Itrilluiifje cis lei'ltimi. Italië. Eiiiiccniaiid. ■S&tabss-fïtctiwg. door het uitvoeren eener cantate en het voordragen van be kroonde verzen, en vervolgens door een banket, herdacht geworden. De italiaansehe gezantde heer Nigra, heeft eene redevoering uitgesproken waarin hij zeidedat Italië met vreugde de gelegenheid heeft aangegrepen om Frankrijk zyne beste wenschen toe te zenden. Voortaan zou tusschen die 2 landen geen andere strijd gevoerd worden dan op het gebied des vredes tot ontwikkeling van den geest. Uit naam van Italië en van Koning Victor Emmanuel betuigde de heer Nigra Frankrijk zijnen dank voor hetgeen het ten behoeve der vrijmaking van Italië heeft gedaan. 's Avonds 1e Avisnou teruggekeerd wachtte de gasten een punch op het raadhuis. Den 19 is aldaar door den aartsbisschop onder den blooten hemel eene plechtige mis gevierd, V Middags had een groote historische optocht plaats (gednrenie welke inzamelingen voor de armen werden gehouden), voorstellende den triomfalen tocht van Petrarca naar het Kapitool in 1341. 's Avonds werd het oude pauselijke paleis electrisch verlicht en gaven voorname parijsche tooneelspelers eene gala voor stelling in den schouwburg. Den 20 werden de feesten voort gezet en besloten door een wedstrijd van muziek- en zang genootschappen uitreiking van belooningen aan schrijvers dichters en componisten van levensbeschrijvingen van Petrarca én van verzen en cantaten te zijner eerestierengevecht, roeiwedstrijd en andere volksspelen en veuetiaansche gondel vaart op de Rhone. De overheden van Avignon en van Padua hebben zich wederkeerig door deputatiën bij de gelijktijdige feesten doen vertegenwoordigen. De republikeinen duiden het den prefect der Yaueluse d:e onlangs de viering van den naamdag van den graaf v. Cliamhord door vreugdevuren, zang en dans op de open bare straat duldde, zeer ten kwade, dat hij ditmaal het uit steken van een aantal witte vlaggen veroorloofd en de naambordjes der voornaamste straatT van Avignon van „Rue de la République" in ,,Rue-Petrarque" veranderd heeft. L'Onion is den 19, na de 14daagsche schorsing, weder verschenen, en wijst er triomfantelijk op, dat de ministers, die zich „tegen den Koning verhieven" en het blad schors ten reeds vóór de wederverschijning van het tooneel ver dwenen waren. De keus der beide nieuwe ministers zie NatPergadering) wordt aangemerkt als eene soort van stilzwijgende verbind- tenis van den maarschalk Mac Mahon om de leden der im perialistische partij die in bet geding van bet bonapartisti- sehe comité betrokken zijnzonder aanzien des persoons te vervolgen. De anti-bonapartistische geest der benoeming is nog versterkt door de benoeming vau den heer Cornelis de Witt, een der voornaamste leden van liet reehtercentrum en be huwdzoon van den heer Guizottot ondersecretaris van Staat bij liet, dept. van binn. zakende laatstelijk door den lieer Baragnon vervulde betrekking. Men verwacht, dat r.e regeering den steun der bonapartistische partij verliezen zal, en dat haar die van liet gematigde deel van bet linkercen trum door de optreding van den iieer Bodet verzekerd is. L'Univers geeftte kennen, dat de catholieke en legitimistische rechterzijde met de keuze der 2 nieuwe ministers alles be- halve ingenomen is. De geul. de Chabaud Latour is 70, de j O] lieer Bodet j90 jaren oud. Nationale Vergadering. Bij de maandelijksche ver nieuwing van de bureaux der afdeelingen en comtnissiën beeft, door de slechte opkomst van leden