4 No. n. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. z o n i) 1/4 J IJ N I. Officieel (Bcbécïts Regeling van hel recht van den sterkste, 0EtkcIijkseftc Bcridtteh IkssitseSsiam! Frankryk. i gS. E» if. Deze .Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post S.SO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOOM. IA De AJvertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Si«a3jSRjtiCi'.7Dr' JSKttéS. AvjiTkr'tfi.'JlVv' is-Tszrrrsy- rrnv?-.-srjnn Bij deze Courant behoort een Bijblad. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKM AAR verwittigen de belanghebbende ingeschrevenen voor de Schut terij van dit jaar, dat de alphabetiselie naamlijst van de per sonen. die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie van lieden tot den dag der loting des morgens van 9 tot 2 uur, ten einde een ieder in staak zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogfen voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekeml of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan aan de Co n- rnissie van art. 11 bij de loting kennis te geven; mol uit - noodiging om op Donderdag 25 Junij e.k., namiddags ten zes ure, op liet .Raadhuis dezer gemeente te verschijnen, 1 en einde aldaar voor den dienst der Schutterij te loten, e'i redenen ran vrijstelling hebbende, die alslan optecfeoen alsmede om de bewijzen tot staving daarvan en bij de wel. gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting overteleggen aan het Bestuur der Gemeente. Burgemeester en ff'et-houders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAIXE PONT. 9 Juni 1874. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. De volgende personen worden verzocht zieli ter gemeente, secretarie aantenielden: Karll Eredrik Groot, JacB. van Aardt, E. J. van der BlijJoh5, de Groot.Willi*. Henneveld, Jan Krammer, Arie de Ruiter, Eranc5. Smit., Elisabeth Steils. POLITIE. Ter terugbekonung aan het commissariaat van policie voor landen het navolgende gevondene, als: een mand vetkaarsen; een zilveren Inip met beursje; een zilveren sigarenpijpjeeer. vraagboekje; een portefeuille een bloedkoralen armbandje met goud slotjeeen petroleumvat. POSTERIJEN. NAIMSU SSEBSCHT. Volgens eene nadere medédeeling is het vertrek van het stoomschip WÏJBERTON, van Rotterdam naar Batavia, uit gesteld tot, den 20 Juni e.k. De daarmede te verzenden correspondentie moet. uiterlijk 's morgens 7 uren van dien dag ter post, bezorgd zijn. Nog bestaat, er gelegenheid tot, verzending der correspon dentie voor Oost-Indie, per stoomschip PRINSES AM ALIA, den 15 Juni a.s uiterlijk te 5 u. 30 m. 's nam., van hier. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. //Helaas, zóó gaat, het maar in 't ondermaansche slijk: De sterkste heeft, altijd gelijk Aldus geeft ons ten Kate liet, La raison du plus fort est toujours la meilleure terug, wanneer la Fontaine bij zijn land- genooten de fabel van den Wolf en het, Lam inleidt,die Phaedrus in de eerste eeuw onzer jaartelling den nog oude ren Aesopus navertelde. De fabel kan omstreeks vijf en twintig eeuwen oud zijn maar verouderd en uit den tijd is zij daarom niet. «Deze fabel is geschreven met het oog op die meuschendie onder valsehe voorgevens onsehuldigen verdrukken," 1) schrijft Phaedrus aan het slot. Overhodi. e toelichting voorzeker; want, zoowel tocu Aesopus zijn tabel voor het eerst aan zijn tijdgenooten verhaalde, als toen Phae drus er zich en anderen een schralen troost mee toediende onder het woeden der Romeinsche Keizers, niet minder toen La Fontaine in de dagen van 1.odewijk XIV haar deed her leven tlau thansnu wij in de tijden van den Duitsch- Deensehen Pruisisch-Oostenrijkschen en Duitsch-Fransehen oorlog haar lezen in het Holiandsch van ten Kategevoelt ieder terstond de beteekenis van dat recht van den sterkste, en voor de traagste verbeelding rijzen ophelderende voorbeel den in menigte. Waar geen rechtbank bestaat die uitspraak doet in het geschil, en