Ciiroot-ltrittanje m Ierland. Oostcnrijk-llongariic. Zwitserland. Spa ii ge. Wereenigdc Sinten. Plimienlaiitl ^lAbe-flicMvos. hebben, heeft mijne eer gewroken." De heer Lachaud heeft, uit eigen naam en uit dien van den veroordeeldeden heer Thiers dank gezegd voor de gelegenheidwaarin hij den maarschalk gesteld heeft om zijn gedrag voor den rechter te mogen toelichten. Mevrouw Bazair.e heeft een kort en ge voelvol schrijven aan den President der republiek gericht om hem dank te zeggen voor de aan haren echtgenoot ver leende gratie. Koningin Isabella II heeft zich van Parijs naar Versailles begeven om haar een bezoek te brengen. De 4 republikeinsche Gedeputeerden van het dept. der Doubs hebben, uit naam hunner kiezers, den heer Thiers een aandenken aangebodenals een blijk hunner erkentelijkheid jegens den gewezen President der republiek. De ter dood veroordeelde gewezen kolonel der Commune Matuscemcz heeft terstond na de bekrachtiging in revisie van zijn vonnis, een verzoek om gratie gericht aan den President der republiekdie de straf in eenvoudige deportatie heeft veranderd. Prins Soutzodieeenige weken geleden, prins Ghika in een tweegevecht heeft doodgeschoten, is in Frankrijk terug gekeerd en heeft zich ter beschikking van den rechter gesteld. De verkiezingen voor de Nat. Vergadering op den 14 zijn allen in anti-monarchalen zin uitgevallen. In Aude werden gekozen de heeren Marcouradicaalen Bonnel rnaire van Narbonne, republikein, in Pinisterre de heer Sidneylid van den Alg. Raad en maire, radicaal, in Seine en Oise de heer Calmon, gewezen onder-secretaris van Staat, republikein. Te Nevers en te Troyes daarentegen zijn de candidaten voor den Alg. Raad, welke aan die van het re publikeinsche comité overgesteld waren, met eene aanzienlijke meerderheid verkozen. De weduwe van het gefusilleerde Commune-lid Milliere, bekend door haar proces tegen den Staat om schadevergoeding voor het ter dood brengen van haren echtgenoot, is den 15 veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete, wegens hoon der openbare zedelijkheid en godsdienst aange daan in de door haar uitgegeven wordende Arlequin Démo- cratique. Den schrijver van het schotschrift is eene gevan genschap van 6 maanden opgelegd. De hertog v. Aumale heeft bij zijn vertrek uit Parijs 10000 fr. geschonken voor de armen dier stad. Daags na zijn aan komst te Besan9on is hem het voorzitterschap der „Academie van wetenschappen, fraaie letteren en kunsten van Franche- Comté" aangeboden, welke betrekking, volgens het bij ko- ninglijk edict van 1752 bekrachtigd reglement, steeds bekleed wordt door den militairen opperbevelhebber in het gewest. De genl. Soleillegewezen eommandant der artillerie van het Rijnlegerdie wegens zijne ongesteldheid niet als ge tuige in het proces-Bazaine kon optredenis den 15 te Toulouse overleden. Nationale Vergadering. Den 6 is de voordracht be treffende de vereeniging van de administratiën der posterijen en telegrafen aangenomen. De heer larochette heeft den 8 gevraagd of de taak. om eene kieswet op te stellen op de commissie voor de verkie- zings-aangelegenheden zou blijven rustendan wel aan de commissie van 30 worden opgedragen. De Kamer heeft be slist dat het laatste behoort te geschieden. Vervolgens zijn de beraadslagingen begonnen over de staatsbegrooting voor 1874. De heer Desrotours heeft voorgesteld, den post voor de tractementen der politieke en consulaire agenten (6,060,900 fr.) te verminderen met 689,000 fr. De budjet-commissie had, zeide hij, het uitzicht geopend op eene reductip der gezamen lijke budjetten met 40 miljoen, maar was hare belofte slecht nagekomen; de begrooting van buit. zakeu (11,255,500 fr.) had zij slechts met 35,500 fr. besnoeid. De heer Fouüert stelde voor den post: non-aetiviteits tractementen van diplo maten (190,000 fr.) tot de helft te verminderen, als protest tegen de gestadige afwisseling in het gezanten-personeel en