enroot en Ierland. üi'ickpnlaiiil. Slmslami. Turkije. Bdalie. Yercenigde ^faien. het wetsvoorstel der heeren Tallen, de Bonald en lenocl tot bescherming der kinderen, die door rondreizende kermis-en andere troepen van allerlei aard gebezigd worden. Daarbij wordt het verboden om knapen en meisjes beneden de 16 jaren gevaarlijke sprongen of toeren te doen verrichten of tot kunst verrichtingen te bezigen, waardoor hunne gezondheid in gevaar kan worden gebracht. Met eene boete van 16 tot 200 fr. worden bedreigd die kinderen van anderen beneden de 16 ot hun eigen kinderen heneden de 12 jaren bij voorstellingen van koorddansers, paardrijders enz. bezigen. Ouders, die hunne kin deren beneden de 16 jaren aan rondreizende troepen ot bedelaars afstaanen zij dié dergelijke kinderen tot dat einde van hunne ouders aannemen zullen almede dezelfde straf beloopen. Een 80tal leden stemden tegen de wetals, huns inziens, inbreuk makende op het ouderlijk gezag; een 1 OOtal anderen onthield zich van de stemming, bij eene strenge toepassing der bestaande policie-verordeningen de wet overbodig ach tende. - Vervolgens is, mede bij tweede lezing, beraadslaagd over de regeeringsvoordracht, waarbij machtiging gevraagd wordt om, ten behoeve van verdienstelijke fransche inzenders op de tentoonstelling te Weenen, aftewijken van de wet. van 25 Juli 73 betreffende het Legioen van Eer. De commissie heeft zich vereenigd niet een amendement waarbij bepaald wordt, dat het surplus van thans te verleenen decoratiën in mindering zal strekken van het aantal benoemingen voor het volgende" jaar. Eene door den heer Mazeau voorgestelde bepaling werd aangenomenvolgens welke de belooningen alleen uitgereikt mogen worden aan exposanten, en niet aau leden der jury, der commissie enz. De vergadering besloot tot. de derde lezing over te gaan. Den 24 zijn goedgekeurd: eene credietaanvraag van 12UUU rr. ter uitbreiding der tooneeleensuur; de verlenging van het privilegie der koloniale banken en van hare statuten (3e. le zing); de voordracht tot herstelling van den titel van eersten advocaat-generaal bij de hoven van appèl (le. lezing), en het voorstel van den heer Parent tot wijziging van art. 360 van het VVetb. v. Strafvord.. houdende verbod om een vrijgespro ken beschuldigde wegens het feit, waarvoor hij heeft terecht gestaan, andermaal te vervolgen (le. lezing). Den 25 is voor de tweede maal beraadslaagd over de voor stellen van verscheidene Afgevaardigden tot het, oprichten van nieuwe medische en pharmaceutische faculteitendoor de commissie beperkt tot Lyon en Bordeaux, Een amende ment van prof. Bouisson, van Montpellier. om niet meer dan ééne nieuwe faculteitsscbool, en wel in een westelijk depar tement, te vestigen, is met 468 tegen 131 st. verworpen, en daarna tot het houden der derde beraadslaging besloten. De aanhangige wetsvoordracht tot goedkeuring van bet, met de Ver. Staten gesloten postverdrag werd aangenomen. Up uitnoodiging van den minister van marine is beslotenhet, urgent verklaarde voorstel van den heer Farcy, tot voorko ming van aanvaringen en andere zeerampen, om het belang en het internationaal karakter der zaak als niet-urgent te beschouwen, zoodat, er 3 beraadslagingen over gehouden zul len worden. Tot, de tweede lezing werd zonder discussie besloten. - i Den 26 is met eene aanzienlijke meerderheid besloten tot de derde lezing van het voorstel-Bemrmandie e.s. [zie boven], nadat dit door den heer Clapier, op grond van onverplicht heid van den Staat en van den staat der schatkist