Jti'iüanje ess Ierland. Turkije. $W)§(enr|jk-i9ongaiijc. liUslie. $»i»anfe. l'ercenigde Staten. Ghika gehouden duel van het, door het hof van assises der Seine en Marne, tegen hen uitgesproken vonnis zijn gekomen. De polioie te Parijs heeft op het postkantoor aldaar beslag gelegd op eene circulaire, de aankondiging bevattende eener in de S. George-Hall te Londen, ter viering van den ver jaardag der socialistische omwenteling van 18 Maart te houden openbare meeting, onder de leiding van de leden der Internationale, van de londensche democraten en van de uitgewekenen der parijsche Commune. Het door den parijschen handel den maarschalk Mac Mahon aangeboden feest heeft den 9 in het gebouw der rechtbank van koophandel plaats gehad en is, behalve door den maar schalk, zijne familie en zijn talrijken staf, door 6000 personen, waaronder de te Parijs aanwezige Vorsten en Vorstinnen v. Or leans, de ministers, het corps diplomatique enz. bijgewoond. Het ruime binnenplein van het gebouw was in eene ruime door 80 gaslusters en bovendien door eleetriseh vuur ver lichte feestzaal herschapen. Nationale Vergadering. Den 2 Maart is tot de toe lating van het in Pinisterre gekozen radicale lid Sidney, bij wiens verkiezing eeuige onregelmatigheden hadden plaats gehad, maar die eene meerderheid van 20000 stemmen boven zijn mededinger verkregen had, met 447 tegen 73 st., terwijl een aantal leden zich van de stemming onthielden, besloten. Uit de mededeelingen van den genl Palikao en den heer Rouher in de commissie voor de overeenkomst tusschen het gouvernement en den zaakgelastigde voor de civiele lijst van het keizerrijk is geblekendat de chiueesche collectie te Fontainebleauafkomstig ian den buit in den chineeschen oorlog bij de vermeestering van het keizerlijk zomerpaleis gemaakt, op verzoek der soldaten aan de Keizerin is afge staan uit erkentelijkheid voor hare aan het leger gezonden verkwikkingendat het particuliere domein des Keizers met eene hypotheekschuld van meer dan 3 miljoen fr. is bezwaard, en dat het sequester jaarlijks 60000 fr. kost Le Steele merkt op, dat het fransche 'leger en graaf v. Palikao hun recht en hunne bevoegdheid te buiten zijn gegaan met een buit, die alleen aan Frankrijk toekwamop welks last en op welks kosten de oorlog werd gevoerd, onder zich te verdeelen en daarvan geschenken aan dezen en genen te maken. De com missie schijnt insgelijks niet vreemd van dit gevoelen, althans zij heeft de overlegging gevraagd van het reglement op de oorlogsprijzen en buitgelden). Den 4 is de door de commissie voorgestelde verhoogiug van den accijns op de alcohol met 24 opcenten (van 156 tot ISO fr. per vat) verworpen met 480 tegen 163 st., nadat reeds den 3 met 603 tegen 39 st. verworpen was het door de heeren Say en Leurent voorgesteld amendement, strek kende tot vervanging dier verhooging door eene verhooging van het cireulatie-reeht op den wijn van 2 tot 4 fr. Ingevolge de daags te voren ontvangen vergunning, heeft de heer Christophlehet hoofd van het linker centrum, den 6 de regeering geïnterpelleerd over hare houding tegenover de dagbladen. In den Figaro was n.l. een artikel opgenomen van den heer S. Genestwaarin de maarschalk Mac Malton als aangespoord werd om tot een staatsgreep over te gaan. De regeering en het bureau der Kamer hadden zich de zaak aangetrokkenmaar nadat de hoofdredacteur de F illemessant het artikel gewraakt en den schrijver tijdelijk van de redactie verwijderd hadvan verdere maatregelen afgezien. De inter- pellant keurde dit op zich zelve goed, maar in verband met de