GEMEENTERAAD. Spoorwegen. In 1873 is het totaal der ontvangsten op den spoorweg AmsterdamRotterdamUitgeest ƒ128,559,96 en op den spoorweg ZaandamUitgeestHelder/38,345,371 hooger geweest dan in 1872. Het batig saldo der Holl. Spoorwegmaatschappij beliep ƒ721,603,65, waarvan f 86,204,55 gestort werd in de reserve-kas, zoodat deze klom tot/952,146,35 De aandeelhouders genoten f 6.89 p.c. De gemeenteraad van Zutfen heeft den 30 besloten voor 2000Ö0 deel te nemen in de Nederlandsck-Westfa&lscke Spoorwegmaatschappij en de inschrijving nog met 50000 te verhoogenwanneer door particuliere deelneming in het benoodigde kapitaal niet voorzien wordt. Ben en ander is echter aan eenige voorwaarden verbonden. Stoomvaart. De Nederlandsch- Americaansche Stoom vaart-maatschappij te Rotterdam keert over het vorige jaar eene rente uit van 7| p.c. Militaire zaken. De staf en de beide bataljons der opterichten indische brigade, zullende bestaan uit 43 officieren en 1600 manschappen, komen te Haarlem in garnizoen. De minister van oorlog heeft bij het gemeentebestuur aanvraag gedaan om geschikte gebouwen of het noodige terrein om daarop eene kazerne te bouwen. Kerkelijke Zaken. De heer A. M. 'Zenker, predikant te Koedijkheeft voor het beroep naar Delden bedankt. Beesten. Te Amsterdam bestaat het voornemen om ter gelegenheid van het kroomngsfeest in de Nieuwe kerk, door 400 dames en heeren met medewerking van mej. Gips uit Dordrecht en den heer Deckers uit 's Hertogenboscheene cantate uittevoeren van den heer Verhulst, naar tekst van den heer 3. 3. L. ten Kate. In den schouwburg za! eene gala-voorstelling plaats hebben. De Koning zal den 11 te paard zijnen intocht in de hoofdstad doen en door eene eere- wacht te paard worden begeleid. De ministershet. corps diplomatique de leden van den Raad van State en van de le en 2e Kamer, de commissarissen des Konings en de bur gemeesters der voornaamste gemeenten worden op 12 Mei te Amsterdam verwacht. Er is reeds een aanvang gemaakt met de oprichting van kolossale eerebogen. De gemeenteraad van Haarlem heeft 300 toegestaan voor een feest voor de leerlingen der lagere scholen in .Mei a.s. Te Deventer heeft de burgerij voor het geschenk ruim 900voor de feestviering f 2200 bijeengebrachten de gemeenteraad 1600 voor het feest toegestaan. De optocht aldaar zal zeer luisterrijk zijn. Te Bodegraven is voor de feestviering ingezameldy 771,60, voor het nationaal geschenk f 208,65 de gemeenteraad heeft aan de feestcommissie 200 verleend. De gemeenteraad van Deventer heeft aan de commissie voor de feestviering een crediet van 1000, en aan de com missie voor de te houden optocht een crediet van ƒ600 toe gestaan. Te Monnickendam is reeds ruim f 700 voor het feest bij eengebracht. Bouwwerken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 1 April beslotende Kattenburgerbrug te veranderen in eene dubbele draaibrug geraamd op f 220.000. Aanbestedingen. Den 30 te 's Gravenhage, het bouwen van een zoötomisch laboratorium te Leiden, minste inschr. D. A. Braakenburg te Haarlem voor f 54,800. Den 31, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaatschappij, liet herbouwen van 6 steenen bruggen in den spoorweg, minste inschr. J. v d. Kamp te Leidenvoor f 34392door het prov. bestuur van Noordholland, het houwen van eene school en onderwijzerswoning op het eiland Marken, minste inschr. J. op 't Land te Edamvoor 32,990. Den 1 Aprilaan het ministerie van binn. zaken, het ma ker, van een nieuw gebouw voor scheikunde ten behoeve der Polytechnische school te Delftminste inschr. 