No. 8 Zesenzeventigste Jaargang. 1874 ZONDAG 22 FEBRUARI. <5>fficicel (Bcbeeltc. Ter gemeente-secretarie is tegen beta ling van 10 Centen te verkrijgen: DE VERORDENING OP HERBERGEN EN LOGEMENTEN, die in alle koffljhuizen, herbergendraDkwinkelskroegen enz. op eene zigtbare plaats moet zijn aan geplakt. Aanwerving van jeugdig scheepsvolk Aan weerszijden van hel Kanaal. 2©lckclijïiöchc Berichten. Diiitsclilaml. Itclgie. Frankrijk. 4 L k II A A li S II H E C 0 i A 14 T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,OS, franco per post O.&ff, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KELIM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dat de derde sup- pletoire begrooting, dienst 1873, {heden den gemeenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien dagen, ter lezing op de gemeente-secretarie is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Burgemeester en W cthouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 17 Febr. 1873. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt op verzoek van den heer provincialen inspecteur der directe belastingenin- en uitgaande regten en accynsen voor Noord-Holland en Utrecht, ter keunis van de ingeze tenen dat de commissie voor de herziening van de belast bare opbrengst van de gebouwde eigendommen volgens de wet van 22 Julij 1873 (Staatsblad No. 116), Maandag 16 dezer hare werkzaamheden heeft aangevangen en dat de leden der bedoelde commissie volgens art. 15 dier wetdagelijks, Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen uitgezon derd van des voormiddags acht uren tot zonsondergang tot de gebouwde eigendommen toegaag hebben. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd 18 Feb. 1874. A. MACLA1NE PONT. KENNISGEVING. Het HOOÏD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het zesmaandsch kohier voorde belasting op het Personeel, No. 5, dienst 1873/74, op den 17 February 1874, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastin gen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, het Hoofd van het Restaur voorn, den 19 FeAr. 1874. A. MACLA1NE PONT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR herinnert de belanghebbenden dat hij op Vrijdag 27 February e.k., des namiddags ten 6 ure, zitting zal houden, tot het ontvangen der getuigen voor broederdienst en een teen zoon, voor zoover het opmaken dier stukken ter gemeente-secretarie is verzocht, Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd 20 Febr. 1874. A. MACLAINE PONT. Indien ouders ouders of voogden verlangen dat hunne zo nen of pupillen, alvorens op voormelde voorwaarden^ bij de Marine eene verbindt.enis aan te gaan, eene voorloopige op leiding ontvangen, dan bestaat daartoe de gelegenheid bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Tot opname van hunne zonen of pupillen bij die inrigting belmoren zij zich betrekking te stellen tot de Commissie van oppertoezigt en beheer over die Kweekschool of tot, eene harer Sub-Com- miën in de voornaamste plaatsen des Rijks. Laatstbedoelde maatregel wordt den ouders of voogden in het, belang der knapen aanbevolen. Deze genieten op de Kweekschool tegen eene geringe vergoeding, eene goede op voeding en komen daardoor beter voorbereid aan boord van het, oorlogschip. Zij worden geleidelijk aan zindelijkheid, orde en tucht gewend, terwijl het te Leiden aangeleerde hun den weg baant om, eenmaal in dienst getreden spoedig in graad op te klimmen. Be Minister van Koloniën, t Gravenhage, od interim yiintstcv van j\lftfincy den 4 February 1874. FRANSEN van de PUTTE. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Febr. 187 4. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DIRK HILDERING en PETRUS JACOBUS KOPS worden verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 25 February 1874, des middagsten 12 ure Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden October, November en December 1873, verzonden geweest naar N oord-America J. J. van LEEUWEN, Minneapolis; 1). ZIJP, Lenson. Duitschland: Mevr. LODEESEN, geb. Kaiser, Emmerich. Engeland: Mevr. J. W. SCHWARTS, Londen. Zwitserland: J. J. SCIIRIEKE (2 stuks), Bazel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vestigeu bij deze de aandacht der belanghebbenden op de bekendmaking van Z.E. den minister van marine, betreffende de aanneming van vrijwilligers bij de marine, terwijl omtrent de opleiding van jongelieden aan de kweekschool te Leiden, inlichtingen bij het bestuur dier inrigting kunnen verkregen worden. De bekendmaking van Z.E. den minister, luidt als volgt: De Minister van Koloniën, ad interim Minister van Marine, brengt ter kennis van de ouders en voogden, die verlangen hunne zonen of pupillen bij de Marine in dienst te doen treden, dat de belanghebbenden zieh daartoe kannen aanmelden bij een der kantoren van aanneming voor de Marine op 's Rijks werven te Amsterdam, Willemsoord Hellevoetsluis, den Commies van aanneming te Rotterdam. Nieuwehaven, wijk 12, n°. 21, en bij den Commies van aanneming te Vlissingen, onder over legging van a. eene geboorte-acte b. een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den Bur gemeester hunner woonplaats; en c. een bewijs van toestemming van hunne ouders of voogden tot hunne indiensttreding. Voorts strekke het navolgende tot toelichting: a. om voor aanneming in aanmerking te kunnen komen wordt vereischt eene lengte van minstens 1,4 meter voor jongens van 14 tot 15 jaren 1,45 15 16 1,48 16 17 1,51 ff ff 16 17 ff 1,55 ff ff 18 jaren en daarboven; b. Jongens moeten bij hunne aanneming den ouderdom van 14 jaren bereikt hebben. Zij kunnen, bij uitzondering, ook op 13jarigen leeftijd tot eene verbindtenis worden toe gelaten, wanneer zij wegens oogenschijnlijken aanleg en een krachtig gestel bijzonder geschikt geoordeeld worden; c. Ligtmatrozen moeten den ouderdom van 17 jaren bereikt hebben d. Jongens moeten zich verhinden voor den tijd van 10 jaren, aanvang nemende met het 16'< levensjaar; zij ontvangen bij het tot stand komen van hunne verbindtenis eene premie van dertig gulden 30); e. Ligtmatrozen worden aangenomen voor den tijd van 8 jaren; zij ontvangen eene premie van veertig gulden (f 40), en een aanbrenggeld van zestien gulden 16) wordt ver strekt, dat den aanbrenger, of bij gebreken van dezen, den belanghebbende zeiven wordt uitbetaald. Engeland en Frankrijk bieden ons op dit oogenblik het schouwspel aan van twee volken onder moeilijke omstandig heden, waarvan het een gewoon is op parlementaire wijze het andere op zeer onparlementaire wijze geregeerd t,e worden. Gladstone het tegenwoordig hoofd der liberale pari ij in En geland en bij gevolg eerste minister in liet liberale Kabinet, niet altijd voorspoedig in het Parlement, en de meerderheid die hem steunde allengs ziende afnemen, begreep niet langer aldus te moeten voortsukkelenmaar door ontbinding en nieuwe algenieene verkiezingen een gezonder toestand in het leven te moeten roepen, waardoor öf hij een vasteren parle mentairen steun, ol de tegenpartij een meerderheid zou ver krijgen. Volgens Engelsch gebruik heeft hij, op een leege ton staande, zijne kiezers in de open lucht, toegesproken en hun zijn regeeringsplannen ontvouwd. Zoo deed ook zijn tegenstander Benjamin Disraëli; hij deed het met heftigheid en gaf den eersten Minister van Engeland namen, waarvan men het gebruik onder beschaafde mannen niet zou vermoe den. De verkiezingen vielen in het nadeel van het Minis