Eendracht maakt Burgei Tvereen C. BOSMA C. W.BRUIP TE HUUR, Sclirocfstoomb Alkmaar-Fat Roos- ol' Schubbetjes vei Alcalische IVassch Vier bekwame Timmc I! en li I Ü0 T E M 11 Het bestuur bericht, dat in d Vereeniging, gehouden op 28 Jam voor het lidmaatschap van den t verkozen de Heeren De vergadering heeft besloten zich met de keuze der door de bevolen candidaten kunnen verei uittenoodigenwel opmerkzaam de voorletters dier beide Heeren. A. P. DE L M. COHEN D. HULST. C. J. PEER1 H. P.W. GR A. VAN UV nin DAGELIJKS: Van ALKMAAR 's morgens AMSTERDAM 's nam. Op Sluamlag, Woensdag Van ALKMAAR 's morgens C* h AMSTERDAM 's nam. 3 De aankomst en de alvaa dam vinden, na 15 Eebruari 1874, Westerhooi'd. Informatiën bij J. ENGELSMAN dam, alhier. Dit Water geneest in korten t op het hoofd of aangezichtal is he hevig. Het versterkt en belet het haren. Velen hebben de heilzame we water ondervonden. Alleen verkrijg! EEN KNECI tiro»! aSrittanje en Ierland. Rusland. TurkUe. Oostenryk-IIongarlie. Zwitserland. S talie. Spange. De geruchten deelen ons me beleende kiesvereenigingen alhier h< de keuze op aanstaanden Woens voorstellen. Tn dit geval kan alleen getro opkomst der kiezers voorkomen, c van geheime candidaturen zegevic leder kiezer vervulle alzoo ziji trouw gebruik te maken van uitslag moge het bewijs leveren en eerlijke strijd de leuze der nu Een voor eene weduwe of man en vrou kinderen ten hunnen lastevan en liefst uit den boerenstand eene staande aan het Noordhc m nabij Alkmaar. Adres bij den eig aan den Steeweg. op een dorp bij Alkmaar, eene Al* uilig', om des verkiezende dadelij Adres bij de Uitgevers dezer Cc Al degenen, die iets te vorderen verschuldigd zijn aan of borgtoc hebben ten laste van de onder he boedelbeschrijving aanvaarde nalaten VRIES, zich ook geschreven heb VRIES, in leven Metselaar te IS gelieven daarvan opgaaf of betaling op den 15 Maart 1874, ten kantor taris SLOOS te Winkel, of bij dei der STOK Burgemeester te Nieu Brieven franco J. A. BA IEMAND, goed be («rol en ÜBoeS'sni zich gaarne zoo spoedig mogelijk gej Adres met franco brieven onder di de Uitgevers dezer Courant. Jb. van der MOLEN Broodbakkt vraagt tegen 1 Mei tegen goed loon. Brieven franco o kunnen dadelijk werk bekomt J. M 11 El jeu te Ber den 31is de heer Lockroy 2 malen tot de orde geroepen, toen hij aan zijne verbittering tegen het kapitaal zoodanig den teugel vierdedat hij der meerderheid den toeleg aan wreef om den boeren en den handwerksstand de drukkendste lasten op te leggenten einde „de hedendaagsche ledig- gaande en spilzieke feudaliteit" te begunstigen. Graaf Rampon, van het linkercentrum, heeft den volgenden dag, onder de toejuiching der Vergadering, geprotesteerd te gen de uitdrukkingen van len heer Lockroyen verklaard, dat de republikeinsche linkerzijde volstrekt niet wil geacht worden de denkbeelden van dien Afgevaardigde te deelen. Den 3 heeft de heer Lockroy het door hem gesprokene willen toelichten en verzachtenma ar graaf Rampon niet kunnen bewegen een enkel woord van zijn protest terug te nemen. Den 3 zijn de contra-projecten van de heeren Pascal-üu- prat, Maurice Rouvier en Rouveure, belasting van 1 per mille op alle roerend en onroerend kapitaal, tijdelijke heffing van j p.c. van alle inkomsten, wedden, loonen enz. en heffing van 1 p.c. op alle netto inkomsten boven de 1500 fr. 