Rusland. Turkije. Rosleurifk-Slongarfje. Xwidserluml. Italic. Spanje. E&iuiicnland. J ugczauöcu Schrappen op kunstgebied. Sfabs-üXictiwtï. iHaufcl- cti fiicursfrcrtchten. in 1868, toen de heer Disraeli eerste minister en lord Derby toen lord Stanley minister van buit. zaken was. Lord Derby is hiertegen opgekomen in de Times met de bewering, dat het traetaat van 1868 een ander was dan dat van 1871, en dat het eerste wel de nederiandsche aanwinsten van grond gebied erkende, maar opzettelijk van Atchin zweeg. Van andere zyde wordt hiertegen aangevoerddat het conserva tieve kabinet dus de aanhechting van Siak billijkte, welk Rijk voor de vrije vaart door de straat van Malacca van veel grooter belang was dan het aan de volle zee gelegen Atchin. Den 27 zijn te Londen, 's namiddags in S. James-hallen 's avonds in Exeter-hall, 2 meetings gehouden ter betuiging van sympathie met de duitsche regeering in haren strijd te gen het ultramontanisme. Zij werden gepresideerd door sir John Murrayaangezien lord Russell verhinderd was tegen woordig te zijn. Be voorgestelde motiën werden met groote geestdrift aangenomen. Van de anglicaansche aartsbisschoppen van York en Kantelberg waren brieven ingekomen, meldende, dat zij aan de demonstratie geen deel wilden nemen, ofschoon niemand meer tegen het ultramontanisme gekant kon wezen dan zij. De anglicaansche bisschoppen van Ripon, S. Asaph en Llandaff, een aantal Pairs, Parlementsleden, mayors, de kens, aartsdekens en mindere protestantsche geestelijken in Engeland en in de koloniën hadden dergelijke brieven inge zonden. Den 13 zijn een keizerlijk manifest en eene ukase uitge vaardigd omtrent de invoering der verplichte militaire dienst voor alle klassen der bevolking. De Keizer zegt daarin, dat de kracht der Staten niet enkel in de getalsterkte der legers, maar bovenal in hunne verstandelijke en zedelijke hoedanig heden gelegen iswelke het meest ontwikkeld worden, wan neer de verdediging des lands de gemeenschappelijke taak der geheele natie is; en hij betuigt zijne erkentelijkheid voor den bijval welkeblijkens talrijke mauifestatiënhet nieuwe recruteeringsplan bij den adelstand en de overige tot dusver ontheven klassen gevonden heeft. De dienst te lande is op 15 jaren bepaald, waarvan hoogstens 6 bij het vaandel,zul lende de diensttijd voor jongelieden die behoorlijk onderwijs genoten hebbenin vredestijd aanmerkelijknaar evenredig heid hunner ontwikkelingverminderd worden. De duitsche kroonprins en zijne gemalin zijn den 20 te Petersburg aangekomen, en door den Czaar en de aldaar aanwezige engelsche prinsen aau de station opgewacht. Den 23 is te Petersburg, met groote praal, achtervolgens naar de gebruiken der grieksch-russische en anglicaansche Kerkenhet huwelijk voltrokken van 's Keizers dochter Maria met prins Alfredhertog v. Edinburgh. De afloop der plechtigheid werd door gesehutsalvo's aan de bevolking bekend gemaakt. Na een groot feestbanket volgde een schit terend bal in de S. Georges-zaal. Den 24 werd eene jacht partij, den 25 eene parade gehouden, De stad is 3 dagen achtereen gevlagd en prachtig verlicht geweest. De regeering heeft van bankiers te Galata tegen 16 p.c. voor het tijdsverloop van een half jaar de vereischte fondsen tot kwyting harer meest dringende verplichtingen bekomen. Oostenrijk. Den 17 is te Triest, in 