2 No. 46. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. Z O N I) A G 16 NOVEMBER. Groote Koemarkt, <S>ffictccl (Ocbccltc op Woensdag 19 November 1873. Het herstel der Bourbons mislukt. 00Ufeclijk0c(tc Berichten. Duitschland. Belgic. Frankrijk. ALkMAARSCBE C 0 I R A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, GA, franco per post f OH «V afzonderlijke nommers A Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden bericbten een dag vroeger. VRIJDOM VAN GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Overwegende dat bij de art. 28, 29, 30 en 31 der wet op de grondbelasting tijdelijke vrijdom van grondbelasting wordt toegekend bij stichting, herlouw, bij- of opbouw van peroeelen, indien daarvanovereenkomstig art. 38 der gemelde wet binnen drie maanden na de geheele of gedeeltelijke ingebruik stelling der gebouwen aangifte wordt gdaanen dat vele ingezetenen door bet te laat ol in het geheel ni°t indienen dier aangifte hunne aanspraak op gemelde vrijdommen verbeuren. Noodigt bij deze de ingezetenen met aandrang en in hun eigen belang uitom bij stichting, herbouw, bij- of opbouw van perceelen, daarvan onmiddelijk na de ingebrnik stelling ter gemeente-secretarie aangifte te doen, ten einde daardoor bet genot der bij de wet toegekende vrijdommen zich te verzekeren De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 6 Nov. 1873. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op 4 November j.l. door hen in het openbaar is ver pacht het gebruik van den ijskelder gedurende de jaren 1874 tot en met 1879, aan den heer G. U. van der Veen, confi- seur alhier, welke pachter verpligt is ten behoeve van bij zondere personen, ingeval van ziekte, ijs te leveren op schrif telijke aanvrage van de geneeskundigeneene hoeveelheid van 0.005 stère (kub. el), berekend op één gulden. Burgemeester en lVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Nov. 1873. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. POLITIE. Ter terugbekommg aan het commissariaat van policie voor handen het navolgende gevondene alseen kisteen mandje een hoedeen parapluietien zakken gerst; een vrouwen zak. De poging om het Koningschap in Erankrijk te herstellen is mislukt. Is daar reden om zich te verblijden over die mislukking, of belmoren wij haar te betreuren? Wat ons de ondervinding geleerd beeft omtrent een republiek in Erank rijk is zeker weinig geschikt om ons met de vestiging van dien regeeringsvorm in dat land te doen dweepen. Indien het dan ook waar is, dat een vclk zoowel in zijn politieke ontwikkeling als op elk ander gebied behoefte heeft aan een leerschoolaan opleiding en oefeningdan is het Eransche volk misschien wel het laatstewaarvoor een republikeinsch bestuur past. Het is echter reeds gebleken dat de naam Republiek aan den aard der regeering in Erankrijk weinig verandert, en dat allerlei zaken, die wij vijandig achten aan een verstandig en onpartijdig bestuur en een gezond en ont wikkelend volkslevenonder de hoede der Republiek welig kunnen tieren. Zoo zou men dan ook hebben kunnen aan nemen dat het herstel van bet Koningschap voor Erankrijk geen verlies, maar veeleer een gewin zou geweest zijn; ook omdat er een voorhoede van heftige en weinig voorzichtige republikeinen bestaatdie geen vrede hebben met de zooge naamde conservatieve Repuoliek der meerderheid, en niet zou den hebben nagelaten baar te bestrijden. Dit bezwaar is er echter één dat zien altijd zal voordoen. Steeds zal het stre ven eener uiterste partij naar een toestand', waarvoor de groote meerderheid niet rijp is, of wel bet. ijveren van een andere partij om terug te keeren tot een toestandwaaraan diezelfde meerderheid des volks ontwassen is, den regeerings vorm, die voor het oogenblik de meest gewensebt is te achten, in gevaar brengen. De bezwaren van verstoring van den geregelden en weldadigen gang van zaken door onbedacht zaam