No. 47. Vijfenzeventigste Jaargang. 1873. ZONDAG 23 NOVEMBER. (S)fficicel (Scbccltc ffiffilckclijköche ficrichtcn. Frankrti It- Spanje. Binnenland. ALKMAARSCHE C AAIT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,€&, franco per post f 0,S0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter keunis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel (voljaarsch suppletoir No. 3) en het suppletoir kohier voor de belasting op het Personeel voor 9 maanden No. 4, beide op den 19 November 1873door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 21 Nov. 1873. A. MACLA1NE PONT. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 24 No vember tot Zaturdag 29 November 1873, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 urein haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen: 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsar tikelen gedurende de maanden Augustus en September 1873. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maand Mei en de overige maanden van 1873. 3. Verzameling van consulaire en andere berigten en versla gen over nijverheid, handel en scheepvaart 1873. II, 710. 4. Overzigt van den handel te Libau in 1872 De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar Alkmaar, E. M. AGHINA, Voorzitter. 20 November 1873. J. P. KRAAKMAN Secretaris. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2». helft der maand October 1873. J. KOELEMAN Enkhuizen; wed. GRUKENS, Hoorn; A. SIJDERVELD, Nieuwediep; E. D ROUKEMA, Veere; wed P. KOSSEN, de ZijpeJ. van der MOLEN, P. CAUSSMAN, K. KAABELMAARTJE ZEILMAKER (Briet kaart) Plaats van bestemming niet vermeld. Van de Hulpkantoren Broek op LangedijkA. RIETVELD, Olst. SchoorldamH. J. JANZEN, Rotterdam. Rustenburg: A. ENSELING, Amsterdam. ZuidseharwoudeMAARTJE DEKKER, de Kaag. kozenbeide met 8 tegen 7 st. In de achtste afdeeling had de minister de Broglie, in antwoord op eene vraag van den heer Berengergezegddat de regeering er niet aan denkt, de constitutioneele wetten op zijde te zetten. In de bood schap had de President enkel willen zeggendat aan het bewind niet moest gegeven worden een vormdie wettige verwachtingen buitensloot. „Wij willen", zeide de minister, „een hecht uitvoerend bewind vestigenniet de waarbor gen wegnemen der constitutioneele wetten, waarover spoedig zal worden gestemd." De Kamer heeft, op voorstel der commissie beslotenniet in overweging te nemen het voorstel-Brunetom Parijster verzekering van rust en orde, in 4 administratieve centrums te verdeelen. De commissie meendedat dit plan niet slechts der hoofdstad zou verminderenmaar ook uit der defensie ten eenen male veroordeeld moest het prestige het oogpunt worden. Den 9 Van de in April aan de departementen, die door de invasie geleden hebben, toegekende tweede schadeloosstelling, a 112 miljoen, is aan het dept. der Seine en Oise 26}, aan dat der Seine 10} miljoen toegewezen; beide hadden van de vorige vergoeding van 100 miljoen 20 en 11} genoten (de afzon derlijk aan Parijs toegekende schadeloosstelling is hieronder niet begrepen). Van de 212 miljoen is nagenoeg 12 m. in reserve gehouden ter schadeloosstelling van de door den oor log zeer benadeelde spoorwegmaatschappijen. Te Parijs zijn weder 2 benden van jeugdige gauwdieven gevatde eene „de zwartemessen-bende" van 9en de an dere ,'de varkenspooten-bende" van 16 personen. De eerste hield zich bezig met het opensnijden en plunderen der koffers enz. op de vrachtkarren en rijtuigende laatste met het be stelen der spekslagerswinkels. De rechtbank te Versailles heeft den 13 den kolonel Stof fel, gewezen hoofdofficier bij den staf van het leger van Chfilons, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, ter zake van hoon jegens de genl. de Rivieretoen hij den 4 als getuige in het proces-Bazaine gehoord werd. Hij had