Rusland. Turk |ie. OoNteni'Uk-IIonsariie. Zwitserland. Ilaiie. Spanpe. l'ereenigde Ktaten. ■Stabss-JHicuws. Markt- c i Bartu-sbcrichtcn. en moetin het belang der veiligheidgeschoord worden. Het gerechtshof der admiraliteit heeft aan de Auburnde Spray en de Barry, voor het bergen van het zoogenaamde wrak van het fransche transatlantische stoomvaartuig VAmé- rique, in plaats der geëischte 125,000, 1,250,000 en 2,500,000 fr.. toegewezen 12,500, 387,500 en 350,000 fr. Het eeuwgetijde der ontdekking van het zuurstofgas door dr. Priestley is den 1 te Birmingham gevierd met de ont hulling van een standbeeld van dien scheikundigedat door prof. Huxley, uit naam der inschrijvers, aan de stad werd overgegeven. Te Bradford is denzelfden dag een standbeeld onthuld van deu nog levenden fabrikant sir Titus Salt. Het engelsche eskader van de Middellandsche-zee is den 4 van Malta naar Gibraltar vertrokken. De eigenaars der steenkolenmijnen in de graafschappen Fife en Clackmannan hebben besloten, hunne mijnen te sluiten. De kostbaarheden van den bekenden nclaimantnden ont maskerden pretendent naar den titel en de goederen van sir Roger Tichbornezijnde den 4 te Londen, ten behoeve der schuldeischersverkocht en hebben 157 opgebracht. ür. Kenealyde advocaat van den beschuldigde in het Tichborne-procesiswegens zijne overschrijding van de rechten der verdediginguit het bestuur der londensche broederschap van advocaten van Gray's Inn verwijderd en tot nader order het recht ontzegd om met andere rechtsgeleer den het middagmaal aan de gemeenschappelijke tafel te genieten. De vereeniging van eigenaars van steenkolenmijnen in Durham heeft beslotenhet loon met 20 p.c. te verlagen, indien het voorstel om de kwestie door scheidsrechters te doen uitmaken verworpen wordt. In eene circulaire van graaf Derby, d.d. 25 Juli, wordt het antwoord van Rusland op de bedenkingen van Engeland tegen het congres voor het oorlogsrecht medegedeeld. Rus land erkent de juistheid van Engelands opmerkingen en het verklaart, dat het geenszins voornemens was, het programma buiten de perken van zijn ontwerp uit te breidenen dat het noch de krijgsoperatiën ter zeenoch de zee-oorlogen noch de algemeen aangenomen beginselen van het volkenrecht ter tafel dacht te brengen. De Koningin heeft den 10vergezeld van de prinses v. Wales en van prinses Beatrice, een bezoek gebracht aan de Keizerin van Oostenrijk, op hare villa te Yentuor op het eiland Wight. In eene bijeenkomst van de aandeelhouders der Keizerlijk Ottoinanische Bank zijn, met op twee na algemeene stemmen, besluiten genomen, waarbij in beginsel de nieuwe door de Porte toegestane bepalingen en de uitbreiding van het ka pitaal van 4 tot 10 miljoen pond sterling, door middel van uitgifte van 297,500 actiën, elk van 20 pond sterling a pari, zijn goedgekeurd. Ook is door de vergadering de overeen komst bekrachtigddie op 6 Juni met de Austro-Ottomani- sche Bank gesloten is. Hoogerhuis. Den 3 heeft de tweede lezing plaats gehad van het wetsontwerp't welk strekt om de commissie be treffende de fundatiescholen te ontbinden en hare taak op eene andere commissie over te dragen. Den 4 if een amen dement op deze wet, ten doel hebbende om van de bisschop pen hooger beroep op deu aartsbisschop te verleenen met 44 tegen 32 st. verworpen, als in strijd met de onafhanke lijkheid het gezag en de rechtsmacht der bisschoppen in hunne eigene diocees. Lagerhuis. Het