Wo. 51. Vijfënzeventigste Jaargang 1873. ZONDAG 21 DECEMBER. #ffictccl (Bcbccltc Bazaine veroordeeld. éèilckclijfiöchc Berichten. België. Fran Lr |jk. l. k A X R S C H 0 tl H A N T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f «.65, franco per post f O, ft ft. afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BRAN DWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR- Gelet op de bepalingen van de verordening op het beheer en behandelen der brandbluschmiddelen, vastgesteld 6 Maart J872 (Gemeenteblad No. 101.) Roepen bij deze op Alle in doze gemeente wonende manspersonen, van 20 tot 00 jarenoud, onverschillig of zij bij de brandweer zijn ingelijfd, daarvan vrijgesteld of buiten oproeping gebleven zijn, of reden tot vrij stelling hebben: Om zich in Januari] 1874 ter gemeente-secretarie (locaal voor den burgerlijken stand) voor de dienst van het brand- wezen te doen inschrijven, op Dixgsdag, Woensdag en Don derdag van iedere week, des morgens van 12 tot 2 ure en 's avonds van 6 tot 7 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren bij deze de be langhebbenden 1' 17 dat verzuim van aangifte indienststelling zonder loting ten gevolge heeft; dat bij de inschrijving tevens de redenen tot vrijstelling moeten worden opgegeven. Burgemeester en W ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. Dec. 1873. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat het suppletoir kohier voor de directe belasting over de dienst van 1873, op 17 dezer door den gemeenteraad vastgesteld gedurende 8 dagen na heden ter gemeente-se cretarie ter inzage is ncdergelegd, binnen welken tijd bezwa ren tegen den aanslag op ongezegeld papier bij Gedeputeerde Staten van Noordholland kunnen worden ingeleverd, alsmede dat het suppletoir kohier van de belasting op de honden in dezelfde vergadering door den gemeenteraad vastgesteld met bepaling van 1 Eebruarij 1874 als den dag vóór of waarop de aanslag in eens moet zijn voldaan, op lieden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 18 Dec. 1873. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de gemeenteraad in zijne vergadering van 17 December j.l, gedurende het jaar 1874 heeft benoemd 1°. Tot leden der vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd onder voor zitterschap van den Burgemeester, de heeren J. G. A. Verhoef Mr. D. F. van LeeuwenJhr. D. C. de Dieu Fontein F erschuir van heilo en J. C. Fonk 2°. tot leden der vaste commissie van financiën de heeren J. C. RoornF. Bruinvis de LangeH. van den Berg, J. Helling en J. G. A. Verhoef en tot voorzitter den heer J. G. A. Verhoejf 3°. tot leden der vaste commissie van bijstand betreffende het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen onder het voorzitterschap van den lieer P. A. van der Driftde heeren M. Cohen StuartP. Bruinvis de Lange en H. J. Cowijn. Burgemeester en W ethouders van Alkmaar, Alkmaar, A- MACLAINE PONT. 18 Dec. 1873. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedure de de 2». helft der maand November 1873. A. MARCUS, G. van dek LINDEN, DEUTSCHE SEEHANDLUNG, Amsterdam; J. SMIT, AnnaPaulowna- polderD. BUIS Jr., 's Gravenbage; Mevw. KLAUSING, HaarlemJ. v. d. VUGT, RotterdamH. J. W1ERINGA, Pekel-A J. OUTES, Veen; Vr. de WIT, (niet vermeld). Van het hulpkantoor te Rustenburg: D. BAINDER, Schiedam. Briefkaarten. H. HULSEBOSAlkmaar; L. STOLT, L. J. AKKER, HOEKS, Amsterdam. „Niemand o Koningkan gelukkig genoemd worden vóór zijn dood," zei eenmaal de wijze Solon tot den machligen rijkenvoorspoedigen en gevierden Kroesusdie niet kon begrijpenhoe de wijsgeer als naar zijne meening de geluk kigste menschen een drietal onbekende personen had genoemd, wien na een gelukkig tevreden en voor anderen nuttig leven een schoone dood was ten