geen macht gevonden wordt, om, zoo er een be voegde rechter en een vonnis mochten zijn dat vonnis ten uitvoer te leggen en door ieder te doen eerbiedigen daar is ook geen ander recht dan hetgeen men zich zelf weet te verschaffenzoo wordt het recht afhankelijk van de macht en men ko ,,t tot het recht van Jen sterkste. In die ver houding staan de verschillende volken en Staten tot elkander. Er is geen rechtbank die van hun geschillen kennis neemt geen rechtbank die zij daartoe bevoegd zouden achten en aan wier uitspraak zij zich zouden willen onderwerpenen zoo zij zich niét met eikander kunnen verstaan en niet kun nen besluiten het oordeel van een scheidsrechter in te roepen, blijft er daarom niets anders over dan oorlog. Men zou een rechtbank kunnen samenstellen en met, ver eende krachten een macht kunnen vormen ontzagwekkend genoeg om haar uitspraken te doen gehoorzamen, hebben de vijanden van den oorlog gezegd. Men zou kunnen. Misschien; maar het zou dan toch inspanning kostenwant evenals in de gewone mensehen maatschappij de overtreder der wet niet, altijd alleen staat, maar niet zelden in voreeniging wordt, misdreven, zoo heeft ook de staat, die den vrede stoort meermalen medeplichtigen, die in het volkenrecht bondgenooten plegen genoemd te worden. Ook op /-misdrijven in vèreeniging gepleegd" en op op //samenrot)ing van wederspannigen" dient men te rekenen, en dan wordt, het, kunnen zelfs zeer twijfelachtig. Men stelle zich voor, dat Rusland en het Duitscke Keizerrijk samen een schelmstuk 1) Haeo propter illos scripta est, homines fabubi Qui fictis eausis innocent.es opprimunt. hadden gepleegd, onverwachts een provincie hadden gestolen bij voorbeeld, ol wel aan een zwakken huurman ouder leelijke bedreigingen een zeer onrecktmatigen eiselt hadden gedaan, en tot hun plicht gebracht moesten worden. De macht die 'het overig Europa want de beide rebellen zouden vermoe delijk in gebreke, blijven hun contingent te leveren de macht die alzoo het overig Europa beschikbaar zou moeten houden, be-sclukbaar om haar ieder oogenblik te kunnen gebruiken, zou zeker in dit geval nog al aanzienlijk moeten zijn. Daarbij zou het, kunnen gebeuren, dat enkele vennoo- ten door huiselijke omstandigheden verhinderd waren hun aandeel t.e leveren. Spanje bij voorbeeld zou zich tegen woordig ongetwijfeld verontschuldigenen de geldigheid zijner redenen van verschooning zon hoogst waarschijnlijk door niemand worden betwist. Erger wordt het, als de re denen van versehooning, die de eene of andere staat tnoilit aanvoeren, ais hij opgeroepen werd om zijn troepen te stellen ter beschikking van den internationalen veldheer, eens niet, zeer aannemelijk warenalthans verdacht, konden genoemd worden. Men stelle zich voor,""dat, ouder de tegenwoordige omstandigheden Frankrijk beweerde, dat, zijn eigen biimen- landscke toestand niet toeliet, een eenigszins belangrijke le ger,nacht. buiten de grenzen te brengen. Tegen Duitsckland zou het thans zich wel niet, op zijn onmacht beroepen; maar'de oproeping t.ot medewerking kon even goed tegen een ande ren Staat zijn gericht Stellig viel er niet aan te denken, den onwilligen met, geweld tot zijn plicht te brengenmen zou zich dus het gemis van zijn contingent moeten getroos- téu. Zouden de overige Staten dan zooveel meer moeten leveren F Maar eerder dan op hun bereidwilligheid daartoe zou men kunnen rekenen op de exceptie dat als anderen zich onttrokkenook zj zieli niet, verplicht achtten hun geld en het, leven hunner burgers 1en offer tc brengen. Inderdaad, hel. kunnen wordt, a' zeer twijfel ehtigen als wij ons voor stellen dat er eens drie machtige rebellen waren in plaats van t.weo dan wordt, het niet-kunnen reeds tamelijk zeker. Maar om te kunnen moet, men eerst willen. En kier schuilt, eigenlijk het, groote kwaad. Deze fabel is geschreven met, het, oog op die mönschen die onder vnlsche voorgevens onsehuldigen verdrukken, zegt Pluiédrus. Onder valsehe voor