Groot-llrittanJe en Ierland. Spanje. Rusland. Ow»4teiirijk-llongar{je. 1 ereeiiiftde Staten. aBraxilic. iSansiciilasiel. JBarkl- ctt iactursbcrichlcu. Bij de onderlinge verdeeling der goederen van het geslacht Orleans is het kasteel van Eu het geliefkoosde zomerver blijf van Koning Lodewijk Philips en een gedeelte der daartoe behoorende uitgestrekte bosschen aan den graaf v. Parijs ten deel gevallen. De regeering heeft besloten om de reispassen tusschen Frankrijk en Italië afteschaffen. Nationale Vergadering. De eindcijfers der den 12 ingediende staatsbegrooting voor 1875 bedragen in uitgaaf 2569 en in ontvang 2573J- miljoen. De uitgaven zijn 36^ miljoen hooger geraamd dan die voor het loopende jaar. De budj et-commissie heeft zich vereenigd met de door den heer Sébert voorgestelde verhoo<ring van het successierecht in de rechte lijn (6^. miljoen), met de door den heer Casimir- Périer voorgestelde belasting op glas- en kristalwerk (12 miljoen), met de verhooging van 20 fr. per vat gedestilleerd en van de belasting op het zout met 5 opcenten. Zij heelt de belasting op de" vrachtgoederen verworpen. Den 14 heeft alleen de heer Pascal Duprat de wet op de maires bestredenen tevens den hertog de Broglie, wien hij eene dubbelhartige politiek verweet ten voordeele eener or- leanistische restauratie, waartoe z. i. ook de aanhangige wet zou moeten dienenmaar elke conspiratie ten voordeele van een der beide Koningschappen tegen de republiek, was er eene ten voordeele van het Keizerrijken daarin lag het gevaar der wet. Van verschillende zijden de sluiting van het algemeen debat gevraagd zijnde, werd met 370 tegen 314 st. daartoe besloten. Een contra-project van den heer de Presscnsé, houdende, dat de commissie voor de decentrali satie binnen 2 maanden de organieke wet tot regeling van het gemeentewezen indienenen dat tot de stemming daar over de tegenwoordige wijze van benoeming der maires van kracht blijven zouwerd door den rapporteur voor de wet bestreden en met 356 tegen 292 st. verworpen. Den 15 hebben de heeren Failliet en Chardon en Lefevre Pontalis hunne contra-projecten ingetrokken. 2 Amendementen op art. 1, van de heeren Millaud en Guyot en Tolain, ten doel hebbende om de maires en hunne adjuncten in het ge- heele Rijk door de gemeenteraden te doen benoemen en den maire uitsluitend met de uitoefening der gemeentelijke policie te belasten, zijn met eene aanzienlijke meerderheid verwor pen. De heer Farcy diende een wetsvoorstel, t welk urgent verklaard werdintot het nemen van maatregelen van voorzorg tegen aanvaringen en andere dergelijke onheilen op zee. Den 16 is de urgentie geweigerd aan voorstellen van den heer Fresneau, tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, in dien zin, dat aanvragen tot het houden van in terpellation weder, evenals onder het Keizerrijkaan het onderzoek en de beslissing der afdeelingen onderworpen wordenen dat voor het houden van geheime stemmingen eene aanvraag van 40 leden niet voldoende, maar eene hoof delijke openbare stemming daarover noodig is. Den 17 is art. 1 der wet op de mairesluidende „lot na de aanneming der organieke gemeente-wetgeving zullen de maires en hunne adjuncten in de hoofdplaatsen der de partementen arrondissementen en kantons door den voor zitter der republiek en in de