81jarigen ouderdom, overleden de infante Maria Theresia, weduwe van don Carlos, eerder van den spaanschen infant Pedro. In de zitting van het Huis van Afgevaardigden van den 21 hebben de nieuw benoemde moravische Afgevaardigden den gevorderden eed afgelegden heeft de regeering een viertal wetsontwerpen ingediend tot volkomen opheffing van het concordaat en tot regeling der buifenlandsche rechtsbetrekkin gen van het Rijk tot de r. c. Kerk wat aangaat de kerke lijke bedieningen en inkomsten dc uitoefening van de ker kelijke tucht en de zielenzorgde catholieke theologische faculteitende opleiding voor den geestelijken standde kerkelijke corporationhet kerkelijk eigendomsrechthet staatstoezicht op het kerkelijk beheer en de wettelijke erken ning van godsdienstige genootschapgen. Voor de aanstelling van geestelijken en het bekleeden van kerkelijke ambten wor den vereischt het oostennjksche staatsburgerschap, een onbe sproken levenswandel eu het bezit der bij de wet vereischte kundigheden. De bisschoppen zullen van de aanstellingen kennis moeten geven aan de overheid, welke het recht van afkeuring heeft. Den 26 zijn de 4 confessioneele ontwerpen voor de eerste maal gelezen en in handen eener commissie van 24 leden gesteld. Een voorstel van dr. Koppom aan die commissie eene aanvulling der regeeringsontwerpeno.a. eene nieuwe regeling der wetgeving op het huwelijk, op te dragen, werd door de regeering bestreden en verworpen met 147 tegen 57 st., terwijl de polen en de partij-Dohenwarth zich buiten stemming hielden. Op voorstel van dr. Perger werd echter het voorstel-Kopp naar bedoelde commissie verzonden. De bisschop van Linz, Rudiger, had reeds vóór de indie ning tegen de ontwerpen geprotesteerd en beweerd, dat het concordaat nog van de eerste tot de laatste letter van kracht is. De regeering van het kanton Bern heeft eene afdeeling infanterie ingekwartierd in de gemeente Bousol, wegens be- leedigingen waaraan liberale catholieken van de zijde der opgeruide bevolking aldaar hadden blootgestaan. De Federale Raad heeft het hooger beroep van bisschop Lachat tegen de beslissing der diocesale conferentie verworpen. De bevolking van het kanton Bern heeft den 18 de nieuwe kerkelijke wet bekrachtigd met ruim 70000 tegen 16000 stemmen In de Jura had de ultramontaanscke partij eene meerderheid van 200 stemmen. Ten gevolge van nieuwe ongeregeldheden werden op den dag der volksstemming 3 compagniën militie derwaarts gezonden. De kolonel de Lahayemilitair attaché bij de fransche legatie te Romeoverleden zijnde, heeft de regeeringver mits de overledene de veldslagen van Magenta en Solferino had bijgewoond bij de begrafenis dezelfde militaire honneurs doen bewijzen als bij die van italiaansche officieren plaats hebben. Prins Humbert heeft de lijkdienst bijgewoond. De fransche minister van buit. zaken heeft op de meest heusche wijze zijnen dank doen betuigen voor de in deze door Italië aan den dag gelegde gezindheid. De Italië meldtdat de romeiusche congregatie van bis schoppen de circulaire van den franschen minister van eere- dienst Pourtou tot een punt van onderzoek gemaakt en daarom trent beslist heeftdat de bisschoppen zich aan geenerlei pressie mogen onderwerpen waar het geldtde vijanden der Kerk te bestrijden. De regeering heeftnaar aanleiding der thans aan de orde gekomen