gevens. Zoo is het. "Kom jij hier mijn drinkwater troebel maken F" zegt, de wolf. //Maar u staat wel twintig pas hoo- ger aan de beek dan ik," antwoordt, het lam. «Wil je me tegenspreken F" roept de sterke: maar je hebt me daaren boven verleden jaar schandelijk bebabneldof is dat ook al niet waar?" «Verleden jaar was ik nog niet geboren," stamelt de zwakke. «Dan is 't je broer geweest" «Ik heb geen broer." «Het, doet er niet toe; dan was het een ander van je familie. Je geheele aanhang je herders, je honden hebben me altijd slecht, behandeld; het wordt tijd dat, er eens een voorbeeld wordt gesteld." En de wolf grijpt, zijn buitsans autre forme de processchrijft. La Fontaine. Zonder vorm van procesen de wolven zouden een rechtbank willen oprichten! Waarom? Om h w\\ Jictas causas, hun valsehe voorgevens te bepleiten F Maar dat, kunnen zij onmogelijk begeeren.- Zonder vorm van proces is de voer hen eenig begeerlijke wijze van handelen. Altijd gewapend, strijdvaardig en marschyaardig zijnden naburigen Staat heden een oorlogsverklaring zenden met eenige ware of ver dichte grieven dat is volkomen hetzelfde - en morgen de gre: zen over, o--ermoigen een groote veldslag en den volgenden dag een fait accomplidat, is hét ideaal. En overeenkomstig dat ideaal wenschen de groote mogendheden de zaken gaarne geregeld te zien. Het bestaande volkenrecktbeanlwoordtaan dien eiseh reeds vrij wel. Zoo komt daarmee zeer goed overeen, i°. dat wan neer de oorlog eens is uitgebroken het onderzoek naar de redenen van den oorlog even streng als het, onderzoek naar het vaderschap verboden is, en beide partijen met gelijke rechten als oorlogvoerende partijen erkend worden, en 2°. dat bij de regeling der vredesvoorwaarden de feitelijke tóestand tot grondslag wordt, genomen. Naar het recht, wordt niet gevraagd. Er is oorlog tusschen -de Muizen en de Kikvorsehen. Goed; de Muizen en de Kikvorschen zijn alzoo oorlogvoerende par tijen met gelijke rechten en plichten.De Muizen zijn totaal verslagen, en de Kikvorschen zijn bereid om over den vrede te onderhandelen. Goed; de toestand is alzoo de eene pari ij heeft de andere partij geheel onder haar macht, en do helft, van het vijandelijk land in haar bezit; hoe zullen die partijen nu haar rekening sluiten F Maar et zijn nog veie zaken die regeling behoeven. Het. artikel krijgsgevangenen h. i.énde verhouding ten opzichte van ongewapende personen en bij zondere bezittingen; liet beschieten van vestingen, de geoor loofde wapenen enz. Daarvoor wenselit de Keizer van Rusland een Congres te houden, dat te Brusselzal bijéénkomen, zegt men. Mén kan er zeker van zijn, als dit Congres tot, stand ko.nl wat, met Congressen nog altijd zoo zeker niet is dat, er veel in den naam van algemêene menschcnliefde, beschaving en christendom gesproken en geëischt zal worden ten benoeve van krijgsgevangenen, ongewapende burgers, beroofde eige naars, bewoners van vestingen en dergelijke slachtoffers van den _oorl.bgmaar is het wol vooruitgang, als men het onding dat, men oorlogsrecht, gelieft te noemen ofschoon liet, met het recht niets gemeens heeft, gaat regelen en reglementeeren, en hot, alzoo zekeren wettigen vorm geven F Men kan den oorlog niet afschaffen niet onmogelijk makenniet, voorko men. Het is zoo, is vooreerst onmogelijk, en het is de vraag ot het ooit mogelijk zou wordenmaar is het geen teruggang als de oorlog steeds meer erkend wordt, als een geoorloofd en onmisbaar middel in de Europeesche huishouding, ee middel dat daarom in aller belang wettelijke regeling behoeft? W. w d. K. Piiuisen. liet hooggerechtshof heeft beslist,.dat bij den ver koop ecner onderneming, concessie of vennootschap geen liooger verkoopprijs mag worden opgegeven dan werkelijk betaald is, op straffe van vervolging wegens bedrog. Een aantal op richters van uGründmgendie zich aan zoodanig bedrog schuldig hebben gemaakt.kunnen alsnu eene strafvervolging verwachten. De minister van onderwijs -heeft bepaald