Rïislaml, StaSic. Spanje. lewj'nigdf itrazilie. In den avond van den 1 zjjn te Broek in Waterland eene Stfibs-ilicuws. den Brink. iilarkt- cn Beursberichten. een zeiltochtje langs de kust gemaakt en o.a. graaf Apponyi enj de barones v. Rothschild aan hare tafel ontvangen. De jury voor den wedstrijd van bouwplannen voor de kerk van het H. Hart op den Montmartre te Parijs heeft den eersten prijs van 12000 fr. toegekend aan den heer Ahadie die zich reeds veel naam verworven heeft door het op eene uitstekende wijze restaureeren van verscheidene kerken in het par'ysche diocees. De graaf v. Chambord heeft den 15 Juli eene dankbetui ging gericht aan den heer Roux, hoofdredacteur van la Gazette du Midi te Marseille en voorzitter van het in het voorjaar te Tours gehouden catbolieke en royalistische pers-congres voor de standvastigheid en het talent door hem en zijne mede-arbeiders „in hunne dagelijksche worstelingen voor de zaak van het recht en de gerechtigheid" ten toon gespreid. De laad van administratie der Fransehe Bank heeft het voorstel-Wolowskistrekkende om de Jaarlijksehe aflossing van den Staat van 200 op 150 miljoen te verminderen, van de hand gewezendochom de Staat uit de verlegenheid te redden zich bereid verklaard eene nieuwe leening van 80 miljoen aan te gaan, terug te betalen na de aflossing der reeds voorgeschoten 1500 miljoen. Dit aanbod is aangenomen. Het halve bedrag zal onder de middelen voor 1875 opge nomen en over de wederhelft nader bij de wet beschikt worden. Nationale Vergadering. Den 28 heeft de heer Max Richard verslag uitgebracht over het voorstel-Duval. In dit verslag werd, even als in het rapport-Humbert, de noodzake lijkheid der ontbinding betoogd op grond der onmogelijkheid, waarin de Kamer, uithoofde van de numerieke verhouding tusschen hare verschillende fractiën, verkeert om eene orga nisatie der staatsmachten tot stand te brengen. Niettemin werd het verlangen geuit, dat de Kamer, na tot hare ont binding besloten te hebben„zich den noodigen tijd zou voorbehouden om vóór haar definitief uiteengaan de const.i- tutioneele weten aan te nemen." Op de linkerzijde heeft, dit rapport een onaangenamen indruk gemaakt. De heer Jules Ferry bracht verslag uit over het voorstel betreffende de Alg. Raden, en stelde voor, de zitting op 14 Sept. in plaats van op 19 Oct. te doen aanvangen en de verkiezingen voor de Raden naar de tegenwoordige kiezerslijsten te doen plaats hebben. De begrooting van oorlogin eindcijfer 494 m. (22 meer dan voor de loopende dienst is aangevraagd), werd nagenoeg geheel afgehandeld. Met 435 tegen 45 st. werd in derde lezing goedgekeurd het voorstel-üenormandie, tot het verleenen van schadevergoeding (26 m.) aan hen, die verliezen geleden hebben ten gevolge der door de militaire genie tijdens den jongsten oorlog gelaste vernielingen. Den 29 is het debat over de ontbindingsvoorstellen geo pend. De heer Leurent betoogde, dat de stilstand op han dels- en nijverheidsgebied niet in politieke oorzaken gezocht moest wordenmaar dat deze zijn oorsprong had in den on- gunstigen oogst \an het vorige jaar, den st.eenkolencrisis enz. De toestand was reeds veel verbeterd. Ontbinding en nieuwe verkiezingen zouden de hartstochten in beroering brengen en de agitatie, welke men wenscht op te heffen, in hooge vnate verergeren. De heer Max-Richard handhaafde de beweringen van het rapport omtrent de oorzaken van den tegenwoordigen crisis. De burggraaf