deel gevallen. Onwillekeurig komt ons die uitspraak der wijsheid voor den geest wanneer wij het onteerend doodvonnis lezen dat te Versailles door den eersten krijgsraad der eerste militaire afdeeling over een Maarschalk van Frankrijk is uitgesproken. „Uit naam van het Fransche volk" heeft die krijgsraad als zijn eenstemmig oordeel uitgesproken, dat Frangois Achille Bazaine als op perbevelhebber van het Rijnleger in het open veld heeft ge capituleerd, zoodat de troepen de wapenen moesten neder- leggendat hij met den vijand heeft onderhandeldalvorens alles te hebben gedaan wat plicht en eer hem voorschreven, en dat hij de vesting Metz aan den vijand heeft overgele verd alvorens alle middelen van verzetwaarover hij be schikte waren uitgeputen op dien grond alweder met algemeene stemmenhem veroordeeld tot den dood met mi litaire degradatie. Toch had deze Maarschak voordat de krijgsraad zich verwijderde om over zyn vonnis te beraad slagen met plechtig opgeheven hand gezworen„Twee woorden staan in mijn hart gegrifthet zijn de woorden Eer en Vaderland. Twee en veertig jaren lang heb ik mijn vaderland gediendzonder aan dit schoone devies te kort te doen. Ik zweer het voor Christusnooit heb ik mijn vaderland verraden." Twee en veertig jaar lang. Reeds op twintigjarigen leef tijd als gewoon soldaat vrijwillig in dienst getreden, was hij binnen vier jaren ridder van het legioen van eer en luitenant. Uit Algerie waar hij zijn loopbaan begon, ging hij naar Spanje en streed er tegen de Carlisten, maar keerde weldra als ka pitein naar Algerie terug. Hij klom er voortdurend in rang en zijn beleid en moed werden evenzeer erkend, als zijne vreeselijke gestrengheid. In den Krim-oorlog bereikte hij het toppunt van zijn roem; hij werd luitenant-generaal en gou verneur van het veroverde Sebastopol. Waar de gelukszon van Keizer Napoleon is begonnen te tanen, daar begon ook de ster van Bazaine te verbleken: in Mexico. Gruwelen heeft hij er bedreven en bet land met bloed overstroomd. Hij deed den oorlog ontaarden in roof en moord, toen hij alle aanhangers van J uarez, die hem in handen vielen, deed om brengen. Zijn dictatorschap was een schrikbewind, en ver dacht te zijn van tot de partij der republiek te behooren was genoeg voor een doodvonnis. Zoo werd het Mexicaan- sche Keizerrijk gegrondvesten toen Maximiliaan van Oos tenrijk onvoorzichtig genoeg was geweest om de Keizerskroon uit de handen van den man van den tweeden December aan te nemen, trok Bazaine, niet in staat om zich tegen de Jua- risten staande te houdendoch steeds in zijn stelsel van moord en doodslag volhardendenaar Vera-Cruz terug, om daar 1e verklaren dat het Keizerrijk onmogelijk en den oor log tegen Juarez hopeloos was, zich in te schepen naar Frankrijk en den ongelukkigen Maximiliaan aan zün lot. over te laten. Dat treurig lot is bekend Hoeveel van het bloed des gefusileerden Keizers en van de naamlooze smart zijner krankzinnige weduwe komt voor rekening van den man die in Mexico den Maarschalksstaf ontvingen van den Fran- schen opp rheerscher wiens willig werktuig hij was Wie zal betwisten dat Bazaine ter goeder trouw was toen hij voor den krijgsraad zwoer, steeds getrouw aan eer en plicht zijn vaderland te hebben gediend Niemand on zer voegt het oordeel over het geweten vau den naaste. Maar was de opvatting, die deze Maarschalk van Frankrijk had over plichteer en vaderland wel de j uiste 't Klinkt grootsch en schoon als daar een man van bijna 63 jaren getuigt, twee en veertig jaren lang zijn vaderland gediend te hebben; maar de minste ambtenaar bij de belastingen en de nederigste rijksveldwachter kunnen hetzelfde zeggen en wel zonder dat het voor die diensten ontvangen loon met dat van een maarschalk gelijk staat. Men zou