3den Braan- ker te Delft, voor 62900; te Zaandam, het bouwen van eene kerk enz. voor de christ. afgesch. gemeenteminste inschr. de Vries Sf de Ruiter te Amsterdam, voor f 27444. Den 2, aan het ministerie van binn. zaken, het maken van eene werkplaats met toebehooren en eenige verdere werken op het locaalstation te Vlissingen, minste inschr. F. K. Osinga te Middelburg, voor 186,800. Gieten. Een concert, den 27 in den schouwburg te 's Gravenhage, door de officieren van het regiment grenadiers en jagers, ten voordeele onzer strijders in Atcbin gegeven, heeft zuiver f 2407 opgebracht. In Groningen heeft zich eene commissie gevormd om de polderbevolking (600 menschen), die door den storm der vorige week al het hare heeft verlorenvan het noodzake lijkste is voorzien. Rampen. Den 29 is te Amersfoort de stoomschors- en raeelmolen van M. Wolf Me. met de schuur en het woonhuis afgebrand. Alles was verzekerd. Den 31 is in het Oostgat van de Schelde op de Elleboog- bank gestrand en geheel uit elkander geslagen het grieksche schip Ldravan Konstant.inopel. De opvarenden, ten getale van 13. waaronder een antwerpsche loods, hebben op één na hun dood in de golven gevonden. Verscheidene stoomsle pers hebben beproefd redding te brengenmaar moesten dit opgeven omdat zij zelf groot gevaar hepen. Te Middelrurg zijn nog 2 personen ten gevolge van het gebruik van leverworst overleden. Volgens het rapport van een deskundige schijnt het varken, waarvan de worst afkom stig waseene leverziekte gehad te hebben. Rechtszaken. Het hof van Zuidholland heeft den 28 3. K. J. te Heyloo, die door het hof van Noordholland ver oordeeld was tot een jaar cellulaire gevangenisstraf, terzake van medeplichtigheid aan bedriegelijke bankbreuk door ver duistering van gelden tot den boedel van den bankbreukige behoorende, vrijgesproken, omdat niet voldoende bewezen was, dat hij met arglist of ter kwader trouw gehandeld had. Het hof van Gelderland heeft den 31 A. v. Woerkom, ar beider te Heerewaarden, schuldig verklaard aan moedwilligen aanslag op G. v. d. Boom, arbeider te Dreumel, en hem ver oordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf. Overleden den 26 te 's Gravenhage, de gepensioneerde hoofdinspecteur van den waterstaat 3. A. Beyer inchoud 73 jaren. De droogmaking van den Haarlemmermeer en van de Nootdorpsche plassen is onder zijne leiding ondernomen. KoLONiëN. De radja van het tot Atcbin behoorende gewest Gighen heeft de souvereiniteit. van Nederland erkend. i)e blokkade van Gighen is derhalve opgeheven. Staats-loterij. Trekking der 3". klasse. No. 8914/25000, Mo. 18096 5000, No. 6882 f 2000, No. 7789 en 10722 1500, No. 4950, 7937, 9419, 9670, 19948 1000. Egmond aan Zee, 27 Maart. Het was den 24w. Maart een feestdag voor deze gemeente. De eerste steen voor het asyl voor ouden van dagen van alle gezindheden, door zoovelen met blijdschap te gemoet gezien, door slechts enkelen bespot en gehoondzou worden gelegd door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Reeds vroeg in den morgen zag men vele vreemdelingen komen en wapperde de driekleur, meest ver gezeld van den oranjewimpel, van bijna alle woningen. Te 10 uren begaf zich de president der commissie naar Alkmaar om den prins te ontvangen. Met den gewonen trein kwam Z. K. H., vergezeld van den adjudant Arntsenius, kapitein 'er zee, te Alkmaar aan, en werd daar eerst door den burgemees ter van Alkmaar, daarna door den voorzitter