Grootürlttanje en Sérlaml. Denemarken. Duslanri. Italië. Spanje. lereeiiigiie KltUen, ietnvo. GEBOREN, iftarfcl- en Beursberichten. Presse beweert, dat het meerendeet der wachters van het fort aan de ontvluchting van Bazaine medeplichtig en dat het. daaromtrent door hem en zijne echtgenoot uitgestrooide verhaal onwaar is. Bij decreet van 6 Aug. heeft de onderverdeeling plaats gehad der bij de wet van 24 Juli 1873 ingestelde 18 mili taire regions. Elk region is in 8 onder-regions verdeeld. Het departement der Seine ressorteert onder de regions Amiens, Rouaan, le Mans en Orleans, hij elk van welke eenige arrondissementen der hoofdstad en eenige buitenkantons zijn ingedeeld. Uit Lyon meldt men aan le Siècledat al de daar ver schijnende republikeinsehe bladen gedurende de laatstverloo- pen 4 maanden achtereenvolgens doOr den staat van beleg getroffen zijn gewordenterwijl men het Lyon-Joumal den „moniteur van het comité van 1 et beroep op het volk" vrij op de straat, laat rondventen. Aan het goederenkantoor van den spoorweg te Bayonne is wederom beslag gelegd op 2 voor de carlisten bestemde kisten met patroonhu.zeneven als de vorige afkomstig .uit de fabriek van den heer Gévelot. De carlistische genl. Eliodie zich eenigen tijd geleden uit Parijs naar eene zuidelijke fransche badplaats begeven had heeft last ontvangen zich van de spaansche grenzen te verwijderen. De luchtreiziger Braquetvan Bordeaux is den 9, le Royen bij het doen zijner 331* opstijging, omgekomen. Door het te spoedig loslaten van den ballon werd hij uit het schuitje geworpen maar hij greep het veiligheidskoord en klom daarlangs weder bijna tot het schuitje, toen dit koord brak en hij van eene hoogte van 300 ellen ter aarde stortte. Hij was 44 jaren oud en laat eene vrouw met ver scheidene kinderen na. In verschillende bladen is eene medcdeeling der regeering geplaatst,behelzendedat de instructie der zaak van het centrale comité voor het beroep op het volk nietzooals sommige parijsche bladen beweerd haddengeschorst is maar dat, de met het onderzoek belaste rechter vau instruc tie zich bij het invallen der gerechtelijke vacantie uit Parijs verwijderd heeft, en dat bij zijne terugkomst de zaak ha ren regelmatigen loop zal volgen. Den 12 is in het, Theatre Pranfais te Bordeaux, uit, kracht van een door den militairen bevelhebber van Marseille uit- gevaardigden lastgearresteerd den heer Gmtaee Naquet hoofdredacteur der bordeauxsche Tribune en broeder van den radicalen Afgevaardigde Naquet, beschuldigd van op 7 Sept. 1870, als agent, van het, Bewind der Nationale Defensie, onwettige arrestatiën te hebben gedaan. Op den Napoleonsdag, 15 Aug., zijn in verscheidene parij sche kerken zielmissen voor Aapoleon III gelezen. Zijne voornaamste vrienden en vereerders hadden elkarder in de Augustijner-kerk bescheiden. Het meerendeel der kerkgangers bestond uit handwerkslieden, die zich den geheelen dag met violen-ruikers lieten zien. In plaats van wijlen den heer Parisdie tot, het, linker centrum behoorde, is in het dept,. Calvados tot Afgevaar digde verkozen de bonapartistische candidaatde heer Le- provost Launaymet 40817 st. Op den heer Anbert (repu blikein) waren 27275 en op den heer Fontenette (legitimist) 8978 st,. uitgebracht. Waarschijnlijk zou de heer Leprovost niet zulk eene schitterende zege hebben behaald indien hij te elfder ure niet eene nadere