Cnpoot ISritlanje en Ierland. Turkije. Oosttrurijk-Bloitjc.arijc. Zwitserland. Italic. Spanje. Vereenigde Stalen. Japan. ■Binnenland. ^t«ibg-ülicuw0. itlax'kt- cu Beursberichten. 771 ongemeen prachtige banier en eene aanzienlijke bijdrage voor den Pieterspenning met zich mede. De hoop op eene fusie der beide centrums van de Nat. Vergadering is na de stemming op den 30 in die vergade ring vooreerst in rook verdwenen. Bij het rechter heeft het kwaad bloed gezetdat het linker heeft medegewerkt om in een der afdeelingen den radicalen Afgevaardigde van Mar seille Bouchet tot rapporteur te kiezen voor de voordracht omtrent den Alg. Raad der Monden van de Rhone. Het hof van assises te Riom heeft den 26 den in het com munistische oproer te S. Etienne betrokken en in Nov. 1871 bij verstek tot deportatie in eene vesting veroordeeldenen eerst onlangs, op zeer toevallige wijze, na zijnen terugkeer uit Genève te Parijs gevangengenomen21 jarigen Agier, medeplichtig verklaard aan den moord van den prefect de VEspéemaar, op grond van verzachtende omstandigheden slechts tot eenvoudige deportatie veroordeeld. Nationale Vergadering. Den 28 is door den minister van binn. zaken ingediend een wetsontwerp, waarbij de dag der verkiezing van een nieuwen Alg. Raad voor het dept. der Monden van de Rhone op 1 Nov. vastgesteld en bepaald wordt, dat de door dien Raad verkozen departementale com missie met de aanneming dezer wet zal ophouden te bestaan en vervangen worden door eene door de regeering te benoe men oommissie. De voor dit wetsvoorstel gevraagde urgentie is verleend. Den 29 is het wet/voorstel van den Afgevaardigde Déla- cour c.s. omtrent de stoeterijen en de remonte aangenomen en de tweede beraadslaging gehouden over de wetsvoordracht tot vernieuwing voor 20 jaren van het privilegie der kolo niale bankenwaaromtrent besloten is tot de derde lezing over te gaan. Den 30 is de heer Raudot, voorzitter der commissie van decentralisatie, teruggekomen op zijn voorstel van den 16, om de prioriteit te geven aan het gedeelte der gemeentewet, dat bel rekking heeft op de verkiezing der gemeenteraden. De heer Wadding ton stelde namens de minderheid dier com missie voor, de geheele gemeentewet te behandelen en om de verschillende lezingen daarvan te doen afwisselen met die der staatkundige kieswet. De heer Bérenger verklaarde, dat hij en zijne vrienden den 16 enkel den val van het kabinet be oogd hadden, en stelde alsnu voor om, de destijds verworpen motie-Batbie aannemendede staatkundige kieswet het eerst aan de orde te stellen. Voorts gaf hij te kennen, dat hij en zijne medevoorstellers het septennaat eerlijk wenschten te handhavenmaar dat zij daarvan eene niet-persoonlijke in stelling wilden maken. De afgetreden minister Dcpeyre stelde, in antwoord hierop, de inconsequentie en de verloochening van beginselen in het licht, waaraan het linkercentrum zich schuldig had gemaakt, enkel om staatkundige tegenstanders uit het bewind te verwijderen. Het voorstel Raudot werd met eene geringe meerderheid aangenomen, waarbij de oude meerderheid de rechterzijde, het rechtercentrum en de bona- partisten -weder ééne lijn trok. De Afgevaardigde J/V/o» stelde daarop voor, uitdrukkelijk te bepalen dat de discussie over de staatkundige kieswet op die der