No. 4. Zesenzeventigste Jaargang. 1874 ZONDAG 25 JANUARI. Inschrijving voor de Brandweer, (Officieel (Bcbcelte. Meer spoorwegen. ©SUckcItffcöcftc Berichten. Duitschland. Belgie. Frankrijk. A L Ik M A ARS-G HE'G OU Si A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O, GS, franco per post f ft ,t*>U afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. ter gemeentesecretarie, op DINGS DAG, WOENS DAG en DON DERDAG van iedere week in de maand Januarij 1874, des morgens van 12 tot '2 ure en 's avonds van 6 tot 7 ure, van alle manspersonen van 20 tot 60 jaren oud en te Alkmaar wonende, zonder eenige uitzondering. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat de loting der in het vorige jaar in deze Gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Dingsdag 10 Februarij aanstaandeten Raadhuize der Gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepenom op dien dagdes voormiddags ten 10 ure, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de reden van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen we gens broederdienst of op grond van te zijn e e n i g e wettige zoon en geene halve broeders te hebben, moeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegenom de noodige opgave te doen en bovendien op Vrijdag 27 Februarij e.k., des namiddags ten 6 urein het Raadhuis verschijnenvergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenendie het vereischte getui genis kunnen afleggen en liet aldaar optemaken getuigschrift onderteekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Jan. 1874. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat de verkiezing van twee Leden voor den Gemeenteraad zal plaats hebben ten Raadhuize alhier, op Woensdag 4Fe bruarij aanstaande, van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure. Burgemeester en W'ethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Jan. 1874. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat ieder bevoegd is zich van de dienst bij het brand- wezen vrij te koopentegen betaling eener jaerlijksche con tributie van 3,vóór en f 6,na de lotingten kan tore van den gemeente-ontvanger. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Jan. 1873. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenendat de landmeter van het kadaster, op Maandag 2 Februarij aanstaande een aanvang zal maken met het opnemen der kadastrale veranderingen dienst 1875. De Burgemeester voornoemd Alkmaar, 23 Jannarij 1874. A. MACLAINE PONT. Meer spoorwegen dat is inderdaad, niet de begeerte van enkelen, maar de vrij algemeene volkswenseh in Neder land, voortgesproten uit een gevestigde overtuigingdie schier ieder jaar sterker is geworden. Als dit onderwerp in de Vergadering onzer Staten-Generaal wordt behandeld, dan is het niet meer de vraag hebben wij behoefte aan uitbrei ding van ons spoorwegnet maarhoe zullen de ons ont brekende spoorwegen worden aangelegd Dat zij er komen moeten staat bereids vast; men is alleen verdeeld over de beste wijze om ze te krijgen en vooral om ze spoedig te krij gen. Als de particuliere ondernemingsgeest er niet voor zorgt, moet de Staat ze aanleggen, wordt geëischt en toegegeven Alleen over het tijdstip, waarop het onvermogen van bijzon dere maatschappijen moet geacht worden genoegzaam te zijn gebleken, en over de voorkeur die de aanleg van staatswege zou verdienen schijnt verschil van gevoelen te bestaan. Hoe zijn de tijden veranderd «En Neerlands weeke grond zuchtte onder 't wicht van 't wee," zuchtte menigeen die het thans vergeten is, toen in den zomer van 1860 de wet tot stand kwam, waarbij de aanleg van het bekende tiental lijnen voor rekening van den Staat werd bepaald. Dat was weelde, oordeelden velen weelde, in een land door de natuur en door mensehelijke vlijt met zoo vele en