der commissie igroetj Luide was het gejuich aan het station, en ook op den weg had men zijne blijdschap betoond. Even voorbjj het (Egmondsche) tolhek was de muziek der alkmaarsche schutterij Z. K. H. te gemoet getrokken, en met deze begaf men zich naar de woning van den heer E. Luitsz, opzichter der kust- verlichting en commissaris der loodsen. Vele autoriteiter, waaronder Z. Exc. den commissaris des Konings, complimen teerden daar Z. K. H. Te 1 uur begaf zich Z. K. H ver gezeld door vele autoriteiten en de leden der commissie, naar het feestterrein. De voorzitter d". van Laer behandelde be knopt de geschiedenis van het gesticht en wees o.a aan, dat, een plan. vóór 40 jaren beraamd maar toen door tegenkanting vernietigd, in 1870 weer was opgevat en nu tot werkelijk heid komen zoude; en noodigde toe Z. K. H. uit, de steenleg ging te verrichten, waaraan Z. K. H. met de meeste bereid willigheid gehoor gaf. Z. K. H. werd daarbij geassisteerd door 3 kinderen van 7, 6 en 5 jaren, C. 3. de Groot, Abra ham van Laer en M. 3. F. van Laer. Die steenlegging werd met een luid hoera en fanfares der muziek begroet. Daarna bedankte de prwses den koninglijken prins voor zijne betoonde welwillendheid, richtte hij ook een woord van dank aan vele autoriteiten,en uitte hij tevens den wensch, dat het asyl voortaan den naam dragen mocht van Prins Hendrik-StichtingZ. K. H. gaf aan dit verzoek gaarne gehoor, daar hij belang stelde in den zeemansstand en op een zeedorp velen behoorden tot, de visschersstand, of ten minste naauw daarmede zijn verbonden. Het slotwoord van Z. K. H. was een woord van hulde aan den Koning, dat met een luid „Leve de Koning!" werd begroet Van het feestterrein begaf men zich door de muziek geleid naar den van Speyks-iorew. Z. K. H. bezichiigde eerst, het monument en beklom met de heeren Luitsz, de Groot en den voorzitter den toren, en sprak met den eerstgenoemde over de inrichting daarvan. Bij den heer Luitsz teruggekomen, onderhield Z. K. H. zich allerminzaamst met de aanwezigen, waarop liet collation een aanvang namwaarbij een losse, aangename toon heerschte. Officiëele dronken werden uit gebracht door den voorzitter op Z. M. den^ Koningdoor den heer A. C. Wertheim, zeer verdienstelijk lid der com missie, op Z. IC. H. prins Hendrik, door den Vorst op Neder land, Egmouds stichting en de commissie, door Z. Exc. den commissaris des Konings op de Koningin en de leden van het vorstelijk Huis, door den heer Holland, burgemeester vau Egmond, op Z. Exc. den commissaris des Konings, door den heer Strootman op Neêrlands zeemacht en door den heer Conijn op den burgemeester, vervolgens nog door den heer IVert- hein op den heer van Laer. Alle toasten werden door fan fares beantwoord. Z. K. H. bracht een dronk aan het nederlandsche leger. De voorzitter der feestcommissie dankte eindelijk den prins voor zijn bezoek aan Egmond en beval de stichting in Hd. bescherming aan. Het, uur van gaan was gekomen, en onder bengaalsch vuur en het afsteken van vuurpijlen nam Z. K. H. de reize aan over Bergen, om met den gewonen trein naar 's Gravenhage terug te keeren. De dag van 24 Maart zal nog lang in dankbare herinne ring blijven, niet alleen bij de commissie, maar bij alle wei denkenden in Egmond aan Zee. Ook liet collation voldeed zeer aan Z. K. II. en hij be tuigde daarover zijne liooge tevredenheidhet was geleverd door den G. H. van der Veente Alkmaar. De dronk op den Koning werd aan Z. M. dadelijk over geseind en dadelijk door