niet door de regeering ingetrokken gedeelte der wet op de fundatie-scholen is den 30 voor de derde maal gelezen. Den 31 is het jaarlijks terugkeerend wetsontwerp aange nomen strekkende om de verbindende kracht van een aan tal wettendie oorspronkelijk slechts voor een bepaalden tijd gemaakt zijnmet zekeren tijd te verlengen. Daartoe behoorde de Peace-Preservation-bill, tot handhaving der orde in Ierland door bijzondere maatregelen. Den 3 is de derde lezing doorgegaan van de wet betref fende het ritueel in de Staatskerk. Daarna heeft de vice- minister voor Indielord George F. Hamilton, het indische budjet blootgelegd. De uitgaven over 1872(73 hebben be dragen 50,638,386, de ontvangsten 50,219,480 p. st.; de uit gaven over 1873(74 bedroegen 55,122,738, de ontvangsten 49,478,745 p. st..; de uitgaven over 1874(75 worden geschat op 54,935,000de ontvangsten op 48,984,000 p. st.; er zal dus over de drie jaren gezamenlijk een tekort ontstaan van 12,013,890 p. st., voornamelijk ten gevolge der schaarsehte van levensmiddelen in Bengalen, die 6,500,000 p. st. kost, en van buitengewone openbare werkendie 10,339,000 p. st. kosten. In de volgende jaren stelde lord Hamilton voor, 17 miljoen p. st. aan den aanleg van spoorwegen te besteden, met het doel om betere middelen van gemeenschap te verkrijgen. Den 4 isin antwoord op eene interpellatienamens de regeering medegedeeld, dat er geen reden was om aan eene gewapende t.ussckenkomst van eene der europeesche mogend heden in de spaansche aangelegenheden te gelooven. Enge land had volstrekt geen plan op eene zoodanige tusschenkomst en het zou die van eenige andere mogendheid niet onder steunen. Den 5 is beraadslaagd over een dopr het Hoogerhuis ver worpen amendement op de wet op het ritueel in de engelsche Staatskerk. De heer Disraëli betreurde die verwerping, maar raadde het Huis aan, daarin te berusten, ten einde de aan neming der wet niet onmogelijk te maken. In den loop zijner redevoering zeide de heer Disraëli: „Ik wensch nog eens duidelijker te zeggen hetgeen ik reeds gezegd heb, te weten: ofschoon Europa op dit oogenblik, met uitzondering van één ongelukkigen Staat, in een toestand van volkomen rust ver keert, bestaan er invloeden, die vroeg of laat ernstige onlus ten doen verwachten." De heer Gladstone stemde toedat de toekomstige gebeurtenissen waarop de heer Disraëli ge wezen had, van ernstigen aard konden zijn. Hij achtte het daarom raadzaam, de rijen der tegenstanders niet te vermeer deren met degenen, die vrienden verlangen te zijn. Het Huis heeft ten slotte de verwijdering der twee amendementen goed gekeurd. Den 6 is de zitting van het Parlement bij monde van den lord-kanselier gesloten. Ten aanzien van de conferentie te Brussel werd te kennen gegeven dat in overleg met andere mogendheden tot de bijwoning besloten wasmaar dat vooraf van al de mogendheden de verzekering erlangd was dat geen voorstel zou worden gedaan, strekkende om de erkende regelen van het internationaal recht te wijzigen of om de leiding van operatiën ter zee te beperken. Het voort duren der onlusten in Spanje werd betreurd, en de wensch geuit naar een spoedig herstel van de rust en orde in dat land. Als het zekerste middel om daartoe te geraken werd aanbevolen zich te onthouden van inmenging in de aange legenheden van een onafhankelijken Staat. 