der rechterzijde, de linkerzijde de bovenhand behouden zoodat niet minder dan 9 van de 15 sectie-presidenten tot, die partij belmoren. Den 13 heeft de heer Pouyer-Quertier den minister Magne gevraagdwaarom hij zich thans met eene verhooging der zoutbclasting (het, amendement-loubert) vereenigdena die zoolang bestreden te hebben. De minister antwoordde, dat li ij bet enkel deed omdat het budjet gedekt moest worden, en de zoutbelasting hemna al de voorgestelde middelen nog het aannemeiijkste en bet, meest afdoende toescheen. De heer Pouyer-Querher zeide daarop, dat de rente-garantien aan.de spoorweg-maatschappijen, waarvoor 40 miljoen staan uitgetrokken, naar de letter en den geest der iu 1859 dooi den minister zeiven gesloten contracten slechts voorschotten zijn, zoodat de fiscus thans 310 miljoen te vorderen en geene behoefte aan verhooging der zoutbelasting beeft. De minister van openbare werken Cailluux verklaardedat eerst over 15 jaren van restitutie spraak kon zijn, nadat, eerst uog minstens 300 m. aan de maatschappijen verstrekt was. De lieer Routier, wien de linkerzijde schier niet aan 't woord liet komen, wensehte het debat over liet door den heer Pouyer-Quertier aangevoerde voorttezetten, 1,en einde de on gegrondheid daarvan in het licht, te stellen, en alzoo de kansen te doen rijzen van liet amendement-Joubert, dat, zooals wij reeds in ons vorig Nr. vermeld hebben, verworpen werd. Den 14 is ook bet eerste artikel van bet voorstel van den minister, tot verhooging der bij de wet van 30 Dec. '73, uitgeschreven indirecte belastingen en aceijnsen (met uitzon dering van de minerale oliën en zeepen) met, 4 en 5 opcenten, na door de budjet-commissie (rapporteur IP olowskï) afgekeurd en door den minister, die bet, contra-project in strijd met de iinanciëele goede trouw en eerlijkheid noemde en ten deze door den markies de Ploeucgouverneur der Bankonder steund werd verdedigd Ie zijn met 404 tegen 248 st. verworpen [De minister heeft terstond zijn ontslag aange boden, t, welk door den maarschalk-President is aangenomen]. Den 15 heeft de lieer de Ventavon verslag uitgebracht over het voorstel-Castmir-Périer. De commissie stelde de verwerping voor en in plaats van hetzelve de aanneming eener eonstitutioneele wet van 5 artikelen, inhoudende: 1°. dat de maarschalk het uitvoerend gezag zal blijven uitoefenen onder den titel van President der republiek, waarmede de wet vau 20 Nov. hem bekleed beeft; 2°. dat hij alleen in geval van hoog verraad ter verantwoording kan worden ge roepen, en dat de ministers tegenover de Kamers voor de aigeineene staatkunde van het gouvernement solidair en voor hunne persoonlijke handelingen individueel verantwoordelijk zijn; 3°. dat het wetgevend gezag wordt uitgeoefend door eene Kamer van Afgevaardigden en door een Senaatde eerste verkozen door het algemeene stemrechtop den voet bij de kieswet bepaald, de andere samengesteld uit verkozen of benoemde ledenop den voet bij eene speciale wet vast te stellen; 4°. dat den maarschalk-President het recht toe komt om de Kamer der Gedeputeerden te ontbinden, en dat de verkiezingen voor eene nieuwe Kamer binnen een half jaar na de ontbinding moeten plaats hebben; eindelijk 5°. dat na het verstrijken van den termijnbij de wet van 20 Nov. 1873 gesteld alsmede bij het openvallen op andere wijze van, het Presidentsc lap de beide Kamers onmiddelijk door den ministerraad worden bijeengeroepen om, in congres ver- eeuigd de noodig geoordeelde