overige gemeenten door de prefecten benoemd worden," rnet eene groote meerderheid aangenomennadat meerdere amendementen ingetrokken of verworpen wareno.a. dat van den lieer Duvernuyom naast den door de gemeente te benoemen maire een gedele geerde van het centraal gezag aan te stellen. Den 19 is art. 2 aangenomen met 356 tegen 321 st., waarop met 341 tegen 337 st. verworpen was een amendement van den heer Feray, om de maires in gemeenten van minder dan 3000 zielen door de regeering uit de gemeenteraden te doen kie zen. Den 20 is het derde artikel met 377 tegen 301 en vervolgens de wet met 359 tegen 318 st. aangenomen. - De heer Haenljens heeft den 19 verklaard zijne voorgestelde in terpellatie over de binnenlandsche staatkunde intetrekken, ten einde de ernstige moeilijkheden, waarin de regeering thans1 verkeert, niet te vermeerderen. De interpellatie van den genl. Dutemple over de betrek king met Italië en het benoemen van den markies de Ktoailles tot gezant bij -Koning Victor Emmanuel was daarna aan de orde. De minister Decazes nam eer het daartoe kwam het woord. Hij verzekerdedat niets de in de laatste dagen opgewekte bezorgdheid wettigdedat, geen verschil van ge voelen met Italië bestond. Het streven onzer politiek is, zeide de minister, onze zorgen te wijden aan het gezag en de geestelijke onafhankelijkheid van den Pausen in goede verstandhouding te blijven met, Italië, „gelijk het door de omstandigheden geworden is." Onze staatkunde ten op zichte der overige mogendheden heeft geen ander doelwij wenschen den vredeomdat die voor ons noodig is. W ij zullen het mogelijke doen om botsingen en misverstand te vermijdenen wij zullen elke aanhitsing der gemoederen onderdrukken. Andere ophelderingen kon de minister niet geven. Nam de Kamer daarmede genoegendan zou zij, tot groot nut van het algemeen belangeene discussie kun nen vermijdendie slechts tot benadeeling van belangen zou kunnen strekken, welke rust en veiligheid behoeven. De minister werd herhaaldelijk toegejuicht. De heer Dutemple verklaarde niet bevredigd te zijn en derhalve zijn recht van interpellatie te moeten bandhaven. De rechterzijde riep hierop „over 6 maandenen het rechter centrum eischte de toepassing der prealabele kwestie. De linkerzijde verzette zich er tegenmaar de Kamer besloot tot de toepassing. De genl. Dutemple verklaarde daarop, ter wille van de zaak van God en godsdienstalstand te doen van den titel van ge neraalhem opgedragen omdat hij met het Loire-leger deel aan den defensiestrijd had genomen. De genl. Loysel had hem n.l. gedurende het debat toegevoegddat hij, indien de interpellatie doorging, uit naam van het leger zou pro testeeren tegen zijn verder voeren van den generaalstitel. De aan de Goudkust liggende oorlogschepen hebben bevel ontvangen naar de Kaap te stevenen, vermits er in Natal onlusten zijn uitgebroken. Te Newcastle is de radicale candidaat, de heer Coteen, tot lid van het Lagerhuis verkozen. Het regeeringsblad behelst een schrijven des Keizers aan j den minister van onderwijs, waarin deze wordt uitgenoodign, zorg te dragen dat de verordende maatregelen betredende het volksonderwijs, onder medewerking van de a dels maarschal ken in de provinciën, behoorlijk worden ten uitvoer gelegd. De staatsbegrooting voorl874 bedraagt in uitgaaf 536,683,836 