strenge maatregelentegen andere dagbladen genomen (het openbaar verkoopen van le XIXme Siecle was wegens een minder hevig artikel pas verboden), zag hij in die be slissing toch een uitvloeisel van politieken partijgeest. De minister de Broglie ontkende het bestaan van partijdigheid. Had le XIXme Siècle oplielderingen gegeven, zooals de Figarodan ware zij wellicht niet gedeerd; maar de toon van dat blad was doorgaande vijandig van den Figaro in den regel niethet geïncritneerde artikel week van de gewone gedragslijn afen bevatte eene verdenking, waartegen men den maarschalk niet zou mogen verdedigen. De minister verweet de linkerzijde, dat zij aanviel wat zij verdedigde toen de heer Thiers aan het bewind was tegen welke aan tijging de heer Lefranc protesteerde. Eene motie van orde van graaf Rampoet, luidende: „De Vergadering, de ophel deringen van den minister onvoldoende achtendegaat over tot de orde van den dag" werd ter zijde gesteld en eene van de rechterzijdeom eenvoudig tot de orde van den dag overtegaanmet 377 tegen 305 st. aangenomen. Den 5 is het artikel van de wet betreffende de nieuwe belastingen, waarbij al de sedert de invoering van het ka daster in ontginning gebrachte gronden aan de verpondingen onderworpen worden aangenomen maar tevens urgent ver klaard en in handen eener speciale sub-oommissie der oommis sie voor het budjet voor 1875 gesteld het voorstel van den heer Feray, tot het invoeren eener volledige herziening van het kadaster. Mede is besloten in overweging te nemen een voorstel van den heer Fentavonnaar 'twelk de regeering gehouden zal zijn om voordat het budjet voor 1875 in dis cussie komteen nieuwen omslag van de grondbelasting op de werkelijke waarde der perceelen rustendebij de Ka mer in te dienen. Den 7 heeft de minister Magne de zoo vele bezwarende ontmoetende belasting van bet. goederenvervoer langs de spoorwegen (met uitzondering der zoogenaamde ijlgoederen) als onvermijdelijk verdedigdhij vereenigde zich echter met een voorgesteld amendement om de voor den doorvoer en uitvoer bestemde goederen van deze belasting te ontheffen waardoor de geraamde opbrengst van 25 miljoen met 6U0000 a 700000 fr. zou verminderen. Den 9 is de belastingna nog met veel nadruk door de heeren Rouvier en Pouyer-Quertier bestreden te zijn, met. 352 tegen 318 st. goedgekeurd. Laatstgenoemde had nog vruchteloos voorgesteld haar te vervangen door eene ver- hooging van de belasting op de deuren en vensters met 35 opc., eene verhooging door den minister Magne onder de midde len voor 1875 opgenomen. De monarchistische Afgevaardigden uit Bretagne hebben beslotenaan de Vergadering eene motie voor te leggen waarin het gedrag van den heer Gambetta gedurende den oorlog, en met name de slechte inrichting van het kamp van Conliewordt veroordeelden de gemobiliseerde nat. garden uit Bretagne in hunne eer worden hersteld. De commissie van enquête betreffende den 4 September heeft, geweigerd zieli bij deze motie aan te sluiten en zal zieli bepalen tot de verdediging van haar rapportindien dit wordt aangevallen. In het Huis der Lords hebben 52 en in het nieuwe Huis der Gemeenten hebben 121 spoorweg-directeuren zitting. Den 24 beliep het te Londen bijeengebracht wordende Mansion-üouse-lmvM, ter leniging van den hongersnood in Bengalen 23000. De prins v. Wales had 500 gegeven. Tot lord-luitenant van Ierland is benoemd de hertog v. Aler- corn, die deze betrekking ook onder het vorige conservatieve ministerie, van 1866 tot 1858, bekleed heeft. De Cobden-c\ria heeft den heer Henry Parkes, den secre