gemeentewet zou volgen, opdat de Vergadering hare omtrent de behandeling der con- stitutioneele wetten aangegane verbindtenis gestand zou doen. Aan dit voorstel werd gevolg gegevenen de orde der werk zaamheden dus vastgesteld1°. de gemeentelijke kieswet, 2">. de voordracht tot organisatie van het gemeentewezen 3°. de staatkundige kieswet. Prins Arthur is ter gelegenheid van den 55en geboortedag der Koningin (24 Mei) verheven tot pair van het Vereenigd - Koningrijkmet den titel van hertog v. Connaught (Ierland) en v. Strathearn (Schotland) en graaf v. Sussex (Engeland). De Admiraliteit heeft den 23 van den gouverneur van New foundland per telegraaf het bericht ontvangen, dat deNiobe, een oorlogschip van 1574 ton, voerende 5 stukken, op het eiland Miquelon schipbreuk geleden heeft en dat de beman ning gered is. Het te Koemassie buitgemaakte koninglijke regenscherm is den 25 van het kasteel van Windsor naar het Zuid-Ken- sington-muzeüm overgebracht en aldaar op last der Koningin ten toon gesteld. De heer Evelyn Ashley, de liberale oandidaat, is te Poole met eene meerderheid van 9 st. tot lid van het Lagerhuis verkozen. Bij de begrafenis van den voormaligen belgischen gezant v. d. Weyer, den 28 te Windsor, waren o.a. tegenwoordig sir Th. Biddulph als vertegenwoordiger der Koninginde prins v. Walesde hertog v. Edinburgh en prins Cliristiaan van Sleeswijk-Holstein. Te Mold hebben 1000 steenkolenmijnwerkers den arbeid gestaaktomdat zij weigerden te berusten in eene verlaging van hun loon met 10 p.c. In eene steenkolenmijn nabij Sheffield heeft eene ont ploffing van mijngas plaats gehad, ten gevolge waarvan een dertigtal menschen zijn omgekomen. Te Dublin isalleen uit iersche bijdrageneene r. c. universiteit opgerichtdie den 30 door den kardinaal Cullen met groote praal aan het H, Hart gewijd is. KoLONiëN. De regeering ondersteunt in Bengalen 2,750,000 personen. In zuidelijk Tirhoet neemt de ellende toe. De regens geven uitzicht op een vroegen oogst. In de bijna uitsluitend door israëlieten bewoonde voorstad van Konstantinopel Galata heeft een hevige brand gewoed, waardoor 700 personen van have en huisvesting zijn beroofd. De berichten omtrent den hongersnood in Klein-Azie blij ven treurig luiden. Men tracht in de hoofdstadvooral ook van de zijde der daar gevestigde vreemdelingen, wel alles te doen om hulp te brengen, maar ondervindt, door de verwaarloozing der wegen, groote moeilijkheid om de bijeen gebrachte bezendingen ter plaatse van bestemming te doen aankomen. Hongarije. De steden Pest en Ofem (Buda) en de ge meente Alt-Ofen zijn tot eene enkele stad hoofdstad van het Koningrijkvereenigdonder den naam van Budapest. De nachtvorsten in het begin van Mei hebben groot nadeel aan de te veld staande producten toegebraoht, met name in de kantons Genève, Waadtland, Wallis en Neuchatel. Vooral heeft de wijnstok veel geledenzoodat in verscheidene stre ken de wijnoogst geheel verloren geacht wordt. De regeering van het kanton Unterwalden heeft het rooken en snuiven van jongelieden beneden de 18 jaren met geld boeten bedreigd. Den 26 heeft een der leden in de Kamer voorgesteld, het ont werp bert effende liet uitvoeren van onderscheidene havenwerken aan de orde te stellen. De minister Minghetti heeft betoogd, dat de schatkist