zijn de kerkelijke registers in beslag genomen. De aartsbisschop van Posen, die, wegens zoodanige onwet tige aanstelling de eerste maal tot het minimum^der boete (200 th.) veroordeeld was, heeft den 7 reeds eene boete van 600 th. of 1 maanden gevangenisstraf beloopen. Tegen den 21 is hij voor den strafrechter gedaagd» wegens openlijke bedreiging met excommunicatie van den geestelijke Schriller, die zijne adhaesie gegeven had aan het adres van den hertog v. Ratibor aan den Koning. De oud-catholieke bisschop Reinkens heeft den 7 den eed afgelegd in handen van den minister van eeredienstdie het bij die gelegenheid een plicht der rechtvaardigheid voor de regeeritig noemde om de oud-catholieken te ondersteunen te meer omdat zij bereid zijn den Keizer te geven wat des Keizers is. De minister heeft ter eere van den bisschop een diner gegeven, hetwelk door al dei ministers werd bijgewoond. Beieren. De cholera te Munchen zoo goed als geweken zijnde, is de bijeenkomst van den Landdag op 4 Nov. vast gesteld. De gemeenteraad van Brussel heeft het stedelijk budjet voor 1874 bepaald op ruim 24miljoen, waaronder 15J mil joen voor buitengewone uitgaven. De ontvangsten zijn 138.000 fr. hooger geraamd. Den 7 is van de antwerpsche werf der maatschappij John Cockerill van stapel geloopen eene nieuwezevende postpa- ketboot voor de vaart tusschen Ostende en Dover. De Afgevaardigde Larrieueen bekwaam woordvoerder van de gematigde of republiteinsehe linkerzijde en een der rijkste grondbezitters van de Girondeis overleden. Zijn dood is voor de republikeinscbe zaak een groot verlies. De rechtbank te Pau heeft verklaarddat er rechtsver moeden van overlijden bestaat van den in haar rechtsgebied, te Juranpon, geboren matroos Prince, die den 28 Nov. 1870 als bestuurder van den te Parijs opgelaten post-ballou le Jac quard verdwenen, en waarschijnlijk in de zee benoorden Schot land of in de poolstreken verongelukt is. De hertog v. Nemours is den 2 naar Erohsdorff vertrokken. In een artikel, getiteld „het ware bondgenootschap tusschen republikeinen en bonapartisten" heeft le Oaulois, na liet ver bond tusschen prins Napoleon en den heer Por talis afgekeurd te hebben de meening ontwikkeld, dat het voorstel der roya listen tot herstel van liet Koningschap alleen dan kans heeft om aangenomen te wordenindien er geen aannemelijk voor stel tegenover gesteld wordt. Daarom zouden de hoofden der niet-monarchale partijen zich moeten verstaan over het voorstellen van een plebisciet. Het blad heeft aan zijn bureau lijsten gelegdom dit denkbeeld door onderteekeningen te steunen en is vervolgens begonnen deze lijsten openbaar te maken. Maar de regeering heeft dit echter dadelijk belet meenende dat anders eene staatkundige ligue zou gevormd worden. De heer Thiers is den 2 uit Zwitserland te Parijs terug gekomen. Op zijne terugreis zijn hem aan de station te Pon- tarlier en op eenige andere plaatsen ovaliën toegebracht, die zich bepaald hebben tot het aanheffen van kreten ter zijner eere en van de republiek, tot het aanbieden van bloemrui kers enz. Hij heeft den maire van Nancy definitief geschre ven dat hij de mtnoodiging om derwaarts te komen niet kan aannemenuit beduchtheiddat daaraan een verkeerde uitlegging zou worden gegeven, zooals men ook omtrent zijne feestelijke ontvangst te Belfort heeft gedaan. Hij zegt in zijnen briefdat weldra niet slechts de republiekmaar al de burgerlijke, staatkundige en godsdienstige vrijhedenwelke door de revolutie het eigeudom van Eraukrijk zijn geworden, verdedigd zulleu moeten worden. De heer Bouchard, ninire van Beauneheeft door de dagbladen openbaarheid gegeven aan een door hein met den heer Thiers gevoerd gesprek waarbij laatstgenoemde verklaard hadhet herstel der mo narchie door middel eener eenvoudige stemming van de te genwoordige Kamer, even onzinnig als misdadig te achten maar zich overigens weinig bekommerd te maken over den uitslag der monarchale ontwerpen. Le Siècle is in beslag genomen wegens mededeeling der