taris der kolonie Nieuw-Zuid-Waleswaar onlangs alle havengelden en ud-valorem-rechten zijn afgeschafttot eere lid benoemd en hem hare gouden medalje van verdiensten toegekend, wegens de groote dienster door hem aan de zaak der handelsvrijheid bewezen. De persoon, die sedert een aantal jaren aanspraak gemaakt heeft op de titels en goederen der familie Tichborneen al gemeen bekend was onder den naam van The Claimant,is den 28 door de jury schuldig verklaard aan meineed en valsch getuigenisen deswege door het Hof van Queens Bench tot 14 jaren dwangarbeid veroordeeld. De jury had 188 dagen gezeten en daarvan waren 19 ingenomen door het resumé van den lord chief justice. De prins en de prinses v. Wales zijn den 5 van het vas teland te Londen teruggekeerd. Het nieuwe Parlement is den 5 door eene komnglijke commissie geopend. In het Lagerhuis is de heer Brand bij acclamatie als speaker herkozen, op voorstel van den heer Chaplin, behoorende tot de regeeringspartij, ondersteund door een lid der oppositie, lord Cavendish. Sir Percy Spencer voor de conservatieven en de heer Gladstone, die bij zijn optreden luide werd toegejuicht, voor de liberalen, wenschten den heer Brand hartelijk geluk met zijn verkiezing. De algemeene vergadering der houders van obligation van spaansche buitenlandsohe schuld heeft de nieuwe voorstellen van Spanje betreffende de betaling der 2 vervallen coupons aangenomen. Den 6 heeft de minister Disraeli eene deputatie van alge vaardigden der Anti-income-tax-league, afkomstig uit 30 of +0 engelsehe en schotsohe steden, ten gehoore ontvangen, welke op de noodzakelijkheid van de afschaffing der inkomsten-be lasting kwam aandringen. De hertog en de hertogin v. Edinburgh zijn den 7 te Gra- vesend aangekomen, met kanongebulder begroet, aan liet. luis terrijk versierde havenhoofd door priis Arthur, vele autori teiten en eene talrijke menigte met geestdrift ontvangen, en onmiddelijk naar Windsor vertrokken. Aan de station aldaar werden zij door de Koningin en de leden der kon. familie opgewacht waarna het gezelschap zich in hofrijtuigen langs den fraai versierden weg naar het kasteel begaf. De heer Gladstone is niet voornemens in het Parlement als aanvoerder zijner partij op te treden. Men noemt als zoodanig den markies v. Harringtonminister voor Ierland in het vorige kabinet. De Globe meldt, dat de slachter Charles Orton zich aan haar kantoor aangemeld en omstandig en schriftelijk verklaard heeft, dat hij de persoon, die aanspraak gemaakt heeft op de goederen en titels van sir Roger Tichborne, voor zijn broeder Arthur erkent. KoLONiëN. Na herhaalde doch vergeefsche pogingen om met den Koning van Ashant.ee in onderhandeling te komen, daar diens gezanten weigerden om een brief van sir Garnet Wolseley over te brengen, heeft de britsche bevelhebber be sloten om e/en blijvend bewijs-van EDgelands macht achter te lal en en de hoofdstad Koemassie te verbranden. Nadat dit geschied was zijn de troepen naar de kust teruggekeerd. Blijkens later bericht heeft Koning Koffie om vrede gesmeekt, en, als eerste termijn van vergoeding van oorlogskosten, 1000 oneen goud gezonden. Sir Garnet had zijn afgezant t.e lom- manak ontvangen en een ontwej-p-tractaat ter onderteekening naar Koemassie gezonden. De Koning van Adansie was van Ashantee afvallig geworden, en was voornemens met Konin gin Victoria in verbond te treden. De Porte heeft eene commissie benoemd tot het doen van voorstellen omtrent eene verdeeling der catholiek-armenisehe kerkgebouwen, scholen, gasthuizen enz. tusschen de hassou- nisten en