Z. M. beantwoord, maar kon door het sluiten der kantoren eerst den volgenden morgen vroeg te Egmond komen. Al weder andere liederen voor de feestviering van 12 Mei! Thans zijn ons toegezonden nVier Feestzangen voor het neder landsche volks door W. Bouwmeester, oud-hoofdonderwijzer te Edam. Amsterdam C. L. Brinkman, 10 bij 25 ex. a 8 e., bij 50 ex. a 7 c., bij 100 ex. a 6 c., bij 200 ex. a 5 c. Zij zijn niet slechter en niet beter dan het meerendeel dei- gedichten waardoor bij blijde of droeve gebeurtenissen de markt pleegt overvoerd te worden. W at deze onderscheidt is dit, dat bij de vervaardiging de behoefte aan liederen voor de bij het aanstaande jubilé te vieren schoolfeesten is in het oog gehouden. Voor zanggenootschappen, die een geschikten feestzang voor genoemde gelegenheid mochlen verlangen, is bij den boekhande laar 3.A. Buneman te Kampen gratis te verkrijgen een partituur exemplaar van Oranje en Nederland", gezet voor mannenkoor, van Henry IV. Kooy. Gemakkelijker wijze van kennismaking is haast niet denkbaar. Zal eene coöperatieve consumtie-vereeniging uitsluitend de leden bedienen, o) ook aan niet-leden verkoopen en tot welke prijzen? is de titel ecner brochure over dit onderwerp, door G. ten Hou ten, verschenen bij 3. H. Dunk te Rotterdam. De schrijver beantwoordt, de gestelde vraag in eerstgenoemden zin, en voert ten betooge daarvan zelfs meerder aan dan ter zake dienende is. Wij geven hem gaarne toedat eene coöperatieve con- sumtie-vereenigin? door het, verkoopen aan uiet,-leden van karakter verandert, maar meeuen, dat de vraag, of zoodanige verandering voor de leden wenschelijk en voordeelig kan zijn, voor elk geval afzonderlijk beantwoord moet worden, omdat daarbij verschillende omstandigheden in aanmerking kunnen komen. Ouder de menigvuldige portretten van Z. M. den Koning in den laatsten tijd in den handel gebrachtmunt uit in keurige bewerking en frappante gelijkenis dat,, hetwelk bij den HLL Tresling fy Co., bewerkt, door den heer 3. H. van Peursemte Utrecht, uitgegeven is. Op bepaalden last van Z. M., is door Z'. M». pothograaf te Vevey in Zwitserland eene pothogralie op de gewenschte grootte geleverd waarnaar de bedoelde oleogralie is vervaardigd. Op mahonyhout, paneel of op carton opgezet, wordt, het afgeleverd a 2,50, ver gulde lijsten zijn a f 1,90 te bekomen. Zitting van 1 April 1874. No. 6. Voorzitter de Burgemeester A, Maelaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren 3. G, 4- Ver- hoeff en M. Cohen Stuart, eerstgenoemde wegens ambtsbe zigheden. De Voorzitter opent, de vergadering, waarna 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken: Van Gedeputeerde Staten. 2. Voorstel van den heer C. W. Bruinvis om eene com missie te benoemen ter overweging van de vraag of het mo gelijk zou zijn de plaatselijke directe belasting op eene andere wijze te heffenwaardoor meer dan volgens de bestaande wijze de ingezetenen overeenkomstig hunne draagkracht worden getroffen. De inzage van het, kohier heeft hem overtuigd, dat deze belasting zeer ongelijk op de ingezetenen drukt. Hoewel wetende, dat liet, niet mogelijk is, algemeene regelen voor eene belasting te stellen, waardoor niet ten aanzien van dezen en genen onbiilykheid zal blijven bestaan, zoo beeft toch, wanneer eene gemeentebelasting gelieven wordt naar enkele grondslagen eener Rijksbelasting, waarvan dc gemeente bovendien reeds opcenten voor liet lialve bedrag heeft, geen compensatie, maar verzwaring van onbillijkheid plaats, met het