Denemarken. Bluslaml. Turkije- Oosterartik-lionffiMiie. Italië. Spanje. lereenigdc Walen. lliiineniand. ^tabs-Jilicuxws. dat de ladingsljjn op die schepen zou moeten geschilderd zijndat deklading slechts onder zekere voorwaarden zou mogen geschieden, enz. Schoon de minister van koophandel bezwaar gemaakt had om de verantwoordelijkheid aan de reeders te ontnemen en op de regeering over te dragen moet de hoofdreden der verwerpiug toegesclu even worden aan het gereed zijn van het verslag der koninglijke commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de wensohelijkheid om maatregelen te beramen en te nemen ter verkrijging van meerdere veiligheid voor de opvarenden der koopvaardijvloot. Ter gelegenheid van het lOOjarig feest der kolonisatie van IJsland, dat. den 1 Aug. gevierd wordt, geeft, de Koning aan dat eiland eene nieuwe constitutie, geschoeid op de leest der deensche van 1819, eene der vrijgevigste van Europa. IJsland erlangt voor zijne eigen aangelegenheden volkomen onafhankelijkheid van wetgeving en beheer, uitgeoefend onder toezicht eener vergadering van 36 leden waarvan 30 door eene volksstemming en 6 door den Koning genoemd. Aan het hoofd der zaken wordt een te Kopenhagen verblijf h°u" dendc minister geplaatst, te Reikiavik vertegenwoordigd door een plaatselijken gouverneur. Den 4 heeft te Moskou, in de volkrijke, meerendeels door handwerkslieden en geringe burgers bewoonde wijk Lefor- towsky een hevige brand gewoed, waardoor 60, voor het grootste gedeelte van hout gebouwde, huizen, 3 straten vor mende zijn in de asch gelegd. De felle wind en de in een ver van daar gelegen wijk woedende brand in eene fabriek, waardoor verscheidene spuiten bezig gekoudeD werden, waren oorzaken der groote uitbreiding van deze ramp, welke eene schade heeft aangericht van 500,000 roebelswaarvan voor 200000 verzekerd was. Den volgenden dag zijn in een der voorsteden weder 9 huizen verbrand. Den 11, den geboortedag van Peter den Groote, zijn op de markt te Narva en op het nabij die stad gelegen eiland Grossholm gedenkteekenen onthuld met het oog op het in 1872 gevierde tweede eeuwgetijde der geboorte van dien her vormer en op diens wapenfeiten te Narva tegen de zweden. Beide monumenten zijn marmeren obelisken met ijzeren ver sierselen, op voetstukken van graniet, en bekostigd het een uit giften der stedelijke bevolking, het ander door een vrien denkring. Den 20 heeft de grootvizier de kerk van den H.Verlosser te Konstantinopel aan de kupelianisten overgegeven. Het turksclie schip hars is op de zee van Marmora door een egyptisch vaartuig in den grond gevaren. Van de^ 350 passagiers zijn slechts ongeveer 30 gered. Het egyptische vaartuig beeft belangrijke schade bekomen. Er zijn oneenigheden ontstaan tusschen Perzie en Turkije, ten gevolge van de slechte behandeling van turksclie onder danen en bet, aanvallen van turksclie soldaten op de turksclie grens door perzenen voorts ten gevolge van de weigering van Perzie om turksche stammen (ten getale van 2000 ge zinnen), die de grenzen waren overgetrokken, terug te zenden. De betrekkingen tusschen de twee gouvernementen zijn van zeer gespannen aard. Oostenb.uk. De aartsbisschop der Grieksclie Geünieerde Kerk en de r. c. bisschop van Trient hebben de Afgevaardigden in den Rijksraad, die tot den geestelijken stand behooren, met de schorsing en vervallenverklaring hunner geestelijke waardig heid bedreigd, indien zij hunne ten gunste