SKriltanje en Ierland. Vcreeuigde Stalen. servatieven tot stand gebrachte wet had hem nog minder met het mandaat bekleed om de republiek definitief te constitu- eeren en bet, kabinet zou daarom bij de beraadslaging over het voorstel-Pme*- verklaren, dat hij tegen dat voorstel was, waarbij hem niets verleend werd en dat integendeel strekte om hem van de conservatieve partij te scheiden. Dat voor stel was niets meer dan eene bloote wensck ter verzekering van den triomf der republikeinsche partijeen triomf, welke de regeering het recht had te beletten en die op storing der orde in bet binnenland en van den vrede met liet bui tenland zou uitloopen. De gematigde linkerzijde heeft in eene den 25 gebon den bijeenkomst besloten bet voorstel tot ontbinding met alle kracht te ondersteunenen nogmaals ernstig den staf gebroken over bet besluit om„ten koste van Frankrijk, eene rust van 5 of 6 maanden te nemen, inmiddels alles wat regeling behoeft ongeorganiseerd te laten en niets hoegenaamd te doen ter verzekering van rust, zekerheid en veiligheid van het land. De regeering heeft in de grensgewesten een onderzoek laten doen naar de beweerde heimelijke begunstiging der carlistenwaaruit gebleken isdat de overheden haren plicht betracht hebben en dat de toevoeren van vyupenen door het onzijdige vaarwater van de Bidassoa geschied zijn. De bevelhebber der gensdarinerie te Pau is naar Orleans verplaatst. De minister De ca zes zou den nieuwen spaanschen dipiomatieken agent te Parijs de vervanging toegezegd heb ben van de bevelhebbersdie van carlistischgezindheid ver dacht worden gehouden. I' Univers beweertdat een agent van den maarschalk Serrano te Bayonne is geweest om na te gaan op welke wijze de clandestiene toevoer van wape nen aan de carlisten plaats hadmaar niets onbehoorlijks ontdekt heeften dat verscheidene carlisten over de belgi- sche grenzen uit Frankrijk gezet zijn. Alvorens Avignon te verlaten, heeft de italiaansohe gezant Nigra den maire der stad, graaf Roger du Demaine, uit naam van koning Victor Emmanuel, de versierselen van officier der orde van de Kroon van Italië toegezonden, als een aan denken van de waardige viering van Eet vijfde eeuwgetijde van Petrarca. Nationale Vergadering. Den 21 zijn 3 hoofdstukken der begrooting voor 1875, financiën, buit. zaken, en binn. zaken nagenoeg geheel afgehandeld. Daarbij heeft de heer Bouvier gevraagdhoe het stond met de onderhandelingen omtrent de rechterlijke reorganisatie in Egypte en of Frankrijk zijne tot, dusver gevolgde oostersehe politiek zou handhaven. De minister üecazes heelt gezegd, dat de plannen van den Khedive bij de meesle europeesche Hoven een gunstiger onthaal hebben gevonden dan in Frankrijk, dat een voorbehoud maakte met, opzicht tot de keuze der ambtenaren, waaruit de rechtbanken zouden worden samengesteldin welk voorbe houd door de andere mogendheden niet werd gedeeld. De minister erkendedat de te heffen rechten overdreven hoog warenhij zou de bestaande overeenkomsten weten te doen eerbiedigen. In antwoord op eene interpellatie betreffende het brusselsche congres heeft de minister gezegd, dat, aldaar voor de politiek en de belangen van Frankrijk zou gewaakt worden; de vertegenwoordigers van Frankrijk zouden niets goedkeuren dan ouder voorbehoud der instemming van het gouvernement en der bekrachtiging door de Nat. Vergade ring. Frankrijk zou zich op dat congres doen vertegenwoor digen uit beleefdheid voor den Keizer van Ruslanden het had zieh aangesloten aan de door Engeland gestelde voor waarden ten opzichte van den oorlog ter zee. De constitutioneele commissie heeft