Zwitserland. Italië. Mpanfe. 1 creciii#«le Slttloi». BSSmic-nluml. Heffende de houding van het Vaticaan bij gelegenheid van de Encycliek tegen de confessioneole wetten, eene schets ge geven van de notawelke de minister van buit. zaken te dezer zake naar Rome heeft gezonden. Daarin wordt het recht van den Paus om zijne meer.ing over kerkelijke aan gelegenheden aan de bisschoppen mede te deelen niet in twijfel getrokken, maar leedwezen uitgedrukt, dat de Ency cliek eene veroordeeling behelsde van zaken, die geenszins van dogmatischen aard zijn, maar behooren tot de bevoegd heid van den Souverein en de Wetg. Macht De regeering, zegt de nota, zal niettemin trachten, eene botsing tusschen Staat en Kerk te vermijden maar alleen dan wanneer, in tegenspraak met de Encycliek, aan de bisschoppen de raad zal worden gegeven om aan de wetten van den Staat te ge hoorzamen. Indien de geestelijkheid aan die wetten niet ge hoorzaamde zou de regeering zich genoodzaakt zien om de rechten van den Staat te handhaven, maar zij is overtuigd, dat zij er in slagen zal die te doen eerbiedigen. Graaf An- drassy voegde er bij dat geen antwoord ontvangen is, maar het kwam hem voor, dat men kalmer begint te worden. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Gross, om de gelden voor den gezantschapspost bij de Curie te schrap pen zeide de minister, dat Oostenrijk groot belang heeft om het recht van vertegenwoordiging bij het Hoofd der c,a- tholieke Kerk uit te oefenenzoolang het meerendeel der mogendheden van dat recht niet afziet. De Keizer moest de belangen en rechten zijner 28 miljoen catholieke onder danen verdedigen Eene samensmelting van de beide gezant schappen te Rome was bij de bekende verhouding tusschen de italiaansche en pauselijke regeeringen ondoenlijk. Het voorstel-Oross is hierop verworpen en het geheele budjet, on veranderd aangenomen. Oostenrijk. Omtrent de 3 eerste der confessioneele wet ten is overeenstemming tusschen de beide Huizen van den Landdag verkregen. In de vierde echter, die op de kloosters, zijn door het Huis der Afgevaardigden een aantal wijzigingen gebrachtwaarmede do regeering zich niet kan vereenigen. l)e tijd is te kort om het ontwerp door het Heerenhuis in zijn oorspronkelijken vorm te doen herstellen en nogmaals naar de Afgevaardigden te verzenden, zoodat het tot de herfst- zitting zal moeten wachten. Het Heerenhuis heeft den 6 het wetsontwerp op het erkennen der godsdienstige vereenigingen zonder discussie aangenomen. Den 5 is door den Gedeputeerde Heilsberg bij het Huis der Afgevaardigden een voorstel ingediend, strekkende om de leden der Delegatiën voortaan uit de gezamenlijke leden van het Huis en niet uit de verschillende landen te verkie zen. Op eene tot den minister van financiën gerichte inter pellatie over het niet met krachtiger hand vcrleenen van staatshulp tijdens en na de crisis van Mei 1873, die hare gevolgen voor handel en nijverheid nog steeds doet gevoelen, heeft hij geantwoord, dat de stilstand deels het gevolg is van de beurscrisis van a. p., deels van het herhaald misluk ken van den oogst, alles verergerd doordat in sommige stre ken van het buitenland dezelfde ongunstige toestand heerscht. Tegen zooveel waren de hulpmiddelen van den Staat niet bestand. Mochtin weerwil der genomen maatregelen de stilstand nog toenemen, dan zal de regeering andere voorbe reiden. Ter uitvoering der Decemberwet. waren 16 voorschot- kassen met een kapitaal van 10,600,000 fl. opgericht en daar door belangrijke kapitalen ter beschikking van handel en nijverheid gesteldhetwelk