toespraak van den heer Gambetta te Perigueux. De procureur der republiek te S. Etiennede heer Lièvre, is als beschuldigd van het plegen van valschheid in geschrif ten ontslagen en naar de gevangenis te Lyon overgebracht, waar hijmaar vruchteloos getracht, heeft zich t.e vergeven. Ter zijner herstelling in een gasthuis opgenomenheeft hij zich uit de voeten gemaakt. In eene den 4 door de rechterzijde te Versailles gehouden bijeenkomst is eene oommissie benoemd tot het opstellen van een programmahetwelk door de verschillende groepen der royalisten kan worden aangenomen. Zij bestaat uit de heeren Changarnier, d' Audiffret-Pasquier, de Larcy, Combier en Daru. De lieer de Pene meldt in het Paris Journal, dat in ge noemde bijeenkomst de heeren DecazesBocher, Chesneiong, Depeyre, Grivarl, Anisson-Dupefon, Changarnier en Montagnac zijn aangewezen als ministers ter vervanging van het tegen woordige kabineten dat onmiddelijk na het weder bijeen komen der Nat. Vergadering een voorstel tot herstel der monarchieop den grondslag van een gewijzigd charter van 1S14, zal worden ingediend. De heer de Rémusat heeft zich eindelijk bewogen gevoeld de republikeinsch-radicale candidatuur in het dep1, der Boven- Garonne tegenover den conservatieven candidaat Ch. Niel te aanvaardenen zulks omdat het republikeinsche verkiezings- oomite ondanks zijne weigering, zijne verkiezing wilde door- drii-en en de prefectuur eu de poiieie het rondbrengen van stembiljetten ten zijnen name verboden, zoolang hij zich niet werkelijk candidaat stelde. Een radicaal comité te Tou louse heeft een derden candidaat aan de kiezers voorgedragen, en wel den „veteraan der democratie" Raspail. Le Bien Publichet orgaan van den heer Thiersbehelst een artikel, waarin het door le Gaulois voorgestelde bondge nootschap goedgekeurd wordtdoch onder voorwaardedat het van een uitsluitend defensieven aardniet of- en defen sief zou zijn. Door de radicalen te Parijs wordt een adres aan den adtnl. Saisset onderteekend waarin deze op grond van zijnen overgang van de linl er- tot de rechterzijde wordt uitge- noodigd om onmiddelijk zijn ontslag als Afgevaardigde te nemen. Den 30 Sept. zijn de laatste veroordeeldendie zicb in het bagno te Toulon bevondeuingescheept, om naar de de portatie-kolonie Nieuw-Caledonie te worden overgebracht. Onder hen bevond zich de gewezen marine-olficier en, gedu rende eene korte u ijlegeneraal en chef der parijsche CommuneCh. Lullier, die zich zoo heftig tegen zijne insche ping verzet heeftdit men hem aan boord heeft moeten dra gen. Het thans geheel ontledigde bagno zal tot een uitge strekt magazijn voor marine-materiëel worden ingericht. De commandant Gaveau, die, als regeerings-commissaris bij den 3"> krijgsraad veel ijver en bekwaamheid bij het pa rijsche monsterproces ten toon gespreid heeft, maar ten gevolge van overspanning krankzinnig geworden is, is thans in een der departementale krankzinnigenhuizen overleden. Volgens le Mémorial Diplomatiquezijn de rechter zijde en liet rechter centrum het eens geworden omtrent het pro gramma welks uitvoering men onverwijld na de terugkomst der Nat, Vergadering zal trachten te verkrijgen. Dat pro gramma behelst in hoofdzaak de volgende 5 puntenherstel der monarchie; instelling van een constitutioneel, parlemen tair gouvernementherziening der kieswetaanneming der driekleurige vlagmet toevoeging van een zinnebeeld ter herinnering van de voormalige koninglijke vlag; onverwijlde benoeming van een luitenant-generaal van het koningrijk. De heer Léon Say, voorzitter van het linker centrum, heeft de leden dier partij door middel eener circulaire uitgenoodigd tot het bijwonen eener tegen den 23 belegde bijeenkomst. In dat stuk wordt gezegd, dat het linker centrum in theorie geen bezwaar heeft tegen eene constitutioueele monarchie, steunende op de beginselen van 1789 maar dat de eenige re- geeringsvorm welke aan Erankrijk voegtde zoodanige is die de beginselen van orde en behoud verzekert en zooveel mogeujk verschilt