den 22 de eerste 2 ar tikelen van het ontwerp der sub-commissie aangenomen, vol gens welke de Senaat wordt samengesteld uit senatoren, die door de departementen worden gekozenuit senatoren die het van rechtswege zijn, en uit senatoren, die door den President, der republiek benoemd worden. Den 22 zijn de budjetten voor Algiers en van openbaar onderwijs aangenomen. Een door de budj et-commissie voor gedragen post van 75000 fr. voor het aanleggen van een „christelijk centrum" in de kolonieals wijkplaats voor de bekeerde arabieren, werd door de algerijnsehe Afgevaardigden bestredenomdat de geloofshaat er sterker door geprikkeld zou worden en ter nadere overweging naar de commissie teruggezonden. - Een wetsvoorstel om 300,000 fr. uit te loven voor een afdoend middel tegen bet bederf in den wijn stok werd zonder beraadslaging aangenomen. Den 23 heeft de heer Casimir-Périer zijn voorstel toege licht, de noodzakelijkheid betoogd om tot een definitieven regeeringsvorm te geraken en de verwachting te kennen ge- gegeven dat zijn voorstel geen ernstig verzet bij de minis ters zou vinden. De minister de Cissey had deel uitgemaakt van het kabinet, dat het voorstel-Pufaure indiende, de heeren Caillaux en Bodet hadden de verklaring-Target mede-onder teekend de hertog Deeazes had zich kort na het vertrek der pruisen met nadruk voor de vestiging van een definitief gou vernement verklaard. De wet van 20 Nov. had de consti- tuëerende macht der Kamer alleen beperkt, wat den duur der tegenwoordige regeering betreft, zoodat het voorstel niet in constitutioneel is. Velen weigeren een gouvernement Ie helpen vestigen, omdat, zij de monarchie niet kunnen herstellen; die onmogelijkheid levert juist een grond op om de republiek te proclameeren. De hertog de Broglie ontzegde den voorstel lers het recht, het gouvernement van den maarschalk te om ringen met instellingen, die de toekomst aan banden leggen. Het hoofdmotief, dat men aanvoert, verzekering der rust en bevrediging der partijenis geen motief. De partijschappen zouden niet verminderen maar toenemen. Het conservatief- republikeinsche bewinddoor het voorstel aan liet roer te brengen, zou met de onderling verdeelde republikeinen, met, de radicalen en socialisten, die tegen de conservatieve repu bliek zouden samenrotten, de handen zoo vol hebben, dat het den tijd niet zou kunnen vinden om de monarchalen in het oog te houden. Slechts door eene spoedige organisatie van het gouvernement van 20 Nov. kon rust en heil aan het land gebracht worden. Nadat de heer Dufaure het voorstel verdedigd hadlas de minister de Cissey, uit naam der re geering, eene verklaring voor waarin het verworpen werd, op grond, dat het eene nuttelooze hernieuwing der wet van 20 Nov. was, die buiten discussie behoorde te blijveu. Het artikel over de 2 Kamers was overbodig, daar de constituti oneele commissie de Wetgevende Macht reeds in 2 Kamers gesplitst had. De regeering voorzag van de aanneming de zelfde gevolgen als de hertog de Broglie, en wenschte alleen eene organisatie voor 7 jaren tot stand te brengen, later zou het land bij machte wezen om zijn lot definitief te regelen. Nadat een staande de zitting ingediend projectvan den heerlPal- londat slechts weinig van het voorstel-Périer verschilde, ver worpen was (het verwierf slechts 31 st.), werd het laatstge noemde eveneens afgewezen met 374 tegen 333 st. Terstond daarop diende de heer de Maleville, voorzitter der vereeniging van het linkercentrumeen door 307 leden, de 3 fraction der linkerzijde uitmakende, onderteekend voorstel in, waarbij, op grond dat de numerieke verhouding