's jaars ver worpen, en heeft de heer Guyol het zijne, tot het heften van eene belasting van 5 p.e. op alle renten der staatsschuld en tot. het opvoeren der belasting op alle transche papieren waarden van anderen aard van 3 op 5 p.c., ingetrokken. Den 4 is met 453 tegen 139 st. verworpen een door de kamers van koophandel eenparig onuitvoerlijk geacht contra» project van den heer Clapier, strekkende om alle in 1 rankrijk bewerkt en verbruikt wordende geweven goederen te belasten met een accijns ten bedrage van de helft van het invoerrecht, 't welk van gelijksoortige vreemde fabricaten geheven wordt, en om alle zijden weefsels met een recht van 10 p.c. te belasten; den 5 desgelijks een contra-projeet van den heer Douhet, om het raste zegelrecht van 10 centimes op facturen, kwitantiën enz. proportioneel te maken, zoodat het voor transactiën van 1000 fr. tot 1 fr. zou klimmen. Van den minister van oorlog is eene aanvraag ingekomen tot machtiging voor gerechtelijke vervolging van den Gedeputeerde "Melvil Bloncourt, die, zoo als dezer dagen gebleken is, van 5 April tot 15 Mei 1871 te Parijs aan het hoofd van het werfbureau aan het depar tement van oorlog der Commune heeft gestaan [De commissie voor het onderzoek dezer aanvraag heeft den heer Bloncourt verzocht den 12 voor haar te verschijnen maar men verze kertdat hij zich buitenslands heeft begeven]. Den 5 hebben de afdeelipgen de commissie benoemd voor het budjet van 1875 zij bestaat uit 18 leden der rechter- en 12 der linkerzijde. Onder de benoemden bekoort de heer Rouher, die tot dusver in geene enkele commissie'gezeten had. De uitgaven, 36] miljoen hooger geraamd dan voor 1874, beloopen 25691 de ontvangsten 2573] miljoen. Den 6 heeft de Vergadering haar bureau hernieuwd. De voorzitter Buffet, de 4 vice-presidenten en de 6 secretarissen werden herkozeneerstgenoemde met 348 st. tegen 246 op den heer Léon Say. Op de afgezette maires van Bordeaux en Versailles, de heeren Fourcand en Rameau, waren voor de betrekking van viee-president 128 eu 126 st. uitgebracht, op graaf Rampon 225 st. Den 7 is het voorstel-Say, betreffende de uitgifte van 50 miljoen aan rentegevende sehatkistbons, door den heer Ger main en den minister Magne bestreden en met 424 tegen 244 st. verworpen. Den 9 is nog een contra-projeet van den heer Vingtam verworpenwaarbij werd voorgesteld om, ter bekoming der ontbrekende middelen, 5 opcenten te heffen van alle bestaande directe en indirecte belastingen, 't welk ongeveer 78] miljoen zou opbrengen. Vervolgens is art.. 1 der regeeringsvoor- dracht verhooging van het registratie-recht van alle extra- judiciëele acten met 50 p.c. met 375 tegen 266 st. aangeno men. Op art. 2 verhooging met 50 p.e. van het proportioneele zegelrecht op het handelspapier, met uitzondering van inter nationale wissels werd door de heeren Aclocque en k eray als amendement voorgesteld, om deze verhooging en de be raamde belasting op la petite nitesse te vervangen door eene verhooging met 10 p.c. van de belasting op het reizigers- vervoer maar het in overweging nemen van dit amendement weid verworpen. Den 10 is de verhooging van het bedrag van bet handels- zegel met 420 tegen 243 st. aangenomen. Een additioneel artikeldoor den heer Ducarre voorgesteld om het zegel recht voor sommen beneden 1000 fr. proportioneel bij op klimming van honderdtallen van fiaccs te heffen en om losse zegels intevoerenwerd naar de commissie verzonden. Den 11 heeft de heer Villain getrachtop de uitgestelde interpellatie over de circulaire-cfe Broglieomtrent de wet op de maires, te anticipeerenmaar genoemde minister be toonde zich ongenegen daarover vragen aan te hooren