No. 21. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. Hulton onze grenzen. ZON DAG 2 U M B I. (Dfficiccl Scheelte •l'üiekcli jfcschc ia c Heli ten Ouitschlam& Itclgie. Irankryk. F C 0 l! T. Deze Courant, wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O.C5, franco per post t O, H O, afzonderlijke nommers 3 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. B jj inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. KENNISGEVING. Ilct, HOOFD van het, Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art. der wet van '2 l Mei 1 8 l i (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel, over het laatste kwartaal der dienst 18 54 °P den 28 Mei 87-1, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastin gen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft,, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Eet Hoofd van het Bestuur voorn., den 20 Kei 1871. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 27 Mei 1871. des middag; ten 12 ure. Aamens den Voorzitter van den Raad, NU HOUT van der VEEN. POLITIE. Ter terughekommg aan het commissariaat van policie voor handen het navolgende gevondene, als: een jasjetwee gou den oorbelletjeseen handschoen; een knot sajet; een kinderhoedje. De Nederlander die in zijn nog altijd feestvierend vader land tijd en belangstelling over heeft voor hetgeen buiten onze grenzen voorvalt, zal zeker niet getroffen worden door het belang der gebeurtenissen waarvan de berichten tot. hem komen. De Czaar van Rusland brengt, een bezoek aan En geland, sedert, korten tijd het tweede vaderland zijner dochter, en wordt door liet Engelsche volk met, geestdrift ontvangen. Zijn ta&l klinkt zoo vredelievend als iemand zou kunnen wen- sc'ben. Het behiïl'd van den vrede te bevorderen is het kort begrip van Ruslands poiiti?1?. Uie verklaring heteekent, on getwijfeld niets meer, maar ook niets minder, dan dergelijke verzekeringen in den regel beteekenen; dat is: zij bevatten geen waarborg voor de toekomst, maar duiden alleen den tegenwoordigen toestand aan. Er bestaat, geen reden om baar oprechtheid te verdenken. Waarom zonden wij niet willen gelooven, dat Rusland zich voorsteltzooveel het daartoe in staat, is, den feitelijken toestand der Europeesebe staten voor- loopig te bestendigen en daartoe den vrede te bewaren Maar wie kan tevens voorzienboe spoedig daarin verandering kan komen, en dezelfde Keizer zich verplicht zal achten den oorlog te verklaren Zoo onzeker is de toestand van Europa, waar schier elke staat zich gedrongen ziet ziju oorlogsmacht te vergrooten en te versterken, zooveel de krachten der natie slechts eenigszins toelaten, en zelfs menige staat er zich blijk baar weinig om bekom ert, of de krachtsinspanning die van de natie in dit opzicht wordt gevergd misschien niet over spanning moet genoemd worden. Dit voortdurend onder de wapenen blijven is toch niets anders dan een gevolg van de vaste overtuiging, dat men elk oogenblik kan gen epen wor den ora ''an die wapenen gebruik te maken. Inderdaad schijnt, dan ook aangenomen te kunnen worden, dat de toestand wat de vooruitzichten op 1 et, behoud van den vrede betreft, zoo gunstig is, als bij in het tegenwoordig Europa zijn kan. Bepaaldelijk schijnen de drie groote mor genlieden in Oostelijk Europa, Rusland, Pruisen en Oostenrijk, overeenstemming van belangen te zien in onderlinge goede verstandhouding en in het ontzien van elkanders zwakke plaatsen. Of Rusland en Engeland elkander in Midden-Azië eenmaal zóó nabij zullen komen, dat bij mogelijken strijd van belangen de vrede tusschen beide rijker, gevaar zal loopen, is een vraag die regelmatig van tijd tot, tijd door de En- gelschen wordt behandeldwanneer de eene of andere voor uitgaande beweging van Rusland de gemoederen eensklaps ontrust, en het wantrouwen plotseling doet ontwaken. Maar het is een vraag die de toekomst, niet het heden betreft; en ofschoon de wanorde in het geregeld denken, door die be zorgdheid voor de