tussehen de partijen in de Kamer eene onoverkomelijke hinderpaal voor de orga nisatie van het gezag oplevert, het doen van een nieuw be roep op de natie bepaald werd tegen 6 Sept,, a.s. De rech terzijde gunde nauwelijks tijd tot de voorlezingde urgentie werd met 369 tegen 340 st. geweigerd. Het voorstel werd paar de commissie voor het initiatief verzonden. De commissie voor het ingediende wetsontwerp tot het uitstellen der najaarsbijeenkomst van de Alg. Raden tot Oc tober die toevalligerwijze grootendeels uit leden der lin kerzijde bestaat heeft zieh daar tegen verklaardomdat zij het niet noodzakelijk acht, dat de. vóór die bijeenkomst te houden verkiezingen ter gedeeltelijke vernieuwing der Ra den naar de nog optemaken nieuwe kiezerslijsten geschieden. Den 24 heeft de voorzitter der constitutioneele commissie een nader rapport omtrent de staatkundige kieswet overgelegd, vergezeld van eennaar de besluiten der Kamer omtrent de gemeentelijke verkiezingen, gewijzigd wetsontwerp. Hij kon digde aan, dat binnen weinige dagen de geheele aan de com missie opgedragen arbeid in het bezit der Kamer zon zijn. De markies de Castellane stelde voor, de beraadslaging over de conclusie van het rapport-Ventavon tot na de vacantie te verdagen. De opgewondenheid der gemoederen zou niet ge- doogendat er iets tot stand gebracht werd en de Afge vaardigden behoefdenalvorens een besluit omtrent de con stitutioneele wetten te nemen, nogmaals met hunne kiezers te rade te gaan. Ding de Kamer tot het einde van Nov. uiteen, dan zon de tijd misschien uitkomst brengen. De heer Picard bestreed namens de linkerzijde de verdaging, .met, verwijzing naar de jongste presidiale boodschap, waarin de onverwijlde organisatie van zijn gezag gevraagd werd; hij noodigde de regeering uit, voor haar gevoelen over het voor stel uit te komen. De genl. Chanqarnier pleitte voor, de heer Raoul Duval tegen verdaging. De heer Malartre stelde voor, het recès tot 5 Jan. te doen duren. De minister de Chabaud- hatour verklaarde, dat de regeering steeds in de hoop geleefd had van eene spoedige regeling van het gezag van den maar schalk, maar als bevoegde stemmen aandrongen op rust en raadpleging met de kiezers, liet zij de zaak aan de wijsheid der Kamer over. Er was slechts spraak van recès, niet van ontbinding, wijl de Kamer zieh verbonden had eerst de con stitutioneele wetten af te doen. De heer Picard noemde de verklaring der regeering in strijd met de boodschap van den President en betoogde nogmaalsdat de Kamer niet mocht uiteengaan. De heer Raudot meende, dat de 3 lezingen meer tijd zouden vorderen dan men den leden mocht opleggen. De urgentie voor het voorstel-Malartre werd met 378 tegen 303 st. verleend. Het subsidie voor de vestiging van in- landsche christenen in Algiers werd thans, nadat de commissie haar voorstel meer onbepaald gemaakt hadverleend. De commissie voor het initiatief heeftgelijk verwacht was, zich met 17 tegen 11 st. verklaard voor het in over weging nemen van het voorstel tot Kamer-ontbindingden 23 door den heer de Maleville uit naam van 307 Atgevaar- digden ingediend. De vorige commissie voor het initiatief, naar welke in 't begin van Juli ook het ont.bindings-voor- st.el-Raoul Uuval verzonden was heeft't geen minder ver wacht waszieh ook voor het in overweging nemen daarvan verklaard ep den heer Max Richard (linkercentrum) t,ot rapporteur benoemd dieofschoon tegen de urgentie van het voorstel-<7« Maleville gestemd hebbendethans het voor st, e\-Duval ondersteunde, en zulks wegens de met de presidiale boodschap strijdige veiklaring van den minister de Chabaud- Latour