€»rmtt Striüanic en Ierland. Rusland. afv:. Kuiie. <4g>«ï nje. hun leedwezen over het opnemen van het manifest onder de motieven der schorsingnog aansloten de heer de Kerdrel en 46 andere leden der gematigde rechterzijde. De groepen Johnston en de Kerdrel trokken echter hun voorstel in en vereenigden zich met de motie van den heer Parisluidende: „De Vergadering, besloten hebbende, het gezag, dat voor 7 jaren aan den maarschalk Mac-Mahon als President der republiek is opgedragen met kracht te handhaven en zieh het onderzoek der constitutioneele wetten voorbehoudende gaat over tot de orde van den dag." De minister de Cissey verklaarde, uit naam der regeering, met deze motie genoegen te nemen. Daarop is eerst gestemd over de motie- Lucien Brunluidende: „De Vergaderingin geen debat over de wet van 20 Nov. tredende, betreurt den door het ministerie genomen maatregel en gaat over tot de orde van den dag." Zij is verworpen met 372 tegen 79 st. De motie-Paris, waaraan de prioriteit gegund werd boven eene nieuw voor gestelde motie van den heer Christophle en andere leden van het linkercentrum, is vervolgens met 368 tegen 330 st. ver worpen. De heer Dahirel heeft nog de volgende motie voor gesteld: „De Vergadering, de partijdigheid der regeering Ier zake van de maatregelen tegen de drukpers afkeurende, gaat over tot de orde van den dag"; maar de genl. Changarnier, de markies de Dampierre enz. hebben voorgesteld zonder meer tot de orde van den dag over te gaan, en dit is aangenomen met, 339 tegen 315 st. Ben gedeelte van het linkercentrum heeft, na tegen de moti e-Paris gestemd te hebben, zieh van de uiterste linkerzijde afgescheiden en door voor de onge motiveerde motie an orde te stemmen het ministerie in staat gesteld om zichofschoon een échec geleden hebbendete herstellen. De prins v. Joinville heeft zich van al de stem mingen onthouden, zijn broeder, de hertog v. Aumalewas niet te Versailles aanwezig. De bisschop van Orleans heeft tegen de motie-Brun en voor de motiën Paris en Changarnier gestemd. Ben 60tal Afgevaardigden van verschillende groe pen, waaronder de ministers de Pourtou en Magne, de heer Thiersvele gematigde royalisten en leden van het linker centrum alsmede een paar bonapartisten hebben zich van de stemming over de laatstgenoemde motie onthouden. Den 9 heeft de minister de Cissey eene boodschap voor gelezen vau den President, waarin deze zegt„Het is boven eiken twijfel verheven, dat de wet van 20 Nov. mij rechten heeft opgedragenik zal daarvan niet anders dan in het be lang des lands gebruik maken. Gij hebt, toen gij ze mij verleendet, uwe souvereiniteit willen verzekeren. De duur van mijne macht kan niet verkort worden, en ik zal om haar te gebruiken de middelen bezigenwelke de wet mij geeft." De President verklaart voorts, dat de wet van 20 Nov. moet aangevuld worden, en hij dringt er op aan, dat de Vergadering de staatsmachten zal organiseeren. Hij zegt, dat hij aan zijne ministers heeft opgedragen, aan de constitutioneele commissie de belangrijkste punten dier organisatie kenbaar te maken. Het stuk is op de banken van het rechtercentrum en van de gematigde rechterzijde levendig en herhaaldelijk toegejuicht. De zinsnede, waarin gezegd werd, dat de Vergadering hare souvereiniteit heeft willen binden, heeft aau de linkerzijde maar vooral onder de leden der uiterste rechterzijdeeen heftig gemor verwekt, dat evenwel door de toejuiching in het centrum verdoofd is. De legitimist de Gavardie riep „Wij zijn misleid geworden." Na de voorlezing der boodschap heeft de heer Casimir- Périer voorgesteld