toekomst te weeg gebracht, bij enkelen somtijds zoo groot, is, dat zij geneigd schijnentot voorko ming van mogelijk oorlogsgevaar in de toekomst, heden nog liever dan morgen den oorlog maar te beginnen, zijn weinige dagen voldoende om de beroering der gemoederen te doen bedaren en aan het gezond verstand weer het overwicht te geven. Italiëwaar de fïnaneiëele bezwaren nog stpeds de grootste politieke bezwaren blijven, en de uitgaven voor leger en vloot elke vermindering van lasten onmogelijk maken beeft bij den vrede het grootste belang. Wat kan'het. vuriger wenschen dan zijn tegenwoordige grenzen te behouden en daarbinnen bet nog zeer onvolkomen werk van bet. tot een heid en vastheid brengen zijner verschillende deelen, liet re gelen van den nieuwen toestand en het, voorzien in honderd belangen die voorziening eischen te voltooien P Hoe lang de burgeroorlog in Spanje nog za! duren, valt, juist omdat het, Spanje betreft,, buiten elke berekening; maar zooveel scliijm althans zeker, dat, de onderneming van don Carlos niet, zal groeien tot een Europeesehen kruistocht. Sommigen mogen ziel', voorts de begeerlijkheid van het nieuwe Duitsehe Rijk onder Pruisische leiding zoo reusachtig voorstellen als hun verbeelding slechts toelaat, die begeerlijkheid zou toch al monsterachtig groot moeten zijn, als handhaving van het te genwoordig bezit haar thans niet voldeed. Daarbij kan den leiders van de Duitsehe staatkunde zeker koel overleg en juist inzicht in den stand der zaken, waardoor zij zelfs de heftigste begeerlijkheid en de weelderigste verbeelding weten te beteugelen, ook door bun grootste vijanden moeilijk wor den ontzegd maar dan vooral is er geen grond voor eenigeu twijfel aan de oprechtheid van von Moltke's verklaring, dat Duitsckland gedurende de eerste vijttig jaren zich zware oorlogslasten zal moeten getroosten alleen om voor liet be houd van liet, thans verworvene te waken. Voor het oogen blik heeft Pruisen daarenboven binnen zijn grenzen een strijd te voeren oie wel al de aandac t, zijner staatslieden eisebt;, en waarvan het eind nog niet is te voorzien. Het is niet te verwachten, dat de Katholieke geestelijkheid de nieuwe wetten waaronde.' zij geplaatst is zal nakomen, wanneer zij daardoor een anderen weg zou moeten volgen dan dien zij goedkeurt. Men wijst op een paar gevallen waarin zij zich .overeenkomstig de bepalingen der wetten heeft gedragen, en vraagt, of daarin misschien niet de voorteekenen van een be rusting in den toestand zijn te onderkennen, 't Is zeker mogelijk; maar ook dit is mogelijk, dat de geestelijkheid, zonder die wetten ook maar in de verste verte te willen erkennen geen bezwaar maakt haar bepalingen op te volgenwanneer zij daardoor niet. wordt genoodzaakt, van den door baar ge- wenschten weg af te wijken. De Katholieke Kerk was toch nimmer afkeerig van het bondgenootschap of het overleg met, den Staatwanneer dit niet met, haar belangen streed. Wat, hiervan zij. en hoe de thans bestaande spanning zal toene men of afnemen zal echter later moeten blijken. Wat intusschen oorlogsgezindheid betreft, Oostenrijk wordt er door niemand van verdacht. Blijft over Frankrijk. Frankrijk zien wij te midden van een ministeriëele crisis. D n 26"™ Mei zou liet een jaar zijn geleden dat Maarschalk Mac Mahon aan de Nationale Vergadering verzekerde dat hij getrouwelijk (fidèlement) den wil van de meerderheid der Vergadering zou ten uitvoer brengen en het gezag zou handhaven, en 111 de Notre Dame des Victoires te Parijs een Te Deum werd gezongen tot dank voor het heilrijk verbond der Legitimisten, Orleanisten en Bonapartisten. Twee dagen te voren bad Thiers zijn ontslag ingediend. Wat is er thans van het, gevierde verband der drie monarchale partijen Dat de Legitimisten, uit wantrouwen vooral jegens de Orleanis ten naar liet schijnt, niet hebben willen medewerken met het Ministerie om den bestaanden toestand, de zevenjarige regeering van Maarschalk Mac-Mahon, door de noodige