10 Jonge mannen en 2 vrouwen zijn wegens het versprei den van revolutionaire proclamatiën tot dwangarbeidstraffen van 6 tot 3 jaren, de overige van dezelfde daad beschul digden ziju tot gevangenisstraffen van 3 dagen tot 2 maanden veroordeeld. Een groot aantal in het zuiden des Rijks gevestigde ge zinnen van doopsgezinden zijn verhuisd naar Noord-America, ter zake van de invoering der algemeene dienstplicht. Prinses Marie van Mecklenburg-Schwerin, die den 9 met haren vader, den Groothertog, en hare grootmoeder naar Petersburg is vertrokken waar zij met den grootvorst Wladimir, tweeden zoon des Keizersin het huwelijk zal treden is niet gezind tot de grieksche Kerk overtegaan hetgeen tot dusver door alle prinsessendie met russische grootvorsten zijn gehuwdgeschied is. In haar huwelijks contract zal zij daarom afstand doen van het recht om ooit den troon te bestijgenal mocht haar gemaal door den dood van zijnen broeder tot Keizer worden uitgeroepen. De zoons uit het huwelijk zullen in het grieksch-catholieke geloof op gevoed wordenaan de dochters zal de keus tusschen de grieksche en de luthersche Kerk worden vrijgelaten maar kiezen zij de lutherschedan zullen zij mede van zekere rechten afstand moeten doen. De equipage van het keizerlijk jacht Livadia heeft besloten zich geheel en al van het gebruik van sterken drank te ont houden en blijft aanvankelijk stipt getrouw aan dit besluit. Dit is het eerste voorbeeld van dergelijke onthouding bij de russische marine. De gouverneur van Diabekir heeft de kerk der armeniërs te Andiamon aan de agenten der kupelianislen overgeleverd, ofschoon in die plaats geen enkele kupelianist gevonden wordt. Op al de voorhanden zijnde kerksieraden, mobil dr enz. is beslag gelegd. Oostenrijk. De internationale gezoudheidsconfereut.ie te Weenen is den 1 Aug. door bn. Orczy, namens de regeering des Keizersmet dankzegging aan de leden gesloten. De cholera heeft zich plotseling vertoond in het boheem- sche dorp Naboran. Nergens in den omtrek, noch in ge heel lloheme was eenig spoor der ziekte op te merken en de regeering heeft dadelijk alle mogelijke maatregelen van voorzorg genomen om hare verdere verbreiding te voorkomen. De Keizer van üuitschland heeft den 7 Gastein verlaten na op bijzonder hartelijke wijze afscheid te hebben genomen van den president-minister Auersperg. De internationale graanmarkt is den 12 te Weenen geo pend en door 3000 personen bezocht. Hongarije enz. Naardien de verkiezing van Stojkovics tot patriarch door de Kroon niet is goedgekeurd, is het Servische kerkelijke congres tot eene nieuwe keuze overgegaan en heeft het den rumanischeu metropoliet Ivacskovics, bisschop van Hermannstadtmet 56 van de 63 st. tot patriarch gekozen. In het zeer conservatieve en ultramontaanschgezinde kan ton Schwijz is aan alle meerderjarige vrouwen het stemrecht en het recht om voor alle openbare betrekkingen verkozen te worden verleend. De Groote Raad van het kanton Bern heeft met. meer derheid van stemmen besloten tot de oprichting eener theo logische faculteit voor oud-catholieken. Prof. Friedrich te Muncheu heeft zich bereid verklaard een der leerstoelen te vervullenprof. Gareis zal de colleges over canoniek recht geven. Het openbaar maken van den herderlijken brief van den aartsbisschop van Parijs is hier te lande verboden. De commissie van rapporteurs der Kamer heeft haar ver slag ingediend over het wetsontwerp betreffende de legeror- ganisatie. Zij heeft het ontwerp zeer gewijzigd en de minister Ricotti schijnt