No. 28. Zesenzeventigste Jaargang. 1874 ZONDAG 12 JULI. ©fftctëcl 03ci»ccltc. Ook een wat-nu-artikel. Frankrijk. Keltic. A L k 91 A A C H E c A rf. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f O, GS, franco per post OySO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM1. COSTER ZOON. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden dat de scheepvaart aan de Zijpersc'hutsiuis en aan de Doorvaartsluis te Buik sloot den 1G Juli e.k. en volgende dagen oponthoud zal kunnen ondervindendoor het uitnemen en weder inhangen van sluisdeuren. Haarlem, De Commissaris des Konings voornoemd 6 Juli 1871. RÖELL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen uit, door het uitsteken der vlaggen van hunne woningen op 13 Julij 's middags 12 ure ,j en voorts op 14, 15 en 16 Julij e.k., van hunne ingenomenheid met de 97e algemeene vergadering en het Congres der Ne- derlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid op genoemde dagen hier gehouden wordende, te doen bliiken. Burgemeester en Wethoudi Alkmaar, A. MACLAINE 11 Julij 1874. De Secretarie NUHOUT VAN DEK De BURGEMEESTER der gemeente ALKft naar aanleiding van daaromtrent ontvangen aa ter algemeene kennis dat dit jaar verschillende verlofgangers der n de werkelijke dienst zullen worden opgeroepe pligting hunnerzijds om te zorgendat zij v namiddags van den dag der oproeping bij i aanwezig zijn. De oproepingenmet uitzondering der infan volgt '15 Julij ek. 9e komp. lereg.vesting artillerie, 1G de geheele vesting-artillerie alleen met uitzondering der torp korps pontonniers 10" komp. 2e reg. vesting-artillerie, Aug. 3e, 4«, 58 13» k. R reg. vest. artill 2', 6" en 12' komp., id. 3" regiment vesting-artillerie 11" komp. R reg. dito 3« en 4e eskadron R reg. hussare Veld escadrons 3e reg. dito hospitaal soldaten 7e, 8e, 10" en 14» komp. ie reg. vest. 2' regiment vesting-artillerie met uitzondering der 10e kom Militiens der ligting 1870, die vóór het ti roeping gehuwd zijnkrachtens eene door dei Oorlog verleende toestemmingblijven buiten Alkmaar, De Burgemeester worden toegelaten. Overigens zou het ongetwijfeld overweging verdienen, hun, van wie, onafhankelijk van den census, kan worden aangenomen dat zij geschikte kiezers zouden zijn, het stemrecht te verleenen. Maar dat zou alleen kunnen ge schieden door wijziging van de Grondwet. Het ontwerp der commissie voor de laatste grondwetsherziening bevattena de bepaling van den census, nog deze woorden "Zij die den graad van doctor bij eene Nederlandsche hoogeschool verkre gen zijn aan de laatste voorwaarde het betalen van zekere som in de directe belastingenniet onderworpen." In het ministerieel ontwerp kwam echter deze bepaling niet voor. Thorbeeke schrijft, daarover in zijn "Bijdrage tot de herziening der Grondwet" het volgendei)e gevorderde schatpligtigheid iets hooger of iels lager, brengt niets dan een hoogst onzeker vermoeden van het bestaan der noodige verstandsontwikkeling en ^onafhankelijkheid mede; zoodat de Grondwet daar, waar méér dan vermoeden aanwezig is, het kiesregt behoort toe- tekennen zander eene voorwaarde, van m>lb. Hip pironsnli»™,»!, De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. het parlementair stelsel" mag handelenmaar zich behoort voor te bereiden om aan de hervormde aspiratiën de hand te reiken, gelijk Koning Willem II in 1848." Wat beteekent dit P De Kroon zal toch den census niet kunnen wijzigen buiten de Kamers omen ook een voorstel tot, grondwets verandering behoort door de beide Kamers der Staten-Gene- raal te worden aangenomen voor het tot iets kan leiden. Zoo is het dan ook moeilijk te raden, wat de schrijver met die Handreiking van de Kroon aan de hervormende aspiratiën bedoelt. In 1848 heeft de Koning zich aan het hoofd dei- beweging geplaatstmoet de Koning dit ook thans doen F Maar om het te kunnen doen, is het in