onmogelijk met nieuwe uitgaven belast kon wor den. Hij heeft er bijgevoegd dat hij den Senaat zou ver zoeken de discussie over de voordracht betreffende het aan leggen van fortificatiën en die omtrent de bezoldiging der ambtenaren te schorsen. Het bovengenoemde voorstel is desniettegenstaande aangenomen. De zitting was stormachtig. De minister heeft daarop den Senaat verzocht, zoo spoedig mogelijk de linanciëele wetten af te handelen en de behan deling van die voordrachten uit te stellen, welke vermeerde ring der staatsuitgaven in zich sluiten. Hij gaf toe, dat dit uitstel te betreuren was; maar hij achtte het noodig in het belang van het crediet van den Staaten hij meendedat een uitstel van 6 maanden geenerlei schade zou veroorzaken. De Koning heeft het door het ministerie na de verwer ping der wet tot nietigverklaring van niet-geregistreerde acten verlangde ontslag niet willen verleenen, wegens de ge- riuge meerderheid van slechts ééne stem tegen het minister riëele ontwerp. De ontbinding der Kamer schijnt eene besloten zaak te zijnmaar om verschillende redenen tot het najaar uitgesteld te zullen worden. De minister van marine heeft een oorlogschip naar Oran gezonden ter afhaling van 900 verdedigers van Cart.hagena (door de kantonnalisten en intransigenten losgelaten boeven), tot welker uitlevering de overheid te Oran door de fransche regeering gemachtigd is. Volgens het parijsche blad VUnivers is de maarschalk Elio naar Parijs vertrokken, ten einde de fransche regeering in te lichten nopens het door Pruisen weder opgerakelde plan om den spaanschen troon door een duitschen prins te bezetten, waartoe op de medeplichtigheid van Serrano gerekend wordt (In Duitschland vermaakt men zich met dit „sprookje," dat, naar aanleiding der benoeming van graaf Hatzfeldt tot offi cieus vertegenwoordiger te Madrid, door middel van de car- listische „Staats-Courant" zijn weg naar de fransche ultra- montaansche en legitimistische bladen heeft gevonden). Don Carloszich te üurango niet meer veilig achtende, is van daar naar het noorden van Guipuzcoa getrokkennaar het heette om zijne wapenfabrieken in die provincie, te bevei ligen die ten gevolge van het ontzetten van Vittoria door den maarschalk Concha in gevaar verkeerden. Genl. Dorregaray heeft, naar luid van earlistische opgaven, eene sterke repu- blikeinsche kolonne, die zich van Vittoria naar Tolosa richtte, te Arlaban gestuit en naar Vittoria teruggedreven. Van andere zijde wordt dit tegengesproken en gemeld, dat Concha enkel eene verkenning in die richting had laten doen en eene oorlogsschatting had doen heffenen dat de carlisfen daaren tegen uit Algorta verdreven waren. De door den maarschalk Concha in den omtrek van Vittoria vereenigde macht bestaat uit 26000 man met 64 stukken geschut. In het oostelijke gedeelte van Guipuzcoa is het stadje Hernani door den carlistischen genl. Lizarraga ingesloten en de gemeenschap tusschen die plaats en S. Sebastian belem merd. Tusschen de carlisten en het garnizoen van Hernani hebben levendige schermutselingen plaats gehad. De minister van binn. zaken heeft de gewestelijke gou verneurs aangespoord om het opkomen der uitgeschreven lichting van jongelieden, die den ouderdom van 19 jaren bereikt hebben zoo krachtdadig mogelijk te