langs anderen weg met nog veel grooter sommen was geschied. Maar de regeering meende, dat thans de krachten des lands en het algemeen crcdiet te laag geschat werdennadat vroeger door overschatting dier krachten en door het rekenen op de lichtgeloovigheid van het publiek gezondigd was. Zij voelde zich niet geroepen om de nadeelendie enkelen door mislukte speculation ge leden hadden, op kosten van het algemeen te dekken, maar zou zooveel doenlijk trachten in den geest van het keizerlijk schrijven van 18 Éebr. werkzaam te zijn. Het voorstel der oppositieom den volgenden dag over de rede van den mi nister te beraadslagen, werd met 126 tegen 70 st. verworpen. Het Huis heeft den 7 de w et op de landweer aangenomen, nadat het artikel betreffende het oprichten van eene landweer- cavallerie verworpen was. De minister van binn. zaken heeft daarop de zitting van den Rijksraad voor verdaagd verklaard. De Keizer heeft den 7 de wettenregelende den rechts toestand der catholieke Kerk en betreffende de bijdrage ten behoeve der financiëele behoeften vau de catholieke eeredienst, bekrachtigd. Hongarije. De Ueak-partij heeft den 30 April eene samen komst gehouden, waarin de minister van linanciën, de heer Ghyczy verklaard heeftdat hij de oprichting eener zelf standige Hongaarsche Bank voor zeer voordeelig houdt, maar haar thans ontijdig oordeelt. Zonder regeling der valuta is, zeide de minister, eene Bankregeling niet denkbaar. Echter moest men niet denkendat eene zelfstandige Bank on verwijld alle kwalen wegnemen zal. Het Volkshuis heeft daarop den 1 Mei. met 134 tegen 77 st., besloten, het antwoord van den minister op de interpellatie betreffende de bankkwestie voor kennisgeving aan te nemen. De sub-commissie voor de kerkelijk politieke-wettenen de minister van eeredienst hebben zich in beginsel voor de in voering van het verplichte burgerlijk huwelijk verklaard. De verkooping der diamanten van wijlen den hertog van Brunswijk heeft 968,555 fr. opgebracht, zijnde ruim 200000 fr. meer dan de vermoedelijke waarde. Bovendien is er voor 35000 fr. goud bij het gewicht verkocht. De stad Geneve blijft in het bezit der onverkochte voorwerpen, waarvan de waarde op ongeveer 800,000 fr. geschat wordt. Op het voorbeeld der lombardisehe bisschoppendie een protest tegen het wetsontwerp- F igliani betreffende het bur gerlijk huwelijk bij den Koning ingediend hebben, is dit door de siciliaansche bij den minister van justitie geschied. De regeering schijnt het ontwerp op de lange baan te willen schuiven. Ter gelegenheid van den naamdag van Pius P zijn den 5 groote receptiën op het Vaticaan gehouden. Eene fransche deputatie, aan welker hootd de burggraaf de Harnas stond, heeft den Paus een door 100000 deelnemers aan de fransche bedevaarten van 1873 onderteekend adres aangeboden,'t welk in 20 prachtig ingebonden albums was vervat. In antwoord op dit adres heeft de Paus ook zijnen zegen over de fransche regeering uitgesproken en daarbij o.a. gezegd„Ik zegen hen ook laat mij dit er bijvoegen - in de hoopdat zij de hand zullen slaan aan de zwaarwichtige taak om eene geduchte kwaaldie het menschdom teistert, zoo niet uit te roeien, dan althans te lenigen, de kwaal, die men het algemeene stemrecht noemt. Ja, dit is een kanker der men- schelijke samenlevingdie in plaats van de stem of de denk wijze van het. algemeen, de algemeenc logen genoemd moest worden." Den 3 Mei is een aanslag gepleegd op het leven van den heer Pi y Mart/alt. De dader had toegang tot hem erlangd onder voorwendsel, dat hij door den minister van justit.ie