con- stitutioneele wetten te regelen, Zij willen niet regelen want regeling van een toestand sluit altijd eenigermate er kenning van dien toestand in, en de tegenwoordige toestand is de Republiek. De Legitimisten weten bet,en zjj achten het natuurlijk jammer genoegdat daaraan niet oogenblik- kelijk een eind gemaakt kan worden Zij berusten, maar meer mag men ook niet van hen vergen. Zij willen doen alsof zij er geen erg in hebbenmaar laat men er dan ook niet, van sprekenlaat men die gehate woorden //republiek" en „republikeinsck" niet doen kooren. Dien toestand door een wet te regelenin een wet, den edelen Maarschalk, die het gezag bewaart en overigens doen wil wat de Vergade ring gelieft, te besluiten, uitdrukkelijk President, van de Re publiek te noemendat is te veel. Hij is het toch zou men zeggendoch bet- legiti mistisch antwoord zou zijn schande genoeg schande genoeg voor Frankrijk maar men behoeft zijn schande niet luidkeels aan de geheele wereld te verkondigen. Men zwijgt eenvoudig over de akeligheden die men niet kan veranderen Int.ussehen zoekt men nog altijd te vergeefs naar een ander Ministerie. Als het ver band inderdaad verbroken iszal men er moeilijk één kun nen samenstellen tenzij een Ministerie dat. zich tot de be scheiden taak van een administrateur bepaalt. Wil het iets regelen iets tot stand brengeneenige kwestie oplossen dan is liet geen dag zeker van zijn bestaan. Immers ook de gehoorzaamheid van den Graaf van Parijs aan zijn neef van Chairtbord is opgezegd of liever, zegt men de Graaf van Parijs acht zich door den afval der Legitimisten van het, Ministerieuit louter argwaan jegens zijn aanhang ontslagen van zijn leenmansplichten ten opzichte van het hoofd van den ouderen tak der Bourbons, Zoo is er dan bij de tegenwoordige samenstelling der Wetgevende Vergadering geen Ministerie mogelijk, dat voor eenige wettelijke regeling van den toestandvoor eenigen maatregel van politieken aard voldoenden steun zou vinden. Daarom ontbinding van deze Vergadering, en nieuwe ver kiezingen, zeggen de Republikeinen. Nu is het vrij zeker, dat nieuwe algemeene verkiezingen een meerderheid van repu- blikeinsehe Afgevaardigden in de Nationale Vergadering zou den brengen, en dat de niet-Republikeinen ze daarom niel begeeren. Toch niet allennaar men beweert,. De Legiti misten die het Ministerie-de Broglie hebben doen vallen omdat zij het verdachten van plannen ten gunste van den Graaf van Parijs, zouden, zoo beweert men, ook van hunne zijde een ontbinding van de Vergadering gaarne zien. Zij onderstellen, dat Maarschalk Mae-Mahon, in het vooruitzicht, van een repnblikeinsehe of radicale Nationale Vergadering, er eindelijk toe zou gebracht kunnen worden in den tus- schentijd waarin er geen Nationale Vergadering zou bestaan, het land te redden door Hendrik 'V er in te halen. Mocht hij daartoe niet kunnen besluiten, dan zou de jammerlijke toestand onder een radicale Nationale Vergadering en eon Ministerie a la Gambetta hem toch weldra doen inziendat zijn plicht in het belang des lands een staatsgreep van hem eisclitetot herstel van het oude Koningschap. Een specu latie alzoo op een trouwbreuk van Mae-MahonOf in derdaad de Legitimisten tot een zoo avontuurlijke en minder eervolle politiek zullen overgaan zal alweer de tijd leeren. Overigens valt, op te merken, dat het steken van de oor logstrompet zijn invloed verloren schijnt te hebben. Inden laatsten tijd, en ook onder de crisis blijven de oorlogzuch tige en wraak-ademende toespraken en vertoogen achterwege. Men schijnt er geen heil meer van te wachten. W. v. d. K. Er wordt veel gewicht gehecht aan de door lord Derby in het engelsche Hoogerhuis afgelegde verklaring omtrent de verbindende kracht der aangegane verdragenwaarbij die minister blijkbaar het oog had op de onzijdigverklaring van Luxemburg en Belgieen wel omdat het voeren van een aanvallenden oorlog voor Frankrijk hoogst moeilijk is, nu Metz eu Straatsburg tot Duitschlaud behooreneu een