zoo uitmuntende waterwegen voorzien. Wat voor andere landen een dringende behoefte waskon niettemin voor ons land overbodig zijn. Men diende toch acht te geven op de bijzondere gesteldheid van ons land, waar bovendien de afstanden zoo klein zijn, dat het tijdverlies door minderen spoed onbeduidend moet wezen. Aldus spraken de verstandigen en bezadigden; en als verzachtende omstandigheid voor hetgeen bijna een dwaas heid werd geacht, werd aangevoerd, dat onze Indische baten ons dan toch in elk geval de '/weelde" der spoorwegen ver oorloofden. Die weelde is intusscheu gebleken armoede te zijn, althans niets meer dan voorziening in de allereerste be hoeften, waarop zoo spoedig mogelijk nadere voorzieningen moeten volgen, zal men niet voortdurend in een gebrekkigen toestand blijven verkeeren De aanvulling onzer bestaande spoorwegen wordt thans algemeen erkend een volksbelang te zijn, en daarom verdienen de daartoe gevormde plannen en hun beoordeeling aller aandacht. Hiermee is reeds de uit gave gerechtvaardigd der brochure van den heer M. Cohen Stuart: "De beraadslagingen in de Tweede Kamer over de spoorwegen en het aanbod der bankiers," ook al neemt men niet in aanmerking dat de schrijver is «Secretaris van het Comité voor den Noord-Hollandsch-Frieschen Spoorweg." Dat Comité voor den Noord-Holiandsch-Friesehen Spoor weg kennen wij sinds 1864, en Alkmaar» belang was bij die onderneming te zeer betrokken dan dat niet. van tijd tot tijd ook in dit blad van de vele pogingen van dit Comité om zijn doel te bereiken en van de even talrijke teleurstellingen die het ondervond, melding werd gemaakt. Dat comité is in dit blad steeds verdedigd, wanneer het, van werkeloosheid werd beschuldigd. Die verdediging was gegrond op de be kendheid met velerlei werkzaamheden, met vele pogingen en onderhandelingenwaaraan geen openbare bekendheid werd gegeven, en op de vaste overtuiging van de eerlijkheid van dit Comité eerlijkheid in dezen zin, dat het zonder bij oogmerken ijverde voor een algemeen belang, dat het tot geen prijs iemand zou willen misleidenen liever de berei king van zijn doel, hoe vurig ook gewenscht, voor altijd zou willen prijsgeven, dan het te zoeken langs minder veilige wegen en door minder soliede middelen, die wel den onder nemer doen slagen, en zelfs niet zonder groote winst, doch hen die hem hun geld toevertrouwen aan het gevaar van bittere teleurstelling bloot stellen. Het Comité-Wouda (van 1S64) is in dit blad verdedigd ook tegen het nieuwere der heeren Bloem c.s. (van 1871); niet omdat, de eerlijkheid en goede bedoelingen van dat Comité werden verdacht, maar omdat het oude pian de voorkeur scheen te verdienen boven het nieuwe, en omdat de betere vooruitzichten van het nieuwe Comité meer op een goed geloof en vaste hoop dan op feiten schenen te steunen. Ongetwijfeld vond het, plan der heeren Bloem c.s. bijval; dat bleek uit de toejuiching die eraante beurt viel op openbare vergaderingen, uit de toezeggingen van de Staten der provinciën Noord-Holland en Friesland en uit den financiëelen steun die het van vele gemeenten on dervond. Maar die er getuige van was geweest dat het oude Comité bij zijn optreden een niet minder gunstige ontvangst mocht genieten, achtte zich gewaarschuwd, niet te veel waarde te hechten aan dat rooskleurig morgenrood en niet te stout daaruit een sehoonen dag te voorspellen. Uit hetgeen thans door den heer Stuart wordt medegedeeld blijkt duidelijk dat de Engelsche firma Hutton Vignolles Ce,, wier naam door zijn goeden klank vooral dit Comité moes! steunen, wel toe- toehoort aan als soliede bekende aannemers, contractors d forfait, wel berekend om goede spoorwegen aan te leggen doch die ook zeiven door hunne relatiën liet geld moeten trachten te verkrijgen. Dat het Comité