terie Gladstone uit, en bij gevolg verzocht het zijn ontslag, en Disraëli zal met de samenstelling van een ministerie worden belast. Zoo zegt men, alsof er geen andere uitkomst mogelijk is. En in Engeland, waar het parlementaire stelsel in zijn grootste zuiverheid wordt, toegepast,, kan men ook wel niet anders verwachten. Dat spreekt, immers van zelf. Gladstone en Disraëli twee kundige, beproefde, voor den strijd geharde en door de ervaring volleerde aanvoerders op staatkundig gebied. Beide mannen van meer dan gewone bekwaamheid, studie en talenten. Gladstone in 1833 lid van het Parlement, in 1834 Minister, in 1838 schrijver van een werk, dat Maeaulay aanleiding gaf om hem voor te stellen als den. aangewezen leider der Tories. Der Tories: want het tegenwoordig hoofd der liberale partij in Engeland begon als streng behoudsman, verzette zich tegen het verleenen der staatkundige rechten aan de Israëlieten en het toelaten van studenten die niet tot de Staatskerk behoorden aan de En- gelsche hoogescholen. In zijn door Maeaulay bestreden werk trad hij op als een verdediger der Staatskerk en eischte de uitsluiting van andersdenkenden uit, alle openbare ambten en betrekkingen. Toch werd hij de apostel van den vrijen handel, de verdediger der hervorming van het stemrecht, de afschaffer der Staatskerk in Ierland! Gedurende veertien jarennam hij bijna onafgebroken, hetzij als lid van het Ministerie, hetzij als lid en weldra als leider der oppositie aan den parlemen tairen strijd een belangrijk deelen was meer dan eens zijn optreden beslissend. Disraëli heeft zich onderscheiden als letterkundige, als redenaar en als staatsman. In de eerste hoedanigheid maakte hij reeds met zijn eerste werk, in 1827, grooten opgang, en als hij in den hoofdpersoon, een jongeling zonder familie en zonder vriendenmaar vol eerzucht en met groote talenten, die allengs tot eersten Minister van Engeland opklimt, zich zelf heeft geschetst, gelijk beweerd is. dan is zijn voorspelling bewaarheid. Als staatsman zocht hij om zich een plaats in het, Parlement te bezorgen, beurtelings den steun van de radicalen de onafhankelijke partij en de Tories, doch aan vankelijk steeds te vergeefs. Aan de Tories bleef hij zich vasthouden, en die brachten hem in 1837 in het Parlement, waar hij zich als een echten behoudsman deed kennen; en dat is hij gebleven tot op dezen dagnu hij gereed staat op nieuw 't is reeds de vierde maal als Minister op te treden. Hij bestreed hevig het tractaat met I rankrijk dat op het beginsel van vrijen handel gegrond was, verweet tijdens den Duit,sell-Deenschen oorlog in 1864 aan de toen- maliïe Engelsehe Regeering liaar politiek van onthouding en verklaarde zich tegen de Italiaanscke eenheid. Geen wonder dat de thans in Frankrijk bovendrijvende partijdie zooveel mogelijk het beschermende handelsstelsel heeft hersteld, Italië vijandig isen bondgenooten tegen Pruisen zoektzich met de optreding van Disraëli geluk wenseht. Of zij daarbij wel ge noeg let op het verschillend standpuntdat deze staatsman als akoofd van de oppositie en als hoofd van het Kabinet voor zich gepast schijnt te achten, mag betwijfeld worden.