tegen de drukke en ruime verlovenvooral aan diplomaten- Gedeputeerden. De Kamer heeft goedgevonden beide voor stellen in overweging te nemenmaar beide den 10 met groote meerderheid verworpen na bestrijding door den mi nister en de commissievooral op grond, dat Frankrijk, na het ophouden der occupatie, zijnen invloed in het buitenland herwinnen en dus niet kariger dan andere mogendheden we zen moet. De minister de Broglie heeft met de commissie voor de wet op de maires eene bijeenkomst gehad. Hij deed uit komen, dat het aantal wegens oneerlijke en onzedelijke han delingen afgezetle maires groot er was, dan dat dergenen, die zich aan ongehoorzaamheid en verzet hebben schuldig gemaakt. Daar het verzet der gemeenten dagelijks toeneemtis de regeering genegen om concessiën te doen betreffende de be voegdheid der maires. De commissie heeft een amendement aangenomenwaarbij aan de regeering de benoeming wordt opgedragenzelfs buiten de gemeenteraden om. Bij de samenstelling van de afdeelingen der Kamer zijn 9 in den geest der rechterzijde en 7 in dien der linkerzijde uitgevallen. De heer Lambert de Sainte-Croix heeft een amendement ingediend tot verhooging der uitgaven voor het Iluis van den President met 31)0,000 fr., en zulks tot bestrijding der kosten van het geven van periodieke receptiën op het paleis van het Elysée te Parijs. De budj et-commissie heeft zich met dit voorstel vereenigd. Den 11 is een brief ingekomen van den hertog v. Aumale waarbij hij vernieuwing van het verleende verlof als lid ver zoekt, vermi'.s de President der republiek hem met het bevel over het 7e. legercorps belast heeft. Ben amendement van den heer Baudot om de gevraagde verhooging van 500,000 fr. voor de Nationale Drukkerij te weigeren, ter betrachting van spaarzaamheid en als protest tegen de inrichting zelve werd verworpen. Den 12 is de begrooting van marine afgehandeld. Amen dementen om de sommen tot aanbouw van schepen enz. met 10 a 20 miljoen te verhoogen werden ingetrokken na de verklaring van den minister, dat alleen de fiuancieele nood des lands weerhouden had van het uittrekken van grooter sommen tot herstel der vloot. De heer Turguet vroeg in lichtingen over de uitvoering der wet ten aanzien der ge deporteerden naar Nieuw-Caledoniewaaromtrent hij vele aanmerkingen had. De minister van marine verklaardedat de directie der kolonie met vele moeilijkheden te worstelen had, daar van de 377G gedeporteerden nog slechts 235 door eigen arbeid geheel of ten deele in hun onderhoud voorza gen. De beweringen nopens sterfte gedurende het transport waren zeer overdreven, van de 3770 gedeporteerden waren gedurende de reis (3^- maand) niet meer dan 16 overleden. De constitutioneele commissie heeft den 12 met 15 tegen 11 st. besloten om eene subcommissie te benoemen ter be studeering van de organisatie der staatsmachten. Het vraag stuk der kieswet zal zij zelve in behandeling nemen, daar dit onderwprp door de commissie- Larochette reeds tot genoeg zame rijpheid is gebracht. Den 13 heeft de heer Goblet, bij de behandeling der be grooting van onderwijs, gevraagd waarom de in het dept. der Somme door de Ligue de l'Enseignement opgerichte volksbibliotheken waren opgeheven. De onder-secretaris van Staat Baraqnon las eenige passages voor uit de in die bi bliotheken opgenomen boeken, ten bewijze, dat deze inrich tingen zelfs voor volwassenenmet name voor de hulpon derwijzers die er het ijverigst gebruik va» maaktenzeer gevaarlijk waren. De meerderheid toonde door hare toejui ching dat zij het gedrag der regeering goedkeurde. Den 15 heeft de heer tiaentiens, naar aanleiding van den uitslag der laatste verkiezingen, vergunning gevraagd om de regeering te interpelleeren over de maatregelen, welke zij denkt voor te stellen tot verbetering van eenen toestand waarvan de verkiezingen al het gevaarlijke aantoonen. Op verlangen van den minister de Broglie nam de heer Haentjens er genoegen