bespoedigen ten einde tot eiken prijs een einde aan den burgeroorlog te maken. Er is eene poging gedaan om Medina en Palerna in op stand te brengen. De weinig talrijke opstandelingen hebben zich naar Gigouza begeven. Er zijn krachtige maatregelen genomen om den opstand te fnuiken. De genl. Loma is van zijne bij de bestorming der posi- tiën van de Abanto bekomen wond hersteld en heeft zich naar het hoofdkwartier van den maarschalk Concha begeven. Het, Huis der Vertegenwoordigers heeft de wet goedge keurd, waarbij Nieuw-Mexieo als Staat der Unie wordt op genomen. Henri Rochefort is over San Erancisco te Nieuw-York aangekomen. Te Chicago hebben zich den 12 Mei p.m. 150 hollanders aan een feestdisch vereenigdter viering van het jubilé van hunnen Koning. Het Huis der Vertegenwoordigers beeft goedgekeurd een aantal wijzigingen van het tarief der invoerrechten. Dien ten gevolge zal van mousseerende wijnen op vaten een recht van 50 cents per gallonen van die wijnen in kisten een recht van 2 dollars worden geheven; hop wordt met 10 cents per pond belastook zijn de rechten op de zijde vastgesteld. De heer Bristol is tot minister van financiën benoemd in de plaats van den heer Richardson. Omtrent de reeds kortelijk vermelde ramp op 16 Mei in de vallei der Mill-rivier (Massachusetts) verneemt men, dat de zwareonlangs nog versterkte muur van de middelste der 3 reservoirs (die 7 jaren geleden zijn aangelegd om den aanvoer van water als beweegkracht der talrijke fabrieken in de vallei te regelen) en vervolgens ook die van de onderste reservoir bezweken zijnzoodat de inhoud der 2 kolossale vergaarbakken plotseling in het dal werd uitgestort eneen 30 voet hoogen en verscheidene voeten breeden wal van drijfhout en puin voor zich heen drijvende, alles op zijnen weg vernielde zonder dat de bewoners der 5 dorpen den tijd hadden ietsvelen zelfs met om hun leven op de boo- gere hellingen te redden. Men schat het aantal dooden op 200 en de aangerichte schade op 1( miljoen dollars. Aan het eiland Formosa is de oorlog verklaard wegen- het mishandelen en vermoorden van japansche schipbreukes lingenwaarvoor de chineesche regeering geen recht heeft willen of kunnen verschaffen. Eene oorlogsvloot met eene landingsdivisie van 15000 man zal derwaarts gezonden worden. De Koning heeft, ter gelegenheid van het kroningsfeest, ongeveer 2000 telegrammen ontvangen om hem geluk te wen- schen. Het eerste telegram was afkomstig van den Sultan van Turkije. De prinses v. Wied is den 28 Mei te Neuwied voorspoedig bevallen van een zoon. Prins Hendrikde Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach en gevolg hebben den 2 te Haarlem het stedelijk muzeiim, de kunstverzamelingen in Teylers Stich ting en op het Paviljoen, het koloniaal muzeiim der Maat schappij van Nijverheidde restauratiën op het koor der Groote Kerk (terwijl de heer Bastiaans eene uitvoering op het orgel gaf) en vervolgens de ruïne van het kasteel van •Brederode bezichtigd. Staten-Genebaal. 