circulaire aan zijne kiezers gericht had waarin zijn bonapartisme minder op den voor grond stond en hij zich als een welmeenend septennalist deed kennen. Trouwens hij staat in het dept,, zeer gunstig aangeschreven, wijl hij dit 15 jaren als onderprefect en pre fect tot algemeen genoegen bestuurd heeft. In 1872 werden op den toenmaligen bonapartistischen candidaat slechts 4500 en op den legilimistischen 17000 stemmen uitgebracht,. De republikeinen zoowel als de legitimisten zijn vergramd op de orleanisten omdat die niet hunnen candidaat, maar den heer Leprovost ondersteund hebben. Verscheidene Afgevaardigden der bonapartistische partij hebben zich naar Arenenbergin Zwitserland, begeven, om hunne opwachting bij Keizerin Eugénie en den keizerlijken prins te gaan maken. Den 14 is te Parijs onverwachts overleden de heer de For- cade de la Roquetteminister onder het Keizerrijk, in i860 minister van financiënin 1867 van handel en o. werken en spoedig daarop van binn. zaken tot 1870. Hij bereikte den leeftijd van 54 jaren. Zijne uitvaart is den 18 in de Magdalena-kerk gehouden en door den heer Rouher met een aantal voorname bonapartisten den heer Buffet en ver scheidene Afgevaardigden bijgewoond. De parijsche gemeenteraad heeft den 15 bet, vraagstuk om trent, de nieuwe begraafplaats beslist door den aanleg te be palen eener enkele groote op de hoogvlakte van M.ery-sur- Oise, werwaarts de teraardebestellingen zullen geschieden door middel van een aan te leggen specialen spoorweg. Voorts is besloten gedurende een halfjaar een wedstrijd te openen voor het meest geschiktepractische middel van lijkenver branding en de Raad heeft de prefectuur uit.genoodigd, de aanneming eener wet uit, te lokken, waarbij die verbranding, wat de stad Parijs betreftveroorloofd wordt. L'(Jnivers keurt het met eene meerderheid van slechts twee stemmen genomen besluit van den gemeenteraad zeer af, waardoor aan de te Parijs zoo levendige vereering der afge storvenen „de baud die' hen (de parijzenaars) met de eere- dienst, hunner vaderen verbond en waardoor zij toegankelijk bleven voor de inspraak van zedelijkheid en geweten en voor de herinnering aan God en aan de eeuwigheid" een onher stelbare slag wordt toegebracht. De lieer l autram heeft andermaal zijn ontslag als voor zitter van den gemeenteraad genomen wegens eene botsing met den prefect Duvaldie er zich scherp over beklaagde, dat de heer Fautrain een der leden, die het gemeentebestuur of de prefectuur van het aanwenden van manoeuvres in de zaak der begraafplaats beschuldigdeniet tot de orde riep. De maarschalk-President is den 16 's avonds naar le Mans vertrokkenwaar hij te 1 uur 's nachts aangekomen en plechtstatig door de overheden ontvangen is. De stad was schitterend verlicht en op 2 plaatsen werden vuurwerken afgestoken. Den 17 heelt de President de kazernenver scheidene fabrieken en werkplaatsen bezochteene revue en eene receptie gehouden. Na een dejeuner van 40 couverts aan de Gedeputeerden der Sart,he en aan de voornaamste burgerlijke en militaire autoriteiten van dat gewest aange boden te hebben, vertrok hij naar Laval. Te le Mans had hij zijn intrek in een gewoon logement genomenomdat de radicale gemeenteraad niet had kunnen besluiten eene sub sidie voor zijne ontvangst te verleenen. Do te Lyon ingestelde instructie naar de onwettige arrps- tat.ièn, die aldaar na de