maatregelen vast te stellen. De herziening der eonstitutioneele wetten kan, zoolang het gezag door den maarschalk wordt uitgeoefend, alleen op zijn voorstel geschieden. Het voorstel-Pmer werd onaanneme lijk geachtdewijl door de prorogatiewet, van 20 Nov. een toestand geboren is, welke geene beslissing omtrent republiek of monarchie toelaat. Het verdrag van Bordeaux was een wapenstilstand, de prorogatie van 20 Nov. een 7jarige vrede, die niet noodeioos verstoord mag worden. Het rappurt heeft, bij de Imkerzijde een zeer slecht onthaal gevondeu 'en is dooi de rechterzijde herhaaldelijk en levendig toegejuicht. De discussie ovev de conclusie werd op den 20 bepaald, na ver werping van een voorstel om haar tot na de aanneming van het budjet voor 1875 uit te stellen. Den 16 is met 415 tegen 203 st. verworpen het door den heer Pouyer-Quertier geamendeerd voorstel van den heer Gouin, waarbij, ter voorziening in het tekort op de loopende dienstbepaald werd om nu en in het vervolg in de rente garantie aan de spoorwegen te voorzien door de uitgifte van rentegevende, na 30 jaren af te lossen likwidatiebons. Nadat den 17 nog 4 amendementen op het voorstel-Wo lowski, nopens de aflossing aan de Bank, voorgesteld en niet in overweging genomen of weder ingetrokken waren, is ge noemd voorstel't welk de regeering even bepaald bleef veroordeelen als vóór de aftreding van den minister Magne, met 338 tegen 325 st. aangenomen. Den 17 is met alg. st. aangenomen de voordracht tot versterking van het oostelijke frontier. Volgens het oorspron kelijk plan werd 78 miljoen, waarvan 26 voor 1874, aange vraagd voor de versterking van Verdun. Toul, Epinal, Belfort en eenige andere punten langs de grenzen van Elzas-Lotlia- ringen. maar op voorstel der commissie is het bedrag gebracht op 881 m.. waarvan 29 in 1874 ten einde ook de aanleg der iweede linie te bestrijden, waarin RheimsEpernay en Nogent sur Seine begrepen zijn. Den 18 is met 532 tegen 24 st. de voordracht goedgekeurd om aan den hoogleeraar Pasteur, als nationale belooning voor hetgeen door hem in het belang der zijdewonnenteelt, en van den wijnbouw is verricht (ten gevolge waarvan hij zijn gezicht zeer verzwakt heeft) een jaargeld van 12000 fr. toe te leggen. De urgentie en de verzending naar de eon stitutioneele commissie werden geweigerd aan een voorstel van den heer Cottin om te bepalen, dat de Kamer van rechts wege zou Ier zijde leggen al de voorstellenwaarin de duur van bet, septennaat op eenigerlei wijze onzeker werd gemaakt, daaronder begrepen zoowel het pi-oject-Pmer als hel ontwerp- P entavon (der eonstitutioneele commissie), waardoor uaar zijne meening op nieuw iu discussie zou wórden gebracht hetgeen voor 7 jaren onherroepelijk is vastgesteld. Den 20 heeft de minister de Cissey medegedeeld dat het ministerie gereconstituëerd was door de benoeming van den lieer Mathieu Bodet [behoorende tot de gematigde fractie van bet linker centrum], tot minister van financiën en van den genl. de Chabaud-Latour [lid der herv. synode] tot minister van binn. zaken. Vervolgens stelde hij voor, de discussie over liet, aan de orde zijnde voorsteUCatimir-Périer (of over de conclusie van het rapport-Ventavon) tol den 23 uit te stellenomdat de ministers nog geene gelegenheid gehad hadden, zich hierover op afdoende wijze iret elkander te verstaan. De heer Périer verklaarde elk uitstel te be treuren en hoogstens dat tpt den 23 te bewilligen. De roya listische Afgevaardigde de Castellane