2'. Kamer. De definitieve begrooting van marinedoor den nieuwen minister ingediend beloopt 10,901,561 waaronder f 5,271,873 van materiëel en f 3,515,673 voor personeel. Het totaal is 207,100 hooger dan de eerste raming. Mede zijn ingediend een wetsontwerp om aan het dept. van marine de beschikking te verleenen over een bedrag van 443,233, in 1873 voor gedane ver strekkingen ontvangen een ontwerp tot onteigening ten be hoeve van den spoorweg ter verbinding der Hollandsche en Rijnspoorwegen te Rotterdam; een ontwerp tot verhooging van hoofdstuk lil der staatsbegrooting voor 1874, tot aankoop van het huis van wijlen den heer Hoffman te 's Gravenhage, om te dienen tot vaste woning van den minister van buit. zake i. Het, is door de erven aangeboden voor 75000, terwijl voor noodzakelijke herstellingen en huisraad p.m. 55000 noodig zal zijneen ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V met./ 21000 voor de noodzakelijk gebleken uitbreiding van het physiologisch laboratorium te Leidenmet 200,000 voor de deelneming onzer nijverheid aan de in 1876 te Phi ladelphia te houden internationale tentoonstellingen met 50000 subsidie aan gemeentendie door de uitgaven tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs te zeer gedrukt zijn (daarvoor was reeds f 100,000 uitgetrokken); nog wordt voorgesteld om jaarlijks 3 toelagen van f 1000 te verleenen aan jongelieden om opgeleid te worden tot, landbouwleer- aars voor de opterichten Rijks-landbouwschool zouden thans slechts vreemdelingen als onderwijzers te bekomen ziju en daarvoor dit jaar te bestemmen 2000 te be talen uit de nog niet benoodigde subsidiën voor de hoogere burgerschool te AmbtAlmelo en de landbouwschool te Zierikzee. De 2«. Kamer zou den 2 Juni hare zittingen hervatten, maar er was geen voldoend aantal leden verschenen. Den 3 zijn interpellation aangevraagd door den heer Gratamaom trent de plannen der regeering voor de spoorwegen op Java, en door den heer Falius omtrent het militair beleid in Atchin, in verband met den terugkeer van den genl. v. Swieten naar Batavia en de pensioneering van den genl. P erspijek. Den 5 is eene interpellatie aangevraagd door den heer Godefroi over den toestand der werken aan het Noordzeekanaal en de maat regelen door den minister genomen of nog te nemen om in dien toestand te voorzien. Benoemingen. De gemeenteraad van de Zijpe heeft tot secretaris benoemd den heer M. Bossen, klerk aan de gemeente secretarie. Tot penningmeester van de Zijpe en Hazepolder is benoemd de heer G. C. Hulst, burgemeester van de Zijpe. Nijvekheid. De grootste tot heden aan de Kaap gevon den diamant wordt thans aan de fabriek der firma M. E. Coster te Amsterdam geslepen. Zij is 35 strepen lang37 breed en 28 hoog en weegt ongeveer 290 karaat. Onderwijs. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 28, met 15 tegen 9 st., besloten tot oprichting eener school voor middelbaar onderwijs met 3jarigen cursus voor meisjes. De gemeenteraad van den Haag heeft, op voorstel van B. en W., met 22 tegen 11 st. besloten, bij den Koningin verzet te komen tegen het besluit van Gedep. Staten, waarbij, in strijd met het raadsbesluit van 1873 om het openbaar meer uitgebreid lager onderwijs tot 400 leerlingen beperkt te doen blijven de oprichting eener derde school voor ge noemd onderwijs is bevolen. Een voorstel van den heer Polak Daniels om, overeenkomstig -het verzoek van curatoren van het gymnasium geene uitvoering te geven aan het besluit tot verhooging van het minerval, is met 20 tegen 14 st. verworpen. B. en W. van Roermond hebben den gemeenteraad