bestreden, en door den heer Denormandie, den genl. de Lhabaud-Latour en den minister de Cissey verdedigd was. Den 27 is de beraadslaging begonnen over het voorstel van den heer Savoye e.s., strekkende om aan reeders en andere bezitters van koopvaardijschepen het recht toe te kennen hunne bodems te verhypothekeeren. Den 29 is het wetsontwerp omtrent den ontbonden Alge- meenen Raad van Marseille met eene groote meerderheid aangenomen. De discussie is wel levendig maar niet harts tochtelijk geweest, 't welk gedeeltelijk toetesehrjjven was aan de concessie van den minister de Fourlouom de ver kiezing van den nieuwen Raad niet tot Nov. te verschuiven, maar te doen plaats hebben te gelijk met die tot gedeeltelijke vernieuwing der Alg. Radenwaartoe waarschijnlijk in Sep tember zal worden overgegaan. De mafseillaanscbc Afge vaardigde Tardieu (gewezen ondervoorzitter van den Raad) en de lyonsche Gedeputeerde Leroyer hebben den ontbonden Raad en de departementale commissie verdedigd, waartegen de minister, onder toejuiching der rechterzijde, al de onre gelmatige en revolutionaire handelingen van den Raad in herinnering heeft gebracht. Den 30 heeft de markies de Franclieu een wetsontwerp ingediend tot het, te keer gaan van drukpersmisdrijven. Hij beklaagde zich zeer over de vervolgingenwaaraan de roya listische pers ten doel stondwaarbij hij vooral het oog had op de jongste schorsing van Vim'vers. De Vergadering de door hein gevraagde urgentie niet. verleend hebbendeheeft, hij zijn ontwerp ingetrokken. De tweede beraadslaging over de voordracht van het verhypothekeeren van schepen werd ten einde gebracht en tot, het, doen der derde lezing besloten. Daarna is beraadslaagd over eene voordracht om het Journal Officiel van de papierbelasting te ontheffen en dat. blad over 1874 een suppletoir subsidie van 120,000 fr. te verleenentot dekking der meerdere kostenveroorzaakt door het, verblijf der Nat. Vergadering te Versailles. Een amendement van den heer Savary om de bijvoegsels van alle dagbladen, die parlementaire verslagen bevattenvan de pa- pierbelasting te ontheffenis na bestrijding door den heer Baragnon en den rapporteur verworpen. -- De derde be raadslaging werd aangevangen over de wet op de gemeente lijke verkiezingen, waarin thans eenige bij de tweede lezing voorgestelde amendementen zijn opgenomeno.a. dat van den heer Raudot tot het toekennen eener dubbele stem aan gehuwde mannen en aan weduwnaars met kinderen. De afgevaardigden van de werklieden in de steenkolen mijnen te Dudley hebben besloten, de werkstakingen voort te zetten liever dan in eene vermindering van het loon toe te stemmen. In eene te Londenonder voorzitterschap van den hertog v. Norfolkgehouden bijeenkomst der Catholieke-Vereeniging is besloten naamlijsten te doen opmaken van alle catliolieke kiezersmet het doel om eene onafhankelijke partij in het Parlement te vormen. De eigenaars der steenkolenmijnen in Zuid-Yorkshire hebben besloten, het loon hunner werklieden met 10 p.c. te vermin deren. Men vreest, dat eene werkstaking van 20000 man daarvan het gevolg zal zijn. De eigenaars der ijzerfabrieken in Zuid-Wales en m Mon mouth hebben aangekondigd, dat zij waarschijnlijk het loon hunner werklieden met 20 p.c. zullen verminderen. Men denkt, dat de eigenaars der steenkolenmijnen aldaar dat voor beeld zullen navolgen. Lagerhuis. Den 25 is met 246 tegen 47 st. een post van 35000 op de begrooting van koloniën goedgekeurd strekkende tot het ten uitvoer leggen der nieuwe regeling van het beheer der west-africaansche bezittingen. 