om, overeenkomstig de daarin uitgedrukte begeerte, de constitutioneele commissie uit te noodigeu, ten spoedigste rapport uit te brengen over het door hem gedane en urgent verklaarde constitutioneele voorstel. Hij trok zijne motie in op de verklaring van den voorzitter van genoemde commissie, den heer Batbie, dat haar rapport den 14 zou wor den uitgebracht. De heer Raoul Duaal, behoorende tot de groep van het rechts! reeksche beroep, deed het voorstel tot ontbinding der Vergadering, 10 dagen na op 25 Oct,, te houden algemeene verkiezingen, en tot afdoening vóór dien tijd van het. budjet voor 1875 en van de wet omtrent, de kaders van het leger. De zienswijze des lands had zeide hij sedert de bijeenroeping der Vergadering groote verandering ondergaan, en, zonder inbreuk te willen maken op de rechten van het septennnat, was het gebiedend noodigdat eene nieuwe Vergadering eene beslissing omtrent den toekomsti- gen regeeringsvorm nam, zoodat bij het verstrijken van den 7jarigen termijn geleidelijk eene definitieve orde van zaken kon worden ingevoerd. De gevraagde urgentie werd bestre den door den heer Périer, omdat de vaststelling der consti tutioneele wetten vóór alles behoorde te gaanen ondersteund door de radicale Afgevaardigden genl. Billot en Lepere, wat laatstgenoemde betreft onder protest tegen de motieven van den heer Duaal en met, verzoek om het door hem en andere leden der uiterste linkerzijde gedaan ont.bindingsvoorstel ins gelijks urgent te verklaren. De Kamer weigerde de urgentie aan Pet voorstel-Duaal, alsmede aan een voorstel van den heer Hervé de Saisy, om niet uiteen te gaan alvorens de wet tot reorganisatie der legerkaders ras aangenomen. De eerste beraadslaging is daarop aangevangen over een door den genl. Chareton ingediend voorstel tot verbetering van het lot der onderofficieren bij de landmacht. Den 10 hebben de ministers de Cissey en de Pourtou zich naar de constitutioneele commissie begeven, om namens den President te verzoeken vóór het geheel der constitutioneele wetten te willen voordragen 3 weiten tot vaststelling van het politieke stemrecht per districttot instelling eener tweede Kamer en tot regeling van het recht van ontbinding der Vertegenwoordiging. Zij wenschten voor den President een ruim aandeel in de benoeming der leden van den Senaat, en zouden later met de commissie de grondslagen der te ont werpen wetten bespreken. Den 11 heeft de commissie, naar aanleiding eener rede van den heer Dufaurebesloten om in plaats van tot, eene speciale regeling van het punt der stemming per distriet mede te Werken, bij de Kamer aante- dringen op het onverwijld aan de orde stellen van de tweede lezing der politieke kieswetom den 14 rapport uit te bren gen over de voorstellen-Pwsr en Lambert en om 2 nieuwe subcommissiën te belasten met het ontwerpen van wetten tot organisatie van het gezag van den President en tot in stelling eener Tweede Kamer. Den 10 heeft de heer Berthault den minister de Cissey gevraagd, of hij de jongste Boodschap aldus begrijpt, dat daarin het recht om uit te maken of de wet van 20 No vember eene wet is van legislatieven of van constitutionelen aardvoor den maarschalk-President geëischt en aan de Nationale Vergadering ontzegd wordten dat door die Boodschap word betwistdat de President zijn gezag uit oefent als gemachtigde van de Nationale Vergadering. De discussie over deze interpellatie ismet alg. st. op 6 na en met instemming der regeering uitgesteld tot de behandeling der constitutioneele wetten. In antwoord op eene vraag, of de regeering het recht tot