mede, om zijne interpellatie tot na de behandeling der financicele wetten uittestellen. Aan de budj et-commissie is mededeeling gedaan van eene overeenkomstgesloten tusschen de ministers van financiën en van openbare werken en den liquidateur van de civiele lijst van Dapolean lil aan de eene zijde, en den heer Bouher, als vertegenwoordiger van Keizerin Eugénie, aan de andere zijde. Daarin is bepaalddat de Staat aan de Keizerin^ zal terug geven het chineesche muzeüm van het kasteel van Fon- tainebleau, de wapen-verzameling van het kasteel van Pierre- fonds en de kunstvoorwerpen, die uit de civiele lijst gekocht of aan den Keizer geschonken zijn. Voorts dat de Staat aan de Keizerinbij jaarlijksche termijneneene som van 3 mil joen zal uitkeeren. De commissie voor de aangelegenheden van het leger heeft besloten, een crediet van 17 miljoen frs. voor te stellen, ten einde het tweede gedeelte van het contingent onder de wa pens te roepen, waarvan de minister van oorlog had afgezien. De regeering heeft een wetsontwerp ingediendwaarbij haar machtiging verleend wordt om ten gunste der exposan ten, die op de tentoonstelling te Weenen bijzonder hebben uitgeblonken, aftewijken van de beperkende wet van 25 Juli omtrent de orde van het Legioen van Eer. In het „altijd getrouwe" Exeter is de conservatieve can" didaat, de heer Mills, tot lid van het Lagerhuis verkozen met 321 st. boven zijnen liberalen mededinger. Sir Samuel Baker en lady Baker zijn den 8 te Londen in eene openbare vergadering van de Royal Geographical Association, die ter hunner eer in het theater der universi teit gehouden werd, na hunne terugkomst in Engeland, door een publiek van ruim 1500 personen waaronder de prins en de prinses v. Wales, feestelijk begroet. De reiziger heeft een verslag gegeven van zijne op last, van den Onderkoning van Egyptetot onderdrukking van den slavenhandel langs den Boven-Nijl, ondernomen en welgeslaagde expeditie. De overeenkomst met de firma Matheson Sr Cie., betreffende de betaling der spaansche Juli-coupons, houdt in, dat die betaling voor geschiedt in Rio-Tinto-mijnobligatiën en voor j in nieuwe staatsobligatiën tot den koers van 50 p.e. De Morning Post maakt een manifest van uitgewekenen der Commune openbaar, die daarin een heftig beroep doen op het fransche volk tegen het langer voortduren der macht van den maarschalk Mac Mahon. Het stuk eindigt aldus „Het is tijd zich te herinnerendat het leven van een tiran hem toebehoort, die het, wil nemen." De 81 jarige lord John Bussellde vroegere aanvoerder der liberale partijheeft zich aan het hoofd gesteld eener bewegingwelke ten doel heeft de instemming der engelsche natie met de an1i-ultramontaansche staatkunde van de duit- sche regeering aan den dag te leggên. De vice-minister van binn, zaken W interbotham is den 13 te Rome, waar hij zich ter herstel zijner gezondheid bevond, aan een den vorigen dag opgekomen ongesteldheid in 36ja- rigen ouderdom overleden. Op aandrang der hongaarsche regeering zal de naam Hon garije voortaan vermeld staan op het van Staatswege uitge geven papiergeld. Derhalve zullen nieuwe biljetten uitgege ven worden. Oostenrijk. De 23 boheemsche „declaranten" hebben, op de aanmaning van den voorzitter der Kamer van Afgevaar digden om ter vergadering te verschijnen of hun wegblijven te rechtvaardigenin een uitvoerig memorandum de redenen ontvouwd die hen beletten aan de werkzaamheden van den Rijksraad deel te nemen. De Bondraad heeft eene nota vastgesteld, waarin het Va- ticaan, door tusschenkomst van den nuncius. den heer Agnozzi, kennis wordt gegevendat de Raad ten gevolge van de jongste Encyclica, de betrekkingen tusschen hetVaticaan en Zwitserland als afgebroken beschouwt, door toedoen van het Yaticaan, en dat er niets meer overblijft dan den heer Ag nozzi te vragen, op welken dag hij wenscht te vertrekken. Genl. Moriones heeft bericht, dat de gemeenschap met Vit- rotia, ten