— Als redenaar werd hij bij zijn eerste redevoering in het Parlement uitgelachenen vrienden en vijanden waren het er over eens dat. zij volkomen mislukt was. Wie er echter twijfelde i^an zijn toekomst, Disraëli zelf niet. Hij eiudigde die eerste oneelukkige proef met de stoute woorden„gij zult van mij hooren," en hij heeft woord gehouden. Men heeft van hem gehoord en naar hem gehoordin en buiten het Parlement,en wij staan gereed weer van hem te hooren. Sinds de geheime stemming liet loud-Engelsche gebruik van in het openbaar zijn stem uit, te brengen heeft vervan gen meent men te kunnen opmerkendat er een ongewone wisseling is in den uitslag der verkiezingen op dezelfde plaats. Tot verrassing van den aanschouwer komt heden een liberaal uit de bus waar voor eenige maanden een conser vatief werd gekozen, en omgekeerd. Hoe is dat mogelijk? vraagt menen men zoekt de verklaring van het raadsel in de geheime stemming. Maar waarborgt dan de geheime stemming den kiezer niet de meeste vrijheid om te kiezen wien hij wil? Zeker, en ook om niet te kiezen dien hij niet wil. Tegen den invloed van anderen wordt de kiezer bij geheime stemming volkomen beschermd; maar ook tegen dén invloed van eigen kleingeestigheid, eigen wangunst en persoonlijke beweegredenen?" Vroeger stemde de Engelsehe kiezer, in liet openbaar, ten aanhooren van zijn medeburgers en van zijn eigen partij. Hij zou hem zijn stem niet heb ben durven onthouden, omdat hij hem een minder aange naam menseh vond omdat hij verleden jaar een personeele kwestie met hem had gehad, omdat de candidaat hem min der beleefd had behandeld en anderen boven hem scheen voor te trekken en te begunstigen, omdat de candidaat zijner partij nu juist niet zijn candidaat wasomdat die candidaat naar zijn oordeel te jong of te oud, te geleerd of te onkundigte hoog of te laag geplaatst,te aristocra tisch of te burgerlijk was. Al die persoonlijke beweegrede nen moest-en noodzakelijk zwijgen, wanneer de kiezer open lijk optrad om zijn burgerplicht te vervullen. Handel altijd zoo alsof honderd oogen naar u zagen, hon derd ooren naar u hoorden, honderd vingers naar u wezen, heeft een wijze gezegd. En inderdaad, de mensch schijnt het voortdurend toezicht van zijn medemenschen noodig te hebben om in het rechte spoor te blijven, en bij ontziet zich niet, in het geheim en dikwijls in het bijzijn zijner huisge noten aan allerlei wanhebbelijkheden, verkeerdheden en klein o-eest-igheden t,oe te geven, waarvoor hij zich in tegenwoor digheid van vreemden zou wachten, omdat hij ze eigenlijk zelf afkeurt. De Engelsehe kiezer bracht vroeger werkelijk zijn stem uit onder honderd waakzame oogen, honderd luis terende ooren en honderd wijzende vingers. Het openbare der handeling verhief hem tot een hooger standpunt; hij werd als het ware gedwongen het oog gericht te houden op het algemeen belang, en afgeleid van liet bijzondere en personeele. De geheime stemming daarentegen maakt het toegeven aan geheime beweegredenen en aan den luim van het oogenblik gemakkelijker en herstelt de heerschappij der persoonlijke grieven. Aan haar dan ook meent men de verrassende uit komst van enkele verkiezingen in Engeland te moet,en toe schrijven. Wat die verkiezingen echter buiten allen twijfel hebben gesteld, is dit, dat Gladstone niet aan de regeering kan blijvenen daarom heeft hij zijn plaats ingeruimd voor Disraeli. Hoe geheel anders is het schouwspel dat Frankrijk ons aanbiedt. Daar zien wij een meerderheid in de Nationale Vergadering, die niet wil aftreden, omdat, zij vreest niet als meerderheid te zullen terugkomen. Bijna elke plaats die docr den dood. de eenige macht die de leden der meerder beid niet ontziet, of door het bedanken van een lid openvalt, is een verlies voor haar, want het nieuwe gekozen lid schaart zich gewoonlijk niet, in hare gelederen. Allengs verminderen dus haar macht en invloed, en evenwel heeft zij de uitvoering harer zamenzwering ten behoeve van den graaf van Chambord moeten opgeven en genoegen nemen met den zevenjarigen wapenstilstand voor welks stipte handhaving Mac Malion heeft beloofd te zullen zorgen. De gravin van Chambord verklaart desniettemin overtuigd te zijndat de kroon van Frankrijk nog eenmaal haar hoofd zal drukken. De Bona- partisten