toen van den steller van het rapport in dat proces gezegddat hij „in het oordeel deeldedat door het gansche leger ten zijnen aanzien gekoesterd werd, en niets dan verachting en geringschatting voor hem gevoelde". De rechtbank heeft als verzachtende omstandigheden doen geldendat de be klaagde zich in staat van groote opgewondenheid bevonden, en dat hij de voor den generaal beleedigende woorden voor hare balie herroepen bad. Bij de verkiezingen van den 16 zijn in de dep*, der Aube en der Beneden-Seine tot leden der Nat. Vergadering ver kozen de republikeinsche candidatengenl. Saussier, met 30203 en genl. Letellier-Valazé, met 83099 st., tegen 22844 en 48296 st. op de heeren Argence en Desgenetais. Te Beau- vais (Oise) is de republikeinsche candidaatde parijsche advocaat Roussellemet 1136 st. tot lid van den Algem. Raad verkozentegen 696 st. op den orleanist Fleury. De verkiezing van den heer Rousselle was reeds eenmaal door genoemden Raad vernietigd geworden. Koloniën. Da in Augustus te Orleans gewijde bisschop van het eiland S. Pierre, op de kust van Newfoundland, msgr. de ferez, is aan den voet van het altaar in de hoofd kerk te S. Jean de Dieu vermoord door zekeren E. Pelletier, die zich daartoe uit Frankrijk derwaarts begeven had. De misdadiger heeft zich zelf in handen der justitie gesteld. Nationale Vergadering. De commissie voor het initi atief heeft het voorstel van den heer Barthe, tot het weder invoeren der wetsbepaling van 1849 op de vervulling der vacaturen in de Vertegenwoordiging, met eene aanzienlijke meerderheid afgewezen. Den 7 zijn door de afdeelingen de leden der commissie voor het voorste\-Changarnier benoemd en wel 7 candidaten der rechter- en 8 der linkerzijde, onder welke laatsten de heeren de RémusatLéon Say en Laboulaye. De heer de fiémusat js tot president, de heer Bethnmt tot secretaris ver- besloten een adresover de onzedelijkheid der voorstellingen in de ca/és-concerts, te verzenden aan den mi nister van onderwijseeredieust en schoone kunsten. Ten opzichte van een adres waarin wettelijke voorzieningen wer den gevraagd tegen in het openbaar vloeken is overgegaan tot de orde van den dag. De commissie voor het voovsleh-Chang arnier heeft met 13 tegen 2 st. de verlenging van het mandaat van den maar schalk Mac Mahon in beginsel goedgekeurd en de Vergadering het recht toegekend om een chef van het uitvoerend bewind te benoemen voor een langer tijdperk dan dat van het bestaan der tegenwoordige Vergadering. Met 8 tegen 7 st. is aan genomen het voorstel-Pmsr, welks strekking is, om aan het besluit der Kamer nopens eene verlenging der macht van den President geene constituëerend karakter toetekennen, zoodat op dit besluit na de stemming over de aanhangige constitu tioneele wetten zou kunnen worden teruggekomen; en tevens om te waarborgendat die wetten in de eerste helft van Januari zuUen worden afgehandeld. De heer Laboulaye is met 8 tegen 7 st. tot rapporteur benoemd. Bij de gevoerde diseussiën hebben verscheidene conservatieven verzekeringen hunne goede trouw afgelegdwat hu^ne inzichten en voornemens betrof ten aanzien van de handhaving van den epublikeinschen regeeringsvorm onder het verlengd bestuur van den maarschalk. Den 11 is de Kamer overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien van een adres van te Lissabon gevestigde fran- schen, waarbij werd aangedrongen op het houden van cursussen in de staathuishoudknnde op de lagere scholen en voor de arbeiders in alle fabrieksteden. Een verzoek van ruim 300 ingezetenen van het dept. der Monden van de Rhone, om de dagbladen te verplichtenantwoorden op hunne aanran dingen van personen, zedelijkheid, godsdienst enz. op te nemen, is aan den minister van binn. zaken verzondenen aan den minister van financiën en de budj et-commissie een adres van een ingezetene