zich bitter zou zien teleurgesteldwas te voorzienhet heeft in de brieven die het van de Regeering ontving, steeds meer gelezen dan er in stond; en volkomen juist schijnt de gevolgtrekking die de Minister van Binnenlandsche Zaken uit het gebeurde maakte, "dat de Heeren niet genoegzaam op de hoogte waren van spoorwegzaken, en, als zoovele ondernemers, te optimis tische opvattingen hadden van hetgeen hun werd medegedeeld door personendie in den regel de tusschenpersonen zijn tusschen de ondernemers en de bankiers." Dit Comité ver giste zich, als het vei zekerde dat het de «voorloopige con cessie" had verkregen of »de prioriteit" voor zekere lijn. Aanstonds is in de Alkmaurschc Courant op die dwaling ge wezen en thans komt zij tot grievende teleurstelling van het Comité, aan den dag. Maar die teleurstelling geeft geen recht om zich te beklagen over de Regeering, omdat deze door de goede verwachting, die het Comité koesterde van de bemoeiingen der firma Hutton Vignolles Co., wanneer die eenmaal in het werk gesteld zouden worden tot nog toe was nimmer eenige geldelijke operatie beproefd zich niet liet bewegen om aan de heeren Bloem c.s. concessie te geven voor een plan, dat zij minder goedvond dan van het Comité-Wouda. En hoe staat het thans met het spoorwegplan van het co- mité-Wouda (van 1864)? Een vereeniging van Nederlandsche bankiers heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken concessie gevraagd voor den aanleg van een drietal spoorwegen 1°. van Dordrecht, langs Sliedrecht enz. naar Gorinehem, Tiel en Eist, waar de lijn zou aansluiten aan den Staats-spoorweg van Arnhem naar Nijmegen; 2 van Gorinehem over Kuilenburg, gebruik makende van de bestaande spoorwegbrug over de Leknaar Amersfoortwaar de lijn zou aansluiten aan den Centraal-Spoorweg3°. van Meppel over Ommen naar Almelo en van Ommen naar Zwolsteeds aansluitende aan de bestaande spoorwegen. Als ondersteuning van den Staat wordt daarvoor gevraagd 3 percent van het kapitaal, dat voor aanleg en exploitatie volgens in te dienen begrooting noodig zal blijken, over tien jaren. Met deze vereeniging van bankiers is het Comité-Wouda in onderhandeling ge treden en «na een nauwkeurig onderzoek der gemaakte plan nen, begrootingen, profillen enz." heelt deze vereeniging den Noord-Hollandseh-Frieschen-Spoorweg overeenkomstig het plan van het Comité in haar aanvrage om concessie opgeno men. «Of de regeering" - schrijft thans de Secretaris van dat Comité «het aanbod der Bankiés zal aannemen en van hunne bereidverklaring tot opname van den Noord- Hollandsch-Frieschen Spoorweg in dat aanbod gebruik zal maken, of de Wetgevende Macht een en ander hare goed keuring zal schenken dat alles is natuurlijk nog onzeker, maar wat vaststaat is dit: dat het Comité-Wouda einde lijk heeft verkregen wat het hoopte: een naar het meent soliede en eerlijk aanbod, voor het Rijk niet te bezwarend en voor onze kapitaalsmarkt wenschelijk, en dat het gedaan heeft wat het zich bij zoodanig aanbod sedert jaren had voorge nomen te doendat het zijn plannen, zijn werk en zijn rechten, voor het geval dat tot uitvoering werd overgegaan, beeft overgeven zonder eenige andere betaling te bedingen dan de teruggave der daarvoor bestede gelden en uitschotten." Over de concessie-aanvrage der vereeniging van bankiers bij een volgende gelegenheid. W. v. D. K. Naar aanleiding der plaats gehad hebbende verkiezingen heeft de Rijks-kanselier gelast, dat eene opgaaf zal worden samengesteld van alle kiezers in de verschillende distrieten, verdeeld it. 4 eategoriën, t. w.: evangelischen, catholieken, israëlieten en dissenters. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 12 zijne werkzaamheden hervat. Het ontwerp betreffende de deelneming van den Staat aan den geprojecteerden berliju- sehen spoorweg werd door den minister van koophandel ver dedigd en in banden eener commissie gesteld. De regeering heeft bij het Huis een wetsontwerp ingediend tot uitbreiding van het net der Staatsspoorwegen in de pro vinciën Pruisen, Posen, Silezie, Hessen en Westfalen, waar voor eene leening van ruim 50 miljoen th. zal gesloten moeten worden. Den 15 heeft de minister van eeredienst, in antwoord op de interpellatie-Biesenbachover het van regeeringswege in het district Dusseldorp ingestelde onderzoek naar de stemmen, bij de jongste verkiezingen voor den Landdag door de on derwijzers uitgebrachtverklaarddat de vrijheid van het kiesrecht niet verkort wasaangezien het onderzoek eerst 3 weken na de verkiezingen is ingestelddat de maatregel noodig was omdat de regeering, vooral in een zoo ult.ramon- taansch distriet als Dusseldorp, moet weten in hoe verre zij op hare ambtenaren rekenen kanen dat het onderzoek van zeer vertrouwelijken aard waszoodat het alleen bekend is kunnen worden doordat een ultramontaansch schoolopziener de regeerings-circulaire aan de Germania zond. Den 19 heeft de minister van eeredienst een wetsontwerp ingediend betreffende het beheer der vacante bisdommen. De derde lezing van het wetsontwerp tot invoering van het bur gerlijk huwelijk werd ten einde gebracht; al de voorgestelde amendementen der vrijwillige commissie zijn onder goedkeu ring der regeering aangenomen. Den 20 is het ontwerp eener provinciale wet, op den zelfden grondslag rustende als de ten vorigenj are aangenomen kreitswetvoor de eerste maal gelezen en in handen eener commissie van 21 leden gesteld. Een voorstel van den heer Richter (fortschritts-partij) om de 30000 th. op het budjet uitgetrokken als „fonds ter dispositie" van het ministerie en dienende tot subsidiëering der officieuse dagbladpers, te schrap pen werd door de centrumspartij ondersteunddoor den minister van binn. zaken en de nationaal-liberale partij be streden en met 205 tegen 141 st. verworpen. De heer Las- ker gaf evenwel te kennendat het afleggen van rekenschap over het gebruik dezer gelden wenschelijk was. Den 21 is het voorstel-Friedenthalom de kreitswet ook in de provincie Posen intevoeren na door de aanvoerders der poolsche fractie bestreden te zijn en nadat de minister van binn. zaken zich bereid had verklaard om aan de beraad slaging over hetzelve ia eene commissie deel te nemenin handen eener commissie gesteld. Bij de herstemming te Frankfort is de democratische can- didaat Sonnemann met 7185 st. tot lid van den Rijksdag verkozentegen 5685 st. op dr. Lasker (Laatstgenoemde was reeds in het district Meiningen verkozen). De aartsbisschop Ledochowski den 14 niet voor het hof te Posen verschenen zijnde, is nogmaals gedagvaard, onder bij voeging dat hij niet vrijwillig verschijnendemet geweld voor den rechter zal gebracht worden. De prelaat heeft ge schreven, dat hij niet verschenen is, omdat hij de bevoegdheid van bet hof voor kerkelijke aangelegenheden niet erkent; en dat geweld niets zal baten, wijl hij niet voornemens is eenige verklaring af te leggen of opheldering te geven. De aartsbisschop heeft in een nieuw protest, gericht aan den opper-president der provinciebetoogd, dat hij geen gevolg kan geven aan het verzoek om in de vacature der proostdij Dobryzyca te voorzien. 