in de zitting van den 24. Den 27 heeft de heer Giraudnamens de rechterzijde aangedrongen op het uitbrengen der rapporten over de ont- bindingsvoorstellen-de Maleville en Duval, dewijl die voor stellen bij bel publiek onrust verwekten en de geruchten omtrent liet veldwinnen dier voorstellen den koers der rente hadden doen dalendaarom oordeelde hij de onverwijlde be handeling van bedoelde aangelegenheid gebiedend noodig. De heer Humbert deelde daarop de conclusie tot m overwe ging nemen van het eerste voorstel mede, en ondersteunde haar met de reeds lang door de linkerzijde ten gunste eener ontbinding aangevoerde motievenhij noemde haar boven dien gereehtvardigd door het feit, dat het voorstel door 300 leden gedaan en door 340 leden urgent verklaard is. De rechterzijde verlangde thans ook het tweede verslag te ken nen. om eene herhaalde discussie over de ontbinding te vermijdenmaar de heer Max Richard verklaarde, dat zijn rapport wel in de commissie voorgelezen maar wegens eeoige te maken veranderingen nog niet geheel gereed was. De commissie voor het voorstel-Malartre bestaat -uit 11 ledeu der rechter- en 4 der linkerzijde, en van deze laatsten zijn er 2 enkel als oudsten iu jaren gekozen. De conservatie ven hebben hunne partijgenooten, die Versailles reeds ver laten hadden en zich in fransche of in vreemde badplaatsen bevonden, per telegraaf terug ontboden, ten einde de ver werping der ontbindingsvoorstellen te verzekeren. De Koningin heeft den lord-mayor van Londen den beer Andrew husktot' baronet verbevenen aan de sheriffs van Londen den persoonlijken titel van knight, verleend. Den 22 Leeft het jaarlijks tegen het einde der Parlements- zitting terugkeerende gastmaal van den lord-mayor van Lon den aan de ministers der Kroon plaats gehad. De heer Disraeli heeft,bij de beantwoording van den op de regee ring uitgebrachten feestdronk geconstateerd 'dat eene groote omkeering in de geheele wereld plaats grijpt, ten gevolge der botsing tussehen Staat en Kerk. Hij noemde bet den plicht der regeeringzicli op den storm voor te bereiden door de kerkelijke instellingen te versterkenwelke hij aanmerkte als een bolwerk der staatkundige vrijheid. De heer Disraëli konzeide hijden toestand van Europa niet met bevrediging gadeslaanen hij betreurde hetdat eenige der meest begunstigde natiën aan regeeringloosheid ter prooi zijn of op den rand staan der regeeringloosheid. Nimmer is Engelands vriendschap meer gezocht geweest dan thans. De regeering zal haren invloed aanwenden in het belang van den vrede en van het algemeen welzijn. Zij belijdt de leer nietdat Engeland met opzicht tot verscheidene vraagstukkendie zieh zouden kunnen voordoentegenover Europa niet verantwoordelijk zou wezen, maar gelooft, dat Engelanddoor zijnen invloed beter aan te wenden tot handhaving van den vrede en door sympathie en raad te verleenen aan in beroering verkeerende landen, eene meer waardige stelling en zijn oud prestige zal kunnen herwinnen. Het door den lord-mayor van Londen gepresideerde co mité tot ondersteuning der noodlijdenden door den hongers nood in Bengalen heeft beslotenwegens de gunstige tij dingen uit Britseh-Indie, vooreerst liiet geregeld te zamen te komen. Het had 125,000 bijeengebracht. Den 28 is de pas voltooide ontsehepingsplaats te Liver pool waarschijnlijk ten gevolge eener gasontploffingin brand geraakt endaar bet, met creosoot verzadigde en ge teerde houtwerk zeer brandbaar wasbinnen weinige uren vernield. Het was een 2000 voet lang getimmertedeels in 1847, deels in 1857 gebouwd, welke 2 gedeelten weinige weken geleden verbonden waren door eene op 39 ijzeren pontons drijvende bouten brug. De schade beloopt 150,000. De t,e Sunderland te huis behoorende stoomboot Millbank, geladen met veevan Carthagena naar Sunderland bestemd, is den 28 in het gezicht van Dungeness met de stoomboot Hankow in aanvaring gekomen en gezonken. 