de Lorgcril bestreed den heer Richard. maar weidde zoo uit over het vraagstuk van den definitieven regeeringsvorm, dat de voorzitter tussehenbeide kwam, waarop hij onder protest van het woord afzag. De heer Raoul Uuval verdedigde de ontbinding, maar verviel in personaliteiten en beschuldigingen, die veel tegenspraak en agitatie en van den voorzitter gestadige terechtwijzingen uitlokten. De gewezen minister Depeyre en de minister de Chahaud-Latour grondden hunne bestrijding der voorstellen op de wet van 12 Maart 73, waarbij de Kamer zich verbonden heeft, om vóór hare ont binding de couslitutioneele wetten en de kieswet tot stand te brengen. Het land wenschte de ontbinding niet,. Toen het eerste ontbindingsvoorstel werd gedaan (Aug. 71) stond de rente op 83 nu op 99 fr. Bene volgende Kamer zou niets minder verdeeld zijn dan de tegenwoordigewant het land zelf was, ten gevolge van de verschillende regeerings- vormen en politieke toestanden, verdeeld. Na een rust tot Nov. genomen te hebben, zou de Kamer haren const,itutio- neelen arbeid op de meest voldoende wijze volbrengen. De heer J. Simon wilde nog eene interpretatie der wet van 13 Maart 73 ten beste geven; maar de rechterzijde dreef de sluiting der discussie door, en het voorstel-Maleville werd met 375 tegen 322 st. verworpen De heer Duval trok daarop het zijne in. De bonapartisten hebben meerendeels voor de ontbinding gestemd. Van de groep-de Goulard hebben enkel (behalve de heer Richard) de heeren Bertauld en Lanel met de linkerzijde gestemd. De hertog v. Aumale had Besanpon verlaten om met zijnen broeder, den prins v. Joinville, de conservatieve en gou vernementeele partij te komen versterken. Slechts 10 leden hebben zich van de stemming onthouden 7 waren met verlof afwezig. Het wetsontwerp tot, verdaging van de zittingen der Alg. Radenwaartegen door den rapporteur een aantaldoor de minderheid der commissie en den minister van binn. zaken bestreden bezwaren werden geopperdis den 30 met 386 tegen 136 st. aangenomen, nadat het voorstel der commissie met eene meerderheid van 100 stemmen verworpen was. Het ware doel van het uitstel is het nemen eener proef met, de nieuwe verordeningen omtrent het gemeentelijke kiesrecht, alvorens die bepalingen in de staatkundige kieswet over te nemende linkerzijde wilde die proef niet genomen hebben. De heer Paris bracht rapport uit over het voorstel-Malartre tot schorsing van de zittingen der Kamer tot 5 Jan.; de conclusie strekte om het reces 5 weken te verkorten en te doen duren van 6 Aug. tot 30 Nov. Den 31 heeft de heer Gamhetta deze conclusie bestreden de heer Clapier haar verdedigd. Eerstgenoemde wildedat de Kamer niet zou uiteengaan voor dat zij de wet op de legerkaders aangenomen en zich met de voorstellen omtrent de opheffing van den staat van beleg vereenigd had, en dat het reces niet langer dan eene maand zou duren. Hij betoogde met veel talent en gematigdheid de noodzakelijkheid van de ontbinding der Kamer en de proclamatie der republiek, daar de Vergadering niets tot stand gebrachtde door de repu blikeinen den conservatieven toegereikte hand tot vestiging eener behoudende republiek afgewezen en een regeeringsvorm ingesteld had, waarvan de natie geen begrip heeft en waar voor zelfs een naam moest uitgevonden worden. Met veel klem bepleitte hij ten slotte de bevrijding der pers en de opheffing van den staat van beleg. De heer Clapier bracht alles bij wat het reces wettigde, en