gevolge van een gevecht met de carlisten, hersteld is. 400 Personendie een roode vlag voerdenhebben te Vegabolla (prov. Orense) een aanval op den ayuntamiento gedaan en al diens papieren verbrandde raadsleden zijn met moeite ontsnapt. De minister van financiën heeft eene beschikking genomen, volgens welke de inschrijvers op de leening, die de eerste storting in specie hebben bewerkstelligd, gemachtigd worden om de tweede storting voor een deel in vervallen coupons te doen, en waarbij de termijn voor de ontvangst dier waar den met 14 dagen wordt verlengd. Genl. Lopez Bominguez heeft het bevel over de belegerings troepen vóór Carthagena op zich genomen. Te Barcelona is eene poging der kantonnalenom een opstand te verwekkendoor het ontwikkelen eener voldoende troepenmacht verijdeld geworden. Een 50tal personen is gearresteerd. De carlisten zijn Olot binnengerukt. Een konvooi met, levensmiddelen is te Berga aangekomen. Koloniön. De gouverneur van Cuba heeft bekend gemaakt, dat hem de pijnlijke taak is opgelegd om de Virginius en de nog in leven zijnde manschappen aan de Yer. Staten uit televeren; dat het bevel stellig en gehoorzaamheid raadzaam isdewijl er anders een oorlog uit zou voortvloeien welke Cuba zonder bijstand van het moederland zou moeten voeren. De insurgenten op het eiland hebben Pancho Aquilera tot hunnen President benoemd. De financiëele paniek is geweken. Handel en nijverheid zijn weder herleefd en de geldmarkt is ruimer geworden. Den 28 Nov. heeft de ontmoeting der 2 boringen p.aats gehad in den Hoosac-spoorwegtunnel in Massachusetts, welke 25031 voeten lang is en waaraan 15 jaren, ten koste van 12 miljoen d. is gewerkt. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft den 12 Dec.de ge vraagde 4 miljoen d. voor de verbetering der marine bewil ligd. Daarna is discussie gevoerd over de Virginius-aange legenheid in den loop waarvan het gedrag der regeering met warmte is goedgekeurd. Professor Agassiz is deu 15 te Nieuw-York overleden. Het Huis van Vertegenwoordigers heeft den 15 na wijze, ging een wetsontwerp tot wederinkoop der leening van 1858 aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel van den minister van financiën, om de belastingen met 42 miljoen d. te verhoogen. heeft het Huis beslotende regeering te verzoeken om een rapport op te maken van de bezuinigingen die bij mogelijk heid in de uitgaven aan te brengen zijn. Staten-Genekaal. De le. Kamer heeft den 16 hare werk zaamheden hervat. De 2e Kamer heeft den 13 de begrooting van financiën aangenomen met 39 tegen 17 st. Den 17 is de begrooting van oorlog ad f 17,197,237 met 53 tegen 12 st. aangenomen. Goedgekeurd was een amen dement van den heer Storm v. 's Gravesandeom den post praetische artillerie-oefeningen te verhoogen met/ 10000, met 46 tegen 17 st., en afgewezen waren van den heer Id- zerda tot eene verhooging met 6100, ten einde de tracte- menien der militaire apothekers meer gelijk te maken aan die der officieren van gezondheid, met, 43 tegen 20, van den heer Dam om de onderhoudskosten der vestingen Deventer en Zutfen te doen vervallen, met 37 legen 29, van den lieer Stieltjes om f 2000 te schrappen met het oog op de ophef fing der vestingen Nijmegen en Grave, met 34 tegen 33, en van den heer v. Houten om f 3000 te schrappen met den wensch om al de in art. 5 der ontwerp-vestingwet genoemde vestingen opteheflfen met 39 tegen 27 st. Aangenomen is eene motie van den heer Gratama om de vestingwet welke de nieuwe minister van oorlog bereid is te verdedigen, ter stond na het reces in behandeling te nemen. Den 18 is ingekomen de credietwet van marineen eene commissie benoemd om rapport uittebrengen over de, op ver zoek van den heer van Zuylenovergelegde stukken nopens de concessie-aanvraag voor eenen spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland. Den 19 zijn aangenomen: de begrootingen voor Suriname en Curasaodie van koloniën met 46 tegen 17 st., die van onvoorziene uitgavende wet op de middelen met 60 tegen 1 st,. en de credietwet van marine met alg. st. De Kamer is daarna gescheiden. De minister van justitie heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de bepalingen omtrent de rechterlijke macht, en wel tot invoering van art,. 