discussie over de eerstvolgende verkiezing van een Paus, eene circulaire aan de mogendheden gezonden, waarbij zij zich bereid verklaart om de volkomen vrijheid van een te Rome te houden conclave te waarborgenen het daartoe met al de deelnemende kardinalen als exterritoriaal te be schouwen. De „Accademia Rafaello da Urbino" heeft voor 11000 gulden de woning te Urbino aangekocht, waarin Rafaël in 1483 is géboren; zij zal tot een muzeum worden ingerioht. De markiezin Brignole-Sak, de laatste van haar geslacht, heeft, met machtiging van haren echtgenoot, den hertog de Qalliera, en van hunnen zoon, het historische familie-paleis, genaamd „Palazzo Rosso", met dc zich daarin bevindende rijke schilderijen-verzameling en de vermaarde boekerij vollen eigendom a:m de stad Genua afgestaan. In een den 16 gehouden consistorie heeft de Paus 17 nieuwe bisschoppen en aartsbisschoppen benoemd of gepre- coniseerdwaaronder 8 i. p. i. en 8 behoorende tot het spaansche episcopaat. De te Rome gevestigde Vereeniging ter bevordering der zaak van nationale arbitrage heeft besloten, de kabinetten te Londen eu te 's Gravenhage te verzoeken, de geschillen met Ashantee en Atchin aan scheidsrechterschap te onderwerpen De Kamer van Afgevaardigden heeft den 4 de wet, tot het in practijk brengen van het vroeger vastgestelde beginsel van verplicht onderwijs met 140 tegen 107 st. verworpen. De regeering had het godsdienstonderwijs van de openbare school willen uitsluiten; de Kamer daarentegen sloot bet van de verplichte leervakken uitmaar liet de beslissing over het al of niet geven ervan aan de gemeentebesturen. Het beginsel van kosteloos onderwijs was in de wet behou den maar aan oe gemeentebesturen de bevoegdheid toege kend om van niet onbemiddelde ouders een matig schoolgeld te heffen. De genls. Uzquierdo en Portilla zijn benoemd tot kapiteins- generaal van Catalonie en Valencia, de genl. Turon tot di recteur der burgerwacht en de genl. Serrano-Bedoja tot di recteur van het wapen der infanterie. Te Barcelona zijn 2 regimenten van het leger aangekomen, 't welk laatstelijk in Murcia bijeengetrokken is geweest. Een ander regiment, dat. van Baylen, is tegen de carlisten gezonden. De Gedeputeerde Roque Barcia een der voorname leden van de junta van Carthagenadie kort vóór de overgaaf der stad verdwenen is en zich thans openlijk vertoont, heeft den 16 een manifest openbaar gemaakt, waaruit moet blijken, dat hij van zijne kantonnale en federalistische afdwalingen genezen is. Hij laat zich over zijne vroegere vrienden en hunne handelwijze in Carthagena hoogst ongunstig uit. De regeering heeft een memorandum aan de vreemde mo gendheden gerichtten einde de erkenning der tegenwoordige orde van zaken te bekomen. Daaruit schijnt te blijken, dat het gouvernement bij het voornemen blijft om het bijeenroepen eener Vertegenwoordiging van het dempen van den burger oorlog afhankelijk te maken. De zaak van den' prins v. Asturie schijnt te Madrid zoowel in de militaire als in civiele kringen, veld te winnen en wordt thans behartigd door 3 clubs of vercenigingen waarvan een onder den geringen neringdoenden en hand- werksstand. Genl. Moriones heeftna het ontvangen van versterkin gen zijne offensieve bewegingen tegen de carlisten hervat thans in zijne bewegingen tot ontzet van Bilbao ook onder steund wordende door