van eene partijregeering. Het linker cen trum moet organisatie met behoud van den tegenwoordigen regeeringsvorm blijven vragen. De verzoening van 5 Aug. heeft haar besluit niet veranderd. Na evenals vóór de fusie, blijven de leden van het linker centrum overtuigd van de noodzakelijkheid om door middel van het maken van consti- tutioneele wetten de conservatieve republiek te organiseeren. L Univers beweert, dat prins Napoleon zijnen schoonvader k ictor Emmanuel tot de reis naar Berlijn overgehaald en hem tot een of- en defensief verbond tusschen Italië en Duitsch- land aangespoord heeft, ten einde Italië te behoeden voor de gevaarlijke gevolgen eener verheffing van Hendrik V, en het mocht een oorlog ontstaan, in staat, te stellen om Savoye en Nizza te herkrijgen. Hetzelfde blad betreurt het, dat de carlisten, wegens getrek aan voldoende ammunitie, Berga hebben moeten opgeven en Bilbao en Pampeluna nog niet hebben kunnen vermeesteren, en liet spoort de legitimisten zijdelings, maar nadrukkelijk aan om de „zoo moedige en edele" earlistische onderneming niet wegens het gemis van een paar miljoen fr. te gronde te laten gaan. De wereldberoemde beesten-schilder Edwin Landseer is den 1 Oct. in den ouderdom van 71 jaren overleden. De staatkundige beginselen der Home-Rule-partij zijn plech tig goedgekeurd in eene bijeenkomst van de geheele geeste lijkheid van het dekenaat van Tuam, die gehouden werd onder het voorzitterschap van den aartsbisschop. Kolonicn. Op de Piji-eilanden heerscht volslagen regee- ringloosheid. De blanke bevolking heeft de wapenen opgevat en weigert de belastingen op te brengen. De engelsche en de duitsche consul zijn als bemiddelaars opgetreden. Bij eene proclamatie van den kapitein van een engelscli oorlogschip wordt aan de engelsche onderdanen geboden de wapenen neder te leggen. Er worden thans met goed gevolg krachtige maatrerelen in bet werk gesteld tot eene algeheele uitroeiing der rooverij in Epirus en Thessalie. In verschillende gevechten zijn ver scheidene hoofden va i grieksche rooverbenden met een aantal hunner gezellen .omgekomen. De grieksche patriarch te Konstantinopel heeft zijne be trekking nedergelegd. Zoowel zijne onderhoorige geestelijken als zijne leeken hadden hem duidelijk te kennen gegeven dat zij hem moede waren. Toen hij onlangs zijn gestoelte in de kerk van het Phanar innam, waren de prelaten, die hem gewoonlijk bij het verrichten der dienst omringden allen weggeblevenen stelde het publiek zich zoo vijandig aan, dat hij 't geraden vond, de kerk te verlaten, hetgeen hij deed onder het geroep der menigte van „leve de Sultan' Leven het volk! Weg met den patriarch!" De internationale commissie tot regeling van het stelsel van heffing van het last- of tonnengeld op het kanaal van Suez heeft zich den 6 geconstitueerd en den gewezen mi nister van o. werken Edhem-bassa tot haren voorzitter ver kozen. Oostenrijk. De Koningin van Nederland is den 3 in cognito te W eenen aangekomen en op haar verzoek niet offi cieel ontvangen. 11. M. werd door de nederlandsche legatie en eenige aanzienlijke in de hoofdstad vertoevende nederlanders aan de spoorwegstation opgewacht. Zij nam haren intrek in het llötel-Munsch, en werd aldaar onmiddelijk bezocht door den Keizer. H. M. bezoekt herhaaldelijk de tentoonstelling en voorts de overige bezienswaardigheden der stad. Te Weenen komen dagelijks nog slechts 10 a 15 gevallen van cholera voor, zoodat de overheid eerstdaags over zal gaan tot de opheffing van een der 3 cholera-hospitalen. Volgens de Deutsche Zeitung zijn de te Innsbriick als hoog leeraren in de godgeleerdheid aanwezige paters-jezuieten door den generaal der orde aangeschreven om zich aan de oos- tenrijksche wetten op het hooger onderwijs niet te onderwer pen zoodat zij noch het staatsburgerschap zullen trachten te verkrijgen, noch den eed op de grondwet zullen afleggen. De Paus heeft dezer dagen aan eene deputatie uit de ver- eeniging der romeinsche jongelingschap, welke hem een adres kwam