voorwaarts dringen wegen dus altijd ongeveer op tegen die van den teruggang. Beveiliging tegen buitensporigheden als de commune en het socialisme is te vinden onder elk krachtig bestuuronverschillig of het Republiek of Keizer rijk beet. Toch zou onze voorliefde zich waarschijnlijk ge openbaard hebben voor dien regeeringsvormwaaronder de voorspoedigste en gelukkigste volken van Europa zich tegen woordig tevreden gevoelendien van het constitutioneel Koningschap, van den Vorst regeerende in overleg met het Parlement. Maar was dat het Koningschap, dat men in Erank rijk trachtte te vestigen Ongetwijfeld waren er velen die zulk een Koningschap begeerden, en geen ander in Erankrijk wenscktenmaar de leiders van de zaakde onderhandelaars met den Graaf van Chambordde ijveraars wilden blijkbaar een ander. De af stammeling der oude Bourbons heeft zich eerlijk en op recht getoond en door een ondubbelzinnige verklaring den toegang tot den Eranscben troon voor zich gesloten. Het middel waardoor zijne vrienden hem op den zetel zijner vaderen wilden brengen was daarentegen liet. samenstellen en verspreiden van zulke dubbelzinnige verklaringen dat ook de voorstanders van een parlementaire regeering genoegen zouden kunnen nemen met de troonsbeklimming van Hen drik V, en dat niettemin Hendrik V zelf door niets gebonden zou zijn om, eenmaal op den troon, die beginselen in praktijk te brengenwaarmee bij zijn persoon beeft vereenzelvigd. Zoo was er misleiding en bedrog in 't spelen wat zouden daarvan de gevolgen zijn geweest Stellen wij ons voor, dat de toeleg was gelukten dat er een Koning op den troon van E'rankrijk was gekomendie den naam van Hen drik V droeg. Zijn streven zou het geweest zijnde be ginselen, die naar zijn overtuiging de ware zijn, tot de grond slagen te maken van zijn regeering en van zijn handelingen jegens zijn eigen onderdanen en de andere mogendheden' Te vergeefs had men zich beroepen op zijn verklaringen vóór zijn verheffing tot den troon gegeven. Diezelfde ver klaringen, opzettelijk dubbelzinnig gesteldzouden den Ko ning en zijn geestverwanten evenzeer tot. verdediging ge- gestrekt hebben. Hendrik Y zelf althans bad dit volkomen ter goeder trouw kunnen doen. IJdele woorden waren die verklaringen gebleken die te gelijk niet misplaatst in den mond van den Graaf van Chambord en aangenaam in de ooren der constitutioneelen hadden moeten zijnijdele klanken van rekbare beteekenismaar de persoon, die de kroon bad aanvaardzou een zeer bepaalde, voor ieder duidelijke be- teekenis hebben gehad. De erfgenaam der Bourbonsde vertegenwoordiger der legitimiteit was Koning van Erankrijk geworden. Dit alleen, dit feit was gebleven. En die hem tot zijn hoogen zetel hadden gebracht,, de ijveraars voorliet oude Koningschap bij de gratie Gods en de ijveraars voor de Kerk als beheerscheresse van den staatzij waren de leiders en de toongevende mannen geworden in den nieuwen staat, van zaken. Van hen was de richting uitgegaan, waarin zich de nieuwe regeering zou hebben bewogenen dat die de tegenovergestelde zou geweest zijn van die der meerderheid van het Eransche volk lijdt wel geen twijfel. Evenmin kan er aan getwijfeld worden, dat deze sterke terugkeer tot vroe gere toestandentot die van vóór de revolutie, al aanstonds hevige botsingen, en weldra een andere, niet minder belang rijke revolutie zou hebben uitgelokt. Zeer zeker zou dit alzoo de weg niet geweest zijn, waarlangs Erankrijk tot rust, tot innerlijken vrededaardoor tot herstel van krachten en tot herwinning van den vroegeren invloed en het oude aanzien zou zijn gekomen. Nu zijn er ongetwijfeld, die deze rust en dien vrede niet voor liet doeltreffende middel houden om Erankrijk op den goeden weg te brengen. Naar hunne meening is Erankrijk sedert bijna een eeuw geheel op den verkeerden weg, en is er geen herstelgeen afdoend en blijvend herstel mogelijk, dan door