voor gesteldde instructie der onderwijzers te wijzigen, zoodat het aan de hoofd- en hulponderwijzers en kweekelingen ver boden wordt voor uitgevers van couranten artikels te schrijven of te leveren (een der hoofdonderwijzers, P. J. v. d. Kamp, schijnt medewerker van het liberale blad de Volksvriend te zijn). Aanbestedingen. Het bouwen van een ziekenhuis te Sneek is gegund aan den minsten inschrijver, L. Visser aldaar, voor 12871. Den 31 Mei, te Utrechtdoor B. en W., het bouwen van eene school 1". soort lager onderwijs voor jongens, aan G. Gerritsen voor 46,633. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. De ge meenteraad van Amsterdam, heeft den 3, met 18 legen 11 st., op voorstel van mr. v. Hierop, beslotenbij de regeering aan te dringen op afdoende maatregelen tot voltooiing van het Noordzeekanaal. Sedert half-Maart is niet meer gewerkt aan de hoofden in zee, die op verscheidene plaatsen gescheurd en ten deele weggeslagen zijn. Het maken eener goede haven is bij de tot nog toe gevolgde wijze van aanleg onmogelijk gebleken. Landverhuizing. Eenige huisgezinnen van de Dedems- vaartuit Iloogeveen en Leeuwardenalle tot de secte der mormonen behoorende, zijn onder leiding van den zendeling v. Dijk naar Rotterdam vertrokken om met meer andere mormonen over Liverpool naar Utah te reizen. Rechtszaken. Het hof in Noordholland heeft den 29 B. G., gewezen burgemeester van Graft, vrijgesproken van 21 valschheden in onderhandsch geschrift en het 3 malen des bewust gebruik maken daarvan, alsmede van het 13maal des bewust gebruik maken eener in blanco gestelde handtee- kening, en hem ontslagen van rechtsvervolging wegens 2 valsch heden in een mandaat, door hem als burgemeester op de gemeentekas afgegevenmaar hem schuldig verklaard aan 2 dergelijke valschhedenen wijl het toegebrachte nadeel slechts 12 bedroeg onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 9 maanden eenzame opsluiting en 4 boeten elk van f 50. Overleden den 1, te Onderdendam, mr. A. J. v. Royer., notaris, oud-lid der ie. Kamer, oud bijna 74 jaren. KoLONiëN. Met het laatste springtij is de laatste dam te Nieuw-Rotterdam (Suriname) doorgebroken die de oude stad beschermde, waardoor deze 3 dagen lang heeft onder gestaan. Ook de nieuwe stad wordt met afspoeling bedreigd. De gezondsheidstoestand in Atchin is niet gunstig. Vij andelijke aanvallen op Kotta-Radja (den kraton), Penajong en Maraksa zijn afgeslagende laatste met zwaar verlies voor den vijand. De Raad van Achten te Pinang, bestaande uit voorname aldaar gevestigde atchineezen. heeft de voor waarden gevraagd voor de onderwerping van Atchin Proper. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage 6 Juni 1874. Tweede Kamer. Op 't ontwerp tot regeling der rechterijke tucht, is aangenomen een amendement van den heer v. d. Does de Witteboisbepalende dat de leden der rechterlijke macht, die bij ongeschiktheid door ouderdom worden ontslagen hunne volle wedde behouden. De minister heeft ook in datzelfde art. 12, den 70jarigen leeftijd vervangen door ouderdom waarna de geheele wet is aangenomen met 49 tegen 9 stemmen. De andere kleine ontwerpen zijn aangenomen. Maandag, de interpellation van de heeren Fabius en Gratama, en Dinsdag, die van den heer Godefroi. Bij kon. besluit van 29 