auti-hassounisten. Donau-Vorstendommen. De Kamer van Afgevaardigden heeft 8 miljoen toegestaan voor den aanbouw vau kazernen of van een gebouw, bestemd voor de verschillende ministeriën. Oostenrijk. De japansche legatie te Weenen heeft aan de lettergieters Meyer Sr Sleicher aldaar de levering opge dragen eener lettergieterij met duitscbe gietmachinesvan matrijzen voor de duitsehefransche en russisohe talen, van eene papier-stereotypie-inrieht.ing en andere beDOodigdheden. Een bij de weener tentoonstelling werkzaam geweest zijnde japansche commissaris leert bij genoemde firma het gietersvak. Het Huis der Afgevaardigden heeft mededeeling ontvangen van een brief van den moravischen Afgevaardigde Belcredi en van 33 czechisehe Afgevaardigden uit Bohemewaarin zij hunne reeds vroeger opgegeven redenen, waarom zij niet in den Rijksdag verschijnen, lierhalen. Het Huis heelt zich met het voorstel van den voorzitter vereenigd om dien brief niet in handen eener commissie te stellen en daarmede het wegblijven der bovenvermelde „declaranten" verklaard niet gerechtvaardigd te zijn. Den 5 is het debat over de confessioneele wetten aange vangen en wel allereerst over het ontwerp tot regeling van de uitwendige rechtsbetrekkingen der r. c. Kerk De tribune voor het publiek was dicht bezet. 35 Sprekers hadden zich tegen en 23 vóór de wet. doen inschrijven. Den 7 is de algemeene beraadslaging gesloten en zijn de voorstellen van den democratischen Afgevaardigde Krona- wetter, strekkende om de voordracht naar de commissie terug te zendenen van den poolsehen Afgevaardigde Smolka, tot verdaging der verdere behandeling, verworpen. Den 9 moesten nog 46 sprekers aan het woord komen, maar bij onderling goedvinden werd besloten, dat dr. Kopp voor de voor-en ba ron Giovanelli voor de tegenstanders zou spreken. Door den minister van eeredienst werd verklaard, dat de voordracht de vrucht was eener ernstigeonpartijdige overweging en dat zij geene vijandelijke strekking tegen de eatholieke Kerk had. De regeering kon echter niet duldendat de gods dienst misbruikt, worde tot het in gevaar brengen van den Staaten dat bedienaren der godsdienst eene po litieke oppositie gaan voeren. Geen oorlog tegen de Kerk maar regeling der wederzijdsche verhouding wordt bedoeld opdat de Kerk hare heilige taak vrij volbrengemaar dan ook niet ingrijpe in het recht van den Staat (herhaalde zeer levendige toejuichingen). De minister-president verklaarde tegenover de bedreiging der oppositievolgens welke meu deze wet niet zou laten uitvoerendat de regeering met veerkracht den eerbied voor de wetten zou handhaven (le vendige bijval). Het ontwerp werd met 224 tegen 71 stem men tot de tweede lezing toegelaten. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de confessi oneele wetten, op den 11, is het door de linkerzijde inge diend amendement omtrent den door de bisschoppen bij de aanvaarding van hun ambt afteleggen eed verworpen, nadat het door den minister van eeredienst bestreden was. Hongarije. De Keizer is den 8 te Pcsth aangekomen. De president-minister bood hem het ontslag van het ministerie aanmaar de Keizer verklaarde eerst de zienswijze van de voornaamste leden der partijen te willen vernemen, alvorens eene beslissing te nemen. Den 11 bracht Z. M. een bezoek aan graaf ücak. In het bij Pesth gelegen dorp Neu-Pesth is het den 8, bij gele genheid van de begrafenis van een slager, die in de gevan genis door zelfmoord gestorven was, tot oproerige bewegingen gekomen. Het gepeupel, opgeruid door het gerucht, dat de zelfmoord het gevolg