zeide daarop dat de rechterzijde zich voorbehield om alsdan eene nieuwe verda ging voof tq stellen. Op voorstel van den heer Raudot (vice-president der budjet-commissie) werd besloten, den 21 een aanvang te maken met de beraadslagingen over het bud jet voor J 875. Den 17 is op liet stadshuis van Londen aan sir Henry Bartle Frèrein een gouden kistje ter waarde van 100 guineasde vrijdom der City ter hand gesteldhem bij raadsbesluit van Februari verleend ter zake zijner lange en eervolle loopbaan in Indie en van zijne-zending naar Africa's Oostkust, iu liet belang der afschaffing van den slavenhandel. Keizerin Euqéuie heeft zich van Ciiislehurstover Brus sel naar haar kasteel Arenenberg in Zwitserland begeven. In de Saw-mills steenkolenmijnen nabij Wigan beeft den 18, terwijl zich 25 werklieden in de mijn bevonden, eene ont ploffing van mijngas plaats gehad, ten gevolge waarvan 15 werklieden het leven hebben verloren. De mijnwerkers in noordelijk Staffordshire hebben besloten, in de hun voorgestelde loonsvermindering met 10 p. c. te berusten. De eisenaren der steenkolenmijnen in de graafschappen File en Clackmannan hebben het voornemen te kernen gege ven om de loonen, na verloop van 14 dagen, met 15 p.c te verlagen. De Times houdt het er voor, dat Duitschland verstandig handelt met het voorbeeld van Engeland te volgen en naar de conferentie te Brussel slechts een niet gevolmachtigden afgevaardigde ie zenden. Ook Zweden volgt dat voorbeeld. Het is nog altijd niet. zeker, of Engeland wel aan de con ferentie zal deelnemen vermits zijne voorwaarden nog door geene enkele mogendheid zijn aangenomen. Lagerhuis Den 15 heeft de lieer Gladstone zijne tegen het wetsontwerp tot regeling der godsdienstoefeningenvan de Staats kerk gerichte motiën ingetrokken, nadat den vorigen dag bet ontwerp door de ministers Cross en Disraëli en zelfs door de heeren Torster en Goschen, 2 voormalige ambtgenooten van den heer Gladstone, verdedigd en zonder hoofdelijke stemming tot de tweede lezing besloten was. Als reden dier intrekking gaf bij op, dat het Huis, door zonder hoofdelijke stemming tot de tweede lezing te besluitengetoond had geene discussie tfp verlangen over de groote beginselen waarop de motiën be trekking haddenen dat lvij. willende trachten het ontwerp in comité door verschillende amendementen te verbeteren, het raadzaam achtte de gemoederen niet vooraf door eene warme discussie te ontstemmen. Den 13 heeft liet lid der regeering lord Sandon een wets ontwerp verdedigd tot wijziging der Endowed Schools Act van 1869welke de uit particuliere fondsen in vele geval len eeuwen geledengestichte scholen van middelbaar on derwijs. daar waar de stichter niet uitdrukkelijk het tegen deel verlangd beeft, aan bet toezicht en de leiding van geestelijken der Staatskerk onttroken ook voor kinderen vau oudersdie andere godsdienstige gezindten toegedaan zijnvolkomen toegankelijk stelde, liet thans aanhangige voorstel houdt indat zoo vaak de stichter der school be paald heeftdat de leerlingen in eene bepaalde kerk de godsdienstoefeningen zullen moeten bijwonen, of dat de on derwijzer tot een bepaald kerkgenootschap zal moeten be- lioorenof dat de reglementen der schooi door personen, die bij een bepaald kerkgenootschap ambten bekleeden zullen moeten worden goedgekeurdzulk eene school zal vallen onder de uitzondering der wet van 1869, zoodat bare regenten en onderwijzers tot eene bepaalde gezindte zullen moeten behooren en zelfs hare