Mei is aan C. van Randwijk, te Amsterdam, als blijk van Zr. M'. goedkeuring en tevreden heid wegens de redding van drenkelingen op verschillende tijdstippen te Alkmaar, laatstelijk in 1869, toegekend de bronzen medalje, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. De Maatschappij tot redding van drenkelingen heeft hare gouden medalje vereerd aan dr. D. Hulst, wegens het redden van een kind te Noordscharwoude in Maart 1.1. Het telegraafkantoor aan de spoorwegstation alhier is gedurende de zomerdienst geopend van 's morgens 7 tot 's avonds 10( uren. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 7 Juni, des namiddags te 6J uren, in den Stadsbout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marsch van Romer. 2. Ouverture (Robin des Mers) van Nihoul. 3. Polka (Albine) van Labory. 4. Faniaisie (La Traviata) van Verdi. 6. Quvertijrc (Stradella) van F lot-1 tow. 6. Ich wolt meine Lieb ergössen van Mendelssohn. 7. Wiener Kinder Walzer van Strauss. 8. Fantaisie (La Bohémiène) van Balfe. BURGERLIJKE STA N th GETROUWD. 31 Mei. Agidius Jelis Pekelharing en Elisabeth Anna Blom. Pinos Stern en Grietje Cohen. Cornells Eecen, wedr. van Maartje Groot, en Elisabeth Koster. Pieter de Ruiter en Grietje Modder. 4Juni. Jacob van der Sluijs en Tietie Elizabeth de Groot. GEBOREN. 29 Mei. Christianas Vincen/ius, Z. van Johann Hermann Lam bert Albers en Teetje Bleeker. 30 Salomon, Z. van Joseph Isaac Speijer en Anna Wee- Ier. Frederika Margaretha, D. van wijlen Abra ham Mikkers en Engelina Deijlius. 3Juni. Jacob, Z. van Jacob Stroomer en Jolanna Maria Spanne naker. 4 Elisabeth D. van Jan Harwijne en Cornelia Roek. OVERLEDEN. 30 Mei. Adriaan de Boer, 32 j. 31 Tijmen Kaagman, 44 j. 2Juni. W illebrordus Rol, 64 j. 3 ff Johannes Hendncus, Z. van Jacob Min en Anna Maria Out, 1 week. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 4 Juni. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Winkelbuis, Voordam, C 373, Str. W. Holtsmuller ƒ3800. 2. Dito, aldaar, 378, C. Woudenberg 2885. 3. Dito, hoek Voor- en Zijdam, 379,» A. Z. Holtsmuller a 4225. 4. Dito, Zijdam, 380, H. v. d. Horst 1810. 5. Dito, W.z. Appelsteeg, J. Bierman 6. Huis, Veerstraat, B 382 A. Bierman 7. Koepel en TuinLiefdelaanRopjeskuil. Str. D. Wiggers (Afslag II Juni.) 1810. 1840. 1600. 1100. Alkmaar 1 Juni. Aangevoerd 317 vette Kalveren 31 a 95 13 nucbt. diln 8 a 19, 6 Schapen 28 a 32, 150 vette Varkens 40 a 54 ets. per kilogram. 5 Juni. Kleine kaas 35,50, commissie 36. middelbare 36,25, laagste prijs f 14, aangevoerd 322 stapels, wegende 70336 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 156 hectoliters, Tarwe 13 a 13.25Gerst f 7,25 a 8,50Haver 5 a 5,75, Paardenboonen 8,50, bruine dito 10.50 a 11,50, Erwten; groene f 16, grauwe f 16. 6 Juni. Aangevoerd 2 Paarden 40 a 200, 7 Koeien f 130 a 175, 42 nucbt,. Kalveren f 9 a 18, 410 Schapen f 26 a 34 546 Lammeren f 5 a 16 6 Geiten f 4 a 8 8 kleine Bokjes 0,60 a 2, 150 magere Varkens il3 a 20, 440 Biggen f i a 6Boter per kop t 0,80 a 0.85. Edam 30 Mei. Kleine Kaas 20 a 33, verkocht 24 stapels wegende 4647 kilogr. 4 Juni. 237 Stukken Boter J 1,24 a 1,36 per P., Kip peneieren /3a 3,50 per 100 stuks. Enkhuizen 3 Juni. Kleine kaas f 21 a 33,50, verkocht 48 stapels, wegende 13230 kilogr. Karweizaad 21,50 per 50 P., Mosterdzaad f 18 per mud. Haarlem 1 Juni. Witte Tarwe 10 a 13, Rogge 8,90 a 9,50, Gerst f 6,80 a 9,50, Haver f 5,75 a 6,45 Paarden boonen 9. 