en belooft een batig saldo van 3,1S7,S20 roebels. De veldmaarschalk graaf Bergluitenant des Keizers m het Weichsel-district (Warschau), die zich naar Petersburg begeven had om bij de huwelijksfeesten der grootvorstin Maria tegenwoordig te zijnis aldaar den 18 Jan. aan eene longongesteldheid overleden. De inneming van Carthagena heeft zonder bloedvergieting plaats gehad. Een aantal opstandelingen zijn in de stad en in de forten gevangen genomen en ontwapend; met het, sclnp Darro zijn er 500 bemachtigd. De muren der vesting zijn door het bombardement wel zwaar geteisterd maar er is geen eigenlijke bres geschoten. Bij de Madridsche t£>r,ri Hgn-en alle huizen in puin. Bij de laatste zware ontploffing, door het springen van een kruitmagazijn ontstaan, waren 200 menschen omgekomen. De uit Carthagena ontvluchtte galei boeven zijn door de fransche overheden te Oran t.e gelijk met de Numancia aan den vice-admiraal Chicarro overgegeven. Cor.treras en andere militaire en burgerlijke aanvoerders der mnrciasche opstandelingen zijn in de forten bij Oran gein- terneerd. Den 13 was de rust te Barcelona volkomen hersteld en werden de gesneuvelde officieren en manschappen met groote plechtigheid begraven. De kapitein-generaal Martinez Cam pos heeftwegens een opgerezen twist met den militairen commandant Turonzijn ontslag genomenen sedert, heeft laatstgenoemdenaar aanleiding van het geschilzijn bevel insgelijks nedergelegd. Voor de geruchten omtrent de inneming der 2 versterkte Het door Khiva afgestane grondgebied op den rechter oever der Amu-Daria is bij verdrag overgegeven aan den Emir van Bokhara, ter erkenning van diens trouw en toe wijding. De russen zullen zich aldaar mogen vestigen, han del drijven en eigendommen bezitten, de slavernij en de sla venhandel worden in het bokharasclie gebied afgeschaft, en de Keizer en de Emir zullen zich door gezanten bij elkander kunnen doen vertegenwoordigen. De Keizer heeft van het hoofdbestuur van het bntsche en buitenlandsche Anti-Slavernij-Genootschap te Londen een adres ontvangeu, waarbij hem warmen dank wordt toegebracht voor de afschaffing, door Ruslands tusschenkomstvan den slavenhandel in Khiva. Den 28 Dec. is den luit.-genl. Kaufmann, gouv.-genl. van Turkestan en aanvoerder der expeditie naar Khiva, in de Artistenclub te Petersburg een banket aangebodenwaaraan de meeste ministers en omstreeks 300 generaals en kolonels hebben deelgenomen. De Keizer heeft hem tot generaal der genie bevorderd. punten, die de rivier van Bilbao beschermen, Portugalete en het fort Desiertoheeft geen grond bestaan. Bilbao wordt voortdurend door de carlisten belegerd en de door genl. Lorna verdedigde vesting Tolosa wordt steecls door eene aanzienlijke macht bedreigd. Moriones heeft het niet raadzaam geachtmet zijne 13 a 14000 man het hem door den car- listischen opperbevelhebber JEliodie met ruim 20000 man zeer sterke stellingen bij Castrejana en Laredo heeft inge nomen aangeboden gevecht aantenemenen zich van de zeekust naar de Ebro gericht, waarschijnlijk om zich met de kolonne van Primo de Rioera te vercenigen. De carlisten zijn Caldas* binnengetrokken. De dezer dagen door de jury ter dood veroordeelde hoofdaanlegger van den in 1872 tegen Koning Amadev.s ge- pleegden moordaanslag te Madrid, Manuel Pastoris in vrouwengewaad