gezonden werd, en loste 2 of 3 revolverschoten, maar keerde, zijn aanslag mislukt ziendezijn wapen tegen zich zeiven. Hij j was een priester, en pas, als hersteld, uit een krankzinnigen- gesticht ontslagen. De te Parijs en Londen gevestigde commissariaten voor de geldmiddelen zijn opgeheven en vervangen door eene delegatie, die meer rechtstreeks van het ministerie van finan ciën afhankelijk is. In Catalonie loopt het den carlisten zeer tegen. By Pratt de Llusanes zijn 7000 hunner, onder aanvoering van don Alphonsusin ernstig gevecht geraakt met de kolonnes van de genls. Esteban en Cerlot en met groot verlies op de vlucht gedreven. De partijganger Miret is gekwetst geworden, en de infant en zijne gemalin hebben groot gevaar geloopen van in handen der republikeinen te vallen. Ook te Molino-del- Reybij Barcelona, en in de provincie Burgos zijn de ear- listen geslagen. Een hunner in een vroeger gevecht gekwetste aanvoerders, Cucala, is aan zijne wonden bezweken. Volgens berichten van den 8 was het hoofdkwartier der carlisten nog steeds te Durango gevestigd en hield het car- listische leger stand op den rechteroever der Nervionniet ver van Bilbao. De maarschalk Elio had slechts een gedeelle zijner divisie naar Navarre gezonden om met de daar aanwezige troepen de Ebro te bewaken en het voor het beleg van Bilbao gediend hebbende geschut is naar ëe carlistische sta pelplaatsen Estella en Tolosa gericht. Het noorderleger on der den maarschalk Concha bezette Babnaseda, Algorta Bilbao, Portugalet.e en den linkeroever der rivier. Van carlistische zijde wordt beweerd, dat de genl. Pelasco verzuimd heeft om de weinige compaguiën, aan welke de verdediging der door den genl. Echague met 150' 0 man en 16 kanonnen aangetaste bergpas van Las Munecas was toe vertrouwd, met 4 bataljons te gaan versterken, en dat eene andere gewichtige stelling mede om dergelijk verzuim verlaten is geworden. Zeker is het, dat de vorming en de bewegin gen van het nieuwe corps van Echague de carlisten genood zaakt. heeft hunne slaglinie zoodanig te verlengen, dat de kracht daarvan aanmerkelijk verminderde. De carlistische genl. Andechaga is den 28'April bij de verdediging van ge noemde bergpas gesneuveld. In eene den 5 Mei te Durango uitgevaardigde proclamatie verklaart don Carlos, dat de eenige position, die de carlisten hebben verlorendoor verraad, n.4. onder den kreet, „leve de Koning!" overrompeld zijn ge worden. Hij belooft, zijne troepen de verovering van Bilbao en van meer nogzijne vaan zal in zegepraal rondgevoerd worden van Vera naar Cadix om zich vervolgens op alle punten te vertoonenwaar de revolutie of het ongeloof den slag zouden willen aanbieden. Bilbao heeft gedurende het 14daagsche bombardement, veel geleden. Verscheidene huizen lagen in puin en hun aantal is door de gewapende burgermacht der stad, terstond na de opheffing van den staat, van beleg, uit wraakoefening jegens hare carlistische bewonersnog vermeerderd. Ook buiten de stad zijn door de republikeinsche vrijwilligers, om dezelfde redenverscheidene huizen en pachthoeven in de asch gelegd. 