September-omwenteling hebben plaats gehad, is nfgeloopen en de lijvige dossiers zijn aan het, oordeel vau den militairen gouverneur onderworpen. De 7 in voor- loopige hechtenis verkëerende beschuldigden zijn de lyousche radicalen Tinion, Baudy, Bene, Belaire, SouvanauBarrière cn Laprat. Aan Timon alleen worden fit onwettige arrestatiën of sequestration te last, gelegd; aan de overige gezamenlijk een 20tal. Baudy heeft den gewezen procureur-genl. Massin in hechtenis genomen. De Koning van Denemarken i3 den 16, uit IJsland terug- keerendeop de reede van Leith aangekomenwaar zijne dochter, de prinses v. Wales, hem terstond aan boord be zocht. Den 17 heeft de Koning Edinburgh bezichtigd en den 18 is het koninglijk eskader naar Kopenhagen vertrokken, werwaarts de prinses haren vader vergezelde. De Koning is den 30 Juli op IJsland aangekomen en door de bevolking met veel geestdrift begroet geworden. Uit Kursk meldt mendat aldaar dezer dagen zijn door gekomen 2 naar Orel bestemde spoortreinenwaarin zich 315 mennonitische gezinnen uit het, district, Berdiansk (gou vernement Taurië), gezamenlijk 15U0 personen uitmakende bevonden, die zich te Hamburg naar Noord-America gingen inschepen. Volgens de Opinione heeft de minister van buit,, zaken in antwoord op de circulaire der duitsche regeering verklaard dat Italië bereid is het gouvernement te Madrid te erkennen. Te Rome is overleden pater Theiner, vroeger prefect van het vaticaansche archief en als zoodanig in 1870 ontslagen toen hij beschuldigd werd van belangrijke documenten uit dat, archief aan de bisschoppen der oppositie ter inzage te hebben gegeven. Professor Friednch te Munchen verklaart thans, dat niet Theiner maar hij de bedoelde stukken aan den aartsbisschop van Salzburg heeft ter hand gesteld. Van carlistische zijde wordt beweerd, dat niet, genl. Mori- ones maar de carlisten bij Oteiza de zege hebben behaald. Dit schijnt niet waar te zijn, maar wel, dat de zege aan Moriones tamelijk duur te staan gekomen en niet dan met groote inspanning verkregen is. Volgens de madridsche be richten heeft die generaal de positiën bij Oteiza de Epoca verzekert, dat zij de sleutel uitmaken der fortificatiën die Estella omringen met de bajonet vermeesterd. Ondanks deze overwinning is men te Madrid zeer misnoegd op den genl. Zahala wegeps de overrompeling van Laguardiadie als bet, ware onder zijne oogen heeft plaats gehad, en wegen? den hoogst tragen gang der operatic)) in Navarre en de ver dere noordelijke gewesten. De carlisten hebben te vergeefs getracht den Ebro ov,an te trekken. Onder de troepen van den genl. SctbaUs doen zich talrijke gevallen van desertie voor. Bij Barletta is eer hoop carlisten uit elkander" gejaagd. Don Carlos heeft andermaal eene procla: atie „aan de christen-mogendheden" gerichtwaarin hij zich van rechts wege Koiiingf van Spanje noemt en verzekert feitelijk over gene aanmerkelijke uitgestrektheid van de monarchie te beer- schen den vijand overal waar deze hem het gevecht, aan bood, geslagen te hebben en w eldra het geheele republikein sehe leger te zullen vernietigen. Voorts protesteert hij tegen den laster, waaraan hij ten doel staat, en verdedigt hij ver scheidene door hem genomen maatregelennipt pq.nte de executie van den pruisischen kapitein Schmidt.Deze was niet, ter dood veroordeeld omdat hij dagblad-correspondent maar omdat hij met den