kunnen zeggendat het vaderland voor Bazaine niet onerkentelijk was gebleven. Maar, wat zwaarder weegtheette dat „va derland" voor hein wellicht Napoleon Diende hij wellicht den Keizerlijken adelaar iets meer dan de nationale driekleur? Klonken „eer" en „plicht" in zijn oor misschien gelijkluidend met trouw aan Charles Louis Napoleon Bonaparte en zijn geslacht 't Zou niet de eerste maal zijn, dat. in het oog van een soldaat, vooral van een Franschen soldaat het vaderland zulk een bepaalden naam droeg. De krijgsraaddie te Versailles uitspraak deedis onge twijfeld van dat gevoelen geweest. Hij heeft geoordeeld dat. Maarschalk Bazaine na den val des Keizers den oorlog niet met alle kracht heeft doorgezet en zelfs niet gepoogd heeft dit te doen. Er bestaan gegronde vermoedensdat hij een her stel van den verjaagden overweldiger van den troon mis schien door de hulp van de gehate Pruisen heimelijk heeft gehoopt en verwacht. Dit was alleen mogelijk als Frankrijk verwonnen werd en hij in Metz een groot leger bewaarde den Keizer te steunen tegen de overige staatkundige partijen in Frankrijkmaar zeer zeker was het Keizerrijk verlorenals het republikeinsche Frankrijk den oorlog tot een goed einde bracht. En wanneer deze denkbeelden deze hoop en verwachting den Maarschalk door het hootd speel den kunnen zijzelfs zonder dat hij zich daarvan helder bewust wasook zonder dat hij gezegd kan worden opzet telijk verraad te hebben gepleegdja moeten zij geen invloed hebben op zijn besluiten en handelingen Daarbij is dui delijk gebleken dat de oude soldaat.de man die 42 jaren de praktijk des oorlogs had geleerd en beoefendniet was opgewassen tegen de theoretische, studeerende en boeken- schrijvende mannen von Roon en von Moltke. Praktijk en ervaring wie is de dwaas die haar waarde ontkend Maar even dwaas is hethaar lessen te houden voor een voldoende leerschool. De geschiedenis heeft het ontoereikende van deze hulpmiddelen bij herhaling aan het licht gebracht. Laat ons blijven op het gebied van de oorlogskunst. Het Spaansche leger werd in de zestiende eeuw zonder tegenspraak genoemd als het best geoefende en zijn veldheeren gingen door voor de grootste van Europa. Daar zet zich de Friesche stadhou der Willem Lodewjjk van Nassau aan het bestudeeren der Grieksche en Romeinscke krijgskundeen zendt zijn neef Maurits een Latijnsche vertaling van een werk over dit vak van den Byzantijnsclien Keizer Leo. Weldra zitten beide vorsten binnen .'s kamers slag te leveren met looden soldaat jes, en leerden zij hun levende soldaten eenparige en gelijk matige bewingen maken zwenken, keeren etc. in één woord exerceeren. De Hagenaars vermaakten zich buitenge woon met dit tot nog toe geheel onbekende schouwspel, en de mannen van ervaring schudden het hootd over al die kin derachtigheden. Maar Prins Maurits gaat voort met zijn studiewijdt zich onder leiding van Simon Stevin aan de meetkunde verdiept zich in het schaakspelen vestigtin het veld verschenen, in één jaar voor altijd zijn roem. Wel dra wordt hij onder de grootste veldheeren zijner eeuw ge rekend en zijn leger wordt voor geheel Europa de leerschool der nieuwere krijgswetenschap. Anderhalve eeuw later wordt een Prins, die tot nog toe zijn oefeningen op de fluit en briefwisseling met Voltaire alleen met ernstige boekenstudie had afgewisseldKoning van Pruisen en schier gelijktijdig de eerste veldheer van Europa. Nog geen halve eeuw later valt generaal Bonaparte den vijand op het lijf met verachting van alle regelen der krijgskunsten verslaat de veldheeren uit de hooggeroemde school van Frederik den Groote den een na den ander. In onze dagen ontwerpt von Moltke een plan voor den veldtocht tegen Oostenrijkdat door bijna alle Fransche generaals ten eenenmale