1873, l B E li, Bijblad van Alkmaarsche Courant van Zondag 9 November 187o. Dultsdiland Belgic. Frankryk. De Nordtl. Allg. Zeitung deelt mede, dat de hertog v. Au- male aan de regeering den wensch te kennen gegeven heeft om Metz en de bij die vesting gelegen slagvelden te bezoeken. Ware het den hertog slechts te doen geweest, zegt genoemde courantom incognito een bezeek aldaar te brengendan zou hij eenvoudig derwaarls gegaan zijn. Het vragen van verlof schijnt de bedoeling eener mise-en-scène te doen zien. Ofschoon ons zulks onverschillig zou zijn, zou het toch niet wensclielijk zijn, dat onvoorzichtige lieden in de gelegenheid werden gesteld om zich te compromitteeren. Daar de hertog weinig tact bezit, zou juist hij licht anderen met de wetten in botsing brengen. Het Rijks-oorlogsfonds van 40 miljoen thaler zalonder bijzondere voorzorgen, bewaard worden in een toren van de citadel te Spandau. Pruisen. Het verbod ten aanzien der processie te Keve laar betrof voornamelijk het dragen van kruis en banieren. De eigenlijke plechtigheid moest binnen het kerkgebouw-be perkt blijven en de in het programma opgenomen algemeene processie des namiddags was verboden. Het aantal der bede vaartgangers wordt op 30000 begroot j de bisschop van Mainz woonde de plechtigheid bij. De kanselrede werd in het hollandsch gehouden door den heer Rikmanspoel, pastoor te Zevenaar. Bij kon. besluit is het Huis der Afgevaardigden ontbonden, zijn de verkiezingen voor de kiezers-comité's bepaald op 28 October en die der Afgevaardigden op 4 November. Van 1°. Mei tot 1°. October zijn in het Koningri|k, voor namelijk in het oosten des lands en in de havenplaatsen 33125 personen door de cholera aangetast en 16585 daaraan overleden. Die ziekte is thans zoo goed als geweken. De Paus heeft den 7 Aug. een brief aan den Keizer ge schreven waarop den 3 Sept. een antwoord is verzonden. De Paus komt in zijn schrijven op tegen de door Pruisen gevolgde staatkunde met. betrekking tot de geestelijkheid en verklaartdat de nieuwe daarop betrekkelijke wetten die in Pruisen ingevoerd zijnde strekking hebbenhet eatholicisme te vernietigen. In zijn antwoord op dezen brief geeft, de Keizer aan den Paus te kennen dat deze zich omtrent de gesteldheid van Duitsrhland laat misleiden, daar hij anders nimmer van meening zou kunnen zijn, dat de regeering eene niet door den Keizer goedgekeurde ge dragslijn zou volgen. Niet tegen het eatholicisme zijn de nieuwe wetten gekant, maar tegen de sedert 2 jaren door een gedeelte der catholieken gevormde staatkundige partij welke, door vele geestelijken, die in dit opzicht de christelijke leer verloochenen, ondersteund, door vijandige handelingen je gens den Staat den sedert eeuwen bestaanden godsdienstvrede stoort. Daartegen acht de Keizer zich verplicht, den vrede onder de belijders der verschillende godsdienstige gezindten te beschermen en het wereldlijk gezag te doen eerbiedigen. Eindelijk uit de Keizer de hoop, dat de Paus zijn gezag zal aanwenden om aan alle gistingen een einde te maken. Om te gernoet, te komen aan de bedenking der clerikale dagbladpers, of de brief van den Paus aan den Keizer in den Reichs-Anzeiger wel goed vertaald washeeft de regeering de uitgevers van het te Leipzig verschijnende Staats-archiv in staat gesteld om den italiaanschen tekst van dien brief openbaar te maken. Het centraal comité der Oeuvres Pontificales te Brussel heeft den aartsbisschop Ledochowski een adres aangeboden waarin hemvoor het geval dat hij uit Duitschland mocht verbannen wordeneen toevluchtsoord te Brussel wordt aangeboden. Ook in de provincie Hannover is een conflict op kerkelijk terrein ontstaandoor de aanstelling van een pastoor te Seulingen door den bisschop van Hildesheimzonder ken nisgeving aan den opperpresident^ Onmiddelijk zijn daarop van de zijde der regeering de reeds van elders bekende maatregelen genomen maar op de weigering van den pastoor om de kerkelijke registers uitteleveren of de plaats aan te wijzen waar zij geborgen warenheeft het hoofd van het kreitsbestuur nadere instruction gevraagd. De bisschop van Eulda is den 14 in 73jarigen ouderdom overleden. In het verkiezings-manifest, door de uit ramontaansche partij te Berlijn uitgevaardigd, worden verlangd 1°. Constitutio- neele waarborgen voor de burgerlijke en godsdienstige vrij heid van alle burgers en bescherming der kerkgenootschappen tegen inmenging der wetgeving. 