revolver in de handaan het hoofd eener bende brandstichtersaan den ingang vau het dorp Villatuerta gegrepen was. leder vreemdeling zegt hij die deel aan een burgeroorlog neemt, stelt zieh fei telijk buiten de internationale wet en heeft zieh zeiven de gevolgen te wijten die daaruit kunnen volgen. „Wat mij aangaat heb ik dan ook om internationale verwikkelingen te voorkomenvan den aanvang van den veldtocht afhet stellige bevel uitgevaardigd om geene vreemde soldaten en officieren die zich in massa opdeden om voor mijne zaak te strijden in mijn leger in te lijven." Duitschland, Engeland, Erankrijk, Italië, Portugal, Belgie en Nederland hebben de tegenwoordige regeering erkend. De heer Llloa heeft den Keizer van Duitschland zijnen dank doen betuigen voor hetgeen Z. M. in deze zaak voor Spanje heeft gedaan. De ministerraad heeft zijne goedkeuring gehecht aan eene circulaire van den minister Ulloa aan de vertegenwoordigers van Spanjewaarin de gedragslijn wordt, bloot gelegddie de regeering na hare erkenning denkt te volgen. De carlisten hebben den spoorweg tusscheh Saragossa en Madrid over eene uitgestrektheid van 36 kilometers vernield, alsmede 8 locomotieven; de schade wordt op 3 miljoen rea len geschat. Zij hebben voorts bij het verlaten der omstreken van Segorbe vele wreedheden bedreven. Het noorderleger is versterkt geworden met 12 bataljons, 20 kanonnen en 700 paarden. Zabala heeft Vittoria van ieeftocht voorzien en is daarop naar Miranda teruggekeerd. Te La Granja het spaansche Versailles, waar op dit oogenblik een aantal adelijke familiën een hof om de maré- chale Serrano vormen - heeft een geduchte paniek geheerseht door de maredat de carlisten nog slechts 3 uren van daar verwijderd waren. De mare was gegrond. De benden, die zich tot bij het stadje Buitrago vertoonden, maar weder afgetrokken zijn schijnen dezelfde te zijn geweestdie te Teruel het hootd gestooten en, na den aanslag tegen la Granja opgegeven te hebbenden spoorweg van Saragossa opge broken hebben De carlistische genl. Tristany heeft zich meester gemaakt van de citadel der in de provincie Lerida gelegen grensstad Seo d'Urgel en het garnizoen gevangen genomen. De republikeinsehe genl. Primo de Rivera is van zijne in een der gevechten bij Abanto bekomen zware verwonding hersteld en heeft het bevel over de troepen te Burgos weder aanvaard. Het Freemans Journal behelst uitlreksels uit eene briefwis seling van de regeering te Madrid met haren gezant, den adml. Polo, te Washington, die, naar het blad verzekert, echt zijn. De lieer Polo ontving in April den last om te onderzoekenof America geneigd zou zijn in ruil voor Portoricode hulp van kruiser» tegen de carlisten te ver leenen alsmede zijne medewerking om de spaansche leening te Londen te doen slagen. Toen de heer Polo weigerde zich met die zaak in te latenwerd hij teruggeroepen. In ant woord op deze mededeelingen van het Freemans Journal wordt van officieuse zijde gemeld, dat de regeering haren vertegen woordigers te Madrid en te Berlijn heeft, gelast te verklaren, dat de President Grant de leer van Monroe wenscht te handhaven. De madridsche Correspondencia zegt, gemachtigd te zijn tot de verklaringdat de mededeelingen van het Freemans Journal slechts onwaardige verzinsels zijn. Siiiiiu'iiSaiid. Prins Chnstiaan van Sleeswijk-Holstein en zijne gemalin prinses Helena van Engelaud zijn den 