der eonfessioneele wetten uitgebrachte stem niet openlijk herroepen. De abt Prato, tot bedoelde Algevaardigden behoorende, beeft daarop besloten, zijn mandaat als zoodanig neder Ie leggen. Aan zijne geestelijke overheid had hij geschrevendat hij bij het uitbrengen zijner stem niet ten oogmerk had eenigc inbreuk op de kerkelijke vrijheid te makenmaar hierop was enkel geantwoord met eene vernieuwing van den last, om zijn votum te herroepen, indien hij eene schorsing wilde ontgaan. Daar zijn priesterlijk ambt hem boven alles lief is, bleef hem niets over dan zich te onderwerpen. De Rijksminister van oorlog bn. Khun v. Khunenfeld is wegens verschil van gevoelen over het herstellen van den generalen stal', op zijn verzoek, ontslagen en vervangen door den gouverneur van Boheme, geul. v. Kotter, die opge volgd wordt door bn. v. IVeber (vroeger gouverneur van Beneden-Oostenrijk) als burgerlijk gouverneur en bn. Philip- povich als militair commandantwelke betrekkingen zij tot dusver in Moravie vervuldenzoodat beide lunotiën in Bo heme weder gescheiden zijn. De ontslagen minister Khun v. Khunenfeld is commandant van Gratz geworden in plaats van den genl. Johndie tot chef van den grooten staf be noemd is. Het opperste gerechtshof te Weencn heeft de vonnissen bekrachtigdwaarbij in eersten aanleg en in appèl de door de pastoors der oud-catkolieke gemeente te Weenen gesloten huwelijken (omstreeks 200) voor onwettig zijn verklaard, op grond dat die gemeente niet van Staatswege erkend is en hare leeraren derhalve niet als geestelijken in den zin der wet, kunnen worden aangemerkt. De Keizer heeft den populairen dichter van het „Kaiser- lied," den regeeringsraad Seidlter gelegenheid van zijnen 70™ verjaardagter erkenning zijner aan den Staat en aan de letterkunde bewezen dienstentot hofraad benoemd. De Koningin van Nederland is den 21 in de bokeemsche badplaats Marienbad aangekomen. Het aantal badgasten bedroeg reeds nagenoeg 3000. Den 21 is in de Turnhalle te Krems, onder voorzitterschap van dr. Kopp, de tweede beneden-oostenrijksche „partijdag" gehoudenwelke is bijgewoond door ongeveer 500 personen, waaronder vele leden van den Rijksraad en van den Landdag. De meerendeels eenstemmig genomen besluiten spreken de verwachting uit omtrent getrouwe handhaving der grondwet en der verworven vrijheden, krachtige uitvoering der eon fessioneele wetten en herstel van den invloed der gemeenten op de kerkelijke aangelegenhedeninzonderheid wat de be noeming van geestelijken betreft, tevens met,regeling van den rechtstoestand der oud-catholieken en van de wetgeving op het huwelijk naar het beginsel eener volledige vrijheid van gewetendoortastende hervorming in de opleiding en vor ming der geestelijkheid, en verwijdering uit Oostenrijk van de jezuieten en aanverwante orden, - volledige onttrekking der school aan den eonfessioneelen invloed en toekenning aan de onderwijzers van het volle genot der staatkundige voorrechten, belangrijke verlaging van het, eindcijfer van het, oud jet van oorlog, maatregelen tot verhoeding van nieuwe financiëele en economische crisissen en tot opbeuring van het handels- en nijverheidsverkeer, opheffing der on derdrukking van het duitsohe element in Hongarijemeer bepaald van de saksers in Zevenbergen. De partijdag is met een banket besloten. Daags te voren was een vóór-eongres van ongeveer 200 personen gehouden. De prins-bissclop van Lavant, msgr. Stepischnegg, verklaart in