verwerpelijk werd ge acht als in strijd met alle regelen der strategie. Dit heeft echter niet verhinderd dat het Oostenrijksche leger in acht dagen tijds volkomen omsingeld en reddeloos geslagen was zoodat de verdere veldtocht tot voor de poorten van Weenen voor de Pruisen een ware triomftocht werd. Maar als uw plan eens niet gelukt wasriepen de mannen van de prak tijk dan was er van de beide legerafdeelingen die zich schier in het gezicht van den vijand moesten vereenigenniets te recht gekomen. Ja als Als Amerika niet in het wes ten had gelegen dan had Columbus het nooit ontdekt. Maar het plan van von Moltke was goed bestudeerd en berekend, en werd goed uitgevoerd. Hij heeft de spoorwegen en te legrafen een belangrijke rol doen spelenen begrepen dat men thans anders moest oorlogvoeren dan in een tijd toen deze dingen nog niet bekend waren. Later hebben de Fran sche generaals bij eigen ondervinding met het stelsel van von Moltke nader kennis gemaakt. Hoe zouden zij er thans over oordeelen Dat het vonnis niet voltrokkenen Bazaine niet voor het front van de troepen van de teekenen van zijn rang beroofd en daarna doodgeschoten wordtspreekt van zelf. Zoo iets zou onder de tegenwoordige omstandigheden een barbaarsch- heid en een onzinnigheid tevens zijn geweestmaar zijn veroordeeling blijften de veroordeeling van dezen Maar schalk is de veroordeeling van de zelfzuchtige, onvaderland lievende politiek van de Bonapartes en geheel hun verdorven partijde veroordeeling tevens van de sleur der praktijk tegenover de macht van wetenschaponderzoek en zelfstan dig denken. W. v. d. K. De Bondsraad heeft den 12 zijne goedkeuring gehecht aan het door den Rijksdag, op voorstel van den heer Lasker, aangenomen wetsontwerp, ten doel hebbende om het geheele gebied van het burgerlijk recht onder de bevoegdheid van de Rijkswetgeving te brengen. Slechts Mecklenburg en Reuss oudere linie stemden tegen. De Rijkskanselier heeft aan den Bondsraad het budjet voor den Elzas en Lotharingen over 1874 doen toekomen, in ont vang en uitgaaf 42,786,240 fr. bedragende. Pruisen. Het Huis heeft den 10, voornamelijk op grond, dat de zaak niet bij den Landdag maar bij de Rijks-wetgeving be hoort, met 219 tegen 169 st. verworpen een voorstel van het centrum, om bij de regeering aan te dringen op ondersteuning van het voorstel om aan de leden van den Rijksdag vergoe ding voor reis- en verblijfkosten te verleenen. Het voorstel- Reichensperger werd afgewezen bij eene motie van de heeren Virchow en Piekert, die met 288 tegen 95 st. is aangenomen, nadat de minister van eeredienst het verzet, op buitenlandsch bevel, der bisschoppen tegen de landswetten afgekeurd en de regeering tegen het verwijtals zou zij de Kerk vervolgen verdedigd had. Voordat tot de stemming werd overgegaan heeft de minister een wetsontwerp omtrent het verplichte burgerlijk huwelijk ingediend. Het voorstel-Mallinckrodt werd ingetrokken. Den 12 heeft de heer Biesenhaehnamens 67 leden van het centrumde regeering geïnterpelleerd over eene aan schrijving d.d. 22 Nov. van den regeerings-president te Dusseldorp, waarbij de landraden verzocht werden opgaaf te doen van de houding der onderwijzers bij den tegenwoordi- gen kerkelijk-staatkundigen strijden van den geest hunner uitgebrachte keuze bij de jongste verkiezingen voor het Huis der Afgevaardigden. De minister Falk verklaarde, dat deze aanschrijving nog niet anders dan door de dagbladen ter kennis der regeering gekomen was en dat van den regeerings- president inlichtingen gevraagd waren. Den 13 isovereenkomstig het voorstel der commissie met groote meerderheid besloten om den deenschen Afge vaardigden Kryger en Ahlmann het zitting nemen zonder eedsaflegging te weigeren. Met 202 tegen 157 st. was, op voorstel