verdedigde met levendig heid de instelling van het septennaat. De heer Frisson verlangde van de regeering den waarborg, dat de monar chale kuiperijen van 1873 gedurende het reces niet herhaald zouden worden. De genl. Chungarnier en de markies de Franclieu maakten zich boos over zijne uitdrukkingen en zijnen eisehen de rechterzijde drong met drift op de slui ting van het debat aanmaar de heer Tolain vorderde ant woord op de vraag van den heer Brisson. De minister de Cisseg verklaarde daarop, dat de regeerins; het gezag van den maarschalk door alle partijen zou weten te doen eer biedigen en met evenveel behoedzaamheid als standvas tigheid en onpartijdigheid zou te werk gaan. De heer To lain wilde van de uiterste rechterzijde ook de verzekering ontvangen, dat zij het septennaat oprechtelijk wenschte te organiseerenmaar hieraan werd niet voldaan en het alge meen debat gesloten. Ben amendement van den heer Lamy op art. 1, waarbij bepaald werd, dat de Kamer niet uiteen zou gaan zonder een besluit te hebben genomen omtrent de opheffing van den staat, van beleg in verschillende departe menten werd door den rapporteur Paris bestredenop grond dat de discussie over deze kwestie te veel tijd zou vorderen en met 366 tegen 296 st. verworpen. Een voor stel van den heer Turquetwaarbij de vraag tot opheffing van den staat van beleg beperkt werd tot de 20 dagen voorafgaande aan de verkiezingen der Alg. Raden vond evenmin ingang. Daarna zijn de artikelen van het door de commissie gewijzigde voorstel-Malartre aangenomen. Den 1 Aug. heeft naar aanleiding van eene uitdrukking, den vorigen dag door den heer Galloni d' [stria den heer Gamhetta gedurende diens redevoering toegevoegddat n.l. de republiek van 1848 onder de verachting en het, afgrijzen van alle weidenkenden was bezwekeneen heftig tooneel plaats gehad, daar de heer Schoelcher de intrekking van die woorden eischtehetgeen door den heer de Gavardie namens den heer Galloni en vervolgens door dezedie later ter vergadering kwamgeweigerd werd. Een hevig tumult, waarbij de Afgevaardigden bijna handgemeen raaktenwas daarvan het gevolgzoodat de zitting een half uur moest geschorst worden. Na de hervatting zijn verschillende on derwerpen behandeldwaarbij een door den minister de Cha- baud-Latour als Afgevaardigde gedaan voorstel, om den post voor de wedden der protestantsche predikanten op de be grooting van eeredienst met 25000 fr. te verhoogen, aange nomen en een voorstel om het budjet van onderwijs met 7j miljoen te verhoogen ter verbetering van het ïot der lagere onderwijzers, op aandrang van den minister van finan ciën verdaagd werden zijn de 25 leden der Permanente Commissie verkozenzijnde 5 leden der uiterste en 2 der gematigde rechterzijde, 9 van het rechter- en 5 van het lin kercentrum 3 van de republikeinsche en 1 van de radicale linkerzijde. Den 3 is de beraadslaging over het budjet van uitgaven voor 1875 ten einde gebracht. Een amendement van den heer Calemard de Lafayette, om den door de budjet-com- missie met 100000 fr. verminderden post voor de ferrnes- écoles op het aanvankelijk uitgetrokken bedrag te herstellen, werd verworpen desgelijks een door den heer Brunet gedaan voorstel om het eindcijfer van het budjet van o. werken met 60 miljoen te verhoogen, in de eerste plaats voor de vol tooiing der strategische spoorweglijnen. Op verlangen van den vice-adml. Jaures werd besloten, het wetsontwerp om trent het met Annam