2". Cnnfessioneele scholen of volkomen vrijheid van onderwijs. 3°. Vermindering van belastingen door verkleining van het leger in vredestijd en inkorting van den diensttijd. 4f. Gelijkmatige en rechtvaar dige verdeeling der belastingen. 5». Vrijzinnige wetten voor de drukpers en het recht van vereeniging en vergadering. 6°. Bevordering der zedelijke en stoffelijke belangen van alle volksklassen vooral van den haudwerks- en arbeidersstand. 7°. Gelijk recht voor allen en algemeen rechtstreeksch stemrecht. De Keizer heeft den historieschilder professor Memel op gedragen om een schilderij te maken van de te Potsdam ter eere van Koning Victor Emmanuel gehouden parade, welke schilderij aan dien Vorst zal worden geschonken. Eene rechtbank heeft beslist, dat een door een onwettig aaugestelden geestelijke voltrokken huwelijk als wettig moet beschouwd worden omdat het er niets toe doet of de gees telijke die het huwelijk inzegentde wettig aangestelde pastoor der plaats is. De minister van eeredienst heeft daarop den opperpresident van Posen doen weten, dat de bepalingen van het pruisische Landrecht het niet twijfelachtig maken of het huwelijk moet, om geldig te zijn voltrokken, worden door een wettig aangestelden geestelijke. De aartsbisschop Ledochowski is tot eene boete van 800 th. of eene gevangenisstraf van 2 maanden veroordeeld om dat hij een geestelijkedie het adresdoor de aan den Staat getrouwe catholieken aan den Keizer gerichtmede- onderteekend hadmet excommunicatie heeft bedreigd. De aartsbisschop van Keulen is thans door de aanstelling van geestelijken, zonder de voorgeschreven kennisgeving aan den opperpresident der provincie gedaan te hebben, in 15 processen betrokken. De Keizer is den 25 's avonds in welstand te Berlijn te ruggekomen. De kanunnik Dulinski, lid van het kapittel van het aarts bisdom Gnesen en Posenheeft aan den opperpresident der provincie een brief geschreven, waarin hij zicli beklaagt over de beleedigingen en onaangename bejegeningendie hij van zijne medeleden ondervindtomdat hij geweigerd heeft, een adres van adhaesie aan den aartsbisschop Ledochowskiter zake van diens houding tegenover de regeering, te ondertee kenen. Hij had te vergeefs voldoening langs den door het kerkelijk recht voorgeschreven weg gezocht en roept daarom de bescherming van den oj>perpresident in hoewel hij zegt te wetendat hem als straf voor dezen stap de groote ex communicatie te wachten staat. Reeds 1^ jaar geleden heeft de heer Dulinski den Paus een brief geschreven om te klagen over de ontvreemdingen waaraan de geestelijke Dorszewski zich ten nadeele van de kas van het domkapittel en van het weeshuis had schuldig gemaakt. Deze zaak is thans in ge- echteliik onderzoek en daarbij is het geblekendat hel, he- eenige steden bekend. Berlijn koos in den zin der fort,- schrittspartij. Te Maagdenburg, Wiesbaden, Koningsbergen, Erfurt, Kassei, Kiel, Elberfeld en Stettin behaalde de liberale partij eene beslissende overwinning, te Munster de cierikale partij. Te Keulen is de samenstelling van het kiescollege voor J gedeelte liberaal. Te Posen zijn 142 duitschers en 50 polen gekozen, te Eulda 23 liberalen en 15 clerikalen. Te Hannover, GöttingenDortmund en Sleeswijk bleef de overwinning aan de liberalen. Te Breslau zijn van de 720 leden 24 elerikaal; te Osnabrück 81 liberalen