(«rout ilriüanff en 9erlnn«l. Spanje. Binnenland. Jnyczcmbcn Plukken. lii'ne liliHlzililc uit /tikmaursch muzikale kroniek. De liberale fractie der hervormde gemeente te Parijs heeft thans een comité benoemdwelks erkenning als consistorie zij van de regeering hoopt te verwerven. Het hof van assises te Douay heeft den 13 vrijgesproken de Correspondence Speciale de la Presse Catholique et Royalisle de Province te Versailles en den Messager du Nord te Duinkerken, die, naar aanleiding der circulaire van den minister Depeyre omtrent het septennaat, beschuldigd waren van aanranding van het bij de wet van 20 Nov. aan den maarschalk Mac Mahon toegekende gezag, en van opruiing tot haat tegen de regee ring en van de burgers tegen elkander. De jury was het met de verdedigers eens, dat eene interpretatie van het votum van 19 Nov. niet aan haar, maar aan de Nat. Vergadering zelve behoort gevraagd te worden. Na de stemming in de Nat. Vergadering op 16 Mei waarover onder de conservatieven, ten gevolge van de desertie der legitimisten groote verslagenheid heerschthebhen de ministers hun ontslag gevraagd dat door den maarschalk- President verleend is. De heer Goulard werd belast met de samenstelling van een nieuw kabinet. De repnblikeinsche bladen zijn zeer ingenomen met de aftreding van den ministe- rie-de Broglie en het uiteenspatten der meerderheid van 24 Mei 1873. De heer de Goulard heeft de ministers Decazes en de Fourtou niet kunnen bewegen, deel van het nieuwe kabinet uittemaken. Alleen de minister Deseilligny schijnt geen be zwaar tegen het behoud zijner portefeuille te hebben gemaakt. De poging om den heer Magne eene portefeuille optedragen heeft bij het rechtercentrum een slecht onthaal gevonden zoodat het den heer d' Audijffret-Pasquier naar den President gezonden heeftom tegen liet opnemen van een bonapartist in het nieuwe kabinet te protesteeren. De legitimist Audren de Kerdrel heeft voor eene plaats in het miuisterie bedankt, omdat zijne staatkundige vrienden het toch niet steunen zou den indien de organisatie van liet niet-persoonlijke septen naat deel van het ministeriëele programma uitmaakte. De vereeniging der gematigde linkerzijde heeft den 18 de vraag behandeldof in de tegenwoordige omstandigheden het doen van een recktstreeksch beroep op het volk wen- schelijk zou zijn. Men besloot om elk daartoe bij de Nat. Vergadering intedienen voorstel te bestrijden, dewijl de eenige weg tot het doen van een beroep op het volk moest zijn eene ontbinding der Kamer en het doen van nieuwe ver kiezingen. De gematigde rechterzijde heeft den 19 hare adhaesie aan de staatkundedie door het kabineWe Broglie op de wet van 30 Ncv. gegrond was, vernieuwd en zich tegen elk plan tot ontijdige ontbinding der Vergadering verklaard. De vereeniging van het rechtercentrum toonde zich na den afval der legitimisten en bonapartisten gene gen om tot bet linkercentrum te naderen en deze fractie een aaunemelijk programma aan te bieden't welknaar veler meeningtot grondslag moest hebben de vestiging van het niet-persoonlijke septennaat. In eene daarna gehouden bij eenkomst van beide fractiëndoor den hertog de Broglie gepresideerd, heeft dit laatste punt veel verzet gevonden daar vele leden der gematigde rechterzijde oordeelden, dat het niet-persoonlijke septennaat zeer weinig van de republiek verschilde. Nationale Vergadering. Den 12 zijn de zittingen hervat. Er was een brief ingekomen van den heer Piccon Afgevaardigde van Nizza van wien een door de dagbladen goed of niet goed overgebrachten feestdronk over de betrekking van die stad tot Italië en Prankrijk veel opspraak