eene kleine flotilledie, ondanks de belemmeringen van het vaarwater door den vijander in geslaagd is de Nervion op te varen. Genl. Lopez Dominguezde bedwinger van het murciasche oproer, door de regeering tot opperbevelhebber van een „leger van het centrum" benoemd't welk de provincie Valencia tot basis zijner operatiën tegen de carlisten moet nemenheeft daarmede een begin gemaakt. De belangrijke handelsstad Santander istoen Moriones naar Miranda getrokken was, van 19 tot 21 Jan. ernstig bedreigd door den carlistischen genl. Mendiri, aan het hoofd van ongeveer 7000 man, die dreigde haar te bezetten indien zij niet binnen 24 uren eene schatting van 8 miljoen realen leverde. De stad was slechts door 200 burgergarden verde digd maar de gouverneur voorzag de 4000 mandie hij op bevel der regeering ontwapend had weder van wapenen vroeg versterking uit Burgos en Saut-ona en de hulp der bovengenoemde flotille. Moriones gaf zijnen tocht naar Vit- toria op en zond onverwijld een paar bataljons met geschut noordwaartsdoor welk alles de stad behouden werd. Uit Madrid zijn versterkingen naar Santander gezonden. Portugalete heeft zich den 22 onvoorwaardelijk aan de carlisten overgegeven. Deze hebben een bataljon infanterie en eene sectie artillerie en genie krijgsgevangen en vele ge weren en 2 kanonnen buitgemaakt. Don Carlos beeft verschillende commandanten in de door hem bezette provinciën benoemd, en besluiten uitgevaardigd tot opheffing van het verbod tegen het verspreiden van dag bladen en tot vervaardiging van postzegels. Het fort Erichame, tusschen Bilbao en Portugalete, heeft zich aan de carlisten overgegeven met een garnizoen van 115 man en eene volledige bewapening. De carlisten hebben de uitwisseling aangeboden van 900 gevangenen, die zij bij Portugalete gemaakt hebben. De carlisten zijn tusschen Chelva en Losa geslagen en hebben Laguardia bij verdrag overgegeven. de geneeskundigen niet als stellige zekerheid hadden ver klaard, dat hier niet aan zelfmoord kon worden gedacht. KoLONien. Sedert 24 Jan. hebben in Atchin geene vij andelykheden plaats gehad. De strijd scheen geëindigd en de onderwerping der 25 en 26 moekim werd als op handen beschouwd. Panglima Polimhet hoofd der 22 moekim en de leider van den oorlogdie den strijd geenszins wilde slakenwas volgens de laatste berichten door de cholera aangetast. Ook de onzen werden door die ziekte geteisterd, vooral de reservetroepenin 3 dagen waren 83 slachtoffers gevallen. PER TELEGRAAF. 's Gravenhage 7 Februari. Regerings-telegram. Atchin 1 Februari. Den 29 Januari heeft eene verkenning plaats gehad om de zuid, ten einde de sleutel te zoeken tussc en Moekim XXII en XXV, waarbij de troepen ernstig zijn beschoten uit de versterking der Moekim XXII, waarbij wij 3 dooden en gewonden hadden. De Moekim XXV en XXVI gaven tee kenen van onderwerping, terwijl door den dood van Panglima Polim aan de cholera, de Moekim XXII zou volgen. De onderwerping van allen wordt door allen die met het volkskarakter bekend zijnmet zekerheid verwacht. Proclamation aan de bevolking der drie Moekims met be lofte van vrije uitoefening van godsdienst eu behoud van volksgebruiken zijn reeds verspreid. De cholera geeft veel verliesmaar is minder bij het afzenden der telegram. Nieuwe versterking wordt niet noodig geacht, Egmond aan Zee, 3 Febr. 