16 Man zijn gered, de kapitein, de eerste stuurman en 12 matrozen zijn verdronken. De eigenaars der ijzerfabrieken in Schotland hebben beslo ten hunne werkzaamheden eerlang te hervatten. Hwgsrhuis. Den 20 is voor de tweede aiaal betregee- ringsontwerp gelezen, strekkende om zekere onroerende goe deren die tot nu toe van belasting vrijgesteld zijnn.l. ontginningen en bossehenhet jacktreclit en andere mijnen dan steenkolenmijnenaan belasting te onderwerpen. Een koninglijke boodsckip werd (ook in het Lagerhuis) voorge lezen waarbij de medewerking van het Parlement wordt ingeroepen tot. liet verzekeren der toekomst van H. M. eer lang meerderjarig wordenden vierden zoon. Den 23 is een voorstel der regeering, om den prins een jaargeld van 15000 toeteleggen in beide Huizen door de hoofden der oppositie ondersteund en zonder stemming (in het Lagerhuis evenwel onder protest van den heer P. Taylor uit naam der kleine bent Ch. Dilke o.s.) aangenomen. Den 24 heeft, de minister Derby, in antwoord op eene vraag van lord Russell, nopens de ondersteuning door Frank rijk aan de spaansche carlisten verleend gezegd, dat Spanje de tusschenkomst van Engeland ter zake dezer beweerde ondersteuning niet had ingeroepen, en dat Engeland derhalve te dezer zake geene vertoogen tot Frankrijk had gericht. Lord Derby was van oordeeldat eene erkenning der spaan sche regeering door de groote mogendheden gezamenlijk behoorde te geschieden. De kwestie zou dus beslist moeten wordenof en wanneer er een duurzaam gouvernement is gevestigd. Lagerhuis. Den 20 is het voorstel tot wijziging der Endowed Schools Act nadrukkelijk door de heeren Fawcett, Forster en anderen leden. Den 21 is, nadat ook de heer Gladstone de voordracht als actionair en liet, sectarisine be vorderend bestredenen de minister Disraëli haar verdedigd had, met 262 tegen 193 st. besloten, tot de behandeling der afzonderlijke artikelen over te gaan. Den 22 stelde de heer Mundella voor hetgeen de heer Fawcett op vorige dagen reeds herhaaldelijk had gedaan om de discussie te verda gen. Toen de heer Gladstone zulks ondersteunde, zeide de heer Greene, dat hij de hand wel eens in dergelijke tactiek had gehad, maar nooit, had kunnen denken, haar door de mannen der eerste oppositiebauk te zien toepassen. Een tooneel van hevige opgewondenheid was hiervan het gevolg. Den 23 zijn de 3 eerste artikelen, waarbij de taak der onder de vorige regee- ring ingestelde bijzondere commissie, om n.l. de fundatiescbolen op den voet der wet te regelenop eene andere oommissie de Charity Commissionwordt overgedragenaangenomen. Het vierde artikel gaf aanleiding tot zooveel verschil van gevoelen, dat de regeering, ook van conservatieve zijde, werd aangespoord om met de goedkeuring der 3 eerste art. tevre den te zijn en de volgende intelrekkeu. De minister Disraëli heeft daarop toegegeven aan bet, verlangen om de discussie te verdagen. In antwoord op eene interpellatie, betuigde de minister Aorthcote er zijn leedwezen over, dat het in 1864 tussehen Frankrijk, Engeland, Nederland en Belgie gesloten handelsverdrag geen einde gemaakt heeft aan het ten opzichte van de uit Frankrijk uitgevoerde suiker in zwang zijnde, premie stelsel; welk stelsel nadeelig is voor de planters in West-Indie. Nienwe aandrang ten deze bij de fransche regeering zou