leerlingen de examens en getuigschriften der school niet zullen kunnen afleggen en erlangenindien zij het godsdienstonderwijs op die school niet bijwonen omdat, hunne ouders het daarmede niet eens zijn. De tweede lezing is o. a. door de gewezen ministers Forster en Gladstone nadrukkelijk bestredendoor de mi nisters lord Sandon, Cross en Hardy en door andere leden aangeprezenen ten slotte met 291 tegen 209 st. doorgegaan. KoloniSn. De hongersnood in Bengalen kan als onder drukt worden aangemerkt. Wel zal de regeering nou gedu rende geruimeu tijd in de behoeften moeten voorzienmaar in alle districten is eene voldoende hoeveelheid voedsel aan gevoerd om aan den toestand het hoofd te bieden. In de Kaapkolonie is door de regeering bij bet Parlement, ingediend een plan' voor den aanleg van 8U0 mijlen spoor wegdat 5 miljoen p. st. kosten zal. OoK(<>nit'^ li - Bf rijf. Oostenrijk. Vorst Milan van Servie is te Ischl aangeko men om den Keizer een bezoek te brengen. Hongarije enz. Het te Carlowifz vergaderde servische kerkelijk congres heeft den bisschop Stojtcovics [die niet de candidaat der regeering was] met 63 st. tot, patriarch ge kozen. 7 Leden van het, congres hebben zich van stemming onthouden. De zitting is verdaagd totdat bekend zal zijn, of de Keizer de benoeming al dan niet bekrachtigt. Den 19 is te Padua het in de universiteit opgerichte standbeeld van Petrarca op luisterrijke wijze ingewijd. Den avond te voren is in het vlek Arqua, alwaar Petrarca den 18 Juli 1374 gestorven is, een schitterend feest gevierd. De carlistische aanvoerder Ormachea, die door don Carlos interimair met liet kapitein-generaalschap iu Bisoaye belast is, heeft den 9 te Zornosa een schrijven gericht aan den gouverneur van het district Munguiawaarin hij de inhech tenisneming als gijzelaars gelast, van alle liheralen en hunne gezinnen, en de executie van even zooveel dier personen, als er door het republikeinsche eskader op de cantabrische kust schoten gelost zuilen worden, zullende de stoffelijke nadeelen. door de vijandelijke projectielen aangerichtmoeten vergoed worden door de gijzelaars die bovendien geliouden zullen zijn, de visscbersgezinnen uit de kustdorpen te onderhouden. Onder de redenenwelke den genl. Zabala bewogen hel) ben den omtrek van Estella te verlaten, schijnt te belmoren, dat zijn legercorps door koortsen en andere ziekten sreteis- terd werd, zoodat bij de vijandelijkheden eenigen tijd moet staken. De carlisten hebben vau bet wegtrekken van zijn leger gebruik gemaakt, om op nieuw een groot gedeelte hun ner macht, naar Bilbao te richten en deze stad van deland- zijde iutesluiten. Den 16 zijn uit Santander de door geul. Morales gevraagde versterkingen vau troepen en gesehut der waarts gezonden. Te Lerida heeft een volksoploop plaats gehad ter zake van de aceijnsen. De stad is door de krijgsmacht, bezet. Er zijn eenige personen gekwetst,. De bende van Marco Bello is geheel uiteengedreven. De stad Cuenpa (ongeveer 20000 zielen, 30 uren van Madrid), met een garnizoen van nagenoeg eene geheele bri gade met, 4 kanonnen en onder bevel van genl. Iqlesias. beeft zich den 15 na een 56 uren lang onderhonden vuur, aan de carlisten, die p.m. 11000 man steik waren en door don Alphonsus aangevoerd werden, overgegeven. De verdedigers, die den 13 drie aanvallen iu een der voorsteden en den volgenden dag 4 aanvallen op de markt, werwaarts zij terug getrokken warente verduren hadden, hebben 150 man aan dooden en 150 aan