was geweest van mishandeling, den gevangene door beambten der openbare macht aangedaan schoolde te zamen voor het gemeentebuis en stak het in brand. De brandspuitgasten werden door het woedende ge meen met. steenworpen teruggedreven. Eerst tegen midder nacht gelukte het den brand te blusschen, nadat de militaire macht was aangerukt ter bescherming van het blusschend personeel, en daartoe van hare vuurwapens gebruik had ge maakt waardoor 4 personen gedood en verscheidene ge kwetst zijn. In het dezer dagen ingediende ontwerp van een nieuw strafwetboek, wordt de mededeeling van feiten of documenten, die niet voor openbaarmaking bestemd waren, door ambte naren tijdens of na het bekleeden hunner betrekking, bedreigd met 4 tot 12 maanden gevangenisstraf, en zelfs met, 20 jaren, indien zoodanige mededeeling den Staat gevaar of nadeel berukkend heeft. De aanleiding tot deze bepalingen is het misbruik, door den genl. Lamarmora in zijn geschrift over de gebeurtenissen van 1866 gemaakt vai> de hem als minister ter kennis gekomen feiten en documenten. In eene nota van kardinaal Antonelli, tegen die van den minister Visconti F enosta gericht, wordt geprotesteerd tegen de mogelijkheid van een modus vivendi tusschen Italië en den Paus op den grondslag van het status quo. De commissie van onderzoek voor het regeeringsvoorstel tot opening van een crediet van 79 miljoen voor de defen sie heeft voorgesteld daaraan een crediet van 88| miljoen toetevoegen ten einde de verdedigingswerken te voltooien. Den 7 heeft de Kamer, na aanhooring der verklaringen van den minister van oorlog de richting goedgekeurd welke hij aan de militaire administratie gegeven heeften den 10 j heeft zij al de artikelen der voordracht, op de landsverdedi ging aangenomen en eene buitengewone uitgaaf van 9 mil joen toegestaan, voor de voltooiing der kleeding van het leger. De vorige kapitein-generaal van Catalonie, Martinez de Campos, boet op een der Balearische eilanden de willekeurige nederlegging zijner betrekking, of wellicht zijne te ruitrhjk aan den dag gelegde alphonsistische denkwijze met staatsge vangenschap. In het fort St. Julian t,e Carthagena zijn 2 schrifturen gevonden, beide gedateerd 16 Deo., het een bestaaude in eene „boodschap" aan het „centralistische gouvernement, te Madrid", het ander in eene missieve aan den „ambassadeur der angloamerieaansche republiek te Madrid". In het eerste wordt met de overgaaf der stad aan de Ver. Staten gedreigd, ingeval het „ongehoorde en onmenschelijke bombardement" niet binnen, een etmaal gestaakt wordten in het, laatste wordt genl. Sickles kennis gegeven van deze handeling van het kantonnale bestuur. In het kabinet is verdeeld: eid ontstaan tusschen de frac- tiën der democratische radicalen en der constitutioneele con servatieven, aangevoerd door de heeren Martos en Sagusta. De eerstgenoemden wilden den republikeiuschen regeerings- vorm definitief aannemen, de afkondiging daarvan aan eene plebiseitaire bekrachtiging onderwerpen, en een President benoemen die de ministers aanstelt.; de constitutioneele con servatieven waren tegen een plebisciet over den regeerings- vorm. De kwestie is voorloopig hiermede geëindigd, dat de maarschalk Serrano, „uithoofde der onregelmatigheid van de vereeniging der functiën van Hoofd van den Staat en van voorzitter van den kabinetsraad," van de laatste betrekking afstand gedaan en alleen de functiën van Hoofd van het uit voerend bewind behouden heelt. De geul. Zabala is benoemd tot voorzitter van den ministerraad. Genl. Moriones is in zijne pogingen tot