oog waarop naar zijne meaning de beperkende bepaling van art. 243 der gemeentewet is vastgesteld. Dit bezwaar acht hij gewigtig genoeg, om aan de opheffing daarvan des noods veel moeite te wijden. Ter lezing voor de leden gelegd, nadat de Voorzitter den voorsteller had medegedeeld dat reeds meermalen dit punt in den Raad was behandeld en dat eene door de commissie van financiën ontworpen andere regeling o.a. was verworpen, en hem had litgeuoodied van een en ander kennis te nemen en zoo mogelijk andere grondslagen voor de heffing aaute- geven, dan de thans bestaande, daar tot heden geene betere grondslagen waren aangewezen. De heer Bruinvis de Lange zag het voorstel toch gaarne in overweging genomen, daar de veranderde- omstandigheden sedert de verwerping van het ontwerp der commissie van financiën misschien aanleiding ges ven tot het nemen van een ander besluit. De Voorzitter antwoordt, dat door liet ter lezing liggen vanj dit, voorstel^ de behandeling daarvan niet uitgesloten wordt,. 3. Het goedgekeurde raadsbesluit van 18 Maart, tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1 873, tot, een bedrag van 257,65. 4. Het goedgekeurde raadsbesluit van 18 Maart, tot vol doening van 625,44 uit de onvoorziene uitgaven der ge meente-begrooting voor 1873. 5. Ontvang berigt der wijziging van art. 1 der verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand, vastgesteld 18 Maart 11. 6. Brief, ten geleide van een afschrift van het, Kon. besluit, van 14 Maart 11., n°. 17, waarbij aan bet bestuur der gemeente j Alkmaar voor 3 jaren co cessie wordt, verleend tot heffing van tolgelden op den Hoever selielpweg, overeenkomstig het door den Raad vastgestelde tarief. 7. Provinciaal blad n°. 20waarbij bepaald wordtdat de gemeente-rekeningen over 1873 uiterlijk op 31 Augus tus a.s. moeten worden ingezonden. 8. Jaarverslag der commissie van toezigt over het middel baar onderwijs, omtrent den toestand van dat onderwijs in 1873. Nos. 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Adres van het, bestuur der Vereeniging voor ijs- en volksvermaken de Wedstrijd alhier, waarbij het mededeelt dat het zich voorstelt bij gelegenheid van liet zilveren Kroo- ningsfeest van Z. M. den Koning, op een nader te bepalen dag zoo kort mogelijk na 12 Mei, alhier t,e doen houden eene harddraverij 's avonds een vuurwerk attesteken en daarna een bal te organiseren; dat de kosten berekend worden als volgt prijs en premie voor de harddraverij 350, tribunes, muziek en andere uitgaven 150,— vuurwerk350, toestel daarvoor60, bal40, te zamen f 950, dat de Vereeniging uit eigen fondsen kan beschikken over f 550,en dat, het. de ontbrekende som van f 400,thans als subsidie uit de gemeentekas aanvraagtzullende later rekening en verantwoording worden gedaan. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om berigt en raad. 10. Verzoek van de leden van het stedelijk muziekkorps, om deu heer 3. M. Otto te benoemen tot stads-muziek- meester en kapelmeester van bet, stedelijk muziekkorps. 11. Verzoek van 50 leden der burger-societeit. van gelijke strekking als het vorige verzoek. Nos. 10 en 11 gesteld in handen van Burg. en Weth. om daarop bij het opmaken eener eventuele aanbeveling zooveel regard te slaan, als dat collegie zal vermeenen te behooren. 12. Dankbetuiging van den heer 3. de Haasvoor de liem verleende vergunning tot het bouwen van een photographisch atelier vau hout op een steenen muur van het perceel op den hoek der Langestraat en Krebbest.eeg. 13. Dankbetuiging van 3. de Groot, voor zijnebenoemi.,g tot 1™ hulponderwijzer aan de openbare armenschool. 