3 Juni. Kleine kaas 13 a 30,50, verkocht 72 stapels, wegende 7548 kilogr. Aangevoerd 16 Koeien/160 a 250, 3 Stieren t 60 a 902 Pinken 70, 17 nucht. Kalveren 4 a 8 116 Schapen 20 a 32, 310 Lammeren/ 8 a 14, 4 Varkens 48 a 52 cents per P., 30 Biggen /6a 30. Hoorn 4 Juni. Kleine kaas 35, aangevoerd 91 stapels, wegende 24039 kilogr. 6 Juni. Aangevoerd 10 heet. Gerst f 7,75 2 heet. Ha ver ƒ6,14 beet. bruine Boonen ƒ12, 3 beet. Erwten, grauwe f 14, vale 10 op monster verkocht' Mosterdzaad ƒ18,50, Karweizaad/20,50, 20 Paarden 70 a 230,30 Koeien ƒ170 a 300, 30 Kalveren /6a 19 200 Schapen f 24 a 38, 350 Lammeren 10 a 15, 30 Varkens f 10 a 19, 5 Zeugen f 25 a 45, 300 Biggen 2,50 a 7 1850 koppen Boter 1,40 a 1,50 per kilogr., 10500 Kipeieren 2,90, 6700 Een deneieren f 3,20 p. 100, 40 betol. Aardappelen 8 a 12 per heclol., 1000 kilogr. Kruisbessen 10 a 12 per 100 kilogr. Krommenie 4 Juni. 329 Koppen Boter 1.29 a 1,33 per Pond, Kippeneieren 2,70 a 2,90 per 100 stuks. Medembhk 3 Juni. Kaas 30,50, aangevoerd 89 stapels, Boter 1,40, Kippen-eieren f 2,80, Eenden dito ƒ3,50 per 100 stuks. Purmeren.de 2 Juni. Boter 1,27 J a 1,35, 261 Runderen, 24 Paarden, 151 vette Kalveren 0,60 a 0,80 per kilogr., 133 nucht. dito /8a 20, 107 vette Varkens 0,42 a 0,54 per kilogr., 14 magere dito f 8 a 12, 428 Biggen 2 4, 1143 Schapen en Lammeren, Kippeneieren/3, Eenden-eieren 3,30 per 100 stuks. Aangevoerd 168 stapels kleine en 2 stapels middelbare Kaas. Schagen 4 Juni. Aangevoerd Stieren 100 a 180, 30 Geldekoeien 130 a 200, Kalfkoeien 175 a 210, Vaarzen /150 a 190, Hokkelingen 65 a 105, 10 nuchtere Kalveren t 7 a 16, 480 Schapen 25 a 34, vette dito 29 a 36, 1545 Lammeren 8 a 165 Bokken en Geiten 1 a 8, 20 magere Varkens 9 a 22 90 Biggen f 3,50 a 6 50 Konijnen 0,10 a 0.65, 20 Kippen 0,50 a 0,70, 300 Boter 1,20 per kilogram, 40 Kaas 0,35 a 0,50, 6000 Kippen eiereu f 2,80 a 3 7000 Eendeneieren 3 a 3,20 per 100 stuks. Schiedam 4 Juni. Moutwijn 14,75. Jenever f 20.25. Wormeneer 4 Juni. Kleine Kaas 31,25 verkocht 13 stapels. Zaandam 4 Juni. Kleine kaas f 33, verkocht 20 stapels. Londen 1 Juni. Aangevoerd 3200 Runderen 6.2, 26000 Schapen en Lamm. 5.6, 300 Kalveren 5.10, 200 Varkens 5.2. 4 Juni. Aangevoerd 1400 Runderen 6, 14000 Schapen en Lammeren 5.4, 700 Kalveren 5.8, Varkens 5.2. Amsterdam 6 Juni. Eederl. C. N.Scb. dito dito dito dito Spanje, Obligat. dito Binnenl. Portugal 1853 Rusl. 1798-1816 Oblig.-leen. 1864 dito 1866 Aand.Z.Rs. 1864 dito dito 1866 Oostenr. Obl. inp. dito in Zilver Aandeelen 1854 dito 1860 dito 1864 Turk. Obl. 1865 Egypte 1SG8 2 (pet. 3 4 3 3 3 5 5 5 5 5 5 5 5 pet. 61 96 171 12» 45 10» 101 101 6» 65( 260 574 451 N. Amerika 188 2 6 pet. dito 1885 6 Brazil. Obl. 1865 5 die.rf'coObl.1851 3 Maatseh.expl. Staats-sp. Gr. Russ. Sp.-M. 5 pet. Russ.Sp.ffJelez" 5 u Aand. Balt.-Spoorweg Illiuépent.-Spw. j^tNjQt.v. Aand. Ghibago N. WestCert. St. Paul&Pacifies Spoorw.Obl. 2eS. 7 pet. UnionPac.Hoofdl.6 Chicago Z.W. 7 Obl. L.G. Maxw. 6 r St.Vincent.Br.7 Alt.Miss Ohio 7 ysi 102( 971 106( 243( 238 128" 81' 461 151 72- 61' 10" 91 32'

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2