zijn onder elkander verdeeld, of zij dit voorbeeld van berusting zullen volgen. Prins Napoleon is van meening, dat geen Bonopartist een regeering kan erkennen, zij het ook een voorloopige, die niet op het algemeen stemrecht steunt. Rouher heeft minder haast, de aanstaande Napoleon IV is immers jong en wil met het zevenjarig tusschenbest,uur vrede nemendaarna zal de natie hebben te beslissen tusschen de Republiek en het Keizerrijk, zegt, hij, tot groote ergernis van de meerderheid der regeeringspartij het Koningschap zelfs niet noemende. En de Regeering? Door het evenwicht te bewaren tusschen ultramontanenBonapartisten en Koningsgezindentracht zij zich zeiven te handhaven. Gelukt het één dezer partijen zich wat veel op den voorgrond te plaatsendan dringt de Regeering haar zooveel het noodig schijnt terug, echter zorg dragende haar niet tot vijand te maken. Naarmate zij deze of gene partij meer of minder noodig heeft, gedraagt, zij zich tegenover haar minder of meer onafhankelijk. En zoo leeft men van den eenen dag in den anderen, wel overtuigd, dat geen der partijen zich zou ontzien zich van het gezag mees ter te maken, als zij er kans toe zag, doch voor het oogen blik zeker, dat niet eene daartoe machtig genoeg is, en dat de eene partij dé andere in toom houdt. W. v. d. K. rijk 't welk Bismarck aan Benedetti zou gedicteerd hebben hoewel het op papier der fransche ambassade gescheven was!— meldt de Nordd. Allg. Zeitung thans, dat tijdens den oorlog in handen der pruisische regeering zijn gekomen: 1°. eene instructie van 16 Aug. '66, uit Parijs aan Benedetti te Berlijn gezonden, waarin hem gelast werd voorstellen betreffende de annexatie van Belgie te doen2". een rapport dienaangaande van Benedetti met een door hem geschreven ontwerp-tractaat; 3°. amendementen op dit tractaat, op den rand van het ont werp geschreven door Keizer Napoleon met potlood en door den heer Rouher met inkt. Het aldus geamendeerde ontwerp is dat, 't welk de Times heeft openhaar gemaakt. De Nordd. zegt, dat men tijdens het leven van Keizer Napoleon deze ophelderingen niet heeft willen geven, maar er thans door het schrijven der Germania aanleiding toe heeft gevonden. Bij de laatste verkiezingen voor den Rijksdag heeft de nat ionaal -liberale partij nog 2 ledep gewonnen zoodat zij van de 397 Afgevaardigden 147 tot de hare telt, de voor zitter v. Forckenbeck niet medegerekend. De Bondsraad heeft een wetsontwerp vastgesteldwaarhij de Rijkskanselier gemaclitigd wordt om voor 120 miljoen mark aan Rijkspapiergeld uit te gevenin briefjes van 5,25 en 50 mark. Vóór 1 Jan. '75 zullen al de duitsche Staten hun papier buiten omloop moeten stellen, en zij, welker papier het bedrag van 3 mark per hoofd (de aangenomen maatstaf voor het bedrag van het Rijks-papier) te boven gaat, zullen voor de helft van dat meerdere een voorschot in Rijkspa piergeld ontvangen, in 10 jaariijksche aflossingen te restituëeren. Yoor dit verschot zal een afzonderlijk bedrag in papier uit gegeven en binnen 10 jaren weder ingetrokken worden. Rijksdag. Den 12 is het jaarlijks door den heer Schulze (Delitzsch) ingediend wordende voorstelom in de Rijks constitutie het beginsel van vergoeding voor reis- en ver blijfkosten der leden van den Rijksdag op te nemen, met 229 tegen 79 st. aangenomen. Den 13 is een voorstel van den heer Windthorst (van het centrum) om de zoogenaamde redenaarslijst weder in te voe ren in handen der commissie voor het reglement van orde gesteld. Daarna is de van regeeringswege op het budjet van 1874 voorgestelde supplementaire post van 14000 th. voor het kosteloos spoorwegvervoer der leden goedgekeurd. De democratische Afgevaardigde Sonnemanndie de voor hem bestemde vrijkaart niet