gekwetsten verloren. Toen zij ten laatste naar de citadel wilden wijkenbleek liet.dat deze sterkte door de carlisten overrompeld was, zoodat, hun niets restte dan zich over te geven. Verscheidene huizen der stad zijn geplunderd en barer inwoners vermoord. Uit Tcruel en uit Madrid waren kolonnes tot ontzet afgezonden, maar te laat. De carlisten zijnna de fortificatiën onbruikbaar ge maakt en de in de kassen voorhanden gelden en andere zaken van waarde vermeesterd te hebben, met 700 krijgsgevan genen weder afgetrokken. Genl. Lopez Pinto heeft lien echter te Saivacanite achterhaald, geslagen, den buit ontnomen en de gevangenen bevrijd. De Staatsraad heeft besloten volstrekt geeue schadeloos stelling te geven aan de Hypotheek-Bank. zeis niet in geval de waarborg voor de uitgifte van hypothecaire schuldbrieven werd ingetrokken. Bij decreten van den 19 is het geheeie schiereiland in staat van beleg verklaard; is machtiging verleend tot se questra! ie van aan leden van carlistische benden of aan per sonen, die het carlisme dieuea toebeboorende goederen, en bevolen uit de opbrengst dier goederen schadeloosstellingen te geven en wel van 100,000 pesetas aan de familie vaneen door de carlisten gefusilleerien hoofdofficier, van 50,000 pesetas aan die van een door hen gefusilleerden officier en van 25,000 pesetas aan die- van een door hen gefusilleerden soldaat; zijn overdrachten van goederen door carlisten, te rekenen van de dagteekening van dit, decreetnietig ver klaard worden alle zonder autorisatie bestaande vereeni- gingen voor ontbonden verklaard; wordt, verboden omtrent, den carlistischen opstand andere tijdingen openbaar te ma ken dau diewelke door de Gaeeta openbaar gemaakt, wor- deuen worden 80 bataljons eener buitengewone reserve opgericht, die 125,000 man sterk zal zijn en tusschen 23 en 30 Aug. onder de wapenen zal komen. Zij die zich schuldig maken aan samenzweringlandverraad en rebellie zullen voor krijgsraden te recht staan. Misdadigers, die bet spoorwegverkeer en de telegraafdienst belemmerenzullen met den dood gestraft worden. De Koningin is den 16, 's avonds t.e 10 uren, uit Marien- bad te Delden aangekomen. Te Oldenzaal was zij een uur vroeger aan de station, waar vele ingezetenen en de schutterij vereeuigd waren, door den burgemeester en met muziek be groet. Te Delden werd zij ontvangen door den burgemeester eu den gemeenteraad van Stad- en Ambt-Deldeu eu door bn; v. Heeckeren v. W assenaer en familie, en opgewacht door eene eerewacht van 25 man te paard en de muziek der hu zaren uit Deveuter. Langs de met wimpelmasten en vlaggen versierde en met 100 fakkels en bengaalscb vuur verlichte laan, werd H. M. in optocht van de station naar het kasteel Iwickel geleid. Den 17 beeft II. M., vergezeld van de eere wacht, een rijtoer door Delden en vervolgens, alleen met haar gevolgdoor het Twickelsc e boseh gemaakt, 's Avonds werd baar eene serenade met fakkellicht gebracht, terwijl de omgeving van het kasteel fraai geïllumineerd was. Den vol genden morgen vertrok H. M. naar Zwolle, waar zij door den Commissaris des Koningsdiens echtgenoot en den burge meester verwelkomd werd en, na eenig vertoef hij eerstgenoemde, altijd van eene eerewacht vergezeld, het weeshuis der herv. gemeente, het r. c. gesticht van liefde, het Nieuwe Werk en het Katerveer bezocht. Per spoor maakte H. M. een uit stapje naar Kampen, waar, even als te Zwolle, de huizen ge vlagd en versierd waren en eene eerewacht te paard H. M. geleideen