Kamerontbinding erkenten' of de President het alleendan wel te zamen met de in te stellen Eerste Kamer uitoefent, heeft de minister de Cissey geantwoorddat de regeering de ontbinding niet wil ver haasten maar op alle gebeurlijkheden voorbereid wil wezen. De minister van binn. zaken diende een ontwerp in tot het uitstellen der medio-Augustus te houden zitting der Alg. Badentot, dat, devolgens de overeenkomstig de nieuwe kieswet optemaken kiezerslijsten te houden, verkiezingen ter parüëele vernieuwing dier Baden zullen geschied zijn. Na de aanneming der voordracht-Chareton, werd het debat be gonnen over het voorstel van den minister Magnetot ver hooging van onderscheidene directe belastingen met 5 op centen, en van de heeren Say, W oloicski c. s. om de aflos sing aan de Bank van 200 tot 150 miljoen te verminderen. De minister dreigde aftetredenindien het contra-project, hetgeen naar hij zeide den gedwongen koers der bankno ten verlengen en schadelijk op het crediet der Bank werken zou werd aangenomen. De voorstanders der vermindering bestreden zijne bezwaren en werden herhaaldelijk toegejuicht. Den 11 heeft de heer René Brice een artikel van le Figaro ter spraak gebrachtwaarin de maarschalk Mac Mahon werd aangespoord om korte metten met het parlementarisme te maken. Hij trok zijne interpellatie in nadat de minister Tailhand verklaard haddat de regeering le Figaro 14 dagen ge schorst had maar de heer Lepere nam haar over. De Kamer verdaagde de interpellatie eene maand, en weigerde vervolgens met 330 tegen 240 st. de urgentie voor een door den heer Bnsson gedaan en door den heer Gambetta ondersteund voor stel om eene commissie van 15 leden te benoemen, ten einde de vraag te overwegenof er grond bestond om den heer de S. Genest, schrijver van het geïncrimeerde artikel, voor de balie der Kamer te dagen. Rondgedeeld werd het door den heer Daguenet uitgebracht rapport der commissie voor het initiatief, over het vciOK\e\-Larochefoucauld tot herstel der monarchie, waarvan de met, 16 tegen 4 st. genomen con clusie strekt tot verwerping. De rapporteur geeft aan de wet van 20 Nov. de zelfde interpretatiedie daaraan herhaalde lijk door den maarschalkifau Mahon gegeven is, en met wel ken uitleg zich een aau den maarschalk optedragen luitenant generaalschap niet laat vereenigen dewijl de opdracht niet minder zou zijn dan zijne vervallenverklaring als hoofd van den Staaten alzoo in lijnrechten strijd met het constituëerende besluit der Vergadering van 20 Nov. '73. De minister de Pourtou heeft den 11 in de commissie voor de verschillende voorstellen van Afgevaardigden tot opheffing van den staat van beleg in eene reeks van departementen verklaard, dat de regeering besloten heeft, een wetsvoorstel tot algeheele opheffing in te dienen, zoodra de Vergadering eene wet op de drukpers en op de openbare bijeenkomsten zal aangenomen hebben. De minister verklaarde verder, dat het uitsluitend aan de Vergadering toekwam om het tijdstip harer ontbinding te bepalen. Hij voegde er echter bij, dat het, gouvernement die ontbinding als ontijdig zou beschouwen, indien zij plaats had voordat, de Kamer de belangrijkste der bij haar aanhangige wetten had aangenomen. Den 13 is de discussie over de financiëele aangelegenheden hervat. Met eene aanzienlijke meerderheid werd besloten in overweging te nemen een voorstel van den heer Joubert om de belasting op het- zout (dat tof vervaardiging van chemische producten uitgezonderd) met 10 opcenten te ver- hoogen. De minister Magne verklaarde zich met dit voorstel te vereenigen hetgeen ook door de