14. Dankbetuiging van C. de Beer, voor zijne benoeming tot 2'" hulponderwijzer aan de openbare armenschool. Nos. 12, 13 en 14 voor kennisgeving aangenomen. 15. Deelt de Voorzitter mede, dat door hem krachtens ar tikel 68 der gemeentewet reeds in handen der vaste commissie van financiën is gesteld de rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1873, een verzoek van Regenten van het Bur gerweeshuis om magtiging tot, verhooging van eenige posten van uitgaaf in hunne begrooting voor 1873 en een rapport van Burg. en Weth. op het verzoek der onderwijzeres inde vrouwelijke handwerken aan de openbare tussekenschool om vei'hooging van jaarwedde waarvan de conclusie strekt om afwijzend op dat verzoek te beschikken. Voor kennisgeving aaugenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende ter lezing gelegen hebbende stukken. 16. Verzoek van G. 3. Cromwel om zijnen naam alsnog op dc kiezerslijsten voor leden van den Raad te brengen als betalende f 31,78 in de Rijks directe belastingen blijkens door hem overgelegde aanslagbilletten. 17. Verzoek van F. M. Aghina 3z., om zijnen naam alsnog op de kiezerslijsten voorleden van de 2'. Kamer, van de Pro- vmciale Staten en van den Raad te brengen, daar hij van die lijsten geschrapt is en niet weet dat hij eenig bij de wet gesteld vgj'eisclitc heeft verloren sedert 1873 toen hij wel op die lijsten voorkwam. 18. Rapport van Burg. en Weth. op die verzoeken. De conclusie strekt om G. 3. Cromwel alsuog op de lijst, van kiesgeregtigden voor leden van den Raad te plaatsen, daar hij werkelijk daartoe geregtigd is, en zijne weglating van de kiezerslijst alleen veroorzaakt is, doordat de aanslag in de grondbelasting van eenige vaste goederen, welke hij met zijne minderjarige kinderen gemeenschappelijk bezit niet achter zijn naam op dc van den ontvanger der directe be lastingen ontvangen lijst was vermeld, zooals in vroegere jaren steeds plaats vond, dooli oin afwijzend te beschikken op het verzoek van F. M. Aghina Jz. Werkelijk kwam die adressant op de kiezerslijsten van 1873 voor en zou ook op de nu opgemaakte lijsten geplaatst zijn, wat betreft zijn aanslag in de belastingen, die ƒ49,26 bedpaagt, ware het niet gebleken, dat hij buiten toestemming des Konings als zougat bij het pau selijk leger had gediend 611 alzoo volgens artikel 10, 2°. der wet van 28 Julij 1850 den Staat vgn Nederlander had ver loren. Ten onregte is hij dus geplaatst, geweest, op de lysten over 1873, en kan op grónd daarvan niet meer op die lijsten geplaatst worden. In 871> is het gevoelen der Hooge Re gering omtrent deze kwestie ingewonnen en toen is mede gedeeld dat naar het oordeel der Regering zij, die zonder toestemming des Konings als zouaaf bij het pauselijke leger dienst nemen, ingevolge het zoo even aangehaalde wetsarti kel daardoor ontwijfelbaar den Staat van Nederlander ver liezen dat zoo aan dergelijke personen het bij art. 6,5 2e. lid der grondwet gevorderde verlof gegeven werd voor liet, aannemen en dragen vail door Z. H. den Paus geschon ken eereteekenendit geschieddeomdat daar gesproken wordt van onderdanen en de Regering van meening was, dat als onderdanen te beschouwen zijn alien die in het Rijk verblijf houdenwelke grond dan ook aandrukkehjk werd aangegeven in de Koninklijke besluiten, waarbij bedoeld ver lof aan zulke personen gegeven werd. In verband met dat gevoelen worden dergelijke personen niet meer op de kiezers lijsten geplaatst, zoodra blijkt dat zij zonder toestemming des Konings bij het Pauselijk leger gediend hebben. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. 19. Rapport op het verzoek van den hoofdonderwijzer der openbare tusschenschool om verliooging zijner toelage voor schoonhouden, verwarming en verlichting der lokalen, nn hij wederom 3 lokalen in gebruik heeft. De conclusie strekt de toelage van t 150,-tot 200,te verhoogen, daar thans werkelijk weder 3 lokalen in gebruik zijn, met ingang van 1 Eebruarij, op grond dat in het begin dier maand de nieuwe school betrokken is. Aangenomen. 20. Kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1874. Het belastbaar inkomen bedraagt 1,108,724,31, waarvan °'o (ttt °lo minder dun over JS73) wordt geheven, bedra gende 29935,54. Vastgesteld. Van de vorige vergadering. 21. Voorstel, om met 1 Mei a.s. het verleenen van genees kundigen onderstand door Burg. en Weth. te doen geschieden. De heeren Bruinvis de Lange en Bosman verklaren dezen maatregel zeer goed te keuren en deelen mede, dat verschei dene op de overgelegde lijst, voorkomende personen naar hunne meening volstrekt niet in aanmerking moesten komen voor het ontvangen van geneeskundigen onderstand, lettende op hunne verdiensten. De Voorzitter antwoordt dat Burg. en Weth. van hunne opgaven gebruik zullen maken en voornemens zijn de geheele lijst te herzien, tengevolge waarvan nog verscheidene perso nen niet langer geneeskundigen onderstand zullen ontvangen. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel aange nomen. 22. De instructie voor den stads-muziekmeester en den kapelmeester van het stedelijk muziekkorps. De algemeene strekking dezer instructie wordt het eerst behandeld. Daarbij geeft, de heer Bruinvis te kennendat de instructie naar zijne meening te veel bepaalt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat Burg. en Weth. haar ingediend hebbenzooals zij door de speciale commissie van toezigt over het muziekkorps was ontworpen, docli dat bij de artikelen wijzigingen kunnen worden voorgesteld. Daarop worden de artikelen behandeld. De heer Bruinvis zonde art. 1. luidende: Tot de zorg van den Stads-muziekmeester behoort al het- «geen strekken kan om de beoefening der muziek te bevorderen willen weglatenals eene bepalingwelke weinig beteekent. De heer Bruinvis de Lange en de Voorzitler zijn voor het behoud van dit artikel; het bevat, de aanduiding van zijn pligtdat zeer heilzaam kan werken. Het artikel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen van de heeren Bruinvis en Verschuir. Art. 2 bepalendedat voor het geven van onderwijs in de muziek niet, meer dan f 0,50 per uur aan de ingezetenen in rekening mag worden gebragtwordt aangenomen met 12 tegen 1 stem van den heer Bruinvisdie het nut dezer bepaling niet inzagdaar in bijzondere belangen getreden wordtdat niet op den weg der gemeente ligt. De heeren Bruinvis de Langevan Leeuwenvan der Drift en de Voor zitter verdedigden deze bepalingdoor er op tewijzendat de gemeente 700,jaarwedde verleent, om miugegoeden door deze bepaling ook in de gelegenheid te steilen de mu ziek te kunnen beoefenenen dat voor concurrentie weinig gevaar bestaat. De heer Verschuir zag in deze bepaling ook wel eenig bezwaar. De andere artikelen, bevattende de omschrijving van zi]ne werkzaamheden en de verpligting tot oprigting en in stand houding eener muziekschool, worden vervolgens onveranderd zonder beraadslaging aangenomen. 