van Toulon, aandringende op eene openbare verpachting der vergunningen tot het houden van tabakswinkels. Den 12 is na, eene korte discussie, besloten tot de tweede lezing over te gaan der wetsvoordraeht tot vereeniging van de administratie der posterijen met die van het telegraafwezen. De minister de Broglie gaf den wensch te kennendat de interpellatie van den heer Say e.s. over de onvervulde zetels in de Kamer, zou uitgesteld worden totdat omtrent de ver lenging van het presidiale mandaat uitspraak was gedaan. Vdór dien tijd, vreesde hij zou zij de heerschende spanning vermeerderen en eene eenvoudige ministeriëele kwestie tot een gouvernementeel vraagstuk maken. De heer Say ver klaarde geen bezwaar tegen uitstel te hebben, mits men daarmede niet beoogde de ministeriëele kwestie achter de aanhangige gouvernementeele te verschuilen, en mits de tegen den 15 vastgestelde interpellatie (over den staat van beleg) mede uitgesteld werd. De heer Challemel-Lacour verzette zich uit naam der radicale linkerzijdedaar niet alleen de Vertegenwoordiging zoo spoedig mogelijk behoorde te weten waarom de zetels ledig waren geblevenmaar de vervulling daarvan in de tegenwoordige oogenblikken ook van over wegend belang was. De minister wilde nu den dag der interpel latie over de verkiezingen op den 24 en die over den staat van beleg op 1 Dec. vaststellen; maar op voorstel van den heer Baragnonen met goedvinden des ministerswerd be paald dat de eerste daags na het nemen van een besluit omtrent het mandaat van den President, en de andere 8 dagen later zou plaats hebben. Den 12 heeft het linkercentrum, op voorstel van den heer Christ ophleverklaard, dat het volhardt in zijn besluit om een einde aan het provisorium te maken en bereid is om het Presidentschap van Mac Mahon te verlengenmaar om tevens de wet van verlenging aan eene spoedige organisatie van de overige machten der republiek te verbinden. In de bijeenkomst der commissie-Changarnier van den 12, heeft de heer Périer zijn aangenomen voorstel gewijzigd en tevensom aan de gemaakte aanmerkingen en de gedane tegenvoorstellen te gemoet te komen eene geheel nieuwe redactie voorgestelddus luidende„Art. 1. De functiën van den maarschalk Mac MahonPresident der republiek worden verlengd voor een tijdvak van 5 jarente rekenen van den dagwaarop de nieuwe Kamer zal bijeenkomen. Art. 2. Tot dat de constitutioneele wetten zijn aangenomen zal hij die funetiën op den tegenwoordig bestaanden voet blijven uitoefenen. Art. 3. De in art. 1 vervatte bepaling zal in de organieke wetten worden opgenomen en zal eerst na de aanneming dier wetten geacht worden een constitutio neel karakter hebben. Art. 4. Binnen de eerste 3 op de uitvaardiging der tegenwoordige wet volgende dagen zal in de afdeelingen der Kamer eene commissie van 30 leden voor het onderzoek der op 19 en 20 Mei 1873 ingediende con stitutioneele wetten worden benoemd." Het voorstel werd aldus geformuleerd aangenomen, na verwerping van amen dementen der conservatieve minderheidom het tijdperk van verlenging, overeenkomstig het oorspronkelijke voorstel- Changarnier, op 10 jaren te bepalenen om de commissie van onderzoek der constitutioneele wetten niet in de afdee lingen maar in de volle Vergadering te benoemen, ten einde de benoeming niet van de toevallige samenstelling der afdee lingen afhankelijk te maken. De republikeinsche meerderheid meende integendeel, dat door eene benoeming in de afdee lingen de invloed der minderheden beter verzekerd was. Den 13 heeft de commissie de heeren Jules Simon, de PressenséJ. Ferry en A. Grévy, onderteekenaars van een amendement, waarbij de definitieve af kondiging der republiek wordt voorgesteldgehoord. De heer Simon lichtte het toe in eene uitvoerige en nu en dan in vrij sterke bewoordingen vervatte rede. Hij meendedat