14 te 's Gravenhage aangekomen en aan de station van den Rijnspoorweg door de Koningin en prins Frederilc opgewacht. Zij begaven zich met. de Koninginin een met 4 paarden bespannen epen rijtuig, naar het Huis in 't Bosch. Den 15 gaf de Konin gin ter eere der gasten eene soiree musicaleden 16 prins Frederik een groot diner op zijn paviljoen te Scheveningen. Den 17 zijn de prins en prinses naar Dusseldorp vertrokken, aan de station uitgeleid wordende door de Koninginden prins v. Oranje en prins Alexander. Prins Alexander is den 17 naar Petersburg vertrokken. Benoemingen. De Koning heeft zich met de voordracht, tot formatie van een nieuw ministerie vereenigd. Letterkunde. Bij deu wedstrijd, uilgeschreven door de rederijkerskamer „de Olijftak" te Antwerpen, heeft de heer J. v. d. Have te Utrecht den eersten prijs behaald voor eene levensbeschrijving van Marnix v. St. Aldegondede heer W. Borrias te Arnhem den prijs voor een werkmanslied, de heer J. Browne te Voorburg dien voor een zeemanslied. Kerkelijke zaken Den 19 is het aan de Afgescheiden gemeente onder 't Kruis verhuurde kerkgebouw der remon- strantsche gemeente te Woerden, die voor hare enkele gods dienstoefeningen gebruik maakt van de luthersche kerk, met daaraan grenzend woonhuisje en erf in publieke veiling verkocht voor 6995, Eeesten. De viering van het tienjarig bestaan van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, voor welke gelegen heid de groote zaal geheel geschilderd en gerestaureerd is, werd den 20 geopend met het uit preken eener sierlijke feestrede door den heer A. C. Rertheim. 's Avonds is eene oanlate uitgevoerdgecomponeerd door deu heer Coer.en woorden van den heer li itkamp. Het, muziekcorps van het 2" westfaalsche reg. itif. „Prinz ïriedrich der Mederlande is den 2! te Amsterdam gekomen om 's avonds en den vol genden avond concerten te gevendat van den 22 zou ge volgd worden door een groot vuurwerk en vauxhall. AanTBestedingen. Den 17, te 's ..Gravenhage, het uit voeren vau eenige werkzaamheden ter uitbreiding der loca- len van liet physiologisch laboratorium en eenige daarmede in verband staande werkenbehoorende tot de academische gebouwen te Leiden minste inschr. JC. Tom te 's Gra venhage voor 173t,l. Den 20, 1e 's Gravenhage, het inaken van den spoorweg Zwaluwe-Zevenbergén, minste inschr. B. Folker te Dordrecht, en A. Fol'.er Lz. te Sliedrecht, voor f 148,250; door het prov. bestuur van Noordholland, het, n aken vau eene terp en den onderbouw van eene school en ondei wijzerswóniug' op het eiland Marken, minste inschr. P. Brugman te Alkmaar, voor 11600. Bouwwerken. De Hoogewoerdspoort cn de vestmuur le Leiden zijn den 17 in het openbaar verkocht aan A. Harde man voor 2842, liet uurwerk met wijzerplaten enz. aan S- B.rqnier te Dordrecht,voor 450. B. W. van Ajistprp^ai tlpbjiep tó dgn gerpeeutepaad een voorstel ingediend tot.' ophefljug van het werkhuis en tot vestiging van eene instelling onder den naam van armenhuis, waaraan de pigpndpiqmen en bezittingen van het werkhuis zullen overgaan, en lijdelijk verpleegd>ul{eri worden ouden van dagenongeneeslijke ziekenidioten en voorts de zoo danige», wier opname j» een gesticht overeenkomstig de ar menwet onvermijdelijk is Giften. Het landgoed „de Briukgreve", deel uitmakende der erflating van mevr. Ecksteen Corlheiligers aan de neder- landsclie Vrijmetselarij en bestaande uit *6 perceelen is den 18 bij eerste veiling ingezet op f 105,000, behalve de 125 perceelen zwijA'P eike- en beukeboomendie den 25 geveild zullen worden. Wijlen de heer H. J. Eerligh, oud-wethouder van Doe- tinehem overleden le Arnhem, heeft, aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd f 2000, vrij van rechten. Uampen. kien 14 's avonds heeft op den Iloll. spoorweg by armond eene botsjng plaats gehad tusschen den van Rotterdam komenden passagierstrein en een ledigen trein waarmede militairen vervoerd waren. Wegens reparatie aan bruggen tusschen Warmond en Pietgijzenbrugwaardoor een der sporen buiten dienst gesteld ismoesten de treinen elkander op een dezer stations passeerenmaar de machinist van.den sneltrein schijnt te hard gereden en niet op de seinlichten gelet, te hebben zoodat de treinen met een he- vigen schok tegen eikander inreden. De machinisten spron gen van de locomotieven zonder letsel te bekomen. De hoofd conducteur Uendikhuizen werd door het glas van een goede renwagen geworpen en door het gebroken glas zoo in den hals verwoud dat, hij welhaast aan hevige bloeding bezweek. A. Klein, koetsier vau den heer Smedding te Haarlem, werd ernstig aan beide beenen en bovendien door een ijzeren bout aan het hoofd gewond en overleed spoedig. Een 3ütal an dere passagiers werden meer of minder ernstig gekwetst; A hunner, die niet vervoerd konden worden, zijn ter ver pleging te Warmond gebleven, de overige 's nachts naar Amsterdam vervocid en 2 daarvan vrouwen, me,t gebroken sleutelbeen en ribben, in het gasthuis opgenomen. De beide locomotieven zi1 n zwaar beschadigd en verscheidene personen rijtuigen verbrijzeld of op elkander geschoven. 2 Militaire geneeskundigendie zich op den trein bevondenhebben aan de gekwetsten de eerste hulp geboden welke ook spoe dig veileend werd door den geneesheer, den predikant en de geestelijken van het, seminarie van Warmond. Onder het rundvee van de veehouders P. Kraakman, J. Boet en de wed- P. Bakker Pz. te Heyloo heeft zich het milt vuur voorgedaan. Den 16 is de heer Eycken, het slachtoffer van het te Til burg voorgevallen ongeluk, ten gevolge der bekomen ver wondingen in het gasthuis aldaar overleden. Hij laat eene weduwe en 9 kinderen achter. In den nacht van 16 -17 Aug. is de stoomhoutzagerij „de Knol in liet, Westzijderveld te Zaandam, toelelioorende aan den heer G. Kamphuys, tot den grond toe afgebrand. Rechtszaken. Jacob Wolff, de gewezen mede-directeur der Overijselsche Bank, is cien 15 per laatsten trein te Zwolle aangekomen en naar het huis van arrest overgebracht. Eene zeer talrijke volksmenigte was aan de station om den beruohten speculant te zien. Staats-loïekij. Voor de 286'. loterij, die getrokken zal worden van 26 Oct. tot 16 Januari, wordt de collecte open gesteld van 28 Sept. tot 10 Oet. KoLONlëN. De telegraafkabel tusschen Singapore en Ba tavia is in de nabijheid van laatstgenoemde plaats gebroken. Den 19 overleed alhier, na eene ongesteldheid van eenige weken, in den ouderdom var, 7<) jaren, jhr. B. C. de Bieu Fontein Verschuir v. Heylooridder der Orde van den Ned. Leeuw en commandeur der Orde van de Eikenkroon, lid van de 1\ Kamer der Staten-Generaai en van deu Raad dezer gemeente, dijkgraaf \an den polder de Schermeer en van de Uitwaterende Sluizen in Keunemerland en Westfriesland secre taris en penningmeester van het collegie van den