naar hij vreesde, niet baton; maar hij hoopte, dat het onlangs door de fransche Nat. Vergadering aangenomen stelsel van raffinadeeren in entrepot verbetering zou aanbrengen. Den 24 heeft de heer Disraëli medegedeeld, dat de regee ring de niet behandelde artikelen van het ontwerp tot, wij ziging der wet, op de fundatiescbolen intrekt en tot het volgende jaar uitstelt. De vice-minister van buit. zakeu beeft den 28 gezegd, dat hij uiet officieel kennis droeg van bet voornemen van Duitsch- land om een eskader naar de kust van Spanje te zenden maar dat hij reden had om te gelooven, dat de duitsche re geering er over nadenkt, of de tijd voor zulk een maatregel gekomen is. Die maatregel zou ten doel hebben het bescher men van duitsche onderdanen tegen de gevarendie uit een burgeroorlog kunnen voortvloeien. Graaf Peter Schuwalojj, chef der 3e sectie van de keizer lijke kanselarij is tot ambassadeur te Londen benoemd in plaats van graaf Brunnowwiens aanvraag om pensioen is toegestaan. De Keizer heeft 15000 roebels beschikbaar gesteld voor de behoeftige polen, die zieh gedurende zijn verblijf te War schau met, aanvragen om onderstand tot hem hebben gewend. De Keizer is den 14 Juli met zijnen gast, den oostenrijk- schen aartshertog Albrecht, te Krasnoje-Selo aangekomen en door zijnen broeder, grootvorst Nicolaas, bevelhebber van bet kamp ontvangen. Dien avond is in bet kamp eene groote taptoe gehouden die met eene losbranding van al de stukken der veldartillerie besloten is. Daarna had eene gala-voor stelling in den schouwburg plaats. Na den afloop der groote revue, die den volgenden dag gebonden is, heeft de Keizer den oostenrijksclien Vorst en veldmaarschalk tot commandant van het 86e. reg." inf. benoemd. Den 16 is de aartshertog naar Moskou vertrekken. Oostenrijk. De bisschop van Linz wordt vervolgd wegens eene predicatic, gehouden na de toediening van het Vormsel, waarin hij de kinderen opgewekt had om de door den Paus afgekeurde eoufessioneele wetten niet te gehoorzamen en om hem trouw ter zijde te staan indien hij even als de duitsche bisschoppen in hechtenis werd genomen. In de elfde vergadering der te Weenen gehouden wordende internationale gezondheids-conferentie is besloten, dat, de zee quarantaine alleen toegelaten kan worden voor de ltoode-zee en voor de Caspiscbe-zeemaar dat daarbij geen internatio naal toezicht uitvoerbaar is. Voor de europeesche havens wordt aangenomen eene inspectie der schepen. In eene latere zitting is beslotendat de instelling eener permanente in ternationale gezondheidscommissie die de studiën over cho lera en andere epidemiën kan voortzettenzeer noodzakelijk is. Den 30 is de laatste zitting gehouden. Baron Anselm v. Rothschildt, chef van het Huis Rothschildt te Weenen, is den 28 overleden. De heer Skrejschowsky, redacteur vau het jong-czechische orgaan Politik, in der tijdwegens ontduiking der zegelbe lasting, tot 19 maanden gevangenisstraf veroordeeld, beeft, na eene gevangenschap van 16j. maand, gratie van zijn ove rigen straftijd ontvangen. Verscheidene bladen dringen er op aan, dat Duitschland den oostenrijksclien pastoor Hauthaler, die wegens den aanslag op prins Bismarck in hechtenis is geweest, eene vergoeding zal schenken, en dat de noordduitsche couranten, die hem te voorbarig als schuldig hebben aangewezen, hem in zijne eer herstellen zullen. De heer James Lick, te S. Francisco, heeft,, na een deel van zijn vermogen onder zijne verwanten verdeeld en eene jaarlijksehe inkomst van 25000 d. voor zich behouden te hebbenzijne verdere bezittingen aan een aantal liefdadige en wetenschap pelijke