ontzet van Bilbao niet geslaagd. Den 25 berichtte hij uit het hoofdkwartier Larigida„Het leger heeft, de redoutes en trancheën van San Pedro niet kunnen forceeren, maar daarentegen is de linie van het leger geforceerd. W'u behouden de stellingen te Somorrostro en de gemeenschap met Santander." In een telegram aan den minister van oorlog vroeg de generaal 6 bataljons en 7 batterijen artillerie ter versterking. De maarschalk Serrano en de minister Topete vertrokken op deze berichten naar Santander. De genl. Primo de Rivera had eene kneuzing bekomenmaar bleef zijn commando voerenen zijn leger, waaronder eene uitmuntende krijgs tucht heerscht., bleef Somorrostro, Onton, Ninou en Milquez bezetten. Het verlies der republikeinen op den 24 en 25 heeft 800 man aan gesneuvelden en gekwetsten bedragen. Volgens een bulletin der „Koninglijke carlistische junta van Navarre", hadden de carlisten voorbedachtelijk een aantal republikeinen de San-Pedro-brug hij Sommorost.ro laten over trekken en hen vervolgens met de bajonet aangetast, waar door ongeveer 1000 man gedood, verdronken en gewond en 4000 gevangengenomen en naar Zornoza vervoerd waren. Ter zake dezer zegepraal waren in al de door de carlisten bezette dorpen de klokken geluid. De tegenspoed van het noorderleger moet vooral toegeschre ven worden aan het zeer onguns'ige weder, waardoor de samen werking met de scheepsmacht onmogelijk werd gemaakt. Aanvankelijk werden door de troepen voordeelen behaald maar de overmacht door de carlisten tegen den rechtervleu gel ontwikkeld was zoo groot, dat zij hunne veroverde stel lingen niet konden behouden en naar de vorige moesten terug trekken. Aan den linkervleugel waren de troepen van genl. Andia op het punt, de sterkste en hoogst gelegene der car listische schansen te bemaehtigen, toen de vijand zijn vuur concentreerde en de bestormers niet alleen met een moord dadig geweervuur begroette, maar hen ook met groote rots blokken verpletterde. De carlisten hebben volgens eigen opgaven omstreeks 1450 man verloren. Den 27 heeft de burgerlijke gouverneur van Guipuzooa krachtens daartoe uit Madrid ontvangen last,, den genl. Lorna bevel gegeven de troepen uit Tolosa Andoain Hernaui Oyarzuu en andere plaatsen te verwijderen. Van de daardoor beschikbaar geworden garnizoenen zijn 1400 man naar Biscaye gericht en de overige te S. Sebastian het eenige nog in Guipuzcoa bezette puntverzameld. Dit alles heeft, op de bevolking van bet, gewest een pijnlijken indruk gemaakt. Al de ingezetenen van Tolosa, die voor de wraak of de knevelzueht der carlisten beducht warenzijn het garnizoen en de vrijwilligers naar S. Sebastian gevolgd waardoor de bevolking van 6000 tot op 2500 zielen gedund is, tot groote spijt der carlisten, die de stad terstond bezet hebben en zich vleiden haar dapper t.e kunnen brandschatten. De hoofdstad van Biscaye, Bilbao, is sedert den 22 met groote kracht gebombardeerd. Dagelijks werden 1500 bom men geworpen. De vreemde consuls hebben de stad verlaten. In eene te Madrid gehouden bijeenkomst van provinciale deput.atiën is besloten tot maatregelen om de regeering te ondersteunen. De bankier Gandeara heeft de vertegenwoordigers der dag bladpers tot eene bijeenkomst opgeroepen en voorgesteld, dat, 10000 vrijwilligers op de been gebracht en gedurende een jaar gehouden zouden worden door middel van een voorschot van 30 miljoen realen, hetwelk door bankiers en kapitalisten zou verstrekt worden. Persoonlijk heeft hij minstens een miljoen fr. beschikbaar gesteld. Uit S. Jean de Luz werd van den 3 Maart gemeld, dat