130 Burgers zijn gedurende het bombardement gedood of gekwetst. "In afwachting van proviand en geld, heeft genl Concha zijne troepen gebezigd tot het herstellen der door het bombardement aan de vestingwerken toegebrachte schade en tot. het versterken der hoogten rondom de stad. Ook Portugalete en de oevers der Nervion heeft, hij in be hoorlijken staat, van tegenweer laten brengen. Te Barcelona en in andere groote steden is het ontzet van Bilbao n et groote feestelijkheden gevierd. In genoemde stad is een Te üeum gezongen; zij was 5 avonden achtereen ver licht. Te Vich. waar de broeder van den pretendent met de carlistische hoofdmacht uit Catalonie was gekomenwaren reeds aanstalten gemaakt, om de overgaaf van Bilbao t,e vieren. De maarschalk Serrano is den 6 te Madrid teruggekomen en aldaar doör de ministers, de stedelijke overheid, een aantal deputation en eene ontelbare volksmenigte opgewacht,. De geestdrift, was zeer groot en de de stad prachtig versierd, 's Avonds werd den maarschalk eene schitterende serenade gebracht. KoLONiëN. De kapitein-generaal van Cuba heeft eene be lasting van 10 p.c. op het inkomen gesteld, en bevolen.dat tot. Juli aanstaande een vierde gedeelte en daarna de helft der invoerrechten in goud zullen moeten betaald worden. Door de overstroomingen in Louisiana, Missisippi en Ar kansas is eene oppervlakte van 14000 vierk. mijlen, waar onder de uitmuntendste katoenvelden onder water gezet. Nadat, het tusschen de twistende partijen in Arkansas weder tot eene botsing was gekomen, waarbij 9 personen het leven verloren en 27 gewond werden, zijn de regeeringstroe- pen er ten laatste in geslaagd een einde aan de ongeregeld heden t,c maken. De regeering heeft hare bemiddeling aangeboden, ten einde de goede verstandhouding tusschen Mexico en Frankrijk te herstellen. De mexicaansche regeering heeft geantwoord, dat, zij bereid is die bemiddeling aan te nemen, indien Frankrijk en de andere Betrokken mogendheden rechtstreeks hunne begeerte tot het herstellen hunner betrekkingen te kennen geven. De Senaat der leidsche hoogeschool heeft, prins Alexander, die eerlangna het volbrengen zijner studiënde academie verlaten zal, eershalve het doctoraat in de beide rechten op gedragen. Eerbewijzen. De Koning heeft den luit,.-genl. J. v. Swieten bevorderd tot grootkruis en den genl.-majoor G. M. Ferspijck tot commandeur der Militaire Willemsorde, en ingesteld eene vergulde medalje voor alle personen, die. als behoorende tot, de zeemacht en de expeditionaire troepen of in burgerlijke betrekking, in 1873 en 74 naar Atclun zijn gezonden of zul len gezonden worden. Ter gelegenheid van 's Konings jubüé zijn zeer vele be noemingen geschied in de orde van den Ned. Leeuw, eenige verhoogingen van adelijke titels verleend jr. mr. H. H. Röellcomm. des Konings in N. Holland, is baron gewor den en 2 personen in den adelstand verhevenwaarvan de een is mr. C. J. A. den Te.rburgemeester van Amster dam. Onder de begiftigden met den Ned. Leeuw komen voor de letterkundigen Potgieter, Jonckbloet, Cremer, de Jonge en Undo, de kunstschilders Israels, Perschuw, Peroeer en Springer. Stoomvaart. De maatschappij „Java" heeft in 7 maanden van 1873 over een kapitaal van 1 miljoen eene winst be haald van f 98,736 waarvan, na aftrek voor de reservekas, f 85,500 of ruim 8J p.c. aan de aandeelhouders kan worden uitbetaald. Feesten. Wij vervolgen onze opgaaf der feestvieringen ter gelegenheid van het kroningsfeest. Deventer, 1 Mei. Tooneelvoorstelling door „Demosthenes." 12 Mei. Buitengewone uit,deeling aan de armenoptocht waarbij 14 praalwagenszangen van 500 schoolkinderen in een tempel op den Brinkmuziekuitvoeringalgemeene il luminatie vuurwerk bals. Nijmegen 8 en 9 Mei. Tooneelvcorstellingen door de re derijkerskamer. 11 MeiConcert van de muziek der schut terij en van het 65' reg. pruisische infanterie. 12 Mei, Au bade door „Nijmeesch Mannenkoor," uitdeeling aan de ar men, gecostumeerde optocht. 