gebaard en aanleiding tot geschrijf gegeven had. Hij verklaarde ge zegd te hebben, dat, indien eene wederaanheehting van Nizza aan Italië mogelijk mocht zijn, deze dan alleen doormiddel van een vrijelijk aangegaan t.ractaat zou kunnen plaats hebben Tevens gaf hij kennis, dat hij zijn ontslag als Afgevaardigdi nam. De markies Costa de Beauregard verklaardedat Sa' voye geenszins deelde in den wenseh tot afscheiding, die zich elders openbaarde. De bevolking van Savoye zou steeds met den kreet „leve Frankrijk" instemmen. Deze verklaring met geestdrift toegejuicht. Den 13 is het bureau der Kamer vernieuwd en met aan zienlijke meerderheden in zijn geheel herkozen, de voorzitter Buffet met 360 van de 367 uitgebrachte st. Den 15 heeft, de minister de Broglie het wetsontwerp om trent de instelling eener tweede Kamer en dat omtrent den overgang en de attributen van het uitvoerend bewind in gediend. Zal de door de instelling van het septennaat ge sloten wapenstilstand eene werkelijkheid zijndan moest verklaarde hij de maarschalk de macht bezitten om zijne functiën uit te oefenenzonder dat de wettigheid van zijn gezag in twijfel kon worden getrokken. De nieuwe Kamer of Groote Raad zou uit 300 onbezoldigde leden bestaan, voor de helft door het uitvoerend bewind, voor de wederhelft door de gewestelijke Raden uit zekere categoriën van kiezers benoemdterwijl de kardinalen maarschalken admiraals voorzitters der hoogste collegiën enz. van rechtswege lid zou den zijn. De Raad zou het initiatief der wetten hebben en de wetsvoordrachten kunnen amendeeren, zijn eigen voorzitter kiezen, die bij ontslag of overlijden van den President der republiek tijdelijk diens functiën uitoefent, met, dien President de andere Kamer kunnen ontbinden, met, die Kamer in de vervanging van den President, voorzien, en, als hoogste hof van justitie, strekken tot vierschaar voor den President en zijne ministers. De gematigde rechterzijde en het, rechter centrum juichten de voorlezing der wetsontwerpen toe. Den 16 heeft de heer Bathievoorzitter der commissie van dertig, in overleg met de regeering, voorgesteld, den 20 de beraadslaging over de kieswet, te" openen. De linkerzijde bestreed dit en stelde voor, de kieswet, en de gemeentewet gelijktijdig in discussie te brengen, dewijl laatstgenoemde niet, langer uitgesteld mocht worden. De lieer Raudot, voor zitter der commissie van decentralisatie, van welke het ont werp der gemeentewet afkomstig is, wensehte niet verder te gaan dan de eerste lezing der kieswet, en bij de tweede lezing als contra-project de door zijne commissie ontworpen be palingen voor de gemeentelijke verkiezingen voorgesteld te zien. De minister had hiertegen geen bezwaar, mits de behandeling der kieswet door deze combinatie geene vertraging ondervond. De heer Lucien Brun verklaarde uit naam der ultra-conser vatieventegen de prioriteit der kieswet te zullen stemmen, maar er niet tegen te hebben, dat de discussie over deze op die der gemeentewet volgde. Met 381 tegen 317 st. werd daarop de motie-Batbie verworpen. De 381 tegenstemmers bestonden uit 310 republikeinen, 54 legitimisten en 17 bona partisten. De ministers verlieten na de stemming de zaal. Aan de leden is eene wetsvoordracht van de ministers van onderwijs en van landbouw rondgedeeld, waarbij wordt voor gesteld aan den parijschen hoogleeraar Pasteur een jaargeld van 12000 fr. toe te leggen, als nationale belooning voor zijne bemoeiingen en geschriften in het belang van den wijn bouw en de zijdeteelt. Mede is rondgedeeld het rapport op de verschillende ingekomen voorstellen tot het oprichten van medische