das Vaterland, dat het bericht omtrent het inzenden door het stie markensche episcopaat van eene verklaring betreffende het ten uitvoer leggen der eonfessioneele weiten, wat hein betreft, verzonnen is, Het orgaan van msgr, Zwerger, prins- bisschop van Seckau, verklaart, dat die prelaat volhardt in zijnen door de pauselijke encycliek opgelegden en in de bis schoppelijke conferentie t,e Weenen besloten tegenstond. Hongarije. In de zitting van het, Volkshuis op 23 Juni heeft de president-minister verzochtde wetregelende het burgerlijk huwelijkvan de orde van den dag te schrappen, en voor de volgende zitting dergelijk wetsvoorstel toegezegd. Na vrij langdurige en van den kant der linkerzijde heftig gevoerde discus.de, is met 158 tegen 108 stemmen besloten, de vastgestelde orde van den dag te handhaven. De Paus heeft in een den 15 gehouden consistorie eenige bisschoppen benoemd, waaronder de heeren H. v. Beek, ge heim kamerheer van Z. H. en vicaris-generaal van het bisdom van Haarlem, tot, bisschop van Breda, P.M. Prancken, oud-vicaris-apostoliek te Batavia, later bisschop van Cali- fornie i. p. i., tot, aartsbisschop van Attalica i. p. t., en A. Claassens gedelegeerd vicaris-apostoliek te BataJiatot bisschop van Trianopolis i. p. i. De Paus heeft, bij het ontvangen van het collegie van kar dinalen, eene toespraak gehouden, waarin hij, inzonderheid met het oog op nieuwe voorstellen van toenadering door hoog geplaatste personen aan den H. Stoel gedaan, bij vernieuwing protesteerde tegen de overweldiging van zijn wereldlijk ge zag, tegen de roekelooze berooviug der Kerk, tegen de op heffing der godsdienstige orden en tegen alle door de vijan den der Kerk volbrachte goddelooze daden. Z. H. zeide, dat hij geen enkele concessie zou doen en voegde er bij dat elke concessie schadelijk zou zijn, zoo wel voor de maat schappij als voor de Kerk. Den 21na den afloop van een Te Deum in de kerk van den H. Petrus ter gelegenheid van den verjaardag der troonsbeklimming van den Paus hebben eenige bon derden liedendie den Paus voor een der vensters van het Yaticaan opmerktenmet hunne zakdoeken gewuifdsom mige hunner riepen „Leve de Paus-KoningEr zijn zes personen in hechtenis genomen. De volksmenigte is daarop rustig uiteengegaan. Op hel Yaticaan is eene schitterende receptie gehouden. De Paus heeft, de vertegenwoordigers der italiaansche diocesen beantwoordendeden arbeid van het Venetiaansche Congres geprezenen de italianen aan gespoord om voortdurend ten goede werkzaam te zijn. In zijn aan den woordvoerder der noord-americaansclie deputa tie gegeven antwoord, zeide de Paus: „De Vereenigde Staten zijn het eenige landwaar ik in de oogen van het gouver nement waarlijk Paus ben. Terwijl ik moet vreezendat mijne handelingen en besluiten in alle landen van Europa door de overheid gecontroleerd en tegengewerkt worden, richt ik de bescheiden van den H. Stoel in alle vrijheid naar Americazonder dat ik beducht behoef te zijn dat het gouvernement aldaar zich tegen de openbaarmaking zal verzettén.' In eene dezer dagen gehouden toespraak tot eene bezen ding uit den napolit.aanschen adelheeft, de Paus elke deel neming aan de gemeentelijke verkiezingen veroordeeld (Cle- rikale bladen hadden in den laatsten tijd die deelneming aangeradenopdat de trouwe catholieken invloed zouden kunnen uitoefenen op het onderwijs). De maarschalk Concha heeft in den omtrek van Lodosa tot eene deputatie van navarreesehe