1924 van het in het, voor jaar verworpen ontwerp der nieuwe rechterlijke inrichting. Benoemingen enz. De Koning heeft den heer Brocx het verzochte ontslag als minister van marine verleend en zijne portefeuille tijdelijk opgedragen aan deu minister van koloniën. Tot hoofd-ingeland van den Hondsbossche en Duinen tot Petten gekozen: 17 Dec. te Schoorl de heer mJJH. van Beenen voor het le district, en 20 Dec. te Alkmaar de heer J. Leijenvoor het 2e district van Duinkavel. Spoorwegen. Voor den aanteleggen locaal-spoorweg LemmerMarumGroningen is te Lemmer ingeschreven door het gemeentebestuur voor f 50000, door particulieren voor 25000 en door het waterschap de Lemstersluis voor 10000. Scheepsbouw. Den 18 is van de werf van den heer A. Smit, aan het Slikkerveer, te Rotterdam, te water gelaten het, stoomschip Schelde Sf Bijngroot 800 tongebouwd voor rekening der antwerpsche reeders v. Maenen Sr Comp. en bestemd voor de vaart tusscl en Antwerpen en Manheim. Terstond daarop zijn de kielen gelegd voor 4 dergelijke stoomschepen, bestemd voor dezelfde vaart. Visscherij De visscherijen van den Staat in de beneden rivieren van Zuidholland zijn dezer dagen te Rotterdam ver pacht voor 12 jaren, te zamen voor137,156; tot dusver bedroeg de pacht slechts f 35,070. Onderwijs. De gemeenteraad van Maastricht heeft be sloten, zich op nieuw tot de regeering te wenden, ten einde de overneming der stedelijke hoogere burgerschool door den Staat te verkrijgen. De gemeenteraad van Egmond aan Zee heeft de jaarwedde van den hoofdonderwijzer van 700 op 800, en die van elk der 3 hulponderwijzers van 400 op f 500 verhoogd. Feesten. Te Hoorn is eene commissie uit den gemeen teraad benoemd tot regeling der feestviering op 12 Mei a.s. Te Schoonhoven is voor de feestviering reeds meer dan f 1000 ingeschreven. Te Warmenhuizen is een groot aantal inge zetenen werkzaam tot voorbereiding der feestviering. De gemeenteraad heeft 300 uitgetrokken op de begrooting van 1874 voor dat doel. Eene lijst voor bijdragen circuleert met goed gevolgvoor versieringenschoolkinderfeest enz., De leerlingen der lagere scholen hebben 28,20 bijgedragen voor het kinder-geschenk aan Z. M. De gemeenteraad van Vlissingen heeft goedgekeurd de rekening der feestcommissie voor de feestengevierd bij de opening der kanaal- en havenwerken in September j.l., ten bedrage van f 3-2,814. De wed. Mathijssen te 's Prinsenhage is den 17, op haren 100,n verjaardagin optocht met harmoniealle bestaande gilden en eene eerewacht te paard van hare woning afge haald en plechtstatig naar de kerk gereden. Aanbestedingen. Den 8, te Amsterdam, door de Holl. Spoorweg-maatschappijhet maken van tijdelijke werken voor den Oosterspoorweg, bestaande in een gedeelte aarde- baan enz. tusschen de sluis van het Oosterdok en den S. Anthoniedijk te Amsterdam, minste inschr. M. Deutekam en W. Goedkoop Dz., voor 54,747. Den 9te Amsterdamvan wege de geniehet bouwen van een magazijn van kleeding en een rijloods, minste inschr. Staal Sr Haalmeijer, voor 41,000. Den 15, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaat schappij het maken van den spoorweg van den straatweg van Barneveld naar Voorthuizen tot aan de grens der ge meenten Amersfoort en Voorst, minste inschr. J. Arnsen en J. C. v. Ilattem, te Sliedreeht, voor f 779,700. Den 17, te Leiden, voor rekening van het departement van oorlog, het bouwen eener infirmerie buiten de Morsch- poortaan J. J. Hasselbach Sr Cie., voor 183,200het vergrooten van de kazerne bij de Morsch-poort, aan de zelfden, voor f 21730. Bouwwerken. 