instellingen weggeschonken. O.a. heeft hij begiftigd: een asyl voor oude vrouwen, met 100,000 d.; eene andere inrichting tot heil van vrouwenmet 25,000 d.; eene boe kerij voor werkliedentot, de werktuigkundige vakken be hoorende, met 10,000 d.; eene school voor werktuigkunde, met 150,000 d.; een protestantsch gasthuis of asylmet 35,000 d., een weeshuis in de stad San Jose, met 25,000 d.; het Ge- Bgotschap voor het m\jnwezen, met 1,780,000 d.; enz. Genoemde heer Lick heeft het plan gevormd of in zijne be scherming genomen tot het doen vervaardigen van een reuzen- teleskoop met, een objectief van 4 ellen in doorsnede, te plaatsen in den doorschijnenden dampkring van de Sierra- Nevada, welke 1 miljoen d. zou kosten. Van wege het departement van landbouw is bekend ge maakt, dat, de uitgestrektheid der met graan bebouwde lan den tot 2,000,000 acres vermeerd is; dat de oogst vermoe delijk 6 p.et. meer zal bedragen dan in 1873 en dat de stand van het gewas goed is. In Pennsylvania, Ohio en Kentucky hebben vernielende stormen en watervloeden gewoed, waardoor de te veld staande oogst veel geleden heeft, straten en spoorweg-stations over stroomd, bruggen weggeslagen en rotsblokken op de wegen gevallen zijn. In den omtrek van Pittsburg is eene uitge strektheid van 2a mijlen overstroomd; de voorsteden der stad zijn gebee! verwoest. De stad Alleghany, waar bet water tot 2u voet, klom, heeft het meest geleden. Meer dan 200 men- schen zijn er omgekomen. De president Grant heeft goedgekeurd de toewijzing der 5 pc. leening aan de bankiershuizen Rothschild en Seliymam. IliiiiicnSmit!. De Koningin heeft den 29 de stad Rotterdam bezocht en aldaar de diergaarde, de ambachtsschool en het kinderzie kenhuis bezichtigd. Benoemingen. Voor het nieuwe ministerie is de volgende voordracht aan den Koning gedaan binn. zaken Heemskerk, justitie v. Lijnden v. Sandenburg, financiën v. d. Heim, buit. zaken v. d. Does de Willebois, commissaris des Konings in Limburg, koloniën Bv. Golstein, marine v. Erp Taalman Kip oorlog Weitzel. De staatscommissie, benoemd bij Kon. besluit van 30 Oct. 1872, tot het uitbrengen van advies over bet muntwezen is ontbonden. Tot dijkgraaf van den Anna Paulownapolder is benoemd J. C. de Leeuw, tot heemraad A. Kaan Jz. Eerbewijzen. De nederiandsche in Engeland gevestigde kunstschilder Alma Tadema is tot lid benoemd van de Kon. Academie der Kunsten te Berlijn. Belastingen. De gemeenteraad van Goes heeft besloten, het stelsel van eigen aangifte voor den hoofdelijken omslag aan te nemen in plaats van de sedert meer dan 20 jaren bestaande heffing bij ambtsbalven aanslag. Kerkelijke Zaken. De maastrichtsche heiligdomsvaart is den 23 gesloten. De relikwieën werden door vele geeste lijken waarbij zich de bisschop van Roermonde en de pro fessoren en studenten van het groot-seminarium bevonden, geleid door de muziek der Kon. Harmonie en eene eerewacht van 18 jongeliedrn te paard, onder klokkenspel en klokken gelui, uit de S. Servaaskerk naar de beiligdomskapel terug gebracht. Onderwijs. De plaatselijke schoolcommissie te Groningen heeft den gemeenteraad geadviseerd, nog 3 scholen voor gewoon lager onderwijs op te richten, en aan elke school, verdeeld in 3 klassen of 6 afdeelingen6 hoofd- en hulp onderwijzers te verbinden. De gemeenteraad van Harlingen heeftop advies van den inspecteur van bet m. o., het verzoek van eenige ingezetenen om meisjes op de koogere burgerschool toe te laten afge wezen. Alleen meisjes, die de 1*. Burgerschool geheel door- loopen hebben en examen als onderwijzeres of leerling-apo theker wensclien af te leggenzullen de