burgersdie hem te gemoet kwam, eene zeer strenge en dreigende rede gehouden het welk voor een gedeelte toegeschreven wordt aan de overleve ring van 2 onderofficierendie kwamen fourageeren, door de bevolking aan de carlisten. Hij herinnerde hundat alle regeeringen de vrijheden van Navarre in stand gelaten hadden, maar dat dit verkeeren en hij de bevolkingen der baskische gewesten met een looden scepter regeeren zouindien zij den opstand langer voortzetten. Bij decreet van den 13 is de raad van openbaar onderwijs hersteld en gereorganiseerd. De opheffing der reglementen en de daarvoor na de September-omwenteling in de plaats gestelde algeheele vrijheid hebben, volgens den minister, eene wijde deur opengezet voor ongeloof en demagogie. l)e carlistlsche genl. Saballs heeft den 14 aanvallen beproefd tegen Gerona en tegen S. Pelix de Gixols, maar is voor de kolonnes der genls. Caguas en Esteban moeten terugtrekken. Te Barcelona werd onverwijld eene nieuwe kolonue gevormd, om de door Saballs bedreigde punten te hulp te komen. Genoemde genl. heeft den 4 uit Olot een brief gericht aan don Alphonsus, ter logenstraffing der geruchten omtrent hoog gaande oneenigheden tusschen beiden. Wel had er, ten gevolge der geheime kunstgrepen van revolutionaire agenten, oneenig- heid tusschen hen geheerscht, maar thans was daarvan geen zweem meer aanwezig. De nederlaag der carlisten onder aanvoering van don Al phonsusop 14 Juni te Alcora, wordt bevestigd. Steunende op hun aantal, 11000 a 12000, en hunne sterke stellingen, openden zij iu den ochtend hun vuur tegen S. Cristobaleen van de buitenwerken der stad. Terwijl deze door den genl. Guardia gedekt werd, rukten de genls. Morales en Montenegro met, zooveel kracht, tegen den linkervleugel op, dat de vijan delijke linie spoedig tot wijken was-gebracht. De even ge duchte en door de batterij van S. Cristobal ondersteunde aanval tegen de sterke positiën van liet centrum der carlisten slaagde evenzeer, en werd gevolgd door eene algemeene vlucht des vijands, die, 2 uren ver vervolgd, zich op Lucena richtte. Onder de gesneuvelden op liet. slagveld werd een zouaven- officier gevonden, die een brie! aan het adres van don tran- ciscns van Bourbon (zoon van den hij een tweegevecht met, den hertog v. Montpensier gedooden don Renriquez) bij zich droeg. Het verlies der republikeinen bedroeg 1Ü gesneuvel den en 34 gekwetsten. De carlisten hebben geld en paarden geëisckt van de in woners van Anguera en eenige dorpen op de grens van As- turie. Dorregarag heeft belangrijke versterkingen en kanonnen uit Guipuzcoa ontvangen. Bij Miranda hebben zich carlis ten vertoond maar zij zijn met verlies teruggeslagen. Het plan van den maarschalk Concha is naar men meent, om zjjne linicn van los Areos over Estella tot Aoiz uit te breiden ten einde de carlisten in de Amescuaz in te slui ten. Dit plan zou samenhangen met destellingen, die door het voor de operation in Alava bestemde legercorps moeten ingenomen worden. De maarschalk Concha heeft, eene tal rijke van voldoende proviand voorziene macht onder zijne bevelen. Uit Santander wordt van den 23 gemeld, dat de carlisten op 2 plnaisen, o. a. te Santa Coloma, overvallen en verslagen zijn, met verlies van menschen en veel ammunitie. Het Congres heeft de nieuwe papiergeld-wet aangenomen, waarbij de uitgifte van greenbacks (betalings-belofteu) tot 382 miljoen dollars (het bestaande bedrag, maar waarvan tot nog toe een gedeelte