in de Bovenkerk door de liedertafel Eulerpeu een feestgroet gezongen werd. Ook de r. c. kerk werd door H. M. bezichtigd. Te Zwolle teruggekeerd, dineerde H. M. bij den Commissaris des Konings, waarna zij 's avonds te 6 uren naar den Haag vertrok. Spoorwegen, Den 19 bracht de Oosterspoorweg nage noeg 4700 op. Onderwijs. De Staten van Groningen hebben met 37 tegen 3 st. besloten, een jaarlijkscb subsidie van f 1000 te verleenen aan het departement Groningen van het N ut, ten behoeve eener kweekschool voor onderwijzeressen. De Staten van Friesland en Drenthe hebben op dergelijke verzoeken uit Leeuwarden en Assen afwijzend bescuikt. Kerkelijke zaken. Den 19 is de nieuw opgerichte kapel voor de badgasten te Scheveningeu ingewijd door Pj of- v. Oosterzee. De Koningin en priuses Marianne waren hierbij tegenwoordig. De dienst in deze kapel zal beurtelings in verschillende telen worden gehouden. Feesten. De gemeenteraad van Groningen heeft voor de viering van den gedenkdag van het beleg der stad in 167 2 eene subsidie van f 800 veneend. Den 18 en 19 is te Haarlem een tweedaagse!) muziekfeest gegeven door de liedertafels Amphion van Rotterdam, Cae- cilia van s Gravenhage Amstels Mannenkoor en Euterpe van A msterdam en Zang en Vriendschap van Haarlemmet me dewerking van liet Park-orkest van den beer Stump//'. De zanguitvoeringen werden gedirigeerd door de heeren Heinze Hol, Mcyroos en Schmölling. Ten genoegen van zangers eu van het, publiek werden matinée's musicales in de herten kamp, vauxhail en bal in liet feestlocaal gegeven. Aanbestedingen. Het bouwen eener pastorie voor de herv. gemeente te Assendelft, aan A.E. Bergman, voor/12510. Bouwwerken enz. De Prov. Staten van Zuidliolland hebben, op voorstel van Gedep. Staten, met 46 tegen 19 st. eene subsidie van 300,000 toegestaan voor den aanleg eéner haven te Scheveningen. Onder de bescherming van prins Hendrik is het plan ge vormd om te Soest,dijk een etablissement te stichten voor herstellende zieken en gezonden uit, de hoogste standen der maatschappij, in den trant der duitsehe „Heilanstalten." Gieten. Wijlen mej. de wed./. WarmenhuizenSpaander te Beets heeft aan de kerk en de diaconie der herv. gemeente aldaar elk 1000 gelea-ateerd. De heeren G. eu tlVerschuur Jr. hebben, voldoende aan een wensch van hunnen vader, wijlen den kunstschilder tP Verschuur, f 2500 geschonken aan het weduwen- en weezen- fonds der Maatschappij Arti et Amicitiae. Bij liet departement van koloniën zijn voor de militairen in den oorlog tegen Atchin gewond of ziek geworden, een aantal giften ingekomengezamenlijk tot een bedrag van 7283,15} Rampen, Te Beekbergen bij Apeldoorn zijn den 18 vijf huizen en 4 schuren met, 5 stuks vee verbrand. Te Wolder, gemeente Oud-Vroenhovenbij Maastricht, zijn den 22 verscheidene buizen afgebrand, niettegenstaande door de brandweer uit, die stad hulp werd verleend. Den 21 is de bouwplaats JolirJc, onder Zeihem, door het onweder afgebrand, waarbij de 53jarige knecht, die de kal veren schijnt te hebben willen reddenin de vlammen is omgekomen. Rechtszaken. De kantonrechter te 's Gravenhage beeft den 20 den eisch toegewezen van jr. mr. I). J. C.v.Lennep, tot terugbetaling der door hem betaalde termijnen van den hoofdelijken omslag te 's Gravenhageop gronddat zijn hootdverblijf niet aldaar schoon hij daar een gemeubeld huis met eene huisbewaarster bezit, maar te Heemstede gevestigd is. De notaris A. A. Vermandei, te Sas van Gent, is, als beschuldigd van onwaarheid in eene notariëele acte, in hech tenis genomen en naar Goes overgebracht. Overleden den 20, te Utrecht,, de stukrijder 1'. kl. JP. Koogde oudste soldaat van het nederlandsche leger, daar hij sedert 1 Mei 1821 onafgebroken in dienst was. Kolonicn. De raad vau onderzoek heeft, den 5 Juni kap. v. D,talen (die geweigerd bad den gouv.