wis- en natuurkun dige lessen mogen bijwonen. Te Groningen heeft zich een comité geconstitueerd, ten doel hebbende de belangstelling voor het behoud der kooge- sebool aldaar in de 3 noordelijke provinciën op te wekken. Sterrenkunde. De nederiandsche expeditie voor de waar neming van den overgang van Yenus voor de zonneschijf is onlangs uit Leiden vertrokken. De heeren dr. Kaiser, veri ficateur van 's Rijks zee-instrumentenen v. d. Sande Bak- huyzen, observator aan de sterrenwachtgaan over Parijs en Marseille naar het eiland Réunionwaar dr. Oudemans van Batavia zich met de noodige assistenten bij ben zal voegen. Feesten. Den 24 is te 's Gravenhage het 50jarig bestaan gevierd van de fabriek der heeren Enthoven, welke in 1873 werkte met 8 stoomwerktuigen en 765 arbeiders. Den 26 is te Rotterdam een concours gehouden van N. en Z. Hollandsehe handboogsehutterijenuitgeschreven door „De Batavieren te paard," waaraan deel namen: „Willem Teil," „Batavieren" en „Soranus" van Rotterdam„Mars" van Dordrecht„Concordia," „Genoegen zij ons doel" en „Claudius Civilis" van Amsterdam en „S. Sebastiaan" van Alkmaar. Den 27 en 28 is op de heide bij Tilburg, waar een kamp was ingericht, de derde provinciale schiedwedstrijd van d.d. en rustende schutterijen en weerbaarheidscorpsen gehouden. Concerten, bal champêtre, illuminatie en vuurwerk hebben den wedstrijd opgeluisterd. De genl. Verspijck is den 27 uit Indie te 's Hertogen- boscb aangekomen en door vele ingezetenen aan de station opgewachtterwijl hem 's avonds eene serenade gebracht werdwaarbij eene aanzienlijke menigte tegenwoordig was. De Tentoonstelling van zaanlandsche oudheden en en s namiddags merkwaardigheden wordt op Zondag 2 Aug. te 1 uur, in het gen.eenlehuis te Zaandam geopend. Aanbestedingen. Den 21, te Dordrecht, het maken dei- gebouwen enz. ten behoeve der centrale werkplaats voor de pneumatische rioleeringvolgens bet Liernurstelsel, aan N. K laus, voor f 21,260. Den 27 te Amsterdamhei bouwen eener openbare bur gerschool le. klasse voor meisjesmet locaal voor de gym nastiek en woning voor de hoofdonderwijzeresop bet ter rein van te slcopen perceelen aan de Nieuwe Hoogstraat en in den tuin van het Trippenhuis, minste inschr. J. J. Boekholst, voor 39,390. Den 28te Haarlemmerliedehet bouwen eener pastorie voor de r. c. gemeente, minste inschr. JVlaming, te Hoog woudvoor f 12949. Yoor het verbouwen van de localiteiten der Deventer Sehouw- burg-Yereeniging tot schouwburgzaal is minste inschrijver J. B itteveen, a 11979. Het bouwen eener openbare school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs en eener onderwijzerswoning te Bloemendaal is aangenomen door P. Reinierse fy Zoon, te Overveen voor 22,330. Bouwwerken. De gemeenteraad van Kuilenburg heeft besloten tot, het bouwen eener overdekte koren- en boter markt en om daarvoor eene leening van 10500 aan te gaan. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft de gebouwen van Musis Sacrumpachterswoning enz. voor 6 jaren verpacht, aan de tegenwoordige pachters Gebr. Kampsvoor f 9000 in het jaar. Ter vervanging der Jacobuskerk op het Binnenhof te 's Gravenhage zal eene ruime r. o. kerk gebouwd worden op liet nog onbebouwd terrein tussehen de Anna-Paulowna- en Trompstraten. Bij den gemeenteraad van Leiden is den 30 een voorstel ingekomen tot uitbreiding van het Liernur-stelsel. Door het Rijk is een kapitaal heerenhuis met annexe ge- bouweu aan de Nieuwe Markt te Kampen aangekochtdat tot postkantoor zal worden ingericht. De inpoldering van de schorren in de Scbenge onder

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2