uit zijne gevangenis ontvlucht. Het gouvernement schijnt voorshands tegen geldelijke verlegenheid gewaarborgd te zijn door aanbiedingen van voorschotten door de Spaansche Bank en particulieie bank instellingen op de inkomsten, die van den op 2500 fr. vast- gestelderi afkoopsprijs van de militaire dienst worden tege moet gezien. De Keizer heeft den 12 in de hofkapel te Pesth en den 15 in die te Weenen met de noodige plechtigheidde ba- retten overhandigd aan de nieuwe kardinalen bimor en Tarnoczy. Van officieuse zijde wordt gemeld, dat de regeering reeds eenige maanden geleden den H. Stoel gewezen heeft, op de gevaren die uit eene verandering der wijze van verkiezing van een Paus zouden kunnen voortspruiten, onder bijvoeging, dat de regeering slechts zoodanige verkiezing als geldig zou kunnen beschouwen welke met inachtneming der oude be palingen en gebruiken en zonder beperking van de vrijheid der kardinalen in hunne keus geschiedt. Oostenrijk. 52 Banken, 7 spoorwegmaatschappijen 22 bouwvereenigingen en ,20 industriëele ondernemingen, te Wee- nen gevestigd, betalen, ten gevolge van de jongste linauciëele crisis, den Januari-coupon niet. Den 10 zijn in 17 districten van Boheme leden van den Rijksraad gekozen, ter vervanging van de wegens met-ver schijning vervallen verklaarde. In plaats van 7 oud en 9 jong- czechen, zijn nu 16 oud- en 1 jong-czechen benoemd. De gemeenteraad van Weenen heeft een adres aan den Rijksraad gericht, waarbij op de invoering van het burgerlijk huwelijk wordt aangedrongen, aangezien in de hoofdstad ruim 1000 oud-catholieke gezinnen bestaan en sedert de oprichting der oud-catholieke gemeente 194 huwelijken gesloten en ruim 300 kinderen gedoopt zijn, die de Staat, volgens de bestaande wetgeving als onwettig beschouwen moet. Op een concert te Weenen ten voordeele van het. onder steuningsfonds voor den kleinhandel gegeven, heeft de be roemde pianist Liszt, die geestelijke geworden zijnde zich in ongeveer 25 jaren niet in het openbaar had doen hooren medegewerkt. Hij werd met uitbundige toejuichingen door het talrijk publiek begroet. De opbrengst van het concert bedroetr 25000 gulden. Hongarije. De grijze aanvoerder der meerderheid van bet, Volkshuis, graaf Deakwil wegens zijnen steeds ach teruit gaanden gezondheidstoestand zijn mandaat als Afge vaardigde nederleggen. Eene deputatie heeft te veigeeis getracht, hem van dit voornemen terug te brengen. De regeering heeft aan de financiëele commissie de ont worpen sdaatsbegrootingen voor 1875, 76 en 77 medegedeeld, waarbij de tekorten over die jaren geraamd worden op 21 141 en 12J miljoen. Door bezuinigingen en hervorming van het belastingstelsel hoopt men eene jaarlijksche vermeerdering van inkomsten te verkrijgen van 12} miljoen. Het Congres is den 19 Dec. tot den 5 Jan. verdaagd, na eene zitting van 3 weken. Het heeft wetten aangenomen tot aflossing van de 5 p.c. leening van 20 miljoen en tot het beschikbaar stellen van 5 miljoen d. ten behoeve der bijzon dere uitgaven voor de marine. Blijkens de rapporten van de hoofden der mimsterieelede partementen, kan er op de staatsuitgaven bij geene mogelijk heid meer dan 5 miljoen dollars bezuinigd worden. Te Chicago zijn den 21 Dec. 10000 werklieden voor het stadshuis samengekomenbrood en werk van gemeentewege