1874. In de heden avond van wege het Departement de drie Eginonden aangekondigde volksvoordrachtin bet. schoollo kaal alhiertraden als sprekers op de h.h. de Boer en van Spengler uit Alkmaar. De eerste had tot onderwerp: Er is niets Hein in de natuur, en de laatste droeg, na voorafgaande inleiding een fragment voor uit Heemskerks togt naar Gibral ter. De stilte eu aandachtbij het vrij Talrijk publiek heerschende, was een bewijs, dat beide heeren uitmuntend slaagden in de moeilijke taak om voor het volk te spreken. Feesten. De minister van koloniën heeft den 30 eene luisterrijke soiree dansante gegeventer viering der over winning van Atchin. Zijn hötel aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage prijkte met eene schitterende gasverlichting. De Koning heeft meer dan 300 telegrammen ter geluk- wensching met de behaalde zege ontvangen. Voor het feest van 12 Mei is te Gouda verzameld/1610, te Arnhem 2960; de gemeenteraad van Zaandam heeft aan de feestcommissie aldaar eene bijdrage van f 200 toegestaan. Aanbestedingen. Het bestuur der Amalia-sticbting (Roode Kruis) te Utrecht heeft het maken van een proef- barak voor 16 bedden vcor 8670 besteed aan den heer v. Straten, den aannemer der hoofdgebouwen op het terrein. Den 29, te 's Gravenhage, het bouwen der fundeerings- werken, de doorgangen met kaaimuren en de onderbouw van de draaibruggen in het open havenfront te Amsterdam, minste inschr. Gebr. Schoonenburg aldaar, voor 1,179,000door het prov. bestuur van Noordholland, het bouwen van eene school en -onderwijzerswoning te Callantsoog, minste inschr. G. Bouwman, te Wieringerwaard, voor 11780; het vergroo- ten van eene school te Westzaan, minste inschr. J. Havik aldaar, voor f 3798. Geschenken. De hoofdcommissie voor het nationaal ge schenk aan den Koning heeft de militaire commissiëndie voor een afzonderlijk geschenk werkzaam waren, tot aanslui ting uitgenoodigd. Voor het nationaal geschenk is te Harlingen bijeengebracht f 257, te Arnhem 4130, te Gouda 935, te Leiden/1665. Rampen. Den 29 is de buiten de hoofdgebouwen gelegen uitspanningszaal van het klein-seininarium Rolduc, te Kerk- radeafgebrand. Cholera. In de week van 25 tot 31 Jan. zijn slechts 2 lijders bezwekenl te Delft en 1 te Leiden. Misdrijven. In de glasfabriek der heeren Th'une Sp Cie. te Nieuw-Buinen is in den nacht van 2627 Jan. een 14jarige knaap, die bij ongeluk eenige glazen gebroken had, door een der werklieden, een pruis, zoodanig op de borst getrapt, dat hij den volgenden dag overleden is. De dader is gevlucht. Rechtszaken. Hef hof van Groningen heeft den 28 den 72jarigen v. d. H., van Sappemeer, vrijgesproken van de hem te laste gelegde misdaad van moord op zijne dochter, dewijl Mocht zondag 25 januari het oor zich verlustigen, op de beide daaraanvolgende avonden was de beurt aau bet oog, toen, eerst 's maandags in //Kunst zij ons doel," en vervol gens 's dingsdags in een vergadering van //het. Nut," de uitsteekende inhoud der portefeuille van //Arti et ninicitiEe" ter 1 eschouwing werd aangeboden. Van de ongeveer zestig daartoe behoiende teekeningen, hoofdzakelijk in waterverw en houtskool, ook ir.aar vluchtig, een eenigszins volleedig over zicht te geeven zou meer plaats vorderen dan een aan vee- lerlei gewijd weekblad daarvoor kan afstaan. Maar voor wie de veele kunstschatten