2 Landraden in Rijnland, de graven Spee en Loézijn ontslagende laatste wegens het niet aangeven eener in strijd met de wet plaats gehad hebbende benoeming van een kapellaan, de eerste (te Dusseldorp) vermoedelijk wegens het openbaar maken der in het Huis der Afgevaardigden ter spraak gebrachte vertrouwelijke regeerings-circulaire. De Nordd. Allgem. Zeitung, betoogt dat indien Duitsehland.s antagonist Rome zich door bondgenootschap met Frankrijk versterkte indien Frankrijk zich tot het dienen der room- sche priesterstaatkunde verwaardigdeDuitschland niet in vrede met Frankrijk zou kunnen leven. Daarom houdt het nauwlettend het oog op de handelwijze der fransohe bisschop pen en verklaart hetin het belang van den vredeluide, dat eene afscheiding der fransohe regeering van de zaak van het ultramontanisme de zekerste waarborg is voor de rust van Europa [De Osservatore Romano behelst naar aanleiding van dit artikel eene officieuse mededeeling, waarin de hoop wordt uitgesprokendat Frankrijk niet zal ophouden zijn plicht te doen als oudste zoon der Kerk en als beschermer van het Pausdom], De zetters der drukkerij waar de wetsontwerpen, versla gen en stenografische berichten van het Huis der Afgevaar digden gedrukt wordenhebbenhoezeer zij van 30 tot 50 gulden 's weeks verdiendenhooger loon geëischt en, toen de eigenaar zulks geweigerd had, den arbeid gestaakt. Wegens de toenemende on zedigheid te Berlijn is last ge geven tot onmiddelijke inhechtenisneming der schuldigen. Ook in het geheele Rijk nemen de misdrijven toewaarom de minister van justitie de ambtenaren van het openbaar ministerie aangeschreven heeft omzooveel mogelijk, er voor te zorgendat niet het uitspreken der lichtste straf bij alle voor het eerst gepleegde misdrijven regel zij. Beieren. Het gemeentebestuur van Munchen heeft hen, welker kinderen kosteloos openbaar onderwijs ontvangen, als bedeelden beschouwd en als zoodanig van de lijsten der kie zers voor den Rijksdag geschrapt. Prinses Leopold Gisela van Oostenrijk) is den 8 bevallen van eene dochter. Baden. De 2«. Kamer heeft den 21 het wetsontwerp tot aanvulling der kerkelijke wetten aangenomen. Daarbij wordt voor het bekleeden van een kerkelijk ambt en de uitoefening van kerkelijke functiën een onderzoek van staatswege ver- eischt. Het houdt bepalingen in betreffende het sluiten van seminariën en tot bescherming van het stemrecht tegen ker kelijke invloeden. Aan deze bepalingen zijn strafbepalingen toegevoegddie hare uitvoering verzekerenen volgens welke de geestelijken na twee waarschuwingen, door gemeen schappelijke beslissing van de regeering met een uit drie rechters bestaand collegekunnen worden afgezet. Den 16 is de overeenkomst geteekend waarbij het aandeel van den Staat en van de stad Antwerpen bepaald wordt in de kosten van het aligneeren en vernieuwen der Schelde kaden van de noorder-citadel tot de terreinen der zuider citadel over eene lengte van 4500 ellen. De gemeenteraad van Brussel heeft met alg. st. het met eene reeks van bank-instellingen aangegane contract om trent de nieuwe leening van 70 miljoen fr. bekrachtigd. De nieuwe operatie zal niet tot bezwaar der belastingschuldigen strekkendaar de opbrengst der aanteleggen werken vol doende zal wezen voor rentebetaling en aflossing. Den 9 is in verscheidene parijsche kerken eene jaardienst gehouden voor de rust van Napoleon III, welke door prins Napoleon, prinses Mathilde, Koningin Isabella II, vele aan zienlijke bonapartistendoor redacteurs van dagbladen en door een groot aantal personen van aller'ei stand is bijge woond. De heeren Rouher en Paul de Cassagnac werden bij het verlaten der kerk met toejuichingen en kreten ter eere van den keizerlijken prins begroet. Door rondgedeelde affi ches werd bekend gemaakt, dat er eene inschrijving geopend was om dien prins, door eene bezending gewezen militairen en jongelieden van zijnen ouderdom een prachtvaandel met den keizerlijken adelaar te doen aanbieden. Te Parijs is in 82jarigen ouderdom overleden de abt Phi lippe Mathieu Bransietsedert 36 jaren het algemeen ge achte en geliefde hoofd der „broeders van de christelijke leer," ten doel hebbende de verbreiding van christelijk volks onderwijs. Hij heeft daarvoor zeer veel gedaan en een groot