gesloten verdrag vóór het reces af te doen. De genl. Charentou bracht verslag uit over het wets ontwerp omtrent de legerkadersen de heer Antonin Lefèvre Pontalis diende het verslag der commissie voor de coustitu- tioneele wetten over het wetsontwerp omtrent de instelling en de atjril^ut.en van den Senaat in. Het eindcijfer der begrooting voor 1875 bedraagt alsnu 2582.J miljoen, waarvan 1224 voor de openbare schuld en de dotatiën652 voor oorlog en marine247 voor de kos ten der regie en der inning van de belastingen en inkom sten156 voor o. werken. Het tekort is geraamd op 60 miljoen, waarvan, volgens het voorstel der commissie, 40 te dekken door het nieuwe voorschot der Bank en het ver dere door 10 opcenten op de grondbelastingde belasting op de deuren en vensters en die op het mobilair. De Keizerin is den 25 uit Jugenheim in het paleis van Zarskoje-Selo teruggekomenwaar destijds al de voorname leden van het keizerlijke gezin vereenigd waren. De oostenrijksche aartshertog Albrecht is te Moskou even hartelijk en feestelijk ontvangen als te Petersburg. Den 30 is hij uit laatstgenoemde stad naar Oostenrijk teruggekeerd. In de plaats van msgr. de Mérode heeft de Paus tot zijn geheim aalmoezenier benoemd een zijner kamerheeren, msgr. Alex. Samminiatellieen uit Pisa geboortig edelman, terwijl in diens plaats als kamerheer benoemd is msgr. della Volpe, een jonge abt uit het bisdom van Imola. Met den dood van msgr. de Mérode heeft, het zoogenaamde „vreemde" ele ment zijnen laat,sten vertegenwoordiger in den pauselijken hofkring verloren. 27 Aanvoerders der Internationaleuit onderscheidene steden des lands met een politiek doel te Rimini bijeenge komen zijn aldaar in hechtenis genomeu. Te Ravenna zijn alle daar beslaande politieke vereer.igingen voor ontbonden verklaard. Den 22 heeft in het vlek Azagra, in Navarre, ten gevolge van een zwaar onweder, eene afschuiving van groote rots blokken plaats gehad, waardoor meer dan 200 menschen het leven verloren hebben. Onder het puin der 64 verpletterde woningen zijn slechts 14 personen levend te voorschijn gehaald. Bij het springen der carlistische kruitfabriek in de om streken van Riezu, op 23 Juli, zijn 9 personen omgekomen, waaronder de directeur Eclieverriadie 2 dagen te voren van kolonel tot, brigade-geul. was bevorderd, en 9 gekwetst. Don Carlos heeft zich naar het, tooneel der ramp begeven en hulp en onderstand aan de gekwetsten verleend. Het blijktdat de onlangs te Bermeo voor de carlisten ontscheepte 27 stukken verdragend geschut door een huis te Nieuw-York geleverd en tegen eene belooning van 10000 dollars aangevoerd zijn door den kapitein der noord-ameri- caansche marine Thomas Jejferson. Op zijn stoomboot, Lon don die al het voorkomen had van een vaartuig der lands- marine en door de spaansche overheden voor een kruiser der Unie aangezien werd lagen 18 der medegevoerde stuk ken in batterij. De regeering van Washington had kennis van de zaak rekregen en hem te kennen gegeven het ver voer niet te zullen gedoogen. Hij verklaarde daarop met zijn stoomboot een reis naar Japan te zullen doenmaar had 's nachts de steven gewend en toen de stukken uit een ander vaartuig overgenomen. De genl. Lopez Pinto is den 27 aan het hoofd van het infanterie-regiment van Almansa te Saragossa binnengerukt met de door hem bevrijde krijgsgevangenen van Cuenja en met de carlisten, die hij te Salvacagneta heeft gevangen ge maakt. De bevolking heeft