van den heer Lasker, besloten, aan genoemde Afge vaardigden het woord niet over deze aangelegenheid te verleenen. Graaf v. K'ónigsmark is op zijn verzoek van de leiding van het departement van landbouw ontheven en de waarne ming daarvan tijdelijk opgedragen aan den minister van handel. Aan de door het domkapittel van Fulda voorgedragen 5 geestelijken voor den opengevallen bisschopszetel is van regeeringswege gevraagdof zij bereid zijn den eed afteleg gen volgens het bij de eedsaflegging van den bisschop Rein- kens aangenomen formulier. Yan 22 Mei tot 9 Dec. zijn in 9 provinciën 44959 per sonen door de cholera aangetast en daarvan 23242 overleden. Westfalen en de Rijnprovincie, waar slechts enkele gevallen zijn voorgekomen, zijn in deze opgaaf niet medegerekend. De bevoegde rechter heeft den prins-bisschop van Breslau bij verstek wegens 29 onwettige aanstellingen van priesters, veroordeeld tot geldboeten ten bedrage van 11,600 thaler, of eventueel 2 jaren gevangenisstraf. Bisschop Reinkens heeft een herderlijk schrijven tegen de pauselijke encyclica van 21 Nov. uitgevaardigd. Het Huis heeft den 16 met 296 tegen 31 st. aangenomen een voorstel van den liberalen Afgevaardigde Wind/horst waarbij het „zijne afkeuring uitspreekt van het gebruik van ofliciëele regeeringsorganen voor artikelen, die ten doel hebben op den uitslag der verkiezingen invloed uitteoefenen." Den 17 is een begin gemaakt met de beraadslaging over het ont werp tot invoering van het verplichte burgerlijk huwelijk hetwelk door den minister van eeredienst verdedigd werd. Deze deed o. a. uitkomendat de regeering het van zeer groot belang rekent, dat tot beambten van den burgerlijken stand ook geestelijken kunnen worden benoemd (Art. 6 bepaalt n.l., dat de regeeringspresident binnen zekere plaatselijke grenzen ook geestelijken kan belasten met het houden der registersnaast de anders daarmede belaste ambtenaren welke laatste zullen worden aangesteld voor zekere districten, die verscheidene gemeenten omvatten). Prins Bismarck, die de vergadering bijwoondewerd door den heer v. Gerlach herinnerddat hij vroeger over de kwestie anders had ge dacht. Hij verklaarde daarop, thans geen lid meer te zijn van eene fractie van het Parlementmaar ministeren als zoodanig zijne persoonlijke meening aan het belang van den Staat te moeten onderwerpen. De revolutionaire houding der bisschoppen had hem en zijne ambtgenooten verplicht het ontwerp aan den Koning voor te stellen. Deze verkla ring werd levendig toegejuicht. Het stoffelijk overschot der Koningin-weduwe Elisabeth is in den nacht van 1718 uit Dresden te Potsdam aangeko men en door den kroonprins naar de vertrekken van Frederik den Grooten in het kasteel Sanssouci begeleid. De overledene heeft hare rijke, door Koning Friedrich Wilhelm IF bijeen gebrachte verzameling van kunstschatten aan haren zwager, den Keizer, vermaakt. Saksen. De Koningin-weduwe Elisabeth van Pruisen is in den nacht van 1415 Dec. te Dresden, in 72jarigen ou derdom overleden. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 5 verworpen een door den heer Demeur gedaan en door den heer Defuis- seaux ondersteund voorstel om de dotatie van 200000 fr. van den graaf v. Vlaanderen van de begrooting te schrappen, waarin de voorsteller eene nuttelooze en tevens niet te ver dedigen uitgaaf zag, daar de prins als luit.