budjet-commissie ge schiedde maar den 14 is het met 362 tegen 256 st. ver worpen. De Keizer van Ruslaud heeft aan den lord-mayor van Londenten behoeve der londensche armen1000 doen toekomen. De kroonprins en de kroonprinses van Pruisen zijn den 9 met hun gevolg van het eiland Wight, naar Windsor gereisd, ten einde de Koningin op het kasteel van Windsor te bezoeken. Den 11 hebben zij en de hertog v. Comaught (prins Arthur een prachtig, door 900 aanzienlijke personen bezocht en door 3 muziekcorpsen opgeluisterd feest op het, buitengoed te Hat field van den markies v. Salisbury bijgewoond. Den 11 heeft de minister Disraeli, in het afgesloten ge deelte van het Parlement-Square te Londeneen schoon bronzen standbeeld van den vorigen graaf v. Derby onthuld. De luchtreiziger de Groofbekend door zijne mislukte proeven met een vliegtoestel te Brussel, heeft den 9 te Lon den den dood gevonden bij het met vleugels nederdalen uit, een luchtballon. De werkstaking der schotsche ijzerniijnwerkers is geëindigd. De werklieden hebben de voorwaarden der werkgevers aan genomen. In zuidelijk Yorkshire hebben thans 20000 steenkolenmijn arbeiders het, werk gestaaktomdat de werkgevers hun loon met 12}. p.c. hebben verminderd. Benige dagen te voren hadden de mijnwerkersofschoon noodeop aandrang van afgevaardigden der Miner's Associationbesloten in eene loonsverlaging van 10 p.e. te berusten, ten einde eene werkstaking e voorkomen; maar de eigenaars der mijnen hebben den 11 besloten bij hun besluit te blijven. Van regeeringswege is openbaar gemaakt eene van den 4 Juli gedagteekende depeche van lord Derby aan den russi- schen gezantwaarin gezegd wordt,dat de engelsche regeering ten zeerste op prijs stelt de bedoelingen, waarmede de Keizer het houden der brusselsche conferentie heeft voor gesteld maar dat zjj niet overtuigd is van de noodzakelijk heid van het ontwerp, terwijl de discussie daarover feitelijk aanleiding zou kunnen geven tot meeningverschil en reeri- minatiën tusschen eenige afgevaardigden. Engeland zou zich niet, verzetten tegen de discussie over eenige onderdeelen betrekking hebbende op militaire operatiën maar het heeft vast besloten om geen deel te nemen aan de discussie over regelen van volkenrecht. De bevoegdheid van de conferentie uit te strekken tot vraagstukken van het oorlogsrecht ter zeezou noodlottig zijn. Lagerhuis. De heer Gladstone is den 6 tegenwoordig geweest en heeft, alstoen deelgenomen aan het debat over de tweede lezing van het regeeringsontwerpregelende het collatierecht in de schotsche episcopaalsehe Kerk. Hij bestreed den maatregel, die de keuze van den predikant, aan de gemeenteleden op draagt, als ongelegen en voorbarig, en ondersteunde eene motie in dien zin van den heer Baxter. De minister Disraeli wenschte het Huis en zich zeiven geluk met de terugkomst van den heer Gladstoneverklarende dat diens afwezigheid de leiding van het debat, bemoeilijkte. Overigens verdedigde hij het wetsontwerp en bestreed hij de motie. Den 7 zijn 3 door de regeering voorgestelde en reeds door het Hoogerhuis aangenomen wettenstrekkende om door een stelsel van verplichte registratie meerdere zekerheid aan den grondeigendom te gevenvoor de tweede maal gelezen. Den 9 is beraadslaagd over het reeds door het Hoogerhuis aangenomen wetsvoorstel, strekkende om, voornamelijk door vereenvoudiging der rechtsplegingte waken tegen het bin nensluipen van met de wet strijdige gebruiken bij de gods dienstoefeningen der Staatskerk. De tweede lezing werd door den heer Russell Gurney voorgesteld en door verschillende leden verdedigd