zich in hoofdzaak daarmede te kunnen vereeni gen. Volgens hare voorstellen is iedereen tot de krijgsdienst verplicht en duurt de verplichting 19 jaren, 8 bij het,actieve leger, 4 bij de mobiele en 7 bij de gemeentelijke militie. Bij uitzondering is de werkelijke diensttijd voor de ruiterij op 9 en voor de trein- en hospitaalsoldaten op 12 jaren vastgesteld. Wordt het ontwerp aangenomen dan zou Italië na verloop van 12 jaren een weerbaar leger tellen van 910,000 man waarvan 649,000 bij het staaude leger en 261,000 bij de mobiele militie. De gemeentelijke militie zal eerst na 19 jaren hare volledige sterkte kunnen bekomen. De te Rimini in hechtenis genomen personen behoorden tot de ijverigste Internationalisten en tot de „Universeele Republikeinsche Alliantie." Zij werden in de Villa Ruffi door de troepen verrast, werwaarts zij uit Napels, Ancona, Ravenna, Pesaro en andere provinciën waren opgekomen. Te Imola was weinige dagen te voren mede eene zeer talrijk bezochte bijeenkomst gehouden van leden der jegens de tegenwoordige orde van zaken vijandige vereenigingen. Nabij die stad zpn in den nacht van 78 Aug. door de policie met behulp der boeren ongeveer 40 personen in hechtenis genomen die op weg waren naar Bologna, telegraaflijnen verbroken en spoor wegbeambten ontwapend hadden en in het bezit waren van 7 kisten met geweren en ammunitie. In den volgenden nacht zijn 8 aanvoerders der Internationalisten te Rome ge arresteerd. Ook te Plorence en op andere plaatsen hebben arrestatiëu plaats gehad. Het is gebleken, dat de organisatie der Internationale reeds ver gevorderd was. Bij onderschei dene beambten der zuidelijke en romeinsche spoorwegen heb ben huiszoekingen plaats gehad. 2 Hunner, bij wie oproerige bescheiden gevonden werdenzijn in hechtenis genomen. Te Ravenna zijn den 12 door de policie 5 kisten met geweren in beslag genomen in een huis, welks bewoner reeds gear resteerd was. Aldaar zijn Dog eenige Internationalisten en republikeinen in hechtenis genomen. De dagbladen verklarendat Prankrijk de carlisten blijft begunstigen en dat de maatregelen, welke het laatstelijk ge nomen heeftslechts dienen om den schijn van onzijdigheid tegenover den spaanschen burgeroorlog te bewaren. De grieven door de regeering in eene nota aan het kabinet van Versailles medegedeeld zijn de volgende: verblijf der hertogin v. Madrid te Paubezoeken van den prefect van Pau aan don Carlos en machtiging van deze om zoo dikwijls hij verlangt de grenzen te passeeren; toelating dat Lizarraga zich met zijn geheele staf, in volle uniform, van Hendaye naar Perpignan begafweigering der gevraagde uitlevering van Sabulls, hoewel deze vóór den opstand wegens eene niet staatkundige misdaad tot 8 jaren dwangarbeid veroordeeld wasopenlijke vervaardiging te Bordeaux van het voor de carlisten benoodigde schoeiseltoelating van carlistische samenkomsten en verkoop van wapenen met de initialen van don Carlos te Bayonne; vervoer over de landgrenzen van het grootste deel der carlistische wapenen en kanonnenaange zien slechts 3 maal eene ontscheping daarvan op de eanta- brische kust heeft plaats gehad. De Gaeeta maakt eene door den minister Ulloa aan de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland gerichte circulaire openbaar betreffende de wreedheid, waarmede de oorlog van de zijde der carlisten wordt gevoerd, die, be werende de christelijke godsdienst te verdedigenbrand