dat thans op alle klassen ook van de gymnasiën te Ostrowo en te Posen in de duitsche taal onderwijszaigegeven worden; daarmede verdwijnen de laatste poolsche gymnasiën in de provincie Posen. Den 30 Mei is te Berlijn eene oud-eatholieke gemeente opgerichtnadat, een afgevaardigde van de oud-catholieken aldaar verslag had gegeven van hetgeen op de synode te Bonn Verhandeld is. De opperpresident Qünther heeft den 9 tot het dom kapittel van Posen de uitnoodiging gericht om binnen 10 dagen over te gaan t,ot de verkiezing van een bisschop, wien het beheer zal worden opgedragen over het, vermogen van den ahrtsbissokoppelijken stoel, hetwelk, namens den ópper- president, door den landraad Massentach in beslag is genomen. Indien de verkiezing binnen den gestelden termijn niet ge schied iszal het wettelijk beheer over het bisdom door eene commissie van staatsambtenaren gevoerd worden. De Koning van Saksen is den 8 te Ems aangekomen, door den Keizer van Rusland aan de station ontvangen en door dezen naar bet hotel Englischer Hof begeleid. Nu de warmte haren invloed doet gevoelen, komen weder gevallen van cholera voor, inzonderheid in Silezie. Den 9 zijn te Gnesen de kassen van het consistorie en van het seminarie van geestelijken in beslag genomen; er was 123,000 tn. aan geld en geldswaardig papier voorhanden. Het Rijks-oorlogsfonds van 4.0 miljoen th., in fi miljoen gouden 20 markstukken, is naar de citadel van Spandau over gebracht- Den 9 is de bisschop van Paderborn opgeroepen om eene gevangenisstraf van 6 weken, wegens liet onwettig benoemen van een pastoor, te ondergaan. Zoo hij binnen 8 dagen zich niet vrijwillig daartoe aanmeldt, zal hij ...et geweld tot het ondergaan dier straf gedwongen worden. Beieren. De 25. Kamer heeft met 77 tegen.70 st. eene verklaring aangenomen, inhoudende, dat de bezwaren van graaf Fugqer-Glottop wien de jezuietenwet is toegepast-, gegrond waren wegens schending der constitutiedoor ver- waarloozing der aan Beieren bjj de in 1871 te Versailles gesloten tractaten voorbehouden reelaten. In den loop der discussie verklaarde de minister van binn. zaken dut, geen beiersch ministerie in staat zou zijn aan zoodanig besluit uitvoering te gevenomdat de Bondsraad eene overtreding- der Rijkswet, niet zou toelaten. De minister van eeredienst verzekerde, dat. Beieren bij de onderhandelingen te Versailles, de uitleggingwelke de ultramontaanscke partij thans aan de bepalingen van het tract,aat wilde geven, niet bedoeld lmd en ook niet zou hebben kunnen verkrijgen. Bij Üe 2e Kamer is door de regeering eene nieuwe kies wet, ingediend. Elk district kiest, één Afgevaardigde, enkele groote, steden meer; op elke 31500 zielen komt één Afge vaardigde 25 jaren is het minimum van leeftijd om verkies baar ie zijn; in plaats der tegenwoordige presentiegelden ontvangt, ieder Afgevaardigde 1000 mark per zittingjaar. Baden. De le. Kamer heeft de wet tot, regeling van den toestand 'der oucl-catholleken met alg. st. op 3 na aangeno men, zooals zij door de 2C. Kamer was vastgesteld. Hessen. De 2'. Kamer heeft een ontwerp aangenomen waarbij aan lands-ambtenarenop straf van verlies van be zoldiging of pensioen verboden wordt aan het bestuur vau vennootschappen deel te nemen. Elzas-Lotiiaringen. Het orgaan van den heer About, le XIXme Siècle, is gedurende .3 maanden in het, Rijksland verboden De Koning van Wurtemberg heeft een bezoek aan Straats burg gebracht ter bezichtiging van de stud en de nieuwe vestingwerken. Ter zijner eere is eene parade gehouden en hij heeft een feestmaal aan de officieren der bezetting gegeven. De onderhandelingen tusschen Duitsehland en Frankrijk, over de grensregeling van het bisdom Nancy, zoodanig dat de daarvan afgestane gedeelten bij de bisdommen Metz en Straatsburg gevoegd worden, zijn afgeloopen. De uitslag be hoeft de goedkeuring van de pauselijke Curie', waaraan door Erankrijk de noodige rnededeeling zal worden gedaan. De opperpresident van den Elzas