Moriones nog dezelfde positiën bezet hield als vóór zijn aanval op de carlisten. Serrano en Topete waren den 5 met 4000 man te Castro aangekomen. Eerstgenoemde heeft Moriones bezocht eneene apensehouwing over diens troepen gehouden. Het, centrale .eger is ontbonden waardoor 6000 a 8000 man beschikbaar zijn om onder bevel van Dominguez het noorderjeger te ver sterken. Men vreest, dat daardoor het midden des lands te zeer ontbloot, wordt, aangezien, zelfs ondanks de tegenwoor digheid van het leger in Valencia, de stad Vinaroz bij verraad in de macht der carlisten gevallen is. Bij decreet van den President is eene junta belast met bet, doen van voorstellen omtrent het vervreemden of ten behoeve der schatkist partij trekken van alle te Madrid aan wezige en aan den Staat of het voormalig kroondomein toe- behoorende eigendommenwaarvan tot dus ver door de re- geeriug nog geen rechtstreeksch nut wordt, getrokken. In van den kapitein-generaal van Valencia en van den militai ren gouverneur van Alicante te Madrid ontvangen telegrammen wordt melding gemaakt van een ernstig geveehtdat den 8 in de omstreken van Minglanilla (bij Cuenca in Nieuw-Cas- stilie) tusschen den generaal Calleja en de vereenigde car- list.isehe benden van PataciosSanies en Cucula is geleverd. Bijzonderheden omtrent, dit gevecht worden niet opgegeven. De divisie- W eyler is nog in tijds uit Valencia vertrokken om Calleja te hulp te komen en de carlisten te verdrijven. Moriones is van zijn opperbevel ontzet en den 9 te San tander aangekomenvan waar hij zich naar Madrid begeeft. Serrano heeft het opperbevel aanvaard over de krijgsoperatiën, die nog altijd door het ongunstig weder worden vertraagd. Don Carlos is den 7 uit Tolosa vertrokkenom naar Biscaye terug te keereu. Kqlonicn. De voormalige president der cubaansche op standelingen, Cespedes, is verraden en gefusilleerd. 7 Te Nieuw-York gevestigde nederlanders hebben hunne landgenooten in America opgeroepen om aan Koning Wil lem III op 12 Mei a.s. een geschenk aantebieden, bestaande in een album met locale afbeeldingen uit America of iets dergelijks. De Senaat, heeft het, door de regeering gevraagde crediet ten behoeve der tentoonstelling te Philadelphia geweigerd. Hïgieia. Weekblad voor de gezondheidsleer in Nederland, onder redactie van dr. A. B. Is raels. Te Amsterdam bij D. B. Centen.t Per jaar franco p. p. 5,20. Bovengenoemd blad, dat zieli met den naam van eene der dochters van Esculupius tooit, mag hier te lande geene over bodigheid genoemd wordenhoevele dag- en weekbladen er ook alreeds verschijnen. Op hel gebied der hygiëne is hier nog ontzaggelijk veel te doenhare lessen worden gedurig in den wind geslagen uit onkunde en weerzin wordt vaak tegen hare raadgevingen gezondigd. Door menig euvel en verzuim telkens weer te bespreken en onder de aandacht des volks t,e brengeu, kan er in dit, opzicht, veel nut verspreid worden. Eene rij van bevoegde medewerkers zal dr. Isia'éls ter zijde staan. Een artikel in het eerste nummer „Hoe 't er onder onze steden uitziet", naar aanleiding van een verslag van den gemeente-architect te Leiden, trok zeer onze aan dacht; wij vreezen, dat in onze meeste steden dergelijke wal gelijke toestanden te vinden zullen zijn. De hoogleeraar P. Hofstede de Groot doet in zijn Geen scheuring in de Nederlandsche Hervormde kerk; een waarschu wend woord uit de kerkgeschiedenisGroningen, bij P. Noord- holt, een poging om de reddeloos verdeelde hervormde kerk bijeen te houden. Waar hij de geschiedenis laat spreken om de nadeelen van elke kerkscheuring