terug te keeren tot liet, eenmaal ter ongelukkiger ure verlaten spoor. Het spreekt van zelf, dat zij die zoo denkenvan geen vrede of verzoening willen weten. Men verzoent zich niet met het kwade, en sluit geen vrede met het verderf. Zij begeeren den strijd en moeten den strijd be- geeren tegen alles wat zij „de revolutie" noemen tegen die scheiding van Kerk en Staatwaarin alleen volgens anderer overtuiging voor beide vrijheid en vrede zijn te vinden te gen die dankbeelden die aan den Yorst een goddelijk recht op zijn volk ontzeggen, en beider betrekkingen wenscben ge regeld te zien op de wijze, die naar den eisch des tijds het algemeen welzijn het meest bevorderten voor de zelfstan dige ontwikkeling der natie de meeste ruimte laat,. Zij allen die dezen strijd onvermijdelijk en daarom wenschelijk achten, die daarin zien het bittere, maar eenig afdoende geneesmiddel voor al de „ellende" van den tegenwoordigen tijd, i et middel dat de verstandige arts daarom niet mag afwijzen, ook al verhoogt het tijdelijk de smart en de benauwdheid van den lijder zij allenmaar zij ook alleenmogen het betreurendat de pogingen om het oude Koningschap naar de overleveringen der Bourbons Erankrijk binnen te voeren zijn mislukt. E i toch ook zij niet. De zaak moge naar hunne mee ning de goede zaak zijn, de wijze waarop zij tot stand zou zijn gekomen kon onmogelijk tot een goede uitkomst hebben geleid. Het oude Koningsohap steunende op de gra tie Gods zou Erankrijk binnen zijn „gesmokkeld'zou bij verrassing over de grenzen zijn gevoerden dat het op die wijze een nationale kracht had kunnen worden, zullen ook zij niet beweren, die er overigens den eenigen weg in zien tot de «wedergeboorte" der natie. Wat tegen de overtuiging des volks een land wordt, opgedrongen kan niet gedijen wekt tegenstanden loopt gevaar van later smadelijk weer verworpen te worden. Hoeveel te meer zal dit het geval zijnwanneer er bedrog is gepleegd en misbruik is gemaakt van een vaiscke vlag. N u het Koningschap voor het oogenblik een onmogelijkheid is geworden, zal Erankrijk vooreerst wel een Repnblik blijven. De wetsontwerpen, die den grondslag zullen vormen van het staatsgebouwzijn in wording, en tevens zal, waarschijnlijk ook in grondwettigen vorm, liet Presidentschap van Mac- Mahon voor eenige jaren worden verlengd. W. v. d. K. Bij den Bondsraad is uit 's Rijks kanselarij ingekomen het ontwerp eener verordening, waarbij, uit aanmerking dat thans een voldoend bedrag der nieuwe Rijksmunt gereed is, de vroeger in de verschillende Staten geslagen goudstukken met 1 April 1874 buiten omloop worden gesteld. De Reichs-Anzeiger maakt eene van den 8 Oet. te Parijs gedagteekende verklaring openbaar, betreffende het weder van kracht worden der vroeger tusschen Erankrijk en de duitscke Staten getroffen maatregelen tot bescherming der fabriekmerken. De Keizer heeft graaf v. Roon van zijne betrekking van minister van oorlog ontheven en hem in de warmste bewoor dingen van zijne altijddurende erkentelijkheid verzekerd. In zijne plaats is de genl. v. Kameke benoemd. Pruisen. Te Sleeswijk zijn uit Kopenhagen 87 kisten aangekomen met bet eindelijk uitgeleverde archief van Slees- wijk-Holstein. Ter inning van de eerste geldboete groot 400 th., waartoe de aartsbisschop Ledochotvski veroordeeld is, zijn zijDe paarden en rijtuig in beslag genomen en in het openbaar aan een poolschen kelluer voor 642 th. verkocht. De aartsbisschop heeft ten tweeden male eene uitnoodiging van den opper - president der provincie ontvangen om te Filehne een gees telijke aan te stellen, ditmaal onder bedreiging eener boete van 1000 th. Van de 432 verkiezingen voor den Landdag zijn ten gun ste der liberale fractiën uitgevallen 251van liet ultramon- taanscbe centrum 85, van de daaraan verwante polen en wel- fen 20 van de 3 verschillende conservatieve fractiën 74. De fort.schrittspartij die te