aan den omloop kon onttrokken worden) beperkt en bepaalt wordt, dat geen gedeelte daarvan achtergehouden of als eene reserve gebruikt mag worden; zij verdeelt 50 miljoen dollars aan biljetten van de Nationale Banken, ontnomen aan de Staten, die daarvan een surplus hebben, ponds pondsgewijze over de Staten der Unie. Verscheidene bedenkelijke bepalingen van vorige wet ten zijn achterwege gebleven. De uitslag der stemming was in den Senaat 43 tegen 19, in het Huis van Vertegenwoor digers 221 tegen 40 st. Het gezond verstand van den genl. Grant en de constitu tie die den President bet recht, geeft om overijlde daden der Volksvertegenwoordiging te niet te doen hebben dezen afloop veroorzaakt, en de gedurende den crisis van het vorige jaar door het Congres besloten vermeerdering van greenbacks en de daaruit te volgen depreciatie van het pa pieren betaalmiddel verhoed. De President heelt de thans aangenomen wet bekrachtigd. Het Congres is verdaagd. l)e Koningin heeft zich den '20 begeven naar Mariënbad, iu Boheme. Prins Alexander is den 23 naar Hannover vertrokken. Prins Hendrik heeft zich den 25 voor geruimen tijd naar Soestdijk begeven. Prins Prederik is den 26 naar Neuwied vertrokken. Verkiezingen. Te Amersfoort, zijn voor de verkiezing van een lid der 2e. Kamer, in plaats van bn. o. Hardenbroek v. Lookhorst, die zijn ontslag genomen heeft, uitgebracht 1918 St., waarvan op jr. mr. M. M. v. Asch v. Wijk 909, op mr. IP. bn. v. Golstein (lid der 1«. Kamer) 823, op mr. G. M. v. d. Linden (oud-lid der 2». Kamer) 148, en op mr. M. J. Pijnappel (id.) 15 st. Er moet dus tusschen de beide eerstgenoemden herstemd worden. Staten-Generaal. i'. Kamer. Ingekomen is een ontwerp tot goedkeuring van liet, tractaat met Duitseliland over den aanleg van een spoorweg Nieuwe SchansIhrhove. Neder land verbindt zich daarbij aan Oldenburg voor den aanleg der lijn eene subsidie te betalen van 7 ton, in 3 gelijke jaar- lijksche termijnen. De duitsclie regeering draagt, 300,000 thaler hij. Den 22 heeft de minister van binn. zaken medegedeeld, dat het kabinet den 20 zijn verzoek om ontslag aan den Ko ning bad gericht, en dat liet, wanneer de Kamer nog andere noodzakelijke wetsontwerpen dan de begrooting van marine wilde behandelenbereid was daartoe mede te werken. Ge noemde begrooting is vervolgens met alg. st. aangenomen. Den 23 zijn 5 wetsontwerpen goedgekeurd, waaronder die betreffende het tractaat over de spoorwegaansluiting Nieuwe- schans-llirhove en de verhooging der begrooting van binn. zaken (uitgaven voor de tentoonstelling t.e Philadelphia enz.), waarna de Kamer is uiteengegaan. Spoorwegen. De Holl. Spoorwegmaatschappij is voorne mens hare lijn van 's Gravenliage door te trekken tot Sehe- veniugen en daar een station te plaatsen. Toonkunst. De afdeeling Arnhem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft hij meerderheid van stemmen tot hare oitbinding besloten. Landbouw. Den 17, 8 en 19 heeft de amsterdamsche Kanaalmaatschappij het in de ingepolderde gedeelten van den Wijkerraeer en het IJ te veld staande koolzaad verkocht. De gezamenlijke opbrengst van 9938 bunders was/185,875 in liet gedeelte Halfweg 6,30, Wijkermeer/183,75, Spaarn- dam f 120,60, gemiddeld f 18,70 per bunder. Onderwijs. De gemeenteraad van 's Gravenliage heeft den 23 verworpen een voorstel van den beer Polak Daniels, om de verordening op de invordering van liet minerval van het gymnasium nogmaals aan eene eindstemming