heeft, de sluiting van het seminarie te Zilliskeim bevolen, omdat de bisschop van Straats burg weigert den door de regeering benoemden schoolopzie ner bij het onderwijs toetelaten. De bisschop is gewezen op het voorbeeld van zijnen ambtgenoot, van Metz die in een dergelijk geval toegegeven hadmaar hij heeft, daarop geantwoorddat, deze niet als hij tot de besluiten der bis schoppelijke conferentie van Fulda is toegetreden. De parijscke Socicte des Gens de Lettres, op voorslag van le Gaulois er in bewilligd hebbende, om den eisch der regeering tot het schrappen van eenige leden, wegens deelneming aan clen parijschen opstand, aan de uitspraak eeuer disciplinaire jury te onderwerpen, heeft die jury van 14 leden, bij het lot verkozen uit 36 mede door liet lot aangewezen leden, niet 10 legen 4 en 9 tegen 5 st. besloten Julles Valles en Ra zona te schrappen, en met 8 tegen fi st, om Fêlix Pyat en Pasclial Groussët niet, te schrappen. Uit Sydney wordt per telegraaf gemeld, dat een gewezen kolonel der parijscke Commune uit de strafkolonie IJieuw- Caledonie ontsnapt, en aldaar aangekomen is. Do heer G'ambetta heeft te Auxerre, aan een door meer dan 1000 personen bijgewoond banket, door den heer Lepere aan de Afgevaardigden en de gewestelijke vertegenwoordigers van het, dept. der Yonne aangebodeneene toespraak gehou den, waarin hij den vooruitgang van de republikeinsche partij heeft aangetoond. De verkiezingen, zeide de heer Gambetta hebben achtereen volgens verschillende vormen van monarchie tci^ zijde gesteld. De heer Gambetta heeft op het tweede Keizerrijk zeer gesmaald, het door de bonapartisten verlangde recktstreeksche beroep op het volk als een sophisme, bedrog en leugen bestreden, en ten slotte een beroep gedaan op de medewerking van alle liberalen. Zijne rede vult niet minder dan 11 groote kolommen van zijn orgaan la Réppblique Francaise. De heer Thiersin Peru gevestigde fransche onderdanen ontvangende die hem een prachtig gebonden album met photograpbiën van perimansche gebouwen typen enz. kwa men aanbieden, heeft hun in zijne toespraak verklaard, waar om hij republikein geworden washij heeft de onmacht, der monarchale partij geconstateerd en de conservatieve repu- pliek noodzakelijk genoemd. Ten slotte heeft hij verklaard, te gelooven dat de vrededien Europa verlangtook be waard zal blijven. De eendracht onder de bonapartisten is hersteld. Men heeft zoowel aan de zijde der fractie-iüoa/ier als aan die van prins Aapoleon de noodzakelijkheid ingezien om zich vast aaneen te sluiten tegenover de coalitie van alle tegenstanders van het Keizerrijk, die zich, na de verkiezing van bn. de Bourgoing in de Nicvre, vermoedelijk bij elke volgende ver kiezing zal vormen. Bij beschikking van den Raad van State, voorbereid dooi den heer de t'ourtou als minister van eeredienst,, is aan een sedert lang door het fransche episcopaat gekoesterdeu wensch voldaan, door liet toekennen aan liet diocees van een legaal bestaan, de juridieke bevoegheid om te verkrijgen of aan te koopen, te bezitten en alle verdere daden van het burgerlijk leven te verrichten. Het besluit van den Staatsraad mishaagt zeer aan de anti-clerikale pers, die daarin een herstel ziet van het bezit in de doode hand. De graaf v. Eu (zoon van den hertog v. Nemours), die met zijne gemalin, de kroonprinses van Brazilië, geruimen tijd bij zijne familie in Frankrijk heeft, doorgebracht, is naar Brazilië teruggekeerd; de prinses verkeert in een gevorderden staat van zwangerschapen volgens de braziliaausche wet moeten de koninglijke kinderen, om eventueel hun recht op den troon te laten gelden, op braziliaanschen grond geboren zijn. Het recht,ercentrum heeft den 4 een 'programma vastgesteld en met 53 tegen 10 st. tot de openbaarmaking besloten. Het wil den 7jarigen wapenstilstand, die aan de bevrediging der partijen en aan het herstel van rampen behoort gewijd te wordenonaangeroerd laten den aan het hoofd van het uitvoerend bewind