stichten plunderen en moorden. Het regeeringsblad behelst voorts decretenwaarbij de junta voor den verkoop van nationale eigendommen ontbon den en provinciale junta's ten behoeve van het openbaar on derwijs ingesteld worden. Een enkele gewapende carlist heeft zich den 28 Juli naar het raadhuis van het dorp Buenache de la Sierro (in Cuenfa) begeven en aldaar van den burgemeester de registers van den burgerlijken stand en de militie geëischt, welke hij, toen de zwakke ambtenaar aan zijnen eisch voldaan had, verbrand heeft. Aan geul. Merelo is het gelukt, zich met de in Olot ge blokkeerde brigade van den genl. Cerlot te vereenigen, 't welk het opbreken van het beleg dier vesting ten gevolge heeft gehad De genl. lnarte is, onder toejuiching der bevolking, Teruel binnengerukthetwelk bij zijne nadering in allerijl door de carlisten verlaten was. De carlisten hebben Laguardiain Navarrevermeesterd. In Granada zijn onlusten uitgebarsten ter zake der con scriptie, die echter met kracht onderdrukt zijn. De rechter van instructie in zake den op genl. Prim ge- pleegden moord heeft 50 nieuwe beschuldigden gedagvaard. De verschijning van een 2000tal carlisten in den omtrek van Barcelona heeft in die nagenoeg van bezetting ontbloöte stad veel alarm verwekt. De carlisten, die alle valiede man schappen, welke onder hun bereik komen, bij hunne corpsen inlijven, hebben zich weder van de tolkantoren van Perthus meester gemaakt en den 8 Maulins-Rey aangevallen, waar zij echter teruggeslagen werden. Genl. Moriones heeft den 12 de gewichtige spellingen der carlisten genomen, waarin genl. Mendire zich met 18 batal jons en met ruiterij en artillerie verschanst luid. De neger-oproeren in Arkansas nemen toe. De blanken te Austin (Texas) zijn omsingeld door de negers, die de stad bezet hebbenmaar zij is door 400 blanken hernomen. De burgers van Memphis zijn onder de wapenen geroepen. De genl. Chalmers, die op weg is om hulp 1e gaan bieden, heeft versterking aangevraagd. Te Eureka, eene bloeiende mijnwerkersstad in Nevada, zijn den 24 Juli door een watervloed 30 woonhuizen vernield, 20 a 30 menscken omgekomen en eene schade van 100000 d. veroorzaakt. Bij de overstrooming ten gevolge van hevige regenbuiente Pittsburg en te Alleghangcity, op den 26 (reeds vroeger gemeld), hebben 219 mensclien het levcu ver loren en heeft de schade 3 miljoen d. bedragen. lliiiiieiilaiiei. Prins Alexander is den 7 van zijne reis docr Noord- Duitschland en Zweden in den Haag teruggekeerd. Prins Hendrik is den 9 van Soestdijk naar Weimar ver trokken. Benoemingen. De heer Jacob Kwastvan Dordrecht, is tot leeraar aan het conservatorium te Keuleu benoemd. Belastingen. De gemeenteraad van Amersfoort, heeft, den 11 verworpen een voorstel van den heer mr. F. H. v. Persijn, om de plaatselijke belasting, gebaseerd op de huurwaarde, en de 70 opcenten op de personeele belasting te vervangen door eene belasting op de inkomsten, waarin zouden moeten dragen voor 1 's tot, 3 p. c. alle ingezetenen, die naar het oordeel van B. en W. 400 en meer inkomsten hebben. Onderwijs. Den 9 is in alle catkolieke kerken van het bisdom Roermonde een brief van msgr. Paredis voorgelezen, waarin die prelaat op nieuw waarschuwt tegen de gevaren van het neutrale onderwijs op de lagere en middelbare scholen. Kerkelijke Zaken. Den 10 heeft te Breda de plechtige en prachtige installatie van msgr. H. v. Beek als bisschop plaats gehad. De