6000 moet dienen voor verhoogde bezoldigingen, 4000 voor diver sen, 10000 voor telegrafie en 15000 voor gebouwenen wegen. Kapt. Strahan heeft de benoeming tot gouverneur aangenomen, met een tractement van 3000 en 500 voor reiskosten; te Lagos wordt een luit.-gonv. gevestigd. De militaire macht zal uit 1100 houssas bestaan. In de heuvelachtige streken zal een sanitarium gevestigd wordenwaarheen de regeering gedurende het ongezonde saizoen zal verplaatst worden. Den 26 heeft de heer Bailli Cochrane eene motie voorge steld inhoudendedat Engeland op hervorming der recht- bedeeling in Egypte moet aandringen, omdat uit de consulaire rechtsmacht aldaar, voornamelijk met, het oog op Engelands verhouding tegenover de Suez-Kanaalmaatschnppij moeilijk heden voortkomen. De vice-minister van buitenlandsche zaken, de heer Bourkeheeft de gegrondheid hiervan erkend en gezegd dat voornamelijk Frankrijk tegen wijziging be/.w- ar maakt. De spreker hoopte, dat Frankrijk echter bewilligen zou maar zoo dit niet, het geval waszou Engeland ten laatsig. zonder medewerking van Frankrijk moeten handelen. Tuss^1 de 2 regeeringen wordt op den duur ten dezen briefwisseling gevoerd. De motie van den heer Cochrane is is verworpen. Den 29 is zonder hoofdelijke stemming verworpen eene motie van den heer Ashleyinhoudendedat, geene regeling van het bestuur der Goudkust aannemelijk isindien zij erkenning van de slavernijonder welken vorm ook mede brengt. De minister üisraël' had haar bestreden, omdat, zij te onbepaald sprak en in zich slootdat de regeering niet voornemens was te doen hetgeen de motie aanbeval. Dc regeering moest, vooral na den pas geëindigden oorlog, met omzichtigheid handelen, zou het haar gelukken eenmaal een einde aan de slavernij te makenmaar door van de zaak eene partijkwestie te maken zou men de afschaffing niet bevorderen. De heer Butt heeft den 30 het volgende voorstel inge diend „Het is dienstig en billijk, aan Ierland het recht, toe te kennen om de zuiver iersche aangelegenheden door een iersch Parlement, te doen hekeeren. De integriteit, van het, Rijk en de gemeenschap tusschen de 2 landen behooren echter gehandhaafd te worden door de beslissing over alle Rijks-aangelegenheden aan het Rijks-Parlement, over le laten." In zijne toelichting zeide de heer Butt, dat de pogingen van Engeland om Ierland te vrede te stellen niet zouden slagen, omdat men weiger!, Ierland wezenlijke vrijheden te verleenen. De advocaat-generaal voor Ierland heeft het, voorstel van den heer Butt bestreden. Lord Hartington heeft zich, namens de liberale partij, tegen home-rule voor Ierland verzet. De discussie werd verdaagd tot 2 Juli. Den 30 heeft te Corfu eene botsing plaats gehad tusschen de militairen en het volk. 25 Personen uit her volk zijn gekwetstwaaronder 4 turken1 oostenrijker en 1 italiaan. Vete winkels zijn geplunderd. De ministèr van onderwijs heeft de curatoren der univer siteiten aangemaand om ten spoedigste de vacante leerstoelen te bezetten, welker aantal niet minder dan 81 bedraagt. De overgave van de kerk en het klooster van den Ver losser te Galat a (Konstantinopel) en van de patriarchale kanselarij aan de kupelianisten heeft, veel verontwaardiging verwekt en de agitatie vernieuwd. De meeste vertegen woordigers van de vreemde mogendheden hebben zich bij de Porte over deze schending van haar gegeven woord en over het misbruik van het in Imar gestolde vertrouwen beklaagd. Servie. Den 22 is de vermaarde en tijdens zijne hel rek king van premier alvermogende