en bestreden. Onder de bestrijders behoorde ook de heer Gladstonedie het wel noodig achttede ge meenten te vrijwaren tegen de ant,i-protestantscbe nieuwig heden van hare predikantenmaar staande hielddat de samenwerking van de regeering en de hoofden der Kerk on misbaar is bij het uitvaardigen van wetten, welke op de Staatskerk betrekking' hebben. Ingeval tot de tweede lezing mocht worden overgegaan zou hij zich in comité tegen het ontwerp verzettenten slotte heeft hij een zestal resolutiën, er tegen gericht, aangekondigd. Den 10 heeft de heer Bourke, vice-minister van buit. zaken, den heer Wahll-ey te kennen gegeven, dat de slavenhandel op de oostkust van Africa weder toeneemt, en datnaar hij ineentook slavenhandel gedreven wordt tusschen Egypte en Abyssinie. Daaromtrent waren vertoogen bij den Onder koning van Egypte ingediend, die dienaangaande maatregelen had genomen. De heer Childers heeft, de aandacht gevestigd op den financiëelen toestanden de minister sir Stafford Northcote heeft,, hem beantwoordende, gezegd, dat, er volstrekt geene noodzakelijkheid bestaat om de begrooting te wijzigen, daar het batig slot waarschijnlijk de raming zal overtreffen. Niettegenstaande 's lands handel zich ongunstig liet aanzien, namen de inkomsten niet af. Den 13 is met 307 tegen 109 st,. besloten tot de tweede lezing van hef, ontwerp tot afschaffing van het collatierecht in de schotsche episcopaalsehe Kerk. - De minister Disra'èli gaf te kennendat hij bij de tweede lezing der door het Hoogerhuis aangenomen en in dit Huis door den heer Rus sell Gurney aanvaarde wet op de openbare godsdienstoefe ningende motiën van den heer Gladstone, die hem voor kwamen gericht te zijn tegen de meer dan 200 jaren in En geland bestaande receling der godsdienstzakenals gevaar lijk voor den Staat en voor het behoud van den staatkundi gen toestand onvoorwaardelijk bestrijden zou. In ds aan de zuidoostelijke grenzen gelegen, meerendeels door israëlieten bewoonde stad Berditchef zijn 327 perceelen, waaronder 238 woonhuizen, verbrand. De te Kherson overleden weduwe van den zeeofficier Ki- krioukoff heeft aan hare voormalige3 dorpen bevolkende lijfeigenen 30000 roebels vermaakt, voor den aanleg va een ondersteuningsfonds bij het heerschen van epidemiën onder menschen of vee en bij hongersnood of bj ander gebrek. De Cznar en-eeu oostenrijksche aartshertog zijn den 12 te Zarskojeselo en den 13 te Petersburg aangekomen. Oostenrijk. De N. F. Presse verhaalt, dat de bisschop van Linz, msgr. Rudigier, de geestelijken zijner diocese heeft aangeschreven, om een conflict met de overheid bij de toe passing der confessioneele wetten zooveel mogelijk te vermijden. Het blad meent, dat de anders zoo strijdlustige bisschop thans gematigd handeltten einde de goederen van het, reli giefonds Gleink en Garsten terug t,e krijgen. Bij de verkiezingen voor den boheemschen Landdag, om te voorzien pn de-vacaturesdie door liet wegblijven der „declaranten" van rechtswege ontstaan zijn, zijn in de platte landsgemeenten gekozen 37 candidaten der Oud-czechen 6 der Jong-czechen en 3 der Verfassimgs-partij. De verbit tering tusschen Jong- en Oud-czechen is hooger dan ooit, gestegen. De Keizer van Duitsehland is den 13 te Salzburg aange komen waar hij den nacht heeft, doorgebracht. Hij werd door een vleugeladjudant van Keizer' Frans Joseph, de plaatselijke autoriteiten en het personeel der duitsche ambas sade te Wëenen aan de station ontvangen en in zijn hötel verwelkomd door den aartshertog' Lodewijk Kictor. Den 14 is Keizer Wilhelm, vergezeld door Keizer Frans