prelaat werd ingehaald door de dienst doende geestelijkenbesturen van kerken en catholieke in stellingen praalwagenspageseerewachten te paard en 4 harmonie-gezelschappen. Aanbestedingen. Het vervaardigen en stellen van het ijzerwerk der nieuwe torenspits van de Nieuwe kerk te Delft is aangenomen door D, A. Schretlin 8f Ge. te Leiden, voor f 9545. Bouwwerken. Het bestuur der „Rotterdamsche Dier gaarde" heeft een nieuw plan vastgesteld voor eene 5 p.c. leening van f 400,000. Die gelden zijn bestemd voor een nieuw sociëteitsgebouw en uitbreiding van den tuin. De heeren WA. v. Lith en J. C. Rijk hebben aan den gemeenteraad van Leiden kosteloozen afstand verzocht van het terrein der voormalige stads-kweekerij aan den Vestwal, ten einde een gedeelte daarvan met deftige woonhuizen en de lange achterstrook met goede arbeiderswoningen te bebouwen. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten tot het aan gaan eener 5 p.cts. leening van f 140,000, ten behoeve der uitbreiding en verbetering van de fabrieksgebouwen en het pijpennet der gasfabriek. Een winkel der Coöperatieve Winkelvereeniging te Rot terdam is den 14 aan de Kaasmarkt aldaar geopend. Aan de harddraverij te Noordschermer, op den 11, heb ben 12 paarden deelgenomen, wa&rvan winners waren: van den prijs (kristallen fruitschaal met 2 compotes op zilveren voet) de Kol, van J. Koster te Beemster, bereden door den eigenaar, van de le. premie (zilveren inktkoker met penBurgemeester, van G. Rijnders te Heerhugowaard, bereden door J. Grooten van de 2'. premie (2 kristallen botervlootjes met zilveren knop pen) de Vlieg, van G. Fecen, te Oudcarspel, bereden door C. Eecen. Bij die te Akersloot, op den 11 gehouden, is de prijs behaald door de Kleine, van G. Zevenhuysen te Warmenhui- zenbereden door JDelver, en de premie toegekend aan W. Schermerhorn, te Z. en N. Schermer. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Maat schappij telt 573 honoraire en 15620 gewone leden. De afdeeling te Zijpe is te niet gegaan; 3 nieuwe afdeelingen zijn toegetreden. De algemeene vergadering, den 11 en 12 te Amsterdam gehouden heeft met 661 tegen 102 st. ver worpen het voorstel van Middelburg om de omschrijving van het doel der Maatschappij te veranderen, voornamelijk door weglating der bepaling „overeenkomstig de beginselen van de christelijke godsdienst"; met 376 tegen 370 st. aangeno men een amendement om het quotum dat nu is vastgesteld op hoogstens f 2, te bepalen op f 1,60; en besloten als prijs vraag uit te schrijven„het beste ontwerp tot regeling van het armwezen en tot leiding van de liefdadigheid," voor welker beantwoording een onbekende f 1000 ter beschikking van het hoofdbestuur heeft gesteld. Rampen. Den 7 is de groote stoom-katoenspinnerij van de heeren ten Bruggencate en Hesselink te Almelo geheel uitgebrand. De schade bedraagt meer dan een ton gouds. Alles was tegen brandschade verzekerd. De hooge vloed van den 6 heeft belangrijke schade toege bracht aan de bedijkingswerken in den Üollart en te Vier huizen de^ nieuwe dijken konden het water niet keeren zoodat 60 a, 70 duim water in de polders stroomde. Den 7 is te Tilburg brand ontstaan bij een metselaar, doordat zijn lljarig dochtertje te veel hooi en stroo op het vuur wierp, met het gevolg dat 14 woningen, allen met rieten daken, in de asch zijn gelegd. Den 10, 's avonds, zijn op den weg van Krommenie naar Wormerveer 2 inwoners van laatstgenoemde