faculteitenwaarbij geconcludeerd wordt tot, de vestiging te Lyon en Bordeaux, met afwijzing der voorstellen nopens Toulouse, Nantes, Rijssel en Marseille. Den 18 en 19 heeft de derde beraadslaging plaats gehad, gevolgd door de aanneming, over de door den heer Joubert voorgestelde wet tot regeling van den arbeid der kinderen in de fabrieken. Een amendement van den heer Ducarre om hare beschermende bepalingen niet toetepassen op kin deren die in dezelfde werkplaatsen met hunne ouders of voogden arbeiden, is verworpen. Er werd besloten tot de tweede lezing van het voorstel-cfe hambertieom de vergunning tot het houden van tabakswinkels voortaan in het openbaar aan te besteden. Den 9 hebben de hertog en de hertogin v. Edinburgh eene nieuw voltooide kade langs de Theems te Londende Chel- sea-kade genaamdplechtig voor het verkeer geopend De heer Albert Grant heeft een portret van W'alter Scott, door Landseerop eene onlangs gehouden veiling van nage laten schilderijen van dezen meester voor 840 gekocht en aan de Nationale Portretgalerij ten geschenke gegeven. De commandant Gonzales vau S Jose, in Guatemala, heeft den britschen vice-consul Magee aldaar 200 stokslagen doen geven. Volgens een telegram uit Nieuw-York, had de aankomst van americaansche troepen eene herhaling dier straf oefening belet. De commandant had zelfs gelast, den heer Magee te fusilleerenmaar de soldaten weigerden aan dat bevel te voldoen. Gonzales was op de vlucht gegaan, maar gekwetst en gevangen genomen. De regeering van Guatemala heeft den viee-oonsul eene schadeloosstelling van 20000 toegewezen. De Keizer van Rusland is den 13, 's avonds, aan boord van zijn jacht üervaja vergezeld van het jacht Livadia en het engelsehe oorlogschip Galatheawaarmede de hertog v. Edinburgh hem tot Vlissingen was tegemoetgereisd ten gevolge van het oponthoud bij het, vertrek uit die haven te Dover, in plaats van te Gravesend (waar zoo vele toebereidselen waren gemaakt), aangekomen en aldaar door de hertogin v.Edin burgh den prins v. Walesprins Arthur en den hertog v. Cambridge opgewacht. De Keizer en de grootvorst Alexis begaven zich per spoortrein naar Windsor en door de geïl lumineerde stad naar het kasteelaan welks hoofdingang zij door de Koningin en de prinsessen ontvangen werden. Den 14 bezichtigde de Keizer de merkwaardigheden van Windsor, den 15 betrok hij het paleis van Buckingham te Londen, bracht hij een bezoek aan Keizerin Eugénie te Chislehurst ontving hij bezoeken van het corps diplomatique, de ministers, den graaf Parijs en andere aanzienlijke personen, en woonde hij 's avonds een luisterrijk baldoor den hertog en de her togin v. Sutherland gegevenbij. Den 16 heeft de Czaar met den hertog v. Edinburgh en den grootvorst Alexis een bezoek afgelegd bij den graaf v. Parijsin Glaridge's Hotel, 's Avonds is ter eere des Keizers een leest in het kristallen paleis van Sydenham ge geven, dat door hem, zijnen zoon, den prins en de prinses v. Wales en den hertog en de hertogin v.Edinburgh is bijgewoond. In het rijk versierde gebouw bevonden zieh 30000 bezoekers (tegen 3 entree); de muziekuitvoering geschiedde door 4500 zangers en zangeressen met Putti en Titiens en 12 muziekcorpsen. Het vuurwerk, dat vervolgens afgestoken werd, had 5000 gekost en eindigde met 2000 vuurpijlen. Aan de hooge gasten werd voorts een diner van 100 couverts aangeboden. Den 17 heeft de Keizer met zijne dochter de godsdienstoefening in de grieksche kerk bijgewoond. Den 18 heeft de Keizer te Aldershot eene wapenschouwing gehouden over 14000 man. Later is hij, vergezeld van den grootvorst en al de leden der