-eenl. de band te geven) in zoover vrijgesprokendat met 4 degen 3 st. ont kennend geantwoord is op de vraagof hij ai dan niet uit de gelederen behoorde verwijderd te worden. De kapitein is echter eervol uit, de militaire dienst ontslagenmet behoud van recht op pensioen. De Commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweek school voor Zeevaart, te Leiden heeft, bekend gemaakt, dat Maandag den 27 dezer in de genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks Zee. macht een verbindtenis wenschen aan te gaan. Bij de christ. geref. gemeente is beroepen de proponent v. d. Linden, die tevens een beroep heelt ontvangen naar Westmaas. Aan de harddraverij, den 21 aan den Omval gehouden, hebben 8 paarden deel genomen, en is de prijs, eene pen dule, behaald door de Kolvan C, de Moor, te Wormen- huizen bereden door JDamde premieeen zilveren inktstel, door Tipo, van C. Schermer, bereden door Schermer. Door liet stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 26 Juli, des namiddags te 7 uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marsch van Schouten. 2. Ouverture (Raimond) van Thomas. 3. Polka (Le départ.) van Rinchard. 4. Fantaisie (Don Carlos) van Verdi. 5. Ouverture (Une fête Veniiienne) van Patrie. fi. Valse (La Tulipe rose) van Brijfuux, 7. Fanteisie (Roméo et Juliette) van Gounod. 8. Galop (Le Malcontent) van Christophe. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Jul ijJacobus Johannes Nieuwenhuizen en Anna Geertruida Duin!,-, Gerrit Hartog en Catharina Maria Piket. 17 Cornells thibbenhorstwedr. van Gerritje van Hil- ten te Alkmaar, en Gerardina Troost, te Sloten. 23 Hendriais Hermanns Furstner, te Amsterdam, en Guur- tje Gevekealhier. Dirk Hosmanwedr. van Jo hanna Geertruida Schonk, en Grietje Keuken. Arie Balder en Maria van der Kolf. GETROUWD. 23 Juljj. Ferdinand Theodoor Rooth en IPoltera Cornelia Schuurman. 24 Edtiard Bosch en Reino Meeter. GEBOREN. 17 July. Ubbo Johannes Ferdinand, Z. van Abraham Groeuier en Geertruida Petronella VV ijnkamp. Bernard, Z. van Dirk Janssen en Louisa Dobbelaar. 19 Jacoba tk ilhelnnnaD. van üerardus Riedeman en Johanna Catharina Petronella Walraven. 20 Rendricus AdriaimsZ. van Cornelis Moerbeek en Maria Elisabeth Orhons. - Geertruida Johanna Eli sabeth D. van Johannes Theodorus Hofman en Johanna Louisa Mos. Cornelis, Z. van Cornelis Kramer en Grietje Borst. 21 TrijntjeX). van Hendrik Stroo Cloeck en Catharina Wilhelmiua Lind. Hendrik DirkZ. van Fredrik Sieginond Gottfried Henniug en Maria Geertruida de Graaff. 22 it Klaartje, D. van Izaak Manheim en Belje de Leeuw. 2 4 Engelina D. van F'rederik Hendrik Ringers en Eli sabeth Volteu. Dingnum en FranciscusZ\ van Millem IJpelaan en Antje de Graaf. OVERLEDEN. 2<i July. Catharina RendricaD. van Hendrik Henning en Anna Petronella van de Pol, bijna 9 m. 21 Leendert Fraijman22 j. 23 EuphemtaD. van Albertus Hendricus Hofstee en Elizabeth Corell, ruim 5 m. Margaretha Kleij- broek, echtgen. van Pieter Verwer, 65 j. 24 it Joannes, Z. van Willebrordus Joannes Schoon en Eduarda Johanna Leek, bijna 6 m.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2