verleenden titel handhaven en elk voorstel verwerpendat, de strekking heeft om de stemming over de const,ituTioneele wetten die tot de organisatie van het op 20 Nov. ingestelde septennaat en, vooral na het uiteengaan der Vergadering, tot verzekering ervan noodig zijn te verhinderen te vertragen of te verzwakken. Bij het, linker- centrum dat de proclamatie der definitieve republiek ver langt, heeft dit programma geen bijval gevonden. Vau de 2, ter zake van het vermoorden van den parijsehen poli- eieagent Pincenzini in iebr. 1871 ter dood veroordeelden, Bonnard en Pelata, heeft laatstgenoemde gratie verworven, zijnde zijn vonnis in levenslangen dwangarbeid veranderd. Dat van Bonnard is den 5 op de polygoon van Vincennes voltrokken. Hij heeft veel berouw aan den dag gelegd en verklaard, door de aanhitsingen en redeneeringen der slechte bladen en der clubredenaars bedorven en verbijsterd t.e zijn. Hij is onder het aanbellen van den kreet „leve Frankrijk gestorven. De derde krijgsraad te Parijs heeft den 5 der naar Zwit serland geweken Gedeputeerde van Guadeloupe Melvil-Blon- cöurt, die onder de leiding van Cluserel, met de werving voor de speciale corpsen der Commune is belast geweest, met eenparigheid van stemmen ter dood veroordeeld. De gewezen minister van oorlog, genl. Dv.baruil, is den tegenwoordigen minister opgevolgd in het oom mandement der 18*. militaire divisie (Tours.) De gemeenteraad van Nizza heeft met, alg. st. besloten, zich met de kosten der opleiding van de 3 zoons van wijlen den Gedeputeerde Berggndi t.e belasten, als eene erkentenis van den door hem steeds betoonden ijver voor de belangen der stad en van het land. Ook het linkercentrum heeft een door den heer Casimir Périer ontworpen en, na aanneming van velerlei wijzigingen, den fi door 90 leden vastgesteld programma openbaar gemaakt. Daarin wordt gezegd, dat men steeds met onzekerheid aan den dag van morgen denkt en dat de voornaamste reden der in den lande bestaande onzekerheid gelegen is in het ontbreken van een definitief bewind. Voorts, dat liet, linkercentrum het er voor blijft, houdendat de aanneming van art. 1 van het dep 19 Mei 1873 ingediende wetsontwerp een waarborg voor bestendigheid vlezen zon, door den maarschalk Mae Maken niet tot voorzitter eener 7jarige republiek, maar voor 7 jaren tot President, der republiek te makendat het eene ontbin ding der Nat. Vergadering, als noodzakelijk gevolg van hare weigering om zich te constit uëerenof van de onmogelijk heid cl arvan, betreuren zou, maar voor die noodzakelijkheid niet zou terugdeinzen; dat de Nat. Vergadering, na zich ge constitueerd te hebben, zeker spoedig zal kunnen uiteengaan. Voor de toekomst wil het linkercentrum een voorbehoud ma ken, door in de constitutie een recht tot herziening optene- mens uit kracht waarvan de regeeringsvorin na zeker tijds verloop op nieuw gewijzigd zou kunneu worden. Den 6 is te Parijs de overeenkomst betreffende de turksclie lccning ouderleekend geworden. De contractanten tc Parijs zijn: de Banque Impériale Ottomane, liet Comptoir d'Escompte, de Banque de Parisde Société Générale enz. Het effectief bedrag der leening is 19 miljoen frs. Er zal terstond een voorschot gegeven worden van fi miljoen, tegon 12 pc.'sjaars. Dat voorschot zal tot 10 miljoen verhoogd kunnen worden, door middel van latere deelneming van finauciëele instellingen of bankiershuizen t.e Londen, Weenen, Berlijn of elders, die zich bereid mochten .verklaren om liet contract mede te on derteekenen. De leening- zal worden uitgegeven voor reke ning van het gouvernement, logen een commissieloon van 1 pe. De prijs van uitgifte zal waarschijnlijk 26J of 27 zijn. De processie van let. H. Sacrament te Versailles, den 7, is zeer luisterrijk geweest. Achter hei, verhemelte volgden onmiddelijk de voorzitter der Nat. Vergadering, de heer Buffet, de minister van justitie Tailhand, een lOOtal Afgevaar-

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1