verlangende. Hun werd geantwoord, dat de raad hun ver langen in overweging nemen zou en dat een der wethouders, een bakkerzich bereid had verklaard om 2 maanden lang 10000 brooden daags tegen den prijs van het gebruikte meel te verschaffen. Op den middag van den 26 hebben al de machinisten en stokers van de spoortreinen der Pennsylvania-spoorwegmaat- schappijin Ohio Indiana Illinois, Kentucky en Missouri den arbeid gelijktijdig gestaakt en hunne treinen laten staan I waar zij stonden. Den 26 en 27 was het verkeer geheel ge stremd de directiën staakten het goederenvervoer en de nacht treinen en namen alle eenigszins bruikbare personen m dienst, waarom den 28 en 29 een gedeelte der machinisten weder begon toe te geven. De oorzaak der staking was eene ver mindering van alle bezoldigingen met 10 p.c. als een gevolg der flnanciëele crisis. 25 Spoorwegmaatschappiye» zijn achterst&lh gebleven in de betaling van het Januari-dividend. De voornaamste daar van zijn de Northern-Pacific, de Missouri-Kansas en lexas, de Canada-Southern, de Chesapeake-Ohio de Detroit en Milwaukeede Kansas-Pacific, de Nieuw-Orleans-Mobile en Texas. De siameesche tweelingen zijn den 20 Jan. te Nieuw-lork, de een 2 uren na den ander, overleden. Te Chicago hebben 2 groote branden plaats gehad. Het hooge gerechtshof heeft rechtsingang verleend tegen den bisschop van Olinda, ter zake eener aanklacht van „po ging tot verkrachting van een artikel der grondwet". Het gerechtshof heeft ook den bisschop van Para doen dagvaar den. De bisschop van San Paulo heeft de zaak zijner ambtsbroeders omhelsddoor zonder goedvinden der regee- rins de pauselijke brève van Mei 1.1. tegen de vrijmetselaars openbaar te maken. Verkiezingen. Te Gouda is bij herstemming tot lid der 2e. Kamer verkozen dr. A. Kuypermet 1504 st., tegen 1252 op den heer Venders v. d. Loej). De r. c. kiesvereeuiging had ditmaal dr. Kuyper aanbevolen en de conservatieve had zich van aanbeveling onthouden. Staten-Geneuaal. Het wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs is ingediend. Het openbaar iiooger onderwijs wordt gegeven aan de Rijks-universiteiten te Lei den Ütrecht en Groningenaan gemeentelijke athenea en aan gemeentelijke of zoo noodig Rijks gijmnasia, de laatste met of zonder Rijks-subsidie, in 7jarigen cursus onderwijs gevende in oude en nieuwe talengeschiedenisstaathuis houdkunde en staatsinstellingen, wiskunde, natuurlijke his torie en natuur- en scheikunde. De universiteiten hebben 5 faculteiten rechten geneeskunde wis- en natuurkunde wijsbegeerte en letteren, en godsdienstwetenschap. De hoog leeraren genieten f 4000, na 5 jaren 5000, na 10 jaren f 6000, maar bij de aanstelling kan reeds het maximum worden toegekend. De collegiegelden komen aan het Rijk. Aan -elke universiteit zijn 6 Rijksbeurzen a f 800, met vrij dom van collegegelden. De senaten kunnen een wetenschap- pelijken titel, welke geene bevoegdheid geeft om eenig beroep uit te oefenen of een openbaar ambt te bekleed en, toekennen aan liendie. met goed gevolg een openbaar examen hebben afgelegd. Ook aan een atheneum kan bij kon. besluit der gelijke bevoegdheid worden verleend. Benoemingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot hoogleeraar in de geneeskunde aan het atheneum benoemd dr. B. J. Stokvis. Rijks-telegraae. In 