gemeente, vader en zoon, door den bliksem getroffen. Ds zoon werd onmid- delijk gedood en de vader is in bedenkelijke omstandigheden naar zijne woning vervoerd. De Misdrijven, ter zake waarvan krachtens het,met En geland gesloten uitleveringstractaat de uitlevering zal worden toegestaanzijn de volgendemoord, vergiftiging en poging tot moord; moedwillige doodslag; muntvervalschingmunt- schennis en des bewust in omloop brengen van valsche munt; vaischheid in geschriften, namakeu van bankpapier enz.; diefstal; oplichting, knevelarij, verduistering of ontvreemding door ambtenaren; bedriegelijke bankbreuk; valsch getuigenis; verkrachting; opzettelijke brandstichting. De uitlevering za ook plaats hebben ter zake van medeplichtigheid aan voor noemde misdrijven, mits zoodanige medeplichtigheid naar de wetten van beide landen strafbaar zij. Rechtszaken. Op verzoek onzer regeering heeft defran- schp de uitlevering toegestaan van den ex-mede-directeur der Overijseisehe Bank J. Wolff. Den 6 is te Amersfoort gevankelijk binnengebracht de beer R., secretaris der gemeente S„ beschuldigd van het plaatsen van eene valsche handteekening onder een autentiek stuki: et bet, doel om zicli ten nadeele eener andere ge meente wederrechtelijk gelden toe te eigenen. Overleden den 12, te Leiden, in 70jarigen ouderdom, dr. A. H. v. d. Boon Mesch, emeritus-hoogleeraar bij de wis- en natuurkundige faculteit aldaar, lid der Kon. Academie van Wetenschappen. Staats-Loterij Trekking der 4' klasse. No. 7594 f 25000. No. 19931 5000, No. 3691 f 2000, No. 7069 en 7235 f 1500, No. 7924, 9413, 9721, 12842 en 13045/1000. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 286e. Staats-loterij, welke zal be taan uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De 5°. klasse bevat nu 65 hooge prijzen. Kolonicn. Te Batavia beeft zich onder het voorzitter schap an den heer v. Deventer, lid in den Raad van Indie, eene hoofdcommissie gevormd voor de oprichting aldaar van een Atchin-monument. De sergeanten H. Lobach en G. C. Zondag herdachten den eersten en de sergeant-majoor J. G. Burggraaf den 13 dezer maand hunne 25jarige schutterlijke dienst. Bij die gelegenheden werden de jubilarissenten blijke van be langstelling, door het kader vereerd, aan laatstgenoemde een zilveren inktkoker, en aan beide eerstgemelden een met zilver gemonteerde sigarendrager met toebehooren op voetstuk. Ter viering van het 50]arig bestaan der handboogsehut- terij var, S. Sebastiaans-doelen, op a.s. Dinsdag, zal 's middags te 12 uren een feest- en welkomstgroet door den voorzitter uitgesproken worden gevolgd door prijsschieten om een door z.ed. uitgeloofde medaille; en's namiddags een schietwedstrijd plaats hebben voorafgegaan door een optocht van de boog schutters in costuum en besloten door eene reünie. De feest viering wordt opgeluisterd door muziek en bengaalsehe en giorno-verlichting. De leden der boogsehutterij zullen van hunne woningen de vlag uitsteken, en richten tot de genoo- digden het verzoek hun voorbeeld te volgen. Het eindexamen van de hoogere burgerscholen in Noord holland is met goed gevolg afgelegd door P. A. Melchior (van Koedijk), den eenigen leerling van 's Rijks hoogere burgerschool alhier, die zich dit jaar voor het examen had aangemeld. Heden, zondag-avond, geeft de heer Meuuier, hofkun stenaar van deu Koning van Denemarkenin het locaal „Harmonie" eene „toovervoorstelling." „Vlugheid