de eerste plaats noodig dat er eene beweging bestaat. In ons land beperkt zij zich tot de Tweede Kamer, waar zij met tegenzin is ontvangen, en in de dagbladen die in graad van ingenomenheid en in gevoelen omtrent haar karakter zeer verschillen. Dit mag waarschijnlijk als zeker worden aangenomen dat de meesten irnn mAAninnr 16 28 1 3 3 10 12 12 12 27 27 A. MACLAIN 6 Julij 1874. De persoon van 'Paruis Commandeur wordt aantemelden ter gemeente-secretarie. POSTERIJEN. De stoomschepen van de Nederlandsch Stoomvaart-Maatschappij zullen vertrekken op 8 en 22 Augustusde daarmede te verzenden tie moet daags te vorenuiterlijk 7 uren 's ar postkantoor bezorgd zijn. De Directeur van het Postkanti GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden verzonden gedurende de R. helft der maand J P. Nederman, J. Purell, AmsterdamP. J. Breda; K. Smit, Gouda; W. Appel, Hoogwo- teur. Hoorn; Roer, Munster; W. Wognum, Briefkaarten: J. Albada Jelgersma, Mej. J. van den Borch, Amsterdam. {Slot.) Die nog niet geheel overtuigd is, dat aan de grondwets bepaling: //De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche volk" gcenerlei grond kan worden ontleend tot uitbreiding der kiesbevoegdheid, zal misschien zijn twij felingen opgeven, wanneer hij bedenkt, dat dezelfde uitdruk king voorkwam in de //Schets van eene Grondwet v#or de "Vereenigde Nederlanden," in 1813 door G. K. van Hogen- dorp ontworpen, en in de Grondwetten van 1814, 15 en 40, toen de leden der Tweede Kamer door de Provinciale Staten, en die der Eerste Kamer door den Koning werden benoemd. Thorbeeke merkt in zijn //Aanteekening op de Grondwet" op: 'Het gronddenkbeeld der zoogenaamde vertegenwoordiging is klaar. Van de zijde der bijzondere leden van het Staats- genootschap, door de waardigsten zoo men wil, zal worden medegeregeerd." En als hij later de vraag behandelt: //Wat er toe behoort om goede verkiezingen te kur.nen doen," stelt hij een tweede vraag: Waarom is het vooral te doen en daarop antwoordt hij met nieuwe vragendie omtrent zijn gevoelen geen twijfel laten: //Om het middel, de oefening van het kiesrecht, als zoodanig, of om de uitkomst Om de kiezers, of om de keuze? Moet men velen laten kiezen, al wordt de waarborg voor de beste keuze er door verzwakt?" De bewering van den schrijver van het ingezonden stuk //Wat nu?' in het Handelsblad, dat onze kieswet een te ge ring deel van het Nederlandsche volk ter stembus roept, hangt dan ook geheel in de lucht; en vreemd is het inderdaad, dat hij het niet noodig heeft geacht, deze stelling, waarvan alles afhangt,waarop geheel zijn verdere redenering is gebouwd, van een enkel bewijs te voorzien. Of welke grond kan er zijn voor de onderstelling, dat een grooter aantal kiezers betere keuzen zou doen Verlaging van den census kan alleen een maatregel van billijkheid zijn, wanneer het blijkt dat op som mige plaatsen door te hoogen census zekere klassen van burgers van het kiesrecht worden uitgesloten, die op andereplaatsen GEMEENTERAAD. Zitting van 1 Julij 1874, No. 11. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren Per schuit Staart, Conijn en Bruinvis de Lange. De heer van Leeu wen was afwezig tot bij de benoeming der leden voor de schoolcommissie. 1) I)e notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 27 Mei, tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting voor 1873. 3. Brief teu geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 10 Junijtot onderhandsche verhuring van een stuk ge meentegrond aan de wed. J. Schoon. 4. Brief van de wed. J. Schoon, waarbij zij in huur aan neemt den door haar in erfpacht gevraagden gemeentegrond, op de door den Raad vastgestelde voorwaarden. 