on- verhoedseke aanval alteen over Luxemburg en Belgie zou kunnen worden ondernomen. Graaf v. Arnim, laatstelijk gezant in Frankrijk, is bij keiz. besluit van den 15 op non-activiteit geplaatst. Hij stond sedert eenigen tijd op zeer slechten voet met prins Bismarck. Pruisen. In Pruisen heerscht gebrek aan rechtsgeleerden, ten minste aan de zoodanigedie bereid zijnde loopbaan der rechterlijke macht te betreden. Hoewel de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren in den laatsten tijd verbeterd is, zijn er meer dan 110 rechtersplaatsen van verschillende ran gen op dit oogenblik onbezet. Heerenhuis. Den 13 zijn de 2 kerkelijke wetten aange- no I.CI1 zooais zij door bet Huis der Afgevaardigden waren vastgesteld bet ontwerp tot aanvulling der wet van 12 Mei 73 zonder discussie, dat, op bet, beheer der vacante bisdom men na bestrijding door streng-conservatieve, orthodox-lu- thersche cn ultramontaansche leden. Den 15 bad de eind stemming plaats, met 81 tegen 46 st. Den 10 is de wet, op de evangelische synoden en gemeenten aangenomenzooals zij door het Huis van Afgevaardigden was vastgesteld, en dus zonder de door de, bijna uitsluitend uit leden der rechterzijde bestaande, commissie voorgestelde ingrijpende wijzigingen. Huis der Afgevaardigden. Den 11 is het wetsontwerp tot het, verleenen van premiën voor tentoonstellingen van paarden bij eerste en tweede lezing aamgenomen. Den 13 is het ontwerp, waarbij de Staat de rentegarantie voor eene prioriteitsleening van 5 miljoen th. ten behoeve van de berlijnsche Noorderspoorwegmaatschappij op zich zou nemen, met 257 tegen 84 st. verworpen, nadat dr. Lasker wederom eene redevoering gehouden had tegen de misbruiken bij de vestiging en bet beheer van spoorwegmaatschappijen. Den 15 is bij tweede lezing het wetsontwerp tot delging van staatsschuld uit het batig slot der rekening van 1873 aangenomen. De commissie van het Huis had een daartoe strekkend rapport uitgebracht, omdat zij tot haar leedwezen moest erkennen, dat aan die gelden op dit oogenblik geene andere bestemming gegeven kon worden. Voorts is de spoorwegwet aangenomenstrekkende tot uitbreiding en voltooiing van het net der Staatsspoorwegen, waarvoor eene leening van 50,600,000 th. noodig zal zijn. Den 19 is met bijna alg. st. het voorstel der regeering goedgekeurd om voor 340,000 tb. de schilderijverzameling- Suermondt (ongeveer 200 schilderijen en eene prachtige verza meling teekeningen) aan te koopen;een gedeelte daarvan zaldoor oen Staat aan provinciale galerijen worden afgestaan. Van ultramontaansche zijde werd de regeering geïnterpelleerd over het gebeurde te Wehn (district Coblenz), waarvan de pas toor herhaaldelijk gevangenisstraf heeft ondergaanwegens zijne weigering om de kerkelijke registers uitte leveren. De verdediging van den minister van eeredienst voldeed het Huis niet, zoadat dr Lasker het gebeurde evenzeer afkeurde als de heer Windthorst. Den 20 is de onteigeningswet aangenomen zooals zij door liet Heerenlmis gewijzigd was, en zijn 15000 th. toegestaan voor de verbouwing der vergaderzaalten einde haar eene betere luchtververscking te verschaffen en geschikt te maken voor de nieuwe wijze van stemming. Baden. De 2e. Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen tot regeling van den toestand der oud-catliolieken waarbij hen hunne rechten als eatholieken op de inkomsten der Kerk gewaarborgd worden. De weinige ultramontaansche leden hebben onder protest de vergaderzaal verlaten. Naar aanleiding van het in de Kamer over de finaneiëele gesteldheid des lands gevoerde debat, heeft de minister Malou eenige bescheiden openbaar gemaakt, ter wederlegging der becijferingen van den heer Frere. Volgens die staten'bedroeg liet gemiddeld jaarlijksch batig overschot, gedurende het li beraal bestuur (18581869) 9,829,452. eu gedurende de 3 jaren van bet eatholieke bestuur 11,204,584 fr. Het staatkundige debat in de Kamer is den 16, na 3 we ken geduurd te hebben eindelijk