kon. familie, op het stadshuis der City van Londen ontvangen. Op het door den lord- mayor voorgelezen adresdankte de Keizer voor de hem betoonde hartelijkheid en gastvrijheid, en gaf hij de hoop te kennen, dat het huwelijk zijner dochter de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Groot-Brit,tanje, tot weder- zijdseh voordeel en vredezou versterken. Vervolgens werd van wege de City den Keizer een gastmaal aangeboden. De landbouw-arbciders in Lincolnshire hebben, ten gevolge van een gesloten compromishet werk hervat. Het verlies van het repnblikeinsche leger op 28 April (in neming der hoogten van las Muneeas) heeft bestaan in 45 gesneuvelden en 436 gekwetsten, en op den 30 (verdrijvin der carlisten uit de hoogten van Abanto) in 43 gesneuvel den en 193 gekwetsten. Den 28 is door de beide aanvals- kolonnen van genl. Er.hague eene ongemeene inspanning en veerkracht betoond, toen onder eene drukkende hitte de steile wanden der carlistische positiën gedurende 1 uur beklommen en de wanhopig verdedigde vijandelijke stellingen met, de bajonet vermeesterd moesten worden. Den 30 hebben genl Martinez Campos en zijne troepen groote dapperheid betoond Volgens carlistische opgaven, waren de earlisten in het ge vechtop 6 Mei bij Prats de Llusanes geleverd, 2500, "de republikeinen 7000 man sterkhadden de eersten den aanval ondernomen, rekenende op den bijstand eener brigade uit Leridadie te laat onderricht,, niet opgedaagd isen waren zij na 3 uren strijdens afgetrokken, toen hunne aan voerders geul. Miret en de overste Rignalle buiten gevecht gesteld waren. Hun verlies had 17 dooden en 45 gekwetsten bedragen, dat, der republikeinen 120 dooden en 580 gekwetsten Don Carlos heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij aankondigtdat Biscaye tot het uiterste weerstand zal bieden. De genl. of maarschalk Elio heeftwegens redenen van gezondheid, het, opperbevel over liet carlistische noorderleger nedergelegden is als zoodanig door den genl. Dorregaray vervangen. Hij blijft echter minister van oorlog. Don Alphonsus heeft, het leger van het centrum en van Catalonie in 3 corpsen verdeeld waarvan een, door Trislany gecommandeerdreeds georganiseerd is. Sabalts zal zijn commando onder Tristany aanvaardenna verloop van het, 20daagsch arresthem door den infant wegens het niet op volgen zijner bevelen opgelegd. Den 12 is te Madrid een kabinet van conciliatie of trans actie tot stand gekomenmet den genl. Zabalaminister van oorlogtot voorzitter, en verscheidene andere staatslie den der conservatieve en monarchale richting als leden n.l. Sagasta binn. zakenTJlloa buit. zakenCamacho financiën Alonzo Martinez justitie, Colmenares, o. werken, Romero Ortiz koloniën, Rodriguez Arias marine. Na deze kabinetsveran dering hebben als naar gewoonte, verscheidene gouverneurs der gewesten en voorname staatsbeambten te Madrid hun ambt nedergelegd. Het ontslag van 15 burgerlijke gouverneurs is aangenomen. De genl. Lazerna is tot directeur der artilleriede genls. Sonta-Pau en Palicaos zijn tot. kapitein-generaal van Valen cia en Arragon de heer Moreno Benitez is tot burgerlijk gouverneur van Madrid benoemd. Ook de genl. Pavia heeft zijn ontslag genomen en is door genl. Rey als kapitein-gene raal van Madrid vervangen. Den 11 heeft de genl. Concha zijne offensieve beweging hervat. Van de 3 door hem aangevoerde divisiën heeft hij 10 bataljons te Bilbao achtergelaten. Zijn leger is gedeeltelijk in de richting van Leoaiagedeeltelijk naar de zijde van de Ebro getrokken en herhaaldelijk in schermutselingen gewikkeld. Te Bilbao was menten gevolge der verwijdering van het republikemsche leger, voor eene nieuwe belegering beducht, en welhaast vertoonden zieh weder carlistische troepen op den linkeroever der Nervionmaar sedert is het grootste gedeelte der carlistische macht uit Biscaye naar Alava ver trokken nadat men bemerkt haddat het doel van den maarschalk was het in Biscaye vereenigde carlistische leger om te trekken of af te snijden. Staten-Generaal. Bij de 2". Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het fonds tot het geven van voorschotten aan planters, voor de kosten van aanvoer van vrije arbeiders in Suriname; als mede een ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der st aal sbegrooting voor 1874 met 225,000, voor opmetingen, grondboringen, waterpassingen, peilingen, aankoop en ont eigening van pereeelen ter voorbereiding der voltooiing van het vestingstelsel. Benoemingen. Tot minister van marine is benoemd de heer v. Erp Taalman Kip. Eerbewijzen. De Koning heeft benoemd; tot grootkruis der orde van de Eikenkroon den maarschalk Mac Mahon President der fransche republiek, en den minister van kolo niën Fransen v. d. Putte; tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw de ministers de Fries, Weit zei en Gecrtsema tot, ridder dier orde den minister v. Delden. Spoorwegen. Aan E. Otlet te Brussel en L. Wilmart te Brugge is concessie verleend voor den aanleg en de exploi tatie van een spoorweg van Arnhem langs Winterswijk naar de pruisische grenzen in de richting van Munster; en aan de Sociéte anonyme des chemins de fer d'Anvers a Rotterdam, te Brussel, voor een spoorweg van Woensdrecht naar de belgische grenzen in de richting van Antwerpen. Onderwijs. In de den 20 te Utrecht gehouden vergade ring van het Anti-schoolwetverbond, thans uit 144 afdeelin- gen bestaandeis met, 36 tegen 34 st. beslotentot een petitionnement aan de Staten-Generaal over te gaantot wijziging van art. 194 der grondwet. I eesten. De kon. familie heeft den 15 Amsterdam ver laten, door de eerewacht uitgeleid wordende. Z. M. heeft voor de algemeene armen 2000 geschonken. In den avond van den 16 heeft de monumentale verlichting van de Hoo- gesluis plaats gehad en is het vuurwerk op het IJ afgesto ken. In het Paleis van Volksvlijt hielden de deelgenoot,en aan den optocht eene feestelijke bijeenkomst, in welke de feestcommissie haar mandaat heeft nedergelegd. Den 19 zijn in hetzelfde gebouw de medaljes en prijzen voor den schiet wedstrijd uilgereikt; de zilveren inktkoker der stad Amster dam is gewonnen door den heer v. Oosterhout te Rotterdam, de hoeaal van prins Hendrik door den heer J. v. Mens te Rotterdam, en de marmeren pendule van „Neêrlands Bur gerwacht" door den heer J. v. d. Made te Leiden. Te s Gravenhage heeft den 15 de optocht en het zingen bij bet monument van 1813 door de kinderen der gemeente scholen, wegens liet. ongunstige weder, niet kunnen plaats hebben. Tegen de komst des Konings is het weder droog geworden. Aan de rijk versierde station werd Z. M. opge wacht door verschillende deputation, toegesproken door den burgemeester, en door de liedertafel Caecilia (minstens 500 zangers) begroet met een lied van dr. Wap, a's Graoenhagcs Oranjedag,» muziek van R. Hol. In open rijtuigen deed de kon. familie hare intrede, vergezeld van 2 eerewachten te paard en 1 te voet, verschillende corporat.iën enz. De stra ten waren door overheid en particulieren fraai gedecoreerd de afdeeling der Maatschappij van Landbouw had eene bloe- menpiramide opgericht. Nadat de stoet bij het paleis uit eengegaan was, heeft een talrijk koor van zangers en zange ressen met orchcat op voorplein het Te üeutn van