staats' \an Qaraschanm een man van groote beschaving en warme vaderlandsliefde, die er onvermoeid naar streefde om Servie aan de turkselie op perheerschappij te onttrekken in 67jarigen ouderdom over leden. Montenegro. Vorst Nicolaps heeft, besloten, te Oettinje een gymnasium en in alle arrondissementen des lands meis jesscholen op te richten. Aan den straatweg van de oosten- rijksche grenzen naar Cettinje en Daniloograd wordt dagelijks door 600 a 800 werklieden gearbeid. Oostenrijk.. Den 23 zijn in de bokeenjsohe stad Fajke- nau binnen 6 uren 120 huizen verbrand. Grootvorst Constantijn Nikolajewitsvh is. vergezeld van eene rnssische deputatie, den 27 te Weenen aangekomen. Aan de station is hij door den Keizer en de aartshertogen Albreoht en Wilhelm zeer hartelijk ontvangen, en hij heeft op Schönbrunn zijnen intrek genomen. Bij een den 29 ter zijner eere gegeven gala-diner, heeft de Keizer een dronk ingesteld op het welzijn van zijnen waarden vriend, den Keizer van Rusland, en van het dappere rnssische leger en de russische vloot en haren grootadmiraal. De grootvorst, betuigde daarvoor zijnen dank en wenschte den Keizer, namens den Ozaar, het russische leger en de orde van St. George geluk. Den 30 is de groot vorst naar Warschau vertrokken. Te Gratz is den 30 met veel plechtigheid het derde eeuw getijde der stichting van het daar gevestigde Limds-gyirina- sium gevierd. De internationale cholera-conferentie is den 1 Juli te Wee nen door graaf Andrussyeerst, in het fransck daarna in het duitsok. geopend. De baron v. Gayern gedelegeerde voor Oostenrijk, is, op voorstel van den rnssischen vertegenwoor diger, tot, vuurzitler verkozen. De vertegenwoordigers van Nederland zijn dr. H. v. Cappellerefer, bij binnen!, zaken, en H. L. lièederoff. v. gez. le kl. bij de marine. Hongarije. Den 2 4 heeft het Volkshuis, na een heftig debat, het eerste art ikel aangenomen der incoinpatihilit.eitswet, bij welk artikel alle ambtenarenwelker benoeming van de Kroon of van de regeering afhangtworden uitgesloten van de betrekking van volksvertegenwoordiger, met uitzon dering van de ministersde secretarissen van Staatde di recteuren van het Burta-Pesther lands-instituut, de leden van den bouwraad die van de commission voor liet onderwijs en het, geneeskundig toezicht, de professoren der kouinglijke universiteit en van de polytechnische schoolalsmede com missarissen aau wie eene tijdelijke taak is opgedragen, Door dit artikel berooft de regeering zieh van den steun van eene menigte (deakistiscke) voorstanders zijner staatkunde, maar het tracht daardoor de oppositie-partij voor de herziening der kieswet in een meer gematigden geest te winnen. Ook liet artikel hetwelk de leden der geestelijke orden van het, lidmaatschap der Vertegenwoordiging uitsluit is onveranderd goedgekeurd en den 27 de geheele wet in derde lezing aan genomen. De manifestatie te Rome op den 21 's Pausen kro ningsdag, toen duizenden den kreet „leve de Paus-Koning!" aanhievenhetgeen tot oneenigheden met andersdenkenden en eenige arrestatiën aanleiding gaf, is den 24 door eene contra-demonstratie gevolgd. Na den afloop van het militair concert op het Colonna-pïeineischte de menigte met on stuimigheid het aanheffen van een revolutionairen marsch, die aanvankelijk met de kreten „leve ItaliëLeve de Koning!" maar vervolgens ook met dien van „naar liet Vat.icaan 1" begroet werd. De daad volgde op liet woordmaar het gelukte aan de polieie en de militaire machthet binnen dringen van het terrein van het pauselijk paleis door