het voorstel-Changamier noodwendig zou leiden en tot een voorloopig en tot een persoonlijk gouvernementdat men het land niet tot een nieuw provisorium van 10 jaren mocht veroordeelen, en dat men het geen hoofd of regent mocht geven voordat diens macht behoorlijk omschreven was. De royalisten wilden een Koning maken aleer er eene constitutie bestond en hunnen Souverein dus boven de wet stellenhet beweren, dat men onmiddelijk eene constitutie zou invoeren, was een ijdel be weren; het was de conservatieven, met het verhoogen der positie van den maarschalk, niet te doen om een regelmatig hoofd van het bewindmaar om een President, onder de schaduw van wiens gezag de monarchale kuiperijen konden hervat worden. De conservatieve leden hebben zich onder dit alles bedaard gehoudenmaar na het vertrek der heeren Simon c.s. te kennen gegevendat, moesten nog voorstellers van andere amendementen gehoord worden, deze de achting en voegzaamheid welke zij staatkundigen tegenstanders ver schuldigd zijn, niet uit het oog zouden mogen verliezen. In het laatst van October heeft het insurgentenschip Nu- mancia de spaansche handelsstoomboot Estramadura buit ge maakt en daarbij goederen van een duitseh koopman te Ma laga vermeesterd; terwijl de waarnemende duitsche consul en verscheidene andere duitschers te Carthagena zonder opgaaf van redenen zijn gevangen gezet. Het duitsche gezantschap te Madrid is daarop gemachtigd, de hulp van het duitsche eskader in te roepen en den 3 Nov. zijn de gepantserde sche pen Friedrich Carl en Elisabeth voor Carthagena verschenen, waarop de gevangenen in vrijheid gesteld zijn. De brigade-commandant Pernos is benoemd tot voorzitter der junta te Carthagena; Carceles en de leden der vorige junta zijn in hechtenis genomen. In het begin van November is de vermaarde staatsman redenaar en letterkundige Antonio de los Rios y Rosas over leden ondanks al de door hem bekleede hooge bedieningen is hij in eea behoeftigen staat gestorven. Zijne begrafenis heeft, onder betoon van algemeene belangstelling, op staats kosten plaats gehad, en in de kerk las Salésas zal een mo nument ter zijner eere worden opgericht, naast dat van den maarschalk O'Donnell. De bisschop van Urgel heeft aan het spaansche episcopaat eene circulaire gezondenwaarin hij zijn voornemen mede deelde om aan de uitnoodiging van don Carlos te voldoen en zich naar hem te begeventen einde zich aan de vervol gen waaraan hij ten doel staatte onttrekken. Slechts vijf bisschoppen hebben die handelwijs goedgekeurd; een 60tal hebben haar gelaakt, en de Paus keurt de zienswijze dezer laatsten goed. De genl. Moriones heeft den 9 uit los Arcos aan de regeering bericht, dat|het hoofdkwartier derwaarts is overgebracht, nadat de carlisten den 7 in een gevecht van 4 urenuit hunne sterke stellingen verdreven waren. Den 8 was hij naar los Aroos getrokkenwaarbij zijne troepen zich even dapper en met niet minder goed gevolg gekweten hadden, 's Vijands verlies aan gesneuvelden was zeer groot, het zijne 22 gesneu velden en 250 gekwetsten. Van de zijde der carlisten wordt daarentegen bericht, dat 8000 der hunnen, onder Ollo en Elio, en in tegenwoordigheid van dou Carlos, don Alphonsus en donna Blanca, den 7 de door 18000 republikeinen en 28 kanonnen verdedigde stellingen te Arcos veroverd hebben met een verlies dat zeer gering was in verhouding tot dat der republikeinen. Don Carlos zelf meldt uit Estella aan zijne gemalin, dat de tocht van Moriones naar los Arcos, na een 2daagsch geducht gevechtdat den eersten dag ongun stig voor de carlisten was uitgevallen, een terugtocht of vlucht is geweesten dat hij het hem den 9 aangeboden nieuwe gevecht niet had durven aannemen. De buit, den 7 door de republikeinen bemachtigd, was den 8, met eene groote hoe veelheid vijandelijke ammunitie, weder in handen