of te beantwoorden. De minister van justitie heeft eene voordracht ingediend tot wijziging der organieke wet omtrent den Staatsraad. Daarbij wordt het voorzitterschap afgescheiden van de be trekking van minister van justitie, het aantal staatsraden in werkelijke dienst van 22 op 30 gebracht en het concours voor de benoeming van auditeurs der le klasse opgeheven ten einde de opklimming der auditeurs van de 2C klasse te verzekeren. De heer Gladstone heeft den 31 Jan. de kiezers van Green wich, ditmaal te W oolwich, toegesproken en zijn gouvernement verdedigd tegen de aanvallen van den heer Disraëli. Laatst genoemde hield denzelfden dag eene verkiezings-redevoering te Aylesburywelke zich kenmerkte door de hevigheid en bitterheid zijner bestrijding van den lieer Gladstone en diens staatkunde. Vooraf keurde hij het af, dat een zoo belang rijk vraagstuk als de afschaffing der inkomsten-belasting aan het oordeel der kiezers werd onderworpen, zonder eerst zorgvuldig in het Parlement onderzocht te zijn. Voorts verklaarde hijdat het ontwerp-tractaat van 1868 tusschen Engeland en Nederland niet alleen niet overeenkwam met het sedert gesloten tractaat, maar dat de conservatieve regeering zelfs nadrukkelijk geweigerd heeftaan de nederlanders de vrijheid te geven om Atchin aan te vallen. Den 2 Febr. heeft de minister Gladstone nogmaals het woord gevoerd, en wel te New-Cros. Te Bury is den 2 de vloer van een bovenvertrekwaarin een drukbezochte kiezersbijeenkomst gehouden werd inge stort, met het gevolg, dat 8 personen 4 vrouwen, 3 man nen en 1 knaap het leven verloren en omstreeks 30 ge kwetst werden. De luit.-genl.-opperbevelhebber der expeditie ter VV estkust van Africasir Garnet Ik olseleyheeft onder dagteekening van 24 Jan. aan de regeering getelegrafeerd: „Al de blanke gevangenen bevinden zich thans in mijn. kamp. De Koning neemt de voorwaarden aanwelke ik aanbieden zegt, uat JUj de vergoeding van oorlogskosten betalen zal. Ik heb 200,000 gevraagd. Morgen houd ik balt op 30 mijlen afstand van Koemassie. Alies gaat. goed.' Ter zake der verkiezingen hebben bier en daar ongeregeldhe den plaats gehad. Te Windsor heeft het gepeupel den 4 de ven sterruiten ingeworpen van een advocaat, die de zaak van den liberalen candidaat ijverig had voorgestaan. Erger is het echter toegegaan in verscheidene plaatsen van het tusschen Manchester en Birmingham gelegen districtdat wegens zijne talrijke aardewerk-fabrieken den naam van the Potteries draagt. Ie Hanley was het volk den 4 geruimen tijd meester van het marktplein, alwaar het het. stadshuis belegerde. De mayor heeft de oproerwet doen afkondigen en door de politie met los kruit, op bet volk doen schieten, dat de salvo s met luid gelach en met een hagelbui van steenen beantwoordde. Ver scheidene policie-agenten hebben daarbij kwetsuren bekomen. Te Wolverhampton en te Wednesfield is tusschen de con servatieven en liberalen zeer hevig gevochtenen zijn de mayor en andere overheids-personendie de oproerwet af kondigdenmet steenen geworpen. Te Nottingham zijn niet minder dan 257 straatlantaarns vernield. Behalve de schade overal aan vensterruiten enz. foegebraehtzijn ver scheidene personen, sommige ernstig, gekwetst. Te Askeaton, in het iersche graafschap Limerick, is een man, in zijne voor deur staandedoodgeschoten en zijn een ander de hersens ingeslagen. Te Greenwich zijn de beide leden van het oude Parlement, de heer Boord (conservatief) en de minister Gladstonemet 6193 en 5968 st. herkozen, tegen 