Sigisniund A eukomm uitgevoerd. De gecostumeerde optocht, van de leer lingen van het gymnasium en de hoogere burgerschool, voor stellende Oranje met de grondleggers onzer onafhankelijkheid, werd op 's Konings last en de illuminatie bij afkondiging van het gemeentebestuur uitgesteld, en zijn den volgenden dag gehouden. Onder de illumination muntten vooral uit die van het paleis van prins Hendrik en van de Witte So- -cieteit; van stadswege was het Voorhout met vierdubbele guirlandes verlicht. Ben troep beschonken lieden heeft zieh bij den intocht des Konings zeer ongepast gedragenhet verdagen van een deel der feestelijkheden is waarschijnlijk hieraan toe te schrijven. Het diner, door het gemeentebe stuur den Koning aangeboden, is den 19 op het badhuis gehouden, en door de leden van het vorstelijk Huishet corps diplomatique, de ministers enz. enz. bijgewoondbij welke gelegenheid Scheveningen geïllumineerd "was. Den 21 hebben de Koning, de Koningin, de priDSen v. Oranje, Hendrik en Frederik en de Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar (prins Alexander was naar Middelburg vertrokken) zich naar Rotterdam begeven, welke stad luis terrijk versierd was. Door den gemeenteraad, een deel der feestcommissie en de militaire autoriteiten aan de station ontvangen, begaven de vorstelijke personen, o. a. begeleid door eene eerewacht te paard van 45 heeren, zieh naar hetï'acht- elnb-gebouw, waar de ministers, het corps diplomatique enz. vereenigd waren, en waarvoor, ter viering van het, 2öjarig bestaan der Yaehtclub, een zeil- en roeiwedstrijd op de Maas gehouden werd. Na receptie en dejeuner, zagen de hooge gasten van eene tribune op het naburige West,plein den op tocht defileeren, bestaande uit 14 gecostumeerde groepen, ver schillende tijdvakken onzer geschiedenis voorstellende, en voorls uit tal van eerewagens en corporation. Vervolgens opende de Koning de Noorderhaven op Fijenoord en legde hij den eer sten steen voor de nieuwe Maasbrug, op zijne vergunning „Willemsbrug genoemd ge'ijk de haven „Koningshaven." Na s Konings terugkomst in het Yachtclub-gebouw werden de prijzen uitgereikt (de koningsprijs gewonnen door den heer v. Moenen te^ Antwerpen), en werd de optocht nogmaals op het Westplein bezichtigd. De Koningin keerde daarna, door de eerewacht tot de station geleid, naar den Haag terug. De overige gasten namen deel aan een diner in de groote zaal der sociëteit Harmoniewaarna de Koning een bezoek bracht aan de officieren-sociëteit in het Park en vervolgens met de prinsen een tocht door de stad deed, om de illumi nation (van gemeentewege het stadshuisde beurs en de Üelftsche poort) en het afsteken van het vuurwerx voor de Oosterkade te bezichtigen. De Koning en prins Hendrik vertrokken 's nachts naar Vlissingen, ter begroeting van den Keizer van Rusland, die 's morgens te 5 uren ontscheepte en door hen en prins Alexander tot Roosendaal vergezeld werd. Wij zouden onze beschikbare ruimte overschrijden, indien wij verslag wilde geven van de velerlei feestelijkheden, welke in schier alle gemeenten van ons vaderland ter viering van het kroningsfeest hebben plaatsgehad. Het ongunstige weder op den 12 is oorzaak geweest, dat verschillende festiviteiten, vooral illumination en vuurwerken, tot volgende dagen zijn uitgesteld geworden. De optochten zijn veelal, trots regen en wind, op den bepaalden dag. gehouden. Uit alle berichten blijkt, dat de belangstelling en geestdrift groot en algemeen zijn geweest. Wij meenen nog de volgende bijzonderheden moeten vermelden Als geschenken, den Koning of de Koningin aangeboden, worden, behalve de reeds