Houdsbossohe en Duinen tot Petten president, der eollegirn van regenten der huizen van arrest, en verbetering alhier. In vroegere jaren vervulde de heer Ferschuir de betrekkingen van secre taris dezer stad majoor-commandant der d.d. schutterij en lid der 1 rov. Staten van Noordholland. Bij zijne teraarde bestelling op den 22, gaven verschillende corporation door hare tegenwoordigheid een blijk van achting voor den over ledene, en werd het woord gevoerd door jhr. mr. C. van Foreest. Bij de wedstrijden, den 18 gehouden ter viering van het 50jarig bestaan der boogschutterij (waarvan het programma in ons vorig nummer is medegedeeld), om prijsmedaljes door den voorzitter, den heer JHelling, uitgeloofd, is die voor het schieten naar den vogel behaald door den schutter-kei- zer A. J. Stikkel, die reeds vele malen de overwinning mocht behalen. De prijs voor het schieten naar het doel viel te beurt, aan den uitloover, die men, zijns ondanks, gedrongen had aan den kamp deel te nemen; Z.Ed. stelde hem weder ter beschikking van het, genootschap. De najaarskermis belooft, den liefhebbers tal van ver makelijkheden op de Paardenmarkt zijn geplaatst hetCagli- ostro-théatre van Basch en het honden en apen-théatre, tevens miniatuur-eirque, van Broekman, beide kolossale tenten, welke hier reeds gunslig bekend zijn cn door de verscheidenheid en volmaking der voorstellingen en kunstverrichtingen een hernieuwd bezoek alleszins verdienen. Op de Gedempte Nieu- wesloot, staat de niet minder groote en bij bet, publiek goed aangeschreven schouwburgsalon van Boas, Judels en Louis Bouwmeester, op liet, Hof het, steeds druk bezochte theatre des variétés van Cuïp en eer. vélocipèden-cireus, voorts op de Nieu- wesloot, een eosmoramaeen vuurverslindende roodhuid, die gesmolten lood drinkt,, enz. Door hef, stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 23 Augustus, des namiddags te uren, in den Stads- bout.de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche Not.re Dame des fleurs van Bogaerde. 2. Ouver ture van Christophe. 3. Souvenir de Kain van Krein. 4. Ean- taisie le Pils du Brigadier van Massé. 5. Ouverture Elize et Claudio van Mercadante. 6. Walzer le Bouquet, van Hemert. 7. l'antaisie Martha van Flottow. 8. Hortense Polka de Con cert i an Briffaux. De aanbieding der inschrijvingslijst ter verwerving van verhoogde of nieuwe bijdragen voor het monument Alcmaria Pietrix heeft bij de leden van den gemeenteraad en der.alge- meene feestcommissie van 1873 bereids een bedrag vanZSOO opgeleverd. Verhoogen ook de verdere ingezetenen op deze wijze hunne inschrijvingen, dan zal weder eene belangrijke schrede gedaan zijn tot de oprichting van het, gedenkteeken, BURGER L IJ K E~S TA~n"Tb ONDERTROUWD. 20 Aug. Adriaan Pieter Hansum te Luik in Belgie en Nantje Jacoba Boste Alkmaar. Johannes van Hugten en Maria Mamicier GETROTIU1'"^ T-ctua Pover. 16 Aug.Fredrik Roebersen en Johanna de Bruin 15 AuJacobus Gerardus Maria Z. van Joannes Koster en Bregetta Antonia Hemmen. BirkZ. van Dirk Oorver en Alida Houtkooper. Anthonius Z. van J rederik Rabelmg en Maria Johanna Verhees If Hendrikje D. van wijlen Hendrik Mulder cn van unetje resser, 19 Johannes Antonius, Z. van Antonius Pels en Maria Duaiuk, OVERLEDEN. 15 Aug.Jantjen, D. van Willem Andries Levert en Ilille- gonaa Antoinette Pos, 24 j. 10 Bingnum 2. van Willem Upelaan en Antje de Graaf, ruim 3 w, Cornells, Z. van. Cornelis Kramer en Grietje Borst, 4 weken. 