ongeveer 2000 opgewonden lieden te beletten. Eenige belhamels werden in hechtenis genomen. De Paus heeftbij de ontvangst eener deputatie uit den rotncinschen adelstand, dc demonstratie van den 24 snood en goddeloos genoemd, en aan de manifestanten van den 21 het recht laten wedervarendat, zij enkel aan eene plotselinge opwelling van hun gevoel lucht hadden gegeven. Hem was in een schrijven de raad gegeven om de.stad te verlaten, dewijl zijn leven er niet veilig wasmaar hij zou blijven zoolang God en de omstandigheden het, gedoogden. 4 Der den 21 gearresteerden zijn wegens beleediging van beambten der openbare macht veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 6 tot 18 maanden. Te Milaan is door eene hevige hagelbui groote sehide aan gericht. Het glazendak der passage-Victor Emmanuel en al de geschilderde glazen der domkerk zijn vernield. De maarschalk Serrano heeft een decreet, betreffende 's Rijks geldmiddelen uitgevaardigd. De begrooting van inkomsten bedraagt 2500 miljoen realen. De Gaeeta deelt, het. begroot,ings-ont,werp mede. De ont vangsten zijn geraamd op 708,000,000. de uitgaven op 627,000,000. pesetas. Vele nieuwe belastingen zijn onder de middelen opgenomen, t.w.: op de successie in de rechte lijn op zoutgranen meel en alle handelsartikelende waarde van 2 realen te boven gaande, op inlandsehe suiker en koloniale producten, op de plaatsbriefjes der binnenland- sehe middelen van vervoer; voorts een zegel- of stempelrecht op de handelswareneen tonnegeld op de zeeschepen eene verhooging der korting op de pensioenen en traetementen hoven de 1000 fr. en op de schatkist bons. De schatkist biljetten zijn op nieuw voor 3 maanden tot wettig betaal middel verklaardzullende de regeering tot eene nieuwe uitgifte ten bedrage van 250 miljoen fr. overgaan. Wat de betaling der 3 verschenen coupons van de buitenlandsche schuld (die van Juli 1873 en van Jan. en Juli 7 betreft, is de minister van financiën gemachtigd, eene schik king met de houders dier coupons aan le gaan, Er zullen aan die houders worden afgestaan een zeker aantal Rio-Tinto- pagares, eene gezamenljjke waarde van 74 miljpiasters ver tegenwoordigende. die gedisconteerd zullen kunnen worden De schatkist, zal 25 milj. pesetas beschikbaar stellen voor de amortisatie der coupons. De amorti'atie van den vier -en coupon zal plaats hebben door middel van aanbesteding le Madrid en bij de financiëele commissiën in het buitenland. De genoemde 25 milj. pesetas zullen gewaarborgd worden door belastingen, die door de Spaansche Bank zullen werden geïnd. IJopders van schuldbrievend e verklaren, dat zij hunne coupons tegen een verminderden prijs willen afstaan, zullen het eerst in aanmerking komen.— De regeering laat, de voorgestelde belasting van 5 p.c. op de rente varen en ziet van het tabaksmonopolie af, 't welk tot eene belasting zal worden hervormd. 10000 Carlisten onder hevel van don Alfonsus zijn bij Chelva (prov. Valencia) door 5000 man der regeeringstroepen ver slagen na een gevecht dat 2 dagen duurde. Het leger onder bevel van maarschalk Concha heeft, zich door eene omtrekkende beweging van Villat.uerta, Laea Lorcaz en Ailloz meester gemaakt, waardoor Estelluhet laatste voorname bolwerk dep carlisten ju Navaj-re, ernstig bedreigd werd. Den 25 en 26 waren de carlisten uit, hunne eerste, liniën gedreven, en den 27 beproefde de rechtervleugel een aanval op de hoogten van K/lella, welke echter afgeslagen werd. Bij Muro3 mijlen van Estella, werd Concha door een kogel cloodelijk getroffen waardóór de