5 Leden van den gemeenteraad van Am sterdam hebben bij dat college een voorstel ingediend, om op nader te bepalen plaats eene nieuwe koopmansbeurs te stich ten, vereenigd met korenbeurs en telegraafkantoor en voor zien van inrichtingen en localengeschikt tot verhuring, en voorts om bij de opening der nieuwe beurs een entréegeld in te voeren. Den 11 is het eerste gedeelte van het voorstel aangenomen met 18 tegen 17, het tweede met 22 tegen 13 het derde met 20 tegen 15 st., en daarna het geheele voor stel verworpen met 18 tegen 17 st. De sociëteit „de Hereeniging" te Deventer heeft met alg. st. besloten, den ruil tusschen haar gebouw en dat van het voormalige Atheneum aan te gaanzoodat haar tegenwoor dige localen met de schouwburgzaal zullen verbonden worden. De daartoe vereischte som van 12000 is staande de ver gadering meer dan volgeteekend. De gemeenteraad heeft besloten het Atheneumgebouw voor f 26000 aftestaan aan de Schouwburgvereenigingdoor welke het overgedragen wordt aan de sociëteit „de Hereeniging". Gieten. Wijlen mr. W. A. v. d. Graajf te Deventer heeft vermaakt aan de herv. diaconie aldaar 1500 en aan de r. c. luthersche en israëlietische elk 500aan de r. c. te Schalkhaar en Lettele elk 250. Wijlen de wed. M. Salomon v. Blijdenslein te Tiel heeft aan de israël. gemeente aldaar /2000, vrij van rechten, ver maakt onder den last van geldelijke uitkeering aan de armen; aan het Centraal Isr. Weeshuis f 500 en aau 2 meisjes in dat gesticht, door het lot. aan te wijzen, ieder 250. Roode Kruis. Het hoofdcomité heeft weder 10000 ter beschikking gesteld van het comité te Batavia ten be hoeve der zieke en gewonde militairen, die aan de expeditie tegen At.chin deelnemen. Het Hunnebed te Rolde dat gedeeltelijk ingestort wasis door de zorg van Z. M. commissaris in Drenthe weder in den oorspronkelijken toestand hersteld. Rampen. Den 12 is de koolteerfabriek buiten de Zang- molenbarrière te Amsterdam afgebrand. In den nacht van 16—17 zijn nabij Groningen, onder Haren afgebrand een oliemolen de daarbij staande schuur en heerenhuizing, en vervolgens een op aanzienlijken afstand van daar aan de overzijde van het Winschoterdiep gelegen boerenplaatsde inboedels zijn mede verloren gegaan. Cholera. In de week van 7 tot 13 Dec. zijn bezweken 9 lijders, waarvan 2 te Gouda en 2 te Aarlanderveen. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam heeft den 11 den predikant Moutijn te W eesp, die door het kantongerecht aldaar veroordeeld was tot eene boete van 5, wegens het niet naleven der bepalingen op de vaccine ten aanzien eener in het koor der kerk gehouden zondagschool (waar alleen godsdienstig en geen maatschappelijk onderwijs gegeven wordt) vrijgesproken. De rechtbank te Amsterdam heeft den 15 de overeenkomst tusschen den burgemeester dier stad en den heer V. Dries- sens, als pachter van den schouwburg, den 27 J uni gesloten, ontbonden verklaard en laatstgenoemde veroordeeld tot scha devergoeding. Mishandeling van Dieren. De gemeenteraad van Haar lem heeft, op voorstel der afdeeling van de Vereeniging tegen het mishandelen van dierende bestaande bepalingen der politieverordening op dit punt uitgebreid, zoodat het kwaad krachtig kan worden tegengegaan. Landverkoop. Den 17 zijn te Haarlem 338 bunders drooggemaakte gronden in de Wijkermeer verkocht voor f 760,249. De prijzen variëerden van f 1300 tot 2700 per bunder. Ruim 62 bunders zijn opgehouden voor 103,912. Staats-loterij. Trekking der 4'. klasse. No. 9674/25000, No. 9658 f 5000. No. 10209 2 2000, No. 7798, 12053 1500, No. 157, 6574, 7727, 12503, 15286 1000, Koloniön. Onder bescherming van het vuur der marine, heeft, de landing ter reede van Atehinonder het vuur des vijands, zonder verlies van doodetimet volkomen succes plaats gehad. De troepen zijn vereenigd te Gighen en het hoofdkwartier is overgebracht naar de zonder verlies onzer zijds ingenomen benting Moesapie. De Kotta-Perakmeer benedenwaarts gelegenen de linie strandversterkingen zijn