5. Brief van den beer J. van der Kaag, 6. e n ll. Bossert Gz., 7. Ij. C. J. van Overeem 8. G. Bosman daarbij berigtende, dat zij aannemen de benoeming tot leden van het Burgerlijk Armbestuur. De Foorzitter, vernomen hebbende, dat gisterenavond deze heeren van de bij raadsbesluit van 29 April 11. benoemde commissie de werkzaamheden hebben overgenomenstelt voor, in de notulen dezer vergadering optenemendat de Raad zijnen dank betuigt aan de commissie uit den Raad en aan den Secretaris voor de uitmuntende wijze waarop de werkzaamheden van bet. Burgerlijk Armbestuur gedurende de bestaande vacaturen door hen zijn verrigt. Met algemeene stemmen aangeuomen. 9. Brief van den heer Mr. J. P. Kraakman, daarbij be- j dankende voor de op hem uitgebragte benoeming als lid der schoolcommissiedaar zijne betrekkingen bij de Kamer van Koophandel en de dienstdoende schutterij hem niet veroor- l loven de geregelde bijwoning van de vergaderingen dier j commissie. Nos. 5 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van S. de Groot, om hem in erfpacht voor een bepaald aantal jaren aftestaan den om zijnen molen de Groot gelegen gemeentegrond, groot 0,10,85, onder zooda nige voorwaarden als de Raad zal bepalen. 11. Verzoek van J. D. Preijer en 28 medeonderteekeua- ren om de Kooltuin te dempen, zoowel ter verkrijging van een behoorlijken rijweg, waaraan groote behoefte bestaat als in een algemeen gezondheidsbelang. Nos. 10 en 11 gesteld in handen van Burg. en Wetli. om berigt en raad. 12. Berigt van den lieer W. F. Gouwe, gepensioneerd officier van Administratie R klasse der Kon. Nederl. Ma rine 1e Vallendar aan den Rhijndat hij intrekt, zijn ver zoek om in aanmerking te komen voor Directeur der Stads Bank van Leening. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Verzoek van Ik. Pruedder om vergunning tot het maken van een riool naar hef gemeenteriool in de gedempte Baansloottot atvoer van vuil en hemelwater. Gesteld in handen van Burg. en Wetli. om berigt en raad. 14. Kennisgeving, dat het jaarlijksch examen der leerlingen van de openbare burgerschool zal plaats hebl en op Donderdag 16 Julij 1874, des voormiddags te 9% ure, tot de bijwo ning waarvan de leden worden uitgenoodigd. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 15. Rapport op de rekening der dienstdoende schutterij over 1873 sluitende in ontvang en uitgaaf op f 2095.30% Van de toegestane toelage uit de gemeentekas ad f 2192, is 2013,0 gebruikt. De conclusie strekt tot goedkeu ring. Aangenomen. 16. Rapport op de rekening der sta ds-apot heek over 1873, sluitende in ontvang op 4825,62 in uitgaaf op ƒ4823,98, met een batig saldo van f 1,64. De conclusie strekt tot goedkeuring en om Commissarissen nogmaals uittenoodigen de levering van chinine aantebesteden. 8% K.G. sulph. chinin. werd in 1873 aangekocht. Aangenomen, na eenige bespreking over de bedoeling van het aangegeven denkbeeld om de levering der chinine aan tebesteden. De heer Bruinvis Commissaris der stads-apot heek bleef buiten stemming. 17. Rappurt op de rekening der ontslag genomen heb bende leden van het Burgerlijk Armbestuur over het tijdvak van 1 Jannarij tot en met 30 April 1S74. Die rekening opent met, het saldo der rekening van 1873 ad f 921,38%, dat saldo heeft echter werkelijk bedragen 922,18; bij raads besluit van 22 April 1874 is bepaald dat in de rekening over 1875 verantwoord moet worden het saldo der rekening van 1873, terwijl bij raadsbesluit van 1 Mei 1873 de reke- gevolge gehad. De heer Fontainas is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 2000 fr. boete en ieder der 4 getuigen tot 1 maand en 100 fr. Het O. M. is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Mevr. v. d. Weger heeft besloten voor 50000 fr. in te schrij ven ten behoeve van het voor wijlen haren echtgenoot te Leuven opteriohten standbeeld. De heeren Paul de CassagnacPiel en Gibiathoofdre dacteur, gérant en drukker van le Pagsbeschuldigd van opruiing der burgers tegen elkander, zijn den 2 Juli door het hof van assises