en 11 ultra- montanen; te Dantzig 298 liberalen en 18 ultramontanen en conservatieven; in de sleeswijksche, hessische en in de meeste silezische provinciesteden behoort het meerendeel der verko- zenen tot de liberale, in Sleeswijk, zelfs te Hadersleben, bo vendien tot de duitscli-gezinde, partij; te Prankfort a/M. be- hooren van de 328 verkozenen 182 tot de liberalen en 37 tot de democratente Crefeld zijn 104 liberalen en 100 clerikalen verkozente Trier 56 liberalen en 2 clerikalen. Tegen de redacteur van het Maimer Journal IVasserburg is een strafrechtelijk onderzoek ingesteld, wegens een in dat blad geplaatste open brief aan den Keizer, naar aanleiding van 's Keizers schrijven aan den Pausdat er eene aan den Staat vijandige catholieke staatkundige partij bestaat, aan welke beweging de hooge geestelijkheid deel neemt. IV' schreef, dat de handelingen'der catholieken zich bewegen binnen de grenzen der wet, en dan bestaat er geen recht tot verwijt of buiten die grenzen gaan en dan het misdrijf van hoogverraad vormen. Meent men het laatste dan moeten de catholieke aanvoerders als hoogverraders voor den rechter gedaagd worden, als wanneer zij in staat zullen zyn de onwaarheid van de aangewreven smet te doen blijken. De Bankvereeuiging „Tellus" te Posen, die zich ten doel steldemet behulp der poolsche en clerikale partijenhet grondbezit in die provincie meer en meer in poolsche handen te brengen is gefailleerd. Beieren. De regeering heeft eene commissie van rechts geleerden benoemd om advies uittebrengen over de vraag of zij den bisschop Reinkens al dan niet, of onder welke voorwaarden, als zoodanig erkennen zal. De te Bayreuth vergaderd geweest zijnde algemeene pro- testantsche synode heeft met 131 tegen 6 st. besloten, het opperconsistorie te verzoeken om de bede voor Keizer en Rijk in het officiëele kerkgebed op te nemen. Een vroeger ver zoek van het opperconsistorie was door den minister van eeredienst afgewezen. In eene te Muuchen gehouden vergadering van liberaal- gezinde inwoners dier stad is eenstemmig eene motie aange nomen waarbi) de brief van den Paus aan den Keizer be schouwd wordt als een hoon voor de vrijheid van godsdienst, waarop elk duitscher recht heeft, en als eene beleedigir.g der waardigheid van den Keizer; geprotesteerd wordt tegen de in dien brief vervaH.e aanmatiging en hulde wordt gedaan aan de waardige afwijzing van die aanmatiging door den Keizer. Dr. Döllinger heeft een brief openbaar gemaaktwaarin hij het gerucht tegenspreekt, volgens hetwelk hij zich weder aan de Kerk van Rome zou ouderworpen hebben. Saksen. Te Leipzig, de hoofdzetel van het duit.sche boek bindersvak, eischen de binders eene verhooging van hun loon met J. Bij de opening van den Landdag zijn wetsontwerpen aan gekondigd ter verbetering van de tractementen en pensioenen der ambtenaren, ter hervorming van de rechtstreeksche belas tingen en ter reorganisatie der rekenkamer. Voor de nieuwe indeeling des lands in districten op den grondslag van zelfbeheer zal 3 miljoen th. uit Saksens aan deel in de fransche oorlogs-contributie worden afgezonderd. Het dagelijkscli bestuur van Dresden heeft, in overleg met den raad der stadeenstemmig besloten om den Keizer in een adres dank te zeggen voor zijn antwoord aan den Paus, als eene waarlijk keizerlijke daad, die de zegepraal van den rechtsstaat over de priesterheerschappij verzekert. Koning Johann is inden vroegen morgen van den 29 zacht en kalm te Pillnitz ontslapenin den ouderdom van 72 jaren. Sedert 1854 droeg hjj de kroon. Hij heeft zich o.a. bekend gemaakt door zijne studiën over Dante. Zijn 45jarige zoon Albert heeft de regeering aanvaard. In den avond van den 30 is het lijk van den overleden Koning per stoomboot te Dresden aangevoerd, en in optocht naar de catholieke Hofkerk overgebracht, waarin het den volgenden dag voor iedereen te zien was en den