5255 en 5561 st. op de candidaten van de tegenovergestelde richtingen. De minis ter Lowe is door de gegraduëerden der londensche universi teit eenparig als de vertegenwoordiger dier inrichting herkozen. De minister Forster, de voorsteller van het tegenwoordig in Engeland geldende stelsel van lager onderwijs, is te Brad ford herkozen. De in 1868 gevallen onafhankelijke liberaal Roebuck is te Sheffield verkozen. De heer A. Mac Donald, secretaris der vereeniging van mijnwerkers, is te Staffort, als vertegenwoordiger der werklieden verkozen. De bekende kundige en onafhankelijke liberaal professor Fawcett is te Brighton niet herkozen, en de heer Jacob Bright, de breeder van den minister en de kampioen voor het stemrecht der vrouwenis te Manchester gevallen. Te Londen zijn de voormalige minister Ayrton en bn. L. N. de Rothschild even min verkozenals de lord-advocaat 1 oung te W igtown in Schotland. De bekende liberalen Bouverie OsborneUibbert en Baines zullen mede in het nieuwe Parlement ontbreken. De Times zegt„Het is duidelijkdat het antwoord der natie vijandig is tegen den heer Gladstonehetgeen doet vermoedendat de heer Gladstone voor de opening van het nieuwe Parlement zijn ontslag zal nemen." Den 6 is in de S. J ames-hall te Londenonder voorzit terschap van den hertog v. Nor tolk, eene meeting van r. ca- tholieken gehouden, ter betuiging van hunne syi patliie voor de onder de gestrengheid der strafwet lijdende duitsche ca- tholieken en ter protesteering tegen de nieuwe kerkelijke wetten in Duitschland. Het. aantal belangstellenden was zoo groot, dat nog 2 andere localen door hén ingenomen werden. De voorgestelde motiën werden met alg. st. aangenomen en zul len aan de aartsbisschoppen van Keulen en Posen worden medegedeeld. Baron Meijer de Rothschild, de vierdp en jongste overlevende zoon van den engelschen tak der Rothschilds, is den 6 in den ouderdom van 55 jaren overleden. Hij was een mild. en wijs beschermer der fraaie kunstenliberaal op staatkundig gebieden vertegenwoordigde in het vorige Parlement het distriet Hythe. De gouv.-genl. van Nieuw-Rusland, *s Keizers adjudant- generaal Kotzebueis, ter opvolging van wijlen graaf Berg tot gouv.-genl. te Warschau en militair commandant van Po len benoemd. Tegen middernacht van 4 op 5 Febr. is het jonge vor stelijke echtpaar, vergezeld van den Keizer, den grootvorst troonopvolger en zijne gemalinden prins en de prinses v. W aleste Moskou aangekomendat schitterend verlicht en prachtig versierd was. De kroonprins en de kroonprinses van Pruisen waren reeds den vorigen dag gearriveerd. Den 9 zijn de jonggehuwden met den Keizer, den ^ro®n" opvolger en diens gemalinprins Arthur van Engeland, den kroonprins van Denemarken enz. te Petersburg teruggekeerd en door den grootvorst Nicolaasdoor den militairen gou verneur der stad en andere generaals aan de station ontvangen. De Keizer van Oostenrijk is in den vroegen morgen van den 12 te Warschau aangekomen, waar het spoorwegstation en de straten verlicht en met vlaggen versierd waren. IN a 2 uren toevens heeft hij zijne reis naar Petersburg voortgezet. De commissie van het Huis voor het onderzoek der con- fessioneele regeeringsontwerpen heeft aan eene subcommissie uit haar midden de samenstelling van een ontwerp betreffende de huwelijkswetgeving opgedragen. De werkmans-vereeniging „De wil des volks te Weenen heeft een zeer gematigd gesteld adres aan den Rijksraad gerichtwaarin verzocht wordtinvoering van het algemeen stemrecht voor de