Joseph, die hem eenige stations tegemoet gereisd was, te lschl aangekomen. In het hötel, waar Keizer Wilhelm ziju intrek nam, werden de Keizers opgewacht door den kroon prins Rudolf. De duitsche Keizer bracht dadelijk eeu bezoek aan Keizerin Elisabeth, die hem van haar voornemen kennis gaf om op hare terugreis van het eiland Wight, Keizerin Augusta te Coblenz of te Baden-Baden te bezoeken. Msgr. de Mérode, aartsbisschop van Melytene en aalmoe zenier van den Paus, vroeger pauselijk minister van oorlog, is den 11 te Rome, in 5 (jarigen ouderdom, overleden. Bij de te Rome gehouden gemeentelijke verkiezingen zijn de gouvernementeele candidaten gekozende clericaal ge zinde kiezers hebben aan de stemming geen deel genomen. De genl. Echague verklaart, dat het geheele verlies van het, republikeinsche leger aan gesneuvelden, zwaar en licht gekwetsten en vermisten nog geene 1550 krijgslieden bedra gen heeft. Behalve de maarschalk, zijn er 18 officieren en 114 soldaten gesneuveld. Onder dé redenendie den genl. tot den terugtocht, hadden doen hesluiten waar voor hij de verantwoordelijkheid geheel op zich zegt te ne men worden door hem opgenoemd: gemis aan projectielen voor de „uitgeputte artillerie" en van ammunitie voor de infanterie; het, door sommige bataljons geleden aanmerkelijk verlies aan officieren en manschappende ontoereikende pro viandeering, enz. De genl. Dorrega.ray heeft tot „de beschaafde natiën" een manifest gericht,waarin hij de regeeringstroepen grovelijk lastert, en zegt, dat het gedrag van dat leger hem tot eene andere handelwijze dan hij tot nog toe gevolgd heeft, dwingt. Hij komt er voor uit „slechts" d.i. 22 krijgsgevangenente hebben doen fusilleeren, en zegt voortaan geen kwartier tezullen verleenenaan de krijgsgevangenen van een leger van brandstich ters moordenaars en vrouwenschenders. Dit manifest steekt scherp af bij de laatste dagorder van den maarschalk Cor.cha, die daarin zeidedat hij den vijand wilde cverwinnen, niet vermoorden. Tot de 22 vermoorden behoort de heer Schmidt, vroeger kapitein bij de pruisische artillerie, en als bericht gever van 3 noordduitsche couranten bij het leger der re publikeinen vertoevende. Zieh te ver buiten de voorposten gewaagd hebbende is hij in handen der earlisten gevallen en als spion behandeld. De minister van buit. zaken heeft de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland uit.genoodigdde beweringen te logenstraffendie in het rapport van üorregaray omtrent, de door de republikeinsche troepen gepleegde wreedheden en onmenschelijkheden voorkomen. De genl. Zabala schijnt het operatie-plan van Concha geheel te hebben opgegeven. In plaats van Estella te naderen en zijne linie naar Tafalla en Piimpelona uit te breiden, trekt hij zijne troepen in de nabijheid van Logronoin het Ebro- dalbijeen. Het garnizoen van Bilbao is versterkt geworden. Bij Plencia heeft een gevecht plaats gehad tusschen de earlisten en kolonnen der bezettingen van Bilbao en Algortadie gelijktijdig tegen den vijand uitgetrokken waren. Een americaanscke stoomboot heeft, in den nacht van 9 Juli te Bermeo, in Biscaye, 27 stuks stalen geschut, en 200 kisten ammunitie voor het leger van don Carlos ontscheept. De ge lukkige afloop dezer onderneming is te Bermeo terstond met eene mis gevierdwaaraan o. a. allendie de hand daartoe geleend haddendeelnamen. De gemalin van don Carlos is naar Pau teruggekeerd. Den 11 zijn 3000 earlisten van Repoll komende voor de grensvesting Puyeerda verschenen. De vrouwen en kin dereu weken naar het fransehe grondgebied. Den volgenden dag heeft de