13 Mei, Volksspelen, mu ziekuitvoeringen. Wageningen, 12 Mei. Optocht der schooljeugd, optocht van oorporatiën en vereenigingen muziekuitvoeringen al gemeene illuminatie, vuurwerk en bal. Middelburg, 13 Mei. Klokkenspel, Godsdienstoefeningen, buitengewone uitdeeling aan de armenontvangst van „de Groote Harmonie" uit Lier, 2 muziekuitvoeringen op de versierde Markt, door genoemd genootschap en door het corps der schutterij, algemeene illuminatie, bal. Hoorn, 18, 19 Mei. Volksspelen, onthaal der schooljeugd, muziek op den geïllumineerden Rooden Steen, verlichte naald aan het eiude van bet. Groote Noord. Haarlem 15 Mei. Muziekuitvoering in de Groote kerk (250 zangers en zangeressen met, orchest), volksvermaken in den Houtmuziek van de schutterij en de infanterie 's a- vonds 5 publieke uitvoeringen van rederijkerskamers muziek in eene verlichte tent in den Hout, vuurwerk, concert, en souper in de sociëteit „Vereeniging." Kampen, 12 Mei. Koraal op den Nieuwen toren, gods dienstoefeningen, uitdeeling van warme spijzen (ook op 13 en 14), parade, optocht, illuminatie. 13 Mei, Onthaal van de kinderen der armen en bewaarscholenvolksspelen mu ziekuitvoeringen. Zeist, 21 Mei 1550 bijeengebracht,). Optocht der school jeugd met, muziek der art. uit, Amersfoortbistorisch-alleg. optocht, met muziek uit Amersfoort, en der inf. uit Breda 's avonds muziekuitvoering in de open luchtvuurwerk. Helder, 12 Mei. Allegorische optocht. 13 Mei. Optocht en ont haal van 2S00 schoolkinderen, gondelvaart, illuminatie. Schagen, 12 Mei. Muziekuitvoering, uitdeeling van wijn en krentenbrood, gecostumeerde optocht (komst van prins IPillem lil in 1666 te Schagen), gemeenschappelijke uitvoe ring van de zangvereeniging, de rederijkerskamer en de har moniekapel. 13 Mei. Muziekuitvoering, schoolfeest,, concert iu de herv. kerk. Te Hilversum is 400 bijeengebracht voor de feestviering en 500 voor het nationaal geschenk. Te Prinsenhage is den 12 door vrouw Matijssen101 jaren oud, een fraaie boom geplant,die op een der 3 praalwagens in optocht was rondgevoerd. Amsterdam. Door de feestcommissie waren groote eere- poorten opgericht, op den Dam, de Botermarkt en het Jonas Daniel Meyer plein (het, front, van een oud kasteel), obelis ken in de Westerstraat en voor het Zeemanshuis, een kiosk met bloemenvaas op het Koningspleineene decoratie van het, monument op den Dam, terwijl ook de Willemspoort gedecoreerd was. Groote eerepoort.cn waren ook geplaatst voor den ingang der diergaardein de Damstraat en aan het einde der Vondelstraat (een kasteelpoort), beide door de buren, gelijk die van de Westerstraat en van de Kalver- slraat belangrijke decoratiën tot stand gebracht hadden. Voorts waren voor eenige inrichtingen en woningen sierlijke decoratiën aangebracht, eenige hoofdstratenvele zijstraten, inzonderheid de eilanden gemeenschappelijk met, bogen slingersenz. versierd. De schepen in de dokkenmet tal van vlaggen versierd, maakten eene fraaie vertooning. De Koning was bij zijne komst, vergezeld van de Koningin, den Groothertog van Saksen-Wcimar en zijne gemalin, de prinsen v. OranjeAlexanderHendrik en Frederik en een gevolg van 15 heeren en 3 dames Prins Frederik was met de Koningin en de Groothertogin iu een rijtuig, de overige vorstelijke personen waren te paard gezeten. Bij het passee- ren van het burgerweeshuis werd door de kinderen een lied aangeheven. Toen de Kon. familie zich op het balcon van het, paleis vertoonde, regende het. Aan de Koningin werd, bij hare komst op het, paleis, namens een aantal dames, eene prachtige zilveren milieu de table aangeboden. Aan de se renade van „Amstels Mannenkoor" namen 200 zangers deel; het, monument op den Dam was met gas verlicht. De 12 begon met. eene reveille op den Dam door verschillende muziekcorpsen. De Kon. familie woonde vervolgens de gods dienstoefening in de Westerkerk bij onder het gehoor van ds. HasebroekRom. 