avond daaraanvolgende begraven is. De plechtigheid werd bijgewoond door de prin sen Albert en Georg, den duitscben kroonprins, den oosten- rijkschen aartshertog Karei Lodewijk, den engelschen prins Alfred, den Groothertog van Baden, de hertogen van Saksen- Altenburg en Saksen-Meiningen, de erfprinsen van Saksen- Weiruar, van Meiningen en van Oldenburg, prins Herman van Saksen-Weimar en prins August van Saksen-Coburg, de 2 regeerendë Vorsten van Reuss en deputhtiën der pruisische, beiersche en oostenrijksche regimenten, waarvan de overleden Koning chef was. Hessen. De Eerste Kamer heeft de voornaamste bepalin gen uit. de door de Tweede Kamer aangenomen wet op het lager onderwijs, waarbij de school aan den invloed der gees telijkheid onttrokkenhet confessioneele karakter aan de scholen ontnomen en de verkiezing der schoolCommissiën in handen van de gemeentebesturen gelegd werd, gelicht, den ouden toestand hersteld en daarna de wet, hoewel de regee ring verklaard had, dat de wet in dezen vorm voor haar geheel onaannemelijk was geworden, met 24 tegen 2 st. aan genomen. Elz as-Lotharingen. Te Straatsburg hebben den 12 verkiezingen plaats gehad ter vervanging der leden van den Alg. Raad van den Beneden-Elzas, die de eedsaflegging ge weigerd hadden. Gekozen zijn de heeren Schneegans en North, met 1174 en 982 st. Voor de derde plaats bekwam de heer Flach, een candidaat der gematigde partij, de meeste, maar niet genoeg stemmen. De Koning heeft den heer John IP. Wilson tot officier der Leopolds-orde benoemd. De commissie, aan welke door de regeeringde taak was op gedragen om de muntkwestie te bestudeeren, heeft, naar la Gazette de la Bourse vermeldtmet 6 tegen 2 st. besloten dat één enkele standaard dient te worden aangenomen. De prefect der Rhöne Ducros heeft bij decreet van 24 Oct. den in Juni verkozen nieuwen gemeenteraad van Lyon, die geheel uit radicalen is samengesteld, voor 2 maanden geschorst, nadat het departement van binn. zaken reeds 4 malen be sluiten van dien raad vernietigd of belangrijk gewijzigd had. Den 14 Oct. had de raad goedgevonden om zich niet aan het door de regeering buiten werking stellen van eet} geno men besluit te storen. De prefect heeft, ter tijdelijke ver vanging van den raad. eene municipale commissie van '40 leden benoemd, uit mannen van verschillenden maatschappelijken stand samengesteld. Bij het in functie treden dezer commissie waren door de overheid maatregelen tegen mogelijke rustver storing genomen. Het Fransche Instituut heeft den 25 den tweejaarlijkschen prijs van 20000 fr. toegewezen aan den heer Aug. Mariette, voor zijne 20 jaren lang voortgezette en met de gewichtigste resultaten bekroonde oudheidkundige nasporingen in Egypte, waaronder rift nnflftlvinrr vnn IipI S<>rnnpnm w» Vf. onduidelijk gebeden voor de restauratie -van IM/idril V be doelde. De heer de Pressensé meentdat op cTeze wijze de godsdienst gemengd wordt in het drijveü en de botsingen der staatspartijen. Msgr. Dupanloup heeft dezen brief uitvoerig beantwoord. Hij betoogt, dat ook de heer de Pressensé de godsdienst in de staatkunde mengt, en hangt een zeer donker tafereel op van het maatschappelijk gevaar, hetwelk Frankrijk bedreigt; hetwelk de bestrijders der monarchie niet zien. maar te ge- moet snellen en in de hand werken, waarvan „eene Conventie voor Frankrijk en eene Commune voor elke stad" de gevol gen zullen zijn. „Wij bevinden ons tusschen de haven enden afgrond. Span niet met. den stormwind samen." Mocht het geen thans voorbereid wordt schipbreuk lijden, dan zouden de rampen van Frankrijk op nieuw de wereld verbazen, en zou de vervloeking der toekomst en der geschiedenis hen treffen, die de zoo gewenschte redding verhinderd hadden. De weener Neue Freie Prtsse is aan de grenzen in beslag genomen wegens een voor den President Mac-Mahon belee- digend artikel. Aan le Siècle is vergunning