Berljjn geheel meester bleef, beeft 10 leden gewonnen, de nationaal-liberale 50, het ultramon- taansche centrum (in Rijnpruisen, Westfalen en Boven-Silezië) 25. De oud-conservatieven hebben 50de nieuw-conserva- tieven 35 leden verloren. De uiterste reehterzijde is van 70 tot 6 leden samengesmolten. De minister Valk is 6 maal de minister Aclienbachde lieeren Lasher en Lowe zijn 2 malen verkozen. Aan dun beer v. Roon is, op zijn verzoek, ontslag verleend als president van het ministerieprins Bismarck is op nieuw tot die betrekking geroepen en de heer Camphausen tot vice- president benoemd. Beieren. Bij de verkiezing van het burean der 2e. Kamer heeft de liberale partij, door de afwezigheid wegens onge steldheid van 3 clerikale leden, gezegevierd, zijnde bn. v. Staujfenberg met 76 tegen 73 st. tot voorzitter verkozen. Van liberale zijde was voorgesteld om werd de voorzitter uit de eene partij benoemd, de ondervoorzitter uit de andere te nemen en zoo vervolgens met de andere leden van het bureaumaar de clerikalen hadden van dit voorstel niet wil len weten. Den 8 is liet voorstel van den heer Vólk, strekkende om deaanhoorigheid tot het Duitsche Rijk tot de geheele burger lijke wetgeving uittebreiden, met 77 tegen 74 st. aangenomen. Wurtemberg. De 2e Kamer heeft met 56 tegen 27 st. een voorstel aangenomen, waarbij de regeering verzocht wordt om in den Bondsraad mede te werken tot het verleenen van reis- en verblijfkosten aan de leden van den Rijksdag. De meeste Afgevaardigden die er tegen stemden, deden dit om dat zij meenden, dat deze kwestie bij den Rijksdag en niet in den Landdag behoorde. De minister van justitie deelde mede dat de leden van den Rijksdag op alle duitsche spoor wegen kosteloos zullen kunnen reizenzullende daartoe aan de particuliere spoorwegen eene vergoeding uit 's Rijks schat kist worden betaald. Te Cuesmesin Henegouwenhebben 2000 mijngravers den arbeid gestaaktnadat bun eisch om loonsverhooging was afgewezeneen groot aantal hunner verdienden reeds' van 6 tot 9 fr. daags. De door den minister Malou benoemde commissie voor het muntvraagstuk is eenparig van oordeel geweest, dat Belgie niet zelfstandig tot het wijzigen van zijn muntstelsel kan overgaanmaar in deze in overleg met ErankrijkItalië en Zwitserland behoort te handelen. Overigens waren 4 leden voor het aannemen van den enkelen gouden standaard, 3 voor het behoud van den dubbelen en hebben 2 zieb van de stem ming onthouden. Den 1 is te Roubaix de nieuwgebouwde kerk der hollandsck- vlaamscb-evangelische gemeente ingewijd door ds. Hoog van Haarlem. De engelsche fabrikant Holden Crothers had 121)00 fr. voor den opbouw gegeven en in Nederland was ter voltooiing f 300U bijeengebracht. Den 2 is te Parys in 77jarigen ouderdom overleden Aug. de Metzdirecteur en medestichter der landbouw-kolonie Mettrayvroeger raadsheer in het parijsehe hof van appèl. Zijne begrafenis heeft onder groot betoon van belangstelling plaats gehad. De rechtbank te Autun heeft den 5 uitspraak gedaan in de zaak der met de Internationale in verband staande samen zwering tegen de markiezin Mac-Mahon. Van de beschul digden zijn Guinot en Duverne tot 4, en de voortvluchtigen Josser and en Baudot tot 3 en 2 jaren gevangenisstraf veroor deeld. Den 6 hebben de bonapartistische Afgevaardigden beraad slaagd over een plan om eene nieuwe parlementaire groep te vormensamengesteld uit die monarchistische en republi- keinsche Afgevaardigden, die een rechtstreeksch beroep op de natie verlangen. Den 7 is te Parijs overleden graaf Ladislas Zamoyski, voor zitter van het comité der poolsebe emigratie. De turksche minister van o. werken üaoud-bassa, vroeger gouverneur van den Libanon, is te Biaritz, waar bij zieb tot herstel zijner gezondheid ophield, in 57jarigen ouderdom overleden. Ten gevolge van de samenstelling der commissie voor het voorstel-Changarnier, hebben den 8 al de ministers