1873 zijn overgebracht 1,314,340 binnen- en 636,543 buitenlandsche betaalde telt grammen en 113,355 door buitenlandsche kantoren over Nederland ver zonden. De opbrengst, beliep 667,965. Het aantal over gebrachte telegrammen was 45,565 en de opbrengst f 6255 grooter dan in 1872. Feesten. Te Gouda zal de feestviering van 12 Mei be staan in openbare muziekuitvoeringen, optochten, gondelvaart, illuminatie en vuurwerk en, op den volgenden dag, kinderfeest. Karnaval. Een 100tal ingezetenen van 's Hertogenbosch hebben den gemeenteraad verzochthet dragen van maskers op de openbare straat of openbare plaatsen gedurende de karnavalsdagen te verbieden dewijl de ondervinding geleerd heeft, dat bet gemaskerd gaan aanleiding geeft tot losbandig heid en uitspattingen. Aanbestedingen. Den 19 te Amsterdam, het bouwen en 3 jaren onderhouden van eene openbare tusschenschool locaal voor de gymnastiek en onderwijzerswoning op portret voorstellende den alkmaarschen burgemeester Floris v. Teylingen, hetwelk tot. model gediend heeft voor het ge steendrukte dat. vóór Hofdijk'» Alcmaria VictrixJ is geplaaM., aan onze stad vereerd. In de volksvoorlezing van j.l. Woensdag sprak de heer Cohen Stuart over „liet lezen der courant," als middc, tot uitbreiding van kennis en tot. vermijding van eenzijdigheid. Nadat hij zijne hoorders gewezen had op de couranten welke zij niet moeten lezen, n.l. die welker schrijvers jacht, maken op schandaal, zich schuldig maken aan verdachtmaking en laster, of meenen dat. zij alleen gelijk hebben, gaf hij ver schillende voorbeelden om te doen blijken dat wij, tot het recht verstand en de beoordeeling van berichten uit andere landen, noodig hebben, de van de onze soms geheel ver schillende toestanden in die landen te kennen't welk hem herhaaldelijk aanleiding gal om bet. goededat wij in Ne derland bezitten, te doen op,merken. Ten slotte doorliep hij met. zijne hoorders eene courant, en lichtte hij daarbij ver scheidene belangrijke vragen en onderwerpen van den dag, op eene voor hen zeer bevattelijke en onderhoudende wijze, toe. Door zijne excellentie den minister van financiën is in de controle Alkmaar benoemd tot lid der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebonwde eigendommen, ingevolge de wet van 22 Juli 1873 (Staats blad n°. 116), de beer F. fl. Leis te Alkmaar. De haagsche tooneelisten voerden Donderdag ten too- neele het drama Don Cézar de Buzaneen hier niet onbe kend stuk, dat, goed gespeeld als het werd, niettemin veel bijval vond. De dames Piceni en Valois en de iieeren Has pels, Spoor en Kiehl vervulden verdienstelijk de hoofdrollen en werden door liet verdere personeel goed ondersteund. Ook het, blijspel «De gruweldaden van Petermannflink opgevoerd door mw. Faassen en de heeren Wijnstok en Bigot, gaf veel genoegenzoodat bet publiek zeer voldaan den schouwburg verliet. Men verzoekt onshet bericht, in ons vorig Nr. over bet jubilé van den adj. onderoff. Zondag opgenomen, hiermede aantevullendat pendule en album hem waren vereerd door onderofficieren en korporaals der schutterij. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Jan. Peter Johannes Peters, wedr. van Jacoba Klaassen en Louisa Schouw. Hendrikus Smit en Aaltje Smit. IVernerus Antonius Cr one wedr. van Agattia Brasser, te Alkmaar, en Clasina Petronella Nijman, te Heems kerk. Jan Glorie en Geertrmdn Catharina Winder, heiden wonende alhier, laatstgen. onl. te Egmond binnen. Hendrik Daams te Haarlem en Alida Catharina Geelste Alkmaar. W outer Sterk te Enkhuizen, en Geertruida Visser, te Utrecht, onl. alhier. 23 Jan Hoek, te Alkmaar, en Marijtje Castricum, wed. Johannes de Vos, te Heilo. Johannes Willem de Jongte Alkmaar, en Mietje Wijker, te Egmond aan Zee. met bJ -jo i het terrein van 3 te sloopen perceelen aan de Lauriersgracht bij de Prinsengrachtminste inschr. IJ. Rietsnijder, voor '43,900. Voor liet bouwen eener nieuwe armenschool te Gorinchem is minste inschr. I'K. Osinga te Middelburg, voor 732.400. Geschenken. In de den 17 te Utrecht gehouden verga dering van de gewestelijke en stedelijke utrecht,sche com missie voor bet feest van 12 Mei is besloten, zich aan te sluiten bij de centrale commissie van burgemeesters. Te Utrecht is voor bet huldeblijk ruim 6000 bijeengebracht te Zeist 600. De commissiën te Gouda en te Appingedatn zijn bereid zich aan te sluiten bij de commissie voor een nationaal geschenk, mits dit niet zal bestaan in een voorwerp van goud of zilver. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Noordholiaud heeft met. alg. st. besloten aan de commissie van burgemeesters te berichtendat zij zieb volstrekt niet vereenigen kan met bet denkbeeld om het geschenk in een voorwerp van goud of zilver te doen bestaan. De Ned. Weerbaarheidsbond heeft besloten, den Koning een afzonderlijk huldeblijk aan te bieden Te Veere doen de mannelijke ingezetenen zich photogra- feeren ten einde van hunne portretten een geschenk aan den Koning te maken Gieten. Wijlen de heer dr. WH. Meijer te 's Graven- hage heeft aan de afdeeling der Maatschappij van Weldadig heid aldaar 2000 gelegateerd. Standbeeld van P. Az. v. d. Werpe. Te Rotterdam is door de subcommissie ingezameld f 946,60. Rampen. De lucifersfabriek van de heeren Tringa 8p Comp. te Zuidbroek, prov. Groningen, is afgebrand. Cholera. Van 11 tot 17 Jan. zijn bezweken te Hof van Delft, Rotterdam en Utrecht elk 2 lijders en te Leiden 1. Misdrijven. In den avond van den 16 heeft een bestel ler van den telegraaf te Amsterdam eene poging tot moord gepleegd op eene dienstbode met wien bij verkeering had, en daarna zich zeiven met bet mes eene gevaarlijke wonde aan den bals toegebracht. De dienstbode is gelukkig slechts licht gewond. De dader is door de policie naar bet binnen gasthuis overgebracht. Overleden den 17, te Haarlem, waar hij zich tijdelijk bevond, jr. mr. W. M. de Brauw, lid van de 2'. Kamer voor Gouda en officier van justitie te 's Gravenhage, oud 63 jaren. Hij werd op de straat door eene beroerte getroffen en over leed plotseling. Staats-loterij. Trekking der 5«. klasse, 4». week. No. 17626 10000, No. 3134 en 19877/1500, No. 578, 983, 2818, 3724, 3775, 3975, 4845, 5813,6111,6376,6442,15229, 19166 en 19963 lOuO. KoLONlëN. Uit Atckin verneemt mendat de vijand een nog niet geheel verschanst punt onzer hoofdstelling aan gevallen en daarbij 6 man gedood en 11 zwaar gewond heeft. Hij werd met achterlating van 44 dooden terugge dreven. Door het vuren uit den kraton is 1 man gedood en zijn er 8 gewond. De onzen hebben de vijandelijkheden gestaakt, om de hoofdstelling goed verdedigbaar en bij re gen goed bewoonbaar te maken en om de noodige terrein kennis op te doenaangezien de kraton door ondoordring baar gewas aan het oog onttrokken is. De tweede helft der reserve-brigade is uit Padang ontboden. De bevolking van Atebin is meer dan de Sultan tot voortzetting van den oor log geneigd. De beer A. Willet te Amsterdam heeft bet geschilderd GETROUWD. 