gesloten. Verscheidene clerikale leden van bet Cercle Artistique et Littéraire te Brussel hebben hun ontslag genomen, nadat de heer Loyson (pater Eyaeinihe) in die vereeniging, op uitnoo- diging van het bestuur, eene conferentie gehouden had. Den 19 is de verzoening van de beide fraction der libe ralen (progessisten en dootrinairen) door een te Brussel ge houden banket gevierd. Reeds eenige dagen te voren had de doctrinaire fractie besloten, bij de aanstaande verkiezingen voor de Prov. Staten geene eigene candidaten te stellen, maar die van de brusselsclie liberale kiesvereeniging tot de bare aan te nemen. De heer Guizot heeft een hem tijdens het huwelijk van den hertog v. Montpensier, door de Koningin van Spanje geschonken schilderij van Murillo doen verkoopen, ten einde een geschenk in geld van 5Ü000 fr., indertijd door Keizer Aapoleon aan zijn onlangs tot hoogleeraar benoemden zoon Guillaume gedaan, aan de keiz. familie te kunnen teruggeven. Het is aangekocht door graaf Renri de Grefjulhevoor 120,000 fr. De bisschoppen van Versailles en van Orleaus hebben eene reis naar Rome gedaan, eerstgenoemde ter zake van de in voering der romeinscke liturgie in zijn bisdom en tot bevor dering der heiligverklaring van Jeame d'Arc, de maagd van Orleaus. Msgr. Habile heeft, naar aanleiding van zijne reis. een herderlijk schrijden aan zijne onderhoorige geestelijken en leeken gericht, waarin hij hun ook aanbeveelt om aan houdend voor de Vertegenwoordigers van Frankrijk, die eerst daags hunne werkzaamheden zullen hervattente bidden. De gewezen representant Raspail, de vader, was te Parijs tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld, maar het hof van cassatie verwees hem naar het hof te Versailles, omdat hem misdrijven toegerekend waren, die reeds bij verschillende amnestiën waren kwijtgescholden. Alsnu is hij, enkel wegens de uitgave van I'Almanack Météorologiquetot dezelfde straf als zijn zoon één jaar, veroordeeld. Met den Koning van Annam is een tractaat van handel en vriendschap gesloten, volgens hetwelk 3 havens in de provincie Tonkin voor den handel worden opengesteld, waarin alle vreem delingen zich kunnen vestigen en bezittingen aankoopen, onder bescherming van een franschen consul en van een garnizoen van 100 man; bet bereizen van het binnenland veroorloofd wordt met een pas van die consuls, alsmede de vrije uitoe fening in het geheele Rijk der r. e. godsdienst. Frankrijk staat den Koning 5 stoombootenelk van 500 p.k., 100 kanonnen en 1000 geweren af, en de Koning zal bij binnen- landsehe rustverstoring geene andere hulp inroepen dan die van Frankrijk. .."®e.t;. Parijsehe Lycée-Qondorcetvroeger Lycée-Bour'bon en bij zijne oprichting hycée-Bonaparte geheeten heeft thans den naam ontvangen van Lycée-Fontanester huldiging der nagedachtenis van den grootmeester der universiteit onder het eerste Keizerrijk. De republikeinen zijn over deze naams verandering zeer verstoord. Den 4 hebben vele te Parijs gevestigde Spanjaarden hunne woningen geïllumineerd en de spaansche vlag uitgestoken. Sommige balcons op de boulevards prijkten met verlichte chassinetten, waarop de naam Bilbao" te lezen stond. Op het congres der eatholieke en royalistische dagbladen fours is het tot een volslagen scheuring tusschen de ultra's en de gematigden^der partij gekomen. De laatsten, met de directeuren der lyonsehe Decentralisation en der Indépendance Bretome en den hoofdredacteur van l'hnion de l'Ouest aan het hoofd, beschuldigen de meerderheid meer bepaald met het oog op het vraagstuk der vlag dat zij royalistisclier dan de Koning was en dat, zij den aan de Nat. Vergadering verschuldigden eerbied uit het oog verloor. De heer Gamierdie aanvan kelijk tot president verkozen was, heeft den voorzitterstoel verlaten (die alstoen door den heer Benezet is bezet) en met de gedelegeerden van een twintigtal bladen geweigerd verder aan de beraadslagingen deel te nemen. De minister de Broglie heeft den 4 op zijn kasteel