1, 8». De cantate van J. J. L. ten Kate, muziek van Perhulst, in de Nieuwe Kerk, is uitge voerd door 500 zangers en zangeressenwaaronder de heer Deckers en mej. Giqs. Tusschen het eerste en tweede ge deelte werden door de voorzitters der 1» en 2" Kamer en van den gemeenteraad der hoofdstad adressen vau gelukwen- sching voorgelezen, gevolgd door de begroeting van Z. M. commissarissen in de provinciën en de aanbieding van het nationaal huldeblijk f 195,000, waarvan f 35,000 uit Am sterdam). De Koning antwoordde na de lezing der adres sen van de Kamers, en bestemde het nationaal geschenk voor het, fonds tot ondersteuning van de gewapende dienst. De Keizer van Rusland, met, 3 grootvorsten, den staatskanse lier Gortschakoff en talrijk gevolgdoor prins Hendrik van Venlo afgehaald werd door den Koning en de prinsen aan de station van den Rijnspoorweg ontvangen, in 12 rijtui gen door huzaren geëscorteerd, in den draf naar het, paleis geleid en na eenig vertoef, gedurende hetwelk dc optocht passeerdeop gelijke wijze uitgeleid en door de prinsen v. Oranjeen Hendrik naar Vlissingen vergezeld. De 7 groe pen van het historische gedeelte van den optocht stelden de tijdperken der Stadhouders en de daartoe behoorende perso nen in prachtige costumes voor. In de allegorische afdee- ling bevonden zich 3 praalwagens de Koningswagen, Neêr- lands Krijgsroem, en Handel. Nijverheid, Sehoone Kunsten en Wetenschappen; eene fraaie groep met kostbare banier werd gevormd door de Vereeniging van winkeliersfabri kanten en gezellen in het, vak van gouden, zilveren en di amanten werken. 7 Muziekcorpsen vergezelden den trein welke aangevoerd werd door den heer Carrédie zijn paard voor den Koning deed knielen. Aan het feestmaal, door het gemeentebestuur H. H. M. M. in het Baleis voor Volksvlijt aangeboden, namen 350 gasten deel. Dc Koning beant woorde den toast des burgemeesters met eenen op de hoofd stad. Wegens het zeer ongunstige weder mislukten de illu- minatiën grootendeels en werden ook de vuurwerken niet afgestoken. Redelijk slaagden de prachtige verlichtingen van het waaggebouw op de Nieuwmarkt en van het, koffie huis „die Port van Gleve," een gothiek kasteel voorstellende. Die van de Hoogesluis werd niet, beproefd. De Keizer van Rusland is 's avonds te 10 uren te Vlissingen aangekomen en aldaar opgewacht door zijnen schoonzoon den hertog v. Edinburgh. Bij het haven-station was eene prach tig gedecoreerde loods tot, receptiezaal ingericht. Na een kort vertoef is de Keizer aan boord van het stoomjacht Uvadia vertrokken terwijl onze 6 aanwezige oorlogschepen met het geschut saluëerden, vuurpijlen oplieten en gekleurde lichten toonden. De illumination aan de inschepingsplaats mislukten grootendeelshet vaartuig is in den havenmond vast- en eerst den volgenden morgen los geraakt. Onze prin sen hebben te Vlissingen overnacht. Na de aubade van 400 weeskinderen op 13 Mei te Am sterdam werden den Koning aangeboden door de feestcom missie exemplaren in goud zilver en brons der voor deze gelegenheid geslagen gedenkpenningdoor 20 amsterdamsche kinderen het gips-model van het zilveren geschenk der ne- derlandsche schooljeugd Felix W eslerw >udt voerde het woord), door eene deputatie namens de officieren der schut terijen een sierlijk gewerkte zilveren schotel van 7 palmen in doorsnede, en door