17 GerritZ. van Johannes Schouten en Johanna Jan sen 5 w. 18 Pieter, Z. van wijlen Jan Punt en Trijntje Droog, 18 j. en 10 m. Jhr. Baniel Carel de Bieu Fontein K erschuir van Heilo, 70 j. 20 i Anfje Rindekker, echtgeu. van Klaas Post, 71 j. 21 Antoyius, Z. van Izaak Boom en Maria Haanr'aats, 18 d. Alkmaar 17 Aug. Aangevoerd 7 Koeien /115 a 280 237 vette Kalveren f 42 a 1106 nucht. dito 14 a 21 881 Schapen 24 a 32, 112 vette Varkens 42 a 56 ets! per kilogram. 21 Aug. Kleine kaas/ 32.50, oommissie 34,25, middel bare 35,25, laagste prijs f 18. aangevoerd 607 stapels, wegende 1*20546 kilogr. Ter graanmarkt aanervoerd 1844 hectoliters, Tarwe 11,75, Rogge 8,50 a 9, Gerst f 6,25 a 7,50, idem Chev. f8 a 8.50, Haver 5 a 6, bruine boo- nen 1 I, rood Mosterdzaad 16 a 18, Koolzaad 10,50 a 11, Karweizaad 19,25, vale Erwten /9a 10. 22 Aug. Aangevoerd 4 Paarden 45 a 125, 8 Koeien t 110 a 225, 11 nucht. Kalveren f 12 a 22, 136 Schapen /ll a 48. 67 Lammeren /9a 18, 3 Geiten 3 a 5 248 magere Varkens /15 a 27, 380 Biggen /5a 6,50, Boter per kop 82J a 95 cents. Edam 20 Aug. 126 Stukken Boter 1,18 a 1,28 per P Kippeneieren 3,25 a 4 per 100 stuks. Enkhuizen 19 Aug. Kleine kaas 25.50 a 32 verkocht 50 stapels, wegende 12601 kilogr., Karweizaad 19 per 50 P., Mosterdzaad f 17 a 17.25 per mud. Haarlem 17 Aug. Witte Tarwe 12 a 12,50. Rogge/8,50 a 8,70, Gerst 5,90 a 7,55, Mosterdzaad 13,75, Koolzaad 10.25. 19 Aug. Aangevoerd 17 Koeien 150 a 310, 4 Stieren 55 a 60. 7 nucht. Kalveren 14 a 22, 99 Schapen 3 4 a 40, 41 Lammeren 8 a 12, 2 Varkens 0,52 per P., 55 Biggen 1 6 a 30, kleine Kaas 17,50 a 32,25, verkocht 135 stapels, wegende 31232 kilogr. Hoorn 20 Aug. Kleine kaas 33, middelbare 31, aan gevoerd 235 stapels, wegende 56947 kilogrammen. 22 Aug. Aangevoerd 9 heet, Tarwe 12, 39 heet. Gerst 7,50, 120 Haver 6,25, 17 Erwten, grauwe 16, vale 13 groene 18 op mouster verkochtMosterdzaad 17,25, Karweizaad9,12^, 23 Paarden /75 a 230, 7 Koeieii 130 a 200, 12 Kalveren 10 a 22, 530 Schapen f 20 a 34, 25 Varkens f 10 16, 4 Zeugen 25 a 39, 355 Biggen 2 a 6, 2000 toppen Boter 1,25 a 1,40 per kilogr., 250 Kippen 0,40 a 2, 7500 Kipeieren 3,10 a 3,20 per 100, 400 liectol. Aardappelen 3 a 3.20 per hêctol., 800 manden Appelen /la 1,50, 3000 manden Peren 0,70 a 0,90 per j hectol., 6000 kilogr. roode Aalbessen /16a'l7 per 100 kilogr. Medemblik 19 Aug. Kleine Kaas 32,25, aangevoerd 107 stapelsBoter 1,34, Kippen-cieren f 3,25, Eendeneieren f 3,50 per 100 stuks. Piirmerendc 18 Aug. Boter 1,20 a 1,30, 248 Runderen, 21 Paarden, 145 vette Kalveren 0,60 a 0,80 per kilogr.^ 41 nucht. dito r 10 a 24, 52 vette Varkens 0,50 a 0,56 per kiiogr., 67 magere Varkens 10 a 12, 405 Biggen /3a 6, 1562 Schapen en Lammeren, Kippeneieren 3,50 per 100 stuks, 222 mud Appelen 2 a 3 300 mud Peren 2 a 3 per mud Aangevoerd 251 stapels kleine en 1 stapel middelbare Kaas Sehagen 20 Aug. Aangevoerd 6 Paafden 40 a 190, Stie ren f 60 a 12060 Geldekoeien 220 a 270 Kalfkoeien 210 a 290, 4 nuchtere Kalveren 10 a 20, 100 Schapen 12 a IS vet<e dito 22 a 30, 3 Bokken en Geiten2 a 4, 50 magere Varkens 10 a 16. 50 Biggen /3a 6,75, 80 Konijnen 0,10 a 0,60, 40 Kippen 0,40 a 0,70, '250 kilogr. Boter 1.20, 40 stapels Kaas/0,35 a 0,45 per kilogr. 4000 Kippen-eiereu 3,25 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2