in het dep', der Eure een banket gegeven en daarbij de gezond heid van den maarschalk-President ingesteld, met uiting van het verlangen,,dat de Nat. Vergadering hem weldradoor constitutioneele wetten, in staat zal stellen om gedurende 7 jaren, voor het welzijn des lands, de macht uitteoefenen welke Frankrijk hem verleend heeft." De legitimistische bla den zijn over deze aankondiging van de dadelijke indiening der constitutioneele wetten tot organisatie van het septennaat zeer ontstemd. Bij het te Parijs gevestigde centrale comité voor spaansche gekwetsten is reeds ingekomen 157,000 fr., behalve vele giften in natura. Het wordt in dit liefdewerk ondersteund door comité s van het Roode Kruis in verschillende landen, vooral door het franschedat een groot gedeelte van zijn materiëel heeft beschikbaar gesteld. Het comité voor de (58) volksgaarkeukens te Parijs is door ruime bijdragen in staat gesteld, de uitdeelingen van 15 tot 30 Mei voort te zetten. Er is beslag gelegd op de boeken van het Crédit dépar- temental de France, te Parijs, en de directeuren dier bankin stelling, van wier slechte praetijken vele kleine renteniers de slachtoffers zijn geworden, zijn in hechtenis genomen. Mede is te Parijs gearresteerd, als beschuldigd van het maken van valsche handteekeningen, de beer Troncin-Dumer- san, vroeger medicus, vervolgens schouwburgdirecteur, later keizerlijk beambte bij de directie der pers aan het dept. van binn. zakenlaatstelijk ondernemer van industriëele tentoon stellingen, waarvoor lij van den President Thiers concessie bekwam, die hem tevens begiftigde met het Legioen van Eer, voor zijnen moed betoond in het vervullen van zendingen voor de regeering naar Parijs tijdens bet bestaan der Commune. De parijsche gemeenteraad heeft de beraadslaging over het rapport van den heer Hérold nopens de bij Méry-sur-Oise aan te leggen groote begraafplaats verdaagd tot 18 Juli. op voorstel van den prefect Duval, ten einde tijd tot rijpe overweging te laten van het voorstel der heeren Riant en Leclerc tot het aanleggen van 2 begraafplaatsen van kleineren omvang in de nabijheid der stad. Den 10 is in N. D. de la Garde te Marseille eene door eene talrijke menigte bijgewoonde plechtige bidstond gehouden, ten behoeve van de zegepraal der carlistische zaak. In de laatste zitting der Permanente Commissie, op den 7, heeft de heer Mahy de regeering geïnterpelleerd over de schorsing van V Onion libérale et democralique de Seine et Oise. De ministers de Broglie en Depeyre hebben geantwoord, dat zij van een recht der regeering hebben gebruikt gemaakt en dat, de Union een artikel heeft geleverd, dat de Commissie niet zou willen aanbooren. De heer Picard beeft gevraagd, welk bet resultaat is geweest der enquête nopens het voor gevallene met den Algemeenen Raad van Marseille. De mi nisters hebben daarop verzekerd, dat door de enquête hunne verklaringen bevestigd zijn. De heeren Barthélemy S. Hilaire, Lêon Say, Rameau en nog 6 andere Gedeputeerden, die het pas genoemde dagblad 5 jaren geleden hebben opgericht of tot den tegenwoordigen raad van administratie behooren, hebben tegen de opheffing in een aan den genl. de Ladmirault gericht adres gepro testeerd. Zij verklaren het met de waarheid in strijd, dat de polemiek van hun blad eene bestendige opruiing tot wanorde en tot, haat tusschen de burgers onderling zou zijn geweest, en beklagen er zich nadrukkelijk over, dat de regee ring zoo lichtvaardig met den particulieren eigendom leeft. De bisschop van Tarbes beeft een door hem uit Rome ont vangen apostolisch decreet openbaar gemaakt, waarbij de kerk der O. 0. van Lourdes tot den rang van kleine basiliek wordt verheven. De rechtbank der Seine beeft aan de eigenaars der voor den Staat onteigend wordende lucifersfabrieken in het depart' die ruim 11 miljoen eischten, 3,156,000 fr. schadevergoeding toegekendd. i. 1,006,000 meer dan door den Staat was aangeboden,

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1