verkiezing van 's Rijks Vertegenwoordi ging instelling van kamers van ambachten in alle districten waar kamers van koop: andel zijn, vrijheid der drukpers, opheffing der accijnsen en der loterijen herziening van de wet op de vereenigingen en vergaderingen. Het regeeringsblad behelst een eigenhandig schrijven van den Keizer aan den president-minister, graaf Auerspergwaarin Z. M. zijne tevredenheid betuigt over de tot dusver door de regeeriug genomen maatregelen tot bestrijding van de armoede en de voorbijgaande stremming in het handelsverkeer in sommige gedeelten van het Rijk. De Keizer wenscht, dat voornamelijk het bouwen van openbare gebouwen zal be vorderd wordenten einde den werklieden werk te geven en dat het ministerie daartoe strekkende maatregelen zal verordenen. Hongarije. Het Volkshuis heeft den 3 Febr. de regeerings- voordracht omtrent den Oosterspoorweg met 166 tegen 155 st. aangenomen. Het catholiek-armenische conflict is voorloopig bijgelegd. De Porte is niet op de benoeming van msgr. Kupclian als primaat der catholieke armeniërs teruggekomenmaar heelt aan de orthodoxe fractie van dat kerkgenootschap, de z.g. hassounistenvergund een eigen gezindte te vormen en een burgerlijken administrateur te kiezendie niet den titel van primaat voerenmaar gelijke rechten als msgr. Kupclian hebben zal. De kerkengoederen en stichtingen van het catholiek-armenische kerkgenootschap zullen tusschen de beide afdeelingen worden verdeeld. De binnenlandsche tolgrenzen worden met 1°. Maart aige- schaft. Tot dusver moest, van alle goederen bij bun vervoer van de eene naar de andere provincie 1 percent uitvoer- en 8 percent invoerrecht betaald worden. Voor de havenplaat sen en de eilanden blijft echter het oude tarief van kiacht. Donatj- Vorstendommen. Ten gevolge der heftige oppo sitie in de Kamer heeft de regeering het artikel der ge meentewet ingetrokken, krachtens hetwelk aan in de haven steden van den Donau gevestigde vreemdelingen het kiesrecht voor de gemeenteverkiezingen zou worden toegekend. Oostenrijk. Te Weenen wordt veel over onveiligheid geklaagd waarschijnlijk door dat vele arbeiders geen werk hebben. In den nacht van 2425 Jan. beeft de polieie eenige der meest beruchte localen onderzocht en 520 perso nen die geen voldoend middel van bestaan konden aanwij zen in hechtenis genomen. Bij het Huis van Afgevaardigden zijn wetsontwerpen in gekomen betreffende den onmiddeUjken aanleg van 3 bolieem- sche spoorweglijnen en latere uitvoering van 5 lijnen m andeie provinciën. Te Zurich heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd de vroeger, vooral door den Sleeswijk-holsteinschen Veldtocht, zoo bekende oostenrijksche geul. v. Gablenz, in de laatste jaren zijns levens medebestuurder van verscheidene naamlooze vennootschappen, o.a. van de oostenrijksche „See- handlung," welke door den tinanciëelen crisis van het vorige jaar zijn gevallen. Hij was in 1814 te Jena geborem Het protest van den nuncius Agnozzi tegen het besluit van den Bondsraad tot opheffing van den nunciatuur te Bern is door den Bondsraad met de toezending zijner reispassen aan den nuncius beantwoord. De Nationale Raad en de Stenden-Raad zijn het thans geheel eens geworden over de herziening der Bonds-consti- tutie. Tegenover enkele coneessiën van den eersten heeft de laatste o.a. in de afschaffing der doodstraf bewilligd. De heer Collet te Genèvevoormalig secretaris van den verbannen bisschop Mermillodis in hechtenis genomen en door de polieie over de grenzen