mede vermeesterd ten koste van 6 dooden en 38 gekwet sten^; de vijand liet 85 dood»» >e versterking achter. \Jt gêzonuueiastoestand is verbeterd. Bij vernieuwing wijzen wij met een kort woord op de bij WEekhoft te Leeuwarden verschijnende Almanak voor Landbouwers en eehouders, die jaarlijks voor weinige stuivers meuigen goeden raad geeft om van liet landbouwbe drijf de meeste voordeelen te trekken. De jaargang voor 1874 bevat weder bijdragen van een lötal deskundigen in verschillende oorden des lands, meestal van dezulken die zelf de practijk van den landbouw kennen. Dat de verkrijging van mest werkelijk eene levenskwestie voor den Lpdbouw wordt, blijkt wel uit de vele artikelenwelke ditmaal ovef stal-, groene en scheikundige mpst en hulpmeststoffen hande* len. Onder de verdere stukjes, die behartiging verdienen merken wij vooral op die over het losmaken van den onder grond, het te veel bewerken van zandgronden en over de kalveropfokking. Wij wenschendat vele landliedendie inziendat de hooge pachtsommen er toe dringen om de oude wijze van landbouwen te verlaten, maar geen lust heb ben zich daartoe in studiën te verdiepen, zullen medewerken om dit nuttig en eenvoudig boekje in stand te houden, dat, volgens de verklaring der redactie, minder onverschilligheid dan tot heden zal moeten ontmoeten om voortdurend te kun nen verschijnen. De opvoering van Olimpia, het leven eener tooneelspeelsterr, waarin mevr. Kleine de hoofdrol vervuldeis door een zeer talrijk publiek bijgewoond en uitbundig toegejuicht, zeker meer ter wille van het goede spel dan van den inhoud van dit stuk, dat ons geheel in het Frankrijk van het laatst der vorige eeuw verplaatst en eene aaneenschakeling vormt, van even toevallige als verschrikkelijke tooneelenmaar juist daardoor gelegenheid aanbiedt voor eene actrice als mevr. Kleine om haar veelzijdig talent te doen schitteren. Eene gevierde tooneelspeelster, die deugdzaam gebleven is te mid den eener bedorven wereldhuwt een edelmann aar moet daardoor den trots zijner familie, ten laatste ook de verkoe ling zijner liefde verduren. Zij blijft hem nochtans getrouw, en als zij zijn leven door het Schrikbewind bedreigd zietwil zij het tooneel weder betreden om de volksgunst ten zijnen behoeve te winnenmaar hij wordt gevankelijk weggevoerd en zij volgt hem in den kerker, waar zij haar leven wil geventoen zijne moeder, waarvan zij de grievendste min achting heeft ondervonden, wordt opgeroepen om geguilloti neerd te worden. Gelukkigerwijze wordt de voltrekking van het vonnis verhoeden hare opoffering door aller behoud door verzoening en hereeniging beloond. Vooral bracht mevr. Kleine het publiek in vervoering toen zij Olimpia voor stelde, half waanzinnig wijl haar geheugen haar begeeft, nu zij het zoozeer behoeft om het leven van haren echtgenoot te reddenmaar, het ten laatste herwinnendeden vloek tegen Rome uit de Horaces van Corneille uitspreekten even later, het „leve de KoningLeve de Koningin aanheft om de vervolgers van haren man te dwingen ook haar in zijn lot te doen deelen. De dames v. d. Finck en Vermoert als de hupsche zuster en de dartele kamenier van Olimpia, de heeren Kistemaker, Morin. Vos en Tourniaire, als haar gemaal, diens neef, haar pleegvader en de danser Lindor brachten veel bij tot de goede opvoering van het stuk. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 19jDec. Frederik Willem Kroese en Maria Catharina Koster. Klaas Smitwedr. van Marijtje Bloemendaal, en Cornelia Sleglkamp. GEBOREN. 14 Dec. Antonius FranciscusZ. van Johannes Hofstee en Maria Johanna Halsema. 16 n Petrus Adrianus, Z. van Pief er Bakkum en Ariaantje Bont. Pieter, Z. van Gerrit Molenaar en Aaltje Hoek. OVERLEDEN. 13 Dec .Johannes Martinus Elburg 36 j. 17 Hilletje Coster, wed. Tennis Molenaar, 79 j.Hen drik Z. van Hendrik de Graaf en Maria Pieters bijna 13 maanden. 18 Gerrit Bloemendaal45 j.

Alkmaarsche Courant | 1873 | | pagina 2