eene luxemburgsche deputatie het vroeger vermelde geschenk van het Groothertogdom. In Arti et Amieitia werd dun Koning vervolgens een honderdtal miniatuurschilderijen en graveerweerken, door nederlandschc kunstenaars vervaar digd en vervat in 8 rijk vergulde lijsten op een grond van donker fluweel, aangeboden. Aan de Koningin was door eene deputatie uit het bestuur van het Diamantwerkers-wee- zenfonds een huldeblijk aangeboden. Aan dc harddraverij in dc Plantage namen 18 paarden deel de prijseen schaal van kristal en zilveren op marmeren voet,is behaald door Sophia, van F. Pelstra te Deinum, de eerste premie (uitgeloofd door de afdeeling der Hoil. M. v. Landb.), 2 zilveren pre senteert, rommels op zilveren blad, door Aafke van A. Rijpnia en de tweede premie (uitgeloofd door de Ysclub), een ijskom van kristal en zilver, door Slimme Jan van L. Dyxshoom. De Koning en de prinsen bezochten zoo wel de harddraverij en de volksvermaken als den schietwedstrijd, buiten de Wil lemspoort, 's morgens aangevaugen, waarvoor door prins Hen drik een zilveren beker en 300 is vereerd, en tot deelneming waaraan o.a. 50 luxemburgers waren overgekomen. Ook de eilanden werden door den Koning bezocht, juist, toen de Ko ningin zich daar insgelijks bevond. De leerlingen der openbare en bijzondere scholen voor minvermogenden (ongeveer 20000) werden onthaald, 's Avonds, toen de kon. familie den schouw burg bezocht, is de illuminatie op verschillende punten met beter gevolg hervat. Den 14 woonden de Koning, de Koningin, de Groothertog en de Groothertogin de godsdienstoefening in de Westerkerk bij. De geheele kon. familie bezocht vervolgens de diergaarde, waar eene feestcantate werd uitgevoerdde Koning ook bet Trippenhuis en de Westerstraat. 's Namiddags arriveerden per Rijnspoor 250 belgische schutters, die met, muziek naar den Dam geleid werden, 's Avonds was het in het Paleis voor Volks vlijt, reünie voor de belgen, de poort, iu de Vondel traat ver licht en ook de illuminatie van „die Port van Cleve" ontstoken. Den 15 keef; het, kon. gezin de hoofdstad verlaten. De schietwedstrijd moest wegens het, ongunstige weder tot den volgenden dag uitgesteld worden. Namens dc vrijmetselarij is den Koning den 12, door prins Frederik een adres van hulde aangeboden. De orde heeft tevens een gedenkpenning doen slaanin goudzilver en brons voor den Koning, in zilver en brons voor de overige leden der kon. familie. Door de in andere landen gevestigde nederlanders zijn adressen van gelukwensching aan Z. M. gericht,o.a. door die in Galiforr.ie. hetwelk op zijde gebor duurd en in een foudraal van gouderts besloten is. De firma C. Abercrombie en Cie., te Amsterdam, Haag en Arnhem, heeft, den 9 den Koning zijne buste aangeboden galvano- plastisch vervaard van urgent artistique, op verguld-zilveren voet, samen 2 ellen hoog. K ermis. De gemeenteraad van Delft heeft den 1 Mei met 10 tegen 4 st. afwijzend beschikt op een adres van den ker- keraad der herv. gemeente om afschaffing der kermis. Aanbestedingen. Den 30 April, te Arnhem, het bouwe van eene r. c. kerk met toren, aan de Velper-steenstraatn minste inschr. v. Schat'ck te Utrecht, voor f 101,728. Den 8 Meite Jaarsveld het bouwen eener nieuwe kerk met consistoriekamer voor de herv gemeente, aan C. de Jongh te Ameide, voor 15842. Bouwwerken. De gemeenteraad van Gouda heeft be sloten, het door het r. o. kerkbestuur van de kerk op de Ha ven aangevraagde plantsoen over de Tiendewegsbrugom aldaar eene nieuwe kerk te bouwen, aftestaan voor ƒ30' 00. Geschenken. De Koning heeft., bij het