-genl. reeds eene Rijks-wedde genieteene bewering welke door den minister Malou werd tegengesproken. Het voorstel verwierf slechts 4 stemmen. De Kamer heeft met 59 tegen 17 st. aangenomen de re- geeringsvoordracht om de legersterkte voor 1874 op 100000 en de lichting voor dat jaar op 12000 man te bepalen. De Senaat heeft het ontwerp met alg. st. goedgekeurd. Voor den aanbouw van het paleis van justitie te Brussel is eene nieuwe crediet-aanvraag van 1 miljoen ingediend. Bij vorige credieten was reeds 10,600,000 fr. toegestaan. De heer Suermondt, een vermogend nederlander, te Aken wonende, zal zijn prachtig schilderijen-kabinet te Brussel ten toon stellen, ten voordeele van 2 der voornaamste instellin gen van liefdadigheid aldaar. Den 13 is te Gent het tweede perceel der werken tot ver betering van het kanaal naar Terneuzen, lang 7200 ellen, waaronder 2 oever-rectificatiën ter lengte van 4500 en ver legging van den spoorweg over 1500 ellen, besteed aan eene firma te "VVeenen, voor 2.993.000 fr. Tot bekostiging van het inwijdingsfeest der nieuwe beurs te Brussel is reeds meer dan 50000 fr. ingeschreven. De heer Duportalwegens drukpers-delict gevangen zit tende heeft van den prefect der Boven-Garonne verlof be komen om orde op de begrafenis zijner overleden echtgenoot te gaan stellenmaar nog voordat de teraardebestelling plaats had is het verlof ingetrokkenomdat Duportal eene civiele begrafenis georganiseerd had op zulk een voetdat zij al het voorkomen eener politieke demonstratie had. Den 6 is te Havre eene plechtige lijkdienst gehouden voor de slachtoffers van de schipbreuk der Fille du Havre, welke door de geredde schepelingen, de overheden der stad en een groot gedeelte der bevolking is bijgewoond. De maarschalk Mac Mahon heeft voor 5000 fr. ingeschreven ten behoeve der door de ramp hulpbehoevend geworden personen. De President heeftop voordracht van den minister van binn. zaken, 40000 fr. beschikbaar gesteld voor buitengewone ondersteuning van parijsche handwerkslieden, die bij het na deren van den winter zonder werk zijn. De prefect der Aude heeft, met goedkeuring van den mi nister van binn. zaken, aan 2 radicale leden van den Alge- meenen Raad gedurende het verkiezingstijdperk den toegang geweigerd tot den te Carcassone wegens drukpersmisdrijf gevangen zittenden hoofdredacteur van la Fraternité en pre sident van dien Raad, den heer Marcou, die door de radi calen tot candidaat voor de Nat. Vergadering is gesteld. Na de uitspraak van zijn vonnis heeft Bazaine den advocaat Lachaud schriftelijk warmen dank betuigd voor zijne uitmun tende verdediging. Hij verklaarde in dat schrijven tevens dat hij geene revisie zou vragen. „Ik wil het schouwspel der smartelijke worsteling, waarvan de wereld reeds te lang getuige wasniet verder rekkenen ik verzoek u uit dien hoofde geene stappen ten nnjnen gunste te doen. Van de menschen vraag ik verder geen oordeel. Van den tijd, van het tot .rust komen der hartstochten wacht ik mijne recht vaardiging." De voorzitter en leden van den krijgsraad heb ben omniddelijk na de uitspraak een verzoek om gratie bij den minister van oorlog ingediend, waarin zij, erkennende als rechters eene onveranderbare wet, die het aannemen van eenige verzachtende omstandigheid verbood, te hebben moeten toepassen, in herinnering brengen den staat van dienst van den veroordeelde, de ongelooflijke bezwaren met welke hy als opperbevelhebber van het Rijnleger te kampen had, en zijne betoonde dapperheid bij de gevechten om Metz. Bij de aankomst van den avondtrein van Versailles te Parijs op den 10, werd de mededeeling van het vonnis door een zeker aantal personen met vreugdekreten begroet, waarover het beter denkende publiek, nadrukkelijk zijne verontwaardiging deed blijken. Den 12 heeft Bazaine aan Mac Mahon geschre ven „Gij hebt u den tijd te binnen gebracht, toen wij het vaderland aan elkanders zijde dienden. Ik vrees, dat gij aan de inspraak van uw hart meer gehoor verleend hebt dan aan redenen van Staat. Ik zou zonder smart gestorven zijn want het verzoek om gratie, dat mijne rechters aan u gericht

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 1