vroeger vermeldeook genoemd een met bloemen geborduurd wit satijnen kamer-ameublement (door de vrouwelijke noblesse van den Haag), eene schilderij door A. v. Pelt „Willem I aanvaardt het beheer van ons land na de inneming van den Briei," eene schilderij door 4 dames-schilderessen, een fraai gebeeldhouwde lezenaar en een album met teekeningen door de leerlingen der ambachtsschool te Amsterdam, een massief zilveren juweelkistje waarop gouden kroon met diamanten omzet door prins Frederik, een monumen tale zilveren inktkoker door de leerlingen der inrichtingen voor christelijk onderwijs. Het zeeuwsche geschenk, den 20 den Ko ning aangeboden, stelt in massief zilver, 92 d. hoog en aan den voet 62 d. breed, voor, hoe Zeeland, strijdende met de zee, tot bloei is gekomen, vooral onder 's Kcnings regeering. Het is geplaatst op een ebbenhouten tafel, tevens bevattende het prachtig album met de namen der 15000 aanbieders. Een ingezeten van Arnhem heeft den 12 de invalieden op Bronbeek onthaald op wijn, wittebrood, kaas en sigaren. De feestcommissie in Suriname had 1568,35 verzameld, welk bedrag de gouv.-genl. heeft voorgesteld te besteden voor 2/3 tot een geschenk aan den Koning, bestaande in eene verzameling vruchten en gewassen, in een kas van surinaam- sehe houtsoorten, gemonteerd met zilver, en voor 1/3 als bijdrage voor te Paramaribo te geven volksfeesten. Te Leeuwen is de eerste steen gelegd van een gedenktee- ken ter vereeuwiging der hulp, tijdens den watersnood van 1861 door den Koning en prins Hendrik geboden. Te Londen is op 12 Mei door 55 nederlanders een feest maal gehouden onder het presidium van onzen gezant, te Manchester desgelijks door 25 nederlanderste Glasgow bij onzen vioe-consul v. Raaltete Petersburg in het Hötel- Demouth. Onze gezant, ie Parijs hield eene receptie, gevolgd door een diplomatiek diner. Te Wiesbaden is in het curhaus, ten koste der baddirectieeen druk bezocht feest gegeven bestaande in concert, bal en vuurwerk. De aanwezige ne derlanders vereenigde» zieh met een aantal belangstellenden bovendien aan een feestmaal. Aanbestedingen. Den 19, door het prov. bestuur van Noordholland, het houwen van eene 3ehool te Veerburg, ge meente Anna Paulowna, minste inschr. P. Wilms aldaar, voor 16586. Gieten. De heer h. HRyman, firma P. G. C. Hajenius, te Amsterdam, heeft 400 beschikbaar gesteld tot verhooging zijner inschrijving voor het nationaal geschenk. Prins Hendrik heeft 1000 geschonken aan de in kommer lijken toestand verkeerende herv. gemeente te Yenlo. Rampen. In den nacht van 16 17 Mei is te Rotterdam het hooge huis aan, de Wijnhaven, waarin zieh de winkel en irukkerij van de heeren jW. Leenho/ff en Zoon bevonden, door een hevigen brand op den benedenwinkel na verbrand. Dén 15 is bij Schokland gezonken een vaartuig met steen, van Muiden bestemd naar Groningenbij welk onheil de vrouw en 2 kindertjes van den schipper zijn verdronken. Denzelfden dag is op de Zuiderzee omgeslagen een urker schuitwaarbij de schipper, eene weduwe en 4 kinderen na latende, en zijn broeder zijn verdronken. Overleden den 17, te 's Gravenhage. F. C.v.d. Waeyen Pieterszen, gemeente-architect, oud'55 jaren. Den 19, te Arnhem, dr. W. Bosch, oud-inspecteur van de geneeskundige dienst in N. Indiestichter der Maat- chappij tot nut van den javaan, oud 76 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5«. klasse 4'. week. No. 12156 100,000, No. 11803 f 1000 en een premie van ƒ30000, No. 12968/ 1500, No. 946, 2416, 3156, 5208, 6949, 8156, 2404, 13179, 13776, 14062, 14428, 15232, 16839, 17877, 190.9, 19368, 1990S en 19960/ 1000. "Voor de 285«. loterij, die van 29 Juni tot 19 Sept. ge trokken wordt, zal do collecte openstaan var, 1 tot 13 Juni. Om de reden in onze afdeeling „Ecesten" genoemd, kun nen wij niet al de verslagen opnemen, ons nopens de feest vieringen in den omtrek toegezonden. De beleefde inzenders houden het ons ten goedeindien wij ons tot de volgende korle opsomming bepalen: Dirkshorn1 2 Mei. Optocht te paard gevolgd door een te voetlandbouw en nijverheid voorstellende's avonds feestelijk samenzijn. 