terugtrekkende beweging der troepen in eene vlucht ontaardde. De artillerie redde de divisie van Echague. In weerwil van een in den nacht gevolgden algemeenen aanval der carlisten slaagden de troepen er inhunne kanonnen en den trein te redden en zich te Tafftllp tprug tg trekken. JJun verlies bedroeg 800, volgens carlistische berichten 4000 man. Behalve de opper bevelhebber zijn nogverzekert menI brigade-generaal en 2 stafofficieren van den maarschalk gesneuveld. De vlekken Abarzuza en Zadal zijn bij den gevoerde strijd in brand gestoken. Te Estella was de geestdrift over de carlistische overwin ning algemeen. De maarschalk Conchamarkies del Dvero, was in 1808 te Buenos-Ayres geboren, en een dapper en bekwaam legerhoofd. De genl. Zaballa is in zijne plaats tot bevelhebber van het noorderleger benoemd en naar Tafalla vertrokken, om het plan van zijnen voorganger krachtig ten uitvoer te leggen. De regeering heeft, 18 kanonnen en alle beschikbare manschap pen uit de hoofdstad naar het leger gezonden, en de genl. Lorna zich bereid verklaard bet, hevel over eene divisie op zich te nemen. Een nieuw te vormen legercorps zal in de provincie Alava opereeren. De genl. Cotoner, tot. dusver directeur-generaal van het wa pen der infanterieis tot minister van oorlog en de lmer Sagasta tot voorzitter van den ministerraad benoemd. Hot door het tractaat, van Washington voorgeschreven en wegens de hooge in- en uitvoerrechten verlangde tractaat tusschen de V. Staten en Canada waarbij die rechten eene geleidelijke vermindering ondergaan en wederzijdsche rechten van vissdierij op de zeekusten en vrije vaart, op de meren en binnenwateren worden verleend, is thans gesloten en door den President Grant bij den Senaat ter ratificatie ingediend. Het, vond terstond zooveel bestrijding bij de scheepsbouw meesters en fabrikanten der Uniedat de Senaat de behan deling tot zijne volgende zitting heeft verdaagd. CÜHitciiiaiitl. Prinses Marianne is den 27 uit, Duit.schland op hare bui tenplaats Rusthof te Voorburg aangekomen. Staten-Generaal. De le. Kamer leeft den 29 elf wets ontwerpen aangenomen, dat omtrent de rechterlijke tucht met 29 tegen 5, en de 10 overige, waaronder de spoorweg aansluiting NieuwesehansIhrhove en de wijziging der be- bepalingen omtrent het voorrecht van commissionairsmet, algemeene stemmen. Den 30 zijn aangenomen de wetsontwerpen betreffende voorschotten aan planters voor de kosten van aanvoer van vrije arbeiders in Suriname, tot wijziging der wettelijke be palingen omtrent het pandrecht en tot wijziging der begroo ting van N. Iudie voor 1873. Bij de behandeling van het, laatstgenoemde stelde de heer Bartsen, naar aanleiding eener zinsnede in het afdeelingsverslagin welke de oorlog met Atchin rechtvaardig en onvermijdelijk werd genoemdde volgende motie van orde voorDe Eerste Kamer, van oor deel, dat onder de bestaande politieke omsluudighedeu 's lands belang niet medebrengt, een gevoelen uit te spreken over den inhoud der megedeelde stukken betreffende den met Atchin gevoerden oorlog, bedankt den minister van koloniën voor de overlegging dier stukken en gaat over tot de orde van den da?." De minister drong met kracht aan op bespreking, en zeide dat de politieke crisis niet belette, een objectiet oordeel over de stukken te vellen. De Kamer moest er prijs op stellen, onder alle omstandigheden van de verant woording der regeeriDg kennis te nemen. Hij verlangde lof noch blaammaar bleef bereid tot besprekingzoo noodig in comité-generaal. Ten slotte is de motie aangenomen