daaronder niet zagen zou dat, ook weinig nut hebben, en zij wien dat wèl was gegund herin neren zich ook zonder nomenclatuur die fijne, zuivere, schoon wel eenigszins coquette, figuurfjens van Philippeau, met heur heerlijk colorit; Liuses geestige studie in het atelier; Craeij- vangers charakteristike wafelbakster en kersenmeid, die stellig moeder en dochter zijn, of althands een oudere en jongere zuster; de beeldtjens vol leven van Taanman eu Alb. Neuhuijs, waaronder het, aardappelschilstertjen van deezen, wier handen men letterlijk van lieverleede zich ziet gaan beweegen, terwijl men met het kopjen van eerstgenoemden speelend meisjen uitkijkt welken bikkel het halfgesloten rechtervuistjen liefst zal grij pen. Trok het landschap meer, daar was, bij zoveel anders dat node wordt voorbijgegaan, dat mollige riet met dien warmen avondheemel van Mevr. HeijlMeiners' Sweijersdal bij Oosterbeek, met dat treffelijk zonlicht onder de zwaarbe wolkte lucht; J. P. VV isselinghs' Geldersch panorama; of, in houtskool, de breedgeteekende morgen in de door neevelen omhuifde bergen van Joh. Hilverdinek; waaraan zieh als van zelf de stoute achterbuurtgezicht.en in Kampen en Hasselt van Springer sloten, welker jaarteekening (1862) met verwon dering doet vragenhoe ze zolang door ons land reisden zonder kopers te vinden Hollanders beminnen de zee, altbands van den oever gezien, en liet Koster haar in lieflijke rust op Zandvoorts strand speelen, Hilverdinek gaf, als pendant sehier van zijn zooëeven vermelde teekeningen ook in houtskool, de branding die, in stormacktigen nacht, terwijl de maan kampt met de zware wolkgevaarten, woedend de klippen beukt, en bruist, en schuimt, en teruggeslingerd breekt, machtig zelfs in heur nederlaag: //Thalatta! Thalatta!" Voeg daarbij die kerken van Tetar van Elven, vooral die eene waar men als achter den zwellenden pij Ier om kan zien; den muilezel van Verschuur; de honden van Cunaeusvan welke de een den thands in Arti geëxposeerden Wilde' herinnert; het stilleeven van Mej. van der Keilen met die over het korfjen afhangende druiven, ongezind in natuurlijk heid ook maar het geringste toe te geeven aan de veêren der patrijzen; R. Craeijvangers Reederijkersoptocht, die, op zich zelf een breede studie zou verdienenen hoeveel meer nogen onwillekeurig rijst de vraagwaaraan het toch zij toeteschrijven dat //Kunst zij ons doel," trots den taaijen, onvermoeibareu ijver des bestuurs dat, sinds jaren, winter aan winter, twee a drie zuike kunstbeschouwingen weet te ver schaffen, trots ook de geringe jaarlijksche contributie van f 3,—, op zo weinig belangstelling mag bogen //Een verzuchting wijl de opkomst van 26 januari zo sober, zo pover was?" Niet dit juist. Eenigermate was dat verklaarbaar uit de omstandigheid dat ook //Physica" dien avond vergaderde, en uit die dat, door welwillende tusschenkorust van den heer Grottendieck, althands zij die ook leeden van het //Nut" zijn daags daaraanvolgend hun schade konden inhalen: en eere aan het bestuur van dat lichaam, ais het ook langs dien weg zyn uitspanningsbijeenkomsten aan de cultuur der leeden zoekt dienstbaar te maken. Geen poging dus om dit te wra ken, als gold het hier een klacht weegens concurrentie der eene zuster door de andere aangedaanMaar de vraag werd uitgelokt door de herinnering van het luttel getal