vijand uit zijne 7 of 8 kanonuen 150 kogels iu de stad geworpen zonder dat daardoor veel schade is aan gericht. De directie der New-Yorlc Herald en der Daily Telegraph hebben besloten, op eigene kosten eene wetenschappelijke expeditie naar Africa te zenden, om het vraagstuk der'af schaffing van den slavenhandel op de plaats zelve te onder zoeken en de nasporingen van dr. Living done voort te zetten. Een vreeselijke brand is den 14, 's nam. t.e 5 uren, te Chicago uitgebarsten. Nadat vier blokken huizen, te begin nen yan den hoek der Twaalfde- en der Harrisonstraat,, eene prooi der vlammen waren geworden, sloeg het vuur naar den overkant over, aan den hoek der Harison- en der Kakestraat, ,waar de baptist,enkerk. het postkantoor en vier hotels in de asch werden golcgd. Te vergeefs trachtte men den voort gang der vlammen te stuiten, door talrijke gebouwen in de lucht te doen springen. Te 10 uren was het vuur onbe dwingbaar geworden en dreigde het, door een sterken zuid-wes tenwind aangewakkerd, zich tot aan Rive L»c uit te breiden. De brand is tegen middernacht bij de Van-Buren-straat gestuit, nadat meer dan 20 blokken huizen verwoest waren. 4 Spuitgasten zijn omgekomen. De schade wordt op 4 mil joen d. begroot, waarvan 2} miljoen door verzekering gedekt is. Sliiiiifiilanii. Den 12 zijn te Seheveningen gearriveerd 2 zonen van den hertog van Saxen-Meiningenzij hebben met hunne gouver neurs en gevolg eene villa betrokken. Prins Fredenk is den 15 uit Neuwied in de residentie teruggekeerd. Verkiezingen. De aftredende leden der le. Kamer zijn door de Prov. Staten der verschillende provinciën herkozen, behalve mr. Wbn. v. Gobten, die tot lid der 2e. Kamer is benoemden in wiens plaats door de Staten van Utrecht is verkozen de heer B. du Marchie v. Koorthuysen. Benoemingen. Aan den heer mr. Heemskerk Az. is door den Koning opgedragen een nieuw kabinet te vormen; hij heeft, deze opdracht aanvaard. s Rijks Middelen hebben in de eerste 6 maanden des jaars opgebracht 41,837,555, tegen 39,805,903 in de eerste 6 maanden van 1873. De Provinciale Staten van Noordholland hebben eene subsidie vau hoogstens 7000 toegestaan aan de ge meente Castricum voor het hardmaken van wegen, en besloten om gunstig te adviseeren op de aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der ge meenten Huizen, Petten, Vlieland, Êgmond aan Zee, Wor- merveer en Assendelft. Op het adres van B. en W. van Zaandam om toepassing van liet alterum tantum op onder - wijzers-traetementenis afwijzend beschikt. Nijverheid. Den 16 is aan het Zuidelijk Zaagmolenpad te Amsterdam de eerste steen gelegd voor eene stoom-dia mantslijperij bestemd voor 60 molens te bouwen voor den heer L. B v. Embden. Kerkelijke zaken. In de S. Servaas- en O. L. V. ker ken te Maastricht zijn de daar aanwezige relikwieën en kostbaarheden tentoongesteld, hetgeen grooten toeloop en tal van processiën uitloktde r.e. ingezetenen hebben nationale, pauselijke en Maria-vlaggen uitgestoken. In geen 200 jaren had^ er dergelijke „Heiligdomsvaart" plaats gehad. i Beesten. De afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Gouda en Dordrecht van het Metalen Kruis hebben den 12 eene vriendschappelijke samenkomst te 's Gravenhage gehad met, de haagsche afdeeiing. Gemeenschappelijk werd een op tocht met muziek door de stad gedaan en een maaltijd gehouden. Den 14 heeft in de nabijheid van Goes het zuider-zendings- feest plaats gehadhetwelk door ruim 4000 personen bij gewoond en door muziek uit Bergen op Zoom opgeluisterd is. De scherpsehuttersvereeuiging te Leiden heeft