verleend om weder op de openbare straat te worden verkocht. In jen nacht van 2829 Oct. is het oude opera-gebouw te Parijs afgebrand. De zaal, het tooneel. de foyer en het deeoratiën-matazijn zijn geheel vernield, en de meeste aan die zijde gelegen muren zijn ingestort. Alleen de werkplaat sen voor de costumes en de bureaux, aan den kant der rue Drouot, zijn niet door het vuur aangetast. Ook de belen dende huizen zijn gespaard gebleven. Een korporaal der brandweer is door het instorten van een muur omgekomen, dagbladen hebbeti eene inschrijving geopend voor den herbouw van den verbranden schouwburg. De genl. Bellemarecommandant der onderdivisie van de Dordogneis op non-activiteit gesteldomdat hij aan den' minister van oorlog een brief geschreven had, waarin hij wei gerde -de soevereiniteit der Nat. Vergadering te erkennen. De maarschalk Mac-Mahon heeft eene dagorder aan het leger uitgevaardigd, waarin hij zegt: ..Er is één enkel ver- gfl.jp tegen do krijgstucht gepleegd. Ik beu overtuigd, dat dit niet herhaald zal worden. Onze plicht als soldaat is on betwistbaarin alle omstandigheden moeten wij orde en wet handhaven." Den 30 heeft eene deputatie van 5 ledenuit het dept. der Jura, verzocht om toegelaten te worden bij den maarschalk Mac Mahon, en daartoe aan den burggraaf d'Harcouri, se cretaris-generaal van het Presidentschap, de redenen van haren sti;p blootgelegd t.w.: de onverwijlde oproeping der kiezers en de noodzakelijkheid van de handhaving der republiek. De bursgraat heeft, even als aan de vroegere députatiën van Beaume, Périgueux en Loir Cher, geantwoord, dat de President buiten de hedendaagsche beroeringen der staat kunde blijft,dat alleen aan de Nat. Vergadering de beslis sing over den regeeringsvorm toekomt, en dat de gemachtigde dier Vergadering haar geene beslissing voorschrijven noch opdringen kan. Onder den naam van „commissie der monarchistische unie" heeft zich uit de verschillende conservatieve groepen eene permanente commissie van 10 leden gevormd, die beurtelings te Parijs en te Versailles vergadert en dagelijks uitvoerige inlichtingen inwint aangaande de werkelijke gezindheid van de leden der Nat, Vergadering. Te Epinac en Autun zijn in hechtenis genomen de heeren Guinót, lid van den arrondissementsraad, en Lazare Duverne, directeur van het onlangs geschorste blad le Morvan, als staande in betrekking tot een geheim geneotschap. dat beslöteri had de markiezin Mac Mahon, nicht van den President, op haar kasteel Sully op te lichten, ten einde aan de opstandelingen als gijzelaar ie dienen. Onlangs was door die heeren te Epinac eene retime bijgewoond, welke ten doel had het be ramen van middelen tot redding der republiek. De minister Magne heeft, zijn rapport over het ontwerp- budjet, voor 1874 openbaar gemaakt. Dat ontwerp sluit met een tekort van 178 miljoen frs. Om dit. te dekken heeft de heer Magne op de ministeriëele begrootingen 40miljoen frs. bespaard, en heeft hij besloten om eenige der door den Hoo- gen Raad van Koophandel aanbevolen middelen aan te wenden, en welde verhooging met i opcent der registratierechten, van de belasting op suiker, drinkwaren, zout en gewone vrachtgoederen, hetgeen 83miljoen zou opbrengen Nog andere verhoogingen van belas! ingen worden oprrenoemd ten bedrage van 66 miljoen frs„ en zoodoende zou een overschot van 16 miljoen frs. verkregen zijn. De kosten van den jongsten oorlog worden in het rapport berekend op 8739 miljoen. L' Union behelsde den 30 een brief van den graaf v.Cham- bord aan den heer Chesnelong. De graaf betuigt den heer Chesnelong zijne achting en zijnen dank, omdat hij niets heeft verzwegen van de onverzett elijkheid zijner bedoelingen. Hij voegt er bij „Dewijl, in weerwil uwer pogingenhet misverstand toeneemt, verklaar ik, dat ik niets terugneem van mijne vroegere verklaringen. Ik kan er niet in toe stemmen, eene