had willen aannemen, sprak tegen het voorstel, 't welk hij in strijd met de constitutie achtte. Pruisen. Den 11 heeft graaf Stolberg-Stolberg zich in het Huis der Afgevaardigden beklaagd over eene den 5 op zijn kasteel Gimborn plaats gehad hebbende gerechtelijke huiszoeking; hetgeen, volgens de grondwet, tijdens het hij- eenzijn van den Landdag ten opzichte vau een Afgevaardigde niet geoorloofd is. Het Huis heeft besloten, een onderzoek te doen instellen naar den tijd, waarop de strafvervolging tegen graaf Stolberg begonnen is en den minister van justitie te verzoeken haar onmiddelijk te schorsen. Het gerechtshof, waaraan het voorloopig onderzoek der zaak van den aartsbisschop Ledochowski is opgedragen, heeft besloten, dien prelaat mededeeling te doen van de acte van beschuldiging en hem te gelasten, zich persoonlijk voor de rechtbank te komen verantwoorden. Hij heeft, 8 nieuwe dag- aardingen ontvangen, wegens overtredingen der Mei-wetten, vóór zijne gevangenneming gepleegd. Aangezien de Germania terugkomt op het veel besproken ontwerp-tractaat betreffende de inlijving van Belgie bij Frank De schorsing van betalingen, welke de Banque de l'Union te Brussel (firma Jacobs Freres 8r C.) ten gevolge der frau duleuze handelingen van het bestuur harer antwerpsche suc cursale gevraagd en erlangd had, welke den 7 Maart zou zijn vervallen, is op haar verzoek nu reeds opgeheven. De inschrijving op de leening, door de stad Brussel met de Banque de Paris, de Banque de Bruxelles enz. aangegaan, is den 12 gesloten. Het bedrag der inschrijvingen is onge- er het dubbele van dat der leening. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 14 de begroo ting van binn. zaken met 65 tegen 26 st. aangenomen en is daarop tot den 24 uiteengegaan. In eene te Rijssel gehouden bijeenkomst van gedelegeerden nit de catholieké notabelen van de noordelijke departementen met alg. st. op 2 na, van de 3 mededingende steden Amiens, Atrecht en Rijssel, de laatstgenoemde tot zetel voor ae opterichten catholieke hoogeschool gekozen. De parijsche gemeenteraad heeft den 10 den heer Vautrain tot zijnen voorzitter herkozen met 32 van de 62 uitgebrachte stemmen. Hij heeft zich deze keus laten welgevallen. De can didaat der radicalen, de heer Floquetverwierf 25 stemmen. Den 7 's avonds is de tunnel van den parijsehen ringspoorweg in de wijkMenilmontant over 20 ellen lengte met groot gedruisch ingestort en wel onder de begraafplaats Père-Lachaise, waar door 24 grafsteden ingestort en de helft der daarin geplaatste kisten verbrijzeld zijn. Terstond zijn ai de graven rondom het punt van instorting geledigd. Den 9 heeft bij een der stations van genoemden spoorweg, te Courcelles, eene bot sing plaats gehad tusschen een aankomenden personentrein en eenige wagensdie van een aangekomen goederentrein waren losgehaakt en met snelheid den op dit punt sterk hellenden weg afdaalden. Door dit onheil is de stoker on middelijk gedood, de treinchef gekneusd en heeft de machi nist een arm gebroken. De ontslagen ma ire van Bordeauxde radicale Afgevaar digde Foureandheeftin antwoord op de ontvangen ken nisgeving van het ontslag van het gemeentebestuur, aan den prefect Pascal geschrevendat hij niet kon berusten in de bewering van dien beambtedat „dit ontslag het voorziene gevolg van de toepassing der wet van 20 J an. was. De minister had bij de discussie over die wet verklaarddat daardoor enkel getroffen zouden worden de onbekwame, 0%!; zedelijke of weerspannige gemeentebesturenen jm# één dezer categoriën kon het afgezette bestuur r worden; maar men heeft het willen treffen oirJ-Iiö uzoon. verknocht was aan de republikeinsche begii

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1