te onder werpen. Het op voorstel van den heer de Pinto genomen besluit tot verhooging van het schoolgeld voor nieuwe leer lingen blijft dus gehandhaafd. Het, colLgie van curatoren over bet gymnasium heeft zijn ontslag aan den gemeenteraad ingezonden. Feesten. De Maatschappij tot bevordering der Genees kunde heeft in de afgeloopen week te Arnhem hare algemeene vergadering gehouden en teveus haar 2öjarig bestaan gevierd, o. a. door een maaltijd in het hötel op den Wageningschen Berg. Bouwwerken. De heeren v. Zeglen en Decker, sclieeps- reeders te Rotterdam, hebben zich andermaal tot den gemeen teraad van Middelburg gewend met verzoek om te mogen beschikken over een gedeelte der kade tusschen den Dam en de Dambrug voor den aanleg van een droogdok. Zij vragen van de gemeente eene subsidie van 5000Ute betalen een jaar na" de voltooiing en deugdelijkbevinding van het dok. Voor de oprichting van een muzeiitn van nederlandsche geschiedenis en kunst is aangekocht een huis aan de Prin sengracht in den Haag bewoond geweest door wijlen den heer Poolman. Den 26 is op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam ont huld het monument, wijlen den kunstschilder P. F. Greive door zijne leerlingen en eenige vrienden opgericht. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Te Am sterdam wordt door de ingezetenen een adres aan den Ko ning geteekendwaarin spoedige en krachtige maatregelen verzocht worden ter verzekering der gemeenschap van de stad met de zee en alzoo tot behoud en uitbreiding van den handel der stad. Behalve door den gemeenteraad en de Ka mer van koophandel, is reeds een dergelijk adres aan Z.M. gericht door de vereeniging „Velen en toch één," bestaande uit bijna 1000 werklieden bij de amsterdamsche fabrieken van stoom- en andere werktuigen. Geschenken. Een 40t.al leden der amsterdamsche Lalie heeft den 21, in de presidentskamer van het paleis van jus titie hunnen deken mr. A. Brugmans, ter gelegenheid van zijn 50jarig jubilé als advocaat, een bronzen groep (de ge rechtigheid de onschuld beschermende) op zwart marmeren voetstuk aangeboden. Rampen. Den 22 zijn te Wamel 21 gebouwen, bewoond door 36 gezinnenverbrand Gedurende lie.t hevige onweder van den 24 is de bliksem geslagen in den toren der Grootekerk te Steenwijkzoodat brand ontstond waardoor, ten gevolge van spoedige hulp ecliter niet meer dan de spits vernield is. Den 24 is een voor het huis van den Commissaris des Konings te Groningen geplaatste steiger, waarop verscheidene werklieden bezig warengebrokenten gevolge waarvan 3 mannnen naar beneden storttenen een hunner oogenblik- kelijk den geest gaf, terwijl de beide anderen in levensgevaar verkeeren. In den nacht van 26 -27 Juni is de boerenwoning van D. Timmerman onder Scliagen door het onweder afgebrand. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam beeft den gewezen notaris P., wegens misbruik van vertrouwenver oordeeld tot 10 maanden eenzame opsluiting, 5jarig verlies van burgerrecht en 3 boeten elk van f 12,50. Overleden den 18, te Voorburg, de dichter G. LI. J. Eliot Boswelreferendaris aan het dept. van koloniën oud 44 jaren. PER TELEGRAAF, 's Gravenhagc 27 Juni 1S74. Eerste Kamer. Aangenomen zijn met algemeene stemmen de begrooting van marine voor 1871 en 4 andere aan de orde gestelde ontwerpen. Tegen Maandag en Dinsdag zijn aan de orde gesteld de overige ontwerpen, waaronder die tot goedkeuring van het tractaat. en de aansluiting