eindigen der studiën van prins Alexander te Leidenaan den oud-hoog leeraar v. d. Hoon Mesch en den hoogleeraar Fissering zilver- vergulde theeserviezen geschonken. Te Kuilenburg hebben de leden van den gemeenteraad een levensgroot portret van den Koning in eene sierlijke lijst aan de gemeente ten geschenke gegeven. Gieten. Wijlen mej. P. J. Tersteeg heeft aan de herv. diaconie te Amsterdam f 4000 gelegateerd. Eene tooneelvoorstelling te Gouda door de onderofficieren van het garnizoen, ten voordeele der te At.chin gewonde militairen, gegeven, heeft f 176,22 opgebracht. De loterij door eene dames commissie te Leiden, ten behoeve der oprichting van het gedenkteeken voor P. Az. v.d. Werf ondernomen, heeft, zuiver 1953,43 opgeleverd. Met inbegrip van dit bedrag is thans zuiver/14,200 voor het,gedenkteeken beschikbaar. De gemeenteraad van Middelburg heeftop voorstel van B. en W., met alg. st. besloten om niet overtegaan tot de oprichting eener nieuwe bank van leening. Te Ulrum (Groningen) hebben 1000 polderwerkers het werk gestaakt, en ongeregeldheden gepleegd. Een detache ment infanterie is in den nacht van 78 Mei uit Groningen derwaarts vertrokken. Rampen. Te Bergen op Zoom is bij een spoedig ge- blusehten nachtelijken brand in een achterhuis, mevr. de wed. J. M. Kort omgekomen. Waarschijnlijk hadden, terwijl zij in slaap gevallen washare kteederen door eene stoof met vuur vlam gevat. Haar verkoolde lijk werd gevonden. In den nacht, van den 6-7 is te Breda het huis vaneen timmerman verbrand, waarbij mej. Luisterenburg, die alleen boven woonde in de vlammen is omgekomen. Den 10 is op den Hollandschen spoorweg, tusschen Half weg en Amsterdam, een reinmer-bagagemeester van den trein gevallen en dood gevonden. Overleden den 4, te Tiel, mr. WF. C.v. Lidth de Jeude, oud-lid der 2e. Kamer, 59 jaren oud. Den 5, te Leiden, dr T. Roorda, hoogleeraar bij de Rijks instelling voor onderwijs in taal-, land- en volkenkunde van N. Indieoud 7t jaren. Hij was zeer ervaren in de oostersche talen bovenal in de javaansche. Staats-loterij. Trekking der 5*. klasse, 3®. week. No. 12929 25000. No. 14229 f 10H00, No. 6077 5000, No. 9132 1500, No. 4452, 5386, 5407 6027, 7513, 10955, 13776, 16635, 17877 1000. Bij kabinetschrijven van 2 Mei heeft de Koning aan de heeren J. S. Spanjaard te Borne en J. Elias t.e Strijpbij Eindhovenvergunning verleend ter oprichting van een «Willem lil Fondsn, ter blijvende herinnering aan Z. M. 25jarige regeerinsr't welk door vrijwillige giften bijeenge bracht en op het, grootboek ingeschreven zal wordenen waarvan de renten zullen worden genoten door het Centraal Israclietisch Weeshuis, te Utrecht. Obdam, 11 Mei. De Leden der Landbouw-Societeit Ceres alhier, werden heden aangenaam verrast met eene vereerende dankbetuiging van Z. M. den Koning, voor hunne uitgebrachte gelukwensclien ter gelegenheid van H. D. Jubileum. tleilo, 11 Mei. Ofschoon nog een dag vóór het kronings feest. wapperde reeds lieden morgen van alle woningen in ons dorp de driekleur. Door milde bijdragen van bijna alle ingezetenen was men in staat, gesteldden kinderen een vreugdevollen dag te verschaffen. De heer K. Al. fln^r«had de snhoollocalen keurig gedecoreerd en een net vaandel ver vaardigd voor een te houden optocht. Om IU ure's morgens traden de 170 leerlingen, alle van oranjevlaggen en sjerpen voorzien het schoolgebouw binnen en werd bet, feest geo pend door het zingen van gepuste liederen, ondersteund door een flink orkest. De heeren burgemeester en leden van den

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2