herstellende regeering règne réparateur) in te wijden met, eene daad van zwakheid. Het is tegenwoordig gebruikelijk de vastberadenheid van Hendrik Vte stellen tegenover de bekwaamheid van Hendrik IF. Ik zou wel willen wetenwie hem zou hebben durven aanraden den standaard van Arquies en Ivry te verloochenen. Ik wil geheel en al blijven wat ik benheden verminkt, zou ik morgen machteloos zijn. Het geldt de tot op hare grondvesten ge schokte maatschappij te herstellen, haar inwendig welvaart te hergeven en haar naar buiten duurzame verhonden te doen sluiten. Men moet vooral niet bevreesd zijn om ten dienste van orde en recht het gezag te gebruiken." De graaf doet opmerken, dat de graaf v. Parijs hem geene voorwaarden heeft gesteld. „Men heeft,, zegt, hij, geene waarborgen aan Mac Mahon gevraagd. Ik heb recht op een gelijk vertrou wen. Ik moet, dezelfde gerustheid inboezemen. Mijn persoon is niets; mijn beginsel is alles. Gij kunt veel doen om het misverstand te doen ophouden en moedeloosheid t,e voorkomen. Frankrijk kan niet vergaan, want Christus bemint Frankrijk nog." Door deze verklaring zijn de plannen der legitimisten, die voorgegeven hadden dat de pretendent constitutioneel Koning zou willen zijn, geheel in duigen gevallen. Het linker centrum nam met alg. st. eene motie aan, waarin verklaard werd, dat het oogenblik gekomen was om het provisorium te verlaten en de conservatieve republiek te or- ganiseeren. De Commissie der Negen heeft den 31 aangaande den brief van den griaf v. Chamlord beslotendat zij", in plaats van het door den heer Chesnelong overgebrachte antwoord, open baar zal maken het proces-verbaal van hare vergadering van 16 October 1.1. Daarin wordt geconstateerd, dat de graaf geene bedenkingen had uitgesproken aangaande de constitu- tioncele vraagstukken; wat betreft de vlag, had de graaf de overwegingen van den heer Chesnelong ten gunste der driekleur aangehoord en vervolgens zijne besluiten in de volgende twee punten samengevat: 1°. De graaf v. Chambord vraagt niet, dat iets aan de vlag veranderd zal worden voordat hij de teugels van het bewind in handen genomen heeft. 2°. De graai' v. Chambord behoudt zich voor om aan het land aan- tebieden en maakt zich sterk om van het land door middel van 's lands Vertegenwoordigers te verkrijgen op het door hem geschikt geachte tijdstip eene oplossiug vereenigbaar met zijne eer en naar zijne overtuiging geschikt om dc Na tionale Vergadering en de natie te voldoen. n... i m„„ A Al I t 0,75, voor elke regel meer 15 inzending tot Zaterdag namiddag serstvolgend nommer ingestaan; ene aansluiting aan de radicalen en republi- r le Pays 'pleit voortdurend voor het behoud L tusschen de bonapartistische fractie en de con- erderheid. Tréhouart is den 8 te Arcachon in 76jarigen, ml. graaf Cécille te Dinard, in 86jarigen ouder- n. halk Mac Mahon heeft den 12 de commissie- ;en gehoore ontvangen en tot, haar gezegd, dat voorstel en de daarop voorgestelde amendemen- discussie treden kon. De commissie zou zijne jpen in eene zaak, waarin hij zelf betrokken is. its te wijzigen in de bewoordingen zijner bood- aeg der commissie haast te maken met haren ar- i heden af aan de Uitvoerende Macht te geven aheid en kracht, welke zij uoodig heeft. Op eene ;n heer de Rémusat heeft de maarschalk verklaard, olstrekte noodzakelijkheid erkent om over de con- wetten eene beslissing te nemende discussie behoorde echter uitsluitend tot de bevoegdheid rgadering, aan wolke hij zich altijd zou onder- ij hij zich zou terugtrekken omdat het hem on- i wezen het werktuig te zijn ter uitvoering van :n. Het kwam hem onmogelijk voor, toe te laten, ritutioneele wetten niet werden vastgesteld, omdat an hem en aan zijn bewind de vereischte duur- het vereischte gezag kunnen geven, r centrum heeft eenparig beslotenin zijne po- een einde aan het provisorium te maken te vol- :t is bereid eene