de bevrijders en de bevrijden met geestdrift ontvangen. De door Lopez Pinto uiteengedre ven carlisten hebben zich op nieuw in de bergpassen van Chelva (op de grenzen van Castilie en Valencia) hereenigd. Don Carlos heeft zijn broeder don Alphonsus ter zake der aanvankelijk bij Cuenja behaalde overwinning tot kapitein- generaal verheven, en laatstgenoemde heeft den genl. Marco de Bellodie den door hem gegeven last om Teruel te be zetten niet opgevolgd hadafgezet en door den generaal Gammdi vervangen. Volgens het, Journal de Paris heeft de regeering aan die van Frankrijk doen verklarendat zij tegen alle tusschen- komst is, en dat de afzending van het duitsche eskader naar dc spaansche wateren in geenen deele het gevolg is geweest van een voorafgaand overleg. In het noorden zijn de krijgsverrichtingen nog niet hervat. Genl. Zabala zet te Logrono de reorganisatie van het leger V99W De regeeriug heeft alle nog buiten actieve dienst z(jnde valiede officieren opgeroepen om bij de buitengewone reservedie dezer dagen onder de wapenen geroepen is dienst te doen. Bilbao is in den laatsten tijd niet nauwer ingesloten, hoe wel er in Biscaye eene aanzienlijke carlistische macht bijeen is. Portugalete en de forten van de Nervion loopen tot dus ver geen gevaar en het verkeer op de rivier van Bilbao is niet gestremd. Eene kolonne van 3000 manonder genl. Cirlot, wordt in de vesting Olot (prov. Gerona) door de carlisten bele gerd verscheidene aanvallen zijn reeds zegevierend afgesla gen. Van verschillende kanten zijn troepen tot, ontzet op gerukt. Te Castelfollit heeft een gevecht plaats gehad tus schen de tot ontzet opgerukte troepen en de carlisten, welke laatsten echter niet uit hunne versterkte posiiiën aldaar verdreven zijn. De infant don Juan, vader van don Carlos, heeft den 28 de grens overschreden. De minister van financiën heeft aangekondigd, dat een be drag van 20 miljoen dollars aan bonds met daartoe behoo- rende coupons uit de circulatie is teruggetrokken, en dat een bedrag van 5 miljoen dollars op het regis'er is ingeschreven. In Dacotah, Pembina, Nebraska en westelijk Kansas heeft in het midden van Juli groote ontsteltenis geheerscht door 2 dreigende invasiën van indianen. Tal van grensbewoners namen de vlucht. Dr. Antonio Costa, bisschop van Para, is door het opperste gerechtshof, wegens vergrijpen aan de constitutie, tot 4 jaren gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. De prinsen Hendrik en Willem, zonen van den kroonprins van Dnitschland, hebben den I Aug. Scheveningen verlaten. Na bezoeken aan het Nieuwediep, Amsterdam en Rotterdam gebracht te hebhenkeeren zij naar Berlijn terug. De prinsen van Saksen-Meiningen zijn den 6 mede van Scheveningen naar Duitschland teruggekeerd. Staten-Gkneraal. Bij de 2®. Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring eener koloniale verordening betreffende het aangaan eener 5 p.c. geldleeninggroot 900,000, tot bevordering der immigratie (premiën voor den aanvoer van 6000 arbeiders uit Britsch-Indie) ten laste der kolonie Suriname, de rentebetaling en amortisatie te dekken door eene verhooging der invoerrechten vreïke tevens strek ken moet tot trapsgewijze vermindering van het subsidie door het, heffen van een vast recht, als regel in plaats van het recht ad valorem verwacht inen eene vermeerdering van in komsten van minstens f 85000 's jaars. Onderwijs. Het bestuur van het Schoolverbond te Hoorn heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek, maatregelen te nemen, dat meer kinderen van onvermogenden onderwijs kunnen genietendewijl nagenoeg 60 kinderen niet op de stadsscholen geplaatst kunnen worden. De gemeenteraad var. Amsterdam heeft, op voorstel van B. en W. besloten tot, vermeerdering van het hulppersoneel aan de openbare burgerscholen met 14 personen tot het verleenen van f 75 's jaars aan aanstaande kweeklingen en tot het brengen der toelaag voor de kweekelngen op 150 's jaars. Door een en ander ontstaat eene vermeerdering van uitgaven van ruim 24000 's jaars. Kerkelijke zaken. Het Wag. Weekblad rekent uit, dat er voor 187 vacante predikantsplaatsen in de herv. Kerk niet meer dan 6 proponenten beschikbaar zijn. Yan hen die in 1872 en 73 examen hebben afgelegd is er geen enkele meer disponibel. Aanbestedingen. Het bouwen van kantoor, monsterzol der enz. voor de heeren J. Ankersmit en Zoon te Amsterdam, op het terrein van het afgebrande pakhuis aan de Spuistraat, hoek Huiszittensfeegis ondershands besteedwaarvoor minste inschr. was R. Timman voor f 35,683. Den 6, te Haarlem, het bouwen van eene openbare school en eene woning voor den concierge, aan de Kleine Krocht en Lange Margaret kastraatminste inschr. V. Broekman te Hardinxveldvoor 36,890door het prov. bestuur van Noordholland, het maken van een klinkertstraatweg op Vlieland van de haven naar het, dorp, minste inschr. C. v. d. Vlies te Sliedrecht,, voor 7375. Bouwwerken. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad eene voordracht ingediend tot het sluiten eener leening van 17 miljoen, waarvan voor aanbouw, en verbete ring van scholen 950,000, voor nieuwe straten en wegen f 700,000, voor het Rijks muzeiim van schilderijen/100,000, voor waterverversching en rioleering (nog niet bepaald), voor water- en landwegen 3}. miljoen, voor het, brandwezen/136,000, voor de te maken houthaven 1 miljoen, voor onteigening enz. van den Binnendijkschen Buitcnvelderschcn polder 2 miljoen, voor eene kade aan den Oosterdoksdijk f 3,650,000voor verbouwing van een deel van het raadhuis f 60000voor meerdere kosten der academie voor beeldende kunsten/50000, voor aanbouw van 1200 arbeiders- en burgerwoningen, in 300 perceelen 1,800,000. Ten einde de gemeente geen risico te doen loopen wegens het onverhuurd zijn der te bou wen woningen, heeft men de medewerking van eenige inge zetenen verzochtdie bereid zijn een waarborgfonds van f 500,000 2j. p.e. inschrijving op het Grootboek ten name der stad bijeen te brengen. De gehouwen en het pijpennet der gemeentelijke gasfabriek te Arnhem zullen aanmerkelijk vergroot en uitgebreid worden; daartoe zal men eene leening sluiten van 350.000. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Het am- sterdamsche adres betreffende de voltooiing van het Noord zeekanaal is, van ongeveer 900 handteekeningen voorzien, naar 's Gravenhage opgezonden. Noordholland telde op het einde van 1873 610,990 in woners, zijnde 294,267 m. en 316,723 vr. De veestapel bestond uit 20697 paarden, 617 ezels, 145,920 runderen, 28457 varkens, 228,237 schapen en 6371 bokken en geiten. Giften. Wijlen de heer H. J. Eerligh te Doetinchem, heeft vermaakt, aan de herv. diaconie 10000, aan de r. c. 2000, aan de lutli. en israël. elk lOUO, aan het gasthuis f 2000. Wijlen de heer P. Warmolts te Groningen heeft vermaakt aan bet. instil nut voor doofstommen f 5000, aan het groene weeshuis 5000, aan het diaconie-gasthuis