k u n s 11 i eve n d e leeden der vereeuiging,slechts een twee- eu-twintigtalen ze verdient overweeging zo men bedenkt èn dat deeze o. a. meer bepaaldelijk liet aanbieden van kunst beschouwingen tot hare werkzaamheeden reekent, terwijl het //Nut" slechts nu en dan een snoepreisjen kan miiken op dit gebiedèn dat er iets meer dan een welgevulde portefeuille tot kunstbeschouwingen nodig is, waarover zij schoon ge brekkig, en dit is weêr de schuld harer karige inkomsten! kan beschikken, maar het «•Nut" ganschelijk niet. Zonder twijfel zal ook hier bij veelen de finaneiëele zijde weegen, en moeten weegenwant het z ij n kwade dagen voor meenigeenen zeer zeeker./het nodige eerst." Maar w a t is //nodig"? Hier en daar een japonnetjen of een hairdos elders weeder nu en dan een glas lijnen wijn en een paar achtcentscigaren minder, en veel zou a's «•nodig" erkend worden dat thands die eer niet geniet. Want als het lichaam boven de kleeding gaat, zullen waar schijnlijk de geest en liet geestelijk leeven wel hogere rech ten dan het lichaam kunnen doen gelden. Of zou het ook hier zijnonbekend maakt onbemind Doch liet bestuur is royaal genoeg met uitnodigingen en introducties. Misschieni t e' royaal. H. Door burgemeester en wethouders is tot marktmeester der graanmarkt, benoemd de heer S. Stikkel van Dam. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn den 4 ingeleverd 487 geldige stembiljetten zoodat de volstrekte meerderheid, door niemand verkregen, 244 bedroeg. Er moet herstemd worden tusschen de heeren C. Bosman C. If BruinvisF. Vester en Cis. Janssen die 239 191, 158 en 145 st. bekwamen. Op den heer mr. M. A. Kluppel waren 95 st. uitgebracht. Het adres tot ondersteuning van het. verzoek der 's Gra- venhaagsche Vereeniging tot bescherming van dierenter verkrijging van wettelijke bepalingen tegen bet misLandelen van dieren, is van een 7Ota 1 handteekeningeu voorzien van hier opgezonden. POLITIE. In den avond van 11 Januari j.l. is in het Wortelsteegje alhier gevonden een stuk ijzer (zoogenaamd schuitje), we gende plus minus 50 kilo. De daarop rechthebbende wordt verzocht zich ten spoedigste aantemelden aan het bureau van politie alhier. BURGERLIJKE STA N D. ONDERTROUWD. 30 Jan. Jan Dekker en Antje Machieltebeide te Zaandam onl. alhier. 5 Feb. Petrus Obee en Dina Johanna Janssens. Piet er Fraijt,e Alkmaar, en Grietje Borst, te Nieuwe Nie- dorp. Frederik Huijsmante Alkmaaren Alida Catharina Lanste Veenendaal. GETROUWD. 29 Jan. Cornelis Baanwedr. van Geertruida Zorgmanen Kaatje van Zalingewed. van Jacob Bierdrager. 1 Feb. Johannes Jacobus Boutkamp en Femmetje Kops. - Teeuwis Arte Brasser, wedr. van Trijntje Baltus. en Anna Uilhelmina Klaver, wed. Andries Jacobus Jo hannes Schoorl. GEBOREN. 30 Jan. Johannes Jacobus, Z. van Hendrik Krijns en Maria Theresia Winkel. 31 Gerrit Z. van Gerrit Storm Jr. en Johanna Elisa beth van der Linde. Johannes Leonardus, Z. van Cornelis Mooij en Guurtje Schut. 1 Feb. HilletjeD. van Simon Gouwen en Johanna Alida Klopper. Johannes, Z. van Jacob de Veer en Johanna Christina Maria Catharina Aveling. Adri- aanZ. van Melchert Smit en Stijntje Mars. Tjiske, D. ven Gerbrand Rooker en Grietje Riesebos. 