gezet. Hem was de ver spreiding opgedragen eener in Frankrijk gedrukte brochure getiteld: „Beroep van de zwitsersche catholieken op de mo gendheden van het Weener tractaat tegen de schending van dat tractaat door de zwitsersche overheden." De bevolking van St. Gallen heeft met 20441 tegen 17079 st. de wet aangenomen, welke straffen voorschrijft tegen het misbruiken van den kansel. De heer Scialoja heeft, wegens de verwerping der wet op het lager onderwijsden Koning zijn ontslag als minister verzocht, hetwelk door Z. M. verleend is. De verwerping van genoemde wet was zeer onverwacht gekomen, nadat al de artikelen gaandeweg, in overeenstemming met de regeering door de Kamer gewijzigd, waren aangenomen. Eene coalitie van minderheden ondersteund door de vrees voor de finan- ciëele lasten welke deze wet op de gemeenten zou hebben gelegddeed haar vallen. Na langdurige beraadslagingen en onderhandelingen is de organisatie der gewestelijke besturen tot stand gekomen. Het meerendeel der nieuwe burgerlijke regenten in de provinciën bestaat uit radicalen en alzoo uit tegenstanders van den re- publikeinschen regeeringsvorm. Van regeeringswege is de sluiting der alphonsistische clubs te Madrid gelast. De hertog de Sesto, het hoofd der alphonsistische partij, is met de organisatie van de ruiterij der madridsche burger wacht belast. Bij decreet van 31 Jan. s de Cantabnsche of Biscaaische zee van Kaap Penas tot aan Eontarabie, met uitsluiting van Gijon, Santander en S. Sebastian, in staat van blokkade ver klaard. Het doel daarvan is den aanvoer over zee van oor logsbehoeften voor de carlisten te beletten. De militaire gouverneur van Carthagena beeft een paar rechterlijke beambten uit die stad verdreven, ter zake van een tusschen hen en het hoofd der polieie ontstaan conflict, Gerona is geblokkeerd en de insluiting van Figueras den 10 aangevangen. tt De regeeringst.roepen hebben in Valencia op^ eemge carlis- tische benden, ter sterkte van 1500 man, een voordeel behaald. Bilbao wordt nog steeds door de carlisten bedreigd. De genl. Moriones, die bij voortduring versterkingen uit Madrid ontvangthe,eft nog geene reehtstreeksche poging tot ontzet der stad gedaanmaar veeleer getracht eene afleiding te be werken. Zoo heeft hij Laguardia, tusschen Miranda en Logrono, ingenomennadat die plaats 3 dagen door 800 carlisten kloek verdedigd was. De vesting Gandesain Leridais door den genl. Salamanca vermeesterd na een gevecht, waarbij 22 carlisten zijn gesneuveld. Bovendien hebben de benden van Tristanybij.Manresa, een gevoelig verlies geleden. De minister van binn. zaken beeft eene circulaire aan de nieuw benoemde gouverneurs gericht, omtrent de door hen, ook ten aanzien der plaatselijke en gewestelijke Radente volgen gedragslijn. Verklarende dat de regeering voornemens is, den tegenwoordigen regeeringsvorm, „welke de Spanjaar den het minst verdeelt," tegen alle aanrandingen te verde digen, raadt hij aan, alleen zoodanige besturen aan het hoofd der provinciën en gemeenten te laten, die in hunne samen stelling zonder dat aan eene onrechtvaardige zucht tot uitsluiting toegegeven worde een waarborg opleveren, dat zij met de verzoende gedachten der regeering instemmen. KoioNlëN. De genl. Jovellar, de gouverneur van Cuba, heeft het geheele eiland in staat van beleg verklaardeen gedeelte der vrijwilligers gemobiliseerd en alle burgers van 20 tot 45 jaren onder de wapenen geroepen. Saeloersdruk van Herin*. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 6