aan te wijzen waar hij de mogelijkheid betoogt, om naast elkander te blijven wer ken, in alles is hij de man, niet alleen in de kerkhistorie te huis, maar niet minder de man met een uiterst kalm, vre delievend hart. Het geschrift toont een bezadigdheiddie, ware zij meer algemeen het denkbeeld van scheuring niet zou hebben laten wortel schieten. Deze week komt de Synode bijeen om over de verdere regeling der verdeelde kerk te beslissen, of de zaken wellicht te laten zooals ze, zijn. Wie in de kerkzaken belang stelt, raden wij de lezing van de brochure aan. (Prijs 1,00.) Het Vaderland.) Een zeer belangrijk geschrift is dezer dagen hij P. Roord- hoff en M. Smit te Groningen verschenen, namelijk een ver taling van de Geschiedenis van de opvoeding en het onderwijs, geschreven door den bekenden duitschen paedagoog dr. F. Dittes, een werk dat in het. oorspronkelijke in den tijd van nog geen drie jaren reeds drie uitgaven heeft beleefd. Onder de duizenden, die belang stellen in onderwijs, zijn er slechts enkelendie iets weten van de wijze, waarop zieli het on derwijs en de opvoeding bij de verschillende volkeren heeft ontwikkeld en welke denkbeelden in den loop der tijden over deze gewichtige vraagstukken zijn verkondigd. Het werk van dr. Dittes geeft daarvan een heldere en beknopte schets, en de vertaler, de heer J. Versluys, leeraar aan de hoogere burgerschool te Groningenheeft de waarde er van voor ons land zeer verhoogd door de Nederlandsche geschiedenis van opvoeding en onderwijs uitvoeriger t.e behandelen dan dr. Dittes. (Prijs 1,90.) Handelsblad Bij de boekhandelaars C. L. Brinkman en Altmann Sp Roo senburg, te Amsterdam en Rotterdamis verschenen eene FEESTPLAAT, bestemd tot uitreiking aan de schooljeugd ter gelegenheid van het feest van Z. M. 25jarige regeering. De prent's Konings portretZ. M. inhuldiging en bezoek aan de overstroomde oorden in 1861 tafereelen van Neder land en Java, enz. voorstellende, is fraai op steen gegraveerd en met, een paar tinten gedrukteu bij lOOtallen voor 10 c. per stuk verkrijgbaar, zoodat zij door feestcommissiën als een zeer geschikt en door de kinderen als een aangenaam geschenk zal beschouwd worden. Een tweede, naar eene kloeke teekening van den heer Egenberi/er op steen gegraveerde schoolplaatziet a 10 c. (in toondruk op groot er en zwaarder papier a 20 c.) het licht bij J. B. Writers te Groningen. Zij tracht te doen uitkomen, dat, alle standen flinke en bekwame mannen moeten vormen, die de regeeringsjaren van een Vorst gelukkig maken en de trots van het, land zijn en omringt daartoe het portret des Konings door de beeltenissen van v. Rail, Kaiser, Tol lens Conrad en Thorbecke. Tot een aandenken van genoemde feestviering heeft de boekhandelaar C. v. Bent urn, t.e Utrecht,, eene door den heer J. v. Lummel zinrijk ontworpen eu bij Tresling Sp Comp. te Amsterdam uitmuntend in steen gegraveerde plaat uitge geven. getiteld „Neêrlands zilveren vreugdedag, 12 Mei 1874." Het middenste gedeelte, dat met een staalgravure wedijveren kanstelt 's Konings inhuldiging te Amsterdam voor; andere medaljous toonen den watersnood in 1861, het koloniaal invaliedenhuis Bronbeek en het zeemans-asyl te Brieile. 's Konings beeltenis, voorstellingen van den vrede en de volkstrouw, wapensattribi ten enz. enz. scheiden en omgeven deze afbeeldingen. Het geheel, met tint gedrukt, vormt eene gedenkplaatwelke wegens conceptie, uitvoering en grootte, een sieraad voor elke huiskamer mag genoemd worden. (69 c.) Te Alkmaar bij Herm". Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 6