23. Voorstel om art. 3 van het reglement van het gasthuis zoodanig te wijzigen, dat in het gasthuis geene lijders aan ongeneeslijke ziekten of kwalen worden toegelaten of daarin toegelaten zijnde, daaruit worden verwijderd, behalve aan de zoodanigen, die een snel verloop hebben en dat het gasthuis in geen g'cval mag strekken tot verblijfplaats van voortdurend ziekelijke personen. Uit de te Haarlem ingewonnen inlich tingen blijkt, dat deze aldaar ook in het reglement voorko mende bepaling eerst opgenomeii js in het reglement van De cember J873, doch feitelijk reeds jaren bestaan heeft,zonder ooit aanleiding tot moeijelijkheden te hebben gegeven. Burg. en Weth. blijven daarom aandringen op hun voorstel, tevens aantoonende, dat de verpleging in het, gasthuis zeer kostbaar is. Verscheidene bezwaren worden op nieuw tegen dit voorstel ontwikkeld, ter tegemoetkoming waaraan door den heer Vonk wordt voorgesteld om het artikel meer facultatief te stellen, door daarin optenemen ter beoordeeling van Burg. en Weth. Met 9 tegen 4 stemmen van de heeren Helling, 3. C. Koorn, T. L. Koorn en Verschuir wordt het voorstelmet die bij voeging, aaugenomen. 24. Het voorstel van de heer P. Bruinvis de Lange om Burg. en Weth. uittenoodigen, in overweging te nemen of eene vereeniging van beheer over gasthuis, stads apotheek en bur gerlijk armbestuur wenschelijk en mogelijk is. Gesteld in handen van Burg. en Weth. na de mededeeling des Voorzitters, dat zij met Commissarissen der slads-apot.heek pok reeds besproken hadden eene vereeniging vpn beheer over gasthuis en apotheek- 25. Is overgegaan tot het benoemen van 1°. een Re gent van het Gasthuis in plaat,s van wijlen den heer L. Riet berg. Aanbevolen werden de heeren H. van den Berg, 3. Gouwe Cl. 3anssen Cz. en S. C. Coster. Benoemd met, 12 stemmen de lieer H. van den Bergde heer 3. Gouwe bekwam 1 stem; 29, twee leden van het stembureau bij de aanstaande ver kiezing van een lid voor de Provinciale Staten. Benoemd de heeren T. L. Koorn en C. W. Bruinvis, ieder met 12 stemmen, 1 blanco billet werd gevonden. 26. Vestigt de heer Verschuir de aandacht op de trage aflevering der gedrukte raadsr.otulen waardoor het doel niet bereikt wordt, dat daarmede indertijd beoogd is, en verzoekt Burg. en Weth. bij den drukker dier notulen op het maken van meer spoed aantedringen. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. reeds eenmaal boete toegepast hebben voor de te late aflevering doch op nieuw deu drukker, bij wien reeds op het maken van meer spoed is aangedrongenzullen aansporen meer voortgang daarmede te maken. 27. Gaat, de vergadering over in eene zitting met gesloten deurenna heropening waarvan 28. bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden de heer Helling de aandacht vestigt, op de slechte bestrating op de Dijk en de heer 3. C. Koorn op het wen- schelijkedat eene verordening op het bouwen worde vastgesteld. De Voorzitter antwoordtdat Burg. en Weth. indachtig zullen zijn aan de verbetering van de bestrating op de Dijk en dat een gedeelte dier straat zoo slecht is doordat de varkens des Zaturdags de straat geheel los maken, welke bijna wekelijks dientengevolge herstelling behoeft, en dat de commissie voor de strafverordeningen zich reeds onledig houdt met het ontwerpen der door den l eer Koorn bedoelde verordening. 29. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. Snelpersdruk van Herm". Coster en Zoor,

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 6