met 33 tegen 3 st. Den 1 Juli is het wetsontwerp tot het, tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen, na ver dediging ook door deti minister van binn. zaken, met 29 te gen 7 st. goedgekeurd. Al de verdere ontwerpen, waaronder die betreffende den ijk van gasmeters, regeling van het on derwijs in de veeartsenijkunde, wijziging in de geneeskundige wet.en regeling van de ujpoefening der veeartsenijkunde, zijn aangenomen, liet, laatste met, 23 tegen 10 st. De Kamer is daarna uiteengegaan. FiNANCiën. De bij het, ministerie van buit. zaken reeds uit Japan ontvangen som van 330,000 ter zake van de Si- nionaseki-indemniteit, is thans gevolgd door eene tweede som van gelijk bedrag. Scheepvaart. Den 24 is te Brussel het ontwerp-t.ractaat betreffende de verbetering van het, kanaal van Neuzen naar Gent, door de internationale commissie geteekend. Handel. De Africaansche Ilandelsvereeniving te Rotter dam heeft in 1873 eene zuivere winst behaald van 7406,938. Hel, dividend over dat, jaar is bepaald op 9 p.e. VisscHEiuj. Den 1 Juli is de eerste haringjager te Vlaar- dingen binnengekomen, met, 32 ton maatjes- en 76 Ion volle haring. De prijs is f'5'H) per ton. Onderwijs. De gemeenteraad van Roermonde heeft, ('en 24, met 7 tegen 1 st. aangenomen het voorstel van B en W., waarbij het aan hoofd- en hulponderwijzers en kweekelingen verboden wordtredacteur of mede-redacteur van dag- of weekbladen te zijnvoor uitgevers van couranten artikelen te schrijven of te leveren of privaat-onderwijs te geven. De gemeenteraad van Goes heeft in berinsel besloten tot, de oprichting eener school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, mits van het, Rijk eene subsidie vau f 5000 verkre gen worde. Kerkelijke zaken. Tot, president van de Synode der Ilerv. Kerk is benoemd de heer R. Koning predikant te Limmen. Bij de doopsgez. gemeente te Wormrr en Jisp is tot pre dikant beroepen de heer J. W esterman Holsteyn. Feesten. Den 26 is het, 25jarig bestaan van het krank zinnigengesticht Meerenberg feestelijk gevierd met, eene rede van den directeur, dr. v. Persijn. aanbieding van geschenken aan 4 beambten die al dien tijd aan de instelling verbonden waren geweest, instrumentaal concert, en onthaal der patiënten op krentenbrood en chocolade. Het negende zendingsfeest, heeft den 1, door goed weder begunstigd, te Middachten plaats gehad. Het, werd bijge woond door ongeveer 14000 personen. Aanbestedingen. Den 30 Juni is te Leiden herbesteed het, afbreken der oude en het houwen der nieuwe studenten sociëteit, Minervawelk werk gegund is aan den laagsten inschrijver, IVienhonen te Schiedamvoor f 81.300. Den 2 Juli, te Gorincbem, voor rekening der gemeente, het, bouwen eener gymnastiekschool, aan F. hOsinga, voor 11,700. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. De mi nister van binn. zaken heeft den 18 aan de Kanaalmaatschappij geschreven dat hij geen bezwaar ziet om terug te komen op zijn schrijven van medio Maart, waarbjj de Maatschappij werd aangezegd den voortbouw der havenhoofden in de toen gevolgde richting te staken. De commissie van Rijks-inge nieurs heeft hem n.l. gerapporteerddat de dieptelyn in de Noordzee van 8 ellen onder laag water, blijkens de jongste peilingen bij de monding van het, kanaal belangrijk tot de kust, genaderd is en slzoo geadviseerdde hoofden in de zelfde richting af te houwen. Dien ten gevolge zijn de aan nemers onmiddelijk begonnen om het zuiderhoofddat in middels hersteld isvoort te bouwen terwijl zij voortgaan aan het krachtig herstel