18 Jan. Johannes Bernardus Westen en Maria Smit, wed. van Willem Groot. Simon Lourens V erhoevc en Stijntje Leegwater. Lamhertus van Es. wedr. van Maria Regina van Meteren en Dina Lakeman, wed. van Aage Posthuma. GEBOREN. 18 Jan. Franciscus CarolusZ. van Bernard Carl Bergmann en Josephiua Anlonetta Dorothea Arck. Alida D. van Wiilem Pnrmer en Emelia Pander. Aafje, D. van Arie Haker en Anna Maria Bussen. Lam hertus Z. van Jacobus Hendrikus Amelsbeek en Alida Regina Wiederholdt. 19 Cornelia Geertruida D. van Jan Groot en Cornelia Duin. Johannes Anthonius MariaL. van Bernard IlerinannWittenberns en Johanna Margaretlia Keijsper. 22 Johanna MariaD. van Arie Peperkamp en Guur- truida Koopman. OVERLEDEN. 18 Jan. Maria Stove, wed. Anthonij Bergman, 74 j. 2(1 Jansje Bossert51 j. Geertje D. van Willem Koning en Helena van Helden, 5 j. en 10 m. VEILING VAN YASTE GOEDEREN. 22 Januari. Door den Notaris J. STIKKEL. Huis en Tuin, Yarnebroek, A 50. St.r. J. E. v. d. Brink t 2525,— Yerboogd door A. Keijsper met 515, Alkmaar 19 Jan. Aangevoerd 3 Koeien 195 a 320 50 vette Kalveren f 45 a 105. 6 nucht. dito f 12 a 16. 21' Sebaien f 31 a 46, 51 vette Varkens 52 a 60 ets. per kilogram. 24 Jan. Aangevoerd 3 Paarden f 40 a 75, 2 Koeien 140 a 170, 16 nucbt. Kalveren f 11 a 19 239 Schapen f 25 a 58, 4 Geiten 4 a 7, 102 magere Varkens 716 a 24, 170 Biggen 7 6a 8,50 Boter per kop t 0,90 a 0,95. Edam -Pi Jan. 173 Stukkeu Boter 1,40 a 1.50 per P., Kippeneieren 3.50 a 5 per 100 stuks. Kokhuizen 21 Jan. Karweizaad 19,50 per 50 P„ Mos terdzaad 7 18.25, grauwe Erwten 7 13 a 14.50, vale dito 7 10 a 12. Bruine boonen 12 a 13 per mud. Haarlem 19 Jan. Roode Tarwe 11.50 a 13,25, Witte dito f 10 a 12,05, Rogge f 9,25 a 9.40, Gerst 5.80 a 8, Haver 7 4 50 a 5,11\, Grauwe erwten 8, Paardenboonen 7.50 a 7.90, Duiven dito f 7.90 a 8.20. 21 Jan. Aangevoerd 6 nucbt. Kal- eren f 7 a 12, 2 Scha pen ƒ31. Hoorn 22 Jan. Kleine kaas 33, aangevoerd 5 stapels, wegende 1084 kilogr. 24 Jan. Aangevoerd 14 heet.. Tarwe 13, 2 beet. Rogge 710, 11 beet. Gerst 7 7,75, 18 heet. Haver 6, 39 heet. Boo nen, bruine 12, witte 12, paarden f 8,50, 14 beet. Erw ten, grauwe f 14, vale 10, groene/13, witte groote 10, op monster verkocht: Mosterdzaad 18,50, Karweizaad/20, 11 Paarden 7 80 a 1S5 30 Kalveren 7 4,50 a 18, 320 Scha pen 7 21a 37 25 Varkens 12 19 200 Biggen 4 a 9, 1900 Voppen Boter 7 1.40 a 1,50 per kilogr., 5500 Kipeieren 7 4 per 100, 5(10 Eenden f 0,70 a 1,10 per stuk. Krommenie 22 Jan. 209 Koppen Boter 1,48 a 1,56 per P„ Kippeneieren 4 a 4.50 per 100 per stuks. Purmereude 20 Jan. Aangevoerd 44 stapels kleine Kaas, Boter f 1,40 a 1.50, 44 Runderen. 17 Paarden, 39 vette Kalveren 0,70 a 0,90 per kilogr., 62 nucht. dito t 10 a -.4, 43 vette Varkens 0,48 a 0,62 per kilogr., 20 magere dito 7 14 a 20, 75 Biggen 4 a 6, 559 Schapen en Lam meren, 13 Ganzen 7 3,75, 22 Zwanen 10 a 10.50 per stak Kippeneieren 7 4,50.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2