verlenging van het mandaat van lalk Mac-Mahon goed te keuren, mits eene onver- ■tiging der republiek daarmede verbonden wordt. le Vergadering. Het voorstel der bonapartis- den definitieven regeeringsvorm te doen beslissen, t de kiezers bij geschreven of gedrukte biljetten, men voor koningschap, republiek of keizerrijk, ader het eerste verstaan bet erfelijk koningschap itig de bepalingen van het charter van 1814, met als Koning, en onder het laatste het erfelijk keizer- lenkomstig de Senatus-consulten, die de keizerlijke >ben gevestigd, met Napoleon IV als Keizer. Bij van de republiek wordt ook de President door het algemeen stemrecht verkozen. Binnen 6 maan- ene Constituëerende Vergadering bijeen ter orga- de openbare machten en ter bepaling barer attri- de aanneming der kieswet voor de samenstelling lëerende Vergadering, ontbindt de tegenwoordige onmiddelijk. Wordt bij de eerste stemming over ïgsvorm geene volstrekte meerderheid verkregen, 3 weken na het bekend maken van den uitslag j betrekkelijke meerderheid, ting van den 5waarvan de uitslag der stemming s vorig nr. is medegedeeldheeft de heer Grévy sn van den minister de Broglie, om het voorstel- niet te verzenden naar de nog te benoemen com- de oonstitutioneele wettenmet klem bestreden dat voorstel bestreden als onnoodigdewijl het a Mac Mahon niet ten einde spoedten als ten ide een onregelmatig en onwettig gezag intestel- arige dictatuur, waartoe de, zelve tijdelijk en afloo- ard zijnde, Vergadering niet bevoegd is. Bij de iver het voorstel-Dujaure waren slechts 15 leden rerschillende fransche gezanten hadden hunne pos tals hunne commandementen verlaten om er aan te lnemen. Het voorstel-Changarnier telde niet 174 inderteekenaars. de heer Buffet tot voorzitter herkozen met 384 st., terwijl 5 in blanco waren uitgebracht. De van den heer Say isdewijl de heer Rouher bonapartistendaartoe medewerking ontzegd had, Ihaafd en bijna alle leden der linkerzijde hebben 3 stemming onthouden. Tot viee-presidenten zijn e heeren Benoist d' Azy met 377, de Goulard met artel met 4U4, en in plaats van wijlen den heer ekozen de heer Chabaud-Latour met 361) st. De n zijn herkozen. De heer Say heeft uit naam van erlof gevraagd om de regeering te interpelleeren an het niet uitschreven van verkiezingen voor de 3n plaatsen in de Vergadering. De interpellatie is vastgesteld. De minister de Broglie heeft met den geraadpleegd over het verdagen dezer interpellatie, eer Say heeft zich daartoe slechts genegen getoond ;eval dat het ministerie aftrad, r Leno'él heeft op liet voorstel tot verlenging van iat van den President een amendement ingediend om die verlenging te doen duren totdat de aan- fat. Vergadering een hoofd van het gouvernement i benoemd. De heer Turquet heeft er een voorge- let houden van een plebisciet, 't welk in den grond hetzelfde voorstel is als dat van den heer Eschas- naar bestemd schijnt om de radicalen en republikei- het denkbeeld van een beroep op het volk te ver- Laatstgenoemde heeft zijn voorstel tot een amende- het urgent verklaarde voorstel-Changarnier gemaakt, t daarmede gelijktijdig in discussie zal komen. Voorts leden van het rechter centrum, de heeren Berenger, an Max Richard, als amendement voorgesteld om van den President der republiek, zoodanig als zij bij eke wetten, waarvan de Vergadering het onderzoek eeftwordt omschrevenoptedragen aan den maar- are Mahon, voor een tijdperk van 7 jaren, te reke- de uitvaardiging dier wetten. Een ander aanvoerder lentrnmde heer Casimir-Périerheeft zich tegen idement en voor eene verlenging van het mandaat renmet gelijktijdige uitvaardiging der constitutio- :ten verklaard. De heer Barthe heeft een voorstel l om weder van kracht te verklaren eene wet yan flgens welke in vacatures in de Volksvertegenwoor- innen 2 maanden moet worden voorzien.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 5