aanbiedenen den 2 (den verj aardag van het romein sche plebisciet over de annexatie van Rome aan Italië) aan een 300tal leden van catholieke vereenigingen te kennen ge geven, dat hij, al zou de revolutie het gaarne anders wenschen, er nimmer toe zal overgaan om Rome te verlaten. Door het bombardement van Alicante zijn 11 personen omgekomen en een dertigtal gekwetst. De beide gepantserde fregatten der insurgenten Mendez-Nunez en Numancia hebben den 27 de reede der stad weder verlaten. De Fernando el attolico wasterwijl de beide andere schepen de stad be schoten 6 uren noordwaarts gestevend, naar Villajoyosa, om die stad te brandschatten. In de nabijheid werden 1500 insurgenten ontscheept. Ongeveer 70 leden van de minderheid der Cortes (intran- sigenten) hebben een protest tegen de schorsing der zittingen openbaar gemaaktwaarin o. a. het denkbeeld geopperd werd om eene federalistische vergadering nevens de republikeinsche Constituante te vestigen. De regeering heeft dit manifest als inbreuk makende op de landswetten, in beslag doen nemen. Reeds zijn 35000 man van de opgeroepen reserve ter ver sterking van onderscheidene kolonnes uit Madrid vertrokken. Bij regeerings-decreet is de zeemacht gereorganiseerd geworden. Onder de leiding van den maarschalk Serrano is den 29 ten huize van den adml. Topete eene bijeenkomst van con servatieven gehoudenwaarin besloten is het bewind te ondersteunen. Voor de leening was op het einde van September nog niet meer dan 10 miljoen realen ingeschreven. De ministerraad heeft beslotenhet lijk van don Salustiano de Olozaga op staatskosten uit Erankrijk naar Madrid te doen overbrengen en het eene plaats in het Pantheon te geven. De earlistische bendendie te Gironella door de naar Berga bestemde kolonnc verslagen warenhebben daarop Besula bezetmaar die stad spoedig weder verlatenomdat zij de 60 soldatendie zich in het kasteel teruggetrokken hadden, niet daaruit konden verdrijven. In Valencia zijn de carlisten in de stad Orihuela doorge drongen waar zij zich van de stadskas meester gemaakt en het archief en den telegraaf vernield hebben. Door de voorposten der Bilbao van de landzijde insluitende carlisten wordt van tijd tot tijd een levendig vuur gericht op de staddie door eene bezetting van 45G0 man met 26 stukken geschutnaar men hoopt voldoende, beschermd wordt. Al de verloven, aan marine-officieren verleend, zijn inge trokken en de verlofgangers gelast zich binnen 14 dagen of uitlandig zijnde binnen eene maand ter beschikking der regee-ring te stellen. De geul. Pavia is benoemd tot kapitein-generaal van Ma drid, de genls. Nouvilas, Zabala en Lagunero tot lid van den hoogen raad van oorlog en tot directeuren van de wapens van de cavallerie en artillerie. Het laatstgenoemd wapen is gereorga niseerd en wel op den voet, waarop het vóór de afkondiging der republiek was ingericht. De officieren kunnen binnen 2 maan den hunne in activiteit-stelling vragen en de tot officier be noemde sergeanten behouden hunnen rangmaar worden naar gelang van het ontstaan van vacaturen, bij andere corp sen of wapens overgeplaatst. Hierdoor en door de verwij dering van den genl. Hidalgo zijn de grieven weggenomen der artillerie-officieren, die den President Castelar door eene deputatie hunnen dank hebben doen betuigen. Groote ontevredenheid over de gebrekkige uitbetaling der soldij cn over het onverrichter zake met gekwetsten en in zeer gehavenden staat terugkeeren der Nunez en Numancia van Alicanleheeft te Cartnagena tot ernstige muiterijen aanlei ding gegeven. De desertie onder de kantonnalen neemt zeer toe. De losgelaten en in dienst gestelde galeiboeven willen het verzet doen voortduren. De genl. Martinez-Campos heeftnadat de regeering hem tegenover den gemeenteraad van Alicante in bet ongelijk hal gesteldzijn ontslag genomen als kapitein-generaal van Yalencia en is als zoodanig vervangen door den genl. Ce- ,,'t in en 3- g 1- et st 1 1 -d te o- or )-

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1