der Seine vrijgesproken. De heer de Cas sagnac heeft getracht de heftigheid zijner artikelen met de algemeen heersckende spanning te verontschuldigen en betoogd, dat andere partijen evenzeer vervolgd behooren te worden als de bonapartistisehetegen welke zij schotschriften in v - de advocaat Lachaud beweerde, dat •zijde der Nat. Vergadering de aan- eu dat de beschuldigden slechts van ing hadden gebruik gemaakt, manifest van den graaf v. Chambord veert, dat Frankrijk voor de monar- tijdzegt hijheb ik gezwegen vilde bemoeielijken van den doorluch- aard ulieden beschermt; maar thans den dam van vooroordeelen omver rotesteert tegen de meening, dat hij een grondslag van absolutisme zou ristelijke fransche monarchie, zegt hij, rchie met twee Kamersde eene be- de andere door het volk. Prank- de traditioneele monarchiedie al- Igenootschappen leiden kan. Het is ng regeert, maar niet bestuurt. De des volks verlangt hetzelfde als ik. enzeer als gisteren. Het Huis van Schaart u achter hetzelve. Van de in het manifest geen gewag gemaakt, iet openbaar maken van dit manifest wijze van inleiding, voorafgaand staat- mverbindbaarkeid van de prorogatie- ar artikel over de jongste legerorder r 14 dagen geschorst. De legitimis- zeer verstoord; hare organen vragen, van een manifest van den graaf vordt terwijl men die van de op z. prias te Chiselhurst uitgesproken aten. Eene deputatie van legitimis ed! zich naar den minister de Fourtou intrekking van het genomen besluit Rhone heeft met alg. st. verworpen ter os voorgesteld plan tot vereeniging luire, Villeurbanne en Venissieux met bevolking dier gemeenten zeer tegen en de vereeniging voor Lyon meer na- ontvluchte gedeporteerde Paschal zijne aankomst in Engeland bedankt der parijsche „Société des Gens de Mei als lid gehandhaafd had. ontvluchte gewezen kolonel der ge- beambte van het fransche consulaat tende, gearresteerd en vervolgens naar den dezer districten openlijk uitgesproken. Het mag dus zeer betwijfeld wordenof de candidatuur dezer afgevaardig den op nieuw veel bijval zou vinden, 't Is overigens wel zeer waarschijnlijkdat bij een belangrijke verlaging van den census de verandering in de samenstelling der Tweede Kamer nog grooter zou zijn; maar dat die verandering een verbete ring zou zijn, is weer zeer onwaarschijnlijk. Loopen de mee ningen der leden van de Tweede Kamer zeer uiteenzelfs waar zij in hoofdzaak dezelfde richting volgen, bij het Ne derlandsche volkvoor zoover het zich met de algemeene landsbelangen bemoeitvertoont zieh dit verschijnsel niet minder. Dat er op wetgevend gebied weinig tot stand komt, is daarom wel betreurenswaardigmaar niet minder verklaar baar. De regeeringspartij in de Kamer staat in getalsterkte ongeveer gelijk met de gezamenlijke niet.-liberale partijen, en moet bijgevolg omtrent eiken maatregel schier eenstemmig zijnot er is geen meerderheid te verkrijgen. Zouden de nieuwe kiezers zich in 't bijzonder beijveren om mannen te kiezen die uitmunten door geschiktheid voor onderling over leg Ook daarvan is het tegendeel te vreezen. //De Tweede Kamer is thans in hoogen graad impopulair, bij de natie in haar geheel," zegt de schrijver in het Handelsbladmoet dit beteekenen bij de natie in onder scheiding van de kiezers alzoo bij het volk achter de kiezers, dan zullen deze woorden misschien de waarheid het nauw keurigst uitdrukken, wanneer men ze opvat in dien zin, dat de Tweede Kamer als instelling bij hen impopulair is. Het volk achter de kiezers ziet voor het meereudeel in de Tweede Kamer een belemmering voor de regecringdie meer kwaad dan goed doet. Zulk een impopulariteit zal echter wel bij niemand beschouwd kunnen worden als een aanbevelingom onder de kiezers te worden opgenomen. De schrijver in het Handelsblad acht onzen toestand echter zoo gevaarvoldat de Kroon //niet meer naar de regelen van ten behoeve