aantal ieerboeken geschrevenwaarvan verscheidene op de uitsluitend door wereldlijke onderwijzers bestuurde scholen zijn ingevoerd. Tijdens het beleg van Parijs bewees hij ge wichtige diensten als bestuurder der ambulance-dienst. Aan zijne begrafenis werd deelgenomen door den aartsbisschop van Parys en verscheidene andere prelaten, eenige ministers, den voorzitter en eenige leden der Nat. "Vergadering en tal- locze belangstellenden. Aan het graf werd het woord gevoerd door de heeren Desjardins, ondersecretaris van Staat van het dept. van onderwijs, Arnaud, maire van het arrt. waarin het centrale gesticht der congregatie gevestigd is, en Vautrain, voorzitter van den gemeenteraad. De luit. ter zee Gamier, die na den dood van kaptein Lagrée de expeditie tot opsporing der bronnen van de Cam- bodj a-rivier volbracht, vervolgens aan de verdediging van Parijs deel namen laatstelijk op eigene kosten pogingen deed om een bruikbaren waterweg tusschen Cochin-China en Centraal-China te vinden, is den 21 Dec. met den scheepsvaan- drig Balny te Ha-Noï door een troep oproerige chineezen vermoord. De maarschalk-President heeft, op voorstel van den minister van onderwijs en schoone kunsten, goedgekeurd de statuten van de in 1870 vóór het uitbreken van den oorlog gevormde Nationale Academie der fransche artisten (die leden van het Instituut zijn, het Legioen van Eer of den romeinschen prijs of eene tentoonstellings-medalje verworven hebben), waarvan het hoofddoel is, de zorg voor de organisatie en het beheer der tentoonstellingen van fraaie kunsten op zich te nemen. De Academie der zedekundige en staatkundige wetenschap pen heeft den prijs voor de grootste verdiensten aan het lager onderwijs bewezenmet eenparige stemmen toegekend aan den heer Gréard, gewezen directeur van het lager onderwijs tijdens het ministerschap van Jules Simon, na de optreding van den minister Batbie als zoodanig vervangen. De stad Marseille is veroordeeld om 40000 fr. te voldoen als schadevergoeding aan de weduwe van een nationalen garde, die bij eene volksbeweging in April 1871 aldaar is omgekomen. Te Toulouse hebben zich 1200 sigarenmaaksters naar den prefect begeven om inwilliging harer eischen wegzending van een der arbeidsters en hooger loon te verkrijgen. De prefect weigerde kennis van hare vorderingen te nemen, zoolang zij niet naar hare werkplaatsen teruggekeerd waren, en toen zij hieraan voldaan hadden wist hij eene hem ge zonden deputatie van 6 arbeidsters van het onbillijke der gedane eischen te overtuigenzoodat het werk hervat werd. De hooge raad voor het openbaar onderwijs heeft den 13 het beroep verworpen, 't welk de, wegens het niet opnemen van het godsdienstig onderricht in hun schoolprogramma door den departementalen raad te Lyon veroordeelde onder wijzers en onderwijzeressen van bijzondere scholen hadden ingesteld. De commandant van Parijs heeft het blad l'ünivers voor 2 maanden geschorst, wegens het openbaar maken van op stellen en bescheiden, die diplomatieke verwikkelingen ten gevolge zouden hebben. Hét blad had een mandement van den bisschop van Périgueux en Sarlat, tot aankondiging* der pauselijke encyelica van 21 Nov., medegedeeld, waarin de vervolgingen der Kerk in Zwitserland en Duitschland „han delingen van het cesarisme" en Koning Fictor Emmanuel den „heiligschennenden overweldiger" van den Kerkdijken Staat werden genoemd. In hetzelfde nummer, waarin het mande ment was. opgenomen, had de heer Veuillot reeds te kennen gegeven, dat prins Bismarck bij vertrouwelijke nota van de fransche regeering de opheffing van l'Univers gevraagd had, maar datal zou de Beurs bet gaarne anders zienhet mi nisterie wijselijk geweigerd had om aan den vreemden aan drang toe te geven.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1