4 n Ruurdt en Siebrand, Zs. van Teen Fenengacn Aaltje van Rijs. 5 Alida GeertruidaD. van Christiaan Gerardus van Groos en Alida Johanna Coster. Hendrica Wil- helminaD. van Reinier Gerardus van der Liet en Hendrica Zimons. Geertruida Maria, D. van Ge rardus Johannes Kuiper en Maria Bregettha Wagenaar. OVERLEDEN. 2 Feb. Leendert Hallast, 44 j. Teunis, Z. van Jacobus Kemp en van wijlen Margaret ha Camu, 2 j. en ruim 11 maanden. 3 Pieter Pater, 47 j. 4 Willem, L. van wijlen Dirk van den Burg en van Wilhelmina Johanna Evers, wonende te Broek op Langedyk 9 j. 6 Alida MariaD. van Pieter Buren -en Guurtje van Damruim 8 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 4 Februari. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. 1. Logement de Toelast, w.z. Koorstraat, Str. T. de Jong te Westzaan 11845, 2. Stalhouderijnaast het vorige perceel, Str. J. Metz Burkunk 3470, 3. Heerenbuis, o.z. Koorstraat, Str. J. Nagelhout 6250, 4. Heerenhuis, o.z. Koorstraat. Str. J. van Amstel 5850, No 14 niet verhoogd. 5. Pakhuis n.z. OudegrachtStr. A. Ponk 815, Verhoogd door IP, Klaverweijden met 50, No. 1 2 en 5 gecomb. f 16180, niet verhoogd. Alle pereeelen opgehouden. Door de Notarissen J. STIKKEL en H. J. de LANGE. 1. BroodbakkerijLaat, over de Boterstraat, A 519. Str. H. Kramer 3275, 2. Pakhuisdaarachter. Str. D. Wiqgers 610, No. 1 en 2 niet verhoogd, j Gecomb.r» 3885, Str. D. Wiggers 3925, Verhoogd door T. G. van den Bosch met 500, ZENUWPIJN. OORPIJN. Men giet van het Eau d'Anvers (Royale) in de holte van de hand en wrijft de wangde hals en de slapen er mede in. Dan neemt men eenige vochtig gemankte watten en steekt hen in bet oor dat pijn doet, omwindt bet alles met een laag watten en een doek en oogenblikkelijk doet zich de heilzame werking gevoelen. Alkmaar 2 Feb. Aangevoerd 4 Koeien 225 a 375, 68 vette Kalveren f 44 a 116, 12 nucht. dito 8 a 18, 63 vette Varkeus 46 a 61 ets. per kilogram. 6 Feb. Kleine kaas hooi 36.50, dito gras 37 com missie 34.50, middelbare f 36.25, laagste prijs f 25, aangevoerd 106 stapels, wegende 21936 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 2801 hectoliters, Tarwe 11 a 13, Rogge 9,50 a 10,50, Gerst f 7.50 a 8, idem Chev. f 8.25 a 8,75. Haver 5 a 6, Paardenboonen 7,50 a 8,25, bruine dito 10 a 12.50, rood-Mosterdzaad 17, Erwten: groene 14 a 16, grauwe ƒ14 a 16, vale 10 a 13, witte f 10. 7 Feb. Aangevoerd 8 Paarden f 45 a 225, 3 Koeien 105 a 195, 47 nucht. Kalveren /3a 18 422 Schapen f 13 a 39, 6 Geiten 4 a 8, 108 magere Varkeus /14 a 26, 224 Biggen 5 a 8 1 Ezel 35, Boter per kop 10,90 a 1, Edam 5 Feb. 180 Stukken Boter f 1,45 a 1.52 per P., Kippeneieren 3.50 a 4.50 per 100 s'uks. Hoorn 5 Feb. Kleine kaas 36,25, commissie dito 35, aangevoerd 18 stapels, wegende 4263 kilogr. 7 Feb. Aangevoerd 21 heet. Tarwe 12, 40 heet. Gerst 7,50, 13 heet. Haver 6, 13 heet. bruine Boonen f 13, 10 beet. Erwten, grauwe f 14, vale f 10, groene ƒ13, witte groote f 10, op monster verkocht: Mosterdzaad 18,25, Kar- weizaad f 20,75 14 Paarden 60 a 175 50 Kalveren f 5 18, 60"' Schapen f 22 35, 40 Varkens 13 a 20, 7 Zeu gen f 30 a 60, 370 Biggen/ 4 a 10, 2000 foppen Boter 1,50 a 1,60 per kilogr., 10000 Kip neren 3,50 per 100. 100 Kippen 0,50 a 1,75, 450 Eenden 1,10 a 1,25 p. stuk. Purmerende 3 Feb. Aangevoerd 76 stapels kleine cn mid delbare Kaas, Boter ƒ1,45 a 1,55,68 Runderen, 14 Paarden, 69 vette Kalveren 0,65 a 0,85 per kilogr., 98 nucht,

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2