der oud-catholieke gemeenten uittetrekkenis verworpen. Voor de verbetering van de bezoldigingen der onderwijzers is ruim 2 miljoen aangewezen, 850,000 meer dan de regeering gevraagd had. De Kamer heeft aan de regeering voorgesteldvan het aan Beieren toekomende aandeel der iransche oorlogschatting 2 miljoen fl. in het belang van kunst en wetenschap aan te wenden, in de eerste plaats tot het oprichten van een nieuw academiegebouw. Prins Bismarck is te Kissiugen aangekomen om de baden te gebruiken. Hem is eene groote serenade met fakkellicht aangeboden, maar hij heeft, daarvoor bedankt, dewijl hij in de eerste plaats rust noodig had. Hessen. De Keizer van Rusland heeft den 6 Jugenheim veriaten, om over Weimar, Dresden en Warschau huiswaarts te keeren. Elzas-Lotharingen. Dit jaar hebben zich 3000 dienst plichtigen meer dan in 1873 vrijwillig bij de keuringscommissie aangemeldhoewel het aantal dienstplichtigen 1000 man kleiner was. De directie van den Grand Central Beige heeft met 1 Juli nieuwe tarieven ingevoerd, welke de goedkeuring der regee ring niet hebbeii bekomen. Zij heeft ook de gemengde en internationale tarieven opgezegd, die tot dusver aan dé lijnen der Maatschappij en aan de Staats- en andere belgische spoorwegen gemeen waren. Alle góederen, die van de lijnen van den Grand Central op die van den Staatsspoorweg over gaan zijn nu op de wisselstations aan eene nieuwe aangifte onderworpen. De rechtbank te Brussel heeft den 1 uitspraak gedaan in de zaak van het, tusschen de heeren Fontainas en Lehembre gevoerde duel, dat den dood van laatstgenoemden heeft ten ;n de Willem-Luxemburg-Spoorweg- nsche Ooster-Spoorweg-Maatschappij het vonnis der civiele rechtbank van 1. bevestigd, en alzoo der luxemburg- eisch ontzegd. •cle en andere organen betoogen, dat de genadeslag is voor de monarchie, de hand des „Konings" zei ven. Le en heden gelijk ik gisteren was, zegt - manifest. 1 rankrijk zal hem antwoor den: „Ik ben heden evenmin gereed als ik gisteren was. ik ken u, maar gij kent mij niet." - De bonapartistisehe organen laten zieh in gelijken geest uit. De gemeenteraad van Ajaccio (Corsica) heeft met alg. st. verworpen eene door den prefect ondersteunde aanvraag van het hervormde consistorie van Marseille om een protestantseh predikant aan te stellen, op grond, dat de prolestantsche ge zinnen, welke zieh in de stad bevinden, die zijn van fransche beambtenwier verblijf op Corsica slechts van een tydelijken aard is of van gedurende den winter daar toevende engel- schen, die een eigen, door hen zelven bezoldigden leeraar hebben. De oud-minister de Goulard, Afgevaardigde van het dept. der Opper-Pyreneeën, is den 4 in 68jarigen ouderdom over leden. De begrafenispleehtigheid, den 6 te Versailles, is door nagenoeg de geheele Nat. Vergadering bijgewoond, terwijl de President der republiek door een zijner adjudanten ver- tegenwoordige! was. Aan het graf is het woord gevoerd door den minister Decazes en den Afgevaardigde Adnet. Blijkens door de Debats medegedeelde verklaring van den lieer Léonce de Lavergne, vice-president der vereeniging van het rechtercentrumis deze het eens met den graaf de Mon- talivet. Ook hij had liever het herstel van het constitulioneele Koningschap gezienmaar zulks niet mogelijk blijkende neemt hij de republiek aan. Hij zal in de eerste plaats zijne stem Uitbrengen voor het voorstel-Lambert de St. Croixen wordt dit verworpen dan voor het daarvan niet veel ver schillende voorstel- Casimir-Péricr. Het hof van cassatie heeft den 3 de voorziening verworpen van den, ter zake van afzetterij, tot 5 jaren gevangenisstraf en -2000 fr. boete veroordeelden voormaligen imperialistischen publicist en politieken agent van het gouvernement-Thiers, ihugtlmann. La Ré/ome te Toulouse is, op last vau de militaire over-

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 5