besloten, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest vau Leidens Ontzet, op 7 Oct. te Katwijk, onder bescherming van prins Fredenk, een stedelijk concours te lioudenwaartoe zullen worden uitgenoodigd het studentencorps, de schutterij, de Infanterie, cavailerie, artillerie en de kweekschool voor de zeevaart. Aanbestedingen. Den 11, te Amersfoort, voor het Rijk, het bouwen van een ziekenstal, minste inschr. L. Rui tenberg, voor f 18,579. I>en 16, door het prov. bestuur van Noordholland: «.het, maken van stroobeplantmg op de Hora van Vlieland, b. het verbeteren der steenglooiing van den zuiderhavendijk en van den zanddijk beoosten de haven aldaar, c. en d. 'de voort zetting der strandverdediging op bet eiland minste inschr. a. L. Brand t,e Hardinxveldvoor 3940b., c. en d. IF. J. Schram te Sliedrecht, voor 23440, ƒ28980 en/8970. Middelburg. De gemeenteraad heeft den 13 met 13 tegen 4 st., gunstig beschikt op het verzoek der heeren v. Zeylen en Deckerte Rotterdam tot aanleg van een droog dok en voor de uitvoering van het plan eene sub sidie van f 50000 toegezegd. De voorzitter van den raad deelde mededat de regeering besloten had de subsidie vau 20000, 25 jaren lang door de gemeente aan het Rijk te betalen voor den aanleg der spoorweg- en kanaalwerken te verminderen tot 10000. Wegens een en ander hebben de ingezetenen de vlaggen uitgestoken. Gasverlichting. De directie der engelsche gasfabriek te Haarlem heeft de door den gemeenteraad gestelde voor waarden voor een nieuw contract van de hand gewezen en de onderhandelingen afgebrokenzoodat de gemeente alsnu, volgens vroeger raadsbesluiteene gasfabriek zal moeten oprichten. Ie Breda zijn 3 blokken der geslechte vestinggronden verkocht voor f 87.350, zijnde ongeveer f 22.000 per bunder. Gieten. Wijlen de heer P. N. Jut v. Breukelerwaard den 24 Mei te Laag-Soeren overleden, heeft aan de doops- gez. diaconie te Amsterdam vermaakt f 4-000 2% p.c. N. S. Nationaal Geschenk. Uit Curasao is 2263,51 aan de hoofdcommissie overgemaakt. Rameen. Tijdens het onweder zijn nabij Breda 4 arbei ders werkzaam aan het uitdiepen eenor vaartdie in het overdekt gedeelte van eene schuit scholen, door den bliksem gedood terwijl een vijfdedie het zeil ging inhalenge wond werd. Den 10 is te Tegelen de kelder van een in aanbouw zijnd huis van den fabrikant. Janssen ingestort, waardoor de eige naar en een metselaar onder de puinen gedood zijn. Den 11 is le Uitgeest de spoorwegarbeider G. de Jong bij het aanzetten van wagens tusselieu de buffers geraakt en aan de gevolgen overleden. Den 14 zijn te Serooskerke 2 huizenen 1 schuur verbrand. De justitie uit Middelburg heeft zich derwaarts begeven, wijl er vermoeden van brandstichting bestaat. In den nacht van 16—17 zijn op den Buiten-Amstel bij Amsterdam 5 personen vertrokkenzijnde een pas onder trouwd meisje dat met hare familie een bezoek had afgelegd hij den broeder van haren bruidegom. Door de duisternis misleidhadden zij zich van ccn vaartuig bediend dat zeer wrak was. Cholera. Den 10 is een arbeider te Gouda door de ziekte aangetast en daaraan overleden. De gemeenteraad heeft 2000 toegestaan voor het op 10 plaatsen beschikbaar stel len van gezuiverd drinkwater. Overleden den 13, te Arnhem, in 83jarigen ouderdom, jr. H. de Haze Bommegepens. genl.-majooradjudant des Konings in buitengewone dienst, ridder van verscheidene orden. Staats-loterij Trekking der 2». klasse. No. 11643 ƒ.20000, No. 13319 5000, "No. 2553 2000, No. 908 en 6097 1500, No. 2527, 3755, 4420, 11292 en 17754/1000.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2