te Nieu- wesehans, en liet voorstel van den lieer van Houten, betref fende den arbtid van kinderen in fabrieken. Behalve de vele in ons land uitgege^ene HERINNE RINGSPLATEN ter gelegenheid van de 25jarige regeering van onzen Koning, verscheen er bij C. F CA LOW te Keu len eene PLA AT, die wat uitvoering betreft, bij andereniet behoeft achter te staan. In kleuren en gouddruk worden de portretten van H. II. M. M. den Koning en de Konin- cin omringd door die van de overige Leden der Vorstelijke Familie, terwijl de afbeeldingen der paleizen te Amsterdam, 's Gravenliage en het Loo, benevens twee allegorische voor stellingen het geheel voltooien. De prachtuitgave, waarvan een Ex. bij de Uitgevers dezer Courant te bezichtigen is en door wie bestellingen worden aangenomen kost f 4,eene tweede uitgaaf 2,50. Naar de eisclien der moderne historiographie moei eene gesehiedbesckrijving niet enkel zijn de geschiedenis der vor sten en der door hen geleverde veldslagen maar in hoofd trekken ook de geschiedenis der beschavingder volksont wikkeling op staatkundig, godsdienstig, litteratisch en cultuur historisch gebied omvatten. Aan dien eisch, aan onzen tijd te rechtgesteld, zal de geschiedenis vormend werken, het oordeel scherpen, het hart voor het goede en schoone doen ontgloeien, het geloof aan de ontwikkeling van ons geslacht bewaren en de zucht om tot de ontwikkeling mee te werken doen toenemen voldoet geen geschiedbeschrijving beter dan die van dr. Georg LP eber. Zonder door te groote uitgebreid heid af te schrikkenverkrijgt men toch een meer dan op pervlakkig overzicht van het geheel der mensehelijke ont wikkelingsgeschiedenis. Bewijs is, dat dit boek in Duitseliland reeds de 16e druk beleefde in ons Vaderland wordt nu een tweede druk er van uilgegeven bij de firma W. J. Thieme Sp Cie. De eerste voor ons land bewerkte druk werd door dr. de Kierde vertaald en belangrijk aangevuld. Hij werd daarin bijgestaan door prof. Brill en prof. Dozy. De bewerking van het 2e gedeelte der nieuwe uitgave is toevertrouwd aan den heer Buys te Noordscharwouriedie met de meeste nauwgezet heid zijne zaak volvoert. Prof. Brill heeft andermaal op zich genomen de Nieuwe Geschiedenis, voor zoover zij over Nederland handeltin het bijzonder met het oog op de be hoeften van middelbaar en hooger onderwijs, om te werken en uit te breiden. Daarbij is door de uitgevers een histori sche atlas door dr. Dozy bewerktaan dezen tweeden druk toegevoegdeen atlas door keurigheid van uitvoering en juistheid van bewerking uitmuntende. In elk opzicht verdient dit werk alle aanprijzing. Voor de jeugd is het bij uitne mendheid geschikt om er door opgeleid en gevormdmaar ook bekend te worden met al wat er op het tooneel der wereldgeschiedenis in den loop der tijden is voorgevallen met al wat er is gedacht en gewerkthoe de volkeren zich hebben ontwikkeld en de mensekheid is vooruitgegaan. Daarom wenschen we aan dit boek een ruim debiet toe en hopen dat hetdoor leeraren van hooger en middelbaar onderwijs voorgestaan in steeds wijderen kring bekend en gelezen moge worden. Maar ook de beschaafde man die zich niet enkel met roman-litteratuur of de lectuur van den dag tevreden kan stellenvindt een rijke stof tot naden ken een prikkel tot krachtig handelen in dit boek dat in uit.nemenden vorm hem de hoofdgebeurtenissen van het leven der volkeren voor oogen stelt en begrijpen doet wat eens zoo juist gezegd is: in 't verleden