der carlisten gevallen. De pretendent heeft bij proclamatie zijne troepen dank gezegd voor de betoonde dapperheid, eene medalje op de gevechten bij Barbarin en Urbiola doen slaan, en door zijnen groot-aalmoezenier, den bisschop van Urgel, een Te Deum doen houden. In Catalonie hebben de carlisten in den laatsten tijd weder verscheidene punten bezet, ingesloten of bedreigd, in weerwil dat de kapitein-generaal Turon onlangs eene versterking van 4000 man ontvangen heeft en zich door de ontbinding der vrijcorpsen van Barcelona minder belemmerd ziet dan zijne voorgangers. Saballs heeft de kleineaan den spoorweg van Barcelona naar Lerida gelegen vesting Cardeden be machtigd bij welke gelegenheid de carlisten 12 vrijwilligers in de kerk verbrand en 18 andere gefusilleerd, en verschei dene huizen onder den voet gehaald hebben. De uit Barcelona gezonden hulptroepen kwaman een etmaal te laat. Te Barcelona is weder eene poging aangewend om een kantonnaal bewind op te werpen, met den gewezen President der republiek Figueras aan het hoofd. Deze heeft echter de aanleggers van het plan tot betere gedachten gebracht, door hen te doen beseffen, dat zij anders enkel de zegepraal der car listen in de hand zouden werken. De Diario en andere dagbladen aldaar hebben eene eerste waarschuwing ontvangen De algemeene secretaris en een agent-directeur der Inter nationale van Alicante zijn in hechtenis genomen. De genl. Lorna is den 9 met eene kolonne uit S. Sebastian het nog steeds door de carlisten belegerde Tolosa binnenge rukt, om het op nieuw te proviandeeren, na de carlistische strijdkrachten onder Lizzaraga verdreven te hebben. Dit voordeel heeft hem echter een betrekkelijk aanzienlijk verlies, vooral aan officieren, gekost. De minister van koloniën Soler y Pia is in het begin dezer maand naar Cuba vertrokkenom zich persoonlijk van den stand van zaken aldaar te vergewissen. Koloniën. In het centrale departement van Cuba zijn de insurgentenin een gevecht dat 4 uren geduurd heeft, door de spaansche troepen verslagen100 insurgenten en 54 Spanjaarden zijn daarbij gesneuveld. Te Havanna is eene samenzwering ontdekt, welke ten doel had de ontscheping der expeditie van de Virginius in de hand te werken. Er hebben zeer vele gevangennemingen plaats gehad. Prins Frederik is den 19 uit Duitscbland in de residentie rugegekomen. 's Avonds zijn aldaar ook de prins en de prinses v. Ikied met hun zoontje aangekomen. Staten-Generaal. De begrooting van het fonds, voort spruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1874 be draagt 410,010 in ontvang en uitgaaf. Onder de uitgaven komt f 140,000 voor tot ontmanteling van opgeheven ves tingen en f 200,000 tot afkoop van tot het domein behoo- rende rentenwelke sedert de dagen van prins Maurits en FreHerik Hendrik aan een aantal personen worden uitbetaald. Bij de Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot wijziging der wettelijke bepalingen omtrent het zegelrecht wegens de acten van beleening en tot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen nopens den ijk van gas-meters. De 2« Kamer heeft den 17 de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting aangevangenwelke zich hoofdza kelijk bepaald hebben tot eene vinnige bestrijding van het ministerie door den heer v. Zuylen en tot een spiegelgevecht tusschen den heer Wintgens en eenige anti-revolutionaire ledenhetwelk den heer Cremers aanleiding gaf om te doen uitkomen, hoe verdeeld en hoe weinig tot regeeren gerech tigd de oppositie was. Bereids zijn aangenomen de hoofd stukken Huis des Konings met alg. st., Hooge Collegiën van Staat met 47 tegen 1, Buitenl. zaken met 59 tegen 1 en Justitie met alg. st., zijnde op het derde hoofdstuk met 43 tegen 16 st. verworpen een amendement van den heer Bredius, om het herstel der missie in Portugal