bun ont slag gevraagd, maar de maarschalk-President beeft geweigerd dit te verleenen, zoolang omtrent dat voorstel geene beslis sing genomen is. Den 9 hebben de openbare gebeden wegens de hervatting van de zitting der Nat. Vergadering plaats gehad, te Ver sailles bijgewoond door den maarschalk-President, sommige ministers, den voorzitter Buffet en een 400tal Afgevaardigden, te Parijs door den gouverneur Ladmirault en de overige mi litaire autoriteitenverscheidene ministersde prefecten der Seine en van polieiede maires der stadde leden der rechterlijke collegiëu enz. Le Bien Public zegt in een artikel ten gunste van een plebiscietdat aan den revolutionairen toestand een revolu tionair einde moet komen. „De voortdurende samenspanning", zegt bet blad, „tegen de rethten der natie en bet algemeen stemrecht, heeft den aandrang onweerstaanbaar gemaakt, die ons drijft naar eene noodzakelijk groote raadpleging der natie". De heer Thiers beeft den 1U eene deputatie uit bet arron dissement Boulogne-sur-Mer ten geboore ontvangen en bij die gelegenheid het vaste vertrouwen uitgesproken, dat de republiek zal worden gehandhaafd. De republiek beantwoordde, zeide hijop dit oogenblik volkomen aan den volkswensch. La Presse, die de fusie aanvankelijk nadrukkelijk bestreden heeftmaar in den laatsten tijd in baren ijver ten dezen zeer verslapt wasis thans definitief naar het monarchale kamp overgegaan, nadat de heer Mitchel zich aan de redactie onttrokken had. L'Ordre, le Gaulois en andere bonapartistische organen verdedigen eene aansluiting aan de radicalen en republi keinen maar le Pays 'pleit voortdurend voor het behoud van den band tusschen de bonapartistische fractie en de con servatieve meerderheid. De adml. Tréhouart is den 8 te Arcaebon in 76jarigen en de viceadml. graaf Cécille te Dinard, in 8 öjarigen ouder dom overleden. De maarschalk Mac Mahon beeft den 12 de commissie- Changarnier ten gehoore ontvangen en tot haar gezegd, dat hij over het voorstel en de daarop voorgestelde amendemen ten niet in discussie treden kon. De commissie zou zijne reserve begrijpen in eene zaak, waarin bij zelf betrokken is. Hij bad niets te wijzigen in de bewoordingen zijner bood schap, en vroeg der commissie baast te maken met haren ar beid en van heden af aan de Uitvoerende Macht te geven die duurzaamheid en kracht, welke zij noodig heeft. Op eene vraag van den beer de Rémusat heeft de maarschalk verklaard, dat hij de volstrekte noodzakelijkheid erkent om over de con- stitutioneele wetten eene beslissing te nemende discussie dier wetten behoorde echter uitsluitend tot de bevoegdheid der Nat. Vergadering, aan welke hij zich altijd zou onder werpen, tenzij hij zich zou terugtrekken omdat het hem on mogelijk zou wezen het werktuig te zijn ter uitvoering van hare besluiten. Het kwam hem onmogelijk voor, toe te laten, dat de oonstitutioneele wetten niet werden vastgesteld, omdat zij alleen aan hem en aan zijn bewind de vereischte duur zaamheid en het vereischte gezag kunnen geven. Het linker centrum beeft eenparig beslotenin zijne po gingen om een einde aan het provisorium te maken te vol harden. Het is bereid eene verlenging van bet mandaat van den maarschalk Mac-Mahon goed te keuren, mits eene onver wijlde bevestiging der republiek daarmede verbonden wordt. Nationale Vergadering. Het voorstel der bonapartis- ten om over den definitieven regeeringsvorm te doen beslissen, houdt in dat de kiezers bij geschreven of gedrukte biljetten, zullen stemmen voor koningschap, republiek of keizerrijk, wordende onder het eerste verstaan het erfelijk koningschap overeenkomstig de bepalingen van het charter van 1814, met Hendrik V als Koning, en onder het laatste het erfelijk keizer schap, overeenkomstig de Senatus-consulten, die de keizerlijke dynastie hebben gevestigdmet Napoleon 1V als Keizer. Bij aanneming van de republiek wordt ook de President