13 Mei. Onthaal en optocht der kin deren en druk bezochte zanguitvoering der jeugd met or gelspel in de kerk. Noordscharwoude12 Mei. Godsdienstoefening met zang der liedertafel Orpheus's avonds feestelijke bijeenkomst, opgeluisterd door de liedertafel. 14 Mei. Optocht der school jeugd. Oudcarspel en Zuidscharwoude. Volksspelen optochten zang- en rederijkersuitvoeriugen. Broek op Langedijk school feest. Oudorp, 18 Mei. Onthaal en optocht der schooljeugd, 's avonds illuminatie, vooral der eerepoorten opgericht door de feestcommissie en door pastoer Euler.bach, electrisch licht door den heer JLeguitfeestelijke bijeenkomst in „het Wa pen van Oudorp," veraangenaamd door den burgemeester IF. Bos (pianino), de heeren Muhren, Landman en Bakker (zang) en Crefeid (viool). Uitgeest13 Mei. Inwijding van het nieuwe schoolge bouw met feestredeoptocht van 300 kinderen. Beverwijk, 21 Mei. Feestrede in de herv. kerk, histo rische en allegorische optocht „het tijdvak van prins Wil lem I" en voorstellingen der middelen van bestaan's avonds herhaling van den optocht met fakkellicht, alles met muziek der huzaren uit Haarlem. 22 Meioptocht van ongeveer 400 schoolkinderen. Dimmen19 Mei. Uitdeeling aan behoeltigen. Optocht inet muziek, ruiters, wagens, waarop gemaskerden allerlei bedrij ven voorstellen (één wagen met een priëel), gevolgd door de schoolkinderen met vlaggen enz.; onthaal der school jeugd; ringsteken te paard; 's avonds herhaling van den optocht bij fakkellicht. 20 Mei. Volksspelen, 's avonds vuurwerk en fees telijk samenzijn. Beide avonden illuminatie van den nieuwen weg. De Vereeniging voor Bloembollenteelt heeft met de gansehe bevolking de pogingen der feestcommissie ondersteund. Bij de harddraverij op 18 Mei te Akersloot, werd de prijs behaald door het paard van den heer A. Zuurbier, en de pre mie door het paard van den heer Jb. Heinis. Eenige dagen vóór de plaatsing van het stuk, „Afbreken is geen opbouwen," is het vermoeden, in genoemd opstei ge uit, zekerheid gewordenhet oordeel over Directeur en Be stuur van Arion ten volle bevestigd. Het doemvonnis is over Arion uitgesproken en haren dood geproklameerd. Over haar is de staf gebroken zij ligt vernietigd daar, geveld door haren stichter, ondanks den lof hen beidon zoo dikwerf toe gezwaaid en overladen met de bewijzen van veler sympathie. In een ingezonden stukje onder het stads-nieuws, Alkm. Cour., 3 Mei (.1., wordt als lofrede, „nog na haren dood" verklaarddat zij zich een goeden naam op muzikaal ge bied verworven had. Desniettegenstaande vond haar bestaan geene genade meer in de harten van hen, die haar verderven wilden. De holle phrase„de Mannenzang is niet houd- b;.nr meer," door haren Direcleur geuit, schijnt orakeltaal geweest te zijn in de ooren van eeuigeu en bereide hare oplossing of haren dood voor. De toeleg tot het laatste is gelukt. Haar dood is een voldongen feit en vult eene treu rige bladzijde in alkmaarsch muzikale kroniek. Wel mogen zij toezien op de droevige gevolgen die dit feit na zich slepen zal, want zulk een moedwil is in muzikale kringen

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2