f 2000. Wijlen de heer D. J. Michielste MeppelLeeft onder bezwaar van vruchtgebruik ten behoeve zijner echtgenoot gelegateerd aan de herv. diaconie te Zwolle 1600 en aan het herv. diaconiehuis te Meppel f 2300, om van de renten de in dat huis gealimenteerden 2 malen 's jaars te onthalen. Rampen. Den 30 is te Wilp, gemeente Voorst, brand ontstaan bij een winkelier, met het gevolg dat zijne huizing en 7 andere gebouwen, te zamen bewoond door 13 gezinnen, in de asch zyn gelegd. Een groote hoeveelheid hooi en haver, 1 varkeneenige kalveren en geiten zijn daarbij ver loren gegaan. Den 31 is op het Rokin te Amsterdam, voor het kantoor der Twentsehe Bankvereeniging, een bok, waaraan een brand kast zou worden opgeheschen, gevallen op een voorbijrijden- den omnibus, die zwaar beschadigd werd. Gelukkig zat niemand op de imperiaal, de personen die in den omnibus zaten kwamen er met den schrik af. woning en eene vóór 2 jaren nieuw gebouwde hofstede af gebrand. Van meubelen enz. is sleehts weinig gered. Het verbrande was slechts gedeeltelijk verzekerd. Den 5 is te Hilversum de tapijt fabriek van den heer D. Andriessen afgebrand. Het. nevensstaande woonhuis werd met groote krachtsinspanning behouden. Den 6 is te Leijen, onder Staphorst, ten gevolge van het omvallen van een bak lamp in het roggest.roo eene geheele boerderij met vee. hooi, rogge, stroo en gereedschappen door een heviger brand vernieldwaarbij ook een oud man. vader van de huisvrouw, die weder in het huis was gegaan om iets te redden is omgekomen. Niets was verzekerd. Honden mogen na 31 Deo. a.s. te Amsterdam niet meer als trekdieren gebezigd worden. Koloniön. Berichten uit Atcliin melden het volgende te Telok Semawe, werwaarts een oorlogsschip met. een con troleur aan boord gezonden waswaait de nederlandscbe vlag. Moesapiten oosfen van den mond der Atchin-rivier. is door onze troepen bezet. De kampong Soerian is genomen en bezet; daarbij zijn 6 der onzen gedood en 47 gewond. In de benting werden 73 lijken gevonden. De gezondheids toestand laat te wenschen .over. Op Zaterdag 1 Aug. heeft de eerste en op Dinsdag d.a.v. de tweede groentenmarkt te Wormerveer plaats gehad op beiden ontbrak het niet aan verkoopers en koopers. Zoowel wat veld- als tuingroent.en aangaat, is men te Wormerveer gewoon gcede prijzen te besteden en bet is dus te wachten, dat de ingezetenen zullen trachten de nieuwe markt in stand te houdenen dat zoowel langedijker groenboeren als alk maarder warmoeziers hun voordeel zullen vinden door hunne waren daarop aan te bieden. De Algemeene Feestcommissie van 1873, die hare taak eerst geëindigd zal beschouwen met de onthulling van het opterichten gedenkteekenhoopt., dat in het volgende jaar daartoe zal worden overgegaan. Het beeld zal waarschijnlijk in Juli 1875 gereed zijn en het is te wenschen, dat de commissie alsdan ook geslaagd zal zijn in de bijeenbrenging van het noodige bedragwaaraan voor het tegenwoordige nog een belangrijk gedeelte ontbreekt. Hoopt men uit andere plaat sen nog vele bijdragen te ontvangen, op Alkmaar, dat het meest bij de zaak betrokken is, hoopt men in de eerste plaats. In IS73 had hier ter stede reeds eene inzameling plaats welkegewis door de toenmaals talrijke inschrijvingen voor allerlei feestelijkheden beneden de verwachting bleef, althans elders niet den indruk maakte van groote belangstelling on zerzijds. De oommissie heeft, blijkens achterstaande adver tentie, gemeend zich nogmaals tot de ingezetenen te moeten wenden, moge haar beroep een goeden uitslag hebben en de burgers van Alkmaar bij vernieuwing toonen, dat „de vic torie" hun veel waard is. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 9 Augustusdes namiddags te 7 urenin den Stads- bout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marsch No. 2 van Schouten. 2. Best, Ouverture van Leutner. 3. L'Amétbiste Walzer van Rnhling. 4. Bantaisie La Traviata van Verdi. 5. Ouverture No. 2 van Christophe. 6. Chant Tyrolien Impromptu van Dunckler. 7. Galop le Pressé van Christophe. 8. Potpourri sur les plus beaux mo tifs d'opéra's van T erdi. B UR G E R L IJ K E S T/TnIÜ ONDERTROUWD. 6 Aug. Pieter van Reerden en Jannette de Louw. GETROUWD. 2 Au ^.Jacobus Johannes Nieuwenhuizen en Anna Geertruida Catharina Duink. Jan Hilverda en Aa/je Berkhout. Gerrit Hartog en Catharina Maria Piket. 6 Hendricus Hermanns Purstner en Guurtje Geveke. GEBOREN. 1 Aug. Elisabeth, D. van Willem Jan Langeveld en Clasina Kalis. Leo FredericZ. van J ohannes Marie de Sonaville en Josephine Johanna Maria Erancisca Sormani. 2 e Dirk, Z. van Tennis Kansen en Cornelia Burgeon. Johanna Hermine Geertruida, D. van wijlen Mr. Jo- hannis van der Drift en van Johanna Cornelia Eli sabeth Agnes Sinnige. 3 AntoniusZ. van Izaak Boom en Maria Haanraats. Anna Maria PetronettaD. van Johannes Nicolaas Meijer en Anna Maria de Wolff. 4 u CorneliaD. van Izaak van Arastel en Elisabeth van OVERLEDEN. lAug.Bernard Willem, Z. van Willem Rudolfs en Jantje Elings, 11 m. 2 Catharina Dorothea Buers, echtgen.van Petrus Joannes Hoogvorst, 29 j. Petrus Wijand. 36 j. Catha rina D. van Karei Akkerman en Cornelia Maria Pukkel, ruim 4 m. Maria Anna, D. van Johannes Polman en Trijntje Stam, ruim 7 m. 3 n JitskeD. van Oege Meines Tand en Trijntje Ma- rees 5 m. 4 n Maria AnnaD. van Willem Lijbering en Cornelia Crollruim 4 m. 6 Helena Hellemanechtgen. van Hendricus Jacobus Sonnevelt63 jaren. Hendricus Adrianus, L. van Cornelis Moerbeek en Maria Elisabeth Orbons, 17 d. POLITIE. Ter terugbekommg aan het commissariaat van politie voor- Landen het navolgende gevondene als: een riem, een kinder hoedje, eenportemonnaie met eenig geld; en inlichting te bekomen omtrent een zilveren naaldenkoker, een leesboekeen strengetje roode koraaltjes met gouden tonnetje en een gouden oorbel. Alkmaar 3 Aug. Aangevoerd 341 vette Kalveren f 32 a 105, 6 nuckt. dito 9 a 16, 432 Schapen f 24 a 31, 145 vette Varkens 38 a 52 ets. per kilogram. 7 Aug. Kleine kaas 32.50 commissie f 33, middelbare 34, laagste prijs 118, aangevoerd 646 stapels, wegende 130760 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 231 hectoliters, Rogge f 1(1 Gerst f 7 a 7,75 Haver /6a 6.50, Kool zaad ƒ10 a 10,50, Karweizaadƒ18,50, Erwten: vale/8,75 a 9. 8 Aug. Aangevoerd 2 Paarden 80, 9 Koeien f 130 a 225, 15 nuckt. Kalveren f 12 a 17, 69 Schapen 12 a 26, 20 Lammeren f 8 a 14, 7 Geiten f 5 a 9, 136 magere Var kens f 10 a 18, 162 Biggen 3 a 5, Boter per kop 821 a 90 cents. Edam 1 Aug. Kleine kaas 21,50 a 31, verkocht 66 sta pels, wegende 13325 kilogr. 6 Aug. 157 Stukken Boter j 1,20 a 1,34 per P., Kip peneieren 3,25 a 3.75 per 100 stuks. Enkhuizen 5 Aug. Kleine kaas f 28.50 a 33, verkocht 47 stapels, wegende 12067 kilogr. Nieuw Karweizaad 18,50 per 50 P. Haarlem 3 Aug. Roode Tarwe 12,25, Gerst/ 6,95, Haver /6a 6,87i» Koolzaad f 10.50 a 10.60.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2