schuilt liet heden, in het nu wat worden zal. Wie zijn tijd wil kennen, het ver leden als in een breed panorama voor het, oog zijns geestes wil laten heengaan, koope dit werk enleze liet! Hij doet er zich zelf een dienst meê. Zutf. Cour. Op de den 24 alhier gehouden en door 76 predikanten en ouderlingen bijgewoonde vergadering der Classis Alkmaar, zijn tot praeses en secundus-praeses van het classikaal be stuur benoemd: de heeren dr. PK. Jelgersma, pred. te Sckoorl c. a., en ds. A. G. Pareaute Anna Paulow- na. De vergadering verklaarde zich eenstemmig legen de door de Synode voorgestelde reorganisatie van de Kerk waarbij aan de minderheden zekere rechten worden toe gekend doch zij schonk hare adhaesie aan een gedeelte der synodale voorstellen betreffende het kerkbestuur, echter niet zonder dat hierop vele amendementen voorgesteld en aangenomen waren. Voorts werd door de vergadering be sloten lot de Synode bet, verzoek te richtenom uit art. 11 van liet Algemeen Reglement de zinsnededie betrek king heeft op de handhaving der leer, te doen wegvallen en daarvoor in de plaats te stellen eene uitdrukkingdie geene aanleiding tot tweespalt kan geven. Eindelijk werd met algemeene stemmen besloten de Synode in overweging te geven of het niet wenschelijk zou zijndat, de benoeming van kerkeraadsleden voortaan overal door de stemgerechtigde ledenen die van predikanten door den kerkeraad plaats haden dat het beheer der kerkelijke goederen eene volsla gen hervorming onderging. - Op de voordracht voor de betrekking van stads-mu- ziekmeester en kapelmeester van liet stedelijk muziekcorps, door B. en W., in overleg met de commissie van toezicht over dat corps, opgemaakt, zijn, uit de 15 sollicitanten, geplaatst de heeren: A. L. Gaillurd, te Kampen, Jb. Kwast, te Amsterdam en J. M. Olto, alhier. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 28 Juni, des namiddags te 6j uren, in denStadshout.de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche (La fête de Dieu) van Christophe. 2. Ouverture (Preciosa) van PPeber. 3. Valse (Le Bouquet,) van Hemert. 4. Fantaisie (La Bohémienne) van Balfe. 5. Ouverture Festi val van Leutner. 6. Gut' Nacht far wohl van Kücken. 7.Fan- laisie (Roméo et Juliette) van Gounod. 8. Quadrille van Verdi. De afdeeling Alkmaar van liet Nederlandsch Schoolver bond heeft het genoegen te kunnen mededeelendat het door haar, den 24 dezer, gegeven schoolfeest als geslaagd mag worden aangemerkt,. Dank zij daarvoor gebracht aan liendie de afdeeling daartoe in staat gesteld hebben door hunne geldelijke bij dragen of door andere bewijzen van belangstelling. Werden de kinderen der bizondere scholen, hoezeer mede uitgenoodigdom verschillende redenen verhinderd aan het feest deel te nemen en is daardoor de algemeenheid der zaak eenigermate belemmerdhet doel waarom de schoolfeesten worden gegevenis wederom bereiktliet aantal kinderen dat wegens geen of slechts driemalen schoolverzuim in de termen viel om beloond te wordenovertrof verre het getal dat daarvoor in vorige jaren in aanmerking kwam. Het cijfer aanwezige kinderen bedroeg ditmaal 420als 20 van de Meisjesschool, 41 Burgerschool, 114 Tussehenschool en 245 ff Armenschool waarvan, als volstrekt niet verzuimd hebbende, respectieve lijk prijzen ontvingen: 11, 8, 34 en 131. Namens bet Bestuur van gezegde Afdeeling, J. J. DE GELDERPresident. P. EL. VREE DE, Secretaris,

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2