weg te laten, met het doel haar met die te Madrid vereenigd te houden, doch met verplaatsing der standplaats naar Lissabon. De 1" Kamer heeft den 18 hare werkzaamheden hervat. Benoemingen enz. De gemeenteraad van Amsterdam heeft prof. v. Tienhoven, op zijn verzoekeervol ontslagen als hoogleeraar in de geneeskunde, aan het Atheneum. Prof. v. Geuns heeft mede zijn ontslag verzocht. Spoorwegen. Mr. A. J. Nieuwenhuiste Parijs, heeft concessie gevraagd voor een spoorweg van Moerdijk langs Werkendam (met zijtak naar Dordrecht), Gorinchem en Zaltbommel naar Ravesteinmet indijking en droogmaking van het Biesbosch en graving van een kanaal van Wou- drichem naar het Hollandsch Diep ter vervanging der beide onvoldoende waterwegen door het Biesbosch. Militaire Zaken. In alle garnizoenen zal, met het oog op de voortdurende behoefte aan officieren van gezondheid bij de landmacht, gedurende dezen winter voor de officieren van alle wapens een cursus worden gehouden, om hen te be kwamen in de eerste beginselen der heelkunde, ten einde bij de schietoefeningen, des noodig, hulp te kunnen verleenen. Onderwijs. Den 15 zijn de belangrijk verbeterde schooi en gymnastieklocalen der kweekschool voor de zeevaart te Leiden feestelijk ingewijd. Feesten. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten, ƒ1500 beschikbaar te stellen voor de feestviering van 12 Mei a.s. Aanbestedingen. Den 17, te Utrecht, het maken van gemeenschapswegen in de nieuwe hollandsche waterlinie, nabij Utrecht, minste inschr. J. J. Bekker te Lent, voor ƒ88600; het maken van militaire wegen van het fort Vossegat naar het fort Rhijnauwen en van den Koningsweg naar het fort bij Vechten, minste inschr. J. v. Straten te Apeldoorn,voor 11,093. De buffetten in de Diergaarde te Rotterdam zijn voor 5 jaren verpaent aan P. D, J. Fritschyvoor f 6655 's jaars. De vorige pachtsom bedroeg f 3500. Helmbeplanting. Directeuren der Maatschappij van Nij verheid hebben, overeenkomstig het besluit der algemeene vergaderingeen adres aan den Koning gericht in het be lang eener meer algemeene toepassing der helmbeplanting op de ltijks-duingronden. Gipten. Wijlen mevr. de wed. J. Scholting—Jager te Haarlem heeft vermaakt aan het gereformeerde weeshuis aldaar 20 5 p.cts. russische certificaten elk groot 1000, vrij van successie, aan het kerkefonds der herv. gemeente 20 certifi caten a 1000 2} p. c. W. S. Wijlen dr. A assau te Assen heeft aan het weduwen- en weezenfonds van drentsche onderwijzers ƒ6000 en de opbrengst zijtier bibliotheek vermaakt. Wijlen mej. G. Stam, te Buiksloot, heeft aan de diaconie der herv. gemeente en aan het weeshuis aldaar elk f 1000 vermaakt. Rampen. Den 15 is te Rotterdambij het lossen van ijzer uit eene engelsche stoombootde stelling, waar langs 3 mannen een zwaar geladen rolwagen nederlieten, uitgegleden, zoodat allen in het water geraakten. Een der mannen is levenloos opgehaald, een tweede is aan de gevolgen van den val overleden en de derde verkeert in zorgvollen toestand. Een echtpaar, dat te Rotterdam in zijn vaartuig over nachtte, waarin het vuur ter verwarming aangebracht en de luiken gesloten had, is den 15 dood gevonden. Cholera. Van 9 tot 15 Nov. zijn 39 personen aan de ziekte bezweken waarvan te Gouda 19, te Rotterdam 5. Kinder-Arbeid. De minister van binn. zaken heeft op het aan den Kouing gericht adres van B H. Heldt c.s., te Amsterdam en elders, betreffende den arbeid van kinderen in fabriekengeantwoord, dat de regeering, ook blijkens de be noeming der staatscommissie, doordrongen is van het gewicht van dit onderwerp, maar het raadzaam oordeelt de beslissing aftewachten over het daaromtrent bij de 2». Kamer inge diende wetsvoorstel van den heer v. Houten. Rechtszaken. De burgemeester van Marum is door het

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1