van liet noorderhoofd. Bouwwerken. Door de gemeente Leeuwarden is voor f 360U0 aangekocht het aan den groninger straatweg gelegen logement de Bleek met bijgelegen gebouwen en grint,land. Behalve tot andere doeleinden zal het terrein bijzonder in aanmerking kunnen komen voor de stichting van een gebouw ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De gemeenteraad van Haarlem heeft den I Juli, met 12 tegen 9 st., aangenomen het voorstel van B. en W„ om aan het Rijktot den bouw der kazerne voor de indische bri gade, kosteloos aftestaan het exercitieveld aan den Alkmaar- sohen straatweg, en om aan het Rijk tot exercitieveld voor 600 's jaars le verhuren 5% bunders van de landerijen behoorende bij de boerderij het Torentje. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten eene 5 p.c, leening aantegaan van f 80000, voor buitengewone werken die van Hnrlingrn om er eene van 29500 aantegaan bij liet, Gemeen! e-crediet en eene gewone van 50000, een en ander voor het aanleggen eener nieuwe begraafplaats en voor het verbeteren der rioleering en bestrating. Voor eene 5 p.c. leening der gemeente Arnhem, groot 60000, is f 370,300 ingeschreven. De gemeenteraad van Kuilenburg heeft den 30 Juni be sloten, eene overdekte koren- of botermarkt te doen bouwen. Giften. Het bestuur der christelijke bijzondere school op den Baarden wal te Zut.fen heeft eene gift van f 2000 ontvangen, tot vermindering der schuld, welke op die in richting zwaar drukt. Rampen. Te Uithuizen (Groningen) heeft de voor eeni- gen tijd uit, het, krankzinnigengesticht als hersteld ontslagen echtgenoot, van den heer H., terwijl deze naar het. landhuis- houdkundig congres te Zierikzee washare beide kinderen en toen zich zelve getracht met een mes van kant, te maken. Een der kleinen is aan de hekomen wonden overledenhet ander en de moeder verkeeren in levensgevaar. Rechtszaken. In de laatste dagen zijn getuigenissen af gelegd welke de hoop geven, dat, men de moordenaars van mevr. v. d. Kouwen te 's Gravenhage op het, spoor is. De rechtbank te Maastricht heeft de beide heeren Br., notaris en oud-notaris te Gronsvèldwegens beschimping en grove mishandeling van den aannemer, Meeseieder ver oordeeld tot 25 boete of 2 dagen gevangenisstraf. Hel O. M, dat, voor den tweeden beklaagde, die reeds in 1S59 wegens manslag (met provocatie) tot, één jaar gevangenis straf veroordeeld is geweestzwaarder straf bad geëischt heeft onmiddelijk honger beroep aan geteekend. Journalistiek. De conservatieve Noordstar is met uit,0. Juni gestaakt. De tot dusver liberale Haogsche Nieuwsbode is met, 1 Juli aan de redactie van de Noordstar overgegaan. Staats-Loterij. Trekking der 1" klasse. No. 10318 f 20000, No. 14277 f 5000, No. 3554 f 2000, No. 5569 en 14846/ 1500,;, No. 32 4, 15S0, 2432, 9435 en 16137/1000. KoLONiëü. De 11 Mei is de directe stoomvaart van Java op Australië met, de Jasön geopend. Ter viering van het kroningsfeest, van Koning Willem lil heeft de Sultan van Djocjocarta f 1500, de kroonprins/500 en dc op dezen volgende Pangeran Mangko boemi 250 bijgedragen. Den 15 heeft de genl. v. Swieten zijn feestelijken intocht te Buitenzorg gedaan. Aan de station hoden de dames hem een zilveren lauwerkrans en de officieren bloemruikers aan. Door verschillende eerepoorten trok de stoetwaarbij zieh eene eerewaclit te paard vele autoriteiten en inlandsehe hoofden bevonden, naar het paleis van den gouv.-genl., waar 's avonds eene receptie gehouden werdterwijl zoowel het

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2