door middel van bet algemeen stemrecht verkozen. Binnen 6 maan den komt eene Constituëerende Vergadering bijeen ter orga nisatie van de openbare machten en ter bepaling barer attri buten. Na de aanneming der kieswet voor de samenstelling der Constituëerende Vergadering, ontbindt de tegenwoordige Kamer zich onmiddelijk. Wordt bij de eerste stemming over den regeeringsvorm geene volstrekte meerderheid verkregen, dan wordt 3 weken na het bekend maken van den uitslag herstemd bij betrekkelijke meerderheid. In de zitting van den 5 waarvan de uitslag der stemming reeds in ons vorig nr. is medegedeeldheeft de heer Grévy het verlangen van den minister de Broglieom het voorstel- Changarnier niet te verzenden naar de nog te benoemen com missie voor de oonstitutioneele wetten met klem bestreden en voorts dat voorstel bestreden als onnoodigdewyl bet mandaat van Mac Mahon niet ten einde spoedten als ten doel hebbende een onregelmatig en onwettig gezag intestel- len, een lOjarige dictatuur, waartoe de, zelve tijdelijk en afloo pend van aard zijnde, Vergadering niet bevoegd is. Bij de stemming over bet voorstel-Dufaure waren slechts 15 leden afwezig. Verschillende fransche gezanten hadden hunne pos ten generaals hunne commandementen verlaten om er aan te kunnen deelnemen. Het voorstel-Changarnier telde niet 174 maar 238 onderteekenaars. Den 6 is de beer Buffet tot voorzitter herkozen met 384 van de 393 st., terwijl 5 in blanco waren uitgebracht. De candidatuur van den heer Say isdewijl de heer Rouher namens de bonapartisten, daartoe medewerking ontzegd had, niet. gehandhaafd en bijna alle leden der linkerzijde hebben zich van de stemming onthouden. Tot vice-presidenten zijn herkozen de heeren Benoist d' Azy met 377, de Goulard met 365 en Martel met 4U4en in plaats van wijlen den beer Vit et is gekozen de heer Chabaud- Latour met 360 st. De secretarissen zijn herkozen. De beer Say beeft uit naam van 11 leden verlof gevraagd om de regeering te interpelleercn ter zake van het niet uitschrijven van verkiezingen voor de opengevallen plaatsen in de Vergadering. De interpellatie is op den 13 vastgesteld. De minister de Broglie heeft met den voorsteller geraadpleegd over het verdagen dezer interpellatie, ■naar de beer Say beeft zich daartoe slechts genegen getoond voor liet geval dat het ministerie aftrad. De heer Leno'él heeft op het voorstel tot verlenging van het mandaat van den President een amendement ingediend strekkende om die verlenging te doen duren totdat de aan staande Nat. Vergadering een hoofd van het gouvernement zal hebben benoemd. De beer Turquet heeft er een voorge steld tot het houden van een plebisciet, 't welk in den grond der zaak betzelfde voorstel is als dat van den heer Eschas- sériauxmaar bestemd schijnt o.n de radicalen en republikei nen met bet denkbeeld van een beroep op het volk te ver zoenen. Laatstgenoemde beeft zijn voorstel tot een amende ment van het urgent verklaarde voorstel-Changarnier gemaakt, zoodat het daarmede gelijktijdig in discussie zal komen. Voorts hebben 3 leden van het rechter centrum, de heeren Berenger, Cézanne en Max Richard, als amendement voorgesteld om de macht van den President der republiek, zoodanig als zij bij de organieke wetten, waarvan de Vergadering bet onderzoek bevolen beeftwordt omschrevenoptedragen aan den maar schalk Mac Mahon, voor een tijdperk van 7 jaren, te reke nen van de uitvaardiging dier wetten. Een ander aanvoerder van dat centrnmde heer Casimir-Périerheeft zich tegen dit amendement en voor eene verlenging van bet mandaat met 5 jarenmet gelijktijdige uitvaardiging der oonstitutio neele wetten verklaard. De heer Barthe heeft een voorstel ingediend om weder van kracht te verklaren eene wet ,van 1849 volgens welke in vacatures in de Volksvertegenwoor diging binnen 2 maanden moet worden voorzien.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1