is geen hekserij" noemt hij een der nummers van zijn programma, en zoo is het: zijn toovereu in schijn is goochelen, het aardigste, onschuldigste en aan verrassingen rijkste amusement dat zicli denken laat. Of hij er een meester in is Het Paleis voor Volksvlijt en Bellevue en Concordia te Amsterdam, Amicitia te Groningen, het badhuis te Seheveningen en ander aan zienlijke inrichtingen, waar niet ieder artist zijn kunsten mag vertoonenhebben hem doen optreden enwat nog meer zegt, het niet bij eene enkele keer doen blijven. Dit pleit voor zijn talent en doet hem een druk bezoek waardig achten. In de j.l. Donderdag gehouden vergadering der Ver- eeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ont zet in 1573 is besloten, dat de feestviering op 8 October a.s. zal bestaan in feestredematinee musicaleopvoering van liet vaderlandscbe tooneelstuk Heldenmoed en Kinderliefde, of het Kasteel te 's Gravesteendoor de amsterdamsche toonee- listen onder directie van Stumpff en Keltman, reünie en bal. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 16 Augustus, des namiddags te 6) uren, in den Stads- hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd I. Geschwinde Marsch van Müller. 2. Ouverture Ein Uhr van Hansel. 3. Walzer van Brijfaux. 4. La fille de Mme. Angot (Fantaisie) van Lecocq. 5. Ouverture van Kerdi. 6. Fantaisie La Sonnambule van Bellini. 7. Congres Polka van Krall. 8. Charivari van Clement. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 8 Aug. Willem van Leeuwen, te Beverwijk, en Anna Maria Catharina Eeltink, te Alkmaar. 13 n Jacob Mollevanger en Wilhelmina Henning. 14Ang. Jan Blok en Cornelia Gul, beiden te Egmond aan Zee, laatst gen. onlangs alhier. Antonius Adrianus Franciscus Houtwedr. van Aartje Simons Noder, te Hoornen Johanna Maria Elisabeth Bootswed! van Franciscus van Dijk, te Alkmaar. GETROUWD. 9 Aug .Dirk Hosman, wedr. van Johanna Geertruida Schonk, en Grietje Keuken. Arie Balder en Maria van der Kolf. GEBOREN. 8 Aug. Bernardina Helena Maria, D. van Willem Antonius Muller en Elisabeth Maria Daars. 10 Jan, Z. van Jan Kaal en Geertje Ero. 11 Jacob, Z. van Hendricus Jacobus Wijdeman en Jo hanna Barbara Binneman. 13 AdrianaD. van Jan Adriaan Basie en Ariaantje Volkers. Jan WillemZ. van Willem Kramer en Maartje Rooseboom. Johannes Catharinus Helenas, Z. van Jan David Joachim Huijer en Sophia Wille- mina Schlötz. 14 n Jan, Z. van Jaeobus de Wilde en Willempje Maggaij OVERLEDEN. 7 Aug. Jacob, Z. van Jacob Stroomer en Johanna Maria Spannemaker, 8 w. 8 i Herman Cornells, Z. van Jan Over en Johanna Wil helmina Grootewillink8 w. Grietje de Groot, wed. Iredrik de Groot, 73 j. Catharina Maria, D. van wijlen Antoni Winkelaar en van Adriana Josepha Pieterse, 19 j. CornelisZ. van Petrus Theodoras Portegies en Helena Elisabeth Alida Bier- laagh bijna 7 m. 9 Jan, Z. van Arie Pel en Aaltje Riesebos, 12 d, Roelof, Z. van Antonie Bernardus Bocgh en Maria de Wit, ruim 4 m. 10 Wiggert Waker. 24 j. Anna Catharina, D. van Maltliijs van Veen en Marijtje Mooij, bijna 5 m. Manus Salomon Manheim, 90 j. en 4 m. Alkmaar 10 Aug. Aangevoerd 1 Koe 160, 277 vette Kalveren f 40 a 105, 1 nuclit. dito 13, 653 Schapen ƒ25 a 32, 128 vette Varkens 38 a 56 ets. per kilogram, 5 ma gere dito 1 f. 14 Aug. Kleine kaas/ 32.50, commissie f 34,50, middel bare 35, laagste prijs t 17, aangevoerd 567 stapels,

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2